NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Mevrouw Atterbury's Secretaresse No. 5408 DINSDAG 31 MEI 1921 4SeJAARGANG Verschuilt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERO. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 50 Poet-Girorekening No. 16066. BUITENLAND. De schadevergoedingen. Zoo langzamerhand dringt in de verschil lende landen toch het besef naar voren, dat de schadevergoedingen niet dèt voordeel zul len brengen, wat men1 ervan verwacht; inte gendeel, in vele gevallen zelfs een avereebt- sche uitwerking zullen hebben. Voor eenige maanden reeds gaf de Jfe Rott. Crt." een be toog weer van Norman Angel, en vatte dit aldus samen: De moeilijkheid in geval van een groote oorlogsvergoeding is niet zoozeer de betaling door de overwonnen natie als het ontvangen ervan door den overwinnaar. Men kan zeg gen dat het betalende land dit bedrag aan rijkdom armer wordt, omdat het, om aan goud te komen, dit van andere landen moet krij gen en er werkelijken rijkdom voor in ruil moet geven. Maar even zeker is, dat het land, hetwelk de vergoeding ontvangt, deze krijgt hetzij in den vorm van een werkelijken rijk dom (goederen), wat een ernstige mededin ging voor zijn eigen nijverheid en handel be- teefcent, hetzij in geld, dat in het land bl ft en dan een prijsstijging veroorzaakt zood" t de gemeenschap niet rijker wordt. De prijs stijging belemmert de ontvangende natie op de onzijdige markten. Het verlies van den rijkdom door de overwonnen natie heeft juist de tegenovergestelde uitwerking, door de prijzen te verlagen, en stelt daarom die natie in staat, op de onzijdige markten gemakke lijker met de overwinnaars mede te dingen." Het blad wijst er thans op, dat de „Daily Express", thans met dezelfde alarmkreet komt, al doet het blad of het nooit van Nor man Angel gehoord heeft. - „De paradox van deni oorlog is zegt de „D. E." dat het het verslagen land is, dat als industrieel overwinnaar daaruit te voor schijn komt." Immers: de lage mark betee- kent geringe productiekosten in Duitsch- land. Het verschil in den wisselkoers werkt als een uitvoer-premie op elk artikel, dat Duitschland aan het buitenland verkoopt. In derdaad, moet Duitschland op reusachtige schaal uitvoeren, als het wil betalen. Een be taling in contanten kan alleen gebeuren1, in dien Duitschland goederen uitvoert naar alle markten der wereld en in een omvang, die voor Duitschland alléén meer dan het dub bele bedraagt dan wat Duitschland en Enge land samen vóór dén oorlog in een jaar uit voerden. Het vraagstuk voor Duitschland wordt dus, dat het den uitvoerhandel van alle landen der wereld moet overmeesteren. Maar dan moet het nakomen van zijn financieele verplichtingen door Duitschland Engeland al» industrieel land ruïneeren.. Voor Enge land is het een kwestie van leven en dood, voor Frankrijk betrekkelijk een onverschil lige .kwestie, omdat het lang niet zoozeer af hangt van den uitvoerhandel als Engeland. „Deze feiten beginnen den handelsmenschen (in Engeland) langzaam duidelijk te worden en wanneer het publiek de volledige gevolgen van de politiek beseft, waaraan de diplomatie het heeft gebonden, zal er een beweging ko men, die het aangezicht van Europa zal ver anderen." Hét belangwekkendst is echter de nieuwe tegenstelling tusscheh de belangen van Frankrijk en die van Engeland, op welke de „Express" het licht laat vallen. Herstel van êen Duitschen markenkoers op zijn oude oogte, zou de uitredding voor Engeland zijn, maar wordt tegengewerkt door de jaarlijk- sche aftapping van Duitschland. De Engel- sche industrie verkeert nu ai in een crisis. Men kan er op rekenen, dat haar stem mach tig zal worden, als er geen verbetering blijkt te komen. Dan zal men steeds meer gaan na denken over het voor- en nadeel van de Duit sche oorlogsvergoeding. Zoo wordt het ten slotte de vraag, wat Engeland, dat de Duit- FEUILLETON. door ISABEL OSTRANDER. (Nadruk verboden). 87) „Wat is er?" vroeg zij kalm. „Ben je niet goed, lieve?" „O, dat is het niet. Ik ben heel wel, maar ik dacht dat u zoudt willen weten, dat uw kluis beneden open staat", fluisterde Betty. „Mijn kluis!" Mevrouw Atterbury deed een stap achteruit en haar bleeke gezicht werd aschgrauw. „Ja, die in de bibliotheek. Ik veronderstel, dat het in orde is, daar mijnheer Wolvert er is, maar ik kon niet gaan slapen, vóór ik het u verteld had." „En wat doe je in die bibliotheek op dit uur?" De onderzoekende blik van de vrouw brandde Betty in het gezicht, maar haar wijd geopende onschuldige oogen knipten niet en haar stem bleef vast. „Ik 'kon niet slapen en lag wakker en ik herinnerde mij dat ik er een boek had laten liggen; ik istak dua mijn kaars op en ging naar beneden. Alles was donker, maar toen ik de deur van de bibliotheek open deed, zag ik een man met een electrische lantaarn in zijn hand. Hij sprong op mij af en greep müj vast en ik dacht dat 't een inbreker was, tot hij sprak en ik de stem van mijnheer Wolvert herkende, De kluis stond open en ®r lagen overal papieren in het rond, en sche concurrentie doodelijker tegenover zich vindt na den oorlog dan daarvoor, van het tractaat van Versailles op den duur zal wen- schen te handhaven. Het eerste mllllard. Naar het rijksministerie van financiën me dedeelt, hebben de Darmstadter Bank, de Deutsche Bank, de Disconto Geseülschaft en de Dresdener Bank de schatkistwissels, ten bedrage van 840 miliioen goudmarken, geën dosseerd, welke, als zijnde het niet door goud of effecten gedekte gedeelte der somma van één miliioen, ingevolge het Londensche ulti matum vóór 31 Mei, moeten worden betaald. Deze endosseering was door de Commissie van Herstel geëischt. Genoemde wissels zijn op 28 Mei aan de Commissie van Herstel verzonden, zoodat aan de verplichting binnen den bepaalden ter mijn is voldaan. Parijs, 80 Mei. De plaatsvervanger van staatssecretaris Bergmann, die afwezig is, heeft vanmiddag de commissie voor de ver goedingen de 20 wissels op drie maanden, van elk 10 miljoen dollar, overhandigd, waar van er 8 betaalbaar zijn te New-York, 6 te Londen en 6 te Parijs. Ex is reeds een bedrag van 85,738,000 dollar aan de Federal Reserve Bank te New York op de door de commissie verlangde wijze overgemaakt ten voordeele van de Banque de France en de Bank of En geland op het conto der commissie. De Duit- söhe regeerimg biedt verder onmiddellijk 15 miljoen gouden mark in Fransche franken aan de oommissie aan. OPPER-SILEZIE. Het is in Opper-Silezië, al zijn de grenzen dan ook gesloten, nog verre van rustig. Reu ter meldt, dat er gevechten geleverd zijn bij Grosstein, waarin Duitsohers en Polen een honderdtal dooden hebben verloren. De Duit- schers hebben er 14 machinegeweren buit gemaakt op de Polen, die den aanval waren begonnen en ook een gepantserden trein ge bruikten. De opstandelingen hebben Rosenberg bijna geheel verwoest; de meeste gebouwen zijn opgeblazen of verbrand. Tengevolge van deze vernieling is het Entente-personeel naar Op- peln gegaan. De watervoorziening van Kattowitz is nog afgesneden'; slechts één uur per dag wordt water geleverd. Ooggetuigen vertellen, dat de opstandelin gen gruwelen van zeer ernstigen aard' be drijven. Er zijn tal van verminkte lijken ont dekt, onder wie ook van vrouwen en kin deren. Bij Lechnia werden Donderdag tijdens een gevecht tusschen Polen en Duitschers 13 Italianen gedood. Dezesteunden de Duit schers tegen de opstandelingen. Zij werden gevangen genomen en vervolgens gefusi- leexd. Engeland wil althans een begin maken met het herstellen van de orde. Voorgesteld wordt dat men het geheele gebied ten Westen van de Oder als Duitsch zal beschouwen, de dis tricten Pless en Rybnick als Poolsch. Deze maatregel, die de afbakening van het tusschenliggende gebied in het minst niet zou praejudicieeren, zou twee tastbare voor- deelen hebben. Het zou mogelijk maken, dat een betrekkelijk klein aantal geallieerde troepen samengetrokken wordt in het be twiste gebied, In plaats dat zij over de ge heele provincie verspreid werden en zou de Duitsche en Poolsche gebieden dadelijk in de mficht van de Duitsche en Poolsche geregelde troepen stelen, voor wier gedrag Berlijn en Warschau rechtstreeks aansprakelijk gesteld kunnen worden. Het voordeel van deze rege ling in vergelijking met een bezetting door benden tuchtlooze ongeregelde strijdkrach ten zou groot zijn. Toen dit voorstel de eerste maal werd ge- iet» in zijn manier van doen maakte mij bang. Ik ik dacht dat ik beter deed met dadelijk naar u toe te gaan." „Een electrische lantarenl" Mevrouw At terbury herhaalde de woorden en dacht met op elkaar geperste lippen na. Betty wachtte in angstige spanning. Zou mevrouw Atter bury aan haar woorden geloof hechten of zou haar vlugge, onverbiddelijke oordeel haar doorzien? Haar vrijheid, misschien wel haar leven hing van den uitslag af. „Je hebt gedaan wat je doen moest leve, en ik ben heel blij dat ik op je kan rekenen, als er iets in huis niet in orde is." De glim lach op mevrouw Atterbury's gezicht kon digde het vonnis aan. „Maar in dit geval is alles in orde. Mijnheer Wolf keek op mijn verzoek eenige particuliere rekeningen na, en ongetwijfeld ben je geschrokken doordat je hem zoo plotseling voor je zag." „Het spijt mij, dat ik u gestoord heb Betty begon met goed geveinsde boetvaar digheid, maar de ander legde haar met een gebaar het zwijgen op. „Dat heb je niet gedaan, maar in elk ge val was het je plicht, lieve. Tooh vind ik het niet goed, dat je 's nachts zoo laat döor het huis loopt, wan Welch heeft een over dreven angst voor inbrekers en zal er waar schijnlijk met zijn revolver in het wilde op loa schieten, als hij een verdacht geluid hoort. Wees voortaan voorzichtig. En nu wel te rusten, Betty en dank je nog wel." De reactie op de spaimlg, die zij door leefd 'had, was izoo groot, dlat het meisje schier in elkaar zakte, toen zij haar eigen deur weer achter zich geslobeu had. Zij had bij voorbaat maatregelen genomen tegen Wolvert's verraad, maar zou haar lezing van de nachtelijke ontmoeting bestand blijven Ingezonden mededeeling. HOTEL - CAFÉ - RESTAURANT ^DCI I ETUI BB" Na afloop der dagelijksche bezig heden, is het zeer aanbevelenswaar dig een bezoek te brengen aan ons geheel nieuw gerestaureerd terras. Rustige ligging in het centrum der stad, met schoon uitzicht op het Julianapark. Goede consumptie. Billijke prijzen. daan, konden de Fransohen het niet goed keuren. Daar dit voorstel hernieuwd wordt op vertoogen, die rechtstreeks van de Sile- ziërs dn het betwiste gebied komen, hoopt men, dat de beletselen voor de aanneming er van terzijde gesteld zullen worden. Verder verluidt, dat Korfanty zelf een voorstel heeft gedaan, dat overeenkomt met dat, hetwelk de gezantenraad te Parijs nu overweegt. Gisteren deelde de Poolsche con sul-generaal te Beuthen namelijk de volgende boodschap uit naam van Korfanty mede: „Wij zijn bereid onze onderwerping te too- nen aan de beslissing van de geallieerde mo gendheden door het bestuur over het bezette gebied aan de geallieerde commissie over te dragen." De oommissie dient zelf te bepalen, op wellke manier dat kan uitgevoerd worden. Korfanty vraagt tenslotte de commissie om onverwijld zoodanige maatregelen te nemen als noodig zijn om een spoedige bevrediging van het land te bewerken. Dit voorstel, zoo meldt de „Daily News", is dadelijk besproken door de geallieerde com missie, die in de eerste plaats plannen over woog voor de bezetting van de neutrale zóne tusschen de tegengestelde, strijdkrachten. Men meende, dat dit niet mogelijk was, voor de aankomst van de Engelsche troepen. De „Times" zegt van het Britsche voorstel, dat in de Fransche pers wel bedenking is ge opperd dat de militaire toestand er ingewik kelder door zou worden, maar dat Engelsche regeeringskringen vinden, dat de toestand er door vereenvoudigd zou worden, omdat men dan in een kleiner gebied de orde zou behoe ven te handhaven- en er aan einde zou komen aan het wetteloos optreden van Duitsche en Poolsche benden. De houding tan Frankrijk. De N. Rott. Crt. bevat een schrijven van een Engelsdh lid van de volkstemmings-com- missie, waarin deze een boekje open doet over het optreden der Franschen, die de op standelingen op allerlei manieren hielpen en steunden. De schrijver zegt o.a: Wij zijn hier als onpartijdige oommissie en hebben ons plechtig verbonden elke wan orde te onderdrukken. Als de Duitschers den toestand die hier thans heersoht hadden ge schapen, zouden de straten met bloed ge drenkt zijn geweest. Het is bewonderens waardig hoe zij zich weerhouden van eenige poging om zich te onttrekken aan de verne deringen die men hun aandoet. Indien zij lankmoedig blijven en niet trachten kwaad met kwaad te vergelden; dan zullen zij; naar mijn meening, op dien duur de verlieizers niet zijn. Zij hebben trouwens geen wapens, maar nochtans kondigen Fransche oonltro- leurs in vreedzame Duitsche steden den staat van beleg af en bedreigen elk, die wapens ter hand neemt, met den dood. Dat is kenmerkend voor de'huidige Fran sche stemming. In diezelfde steden plunde ren gewapende Poolsche benden letterlijk onder het oog der Fransche troepen, maar deze komen niet tusschenbedde. Gewapende Poolsche benden kampeeren hij de poorten w ®^n' ?n geen 801101 *ordt op hen ge lost. Maar als een goed Duitsch burger een poging doet om -zijn winkel tegen plundering tegen zijn voorstelling, die toch den stempel van de waarheid moest dragen? Toen kwam er een andere mogelijkheid i aar op- Als Wolvert's bezoek aan de bibliotheek, evenals haar eigen, ook eens heimelijk was geweest? Zij herinnerde zich fcijn veeübeteekenende woorden van dien middag, toen hij gezegd had, dat zij te veel gezond verstand had om voor een bedroefd beetje te werken, terwijl aandeel kon hebben' in de opbrengst. Zij had zich toen verbeeld, dat hij zijn eigen innerlijke gedachte uitsprak, als gevolg van zijn open rebellie, die mevrouw Atterbury den vorigen avond izoo gebiedend onderdrukt had. Was hij een verrader geworden van het geheimzinige verbond, dat hem en al de menschen van zijn kring met een sinisteren geheimen band vereenigde? Had zij, door hem aldus te verraden, van hem een onver- zoenlijken vijand gemaakt? Zelfs als het haar gelukt was, den mogelijken achterdocht van haar meesters in slaap te wiegen, had haar aanwezigheid in de bibliotheek haar ware positie in het huis aan Wolvert onthuld en zij besefte dat een machtig wapen binnen zijn bereik was, als het tusschen hen beiden tot een oorlog tot het uiterste kwam. Tot haar verbazing werd in de volgende dagen niet meer over de zaak gesproken, en als Wolvert zijn. lezing aan mevrouw Atter bury had medegedeeld of vernomen had van wat het meisje haar bad meegedeeld, liet hij dat niet blijken. Al vermeed hij baar niet openlijk, hij deed geen moeite om een onder houd onder vier oogen te krijgen; alleen ver vulde haar zijn blik die met een vreemde nieuwsgierigheid dikwijl» op haar rustte, met een angstige onrust. Madame Olmmlno behandelde het meisje te beschermen, dan heeft hij alle kans bin nen het uur „met den rug tegen een muur te staan". Als men den Italianen vraagt wat zij "van dit alles denken, dan antwoorden ze: de Fransche troepen hebben ons in den steek gelaten. Het is een schande en een schandaal. Voor mij staat het vast dat het wegens de ernstige inbreuk op de eer, waarin deze zaak ons heeft gewikkeld, tot een breuk in de En tente behoorde te komen. Het heele geval is laag en beestachtig. En wie ter wereld wil eigenlijk van Polen een groote mogendheid maken? Wie kan dat land van onwetendheid, vuil, ziekte, onberekenbaarheid, tot een groo te) mogendheid maken? Ais mien Polen met bijv. Tsjecho Slowakije vergelijkt is het ver schil overtuigend. T. S., dat volstrekt geen voorliefde voor Duitschland heeft en klaar staat om er zich op handelsgebied en met alle andere normale middelen tegen te ver weren, heeft zich aan het werk gezet onder moeilijkheden, die nauwelijks minder ernstig zijn, dan die waarmee Poien te kampen heeft. Polen heeft daarentegen, sedert het zijn be staan herkreeg, niets gedaan dan het wei- nigje vrede dat er in Europa is, te bedreigen" Engeland en Frankrijk. Parijs, 30 Mei. Het antwoord van de Engel sche regeering opde Fransche nota,van Zater dag is te Parijs ontvangen. De regeering te Londen drukt opnieuw den wenstóh uit, dat de opperste raad nog deze week te BoulOgne bijeen zal komen, doch aanvaard tevens, dat een commissie van deskundige juristen, di plomaten en militairen belast zal worden een on'derzoek in te stellen, ten einde voorstellen in te dienen nopens den loop van de Duitsch- Poolsdhe grens in Opper-Silezië. Het ver slag van de deskundigen zal overeenkomstig de bepalingen van het vredesverdrag zoowel rekening moeten houden met de wenschen der bevolking, gelijk gebleken zijn bij de stemming van 20 Maart, als met den geogra- fisohen en eoonomischen toestand der plaat sen. Het schijnt, dat het Fransche en Engel sche stanpunt elkaar dicht beginnen te na deren1. Engeland vereesnigt zich in zijn antwoord op de Fransche nota van Zaterdag met het bijeenroepen van een commissie van deskun digen, maar staat er op, dat deze benoemd zal worden door den .oppersten raad, welke daarvoor deze week te Boulogne bijeen zou kunnen komen en die dan later het verslag der der commissie zal hebben te beoordeelen en te bepalen in hoeverre hij er gevolg aan zal geven. Het verkeer met Zuid-Amrika. Voor de eerste maal sedert den oorlog heeft Woensdag een Duitsche mailboot de haven van Hamburg verlaten, met bestem ming naar Zuid-Amerika, en wel de op 4 April 1.1. op de Vulkarawerf te Breinen van stapel geloopen „Ludendorff van Huigo Stinnes. Hit 12.200 tonnen metende schip is binnen acht maanden tijd» gebouwd. Het noodlijdende Berlijn. De meeste groote steden van Duitschland zijn er finantieel heel slecht aan toe. Zij hebben ruimschoots hun portie te dragen aan den algemeenen nood. Dit heeft het Berlljnsche gemeentebestuur nog eens dui delijk uiteengezet in een zeer krachtig gesteld rondschrijven, dat gezonden is aan alle ste delijke ambtenaren. Wordt er niet heel zui nig omgegaan met het gemeentelijk geld, dan zal het tekort in het loopende boekjaar niet minder dan drie kwart mllliard bedra gen, aldus wordt in dat rondschrijven ge zegd. En verder: de manier, waarop tot nu de ontwerpen voor de begrootingsposton zijn gemaakt, is onverantwoordelijk. Indien niet met de grootste nauwgezetheid wordt over wogen welke uitgaven niet onvoorwaardelijk geschrapt moeten worden, dan w1 het dage- lijksch bestuur zelf een manier moeten -vin- met kille onverschilligheid, maar speelde on bewust in haar hand, door voortdurend op Wolvert's tyd en aandacht beslag te leggen. Mevrouw Atterbury'» manier van doen verried niet de minste verandering en de dagen volgden elkaar in de gewone sleur op tot den volgenden Zondag, toen er iets gebeurde dat Betty dieper dan ooit in de netten van moeilijkheden en gevaren ver strikte. De gong voor het ontbijt ging een uur vroeger dan gewoonlijk en wekte het meisje. Toen zij beneden kwam, vond zij me vrouw Atterbury reeds aan tafel met den koffiepot naast zich. „lieve, ik zal je vanochtend naar de kerk sturen," 'begon zij. knikkende. Toen Betty vragend haar aanzag. „Er is weer een brief, dien ik wilde dat je van een van de leden van de gemeente in ontvangst nam, en wij hebben afgesproken; dat hij je daar zou ont moeten. Je hebt er misschien bezwaar tegen om een 'godshuis tot de plaats van zulk een profane handeling te maken, maar dit ge schiedt om volkomen behoorlijke redenen." „Ik heb niet de minste bedenking." B?tty glimlachte wer. „Het zal interessant zijn om eens een van de kerken hier van binnen te zien; ik heb, sedert ik naar het Oosten ben gekomen, nog geen dienst bijgewoond." „De kerk van St. Jude is een van de voor naamste in de stad. De predikant is bekend en de leden van de gemeente behooren tot de deftigste kringen. Ik ben zelf geen kerk- •gangster, zooals je gemerkt hebt, maar dat is meer een gevolg van laksheid dan van vooroordeel. Ik beloof je, dat je je niet zult vervelen, en je zult bij de boodschap geen test van verwikkelingen hebben, zooals de laatste maal. Je moet door de deur binnen gaan waardoor je in hot middenschip komt den om het evenwicht te herstellen. De wethouder van finantiën heeft Donder dag in de raadszitting verklaard, dat een van de voornaamste oorzaken der finantleele ellende is, het te talrijke personeel in alle takken van dienst. Vooral bij de tram en de gasfabrieken, die, hoe hoog de prijzen ook zijn, nog steeds een aanzienlijk tekort ople veren. En hij deelde mee, dat opnieuw een voorstel ingediend zal worden tot verhooging van de prijzen van gas en electriciteit. Niettegenstaande deze zeer sombere finan- tieele situatie nam de raad toch een voorstel aan om den gemeentewerklieden 10 pf. per uur meer loon te geven hetgeen de fiscus per jaar 40 miliioen extra zal kosten. In deze zitting is ook gesproken over dien toenemenden straathandel en de openbare speel-automaten. De straathandel heeft een bedenkelijke uitbreiding aangenomen. Er zijn reeds 25.000 geconcessioneerde straathandelaars In Berlijn en dagelijks komen er ongeveer 100 verzoeken binnen om concessie. Het dagelijksch bestuur zal maatregelen overwegen om tegen dit euvel dat het verkeer belemmert en vaak de openbare hygiëne bedreigt op te treden. De speel-automaten 'gokgelegenheden voor dien kleine man is men reeds te lijf gegaan, door de belasting van 80 pf. per dag per automaat te verhoogen tot20 mark perTlSg. De processen te Leipzig. Uit Leipzig wordt gemeld, düt de Engel sche attorney generaal Pollock zich naar En geland heeft begeven om in het Lagerhuis over de beide eerste processen te rapportee ren. Zaterdag ibegint het derde proces tegen Neumann, den commandant van de duikboot 87, die het Engelsche hospitaal9ohip Dover Castle in den grond heeft geboord. De oorlogsmisdadigers. Naar wij reeds eerder mededeelden, was de tweede zaak, die voor het hooggerechtshof te Leipzig voorkwam, die van den gewezen kapitein Mtilier, beschuldigd van mishande ling van krijgsgevangenen in het kamp van Flavy. Tegen den beklaagde werd 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf geëischt. Kleurlingen veroordeeld. De Fransche krijgsraad veroordeelde twee Marokkaansche soldaten die op Hemelvaarts dag een beambte van de Höchster Farbwerke Ingezonden mededeeHng. INDIEN GEZOND, BLIJF GEZOND. Maak geen gewoonte van het gebruiken van geneesmiddelen. Ala gij riek rijt, hebt gij waarschijnlijk medicijnen aoodig. Maar zoodra gij weder gezond zijt, dient gij met het gebruik op te houden. Zorgzame ge woonten, lichaamsoefeningen, eenvoudig voedsel, goede ontlasting, en geregelde, ver kwikkende sleep dienen u gezond te houden. Wees blij, ais gij vrij zijt van verschijnse len van nierzwakte. Als gij er aan twijfelt, kunnen Foeter'» Rugpijn Nieren Pillen u helpen. Dit geneesmiddel schept geen ge woonte-vorming. Onderzoek u zelf. Ontwaakt gij 'b morgens met een doffe, kloppende pijn ta tien rug? Hebt gij blazen onder de oogen en zijn uw handen en enkels gezwollen? Is de urine be wolkt, zanderig of brandend? Geschiedt de loozimg te veel of te weinig? Zijt gij moede loos, altijd vermoeid, zonder lust of wils kracht? Wordt gij duizelig na een poos ge staan te hebben? Hebt gij last van iheuma- tdek, spit of Ischias? Als gij „ja" moet antwoorden op eon Tan deze vragen, is het bepaald noodig om een epeoiaal rdergeneesmiddel te nemen, en kunt gij niet beter doen dan onmiddellijk te begin nen met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Te Helder verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Keizerstraat 03, êi f 1.75 per doos. en den kerkekneoht zeggen, dat je een plaats wilt hebben in de vierde bank van achteren af, aan de rechterzijde van de kerk, als je m'et je gezicht naar het altaar toestaat. Ont houd dit goed, daar de plaats van het grootr ste 'belang is. Ga aan het einde van de bank zitten vlak bij den doorgang en let op nie mand. Als je een envelop wordt aangeboden, onverschillig op welke wijze of van welke zijde, neem je het aan zonder een woord te zeggen en brengt het na afloop van de godls- dienstoefenng 'bij mij." „Ik zal het onthouden, de vierde bank van achteren", herhaalde Betty. „De kerk begint zeker om elf uur?" „Ja. De auto zal kwartier voor elven voor komen, maar het zal noodig zijn, dat je zon der die terugkomt. Ik zal je echter uitvoerig den weg uitduiden en je zult geen gevaar loopen, om voor de tweede maal te verdwa len. Kom bij mij, als je klaar bent." Betty's pols 'ging sneller ondanks haren innerlijken tegenzin om de taak, d'ie haar opgedragen werd, te volbrengen. Dat zij haar echter opgedragen werd, bewees tot haar voldoening dat haar vermetele zet in den nacht van haar ontdekking werkelijk het gevolg had gehad, dat zij gehoopt had, en dat haar meesteres haar vaster dan ooit ver trouwde. Toen zij baar grijze mantelpakje en zilver kleurig bont aan had gedaan, verscheen zl] om mevrouw Atterbury's laatste lastgevin gen inontvangst te nemen, en haar meesteres monsterde met welgevallen haar kleurige uiterlijk en haar gezicht zonder voile. Wondt wrvolgd. COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f 2.—, Ned. 0. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f4.20. Zondagsblad reep. f 0.57", f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25,f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 et., fr. p. p. r ct. ADVERTENTIEN: 20 et. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombr. als redac. tekst) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te koop, te buur) v, 1—4 reg. 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb.(adres: Bur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 et. p. adv. extra). Bew.-mo. 4 et. Alle prijzen tijd. verh. met 10% paplerduurtetoeel. Een Engélsch voorstel.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1