TWEEDE KAMER. Het kort verslag. Vliegtuigramp. Londen, 1 Juni. Naar uit New-York wordi gemeld zijn tengevolge van een ontploffing aan boord van een vliegtuig op het terrein voor proefvluchten van het leger te Aber- deen, in den staat Maryland twee militairen gedood en dertien gewond. GEMENGD NIEUWS. LUCHTVAART. Binnenland. De directeur-Generaal van den Arbeid ver, zoekt opneming van het volgende: Opnieuw heeft de Arbeidsinspectie gecon stateerd, dat een door een electrischen stroom bewusteloos geworden arbeider is overleden, terwijl het niet buitengesloten is te achten, dat bij onmiddellijke toepassing Van kunst matige ademhaling en hartmassage het leven behouden had kunnen worden. Een jeugdige hulpmonteur, werkzaam bo ven in een paal van een hovengrondsche hoogspanningsleidhig een zeer gevaarlijk werk, dat voor jeugdige personen krachtens de Arbeidswet verboden is, kwam in aan raking met stroomvoerende deelen en werd bewusteloos weggedragen. Hy werd neerge legd in het kantoor eener nabijzijnde fabriek. Was toen de kunstmatige ademhaling al of niet met hartmassage toegepast, zooals wordt aangegeven op de wandkaarten voor eerste hulp bij ongelukken, die in de fabrieken moeten zijn opgehangen en zooals op de cur sussen voor eerste hulp bij bedrijfsongeval len behoort te worden gedoceerd, dan was alle kans op behoud niet uitgesloten gewekt De aanwezigen deden juist niet wat in de eerste plaats noodig was en toen na verloop van een klein half uur een geneesheer kwam, die terstond met kunstmatige ademhaling en hartmassage .begon was de kostbare tijd onbenut voorbijgegaan en bleef het pogen vruchteloos. Moge deze treurige 'gebeurtenis alen door dringen van het besef, dat ieder slachtoffer van een ongeval door electriciteit kans heeft op redding door onmiddellijke'kunstmatige ademhaling en (hartmassage op hem toe te Het is onafwijsbare plicht, die bewerkin gen toe te passen, en vol te houden, totdat het bewustzijn terugkeert, of een geneesheer den dood heeft geconstateerd of de behan deling overneem! Maandag eindigden de nationale feesten te (Beek en Donk (Noord-Brabant) ter gelegen heid van het 500-jarig bestaan van het St. Antoniuis-Gilde, Zaterdag en Zondag werden wedstrijden in het vogel schieten gehouden. Maandag was er een groote optocht met ver schillende praalwagens, waaraan 82 oude SToord-Brabantsche gilden deelnamen. De openingsrede hield de burgemeester jhr. E. E. M- van Nispen tot Farmerden en de feest rede jhr. J. O. de Jong van Beek. en1 Donk, oud-gouverneur van Oura^ao. Toen volgden wedstrijden tusschen de verschillende gilden in het schieten op den vasten vogel en op de wip, prijzen voor het schoonst geheel, loogst aantal schilden en oudste papegaal, oudste perkamenten, sohoonste standaard, schoonste standaardpaard, vendelzwaaien, romslaan, roffelen, enz. Het dorp was de geheele week in feesttooi, terwijl de geheele omtrek mrede feestvierde met-dit hoogst zeldzaam jubileum. Te Haren (Groningen) is gisteren overle- den de heer Geert Kamps, in den ouderdom van 101 jaar en 6 maanden. Een theehandelaar in een Friesche stad waar 'groot gebrek aan drinkwater is, liet een wagon leidingwater komen. Hij geeft nu bij elk ons thee een emmer water cadeau. Thans „rogent" het klanten bij hem. Onregelmatigheden bij den Haagschen Schouwburg. Hot Hangariho Oorrespondontio-bur. schrijft: iln velband met looponde geruchten om trent onregelmatigheden ln het flnanoieel beheer van don directeur van den Koninklij. ken Schouwburg, den heer J. O. van den Tol, vernemen wij als de juiste toedracht der fei ten, dat dezer dagen bij oen kaaopneming een bedrag van 18.000 uit zijn kas vonnist wixrd. De heer Van den Tol onttrok zich op goo- nerlcd wijze aan zijn volle verantwoordelJjk- held, door onmiddellijk te erkennen, dat hij in 'geldverlegenheid verkeerende, dit bedrag aan de kas ten eigen bate heeft onttrokken. Gesnapt Te Nieuw Buinen zijn de glasfabrieken van Bakker stopgezet Die der N.V. Nw. Buincr Glasfabrieken zullen wellioht volgen. Oorzaak is het gebrek aan afzetgebied en de lage Duitsche valuta. Ontslag aan Philips' Gloeilampenfabrieken Op de Philips' Gloeilampenfabrieken zijn oiroa 200 arbeiders ontslagen. Er zuilen waar schijnlijk nog meerdere ontslagen worden als de huidige slapte in de industrie aan houdt. De nachtploegen zijn reeds opgehe ven. Te Schoten is een 22-jarige ongehuwde moeder aangehouden, verdacht van kinder moord. v Buitenland. Verleden week ging een inwoner van Gen' alleen per auto naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Op den terugweg werd hem op Belgisch grondgebied, bij Saizaete, door een aan den weg staanden man verzocht te stoppen. Toen hieraan voldaan was, bleek dat de vrager mee wou rijden, en hiertoe werd toestem ming gegeven. De Gentenaar kwam niet thuis. Er werd een onderzoek ingesteld, en daarbij werd de man vermoord gevonden, (liggend in zijn eigen auto, met twee revolverschoten in het hoofd en beroofd van 20.000 francs. Geble ken is, dat twee boeren uit de omgeving de auto hebben zien staan op den weg, en dat toen de vermoedelijke moordenaar- aan het stuur zat die hun vroeg den motor aan te zetten. Dit gelukte niet, waarop aan de boe ren zij waren niet gelijk bij de auto gevraagd werd, tegen een vergoeding een deskundige te halen. Toen deze (kwam, stond de auto onbeheerd op den weg; het lijk van den eigenaar lag er achter in, onder een kleed. Bfet signalement van den vermoede- lijken daider Is bekend. Te Linz is de Weensche bankemployé Sdhneider in hechtenis genomen, die op de huwelijksreis was. De jonge vrouw en nog een bankemployé zijn eveneens in hechte nis genomen. Zij hadden het bureau voor betaalmiddelen opgelicht tot een bedrag van 17,000,000 Kr. Verscheiden exporteurs te Weenen met hun beambten zijn in hechtenis genomen we gens knoeierij op groote schaal, gepleegd ten nadeele van den douane-dienst. De ver duisteringen loepen1 in de millioenen kro nen. Sedert den oorlog is in Oostenrijk de be- angsteiing voor de grotten in dien Karst zeer toegenomen. In dit bergplateau aan de taliaansche grens worden vele grotten ont dekt, die gebruikt werden voor een c bomen van manschappen, het bergen Voi. ammunitie- Men besloot tot het systematisch opsporen van deze grottan en ontdekte er zelfis met een oppervlakte van 18000 tot 20000 vierkante meter. Op den 'bodem van deze holen ligt, soms metersdik, de vber- mUizenguano, een uitmuntende mest met 1§ ot 20 procent phosphorzuur. Het Oostenrijksche ministerie van land bouw heeft nu last gegeven tot een stelsel matige ontginning van deze schatten. De ,J)rachenhöhle" bij Mixnitz in Stiermarken, om een enkel voorbeeld te noemen* kan per dag 10 wagons van deze mest leveren, die Ln het buitenland per kilo 80 kronen kan rosten. Uit deze eerste grot aleen is voor 225 millioen kronen te halen. De Hollandsche kooplui Bernard Gans en -©vie Nijkerk waren', naar Reuter meldt, gis teren te Folkestone voor den reshter gedag vaard, omdat zij 2200 gouden ponden uft wTil- den voeren tegen het verbod op den uitvoer van goud in. Een advokaat van de gedagvaarden ver klaarde dat Nijkerk zich het geld te Amster dam had verschaft en het mee naar Engeland genomen. Aangezien het daar echter niet zoo veel waard was als in Nederland had hij het weer mee willen nemen. Onder dezon titel deelt een oorrespondent van de „N. Rott. Ort." interessante blzonder- hodon, mede uit New-York. Zooals men zal weten is Wallstreot hot centrum van den New-Yonksohoy. effootonhandol, en het arti kel geeft ons een goeden kijk op de zwondol- praktykon, die daar somtijds worden toege past. De oorrespondent hoeft het oog op oen ultgebreldon handel in waardeloozo aandee len, die tot een bedrag van niet minder dan ongeveer eey half miUlard dollars per Jaar plaat» vindt. De slachtoffers wordon nlot ln hoofdzaak gevonden onder de „kleine uy- don", zooals men mlssohlen donken zou, doch dokters, advooaten, kooplieden, zaken-vrou wen, weduv on weldbemiadeld, bankiers zelfs, die in den regel uit zijn op oen „extratje", zyn goede prooi. el Ijk, eiken prijs. Well spooting over der- iolc. Trylng to rap". „Dit wil zeggert", ver telt do „salesman", „dat zo do wel willen stop zetten, totdat zo alle aandeden! zolf ln handen hebbon1. U ziet do ktms. Ik wil er zélf gold uit maken, maar kan dat niet isonder uw hulp, Hier is een lijst van de mensolion, dlo aar- doolen hebben. Als u wilt financieren, dan zal ik ze alle aandeelen afkoopen en in een paar dagen kunnen wij een fortuin gemaakt hebben". De koopman gooft hcan een bedrag van WAT DE KRANTEN ZEGGEN. a »N ederland'sch-I ndische Aardolie-Maatschappij" een zelfstandige in stelling zij, in staat tot bepaling van haar Nederland en België. graofagontsohap betreffende het houden van schietoefeningen door een' Nederlandsche torpedoboot voor de Belgische kust: Hier mede is nogmaals het bewijs geleverd, dat de annexionistem, die steeds met een Hollander op den neus loopen, geen middelen, ook de oneerlijkste, ongebruikt laten om verdacht making en haat te zaaien, daar waar in het belang, niet alleen van België en Nederland, maar van geheel West-Europa, naar toena dering moet worden gestreefd. Na een bespreking van die actie, lozen we: „En wat is nu reeds het zichtbare resul- aat? UIT DEN OMTREK. Als een zeldzaam Genla vwinclden wij. Hoop ©n M. Blom d voorkomende gebeur- dat de echtelieden 0, on 22on dezer hun 65- In hot laatst der vorige wedk waren bier eenige Belgen koanon werken. Inmiddels waren enkele arbeiders uit onze eigon go- meente weer zonder werk geraakt, waarom die vreemde werkkrachten weer werden ver wijderd. Wleringen. Burgerlijke Stand van Wiering©"» Vergadering van Dinsdag 31 Mei. De heer Van Beresteyn (v.-d.) be Bpreekfc in een interpellatie de slechte trein- aa insluitingen op de booten van de Maat schappij „Zeeland", waardoor de verbinding met Engeland te lijden heeft. Een) en ander is een gevolg van de fusie der spoorwegmaat schappij ea, die de „Zeeland" als een vijanc behandelen. Hij stelt daaromtrent den minis ter een 10-tal vragen. De Minister zegt ver beteringen in den; dienst der treinen toe, be twist, dat de Nederlandsche Spoorwegver binding de oorzaak zou zijn van het geringe internationale verkeer. Voor Engetechen is de route via Ostende goedkooper en korter. De heer Van Beresteyn vond steun bij de heeren DeMuralt (v.-b.), Dresselhuys (v.Jb.) en Heemskerk (a.-r.). De heer Brautigam (s.-d.) zal ook vóór de motie Van Beresteyn stemmen; hij wijst er op, dat de spoorwegmaatschappijen thans niet meer finantieel bij de „Zeeland" betrokken zijn en dus geen belang hebben bij de instandhou ding ervan. Spr. betwijfelt overigens of mi nister König wel de man is, die pal staat tegen do spoorwegpolitiek, die hier gevoerd wordt. Nog andere afgevaardigden bespreken de kwestie en zonder hoofdelijke stemming nam de Kamer een motie-Van Beresteyn aan, waarin bepaalde stappen van de regeering worden gevraagd. Daarna komt aan de orde de interpellatie- Du ijs over Wormerveersche toestanden, in het bijzonder den van regeëringswege stop- genetten woningbouw. Hij stelt daartoe eeni- go vragen. Minister Ruys meent niet, dat voor de regeering aanleiding bestaat in te grijpen, en dat de burgemeester vrij uit gaat. Minister Aalberse zegt, dat de woningbouw- credieten aanmerkelijk overschreden waren en- de vereeniging inmiddels failliet verklaard is, welk faillissement later werd ingetrokken. De officier van justitie maakte bezwaar tegen voortzetting van den bouw. Tenslotte zegt min. Heemskerk nog, dat men van de justitie niet verlangen kan, dat zij inlichtingen geeft over zaken die hangende zijn. Vergadering van Woensdag. Na eenige discussie wordt aangenomen een wetsontwerpje, waarbij aan den1 stempel snijder van 's Rijks Munt, den heer Wie- necke, wachtgeld wordt verleend. Deze heer heeft* feitelijk niets te doen, tenzij er op drachten van particulieren komen. De hee ren Ter Hall, Kruyt en Wijnkoop stemmen tegen, otmdat zij dezen (kunstenaar voor het Rijk wensehen te behouden. Daarna komt aan de orde een wetsontwerp inzake de deelneming in kapitaal van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten en de motie-Van den Tempel inzake geldlee- ningen van den staat aan de gemeenten. De heer Van den Tempel (s.-d.) acht het ontwerp onvoldoende vooral voor groote gemeenten. De heer De Kanter (v.-b.) juicht het ontwerp toe. De heer D e W i I d e (a.-r.) komt op tegen de meening, dat de gemeenten haar slechten financieelen toestand aan Zich zelf zouden te wijten hebben. Als deze instelling er eerder was geweest, zegt spr., had men nooit gemeente-leenangen van 7% gekregen. Aan de motie kan spr. zjjn stem niet geven. - Minister D e V -r i e s zegt, dat er zekerheid bestaat, dat binnen 2 jaar de 10 millioen der bank zullen worden geplaatst en volgestort. De motie kan spr. niet aanvaarden. Na een repliek van den heer Van den Tempel zegt de Minister, dat de Regeering reeds, thans bereid is eenige garantie te geven aan Rijks instellingen, die aan gemeenten leenen, wanneer zij niet absoluut zeker zijn, dat rente en aflossing zullen worden betaald. Spreker is daartoe ook voor het vervolg tegenover de bank in een dergelijk geval bereid en meent, dat na deze toezegging de motie kan worden ingetrokken. Dit geschiedt niet, en de motie wordt ver worpen met 54 tegen 15 stemmen, waarna het ontwerp met 68 tegen 8 stemmen wordt aangenomen. Tenslotte hield de Kamer zich nog bezig jnet een wetsontwerp, strekkende om de e- mrbaarmaking van -de Maas bij Maastricht te verbeteren rn tevens de prachtige, Ro- maatwhe Maasbrug bij die stad in haar oor- npronkelljken staat te behouden. De Tweede Kamer heeft ln oofmlté-gcne- raal zonder hoofdelijke stemming aarapeno- >.van vooratel-De Kanter-Drlon tot hot instellen van een onderzoek betreffende do mogelijkheid van bezuiniging en van goed- koopcre exploitatie van hot verkort vorslag van do vergaderingen, vaav do Tweedo Kamer. TT et departement van oorlog in de Veree- ni'gde Staten heeft, naar wij in „The Cbris- fcian Register" lezen, een oproep geplaatst voor 500 jonge mannen van 20—27 jaar om het vliegen te leeren. De sollicitanten moeten universiteilts- of daarmee gelijkgesteld© op leiding genoten hebben. Worden zij als „vlieg-oadetten" aangenomen, dan worden zij afgericht in een van de vliegscholen1 in Flo- trida of Zuid-Oaliforaië. Do eerste cursus duurt vier maanden. De volgende zes maan den leeren zij vliegen in militaire vliegtui gen, van welke zes maanden zij drie dienen bij een vliegtuig-eskader in San Diego (Cal.), Houston (Tex.) of Fort Sill (Okla). Na het voleindigen van dezen cursus volgt de aan stelling tot tweede luitenant bij het Air Ser vice Reserve Corps, en gaat de nieuw aan gevraagde met verlof. Het doel is een reserve van geoefende vliegers te krijgen. Gedurende hun opleiding ontvangen de cadetten woning, Meeding en uitrusting, vrije medische en tandheelkundige hulp, een dollar per dag toelage en 75 d. per maand. Bevordering van de Internationale lucht vaartdiensten. Een bericht uit, Londen meldt: De Engel- sche regeering stélt gratis zes luchtschepen beschikbaar voor elke onderneming, welke transport per luchtschip wil bevorderen. Het luchiraartministerie zal tot dat doel propa- gandareizen Londen—Parijs en Londen— Brussel voorbereiden. Van mededinging in vliegtuigdiensten zou geen sprake zijn. Wat te doen bfl ongevallen door electrleiteit? Het 500-]arig bestaan van een Gilde. Een oudje. Theewater. Jn dit feit hebben B. en W. uiteraard aan leiding gevonden, voorshands den heer Van den Tol in zijn functie te schorsen. De geruchten luidden ook, dat er reeds ©enigen tijd wantrouwen tegen den héér van don Tol bestond en de oontróle op zijn beheer daarom verscherpt was. Wij verne men echter van de meest bevoegde zijde, dat dit absoluut onjuist was. B. en W. hadden niet het minste vermoeden. Naar wij voorts vernemen, trachten eenige vrienden van den heer Van den Tol het bo venbedoelde bedrag bijeen te brengen, zoo dat de gemeentekas 'geen schade door het voorgevallene zou behoeven te lijden. Een gerechtelijke vervolging schijnt dan ook vooralsnog niet in het voornemen te lig gen. Jn den nacht van Maandag op Dinsdag hebben twee personen ingebroken bij den smid W., in De Lutte, bij .Oldenzaal, en daar twee motorrijwielen gestolen. Zij werden aan gehouden door surveilleerende militairen, van de grenspolitie te £)ldenzaal. Toen de beide inbrekers trachtten te ontvluchten, kreeg een hunner, zekere F. uit Enschede, een schot in den voet. Hij werd gearresteerd. De an dere wist te ontsnappen, doch men meent hem op het spoor te zijn. De beide motor fietsen zijn weer terecht. Stopgezet Kindermoord. Moord. BankdlefstaL Exploitatie van grotten. Verboden goud-uitvoer. Zwendel ln Wallstreot Wall Street wemelt van zoogenaamde „tele- pbone houses"; van de grootste van deze pseudc iinancieele instellingen £taat in (het hart van het_ district, vlak bij de Morgan- bank, de National City Bank en de andere geld-skyscrapers. Vroeger hadden deze „hui zen1" het brief-systeem, doch moderner en meer profijtelijk is de 'telefoon: „the voice over the ware" werkt beter, doch behalve dat: van de „voice over the wire" blijft geen copie achter. De intercommunale telefoon heeft iets suggestiefs, men breekt niet zoo gauw zulk een gesprek af en de „salesman", de verkooper, heeft dus allen tijd, om zijne ver leidelijke aanbiedingen toe te bereiden, naar eetlust. De groote „finantieele instelling", naast I. P. Morgan en Co., houdt zich bezig met het verkoopen van aandeelen, over de tele foon, tegen 10 dollars per stuk, aandeelen, die in de open mankt kunnen gekocht worden voor 1 dollar en 25 cent. Het „instituut" kan er trotsch op gaan, dat het nog nimmer een aandeel verkocht, dat ook maar het geringste profijt voor den kooper afwierp. Het perso neel van dit „huis" bentoemt zich „telephone men'hun werk is: verkoopen, over de tele foon, aan goedgeloovige klanten, of adspi- rant-klanten, zoogenaamde „prospects", over het geheele gebied van de Staten en liefst ook nog daarbuiten, van Canada. De^ „telephone men" werken voor het „huis" tegen een provisie van twintig pro cent; het „huis" maakt een winst van 800 procent, op izijn aandeelen van 1 dollar en 25 cents, tegen 10 dollars. Of het aandeel waardeloos is, of niet, kan geen wijziging brengen jn hun aanbevelingen; ze zijn nbi Jntereweerd in de toekomst van bet aan eel; hun werk is: verkoopen. Zij „garandoe ren'' over de telefoon: „terugkoop van het aandeel, binnen één week, tegen deni dubbe len prijs", zij garandeeren" stijgingen van honderden procenten, binnen een oogwenk tij da De „firma" houdt er een afdeeling op na genoemd het „kick department"? een slacht offer, dat zich komt beklagen, wordt venve* zen naar dit „kick department"; hij doet wijs zijn chèque-boekje thuis te laten, anders wordt hij opnieuw gevangen, „reloaded". „Het kick-department" heeft een staf tan twaalf leden; een lid van de „firma" is voor „klanten", voor „customers" onbereikbaar. Is de „kick" te gevaarlijk voor het personeel dan wordt de „rechtskundige adviseur" erbi, gehaald'; deze heeft nauwelijks tijd om te eteni, gedurende zijn werkdag. De slachtoffers worden gehaald uit het officieel© adresboek van de finantieele en andere instellingen; de meeste beleggers zijn speculanten van nature. Alleen aan Liberty Bonds dat zijn staatspapieren in den geest van onze oorlogsleeniingen wordt jaarlijks voor 160 millioen dollars omgeruild voor waardeloos papier. De inspectiedienst der posterijen heeft in hoofdzaak den zwendel aan het jicht gebracht. Op het oogenblik zijn de gerechtshoven nog te veel overladen met drankwetovertredingen, dan dat zij' zich met deze gevallen kunnen bezighouden De correspondent deelt ter illustratie een typisch geval van zoo'n oplichting mede. Eenige maanden geleden werd een koop man in zijde-goederen aan de telefoon ge roepen door één dezer soort „salesman", die hem olie aandeelen aanbood teg enden prijs van 1 dollar het stuk. De koopman kocht, om eraf te zijn, vijfhonderd aandeelen. De „salesman" 'kondigde aan, dat deze aandee- en, binnen één maand, twee dollars waard zouden zijn. „U moogt deze kans niet mis sen", zei hij over de telefoon, ,yit is the chance of a lifetime". Een maand later ontving de zijdekoopman een dividend-chèque van 10 dollars, tot zijn aangename verrassing; hij was er zoo enthou siast over, dat hij het plan opvatte, de chèque in een lijstje te laten zetten, om zijn vrien den te kunnen overtuigen van zijn scherpen „zaken-kijk". Nog een maand later ontving lij weer een chèque van 10 dollars; nu greep lij zeif naar de telefoon, om het „huis" op te bellen; hij vraagt naar den „salesman" van een bepaalden naam; men antwoordt, dat niemand van dien naam daar bekend was (de tetephone-mon" werken bij voorkeur niet onder hun eigen naam). Even later wordt de zydekoopman opgebeld door den „salesman", die natuurlijk zijn excuses aanbiedt voor het onbegrijpelijk misverstand''. De „salesmen" beklaagt er zich' over, dat „ze" hem uitgeslo ten hebben van veikoop van deze aandeelen, omdat „ze" de aandeelen zélf in handen' wü- len houden; de waarde zal namelijk 2 dollars zijn, bij het begin van de eerstvolgende maand. Maar de „salesman" is handig ge weest en heeft zèflf, voor eigen risico 'n „block" opgepikt. De zijdekoopman vliegt er in voor 5000 aandeelen,tegen den ouden prijs, als hij .direct kan decideeren". Op den eersten van de maand wordt hij op gebeld door den salesman", die hem advi seert vast te houden; natuurlijk kan hij ver koopen', als hij dat verkiest, doch er wordt „a gusher" verwacht, waardoor de aandeelen op z'n minst zullen oploopen tot 6 dollars. Kort daarop ontvangt de koopman een chèque van 110 dollars, met een brief erbij, dat de aandeelen omhoog zijn gegaan tot twee dollars en zullen worden „ingeschreven''. De koopman is niet meer te houden. Binnen een oogenblik had hij informatie kunnen nemen bij een van de dozijnen informatie-bureaux en had daar vernomen, dat de oliebron fictie was, dat de verkooper onder beschuldiging stond van fraude, dat de dividenden waren uitbetaald van de inkpmsten, met de bedoe ling hem „reloaded" te krijgen- Als hij had willen verkoopen, dan was er geen markt voor te vinden geweest Op den eersten van de daarop-volgende maand krijgt de koopman weer een dividend*- chec van 110 dollars; doch dit is de laatste; hij is nu „rijp" voor de „strong-arm play". De .salesman" komt, bulten adem, zijn kan toor binnensnellen! Hier, lees! Hier is the chanoo of a lifetime!,, De koopman leest het telegram: „Stop verkoop. Koop zooveel mo- 25.000 dollars en biedt zijn auto ton gebruik© aan, om de zaak te bespoedigen. Hot aanbod van de autq wordt afgeslagen.; de „salesman" verdwijnt ln het straatgewoel, sneil on zonder een spoor achter te laten. De zijde-koopman, kwam, kort daarna, ach ter de waarheid. D jambi. De N- Rott Crt schrijft aan het slot van een beschouwing over 'het Djambi-ontwerp: De Eerste Kamer, die thans over het ont werp heeft te beslissen, moge een en ander nog eens terdeeg overwegen, en zich de vraag stellen, of de oplossing niet te vinden zou zijn in de oprichting van een zelfstan dige maatschappij, waarin Indië in over wegende mate of uitsluitend deel neemt, zon der blijvenden band met een der twee groote olie-groepen, en tegenover welke aan de In dische regeering ten aanzien van de 'beschik king over een deel vain het product zekere voorkeur-rechten worden verleend. Dit zou niet uitsluiten, dat met een der be staande oliemaatschappijen een oontraot kon worden aangegaan met betrekking b.v. tot den aanleg of den verkoop van olio voor zekeren tijd; waar het op aankomt is dat "itièk05 gen van goriohte, r0^+ 't®*1 verschijnende bhd .Het Laatste Nieuws" Schrijft M verbad mot terechtwijzing vn-i hef \hrinr1u-Vh™ t, Verder vraagt het blad zich af, waarom de Belgische regeering zich tot nog toe van alle officieele logenstraffing onthield, in zake de bewering van Tardieu in zjjn boek: La Paix als zou Koning Aibert zich te Versailles in tegenwoordigheid van Clemenceau, Lloyd George en Wilson voor de aanhechting bij België van een deel van Nederlandsch Lim burg en Zeeuwsch Vlaanderen hebben uit gesproken. Dat deze bewering, aldus het Vlaamsohe blad, van Tardieu in Nederland een geweldigen indruk verwekte, valt licht te begrijpen. Nu werd onlangs door den be richtgever van een Nederlandsche krant te Brussel, op gezag van een Belgischen zegs man, die Koning Albert van nabij kent, uit drukkelijk verzekerd, dat deze noch te Parijs, noch elders dergelijke annexatieplannen ten koste van Nederland zou hebben uiteengezet of verdedigd, maar intusschen vragen wij ons af, waarom *onze regeering zich tot nog toe van alle officieele logenstraffing ont hield. Of merkt zij dan niet, dat met een officieele terechtwijzing in dit geval meer is te bereiken,* dan met een gewoon dagblad'be- richt, hoe goed de bedoeling ervan ook moge wezen? De „beperklngsaotle". In „De Bode", het orgaan van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, wordt het aandeel besproken, dat den Haag heeft ge- ïad in Me zg. „beperkingsactie" (ö.i. het tegenwerken van de opleiding voor onder wijzer). I Het aantal nieuwe leerlingen der oplei dingsrichtingen is verheugend klein. De opleidingsinrichting voor onderwijze ressen'in de Nicolaasstraat wordt opgeheven. Aan de kweekschool Ant. Duyokstraat kan geen voorbereidende klas gevormd worden.' Aan „De Haagsche Normaallessen" idem. De. kweekschool Elandstraat is ai eenige aren stervende. Ze heeft dit jaar haar laat ste leerling afgeleverd, die natuurlijk is ge slaagd en' heeft zelf de kraaienmarsch ge- biazen. Hopelijk kunnen andere afdeellngen met dit kort verslag onzer actie hun voordeel' doen. t Is een dure actie; 't kostte Den Haag tot nu toe pl.m. ƒ1600, maar een actie, die (evendigheid en afwisseling biedt en als hun werken dan hetzelfde resultaat heeft als het onze, dan hebben we over drie jaar een goede salarisregeling." Tijdstippen van verzending der brievenmalen. Naar Ned. Oost-lndift. Verzendings- weg. Per zeepost via Amsterdam Rótterdam2) Per Eng. mail via Marseille Datum der ter post bezorging. Tijdstip der laatste buslich ting aan het Postkantoor. 10 en 24 Juni, 3 en 17 Juni eiken Woensd. Donderd.*) 6.80 6.30 11.30 11.30 s av. 's av. s m. Naar Ned. West-IndIS. Per mail j Eiken Dinsdag| 11.80 's m. Naar Hr. Ms. «Zeeland" te Bergen (Noor wegen)8, 9, 10, 11 Juni 11.30'a m. en 11 Juni 6.30 'sav. Geen correspondentie voor Sumatra's West- kust en Benkoelen. J) Geen correspondentie voor Atjeh en on- derhoorigheden, Sumatra's Oostkust, Palem- bang, Riouw, Banka, Billiton en de wester- afdeeling van Borneo. Uitsluitend brieven, briefkaarten on aan- getoekende stukken. Anna Pnulowna. jarigo otihtveroculglug hopen to heixlonkütt Men deelt ons mede, dat de wierwaarden in de Zuiderzee, door het Rijk opnieuw zijn gegeven aan de gemeentelijke Zeegras-Exploi tatie alhier. Binnenkort zal dus, wanneer men 't over deze zaak eens wordt met de maaierij een aanvang worden gemaakt. Naar wy vernemen zal Ds. J. M. Leendertz tijdens de zomer-cursussen dër Woodbrookers in Holland, welke van 8 Aug.—10 Sept. a-«- te Barchem zullen worden gehouden, een spreekbeurt aldaar vervullen Ds. Leendertz zal dan tijdens den Sen cursus sprekeu over „Oprechtheid'*. over de maand Mei f921. GEBORENJannetje, d. v. P. Rotgans en Joh. Dijkshoorn; Marie, d. v. Jb. Duijnker en. W. Koorn Hilgonda Iiegina, d. v. D. Verfai)'0 en A. J. BirkenhügerAnna Geertruida, d. v. A. Lont en C. Eelman; Jan Jacobus, z. v. W- Mulder en N. Bais. ONDERTROUWD: W. Suooij en A. 0. Berkemeijer. GETROUWD: P. Tysen en T. Kraak; C. Wit en M. ten Bokkel. OVERLEDENTrijntje Kok, oud 87 Jaren, echtgen. van J. Butter; Gerardus Rump. oud 56 echtgen. van M. C Boon Pieter Bakker, oud 69 jechtgen. van N. Glim; Rsinouwye Gorter, ond 68 j„ wed "nn 8. E-erts Kinne, ond 16 jx. v -m Rnvoren. Pie'e1'

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6