IELDE1SCIE C01IANT I. GRUNWALD, Tweede Blad. Dienstregeling Hol!. Spoor. I. GRUNWALD, OPRUIMING van COUPONS en RESTANTEN. VAN ZATERDAG 4 JUNI 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. Koninklijk bezoek. Bij de bezoeken door de Koningin tegen het einde van deze maand te brengen aan Urk en Den Helder, zal H. M. door den Prins vergezeld rijn. Naar wij vernemen, beeft de heer S. Rijkes, directeur der gasfabriek alhier, tegen 1 Augustus a.s. als zoodanig ontslag aange vraagd. Wijziging Gemeente-begrooting. De Hoofdelijke Omslag verhoogd tot 1.155.888. B. en W. hebben aan den Raad het volgen» de schrijven gericht: Bij ons advies d. d. 29 Maart 1921, no. 79, stelden wij U voor niet te voldoen aan den wensoh van Gedeputeerde Staten om den post „Opbrengst der Ooriogswinstbelasting ad 400.000.van de Begrooting af te voe ren, om de redenen in dat advies aangege ven. Door U werd daarop d.d. 5 April 1921 dienovereenkomstig besloten, waarop wij de Begrooting, dienst 1921, na aanbrenging van ondergeschikte wijzigingen zie dat advies andermaal aan dat College ter goedk eu ring inzonden. Van Gedeputeerde Staten ontvingen wij wederom de Begrootig terug met de opmer king, de 400.000,Oor 1 ogswinstuitkeering daarvan af te voeren, en tevens om daarin op te nemen een post „Verhooging der Rijksuitkeering krachtens art. 1 der Wet van 24 Mei 1897 (St. 156), ad 44112". Na uitvoerige bespreking besloten wij thans aan U voor te stellen aan het verlan gen van dat Ooilege te voldoen. Als gevolg daarvan moet, om de Begrooting sluitend te maken, den post „Hoofdelijke Omslag" met een bedrag van 855,888,— worden verhoogd en dus gebracht op 1JL55.888,— Nu het tekens in de bedoeling ligt van Ged- Staten, om de eventueel© derde uitkeering uit de opbrengst der Oorlogswinstbelasting aan te wenden voor extra-aflossing op crisis- geldleeningen, achten w}j het gewenseht in de Begrooting, zoowel in ontvangst als in uit gaaf, een Pro memoriepost daarvoor -op te netmen, en wel in faoofdV der Ontvangsten en in hoofdstuk ZI der Uitgaven. Wanneer Uwe vergadering zich hiermede kan vereenigen, stellen wij U voor de Be grooting, dienst 1921, aldus te wijzigen. Aanbesteding. Door Burgemeester en Wethouders van Helder werd Vrijdagmiddag ten Raadhuize aldaar aanbesteed: a. Het bouwen van een Dienstgebouw bij de Begraafplaats. (Herbesteding). Ingeschreven was als volgt: Gebr. Ran, Helder, 26500, W. J. Braggaar, id. 24885, H. Riemers, id., 24785, J. Smit, id., 23380. Alles zonder glas- en schilderwerk. •b. Het maken van IJzeren Hekwerken bij den toegang tot de Begraafplaats: Haas- breek, Katwijk a/Zee, ƒ2662; I. L. van Os, Helder, 2298; Lafeber, Helder, ƒ2147; P. Tool, Helder, 2100; Mulders, Helder, f 2075; Gebr, van Pelt, Helder, ƒ2057; H. F. Winkel, Helder, ƒ1975; P. Smit, Helder, ƒ1945; O. Blom, Helder, ƒ1884; W. J. Braggaar, Hel der, 1883. o. Het verbouwen van de Gemeente-Apo theek aan de Kerkgnacht: M. O. van der Plas, Helder, ƒ4945; O. Bot, Helder, 3600; I. L. van Os, Helder, ƒ3495; W. J. Braggaar, Hel der, ƒ8377; Gebr. Ran, Helder, ƒ3020; J. Steeman, Helder, ƒ2945; H. Riemers, Helder, ƒ2875; alles zonder glas- en schilderwerk. Voor dit laatste werd afzonderlijk ingeschre ven als volgt: M. Kaleveld, Helder, 7 999; S. Schellinger, Helder, 993; J. de Kok, Helder, ƒ756. d. Het bouwen van een brugwachters- woning bij de Spoorbrug: M. O. van der Plas, Helder, ƒ8972; W. J. Braggaar, Helder, f 8966; I. L. van Os, Helder, ƒ8900; J. Stee man, Helder, 8694; T. Griek, 8650; H. Rie mers, Helder, 7775; alles zonder schilder werk. Voor dit laatste werd ingeschreven als volgt: J. de Kok, Helder, ƒ885; A. van Pelt, Hekier, 840; S. Schellinger, Helder, f 830; Q-ebr. de Boer, Helder, 798; M. Kaleveld, Helder, 797. Over de gunning zal nader worden beslist. Nationale Zangwodstrijd Helders Mannenkoor. De Officiëele Feestgids voor dezen Zang wedstrijd is verschenen en vanaf heden tegen betaling van 50 cents veikrijgbaar. In „een woord vooraf" geeft de secretaris, de heer E. van der Kuijl, een overzicht van de geschiedenis der vereeniging. Zooals daarin opgemerkt wordt, zal door een zang wedstrijd als deze niet alleen het 40-jarig bestaan der vereeniging waardig worden ge vierd, (maar tevens zal de zangkunst te Hel der een schrede voorwaarts worden gebracht en, doordat hier een aantal vreemdelingen zullen komen, zal de populariteit van Hol lands Noordpunt daardoor winnen. Juryleden voor het concours zijn de hee- ren A. J. Leewene te Helder, Olivier Koop en Fred. J. Roeske, heiden van Amsterdam. Er zijn een aantal medailles en andere onder scheidingen beschikbaar gesteld door de vol gende vereenigingen en particulieren: H. M. de Koningin, een Zilveren medaille. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, een zilveren medaille. Gemeenlte-Bestuur van Helder, een ver guld zilveren1 medaille. W. Houwing, Burgemeester Gem. Helder, een verguld zilveren medaille. H. van Andei's Tabaksindustrie, een gou den medaille. A., B. en O. Abbenes, leden der vereen., een verguld zilveren medaille. O. de Boer Jr., Uitg. „Held, Courant", een verguld zilveren lauwertak. Henri ter Hall, Lid der Tweede Kamer Staten-Generaal, een zilveren kruis. V. V. V. „Helders Belang", een zilveren medaille. J. II. Hoogenidoorn, secretaris Feestcomité, «en zilveren medaille. E. van der Kuijl, secretaris der feestvie-. rende Liedertafel, een zilveren medaiHe. A. J. Leewens, directeur der feestvierende Liedertafel, een verguld zilveren medaille. Muziekvereniging „Wimnubst", een ver guld zilveren medaille. Nationale Verzekering- en Herverzekering- maatschappij, 's-Gravenhage, Hoofd-Agent B. Tentije, een zilveren lauwerkrans. H. O. M. Nypels, een verguld zilveren! me daille. „Onderling Belang", Vereeniging van Per soneel in "b Rijks dienst te Helder, een gou den medaille. Onderofficiers-Vereendging van Land- en Zeemacht „Vaderland en Oranje", een ver guld zilveren medaille. M. M. P. Polak, directeur „Casino"-gebouw, een verguld zilveren medaille. „Semperflorens", Bioemensalon, Koningstr. 13, Helder, een zilveren medaille. „Stedelijk Muziekkorps", een zilveren me daille. Hótel-Café-Restaurant „DeToelast", Spoor straat, een verguld zilveren medaille. H. A. Jaarsma, een schilderstuk (voor Banierwedstrijd). De feestelijke opening vangt aan met een Concert in het Plantsoen, hetwelk Zaterdag avond, 11 Juni, van 7 tot 8 uut gegeven wordt met belangelooze medewerking van het Sted. Muziekkorps, en voorafgegaan wordt door een optocht vanaf „Casino". Des Zondags middags te half twee zal de Burgemeester, Voorz. van het Eere-Comité, het concours openen. De deelnemende vereenigingen van Zondag 12 Juni (den eersten dag) zijn: Derde (laagste) afd. Mannenkoren: I. Mannen-Zangkoor „Onder Ons", Amster dam, dir. H. Post Jr. 2. Mannenkoor „Canteimus Domino", Hel der, dir. N. Bouchier. 3. Mannen-Zangver. „Nieuw-Amsterdam". Amsterdam, dir. A. Wolthers. 4. Mannenkoor „Sappho", Hoorn, dir. Ge- rad H. Boedijn. 5. Brandweer-Mannenkoor „Oefening na Arbeid", Amsterdam, dir. Louis Stien®. 6. Mannenkoor „Door Vereeniging Saaim- gebracht", Amsterdam, dir. J. O. O. Böhne. Tweede (hoogste) afd. Mannenkoren: 1. Liedertafel „De Vereenigde Zangers", Alkmaar, dir. L. C. Keereweer. 2. „IJmuidens Mannenkoor", IJmuiden, dir. N. Gonlag. 8. Mannenkoor „Philip Loots", Haarlem, dir. Henri Pielage. 4. „Typografisch Mannenkoor", Amster dam, dir. P. van de Roovaart. Voor Zondag 19 Juni zijn ingesohreven: Derde (laagste) afd. Gemengd© Koren: 1. Gemengde Zangver. „Morgenrood", Hel der, dir. F. van der Meij. 2. Gemengde Zangver. „Varia", Warmen- huizen, dir. J. Vlam. 4. Gemengde Zangver. „Excelsior", Wie- ringen, dir. D. Verfaille. 5. Klein Gemengd Koor „Harmonie", Alk maar, dir. Jac. N. AI. 6. „Gemengd Koor", ZtM-Soharwoude, dir. Jan Schrijver. 7. Zang- en Rec.-Ver. „Harmonie", Helder, dir. P. Brizée. 8. Gemengde Zangver. „Zanglust", Anna Paulowna, dir. B. de Vries. Tweede (hoogste) afd. Gemengde Koren: 1. Arbeiders-Zangver. „Kunst aan 't Volk", dir. O. W. Rusting. 2. Gemengd koor „Kolhorn"» Kolhorn, dir. El. Difcstaal. 8. Melders Gemengd Koor", Helder, dir. F. van der Meij. 4. Arbeiders-Zangver. „De Stem desVolks',' Koog-Zaandijk, dir. H. Stolp. 6. Gemengde Zangver. „Crescendo", Noord- Scharwoude, dir. Willem Hespe. Op beide dagen des avonds na afloop eere wedstrijd tusschen de vereenigingen, die den eersten prijs behaalden. Voor de mooiste banier, vaandel of vlag is een fraai schilderstuk, in zwaar vergulden lijst beschikbaar gesteld. Het programma vermeldt voorts uitvoerige bijzonderheden omtrent regeling, prijzen, enz. en bevat de teksten der te zingen num mers. 'De kaartverkoop vangt Maandag aan. In den boekhandel, alsmede de sigarenmagazij nen der firma's Van Andel, Zuidstraat, en Kokelaar, Kanaalweg, zijn kaarten en tekst boekjes verkrijgbaar. De Tent-campagne van het Leger des Hells. Donderdagavond werd de Tent-campagne van het Leger des Heils op het Stationsplein, alhier, geopend door Kommandant Howard ondier buitengewone belangstelling Ook die optocht, welke aan de samenkomst vooraf ging. was zeer goed. De tent ziet' er gezellig uit en is zoo geriefelijk, als voor een tent mogelijk is, ingericht. Het platform met de Muzikanten in hunne rood© jassen biedt een mooie aanblik. Ook is er gezorgd voor goede Electrische verlichting. Hedenavond acht uur en morgen den ge- heelen dag ('s-morgens 10 uur, 's middags drie uur en 's avonds acht uur) worden bij zondere samenkomsten gehouden onder lei ding van Stafkapitein Beekhuis, die een zeer bekwaam spreker is. Hedenmiddag half vier is er tevens eene samenkomst voor kinderen (toegang 6 cents). De samenkomst Maandagavond wordt ge leid door Adjudant en Mevrouw Nicclaï van Amsterdam I en Dinsdagavond zal als spre ker optreden Stafkapitein Bruyns. Ongeluk aan boord Hr. Ms. „Gelderland". Donderdagmiddag had aan boord van Hr. Ms. „Gelderland" tijdens het kplenladen een ongeluk plaats, dat een noodlottigen afloop voor den betrokkene had. Het kolenruim staat door middel van een kolenstortgat in verbinding met het opperdek, van waaruit de kolen gestort worden door twee gaten. De stoker P. was nog bezag de gestorte kolen te verspreiden en wilde zich vermoedelijk door een dezer stortgaten naar boven begeven. Het kolenladen was afgeloopen; slechts lag langs de kanten, ook van de stortgaten, nog een massa kolenstof. Het betrof hier ni. Amerikaansohe kolen, die veel stof geven. Vermoedelijk heeft hij bij het omhoog klim men met zijn armen dit stof losgewerkt, en is dit in groote hoeveelheid naar beneden ge komen, waardoor do man in den koker bleef steken. Een kameraad, die bij den anderèn koker aan 't werk was, zag althans op een zeker oogenbiik P.'s voeten uit de opening steken. Onmiddellijk stelde hij pogingen in het werk heim er uit te trekken, hetgeen hij niet klaarspeelde, waarna hij zich onmiddel- Ingezonden mededeellng. HEEREN! U laat toch zeker Uw costuum aan meten bij de firma KEIZERSTRAAT 116 (boven). Nergens zoo goedkoop, zoo degelijk en zulke solide zuiver wollen stoffen. Hjk naar boven begaf om assistentie. Hierop begonnen een paar man de kolenstof weg te werken, en tenslotte gelukte het anderen hem aan de beenen uit de opening te trekken. Daar de man aanvankelijk teekenen' van leven gaf, meende men, dat het ongeval hier mede zou afloopen. Men reinigde zijn ge zicht, en voerde door een luchtbuis lucht toe, doch toen hij vervolgens naar de ziekenboeg vervoerd werd, waar kunstmatige ademhaling werd toegepast, bleek het slachtoffer te zijn overleden. P. was ongehuwd. Verslag der Gemeentelijke-Arbeidsbeurs over de maand Mei 1921. Mammen. Aanvragen van werkgevers kwamen in om: 11 grondbewerkers, 2 kantoorbedienden, 5 landarbeiders, 11 landarbeiders ben. 18 jaar, 22 losse-werklieden, 1 pakhuisknecht, 1 schil der, 1 timmerman, 1 timmermansleeriing ben. 18 jaar, 108 'transportarbeiders. Totaal 163 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 betonwer ker, 1 boekhouder, 3 broodbakkers, 2 electri- ciens, 33 grondbewerkers, 3 kantoonbedien den, 4 landarbeiders, 10 landarbeiders ben. 18 jaar, 43 losse-werkiieden, 9 losse-werklieden ben. 18 jaar, 1 letterzetter, 1 matroos, 1 maga zijnknecht, 2 metselaars, 1 mach. houtbewer ker, 2 machinisten, 1 musicus, 4 opperlieden, 1 opzichter-teekenaar, 1 reiziger, 1 stoker, 1 smid-bankwerker, 2 timmerlieden, 1 timmer mansleerling 'ben. 18 jaar, 99 transportarbei ders, 3 transportarbeiders ben. 18 jaar. Totaal 231 personen. Geplaatst werden: 11 grondwerkers, 2 kan toorbedienden, 5 landarbeiders, 11 landarbei ders ben. 18 jaar, 22 losse-werklieden, 1 tim merman 1 timmermansleerling ben. 18 jaar, 108 transportarbeiders. Totaal 161 personen. Vrouwen. Aanvragen van werkgeefsters kwamen in om: 1 assistente huishouding, 6 dienstboden intern, 6 diagdienstboden, 3 dagmeisjes, 1 huishoudster, 1 huisjuffrouw, 1 kantoorbe diende, 2 kantoorbedienden ben. 18 jaar, 2 naaisters, 6 werksters. Totaal 29 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 2 aardappel schilsterts, 2 diagdienstboden, 3 dagmeisjes beni 18 jaar, 1 assistente huishouding, 2 kan toorbedienden ben. 18 jaar, 2 naaisters, 8 werksters, 1 winkeljuffrouw. Totaal 16 perso nen. Geplaatst werden: 1 dienstbode Intern, 3 dagdienstboden, 2 dagmeisjes ben. 18 jaar, 2 kantoorbedienden ben. 18 jaar, 2 naaisters, 8 werksters. Totaal 13 personen. LANGE DB STRAAT. Ons plantsoen. Zou er, in de laatste jaren, wel stralender Meimaand zijn geweest dan deze van zonlicht blinkende Mei 1921? Schier geen dag hebben wij het gedaan zonder dien vriendelijfcen troost van onze goede moeder, de Zon, die in al haar uitbundigheid ons den overvloed geeft van haar warmte en haar licht. Een beetje meer regen had zij ons nog wel kun nen geven, maar tenslotte is een miemsch nooit tevreden, en ook zond'er regen past ons dankbaar aanvaarden van zooveel stralende zonnewarmte. De natuur reageert ook dankbaar op al dien zonnegloed. Zelfs in weerwil van het ge brek aan regen, en ten spijt van enkele nacht vorsten, is Mies dit jaar buitengewoon vroeg In bloed geweest. Maar nu begint de droogte baar werk te doen Wij namen dezer dagen een» een kijkje In het plantsoen vóór het station. Het is daar een weelderigen plantengroei; alles staat volop in het blad, en ofschoon vele bloemen al uitgebloeid zijn, is er nog genoeg moois over dat de oogen verkwikt. Men beeft daar van gemeentewege de laatste dagen, zooals trouwens op vele andere plaatsen in de stad, meerdere en nieuwe banken geplaatst, en speciaal dit uitverkoren plekje in onze stad is een verzamelpunt voor vele oudje», die de stramme leden koesterend ln de zonnige weelde, tevens 'genieten van alles wat dit plantsoen aan Flora's kinderen oplevert. En dat is waarlijk niet gering. Als wij oen lijstje zouden willen geven van alle heester- en bloemgewassen, die daar, op dat betrek kelijk kleine plekje gronds, grirweekt wor den, we zouden wel een kolom van dit blad noodig hebben. De stadstuinmian, die dit alles verzorgt, gaat liefdevol zijn plantsoentje langs al dwalen zijn oogen critlsch over alle struiken. Weet u wat het onaangenaamste is? Het gebrek aan tijd om dit alles be hoorlijk te verzorgen. Het gras bijvoorbeeld moest nioodig gesnoeid worden; en de ver schillende perken hebben ook dringend een verzorgende hand noodig. Maar er zijn slechts twee helpers, die hem bijstaan, en deze drie menechen staan voor alle plantsoenen in de geheele stad. En dat zegt watdenk eens aan, op de Weststraat, op het Westplein bij de kerk, in de Kerkhofslaan, aan den Polder weg, eniz. enz. Dat alles moet worden ver- zorgid, nagezien, onderhouden. Is het wonder, dat er dan weinig tijd overblijft? Ook de straatjongen» is een inoomvenient waartegen de plantsoenverzorger niet op kan tornen. Politietoezioht of een plantsoenwach- ter is er niet of tenminste zoo goed' als niet. En de straatjongen ontziet niets; geen bloem, geen struik is hem heilig. Hij kruipt kat achtig tusschen de struiken door, rukt tak ken af met half- of nlet-ontbloeide knoppen, enkel maar uit zucht tot vernielen. Want natuurlijk heeft hij er niets aan. Vroeger was er prikkeldraad gespannen langs den grond, dat was natuurlijk afdoende, maar daarvan werden de arme honden het slacht offer en zoo is dit verdwenen, en het plant soen het onbetwist terrein van den vandaal, die straatjongen heet. U gelooft het niet? U denkt, dat wff over drijven, omdat alles zoo stralend mooi, zoo vol en zoo weelderig is?Ga mede, dan zullen wij u eens laten zien; hoe allerwegen vernield en vertrapt wordt Ziet gij die blau we spar daar? Een mooi boompje, nietwaar, miet zijn fraaie, zilverachtige bladeren? Als die eenmaal volwassen is, dan zal het een prachtboompje worden. Helaas! zijn pendant, aan gindsóhe zijde van het perk is onthoofd. Om een mooi kerstboompje te hebben, is hem eenvoudig de kruin uitgerukt Deze groeit er nooit weer in; en de boom is voor goed bedorven. Die cpiraea van Tahiti ia ook een voudig afgebroken, «tukgetrokken; van gimd- ache papavers heeft men vele knoppen af gerukt Rozen zijn uitgetrokken, planten ver nield, bloemen vertrapt Er staat zooveel, en de natuur is zoo kwistig met haar overvloed, dat de voorbijganger dit wellicht niet eens merkt Maar wie scherp oplet, zal hei van dalisme zien. Wat er allemaal staat? Een bloemlezing uit het vele moge er u eeni'g idee van geven. De typische Japansch© rooa een z.g, en kele roos vindt men er naast de wilde ro zenstruik, die men aan de slootkanten veel kan vinden. De rosé weygelia's staan er naast den fraaien witten sneeuwbal, een magnolia geeft nog ©en nabloeier, de oranje- hloempjes van de verschillende berberis soorten zijn al uitgebloeid; de tamarix afri» eana heeft nog fijne rosa bloempjes.Meu vindt er verschillende irissen, teer rosé lupine, fel rood© papavers, bijzonder mooie donkere wey- igtelia's en jasmijn, die e® al' heel mooi voor staat, ook 'bruine hazelaars. Hoe goed doen het die kuipjes met petunia's en pyretihreuims. Een prachtplant is de gunera scraba, een rhabarberaohtige, uiterst decoratieve sier plant, welks trossig© reusachtig© bloemen onder het beschermend dak van de breede, leerachtige bladeren blijven. Het midden- perk is thans weer opgesierd met Geraniums en heliotrope, met in 't midden een dracena. Dit alles schreeuwt om regen, en om ver zorging. Als het gemeentebestuur er toe over kon gaan om een volgend jaar hiervoor eens wat meer gelden beschikbaar te stellen, zoo dat er inderdaad wat meer zorg en tijd aan deze plantsoenen besteed kon worden, zou den deze er wel bij varen. Terecht is onze stad trotsch op haar entrée. Het mooie plantsoen met de decoratieve mu ziektent, en op den achtergrond het monu mentale bondsgebouw, den tuin van Belle- vuemen zoeke ons land maar af naar een aardiger binnenkomen. En waar men nu de laatst© jaren een expansiepolitiek van gemeentewege voert, die volgens veler meening, de krachten onzer gemeente te boven gaat, doch die gehand haafd' wordt „op 'hoop van zegen", laat men daar dit idyllische plekje nu ook eens met wat lief devoller oogen bekijken om het een volgend jaar nog aantrekkelijker, nog lieflijker te maken. Er is 'hier toch reeds zoo weinig van dien aard, en de gemeentetuln- man is iemand miet liefde voor zijn vAk, die gaarne meer zou doen, als hij maar kon. 6.30 9.11 7.28 9.11 10.27 1.31 12.37 3.24 1.52 4.42 4.12 4.25 8.39 7.30 9.44 6.20 8.36 7.52 9.45 9.15 11.42 12.19 3.11 3.06 6.06 6.07 8.47 8.56 10.58 11.18 11.15 1.03 BINNENLAND. De steun aan uitgetrokken werkloozen. De Minister van Arbeid heeft, naar wij in „Het Volk" lezen, aan de gemeentebesturen een circulaire gericht, waarin hij mededeelt, de tot 4 Jiuni geldende steunregeling te zul len voortzetten, dooh dat de lange duur der steunverleening, de overweging dat de kos ten van levensonderhoud eenigermate gedaald, alsmede de wensohelijkheid den te rugkeer naar meer normale economische toe standen niet te doen tegenhouden door de steunverleening, hem heibben doen beslui ten het tarief van ondersteuning met onge veer 10 pet. te verlagen. De steun zal nu ten hoogste bedragen: In de eerste klas-plaatsen: voor gehuwden en ongehuwde kostwinners 15 (vroeger 16.50) per week, benevens 1,50 per 'kind per week, tot een maximum van 10 kin deren; voor kostgangers f 11 (vroeger 12) per week; voor ongehuwden, die bij hun ouders -inwonen 5.50 (vroeger 6) per week. In de tweede klas-plaatsen; voor gehuw den en ongehuwde kostwinners 13.50 (vroe ger 15) per week, benevens 1.35 per kind en per week, tot een maximum van 10 kinderen; voor kostgangers 10 (vroeger 11) per wee'k; voor ongehuwden, die bij hun ouders inwonen 5 vroeger 5.50). per week. In de derde klas-plaatsen: voor gehuwden en ongehuwde kostwinners 12 (vroeger 13.50) per week, benevens 1.20 per kind en per week, tot een maximum van 10 kin deren; voor kostgangers 9 (vroeger 10) per week; voor ongehuwden, die btj hun ouders inwonen A.5Q (vroeger 5) per week. De steun aan gehuwden ©n ongehuwd© kostwinners mag nimmer meer bedragen dan 65 pOt (vroeger 70 pOt), aan kostgangers niet meer dan 60 pOt, (vroeger 65 pCt), en Ingezonden mededeellng, KEIZERSTRAAT 116. Maandag, Dinsdagen Woensdag aan ongehuwden ln het gezin inwonend niet meer dan 55 pOt. (vroeger 60 pOt) van het loon, dat gelijksoortige arbeiders gedurende de laatste zes volle weken van 46-urigen ar beid 'gemiddeld per week verdienden^ De steunregeling voor de uitgetrokken mandenmakers behalve voor die te Tlel is ingetrokken. Voor de veenarbeiders blijft het bestaande speciale tarief voorloopig gehandhaafd. Raad voor de visscherij. Bij Kon. besluit van 81 Mei is, overwegen de, dat het wenscheltjk la over te gaan tot instelling van een Raad Yoor de vi*s<&eriJ, ln afwachting, dat nader een regeling zal kun nen worden getroffen, waarbij aan belang hebbenden en organisatie» van belangheb benden invloed op de samenstelling van den Raad zal worden toegekend, bepaald: Tot voorlichting van de afdeeiing Yiaaohe- rijen van het departement van landbouw, nij verheid en handel omtrent de verlangen» van ben, die dn de visscherij' werkzaam zijn, wordt ingesteld een Raad voor de visscherij. Deze Raad heeft zijn zetel te 's-Graven hage. De Raad bestaat uit ten hoogste twintig leden, die door de Kroon worden benoemd voor den tijd van drie jaren. De Raad is verdeeld in de nagenoemde, ieder ten hoogste uit vijf leden bestaande fef deelingen: I. afdeeiing voor de zeeVLsschexij II. afdeeiing voor de kustvissoherij; III. afdeeiing voor de riviervisscherij IV. afdeeiing voor do binnenvisscherij. De Raad (of eene zijner afdeelingen) wordt gehoord over voorstellen, tot vaststelling of wijziging van weiten, van algemeen© maat regelen van bestuur em van Koninklijke be sluiten en ministeriëele beschikkingen'' van algemeenen aard. alsmede over andere aan gelegenheden betreffende de visscherij, een en ander voor zoover de spoed, waarmede een voorziening moet worden getroffen, daaraan niet in den weg staat. De Raad In zijn geheel, zoowel ais elk» af deeiing van den Raad en elk lid afzonderlijk, zijn bevoegd de aandacht van Onzen minister van landbouw, nijverheid en „handel en het hoofd der afdeeiing Visscherfjen te vestigen op de voor de visscherij gewensehte maat regelen. Het hoofd der afdeeiing VlssehtóQ Is ambtshalve voorzitter van dsn Raad. Het secretariaat wordt waargenomen door een door het hoofd der afdeeiing Vissobe- rijen aan te wijzen ambtenaar. De vergaderingen van den Baad en van zijne afdeelingen kunnen doos ambtenaren of (andere personen worden bijgewoond, zoo dik wijls de Raad, de afdeeiing oi d© voorzitter dit gewensoht acht. De verdere organisatie en de werkzaam heden van den Raad en van zijne afdeelingen worden, voorzooveel nog noodig, geregeld door Onzen minister van landbouw, nijver heid en handel. (Strrt.). De nieuwe Amsterdamsohe raad. Het staat thans vast, wo meldt het Hidbl., dat de eerste vergadering van den igeim&en- teraad in zijn nieuwe samenstelling zal ge houden worden op Vrijdag 17 dezer, des na middags 2 uur. Gisteren is namelijk van Ged. Staten bij het gemeentebestuur de mededee- ling Ingekomen, dat zij met deaen voorge stellen datum genoegen nemen. Aanvanke lijk lag het ln het voornemen van B. en W. aan Ged. Staten het voorstel te doen, deze vergadering te doen (houden op 15 dezer; 'door de komst van den Japamschen kroon prins op dien dag is die datum verschoven. Het Hdbl. verneemt, dat uit R. K. kringen aan de hoog© R. K. geestelijkheid is ge waagd, of het bekende advies van het epis copaat betreffende het niet samengaan met de sociaal-democraten, ook betrekking heeft op het bestuur van de gemeenten. Loonsverlaging metaalindustrie Men meldt uit Rotterdam: In dé gecombineerde vergadering van hoofdbesturen, bijeen geroepen door het be stuur van de Land, Federatie ran Metaalbe werker®, waren aanwezig de Algemeen© Ned. Metaalbewerkersbond, Ned. R.-K. Metaalbe- werkersbond, de Ohri&telijke Metaalbewer kersbond in Nederland, de Neutrale Bond van Metaalbewerkers en de Land. Fed. van Me taalbewerkers. Besloten werd dat tegen de loonsverlaging, die door geen enkel steek houdend motief door den Metaalbond wordt aangekondigd, krachtig zal worden opgetre den, zoo mogelijk door imiddel van de staking. In beginsel was men het eens, dat er ver der gestreefd zal worden naar positieve ver beteringen, die men door een loyale samen werking mogelijk achtte. De Alg. MQ. van Levensverzekering en Lijfrente te Amsterdam ln moeilijkheden. Bij de derde Kamer der Rechtbank te Am sterdam is ingekomen een request der N. V. Algemeen© Maatschappij' van Levensverze kering en Lijfrente te Amsterdam, strek kende, dat de Rechtbank te haren aanzien zal verklaren, dat zij verkeert in een toestand, welke, in het 'belang der gezamenlijke sctould- eisdhers, bijzondere voorziening behoeft. De requestrante werd bij monde van haar procureur mr. H. J. Worst in raadkamer ge hoord. Het O. M., mr. Van Thiel, conclu deerde tot toewijzing van het verzoek, waar na de Rechtbank, Derde Kalmer, een beschik king nam, waarin zij, gezien de wet van 29 April 1921 (St.bl. No. 695), verklaarde, dat de N. V. „Algemeene Maatschappij van Levens verzekering en Lijfrente", gevestigd te Am sterdam, verkeert in een toestand, welke in ■het belang der gezamenlijke sohuldeisohers bijzondere voorziening behoeft en waarin zij tevens bepaalde, dat deze verklaring van kracht zal zijn gedurende den termijn van twee jaar. 3. Gemengde Zangver. „Oostwoud", Oost woud, dix. O. Koomen. De uren van vertrek en aankomst zijn sedert 1 Jnnl 1921 Vertrek van Aankomst te Helder: Amsterdam sneltrein Zondags niet alleen Zaterdags Zaterdags en Zondags niet 6.36 Zondags" niet De trein naar Sohagen (des Donderdags) vertrekt 7.4B 's morgens. Vertrek van Aankomst te Amsterdam: Helder: Zondags niet sneltrein; Zondags niet Zondags niet Zondags niet sneltrein V, Zondags aankomst alleen Zondags

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5