Men moppert in den Helder verrukt over de lage prijzen, aanvankelijk opgegeven hooger aantal doo den was een vergissing geweest, doordien de gevallen geteld door het personeel van den vrederechter, en die, geconstateerd door de imannen van de burgerwacht, samen wa ren opgeteld, terwijl het dezelfde slachtoffers betrof. De uitbarsting te Tulsa is een der meest felle uitingen van rassenhaat, in den laatsten tijd In de Vereen. Staten voorgevallen, maar het is lang niet de eenige. In Juli 1919 wer den bij gevechten van blank tegen zwart te Washington 7 personen gedood. Een dag of wat later volgde een uitbarsting te Ohicago. Daar vielen 88 dooden, terwijl net getal ge kwetsten in de honderden liep. In October van hetzelfde jaar vielen te Elaine in den staat Arkansas, 80 dooden, terwijl op 7 Juli 1917 125 lieden slachtoffer waren geworden bij rassenopstootjes te St. Louis in Missouri. De correspondent te New-York van de „Daily Telegraph" heeft reeds gerulmen tijd zijn aandacht gewijd aan de oorzaken, die er moeten bestaan voor deze uitbarstingen van de laatste jaren. Deze dagbladman is er van overtuigd, dat een van de krachtigste rede nen ter verklaring van de hevigheid der op stootjes van den laatsten tijd hierin is te zoe ken, dat de Amerikaansche neger-soldaten, na hun terugkeer uit den oorlog, den geest van ontevredenheid en ongebondenheid bij hun thuis gebleven landgentooten hebben aan gewakkerd en dat er bij de negers een toe nemend besef aanwezig is, dat hun een groo- ter aandeel moet worden ingeruimd in de voorrechten, die in de Amerikaansche demo cratie mogelijk zijn, en welk aandeel hun niet wordt gegund door de blanken. Rockefeller. Rookefeller, de rijkste Amerikaan, heeft dezer dagen een pelgrimstocht ondernomen naar het huisje te Arsdale in den Staat New- York, waarin hij als knaap had gewoond en armoede geleden. Aan zijn kleinkinderen vertelde hij (bij die gelegenheid hoe hij in 1848 zijn eerste geld had verdiend, n.1. door een toom kalkoenlen op te fokken en met een winstje van de hand te doen) De oude multimillionair deelde bij zijn bezoek te Arsdale Amerikaansche kwartjes uit onder de dorpsjeugd. Trots zijn onmetelijk fortuin is John D. Rookefeller sober en houdt zich bescheiden op den achtergrond. Bovendien schenkt hij jaarlijks ontzaglijke bedragen voor 'liefdadige doeleinden, maar vooral voor ziektebestrijding en onderwija KORTE BERICHTEN. Te Carthagena is de eerste in Spanje ge bouwde duikboot van stapel geloopen, Paul Victor Willke, de eigenaar van een automobielfabriek te BerlijnReinickdorf, is er, naar Wolff seint, vandoor gegaan. Zijn zaken zijn geheel in de war, zijn schulden worden op zeven tot acht millioen geschat. Te Deuben bij Dresden hebben acht gemas kerde .bandieten uit het filiaal van de Rijks bank 250.000 mark geroofd. BINNENLAND. Nederland en België, De verklaring betreffende de Nederlandsch- Beigische betrekkingen, door minister Jas per in de Kamer afgelegd, wordt door Le Peuple, hoofdorg. van de Belg. arbeiderspar tij, wegens haar gemis aan duidelijkheid nog al scherp gecritiseerd. Wel was de verkla ring, aldus het blad, wat trouwens ook door de Nederlandsche pers werd vastgesteld, zeer gematigd en uiterst welwillend, maar er weid niets zakelijks im gezegd aangaande de hervatting der onderhandelingen, iwelke een einde moeten stellen aan het geschil, dat de twee buurstaten verdeelt. Aan minister Jasper werd nochtans gelegenheid gegeven om een duidelijke mededeeling te doen door het socialistische Kamerlid Fischer, dat hem de vraag stelde, of de geruchten betreffende de herneming der onderhandelingen ge grond of valsch waren. De heer Jasper ant woordde niet; wij hopen, dat onze parlemen taire fractie met dit stilzwijgen geeen genoe gen zal nemen. De partij heeft verklaard, in overeenstemming mot onze kameraden uit Nederland, dat in het belang van de goede verstandhouding tussdhen de twee naties het wed eraanknoop e n der afgebroken onderhan delingen een dringende noodzakelijkheid is. Zij heeft zelfs de basis aangeduid, op dewelke de besprekingen konden worden hernomen en in groote trekken de mogelijke oplossing aangewezen, maar het volstaat niet resoluties uit te brengen; men moet zich ook beijveren om ze te doen aanvaarden. De heer Jasper heeft Fischer niet van antwoord gediend. Zouden onze vrienden in het parlement den heer Jasper geen antwoord geven? De Standaard schrijft: Het is nu meer dan een jaar geleden, dat de pen werd nedergeworpen en de onderhan delingen onderbroken. Hier vooral past de opmerking, die we bij den aanvang van dit artikel neerschreven, dat de rede van den minister hooger staat dan vroegere uitlatin gen over dit ontwerp. Alleszins sprak uit de woorden van den heer Jasper het duidelijk verlangen naar eene wederaanknooping der onderhandelingen met onze noordelijke bu ren. De atmosfeer is reiner geworden. Er is meer bezonkenheid ingetreden en dieper stu die van het vraagstuk heeft oogenschijnlijk tot een juister inzicht van de kwestie geleid. Slechts nog enkele onruststokers pogen af en toe de opklaring van den toestand te ver minderen en' nieuwe vertroebeling te ver wekken in den lande. We durven er echter op vertrouwen, dat kalm en gezond 'beleid 'hier ten langen laat ste een uitweg zal weten te vinden, die de belangen der twee landen, welke men heeft bet reeds zoo dikwijks herhaald klaarblijkelijk op mekaar zijn aangewezen, zal weten te verzoenen. N. R. Ct. De doorgaans goed ingelichte Brusselsche oorrespondent van de Gazette de Huy seint aan dit blad: Het Belgische standpunt* inzake de Wielingen is het volgende: Souvereiniteit van België over het Nauw, vrije doortocht door de Wielingen van zich naar Vlissingen of andere Nederlandsche havens begevende schepen, regeling van deze kwesties te zamen met die van de Westerschelde. België zou niet alleen het vrije gebruik van de Schelde voor de handelsschepen^ maar ook voor zijn oorlogsflottioljo opeisohen. In zekere kringen, zoo zegt de correspon dent verder, vleit men zich met de hoop, dat waar het gezag van België op internationaal gebied sedert een jaar neel wat is toegeno men, zijne gematigde en reohtmatlge aan spraken thans meer kans hebben dan vroe ger, door zekere groote geallieerden te wor den* gesteund. In ieder geval kan er nooit aan worden gedacht, het ontwerp van 1920 zonder belangrijke wijzigingen te ondertee- kjenjen. Een nieuwe Staatsleenlng? Naar de Residentiebode verneemt, wacht ons voor het najaar een nieuwe staatslee nlng. Het college van B. en W. te Amsterdam. De Ohristelljk-Historlscho raadsfractie heeft aan de overige Amsterdamsche recht- sche raadsfracties medegedeeld uit het over leg te zullen treden, wanneer niet tevens de Vrijheidsbond daarin wordt betrokken. De Staatsmijnen in Limburg. Naar de Tel. verneemt, wordt door de Staatsmijnen in Limburg aan den| Staat der Nederlanden na ruime afschrijving over het jaar 1920 als netto winst uitgekeerd een be drag van ruim 8.900.000 gulden, zijnde circa 6 van het door' den Staat der Nederlanden verstrekte kapitaal van 65.000.000 gulden. Een prijsvraag voor zuinig gemeentebebeer. De onophoudelijke en onrustbarend stij gende uitgaven, zoowel van staat en provin cie als van gemeenten, die reeds de oprich ting van bonden van belastingbetalers, be- zujnigingspartijen en het instellen van be- zuiniginigsinspecties in verschillende ste den hebben ten gevolge gehad, hebben de directie van de „Delftsche Crt." een prijs vraag doop uitschrijven voor een nieuw mid del ter inkrimping van de gemeentelijke uit gaven. In Delft toch zijn de uitgaven sedert 1914 verdrievoudigd en is de heffing van den hoofdelijken omslag vertienvoudigd, het •hoogste accrès van alle steden van ongeveer gelijke grootte in bet land. De prijsvraag, waarvoor een eerste prijs van 500, een tweede van 300 en een derde van 200 is beschikbaar gesteld, vraagt ont werpen ter vermindering der uitgaven en vermeerdering der inkomsten, bijv. dóór ver andering van administratie, beheer, beleid, werkwijze, toezicht, vereenvoudiging of an dere reorganisatie. De ontwerpen moeten voldoen aan de volgende eisóhen: le. niet in strijd zijn met de wettelijke bepalingen of voorschriften; 2e. niet te kort doen aan de taak of roeping der gemeente; 8e practisch uitvoerbaar zijn en dus elk denkbeeld van proefneming uitsluiten; 4e. spoedig en zonder voorafgaande wettelijke voorziening, toepas selijk zijn. De jury bestaat uit de volgende hoeren: T. K. Jansma, inspecteur der directe 'belastin gen enz.; M. J. de .Jongh, oud-gemeente-ont vanger van Maastricht; W. Kerremans direc teur der „Delftsche Courant"-; Ir. W. H. van Leeuwen, directeur der Ned. gist- en spiri tusfabriek; prof ir. J. Nellemans, rector-mag- nificus der Teohn. Hcogeschool, oud-lid van den gemeenteraad. Noord-Hollandsche Vereeniging van Waterschappen. Te Amsterdam is gisteren opgericht een Noord-Hollandsche vereeniging van water schappen. Vertegenwoordigd waren 67 wa terschapsbesturen, 29 hadden schriftelijk adhaesie betuigd. Leden kunnen zijn waterschappen, veen- schappen en veenpolders, die geheel of ge deeltelijk in Noord-Holland zijn gelegen, als mede Stad en Lande van Gooiland. Een voor stel om Koninklijk goedgekeurde vereeni- gingen tot behartiging van waterschapsbe- langen toe te laten als buitengewone leden, vond niet genoegzamen steun. Wel bevatten de statuten de bepaling, dat zal worden sa mengewerkt met andere vereenigingen ter behartiging van gelijksoortige of gemeen schappelijke belangen. De contributie bedraagt ton minste 2.50 en ten hoogste 100 per jaar. Zij is afhan kelijk van het omslagplichtig gebied van het waterschap en wordt jaarlijks door de leden vergadering bepaald. Bij de stemmingen 'brengt leder lid één stem uit. In een voorloopig bestuur werd gekozen de commissie van voorbereiding, de heeren Vijn te Twisk, Maas te Zwaagdijk, Kernkamp te Edam, Kwantes te Assendelft, Versteeg te Monnikendam, Kooiman te Purmerend, Peeck te Schoor! en Van Amstel te Alkmaar. Het definitieve bestuur zal bestaan uit vijf of zeven leden, waartoe verkiesbaar zullen zijn de bestuursleden en secretarissen van de waterschappen, die lid der vereeniging zijn. Onder de punten, welke de vereeniging ter- harte zou kunnen nemen, werden reeds ge noemd het vraagstuk der provinciale electri- citeitsvoorziening, herziening van het alge meen reglement van bestuur voor de water schappen in Noord-Holland, gemeenschap pelijke aankoop van materialen en benoo- digdheden, herziening der grondbelasting, het oefenen van invloed op de waterschaps wetgeving, toepassing der arbeidswet voor waterschapsbemaling. Demonstratie tegen de Reactie. De Zondag gehouden demonstratie te Am sterdam, bedoeld als protest tegen de weder opkomende reactie in het land, is, door zijn grootschen opzet, en de vele deelname uit het geheele land, en mede dank zij het fraaie weder, schitterend 'geslaagd. Nog nim mer is een demonstratie van zoo grootschen omvang gehouden; volgens mededeelingen van een der leiders zou het aantal deelnemers niet minder dan 50000 zijn geweest. Vele extra-treinen reden dezen dag; en het aantal deelnemers, dat per vraohtauto kwam, be droeg vele duizenden. Üit den Helder al leen waren niet minder dan een duizend deel nemers, die zich Zondagmorgen bij het Bondsgehouw verzamelden. Te half zes werd onder 'het spelen van de Internationale door het muziekoorpsje afgemarcheerd en begeleid door een 'groote schare van belang stellenden ging het naar de Binnenhaven, waar de booten gereed lagen. De boot van de Esona zoowel als de Alkmaar Paoket 5 waren beide flink vol, de derde boot was bestemd voor de deelnemers die zich op verschillende plaatsen tusschen Helder en Stolpen in zouden schepen. Naar wij vernamen is het niet zeer fortuin lijk gegaan met deze reis; door het vele op onthoud onderweg kwamen de booten eerst Ingezonden mededeeling, over de belasting, doch men la dia nu In da 3 bekende solide zaken van do fa. I. GRUNWALD genoteerd worden. Do Confectie-zaak, Kanaaiweg 71, n.h. Postkantoor, de Stoffen- en Zijde-afdeellng op Kanaal- weg 74, n.h. Postkantoor, da Manufacturen-, Bedden- en Dekens- zeak, Keizerstraat 116 (beneden), maar bovenal de Keeren-maatzaak Keizer straat 116 (boven), zij worden als het ware bestormd. DOET ALLEN UW VOORDEEL. GRUNWALD. te 1 uur te Amsterdam aan. Vooral te Zaan dam moest lang gewacht worden, van welke gelegenheid de heer Verstegen gebruik maakte om de meetinggangers toe te spreken. Met opstelling en opmarsch enz. ging uit- teraard ook veel tijd heen, zoodat men arri veerde toen de meeting al afgeloopen was. Maar voor den optocht waarin Helder een der sterkste groepen vormde was het niet te iaat. „Het aantal betoogers", zoo schrijft de Te! „dat per vrachtauto naar, Amsterdam trok, was op geen honderden te schatten. Zoo kwamen alleen uit Rotterdam en Den Haag tientallen dezer zware monsters met hun overbelasten inhoud, druk versierd met doeken en vlaggen, daverend langs den Overtoom gereden. Tegen halftwee was het IJsclub terrein één wriemelende menschenmassa, waartusschen de honderden vaandels en banieren het ge heel een feestelijk karakter gaven." Om halftwee werd de meeting door den heer S. J. Pothuis geopend, waarna van een achttal spreekgestoelten tegelijk het woord werd gevoerd door de heeren Troelstra, Sten huis, Schaper, Vliegen, Jan van Zutphen, Sannes, Van der Walle en Lürs. De heer Troolstra schetste in zijn rede de moeilijkheden, waaronder het proletariaat thans leeft. De werkloosheid waart rond, de veroverde, rechten, als 8-urenda^ dreigen in gevaar te komen. Wij zijn hier gekomen om een einde te maken aan de illusie als zou onze strijd kunnen worden gebroken; de tien duizenden meetinggangers spreken het woord, dat gesproken moet worden. De spr. ging de oorzaken na van de moeilijkheden, die het proletariaat thans beleeft, die de schuld zijn van de imperialistische wereld politiek, die ons in den oorlog dreef. De nieuwe koers, welke men thans uit wil, het onderhandelen tusschen werkgevers en werknemers over de arbeidsvoorwaarden, lijkt ons hoogstgevaarlijk. De arbeiders kun- nu daar niet dan slechter bij varen. Spreker geeft de voorkeur aan sterke wetten, waar achter stevige arbeidersorganisaties staan. In het parlement moeten de voorwaarden worden vastgesteld. Zij behooren medenz eg- genschap te Kobben. De reactie der fabrikanten en werkgevers vindt haar terugslag in het geheele rege ringsstelsel. De wonimgvoorziening wordt in den steek gelaten, de salarispolitiek .beant woordt niet aan de rechtmatige eisohen, om dat er geen geld is. Maar de particuliere ka pitalisten slikken de winsten op. Daar moet het geld' vandaan gehaald worden. De heer Troelstra richt vervolgens een enkel woord tot de onderwijzers en hun strijd en 'bespreekt de beweging der katholieke de mocraten. Deze beweging moet niet overschat wor den, maar ook niet spottend worden aan gezien. De arbeiders moeten trachten elkan der te vinden, want wjj strijden niet tegen den godsdienst, maar tegen het kapitalisme, dat ook den katholieken arbeiders dwars zit. De heer Stenhuis wees er op, dat deze re actie niets anders is dan het gevolg van het feit, dat de kapitalisten geen kans zien de maatschappij weer op te bouwen ponder ais instrument een slaaischen werkman te heb ben. En toch zal er meer geproduceerd moeten worden. Daarop moet alle kracht van de ar beiders worden geconcentreerd. Door een plotselingen overgang kan een maatschappij niet worden vervormd, zooals de communisten meenen. Hij zet nader uit een, dat z. i. de communisten Nederland 'be driegen, omdat experimenten als in Rusland misschien kunnen worden genomen, hier niet mogelijk zijn. Ook de katholieken bedrie gen wanneer ze vertellen, dat door billijke verdeeling welvaart kan komen. Thans is de leus socialisatie, al zal het huidig geslacht de verwezenlijking hiervan wel niet meer aansohouwen. Dit moge echter geen reden zijn tot moedeloosheid. Er zullen zware of fers gevraagd worden, algemeenheid van den strijd zal noodzakelijk blijken. Nationaal zal er een samengaan met politieke partijen even zeer noodwendig zijn. In verband hier mede betreurde de heer Stenhuis het, dat de Katholieken de eenheid hebben afgewezen, waardoor het zoo noodige eenheidsfront niet geformeerd kan worden. Het opstellen van den enormen stoet liep vlot van stapel. Niet minder dan 400 orde commissarissen hielpen aan de opstelling. Voorop gingen de vlaggen van de S.D.A.P. en het N.V.V., waarachter een groep voor mannen volgde met Troelstra en. Stenhuis in hun midden. Vervolgens de hoofdbesturen der bij het N.V.V. aangesloten vakbonden met de bondsvaandels. Dadelijk na den kop kwam de groep Noord-'Holland, met uitzonde ring van Amsterdam. Zij had alleen een klein uur noodig om voorbij te trekken. Voorop de Zaandammers met eigen muziekcorps. Hilversum had doeken medegebracht met de leuzen van den dag. Dan volgde Friesland; een bejaarde Friesche partijgenoote ii> pro vinciaal costuum droeg de vlag der Vrouwen club. Na Friesland kwam Twente, dan volg den de jeugd-organisaties met toorop een eere-poort van groen en bloemen en de leuze „Jeugd is vreugd". Lange veelkleurige linten die van de poort afhingen, worden door meis jes in het wit en jongens vastgehóuden. Ook allerlei opschriften werden1 meegedragen. De mijnwerkers hadden een doek niet de leuze: „Wij wenschen geen loonsverlaging te aanvaarden". Ook de Rotterdammers hadden een aanzienlijke stoet met eigen muziek- oorps en allerlei doeken. Den Haag maakte in het bijzonder propaganda voor de ontwa- poning en het behoud van de 45-urige werk week. Leiden maakte mede een prachtig fi guur. De Amsterdammers, die de gasten hadden laten1 voorgaan, teneinde het hen mogelijk te maken tijdig weer thuis te komen, vormden uit den aard der zaak een machtige stoet. Het spoorwegpersoneel ging aan de spits. Het eisohte den 8 urendag en de socialisatie van het bedrijf. De transportarbeiders droegen o. a. een doek mede, waarop te lezeni stond: W(j sjouwerlieden sjouwen iederen dag En dragen de lasten van anderen. Als allen gaan achter onze eenheidsvlag, Kunnen wij de wereld veranderen. (De stoet had een lengte van ruim drie uur; om half drie verliet de kop het IJsclubterrein, en te bijna kwart voor zessen begaf zich de staart opweg. Een demonstratie van dezen omvang was zelfs in Amsterdam nog nooit gezien. Meer dan vijf-en-twintig muziek corpsen liepen inede en deden hun liederen schallen; honderden en honderden vaandels, vlaggen, banieren en banderollen in allerlei kleur en kleur gaven haar een zeldzaam fleurig aanzien. Langs Museumplein ging het via de Stadhouderskade, Nassaukade, Rozen gracht naar de Westermarkt. Vrijwel langs den geheelen weg, was de drukte groot Tientallen agenten waren op verschillende punten geposteerd om het ver keer te regelen. De manschappen der motorbricade deden voor het eerst te voet dienst en) droegen er het hunne toe bij het ware verkeer in de gewenschte banen te ledden. Ook het tramverkeer eisohte bijzondere zorg, daar de stoet verscheidene keeren de trambaan moest kruisen. Zoo goed mogelijk zorgden de talrijke chef-bestuur ders en controleurs voor een geregeld ver keer. Te half vijf kwam de kop van den stoet op de Westermarkt. Door Jan van Zutphen werd het eerste gedeelte ontbonden. Deze wees op de ontzaglijke geestdrift bij deze demonstra tie, die thans teruggevonden is, nadat wij ze een wijle hadden verloren. Die geestdrift moet blijvend zijn; gij moet ze meenemen naar uwe steden en dorpen, werkt voor de vakbeweging en de partij tot heil der mensch- hei'd. Bij gedeelten werd daarna door ver schillende sprekers de stoet verder ontbon den. Het gejuich was niet van de lucht. De ontbinding duurde ruim 21/» uur. Om onge veer 7 uur was de laatste groep uiteen ge gaan. De orde werd over 't algemeen nergens verstoord. Namens vele honderdtallen modern geor ganiseerde christelijke ambtenaren, beamb ten en arbeiders is een schriftelijke sympa thiebetuiging met deze demonstratie ont vangen. Zwaar onweer met slagregens. Spoorbaan ondermijnd. Vrijdagnacht is het in den omtrek van Haarlem en Amsterdam waar noodweer ge weest. Vooral hij Haarlem 'heeft de gewel dige stortrgen schade aangericht. Op de lijn ZandvoortHaarlem bleek de spoorlijn op sommige plaatsen 'boven kuilen te zweven. Het onderliggende zand was weggespoeld. Men meent te moeten aannemen __dat een groot deel van den dijk door konijnen on dergraven was, en de holen door het stroo- rnende water werden vergroot. Op sommige plaatsen werden zoo diepe kuilen gevormd, dat een man rechtop onder de rails door kan loopen. Reeds in de vroegte waren van Zandvoort en Overveen ploegen wegwerkers vertrok ken om de lijn na te gaan. Door hard wer ken gelukte het *de baan vóór 9 uur 's mor gens weer berijdbaar te maken. De streek tusschen Zandvoort, Overveen en Bloemendaal heeft zwaar geleden. Stra ten en paden stonden blank; de stortregen, die van 3 tot uur aanhield sloeg in vele tui nen de groenten en bloemen plat. In Zandvoort heeft het water veel schade aangericht; de nieuwe rioleering in de Haar lemmerstraat is ingezakt, zoodat het rijver- keer daar is gesloten. De straten en steden stonden blank; meubelen dreven uit de hui zen. In een stal stonden de paarden tot hun middel in het water. Muziekinstrumentenverzameling van prof. Wlrth. De 'leider van den Dietschen Trekvogel- bond, prof. Wirth, heeft een fraaie collectie oude speeltuigen. Hij wil die gaarne aan het Rijk ton geschenke geven en vraagt daartoe bijdragen, teneinde dit mogelijk te maken. Zij kunnen onder het motto „Fonds Speel tuigenverzameling" worden gestort op het postgirono. Baarn 28509 (Landsbond D. Trekv.) alsook aan den „schatmeester" penningmeester) J. Montanlean van Swijndregt, Dal weg 1, Baarn. LUCHTVAART, In Fransch West-Afrika is men bezig de militairo vliegdienst te organiseeren over den luchtweg Dakar—BamakoTomboektoe. Op afstanden van duizend kilometer zullen er aan dezen weg groote centra zijn voor levens middelenvoorziening en reparatie-inrichtin gen; op elke twee-honderd-en-vijftig kilome ter zullen dezelfde inrichtingen, maar klei ner van afmeting gemaakt worden en op af standen van 50 K.M. zullen de landingster reinen gemaakt worden. De Instone luchtlijn, die Engeland met het vasteland verbindt, vervoert allerlei soorten van lichte, maar kostbare goederen. Wij le zen in een Engelsch blad, dat deze week o.m. per vliegtuig werden aangebracht; een pak vachten van den zilvervos ter waarde van £26000, een kanarie in een kooi en een be zending aardbeien van de Riviera. De R 88. Londen, 4 Juni. Het groote luchtschip R 38, het grootste dat ooit gebouwd is, is nu bijna klaar om den tocht van Engeland naar Amerika te beginnen. Het zal over enkele dagen in Redfordshire van stapel loopen! De reus is voorzien van 6 Sumbeammotoren die een vermogen van 2100 P.K. hebben. De snelheid zal 110 K.M. in het uur zijn en het schip zal 8000 KAI. kunnen afleggen zonder te landen. Vliegongeval. Londen, 6 Juni. Uit New-York wordt ge meld, dat op 'het vliegveld bij Mineola, op Long Island, de vllegster Laura Cromwell is doodgevallen van een hoogte van 1000 vt. Deze vllegster, had onlangs 199 maal ach tereen in de lucht met haar toeBtel kopje geduikeld:. TWEEDE KAMER Pensioenen. Do memorie van antwoord is verschenen op het voorloopig verslag over het wetsont werp „Pensioenregeling voor de ambtenaren en hunne weduwen en weezen". Met de door sommige leden verlangde uit breiding van de categorieën van pensioenge rechtigden kan de Regeering zich niet ver eenigen. Te zijner tijd kan later bij afzonder- Hjko wet de vraag onder de oogen worden gezien of ook personen, in dienst van instel lingen of vereenigingen met semi-publiek- rechtelijk karakter aan de pensioengerech tigde ambtenaren behooren te worden toege voegd. Geenszins kan de regeering zich voreeni gen met het denkbeeld om den ambtenaren de gelegenheid te openen, tegen betaling van eene bijzondere bijdrage zich het uit zicht te verzekeren op een pensioen, hooger dan het normale of op eene uitkeering die de wet niet kent. Eene hiertoe strekkjndc re geling ware in 'beginsel af te keuren. Da ver zorging met pensioen van den ouden of in- valieden ambtenaar behoort binnen voor alle ambtenaren gelijke grenzen, naar voor allen gelijke regelen te geschieden. Kunnen die grenzen worden uitgezet, dan moet dit voor deel aan alle ambtenaren ten goede komen. Hij, die het pensioen dat hem volgens de' voor allen geldende regeling toekomt niet voldoende adht en zich een offer van een suppletoire uitkeering kan en wil getroosten, verzekere zich bij eene particuliere maat schappij. Het ligt piet op den weg van het pensioenfonds zijn werkkring op bovenbe doelde voet ten koste van de levensverzeke ringsmaatschappijen uit te breiden. Tegen het in ontvangst en uitgaaf bren gen op de algemeene staatsbegrooting van de baten en lasten van den dienst der pensioe nen (met eene afzonderlijke boeking) bestaan administratieve bezwaren. Wanneer de gelden van het .pensioenfonds uitsluitend in schuldbrieven ten laste van den Staat, van provincie, gemeenten, waterschap pen, veensohappen of veenpolders, van Ned - indië of van gewesten in Ned.-Indië en in door die liohamen gewaarborgde schuldbrie ven worden belegd, zijn de aan het beheer van een groot kapitaal verbonden bezwaren, waarop in het Voorloopig Verslag wordt ge wezen, bier ondervangen. Bij nadere overweging komt het der Re geering voor dat, nu het voorstel der staats commissie om dan na een diensttijd van ten minste' zeven jaren, wegens niet door invali diteit veroorzaakte ongeschiktheid voor het verder waarnemen van zijne betrekking ont slagen ambtenaar reoht te verleenen op pen sioen, terstond ingaande met zijn ontslag, met is overgenomen, er termen bestaan het recht op ouderdoms- of invaliditeitspensioen voor niet op eigen verzoek ontslagen oud-ambte naar, echter zonder de thans daaraan verbon den voorwaarde dat het ontslag niet wegens wangedrag of verregaand plichtsverzuim mag zijn verleend, doch met den billijken eisch dat een diensttijd van niet te korten duur moet zijn vervuld, ook in de nieuwe wet op te nemen. In eene hiertoe strekkende aan vulling en daarmede verband houdende wij ziging van het wetsontwerp voorziet eene no ta van wijziging. Er bestaat bezwaar tegen, dat uitzicht te geven ook aan hen die vrijwillig hunne be trekking nederleggen. Het is allerminst in het belang van den dienst door te milde pensioenbepalingen het verloop onder het ambtenarenpersoneel te*be- vorderen, en hierop moet te meer nadruk worden gelegd omdat zulke bepalingen uiter aard het uittreden juist van de 'beste, voor particuliere bedrijven of instellingen meest begeerlijke krachten, het meest in de hand zouden werken. Er bestaan geen termen om aan ambtena ren die onder de werking van de nieuwe wet op eigen verzoek, zonder recht op pensioen den dienst te verlaten, de krachtens de be staande pensioenwetten door hen betaalde pensioenbijdragen terug te geven, en hier door aan de opheffing van de verplichting tot oontriibueeren terugwerkende kracht te verleenen. Eene 'bepaling, krachtens welke de moeder of zuster van een ongehuwd ambtenaar op diens aanwijzing recht op pensioen verkrijgt, past niet in 'het stelsel dezer wet. De bezwaren, ingebracht tegen de ten aan zien van het gezinspensioen voorgestelde re geling, volgens welke de zorg van het fonds voor het lot der nagelaten betrekkingen van overleden ambtenaren zich niet verder zal uitstrekken dan tot de weduwen en de wet tige of gewettigde kinderen1, acht de Regee ring ongegrond. De leden die klaagden over den zwaren druk dien deze wet op de gemeenten legt, verliezen zegt de Regeering, uit het oog, dat, ware de ontworpen regeling niet van toepassing op de gemeente-ambtenaren, de gemeente zich toch niet zoudein kunnen onttrekken aan de verplichting om voor haar ambtenaren-personeel weinig minder gunsti ge pensioen-regeling te treffen, waaraan voor haar wellicht no ghooger lasten verbonden zouden zijn men denke b.v. aan de duur dere administratie dan zij zich thans z1"" len moeten getroosten. Mochten er gemeenten blijken te zijn, die door de toepassing van deze wet overmatig belast worden, dan kan te zijner tijd worden overwogen op welke wijze de druk voor haar kan worden verlicht. Tegen opvoering van het percentage waar mede- bij de wet van 29 Mei 1920 („St.-b! No. 283) de pensioenen der Rijksambtenaren zijn verhoogd, bestaat ernstig bezwaar. Hetgeen sommige leden opmerkten om trent de bevourdeeling van alle in 1920 ge- pensionneerde onderwijzers iboven de in dat jaar met pensioen ontslagen openbare onder wijzers is minder juist. De in den loop van 1920 ontslagen bijzondere onderwijzer wiens traktament in dit jaar verhoogd werd, staat, wat de berekening van zijn nensioen betreft, achter bij den gepensionneerden openbaren onderwijzer die in 1920 geldelijke promotie gemaakt heeft en ontslagen werd. Laatstge noemde zou er dus niet bij winnen wanneer zijn pensioen met toepassing van de voor de pensioenen der bijzondere onderwijzers gel" dende regeling werd henzien. O-

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2