Dienstregeling Holl. Spoor. Bloten om zich te verstaan zoowel met de op positie In het binnenland, die der boeren, aifl met buitenlandsdie tegenstanders, de kapitalisten, in plaats van te trachten hen te vernietigen Rrassin hing vervolgens een droevig beeld op van den binnenlandschen toestand in Rusland. Met name ontbreekt het Rusland aan ver keersmiddelen en brandstoffen. De techni- eohe hulpmiddelen zijn gestolen of vernield terwijl de arbeiders onvoldoende technisch geoefend zijn. Gewapende bendon stroomen het platteland at De Russische boer, ver volgde Rrassin, zal het communisme slechts uit eigen belang aannemen. Wij moeten hem inprenten, dat wij de beste leiders voor hem zijn, door zijn welzijn te verhoogen en hem afgewerkte goederen te verschaffen. Lenin wijdt zich thans aan deze taak, en heeft zich tot de kapitalisten gewend en hun aangeboden, de hulpbronnen van ons land te exploiteeren. vereenigde staten. De Vereenigde Staten en de ontwapening. De Amerikaansohe regeering heeft, in-offi- deel, gunstige antwoorden ontvangen van veredheiden regeeringen, tot welke zij on langs eveneens in-officieel voorstellen had gericht tot het houden van besprekingen over internationale ontwapening. mexico. Mexiw (stad). 12 Juni Naar officieel wordt bekend gemaakt zal de betaling van de rente op de Mexicaansche buitenlandsche schuld worden hervat op 1 Juni Tot dat doel wordt de begrooting met 20,000,000 pesos verhoogd. Vliegongeluk. oost-indie. Ameriknansch vlagvertoon. Zes Amerikaansohe torpedojagers zjjn te Tandjong Priok aangekomen voor vlagver toon. binnenland. Hoogheeraadschap Noordhollands Noorderkwartier. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben aan de besturen van de betreffende waterschappen medegedeeld, dat het in hun bedoeling ligt eerlang, met gebruikmaking der ibevoegheid, hun verleend in het Regle ment van Bestuur voor het Hoogheemraad schap Noordhollands Noorderkwartier de zee wering en binneniwaterfceeringen, bedoeld in art. 1 van bovengenoemd reglement, in be heer van het Hoogheemraadschap te doen overgaan. Zij voegen daaraan .toe dat zij het in ver band daarmede wenschelijk oordeelen, dat de in den loop van Idit jaar aan de zeewering en blnnenwaterkeeringen te verrichten werken wel op de begrooting van het betreffende waterschap worden gebracht en door het wa terschap worden aanbesteed, waarbij dit dan na den beheeraovergang der dijken als man dataris van het Hoogheemraadschap zal op- feréden, doch dat de geilden ter bestrijding van de met die werken gepaard gaande uit gaven niet door.de waterschappen worden op gebracht, maar door eene heffing vanwe ge het Hoogheemraadschap worden verkre- Zij hebben Dijkgraaf en Hoogheemraden van Noord-hollands Noorderkwartier ver zocht öSntrent de wijze, waarop de bestek ken voor de in dit jaar uit te voeren werken zullen moeten wordeni opgemaakt, met de waterschappen in overleg te treden. Nederland en de Yap-kwestle. De oorrespondent van de „N. Rott. Ort." te Berlijn schrijft: De „Ohioago Tribune" bevat onder den titel „De Hollanders zouden de helft van den Yap-kabel moeten hebben. Een Duitsohe elsoh", het volgende berloht van haar corres pondent te Berlijn: „Zoowel ln Den Haag als te Berlijn heb ben de aanspraken van de Vereenigde Sta ten tegenover Japan op den Yap-kabel de levendigste belangstelling gewekt, omdat zoowel Nederland als Duitschland van mee ning zijn, dat noch Japan, noch Engeland, noch de Vereenigde Staten volledig recht op deeen kabel kunnen hebben. Duitschland en ■Nederland zijn van meening, dat de kabels Yap-Menado, Yap-Sjanghai en Yap-Guam op zijn minst voor 50 pet. het eigendom zijn van de Nederlandsche regeering en Nederland sohe aandeelhouders. „De Nederlandsche protesten tegenover de .Groote Vier hebben geen resultaat gehad en in de jongste onderhandelingen is van Neder land haast in het geheel geen sprake ge weest. Niettemin houdt Den Haag de toe wijzing van de kabels nauwlettend in het oog, want op zijn minst de helft van hun waarde ■zal aan Nederland terug moeten worden be taald. „Duitsche en Nederlandsche regeerings- personen zijn het erover eens, dat het trac- taat tusschen Nederland en Duitschland over dezen kabel hem internationaal heeft gemaakt ,en dat derhalve de Groote Vijf er geen aan spraak op kunnen doen geilden. Uit zeer ver trouwbare niet-Duitsohe bronnen verneem ik, dat de reden, waarom Nederland zich slechts tot formeele protesten hoeft beperkt, deze is, dat Nederland, als zijnde slechts een kleine staat, die betrekkelijk geen macht heeft, zich niet den toorn op den hals wil halen van Japan of van een van de andere groote rijken, die aanspraak op de kabels maken." „De grootste en rijkste eilanden van Neder land" aldus verder de „Chicago Tribune" „liggen onder den rook van het imperia listische en groeiende Japan, en Nederland kan het niet wagen met. Japan te disputeeren, omdat in de eerste vijf dagen van een groo- ten oorfoa ia het Oosten Java, Gelebes, en de andere Nederlandsohe bezittingen in Oost IndJÖ onder den voet zouden worden geloo- pen precies als België. Dat is de meening van deskundigen, die do Oostersche kwestie hebben bestudeerd. „In deze omstandigheden is Nederland niet geneigd over de zaak met een bepaalden staat te disoussieeren, maar het wenscht een openhartige gedachtenwisseling met een bond of verbinding van staten of althans met een instantie, die de overwinnende mogend heden vertegenwoordigt. Met één staat op dit stuk tot overeenstemming komen zou volgens den Nederlandsohen kijk op de zaken slechts tot intriges en tergiversaties van de zijde van de andere voeren. „De wettelijke documenten, waarop het standpunt van Nederland tegenover de en tente berust, zijn den correspondent van de Ohicago Tribune" op het ministerie voor post en telegrafie te Berlijn getoond. De kabel-maatschappij, aan welke Yap behoort, is genaamd Deutsch-Niederlfindische Tele- graphen Aktiengesellschaft en heeft haar hoofdkwartier te Keulen, in Duitschland. Keulen was gekozen, omdat het halfweg tus schen Den Haag en Berlijn lag; maar als het hoofdkwartier in Zwitserland ware geweest (wat evengoed: het geval had kunnen zijn), dan zouden naar de meening van de be trokken partijen de overwinnende mo gendheden de kabels niet in beslag hebben genomen. „De documenten: zijn: ,4. Een verdrag tusschen Duitschland en Nederland, geteekend op 24 Juli 1901." „2. Een wisseling van nota's, geschreven in het Du'itseh en het Hollandsch, diateeren- de van 1904. „8. Contracten tusschen de Aktien Gesell- schaft en de regeering van Duitschland en Nederland en goedkeuringen van de beide regeeringen. „De maatschappij verwierf een conoessie voor 40 jaar, ingaande op den dag, dat de kabel ie dienst werd gesteld. Op den grond slag van dit contract meent de Nederland sche regeering het recht te hebben om te eisohen, dat voor ten minste 40 jaar haar rechten1 zullen worden erkend. „Tm alle geval, als die kabels aan een an deren staat dan Duitschland worden gege ven, zal Duitschland aan Nederland de helft van de waarde der kabels moeten vergoe den. Maar Nederland heeft niet zoozeer dit geld noodig als wel de communicatie met zijn overzeesche eilanden. Een Hollandsch zegsman heeft mij hieromtrent het volgende meegedeeld: „Het recht van controle over den kabel kan (volgens artikel 80 van het verdrag tus schen deze twee staten) alleen worden ge wijzigd door een gemeenschappelijke actie van de Nederlandsche en Duitsche regee ring. Te Versailles heeft de Duitsche regee ring haar aanspraken op den kabel prijs gegeven, maar zij kon dat niet voor de Ne derlandsche regeering doen. In geen enkel stuk, dat op de zaak betrekking beeft, is trouwens sprake van afstand of verkoop van den kabel. Mocht de entente of de Vereenigde Sta ten den kabel nemen, en den Nederland sohen aandeelhouders aanzeggen, dat zij hun geld terug moeten zien .te krijgen van Duitschland (dat stelljg niet. eens de nomi nale waarde zal kunnen vergoeden)^ dan zouden zij daardoor een onrechtvaardige en un-faire daad begaan. „Zulks doende zouden de kabelverdeelen- de mogendheden zich op het standpunt stel len, dat Duitschland bij het verdrag van Versailles gedwongen is geweest de kabels aan de vijf geallieerde en geassocieerde mo gendheden af te staan en deze ze nu onder ling verdoelen. Maar een maatschappij die gegrond is op verdragen tusschen twee sta ten en gesticht is met kapitaal van de onder danen van twee staten, kan niet worden ont eigend door een wet van een van die twee staten, ook al is de zetel van de .maatschap pij in het onteigende land gelegen. De kwestie is van groot ■belang voor han del, scheepvaart en internationale betrek kingen. Het eigendomsvraagstuk is ernstig. Stellig zou zoowel den aandeelhouders als de regeering een stap van de Vereenigde Sta ten tot het mogelijk maken van overleg wel kom zijn. Het ware geenszins uitgesloten een weg te vinden waardoor zonder ver krachting van internationale verdragen, zoo wel de Amerikaansche als de Nederlandsche belangen zouden worden behartigd." Het Nederlandsche dorp bfl Lens. Zondagochtend was het ongewoon bedrij vig in het Nederlandsche dorp bij Lens. Dit bestaat, naar men weet uit 350 scmi- per manente woningen, door de Fransche arbei ders onder Nederlandsohe leiding uit Ne- derlandsoh materiaal opgetrokken, dat ge deeltelijk uit Belgische vluchtelingenkampen afkomstig is. Zondag was er feest. Van allo huizen, beschilderd met warm rood, bruin, blauw eni groen, waardoor het dorp aan Vo- lendam herinnert, wapperde de Fransche of Nederlandsche vlag. Enkelen waren kinder lijk getooid. Op de tuintjes na is het dorp voltooid. Alle woningen op zes na zijn be trokken. Naar bekend is, vallen ze in 4 af- deelingen, al naar de grootte van het gezin. De bouwkosten bedroegen door de bank 12,000 francs. De huur is 80 tot 60 francs maandelijks. Op zindelijke bewoning wordt streng gelet. De watervoorziening gesohiedt door pompen; de verlichting door petroleum. Er is een badhuis en een der 2 scholen is al ih gebruik. Ook het arbeidershotel wordt druk 'bezocht. Zondag is alles aan de prefectuur van Pas de Galais overgedragen. Daartoe kwamen bij oen onze gezant te Parijs, jhr. dr. Loudon; de heer Lugol, onder-staatssecretaris van het bevrijde gebied; twee onderprefecten, majoor Fontainas als Millerand's vertegenwoordiger, Basly, burgemeester van Lens en Kamerlid, benevenfe bijna alle leden van het Nederland sche gezantschap en de voornaamste leden van de Nederlandsche kolonie te Parijs. Voor de monumentale bank met gedenk steen, nog door de Nederlandsche vlag be dekt, nam onze gezant het woord. Hij her innerde aan de sympathie van heel Nederland voor Frankrijk, vooral voor het verwoeste ge bied, en aan den heldhaftigen strijd, waarin die verwoestingen werden aangericht. Hij wenschte de Fransche regeering geluk en onthulde daarna den steen, die het heuge lijke feit vermeldt. De gezant eindigde met woorden van warme gehechtheid aan het Oranjehuis en wenschen van voorspoed voor Lens. De heer Lugol, onderstaatssecretaris van het bevrijde .gebied, begon zijn antwoord met te herinneren aan het Fransche spreekwoord: de manier, waarop men geeft, ls moer waard, dan wat men geeft. H0 ging Nodorland's steun aan Frankrijk na, namelijk de zorg voor vluohtellngen, fondsen voor kolen en landbouwwerktuigen. Hij prees vervolgens de woningen van het Nederlandsche dorp als obalets met zuivere lijnen en blijde kleu ren, roemde het geschenk groot in eenvoud en sprak over de diepe uitwerking, die het op de Fransche volksziel zal hebben. Na de redevoeringen werd het dorp bezich tigd, en daarna in de groote zaal van het ar beidershotel het noenmaal gebruikt, waarbij verschillende redevoeringen weiden gehou den. De wijziging van het Grondbelasting- ontwerp. Gelijk dezer dagen werd aangekondigd heeft de minister van financiën thans tot de Tweede Kamer een brief gericht, houdende wijziging van het onlangs verworpen arti kel 7 der grondbelasting. Dit artikel is afgestemd, hoofdzakelijk op 'grond van de overweging dat het tarief (2 per 1000) voor de kleine zand- en veenboe- ren te hoog was. De minister handhaaft nu dit tarief, maar neemt als nieuwe bepaling op, dat kleine 'boeren n.1. (die met een bezit van ten hoogste 5 H.A.) geheele of gedeelte lijke ontheffing kunnen vragen van den hoo- geren aanslag. Zij moeten dan nantoonen, dat de bepaling voor ben „buitengewoon be zwarend" is. Over dit verzoek bs'.ist de directeur der directe belastingen. Er is van zijn uitspraak bèroep op den minister van Financiën. Hier wordt dus aan een belastingambte naar bevoegdheid gegeven belastingplichti gen van hun aanslag geheel of gedeeltelijk te ontheffen. Vermoedelijk zal daarover in de Tweede Kamer nog wel een woordje wor den gesproken. Bioscoopwei In de Tijd wordt gemeld, dat weldra van het departement van binnenlandsche zaken het ontwerp-Biosooopwet is te verwachters. De vernietiging van ons marine-materleeL Naar wij vernemen bestaat de commissie van deskundigen, die blijkens het antwoord van Ministers Pop en Van Karnebeek op de I vragen van den heer Van der Voort van Zijp naar Augsburg is gezonden inzake de door de Geassocieerde en Geallieerde mo- gendheden bevolen vernietiging van voor onze marine in Duitschland besteld mate riaal, uit sohout-bij-nacibt J. H. Zeeman, chef van de afdeeling materieel van het Mi nisterie van Marine, en hoofd-ofiicier-ma- chinist 1ste kl. J. de Wiinde (Hbl.) De nieuwe dienstregeling bij de spoorwegen. Het ligt in de bedoeling der Nederlandsche Spoorwegen om de op 1 Juni j.L van kracht geworden dienstregeling gedurende een jaar j te handhaven met deze restrictie, dat som- mige speciale zomertreinen in het najaar uit- j geschakeld zullen worden. Wagons voor rijwielen. Gedurende het tijdvak van 1 Juli tot 15 September zullen door de Nederlandsohe spoorwegen 100 gesloten' goederenwagens worden ingericht voor het vervoer van rij- wielen. Deze wagens zullen dienst doen in de extra-rijwiel- en gewone treinen. Voor be geleiding der rijwieltreinen worden speciale treinbeambten aangewezen Het Amsterdamsche college van B. en W. Op het verzoek tot een bespreking der S. D. A. P.-fractie in den Amsteidamschen Raad gericht aan de R. K.-fractie, heeft de laatste geantwoord daartoe bereid te zijn, en j voorgesteld die bijeenkomst hedenmorgen te houden. Ridderdag der Militaire Willemsorde. De Koningin zal zich op den Riddexdag op 16 dezer doen vertegenwoordigen door den gep. schout-bij-nacht J. J. Rambonnet, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. en oud-minister van marine. Verder zullen worden vertegenwoordigd: de minister van koloniën door gep. luite- nant-geneTaal-titulalr van het Nederlandsch- Indisch leger S. A. Drijber, commandant van het Koninklijk Koloniaal Militair Invaliden huis op Bronbeek; de minister van oorlog dioor luitenant-kolonel H. C; J. ter Beek, ad judant in buitengewonen dienst van de Ko ningin, commandant van het regiment gre nadiers; de minister van marine door luit<> nant-kolonel der mariniers J. G. Gröschke. Aan den Ridderdag zal met toestemming van de betrokken ministers worden deelge nomen door deputatiën van de Koninklijke Militaire Academie, het Koninklijk Instatuut voor de Marine en den Hoofd-cursus. Het collectief contract ln de mijnindustrie. Dc contract-commissie voor het mijnbedrijf heeft een offioeel communiqué uitgegeven, waarin wordt gemeld, dat in de 0 Juni go- houden vergadering van de oontract-oommis- sie de bepalingen van bet ontwerp collectieve arbeidsovereenkomst, met uitzondering van dë loonregeling in tweede lezing behandeld zijn. De thans gevoerde besprekingen gaven aanleiding om nog eenige veranderingen aan te brengen, terwijl enkele wenschenl van de organisaties in nadere overweging worden genomen. De definitieve tekst van het ont- werp-oontract zal thans ten spoedigste wor den opgemaakt, waarna het in den loop der volgende week aan de vakvereenigingen) zal worden toegezonden, die het vervolgens aan hare leden zullen voorleggen. Het voorstel der directies is, het collectief contract voor onbepaalden tijd aan te gaan met een! weder- zqdschen opzeggingstermijn van b.v. 6 maan den en met dien verstande, dat ten aanzien der loonen, tusschentijdsohe herziening mo gelijk blijft. Uit de Veenstreken. Ruim honderd georganiseerde oartonbe- werkers hebben zich aangemeld, om van Maandag a.s. af tegen een tot 22 verlaagd weekloon, vroeger 26, in de oartonfabrie- toenl Albion en Union te werken. De samenvoeging der Zaangemeenten. De gemeenteraad von Wormerveer besloot ln zijn jongste vergadering aan Ged. Staten mede te deelen, dat de meerderheid zioh voor de samenvoeging der Zaangemeenten, vor ming van een „groot-Zaandam1" verklaarde. Enkele leden verklaarden zich voor een groot-Wormerveer ponder Zaandam, terwijl een lid zioh verklaarde voor t-amenvoeging van alle gemeenten gelegen tusschen Uit- Seest en Amsterdam, hetgeen de overige le en onzinnig voorkwam. Den 18en Juni heeft, naar een V. D. be richt meldt, te Haarlem eene conferentie plaats met Gedeputeerde Staten en de bestu ren der Zaangemeenten; teneinde de vorming van een „groot-Zaandam", samenvoeging van Zaandam, Koog a. d. Zaan, Zaandijk, Wor merveer en Krommenie, te bespreken. Naar te verwachten is, zal deze vereeni- ging wel spoedig tot stand komen, daar alle gemeentebesturen, behalve dat van Koog a. d. Zaan, daarvoor zijn. Een belanghebbende in deze quaestie meldt evenwel aan het HbL dat deze voorstel ling van zaken onjuist is. Vóór de samen voeging verklaarden zich de „roode" ge meentebesturen van Zaandam, Zaandijk en Wormerveer, terwijl daartegen stemden: Koog aan de Zaan, Oostzaan, Westzaan. Krommenie, Wormer en Jisp. Centraal Bureau van advies. Dezer dagen vergaderde bovengenoemde instelling voor den Middenstand in hotel ,yde Nachtegaal" -te Alkmaar. Behalve het Bestuur waren aanwezig afgevaardigden van de aangesloten vereenigingen te Alkmaar, Purmerend, Sóhagen, Beemsfcer, Spierdijk, Obdam en Krommenie- Worm erveea\ De Voorzitter, de heer Jb. Cloeok, heette allen welkom, bijzonder den Rijksmiddeo- stands-adviseur, den heer Kropveld, waarna de notulen werden gelezen en goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken vermelden we oen schrijven van de Hoornsche M. V., dat deze voor het lidmaatschap bedankte, omdat het een bureau onder eigen' beheer te Hoorn meer gewenscht achtte. Uit het daarop door den administrateur, den heer S. J. A. Keesom, uitgebracht jaar verslag stippen iwij aan, dat in 1920 door het Bureau werden verstrekt het volgende aan tal kostelooze adviezen: te Alkmaar op juri disch gebied' 133, op het gebied van admi nistratie 63, door het correspondentschap te Helder 126, door dat te Purmerend 19 advie zen, dus totaal 841 kostelooze adviezen. Het zou te veel plaatsruimte vergen om de verschillende zaken te noemen, waarom- tent advies werd gegeven, de verschedden- heid is te groot. Bij 12 middenstanders werd eene boekhou ding ingericht,__bij 8 regelmatig bijgehouden, bij 30 de jaarlijksche balans met verlies- en winst-rekening opgemaakt, bij 87 de boeken regelmatig gecontroleerd, 25 rapporten over middenstandszaken werden uitgebracht, 24 belastingaangiften werden gedaan en 15 re clames ingediend; totaal 151 zaken op admi nistratief gebied. In den loop van 1920 werden de nog niet afgeloopen Re^eetringscredieten, eene der vele crisis-instellingen, ondergebracht bij de Borgmaatschappijen. Begin 1921 werd de controle over de administraties door de B. v. A. uitgeoefend, geëindigd. Van de Algemeene- en de Hanze-Borg- maatsehappij kwamen in 1920 verscheidene opdrachten betreffende rapporten, controle enz. in. Aan het slot van het verslag werd een woord van dank gebracht aan de Regeering, die over 1920 wederom subsidie verleende; aan den RijfcsmMdenistcpds-adviseur, die het Bureau met raad en daad bijstond, en aan al len, die het B. hebben gesteund. De rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar en de 'begrooting voor het volgende werden door de vergadering goed gekeurd. Bij de daaropvolgende bestuursverkiezing werd .gekozen in de vacature-Eylander de heer: C. Rezelmlan Jr., Secretaris der M. V. te Wieringerwaard, en in de vacature-Kos ter die heer O. Th. Schmalz, Voorzitter der M. M. te Schagen. Vervolgens bracht de afgevaardigde naar d!e vergadering van de R. v. A. en den Mid- denstandsraad te 's-Gravenhage verslag uit. De Middenstandsraad huldigt het systeem: „•zelf-help"; de B. v. A. moeten als instel lingen van den middenstand trachten zioh zelf te bedruipen. De Regeering wil wel het particuliere initiatief steunen door subsidie, maar niet „op de beenen houden". „De Middenstander, die voor zijn admi nistratie en rechtskundige adviezen niet kan betalen, moet worden geholpen door zijn or ganisatie, maar niet uit de openbare kas" a'ldus sprak de Voorz. van den Middenstands- raad, Baron van Wijnbergen, duidelijk zijn meening uit. In dien geest zou dan ook de Middenstand- raad aan die Regeering adviseeren. Later zoo deelte de Rijksmiddenstands-adviseur mede is er nog eens verg. in Den Haag gehouden, waarvan vermoedelijk het resul taat zal zijn, dat enkele buïeaux, die met deze subsidie er niet kunnen komen, iets meer krijgen. Hierna was aan de orde de rondvraag. Aangedrongen werd door eenige afge vaardigden op meer propaganda voor het B. v. A. Het Bestuur deed de toezegging hieraan te zullen voldoen. De Rijksmiddenstand-advi- seur stelde zich gaarne beschikbaar om een spreekbeurt te vervullen, teneinde het nut van de B. v. A. in de organisaties uiteen te zetten. Gewezen werd' op de gelegenheid, die er be staat bij het B. v. A. om buitenlandsche 'brie ven .te doen verbalen. De heer Kropveld sprak nog' een woord van. opwekking tot de aanwezigen om in den zwaren strijd, dien die middenstand tegemoet gaat, elkander .te helpen en te steunen, waar bij hij wees op de schbone taak, die dan aan het B. v. A. te vervullen is opgelegd. Hierna sloot de Voorzitter de vergadering na een hartelijk woord' van dank 'gebracht te hebben' aan allen, die in het afgeloopen jaar deze middenstandsinstelling deunden, bij zonder aan den directeur, Mr. Leesberg en den administrateur, den heer Keesom, waar mee de vergaderden door teekenen van in stemming getuigden aocoord te gaan. Fraude. Het bestuur van de Onafhankelijke Fe deratie van 'bouwvakarbeiders afd. Rotter dam heeft bij de politie aangifte gedaan van verduistering van een bedrag van 1900 gul den, gepleegd' in den loop van het jaar 1920 door den gewezen penningmeester der sloo- persvereeniging „Door Eendracht Verbe- ring" In Ootober was de fraude gepleegd, het 'bestuur heeft toen den penningmeester in de gelegenheid gesteld het verduisterde bedrag in zeer kleine termijnen af te be talen, doch toen aan deze voorwaarde niet werd voldaan, heeft het zioh .tot de politie gewend, Vertrek van Aankomst te Helder: Amsterdam 6.30 9.11 7.28 9.11 10.27 1.31 12.37 3.24 1.52 4.42 4.12 4.25 8.39 7.30 9.44 5.20 8.36 7.52 9.45 9.15 11.42 12.19 3.11 3.06 6.06 6.07 8.47 8.56 10.58 11.18 11.15 1.03 gemengd nieuws. Een aanslag. Vervalschlng van loonlijsten. De directie van de Amsterdamsche Aanne ming-Maatschappij heeft, naar het HdbL meldt, bij de politie aangifte gedaan, dat een harer bedienden reeds sedert een aantal maanden loonlijsten heeft vervalscht en zioh op die wijze ongeveer 6000 ten nadeele van de vennootschap heeft toegeëigend. In verband daarmee is de 27-jarige boek houder, die te Zandvoort woont, aange houden. Doodgedrukt Op het perron van ide Gooische Stoom tram te Hilversum is Zondag een droevig ongeluk gebeurd. Toen een der passagiers van een binnenkomende tram naar zijn af- waaienden hoed wilde grijpen, viel hij uit den open wagen tusschen het perron en de nog in beweging zijnde tram Hij werd eeni ge meters mede voortgerold .waarvan het noodlottig gevolg was dat de te hulp geroe pen geneesheer, dr. Stieler, direct na het ongeval aanwezig, niet anders kon doen dan den dood oonstateeren. De ongelukkige bleek te zijn een 40- jarige ongehuwde letterzetter, woonachtig te Amsterdam. Eén lieve vrouw. De Rechtbank te Winschoten heeft de ren tenierster te Wedde, die terechtgestaan hoeft wegens poging tot het veroorzaken eener ontploffing, waardoor gemeen gevaar van goederen kon ontstaan, (zij had een turf uit gehold, het gat met kruit gevuld en daarna weer afgesloten. Toen wierp ze de turf op het erf van een buurvrouw, in de verwach ting dat deze de turf in de kachel zou wer pen), veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf, meldt „Het Vad." De juiste kleeding bij den arbeid. De werkkleeren wordexf in vele gevallen niet met voldoende zorg gekozen, waardoor automatisch slechter en minder werk wordt verricht. Een onderzoek hieromtrent, dat in Engeland ingesteld is, heeft uitgemaakt, dat het grootste gebrek in de werkman ski eoding in het algemeen is het ontbreken van venti latie. Te zware kleeding is natuurlijk ook niet goed, maar doet minder kwaad dan slecht ventileerende kleeren, waardoor de huid te veel gaat zweeten en feitelijk te lang moet werker! De kleeren dienen zóó gekozen te worden, dat bij rusten in lucht van 27 graden Celsius nog geen zweeten optreedt In het algemeen tracht men het lichaam door te zware kleeding te beschermen tegen de veel vuldig voorkomende temperatuurswisselin gen. Men dieert te kiezen een losgeweven of gebreid weefsel, dat sterk isoleert tegen warmte en koude en de uitwasemingen ge makkelijk laat verdwijnen. Het is gebleken, dat oroge kleeren, die vocht uit de lucht opnemen, warmer worden en hierop dient men dus te rekenen bij het verrichten van hard werk. In het koude jaargetijde dient men kleeren te dragen, die op het lichaam een laagje lucht toelaten, terwijl dit in heet weer niet het geval mag zijn. Ook op het go- bied van kleeren hebben de meesten nog veel te leeren en speciale cursussen hiervoor, b.v. op volksuniversiteiten; kunnen zeer groot nut stichten. (Maandbl t Verv.) Buenos-Ayres, 18 Juni De Engelsche vlie ger Percy Greenwood, die met twee passa giers vloog, ia gevallen. Alle drie personen werden gedood. r. Gedeputeerde Staten noodigen daarom waterschappen uit bij de bepaling van het bedrag van den door hen te heffen om slag de kosten der aan genoemde zeewerin gen en binnendijken te verrichten werken buiten beschouwing te laten f De uren van vertrek en aankomst z(jn sedert 1 Juni 1921 s sneltrein Zondags niet alleen Zaterdags Zaterdags en Zondags niet 6.36 Zondags niet De trein naar Schagen (des Donderdags) vertrekt* 7.46 's morgens. Vertrek van Aankomst te Amsterdam Helder: Zondags niet sneltrein; Zondags niet Zondags niet Zondags niet sneltrein Zondags aankomst alleen Zondags Te Leiden heeft Zaterdagavond een schil dersknecht een aanslag gepleegd op het leven van mr. P. E. Briët, secretaris van denLeid- schen Voogdijraad. De man was door de Haag- sche rechtbank uit de ouderlijke macht ontzet, on nu had mr. Briët als secretaris van den Voogdijraad ten behoeve van de kinderen be slag laten leggen op een gedeelte van diens loon. Hierover ontsticht, is de man Zaterdag avond, na eerst veel sterken drank te hebben gebruikt, het bureau van den Voogdijraad binnengedrongen, waar hij, onder het uiten 7an bedreigingen, mr. Briët met een groot, scherp mes te lijf wou gaan. Deze wist echter te ontkomen. Met den huisbewaarder is hij daarop teruggekeerd, en samen hebben zij toen den schilder aangegrepen en na een worsteling op straat gezet. Hij trachtte vervolgens met geweld door de deur opnieuw het gebouw binnen te dringen. Eenige artilleristen, juist ter plaatse, hebben hem toen overmand, waarbij zijn mes op den grond viel. dat door een ver pleegster werd opgeraapt en aan de politie is ter hand gesteld. Hij is aan de politie over geleverd.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2