1ELDERSCHECOURANT Tweede Blad. VAN DINSDAG 21 JUN11921. ONS GEMEENTEBUDGET. In ons nummer van Zaterdag kwam van de haqd van M. een artikel voor betref fende die Gemeentelijke uitgaven. Daanbij werden ook eenige opmerkingen gemaakt in verband meit den tegen woordigen financieelen toestand dier gemeente, welke wij hier aan een nadere beschouwing willen onderwer pen. M. meent ojn. dat het van Ged. St. een redelijke eisch. is, dat van nu af aan de ge wone uitgaven weer uit de gewone ontvang sten moeten worden gedekt Zeker, het standpunt op zichzelf is juist en Helder zou er toeter voor gestaan hebben, als men hier, evenals in verschillende andere gemeenten het geval geweest is, de uitkee- ring uit de O. W. belasting steeds voor af lossing van de crisisschuld had gebruikt. Thans echter is de houding van Gedeputeer den ten opzichte van Helder allerminst re delijk. In de eerste plaats «tellen Ged. Staten hun eisch nu het halfjaar bijna om is. Waar nu de meeste weiken in het eerste halfjaar wor den uitgevoerd of voorbereid, is er niet veel kans meer om de uitgaven belangrijk te ver minderen. Ten tweede moet gelijk M. ook opmerkt een tekort van 1919 aid 85.986,265 ge dekt worden, wat nog niet op een terug naar het normale diuidt. Ten derde zjjh in 1919 en 1920 de uitkee- ringen uit de O. W.-belasting voor de gewo ne uitgaven gebruikt, terwijl Gedeputeerde Staten niet tijdig ervoor hebben gewaar schuwd, dat zulks voor 1921 niet zou worden toegestaan. In de vierde plaats eischen Gedeputeerden niet .alleen, dat het verwacht wondende be drag ad pljm. 250.000 gulden als uitkeering uit die O.W.-belasting uit de gewone ontvang sten worden teruggenomen, zij vorderen dit, doch ook van het bedrag van pl.m. 150.000 hetwelk, bij aanneming van het wetsontwerp- de Geer c. s. inzake de financieele verhou ding tusschen Rijk en Gemeente, aan deze gemeente zal worden uitgekeerd. Dat ook die laatste som .uit de ontvangsten moet verdwijnen, doet te meer vreemd aan, waar M. zelf zegt, dat men dreigt te verge ten, dat we nog steeds leven in een tijd, die eene abnormale verhouding tusschen Rijks en gemeentefinanciën te zien geeft. Immers het gemeentebestuur toonde dat het dit geenszins „dreigde" te vergeten door reke ning te houden met het voorstel de Geer c.s., hetwelk zooveel gunstiger voor de gemeenten is dan het door de regeering ingediende voorstel. Gedeputeerde Staten eischen wel heel veel van den Helderschen wethouder van finan ciën waar .zij juist n u hun eisch stelden, nu de normale omstandigheden nog niet zijn te ruggekeerd, nu de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeente nog niet behoor lijk .geregeld is en nu bovendien nog een herziening van de verordening op de inkom stenbelasting moet plaats hebben. z Tenslotte doet M. het in zijn .artikel en op eigen terrein nog wat sterker voorko men, alsof het tegenwoordige gemeente-be stuur verantwoordelijk wordt gesteld voor de misère waarin de gemeente thans ver keert. Wij1 willen er op wijzen dat noch door ons, noch naar wij meenen in den Raad, in dien geest geschreven of .gesproken is. In onze .artikelen wilden wij slechts aantoonen dat de door die Raadscommissie voorgestelde verordening thans tot een onbillijke belas tingheffing aanleiding zou geven. En in het licht der tegenwoordige omstandig heden bezien, wil het ons voorkomen, dat Gedeputeerden het der gemeente op het oogenlblik moeilijker maken dan noodzake lijk is oan weer in het rechte spoor te ko men. Ook de mieeming van M. dat het stelsel van heffing niet onbillijk is, doch het reu- zenbedrag dat hier moet worden opgebracht, doelen wij niet. Wij hebben vroeger reeds uit eengezet dat een stelsel dat gemakkelijk te dragen is bij1 -een heffing van 6 4 7 ton, on billijk en onredelijk kan werken bij een to tale heffing van 12 ton. Waartoe een vast houden aan het stelsel der Raadscommissie dat gebaseerd was op eene itotaalbeffing van 8 ton zou leiden, nu de belasting zoo geweldig verhoogd moet worden, hebben B. en W. in hu ntoelichting op hun jongste voorstel wei voldoende aangetoond. Daarin kwam de onbillijke werking eveneens duide lijk naar vocen. PLAATSELIJK NIEUWS. Geslaagd voor het inigenieurs-.exa.men, gehouden te Delft, voor scheikundig Inge nieur onze plaatsgenooten de dames T. Bok en M. J. J. Hoogerduin. Onze plaatsgenoot©, mejuffrouw M. H. Vries, is te Amsterdam geslaagd voor het examen als verloskundige. Nationaal Zangconcours Helders Mannenkoor. De tweede dag van het door TI elders Man nenkoor" uitgeschreven concours van zang- vereenilgiinigen had Zondag plaats. Ofschoon het weer zich niet al te best liet aanzien bleef het toch droog en was alleen de wind hinderlijk en de temperatuur had wel wat zomerscher kunnen zijn. Niettemin heeft dit volstrekt geen afbreuk gedaan aan het wel slagen van het zangersfeest. Evenals de vo rige week werden ook nu te 11.42 de ver schillende vereenigingen aan het station af gehaald. Bet was thans de muziek van „Win- nUbst", die zich daarvoor aan het station had opgesteld en wiens lustige toonen over het perron klonken toen de trein binnenreed. De stoet ging thans door Prins Hendrik- laan langs Kanaaiweg en verder volgens de in ons blad van Zaterdag vermeldde route. Het warert nu de gemengde koren, die el kander de eer bekampten en waarvan de derde (laagste afdeeling) te half twee aan ving in de nogmaals belangeloos keurig met groen versierde zaal van „Casino". De heer Abbenes, Voorzitter van „H. M.", heette bij ontsteentenis van den burge meester, de aanwezigen welkom. Deze dag brengt ons eene verrassing, daar de com ponisten van de verplichte nummers, de hee- ren Olivier Knoop en A. J. Leewens deze na afloop van den wedstrijd door alle deel nemende vereenigingen onder hu ine leiding zullen doen uitvoeren. Spr. wees er nog op, dat de entrée voor deze concoursen, in tegen stelling met de heerschende ineening, dat zij zoo hoog is, integendeel laag is, gezienl de groote onkosten, die zoo'n concours mede brengt. Hierna nam het concours een aanvang. Als voorz. der jury fungeerde des middag de heer Ol. Koop, Amsterdam. Evenals den vorigen koer zullen wij ons ook thans onthouden van eene bespreking der verschillende nummers; de vereenigingen hebben alle inderdaad haar best gedaanen .gegeven wat zij konden ge ven. Daarbij waren de verplichte nummers lang niet gemakkelijk. In de laagste afdee ling, die des middags optrad was als ver plicht nummer eene oompositie van Ol. Koop: „Lach en Bloemen, Dans en Zang", waarin veel dansmotiefjes waren verwerkt, hetgeen aan de uitvoering dus hooge eischen stelde. Zooals de. heer Koop zeilde, w.as er ■dezen middag verdienstelijk gezongen, al thans niet leelijk. En 'in vergelijking met het geen soims op andere concoursen gehoord wordt, maakte deze zang een zeer goed fi guur. Vandaar dan ook, dat de jury meende aan alle vereenigingen een prijs te moeten toekennen. Daartoe was een derde prijs toe gevoegd in de plaats van den vierden prijs a. De uitslag van deze derde afdeeling Ge mengde Koren volge hier: le prijs, verg. zilv. medaille en 125.benevens directeursprijs van 50.—, met alg. st. aan Klein Gemengd Koor „Harmonie" te Alkmaar, directeur Jac. N. Al. (21 zangers); 2e prijs, verg. zilv. med. en 75.—, met 2 tegen 1 st. aan de Gemengde Zangvereeniging „Morgenrood" te Helder, dir. F. van der Mey (41 zangers); 8e prijs a, verg. zilv. medaille en 50—, met 2 tegen 1 st. Gemengde Zangvereeniging „Varia" te Warmenhuizen, dir. J. Vlam (82. zangers); 8e prijs b (als a) met 2 tegen 1 stem Gemeng de Zangver. „Zanglust" te Anna Paulowna, dir. B. de Vries (24 zangers); 4e prijs a, verg. zilv. medaille met 25.—, met alg. st. „Ge mengd Koor", Zuid-Scharwoude, dir. Jan Schrijver (46 zangers); 4e prijs b (als a) met 2 tegen 1 st. Gemengde Zangver. „Oostwoud" te Oostwoud, dir. C. Koomen, (36 zangers); 5e prijs a, verg. zilv. med. en 20.—, Zang en Reciteerver. „Harmonie" te Helder, dir. P. Brizée (84 zangers); 5e prijs b, verg. zilv. med., met alg. st. Gemengde Zangver. „Ex celsior", Wieringen, dir. D. Verfaille (40 zangers.). Begrijpelijkerwijs was onze Heldersche vereeniging „Morgenrood" in de wolken met haar prijs. Tegen het kleine, maar fijne koor tje van Alkmaar was zij nog niet opgewassen maar dit doet aan haar zangschoonheid geen afbreuk. En na deze bemoedigende uitspraak ligt een uitgebreid perspectief voor haar om zich in de toekomst nog meer te volmaken. Het koortje van den heer Brizée, dat o.i. ook uitstekenden zang gaf, kon het nog niet verder brengen dan een vijfden prijs. Hierna beter, Harmonie! Des avonds traden de koren van de hoogste (tweede) afdeeling op. Nu was de heer Lee wens, als componist van het verplicht num mer „Natuur", voorzitter der jury. Hier la gen de voetangels en/ klemmen bij menigte in rondgestrooid. Dat deze oompositie van den heer Leewens nochtans een uiterst aan trekkelijk koornummer was, kwam bij de ver tolking ervan eerst goed uit. De uitslag was als volgt: le prijs, gouden medaille en 200.benovens directeursprijs van 50. met alg. st. en felicitatie van de jury Ge mengde Zangvereeniging „Crescenldo", Noord-Scharwoude, dir. Willem Hespe (70 zangers); 2e prijs, verg. zilv. medaille eii 160.met alg. ét. Arbeiders-Zangvereeni- ging „De Stem des Volks", Koog-Zaandijk, dir.H. Stolp (60 zangers); 3e prijs a, verg. zilv. medaille en 76—, met alg. st. Arbei ders-Zangver. „Kunst aan 't Volk", Helder, dir. O. W. Rusting (60 zangers); 3e prijs b (als a) alg. st. „Helders Gemengd Koor", Hel der, dir. F. van der Mey (28 zangers); 3e prijs c (als a) alg. st. Gemengd Koor „Kol- horn", Kolhorn, dir. KL Dikstaal (30 zangers) Gok nu weder twee plaatselijke vereeni gingen, die een prijs kregen. „Kunst aan 't Volk" had déveine tengevolge .van een plot selinge ongesteldheid van haar directeur, waardoor haar plaats, die aanvankelijk no. 1 stond, -thans no. 5 kwam te staan. Ook in den, na afloop van het concours gehouden eerewedstrijd tusschen het Klein Gemengd Koor „Harmonie" van Alkmaar, dat des middags en de Gemengde Zangver eeniging „Cresoendo" van N.-Scharwoude, die d'es avonds met den eersten prijs was paan strijken, behaalde de laatste den eer sten prijs, een verg. zilv. lauwertak (2e prijs verg. zilv. med.) ucude vereenigingen met al gemeen© stemmen der jury en haar felici taties. Zooials wij reeds vermeldden, zouden na af loop de gezamenlijke koren onder leiding van de resp. componisten het verplicht num mer herhalen. Maar het nog-onverbouwde too- neel van „Casino"kon al die zangers en zange ressen niet bevatten, en zoo werd,middags, het „Lach en Bloemen, Dans en Zang" van den heer Koon herhaald door de winnende vereenigingen tot en met die van den der den prijs. Dat waren dus „Harmonie", Alk maar (21 zangers), „Morgenrood", Helder (41 zangers), „Varia", Warmenhuizen (32 zangers), en „Zanglust", Anna-PauLowna (24 zangers), toitaal 118 zangers en zangeressen. Dit koor vormde een machtig geheel en op waarlijk iniponeerende wijze werd het fraaie nummer van den heer Koop, met de -elegante damsmotieven, ten gehoore gebracht. Des avonds wias het de heer Leewens die „Cre soendo" van Noord-Scharwoude met 70 en ..De Stem des Volks" van Koog-Zaandijk met 60 zanders (resp. le en 2e prijswinnaars) on der züne leiding vereenigde voor eene ver tolking van z'in lied. Wij moeten tenslotte nog vermelden den uitslag van iden Banierwedstrijd. Zooals men weet. waren tot leden -van de jury hiervoor aangewezen de heeren H. A. Jaarsma, H. J. Elimers en J. Klapmeijex. De heer Iüapmeijer, die door familieomstandigheden werd ver hinderd1, was bereids vervangen door Mej. D. Blom. De eerste prijs: fraai schilderstuk in zwaar vergulde lijst, werd met algemeene stemmen toegewezen aan het Brandweer- Mannenkoor „Oefening na Arbeid", Amster dam; de tweede, een zilveren kruis, aan de Liedertafel „D« Vereenigde Zangers", te Alkmaar. Na afloop nam kapitein Haak namens het Eere-Comité het woord om „Helders Man nenkoor" te danken voor de wijze, waarop zij dit concours georganiseerd' had. Acht da gen geleden, zoo zeide de héér Haak, sprak de burgemeester als eere-voorzitter, van deze zeMde plaats zijn woorden van gelukwensch met de durf en den moed van „Helders Man nenkoor" om een dergelijk concours te orga- niseeren. Welnu, zijn hartelijke woorden zou den, indien hij weder inplaats van spr. hier stond, -thans gloeiend van geestdrift zijn, als hij gezien had welke moeite het Comité zich gegeven heeft om dit concours te doen slagen. Het bestuur heeft een reuzenarbeid verricht en is daarbij dapper gesteund door de jury, die een zeer moeilijke taak had. Ook de twee de jury, van- den Banierwedstrijd, had1 een niet gemakkelijke -taak; spr. huldigt in dit verband onzen Helderscnen Mesdag, den heer Jaarsma, Idie zoo vaak reeds steunde met zijn kunst. Man voor man, die zich ver dienstelijk hebben gemaakt, op te noemen, is ondoenlijk. Wij hebben thans gehoord welke zangers en zangeressen onze provincie be vat; de liederen zijn vervlogen, maar in onze harten hebben wij ze opgenomen op een gra- mofoonplaat; wij zullen thans niet vergeten welke directeuren we hier hebben. Moge, al dus 'besloot spr., dit feest nog door vele an dere feesten uitgaande van „Helders Man nenkoor", gevolgd worden, -opdat zich, 'bij de thans verworven herinneringsmedaille, aan het vaandel meerdere medailles zullen hech ten. Een kort woordje onzerzijds tot slot. Zoo- als wij de vorige week reed vermeldden, was de leiding van een en ander uitstekend. In dit opzicht kan menige andere plaats een lesje nemen aan „Helders Mannenkoor". Het werd' trouwens, naar wij vernamen, ook door de juryleden erkend, die het bestuur compli menteerden. Hoewel het des middags voller was dan de vorige week, was „Casino" toch geenszins uitverkocht. Daarentegen was hef, 's avonds zoo ontzaggelijk vol, als wij het nooit gezien hebben. De menschen stonden tot aan de tochtdeur in de gang, en in de zij gangen ook op-gepropt. Toch vreezen wij zeer, dat het concours voor Mannenkoor een deficit zal opleveren; de onkosten zijn zoo ontzettend hoog, ook al omdat de jury de prijzen verhoogde. Zoo komt 't een bij het ander; de burgerij had wel wat beter des middags ook kunnen toonen, dat het pogen van Mannenkoor werd geapprecieerd. Wij hebben zang gehoord' zooals wij niet dan zeer zelden krijgen te genieten, en voor den lief hebber waren deze dagen uiterst leerzaam. Bovendien moet onze plaats, ook al wegens de uitstekende wijze, waarop alles geregeld was, een goeden indruk hebben achtergela ten. En zoo wenschen wij dan in dit slotwoord der Liedertafel „Helders Mannenkoor" een woord van hartelijke hulde te brengen voor haar initiatief en voor het succes daarmede behaald! Uitslag van de veiling van halzen, gehouden op 15 Juni 1921, ten overstaan van notaris C. J. Baas te Helder. Perceel Zuidstraat 72. Gekocht door den heer H. I. v. Woudenberg, alhier voor 2007. Perceel Zuidstraat 71. Gekocht door den heer O. Kos, alhier voor 2030. Uitslag van den periodieken zeilwedstrijd. 5e wedstrijd. Fantasiesloep I: luit. ter zee de Ronde 5 pt.; id. Nieuwenhuysen 4 pt.; id/. Suermondt 8 pt. Fantasiesloep II: bootsman Stolte 5 pt.; schipper v. d. Bakker 4 pt. Modelsloep I en II: korp.-konstabel de Wit 5 pt.; serg.-ikonstabei Jongsma 4 pt.; boots man Reyers 8 pt. Moldelsloep III: bootsman Verheyde 5 pt. (Je wedstrijd. Fantasiesloep I: luit. ter zee Nieuwenhuy sen 5 pt.; id. Randwyok 4 pt.; id. de Ronde 3 pt. Fantasiesloep II: schipper v. d. Bakker 5 pt.; Volker 4 pt.; bootsman Stolte 3"pt. Modelsloep I en II: serg.-konstabel Jongs ma 5 pt.; Gitz 4 pt. Modelsloep IIL Lak 5 pt.; bootsman Ver heyde 4 pt. Rijkspostspaarbank. Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Helder en zijne bij- en hulpkantoren over de maand Mei 1921. Op spaarbankboekjes, uitgegeven te Helder en elders, \verd in den loop der maand te Helder ingelegd f 70.649.44 en terugbetaald f 81.616.03. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 10.966 59. Het aantal te Helder nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 74. Door tusschenkomst der te Helder ge vestigde kantoren werd ter Directie op staats- sehuldboekjes ingeschreven een nominaal be drag van f 8.100.— en afgeschreven f 1.750 Derhalve meer in- dan afgeschreven f 6,350.— Het aantal te Helder uitgereikte nieuwe staats schuldboekjes bedroeg 3. Tot aankoop van Nationale Schuld ten be hoeve van inlegger», werden uitgevoerd1 order, tot een nominaal bedrag van f 1.000. (*i Hieronder 9 formulieren ad f 1. - in spaarbankzegels van 5 cent en 134 formulieren ad f l. in spaarbankzegels van 1 cent iSchoolsparen). Bijzondere Hellsmeetlng van het Leger des Hells ln de Palmstraat In aansluiting op de onlangs hier ter plaatse gehouden Tent-Campagne van het Leger des Heils, welke zulk een schitterend succes is geweest, wordt a,s. Donderdagavond acht uur een bijzondere Hellsmeetlng gehou den in de groote zaal van de Evangelisatie, Palmstraat (bij de Spoorstraat). Deze meeting zal worden geleid door Ko lonel A. B. Gugelmann, de Leidster van de Nationale Kweekscholen te Amsterdam, bij gestaan door Stafkapitein A. C. Beekhuis en Kapitein en Mevr. Bouwens. Het mu ziekkorps en de zangbrigade zullen tevens assisteeren. De deuren der zaal zijn geopend om ze ven uur; de toegang is 10 cent. Een aardige reclame. De firma Kanne wasser heeft een aardige reclame bedacht voor de kinderen, die aan de .'bezoekers van haar winkels wordt uitgereikt. Het is een iuchtbalonnetje, dat opgeblazen moet worden en dan nog den naam der firma ■vermeldt. Het zal bjj de jeugd wel in den smaak vallen. GEMEENTERAAD. Aan dé agenda voor de Gemeenteraads vergadering van hedenavond is nog toege voegde de benoeming van een onderwijzeres. De voordracht luidt ate volgt: Mej. M. Rijkeboer, St. Maarten; mej. O. P. Westers, te Kerkebuurt; mej. Ph. Swart, te Anna-Paulotwna. Opleidingscursus Bewaarschool- onderwijzeressen. Volgens art. 6 der Verordening, regelende de voorwaarden, waarop aan besturen van bijzondere bewaarscholen subsidie uit de ge meentekas kan worden verstrekt, worden de desbetreffende besturen verplicht, bevoegd personeel aan hlurune bewaarscholen aan te stellen. Ofschoon hiervan uiterlijk tot en met het jaar 1925 door den Raad telkens voor den tijd man één jaar ontheffing kan worden verleend, zullen de besturen echter, ook in het belang van het onderwijs zelve, steeds trachten bevoegde leerkrachten te verkrijgen, hetgeen niet altijd even gemak kelijk gelukt. Zooals de Vereenigilng voor Voorbereidend Lager Ondierwijs „Jadhin" alhier in een adres aan B. en W. ook mede deelt, is het haar mede tengevolge van Je ligging onzer stad, zeer moeilijk ja somtijds ondoenlijk, bevoegde brachten te verkrijgen, terwijl dit euvel zich ook bij de andere hier ter plaatse gevestigde vereenigingen doet gevoelen. Ten einde echter in de toekomst beter over bevoegde leerkrachten te kunnen beschikken dan thans het geval is, heeft ge noemde vereeniging het idee geopperd om een opleidingscursus voor toewaarsohoolon- derwijZeressen in het leven te roepen, waar door de verschillende helpsters, die aan de diverse bewaarscholen alhier zijn verbonden, in de gelegenheid kunnen worden gesteld een bewijs van bevoegdheid ter verwerven. Zooals uit bedoeld adres tevens blijkt, wordt de cursus door een tiental helpsters bezocht. Alhoewel de vereeniging aanvankelijk dacht zonder gemeentelijke subsidie den cursus in stanld ite bunnen houden, blijkt achteraf be schouwd, dat zulks niet mogelijk is, De be grooting voor 1921 wijst namelijk een tekort aan van 431. Naar aanleiding hiervan ver zoekt de vereeniging haar wel tot dat be drag een subsidie uit de gemeente-kas te willen verleenen. Met de Commissie van bijstand voor het lager onderwijs staan ook B. en W. zeer sympathiek tegenover het verzoek. Immers zal door een dergelijk en cursus voorzien worden in een reeds lang gevoelde behoefte, n.1. die aan bevoegde leerkrachten voor het voorbereidend lager onderwijs, welke be hoefte zich in de toekomst nog sterker zal doen gevoelen. In verband met het bovenstaande meenen B. en W. den Raad dan ook te moeten voor stellen het door de Vereeniging voor Voor- berend Lager Onderwijs „Jachin" gevraagde subsidie ad 431 voor het jaar 1921 toe te staan, waaraan eenige voorwaarden zullen worden verbonden. Aankoop Instrumentarium ziekenhuis. De Commissie voor het Gemeente-Zieken huis verzoekt B. en W. over te gaan tot aan schaffing van instrumenten. Tot dusver heeft de Directeur van den Ge neeskundigen Dienst steeds zijn eigen in strumentarium gebruikt voor de polikliniek, terwijl deze instrumenten herhaaldelijk dienst doen in het Ziekenhuis. De directeur is bereid, dit instrumenta rium met bijibehoorende instrumentenkast aan de gemeente af te staan voor een bedrag van 250.met de bedoeling, dat deze kast en instrumenten geplaatst en gebruikt zul len wonden in zijn 'toekomstige spreekka mer. In overeenstemiming met de zienswijze van 'de Commissie van Toezicht achten .B. ©n W. dit aanbod zeer billijk, te meer, daar anders toch voor deze 'spreekkamer een kast met instrumenten zou moeten worden aan geschaft, en steQlan den Raad voor, hen te machtigen tot aankoop van een en ander. De financieele regeling dezer aangelegen heid op de begrooting zal te zijner tijd den Raad ter goedkeuring worden voorgelegd. Industrie. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende: 't Is bekend, dat we te Helder geen over vloed van industrieel© ondernemingen 'bezit ten. De pessimisten, die helaas nog de meer derheid sohijneh uit te maken, beweren, dat eenige Industrie hier toch niet kan bestaan omdat we zoo ver van alles zijn gelegen, etc. Enfin, de redenten, die men aanvoert, zijn voldoende bekend. Daarom doet het verblijdend aan, dat iemand van buiten Helder het heeft aange durfd hier zoo'n industrlëele onderneming te vestigen. Dat blijkt uit een advertentie in de Heldersohe Courant van 14 dezer, waarin B. en W. bekend maken, dat aan P. Tool is vergunning verleend tot het oprich ten van een machinefabriek en heratelplaata voor motoren, etc. Eerst is de heer Pieter Tool zeer beschei den begonnen ln een door hem gehuurd pak- huisje aan de Achterbinnenhaven. Het be drijf groeide echter, zoodat zijn werkplaats zelfs geen ruimte bood om alle werkzaam heden naar behooren te verrichten. De heer Tool had bet geluk de hand te legen op een perceel aan de Binnenhaven, hetwelk 80 M. diep is en 81/» M. breed, zich uitstrekkende van Voor- tot Achterbinnen haven, waar nu alle machineriën, zooals draaibanken, schaaf- en frase-bank, auto- geen-lasch apparaat en die smidse voldoendo ruimte vinden. Het geheel bedrijf wordt in beweging ge bracht door ©en motor, welke ineen neven perceel is opgesteld. Deze inrtchtin" die den naam voert van Eerste Heldersche Machinefabriek en Con structie werkplaats, voorziet niet alleen in een plaatselijke behoefte, doch kan van groot nut zijn voor Helders omgeving en de eilan den Texel en Wieringen. Wijl het algemeen nog te weinig bekend is, dat Helder, thans beschikt over een instel ling waar alles, wat tot den machinebouw be hoort kan worden' geconstrueerd, vinden we het noodig daarop de aandacht te vestigen. Hoe menigmaal gebeurt het niet, dat men voor eenige Ingrijpende reparatie aan ma chineriën zich moet wenden tot de inrichtin gen in de groote steden. Dat behoeft nu niet want in de werkplaats van den heer Tool, die zijn opleiding genoot aan een technicum ln Dultsohland, kunnen dergelijke reparatië* geschieden door uiterst vakkundig personeel Op het gebied van motoren behoeft men zjju heil niet elders te zoeken. Dit geldt zowel voor scheepsmachines en -motoren, als wel voor landbouwmachines. Vooral ook voor de omliggende landbouw streken, waar al meer en meer gebtuik wordt gi maakt van machines, kan het nuttig zijn te weten, dat men te Helder een inrichting heeft, die aan alle te stellen eischen; op dat gebied kan volden. Het oonstrueeren van hekwerk, ijzerbouw voor gebouwen vindt daar ook nlaats. Zou het ook voor onze plaats niet van on schatbaar belang zijn, dat de scheepvaart in het algemeen wist, dat haar schepen voor herstel van machineschade Nieuwediep zou den kunnen binnenvallen, wetende daar de schade hersteld te kunnen krijgen)? In dit verband ligt er misschien iets braak voor de Economische Commissie om in offi- ciëele berichten aan de scheepvaart dit te doen opnemen. Wel is ons bekend, dat de heer Directeur der Rijkswerven altijd bereid is gelegenheid te geven reparatiën te doen verrichten, doch het komt ons voor, dat slechts in uiterste noodzakelijkheid van die welwillendheid mag worden gebruik gemaakt. En waar nu bij bovengenoemde machine fabriek gelegenheid bestaat alle mnchine- reparatiën te doen, dient de „werf zoo wei nig mogelijk te worden lastig gevallen. Daar het voor allen in onze plaats gebie dende eisch is onze gemeente zoo krachtig mogelijk te maken, moeten wij pogen de aanwezige industrie zoo energiek mogelijk te steunen en de omgeving er opmerkzaam op te maken, dat ze niet naar elders behoeft te gaan met haar landbouwmachines, doch hier ter stede daarvoor een flinke gelegen heid vindt. Den heer Tool wenschen we succes met zijn pogen. WAT DE KRANTEN ZEGGEN. De woningbouw. De „N. Rott. Ot." betoogt, dat het de minis ter van Financiën was, die achter den minis ter van Arbeid heeft gestaan, teen deze laat ste in zijn bekende circulaire de „altruïstische wonigvoonziening" ten grave droeg om we der tot een „loonende" particuliere woning- exploitatie te kunnen geraken. In verband met de beperkte arbeidskrach ten in de bouwnijverheid en altijd veel te licht gestelde 'belangen van de samenwonende gezinnen wijst het blad er op, dat thans de vraag van het woniingpeil het hart van het woningvraagstuk raakt. Overigens aooentueert de circulair© den radicalen keer in den regeeringskoers door te bepalen, dat steun krachtens de Woning wet (dus voor gemeentelijken- en vereeni- gingsbouw) slechts zal worden -toegezegd, na dat aannemelijk is -gemaakt, dat het particu lier bouwbedrijf niet in de behoefte kan voor zien. Een nieuwe orde van zaken. In het laatst verschenen „Alg. Nederl. Landbouwblad" (Geldersch-Overijselsche edi tie) vonden wij -onder „Op den Uitkijk" be langwekkende beschouwingen over den soci alen vrede in het land- en tuinbouwbedrijf» onderteekend door den redacteur Blokker. Deze ™eeft daarin een overzicht van een ingezonden stuk van den heer W. J. Doorn- bosoh te Veendam in de Landbouw-Courant voor de Veenkoloniën, welke schrijver aan de lezers vau dat blad duidelijk trachtte te maken, dat er zich een andere maatscha^nij bezi" ils te vormen. „Maar men schijnt er niets van te merken, want de moraal, die jpok nu nog onze samenleving 'beheerscht, is die van de belangentegenstelling. Het be lang van den eenen strijd met dat van een ander. Wij' leven in een verwarrende en sombere maatschappij; ook op het gebied van voortbrenging en verdeeling is er verwar- rincr. Daar tegenover worden profetiën ge hoord van nieuwe tijden: getuigenissen van broederschap, die ingaan tegen een onbe perkt winstbejag die de maatschappeliike verhoudingen willen zien in het licht der hoo- gere beginselen. Maar zelfs de leiders van organisaties schijnen doof te zrin voor dit alles". „Wat ons kan behoeden voor algeheels ontaarding, voor een nieuw© geweldig© ca- tastrophe en zedelijken ondergang, dat is de terug tot de Christelijke moraal: miin belang Is ook het belang van een ander. De Zeden wet, de Christelijke economie, kan in den chaos en den nood van heden allen een weg wijzer zijn voor het leven". De heer Blokker geeft ook noc een over zicht van de rede, de heer Wittert van Hoogland onlangs 'hield in een vergadering van de R. K. Werfcliedernvereentoin te Bre da, over de bedrijfsraden, om daarna als volgt te besluiten: „M-en zal ons toegeven, uat dit merkwaar dige woorden zijn van Katholieke zijde. Voor ons zijn ze een bewijs, dat in verschillende kringen thans gevoeld wordt, dat een nieuwe orde van zaken komende is. dat deze ko men moet; dat offers zullen moeten worden gebracht ten behoeve van den socialen vrede; dat welbewust moet worden gestuurd naar vervanging van het kapitalistische stelsel door een, waarin de maatschappelHke ver houdingen niet door macht, maar door ge rechtigheid worden beheerscht, op een nieu wen economischen <*rondsl'ag, dien men noe men kan: de democratische of volkare^ee- rtng in het bedrijf". De bevolkingsaanwas.'" i De verleden week in deze rubriek vermelde beschouwingen van prof. Verrijn Stuart over den bevolkingsaanwas, worden door ,»D« Standaard" gecritiseerd. Het wil ons voorkomen, dat men in beid© fevallen bevordering der sterfte en beper- ing der geboorte doelt op een-' macht, die den mensch niet toekomt. Hij heeft over dood en leven niet de beschikking. En het keeren van het geboortecijfer leidt tot practijken, die in moreel opzicht niets uitgaan boven het bevorderen van de sterfte, indien men zulks aandurfde. Heel Iets anders Is natuurlijk, als men wijst op de verantwoordelijkheid van hem, die een huisgezin vestigen1 wil en onberaden huwelijken traoht te keeren. Maar de weten schap, die uitgaat van den autonomen mensch, die zich zelf de wet geeft en met de wet Gods niet rekent, moet leiden tot de verfoeilijke practljktn, die elders een velk ln

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5