1ELDERSCIE COURANT Tweede Blad. Nederlandsche Vereeniging voor Radiotelepfie. VAN DINSDAG 28 JUNI 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. Bezoek HLM. de Koningin. Zeilwedstrijden Kon. Marine Jachtclub. Broodprijsverlaging. Uitreiking gonden medaille. Gezelschap Louis de Vries. GEMEENTERAAD. Vervolgagenda. voor de Raadsvergadering op Dinsdag 28 Juni 1921. Directeur Gasfabriek. OOST-INDIE. De vlootwet ln den Volksraad. De K I naar Holland terug? GEMENGD NIEUWS. Faillissementen ln Nederland. Verdronken. Brandstichter. Doodelijk trein-ongeval. Bosch brand te Bergen aan Zee. Tramongelnk te Rotterdam. De nonvllnder-rupsen. Kerkbrand. Draadlooze telefonie. INGEZONDEN. Politieke moraal. Zangwedstrijden „Helders Mannenkoor". Helder, 28 Juni 1021. Omtrent bet bezoek van H. M. de Koningin valt nog te vernielden, dat H. M. zicfh aan boord der .^Medusa" geruimen tijd beeft onderhouden met den schipper der reddings- vlet van de N.- en Z.-HoiW. Maatschappij tot redding van drenkelingen, het lid van den Raad C. Bot. Deze heer was daartoe aan boord van de ,yMedusa" ontboden. Ook Z. K. H. de Prins onderhield zich met den heer Bot en vroeg -hem belangstellend allerlei inlich tingen betreffende het werken der reddings boot. Schipper Bontes, van de reddingvlet, die nabij den windwijzer ligt, werd eveneens ont boden. iH. M. informeerde belangstellend naar het lot der oude visschers, die de bemanning van dieze booten uitmaken. Door den heer Bot werdH.M. gewezen op de ongunstige con dities, waarin de beide reddingbooten van de Maatschappij, tengevolge van het missen van stoomvermogen, verkeeren ten opzichte van tal van andere vaartuigen. Na het vertrek van Hare Majesteit was de belangstelling van de zijde van het Helder- sobe publiek voor deze wedstrijden merkbaar verslapt. Bovendien was de wind in kracht verminderd, zoodat het lang duurde voor de laatste sloepen fotonen waren. De uitslag is als volgt: Klasse I: Sloepen type BI met fantasietuig, gestuurd' dooir offi cieren van de Kon. Marine. Periodieke zeil wedstrijden: le prijs, kunstvoorwerp en vier bronzen medailles, uitgeloofd door H. M. de Koningin: luit. ter zee F. S. O. baron van Randwijck met sloep Hr. Ms. Gelderland"; 2e prijs, bronzen medaille, uitgeloofd door Z. K. H. den Prins der Nederlanden, luit. ter zee F. S. W. de Ronde, sloep Hr. Ms. „Me dusa". Open wedstrijd Prijs wisselbeker Kon. Marine-Jachtclub, benevens een kunst voorwerp, uitgeloofd door den kapt.-luit. ter zee Jhr. G. L. Schorer, Voorzitter der Ver- eeniging, F. S. C. baron van Randwijck. Klasse II: Sloepen1 type B2 (met fantasie- tuig, gestuurd door onderofficieren van de Kon. Marine. Per. zeilwedstr.: le prijs kunst voorwerp en 4 bronzen medailles, uitgeloofd dooT H. M. de Koningin, bootsman M. J. Stolte, sloep Kon. Inst. v. d. Marine; open wedstrijd: le prijs verg. zilv. medaille en kunstvoorwerp, uitgeloofd door Z. E. den Mi nister van Marine, bootsman G. Koek, sloep Marine-kazerne Amsterdam; 2e prijs groote zilv. med., uitgeloofd door de Kon. Ned. Zeil en Röeivereeniging, bootsman M. J. Stolte, sloep Kon. Inst. v. d. Marine. Afvaartprijs voor klasse 1 en 2 der Per. wedstrijden: bronzen medaille, uitgeloofd door H. M. de Koningin-Moeder, bootsman M. J. Stolte. Troostprijs voor 'klasse 1 en 2 der Per. wedstr.: zilv. med. vap de Vereenlging, schip per J. v. d. Wakker, sloep Onderzeekazerne. Extra prijs voor de netst getuigde fantasie sloep in kl. 1 en 2 van den Open wedstrijd: zilv. med., uitgeloofd door Z. E. den Min. v. Marine, schipper J. v. d. Wakker, sloep On derzeekazerne. Klasse III: Sloepen type BI met model tuig, gestuurd door onderofficieren en man schappen der Kon. Marine. Per. wedstrijden: le prijs, groote zilv. med. van H. M. de Ko ningin en bronzen medailles van de Vereenl ging, korp.-konst. A. P. de Wit, sloep ,R©1 deriand"; open wedstrijd: le prijs, groote zilv. med., uitgeloofd door H. M. de Konin gin-Moeder, opper-sdhipper H. Nijikamp mar.-kaz. W'oord; 2e prijs, kunstvoorwerp uitgeloofd door Z. E. den oud-Min. v. Marine W. J. Coben Stuart, bootsman W. A. Wable-rs Wachtschip W'oord; 8e prijs, bronzen med, van Z. E. den Min. v. Marine, serg.-adelb. G W. Slot, Hr. Ms. „Zeeland". Klasse IV, sloepen type B2 met modeltulg gestuurd' door onderofficieren en manschap pen der Kon. Marine. Per. wedstr.: le prijs, kunstvoorwerp en 4 bronzen med., uitge loofd door H. M. de Koningin: serg.-konst. D. Jongsma, Hr. Ms. „Wachtschip"; open wedstr.: le prijs, groote zilv. med., uitgeloofc door Z. K. H. den Prins der Nederlanden, schipper J. v. d. Beek, Kweekschool Zeevaart Leiden; 2e prijs, kunstvoorwerp, uitgeloofd door Z. E. Vice-Admiraal J. Soutendam: matr. le kl. P. O. Gitz, Hr. Ms. „Atjeh"; 8e prijs, groote bronzen medaille van de Kon. Zeil- en Röeivereeniging: serg.-torp. P. P. van Stralen, Mar.-kaz. Amsterdam. Klasse V. Sloepen type B3 met modeltulg, festuurd door onderofficieren van de Kon. farine. Per. zeilwedstr.: le prijs, groote zilv. med., uitgeloofd door H. M. de Koningin, en 4 bronzen medailles van de Vereeniglng, sohipper S. Lalk, Hr. Ms. „Medusa"; open wedstr.: kunstvoorwerp, uitgeloofd door de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", afd. Helder: schipper S. Lak. Afvaartprijs per. wedstr. voor de klassen 3, 4 en 5: bronzen medaille, uitgeloofd door Z. K. H. den Prins der Nederlanden: boots man J. p. Verheyde, Br. Ms. „Gelderland". Troostprijs ld. bronzen medaille, uitgeloofd door Z. E. den Min. v. Mairine: bootsman P. Th. Reyers, Hr. Ms. „Wachtschip", W'oord. Klasse VI. Sloepen, gestuurd en bemand door leerlingen van de Zeevaartschool te Helder, le prijs,zilv. med. van de Vereeni- ginig voor den stuurman en 4 kleine bronzen medailles voor de'bemanning: schipper W. C. Metz. Klasse VII. Handioap van overdekte kiel- jaohten type B, C en D. le prijs, kunstvoor werp, uitgeloofd door Z. E. den Min. v. Mar.: luit. ter zee C. J. baron van Asbeck, jacht „Urania". Klasse VII. RegenboogMasse. le prijs, kunstvoorwerp, uitgeloofd door Z. E. den Min. v. Mar.: luit. ter zee le kl. H. Spits, jacht „Waternymph". Klasse VIII. Handicap voor niet-overdekte jachten A, B, O-klasse, le prijs, kunstvoor werp, uitgeloofd door Z. E. den Min. v. Mar.: kapt.-luit. ter zee b. d. J. J. de Vries, jacht „Garnaal". De jprijsuitreiking had te half vier in het Kon. Inst. -v. d. Marine plaats. Sedert eenige dagen zijn hier ter stede de broodprijzen aanmerkelijk verlaagd. Men zie de desbetreffende advertenties in de num mers van Zaterdag en heden. Dezer dagen werd aan den adjudant- onder officier administrateur ibij het 4e Reg. Ves ting-artillerie alhier, den heer Klein, met eenige plechtigheid de gouden medaille voor 36-jarigen dienst uitgereikt. Het ibureelge- boiiw van het regiment was met vlaggen en groen smaakvol versierd toen de jubilaris die imet familie per auto van zijn woning was gehaald arriveerde. Nadat door den kapitein-adjudant voorle zing was gedaan van het Kon. Besluit hecht te de regimentscommandant, de kolonel de Virieu Fürstner, dien jubilaris het eereme taal op de horst. In zijn toespraak wees ko lonel de Virieu Fürstner op den Ijver en het plichtsbesef van den heer Klein en wenschte hem en zijn familie met de onderscheiding geluk. Ook kapitein Bartels feliciteerde den jubilaris. De oudste aanwezige onderofficier de heer de Liefde complimenteerde namens het corps onderofficieren en schetste de moeiliikheden waarmede vroeger een on derofficier had te kampen om het hoofd bo ven water te houden. Spr. wensohte hem voorts toe dat ook zijn toekomst (de militaire pensioenwetten) verzekerd mocht worden. Namens het corps officieren en een van de aanwezige onderofficieren werden stoffelij ke blijken van waardeering overhandigd. Daarna verkreeg de kapitein plaatselijk ad judant Haak het woord, die mededeelde dat spr. gezorgd heeft voor een portret van den jubilaris in „de Prins". Geroerd dankte de jubilaris voor deze blij ken van hulde en het in hem geschonken vertrouwen en hoopte nog op vele jaren ka meraadschap. Tenslotte had door een der onderofficieren een huldebetoogtog op rijm plaats die bij al len blijkbaar ten zeerste in den smaak viel. Daarmede was deze plechtigheid geëindigd. Zooals wjj reeds eerder vermeldden, wordt Zondag a.s. in „Casino" door de N. V. „Het Hollandsch Tooneel" de kermis geopend met het successtuk ,,'t Café-tje", de 230ste opvoe ring van diit allergeestigst blijspel. Maandag wacht ons een bijzonder mooie voorstelling: de opvoering van „De Wandelende Jood", van Ernest Tempte Thurston, waarin Louis de Vries op zulk een schitterende wijze de hoofdrol vervult. Toepasselijke decors wor den meegebracht. De muziek bij dit stuk be- hoorende, is gecomponeerd door Hubert Cuypers. Nogmaals wijzen wij op de uitstekende kwaliteiten van dit gezelschap, waarvan Barfoarossa in de „Telegraaf" van Zondag j.1. schrijft: „Louis de Vries had dit seizoen een uit stekend gezelschap tot zijn beschikking en hij deed er enkele'voortreffelijke dingen me de. Na het succes van .Reclame", dank zi; het knappe spel van Ohrispijn en van Kerok hoven, kwamen twee interessante voorstel lingen, die van „Recht tot Staken" en „De Wandelende Jood", beide stukken, die tot veel discussie aanleiding gaven en tot de in teressantste behooren, die wij in dit seizoen te zien kregen1. In den statigen stoet van mooie figuren, die hij creëerde en waarvan „Sander Lehmann" nog altijd aan het hoofd staat, voegde Louis de Vries er een aan toe van den dokter in Recht tot Staken", die alleen reeds een gang naar den Hollandsohen Schouwburg waard was." eigenlijk reeds bij de benoeming van den tegenwoordigen Adjunct-directeur die im mers niet de evengenoemde wetenschappe lijke vorming heeft zich in een andere richting heeft uitgesproken. Naar aanleiding van een en ander stel len wij U voor: a. den heer S. Rijk es eervol ontslag te verkenen uit zijn betrekking met ingang van 1 Augustus a.s.; b. voorshands de vacature van Directeur der Water- en Lichtbedr ij ven onvervuld te laten. Te behandelen hij punt I: Stuk, ten aanzien waarvan wordt voorge steld (het te stellen in handen van Burge meester en Wethouders -om advies: Adres van heit Bestuur der Vereeniglng „Laat de Kinderkens tot Mij tk-omen", hou dende verzoek om de benoodigde gelden be schikbaar te stellen voor de stichting van een school. Te behandelen bij punt II: Voorstel tot wijziging van het aanhangige vporstei inzake de heffing eener plaatselijke belasting naar het Inkomen. Plaatselijke Inkomstenbelasting. Mededeeltog Is ontvangen, dat de Minister van Financiën bezwaar maakt tegen de voor gestelde bepaling van art. 4 lid 1, sub 4e, van de concept-verordening tot heffing van een plaatselijke belasting naar het inkomen, om dat de belastingplicht van de gehuwde vrouw, wier echtgenoot niet in de gemeente hoofd verblijf heeft, niet vereenigbaar is met den belastingplicht van den man volgens artikel 244a, lid 2, sub 4o, der Gemeentewet. Naar aanleiding daarvan stellen B. en1 W, den Raad voor met verwijzing naar het be trekkelijk schrijven, bij aanneming van het voorstel der Raadscommissie (bijlage N-o. 92) in de heffingsverordening te doen vervallen de bepaling van art. 4, lid 1, sub 4e. Bij schrijven van 2 Mei j.1. heeft de Di recteur der Water- en Llchtbedrijven dezer gemeente verzocht hem ontslag als zoodanig te verleenen tegen 1 Augustus a.s. Mede naar aanleiding van het feit, dat de ov-enibouw aan de gasfabriek zoover is ge vorderd, dat de voltooiing daarvan voor Augustus zal -plaats hebben, achten B. en W. bovenbedoeld verzoek thans zeer wel voor inwilliging vatbaar. Met betrekking tot de voorziening m de vacature, die daardoor zal ontstaan, meenen zij, dat voorshands een afwachtende nou- ding dient te worden aangenomen. Ter toelichting dezer, thans unaniem in het College van B. en W. bestaande, mee ning zeggen B. en W. het volgende: Zooals U zich herinnert werd in eene on langs gehouden besloten Raadszitting door een deel van ons College het oordeel uitge sproken, dat het gewenscht zou zijn aan het hoofd der Water- en Liehtbedrijven te heb- >en een ingenieur van de Technische Hoo- geschool te Delft, of althans iemand met geen geringere wetenschappelijke vor ming. Bij nader© overweging zijn wjj echter een parig tot de eonclusie gekomen, dat de Raad Weltevreden, 24 Juni. In een bijeenkomst van leden van den Volksraad en genoodig- den heeft de kapitein .ter zee Gooszen, een uiteenzetting gegeven van het ontwerp vloot wet, ter voorbereiding van de openbare be handeling in den Volksraad. De belangstel ling was zeer groot. De algemeen© indruk va nhet debat is, dat het ontwerp geen bui tengewoon groote tegenkanting zal onder vinden. De „Deli Crt." schrijft: 'De redactie heeft van de gelegenheid, dat de onderzeeër K I te Belawan meerde, ge bruik gemaakt, om een bezoek aan boord te brengen. „Wij hoorden1 aan boord zoo schrijft het blad dat het met één der electromotoren niet zoo goed gesteld was en dat men nogal pech bad gehad, zoodat er van duiken wel niet veel zal komen. Er moet zelfs een kans zijn dat de „K I" binnenkort naar Holland vaart om daar een grondige wijziging te on dergaan. Als dat zoo is, dón hebben de opva renden inderdaad wel een extra „goede reis" noodig. Een dergelijke tocht in zoo'n be perkte ruimte is inderdaad geen pretje." -Wij hopen maar dat onze Medanscbe col lega's den toestand wat te somber mogen inzien. Het zou werkelijk zeer te betreuren zijn, indien de K I in Holland „grondig gewij zigd" zou moetien worden. Niet alleen zou onze toch al niet sterke on- derzeevloot voor geruimen tijd met een duik boot verminderd worden,-maar tevens is er dan reden om zich af te vragen, of de andere duikbooten, die van vrijwel hetzelfde type zijn, ook niet voor een „grondige wijziging" in aanmerking komen. Want indien de marinewerf te Soerabya, die uitmuntend met de méést moderne ma- chineriën is toegerust en over een staf van bekwame technici beschikt, niet in staat is om de reparatie (of wijziging) aan te bren gen, moet hier al van een zeer ernstige fout of een groot gebrek sprake zijn. Er is aan de onderzeeërs zeer veel geld be steed en het zou voor onze marine een onaan genaam geval zijn, als de K I, die eerst se dert 1916 in de vaart is, nu al groote gebre ken vertoont. Als gezegd blijven wij hopen, dat het zoo erg wel niet zal zijn. De K I werd door „de Schelde" gebouwd en dat waarborgt reeds voldoende een goede constructie. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn oveT de afge- loopen week, eindigende 24 Juni in Neder land uitgesproken 60 faillissementen tegen 24 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 24 Juni 1921 952 faillissementen tegenover 041 over hetzelf de tijdperk van het vorige Jaar. Zondag reden op den dijk van het Mer- wede-kanaal te Maanssen een vader met zijn 9-jiarilg zoontje per fiets. Het jongetje tuimel de van den dijk ln helt kanaal. De vader sprong hem na, maar (het jongetje werd' ge red, terwyi de vader verdronk. Hij is afkom stig uit Utrecht en laat een gezin achter. Een ln voorloopige bewaring gestelde jon geman, verdacht van Zaterdag 18 dezer in het „Spel'derbolt" te Beekbergen opzettelijk brand te hebben gesticht, waardoor 8 4 H.A. aanplanting verloren gingen, heeft thans eene volledige bekentenis afgelegd, dat hij op twee plaatsen het bosch in brand heeft gestoken. Vrijdagmiddag te ongeveer half twee heeft ter hoogte van de Lunetten een droevig on geluk plaats gehad. Aan den kant van do spoorbaan UtrechtDriebergen was een lijnwerker bezig met herstellingen aan de te legraafdraden. Juist toen hij de spoorlijn wilde oversteken, naderde uit de richting Utrecht naar Driebergen een goederen trein. De man liet den trein passeexen, liep vlak achter den laatsten wagon om, en werd op dat moment gegrepen d-oor het lokaal treintje uit Driebergen, dat juist uit de te genovergestelde richting kwam.. De man kreeg van den trein een duw, is gevallen, en is vermoedelijk tijdens dien val met het hoofd in aanraking gekomen met een uitstekend deel van een der wagens of van de locomotief. Hij viel langs de spoor baan neer, en was onmiddellijk een lijk. Een ingesteld onderzoek wees uit, dat het slacht offer een klein wondje heeft aan de linker slaap, de plaats waar de man met den trein 'n aanraking is gekomen. De aangereden© is een vijftigjarige man. Hij laat een wedu we achter. („U. D.") Een roel-zeilbootje omgeslagen. Zondagmiddag iS een roeibootje, dat door het bijzetten van een zeiltje tot zeiljacht was omgezet, door e-m rukwind, op.de Vecht bij de Metodensche sluis, t-ussefcen Loenen en Nieuwersluis, omgeslagen. Van de vier per sonen, die zich in 't bootje bevonden, werden twee gered, maar het sinds 8 maanden ge huwde echtpaar Vonk, uit Loenen, werd ©eni gen tij'd na 't ongeluk levenloos opgehaaldv Een uur later sloeg een dergelijk opge tuigd bootje, behooren.de bij een te Loenen Nieuwersluis, eveneens om, maar dit liep zonder ongelukken af. liggend woonschip, tusschen Breukelen en Gistermiddag ontstond een felle bosch- brand in het z.g. eerste schelpvlak nabij Vlag- geduin te Bergen aan Zee. Eenige arbeiders van d'en burgemeester waren spoedig ter plaatse. Geholpen door badgasten wisten zij den brand te biusschen door de vlammen met takkebossen te dooden of er zand op te wer pen. Ongeveer een HA. (grasheide en jong hout werd aangetast. Een groot aantal prach tige dennenfooomen, die langs den zeeweg stonden, werden ernstig beschadigd. Waar schijnlijk is de brand' ontstaan door het ach teloos wegwerpen van een lucifer uit de tram, die er vlak langs loopt, of door ©enige vonken uit de locomotief. Zaterdagavond heeft om kwart over acht op lijn 8 van de R. E. T. M. onder Schiedam voorbij de Hooge Boomen een ernstig tram- ongeluk plaats gehad. <Jm 6 uur was een 23-jarige man, G. J. R., ondanks onmiddellijk remmen van den be stuurder, onder een motorwagen geraakt. Een uur lang is men bezig geweest met het opvijzelen van den wagen en het weder vrij maken van de baan. Het stoffelijk overschot van den overledene, die den laatsten tijd in zeer overspannen toestand moet hebben ver keerd, werd naar een politiepost gebracht, waar dr. J. Endtz den dood buiten twijfel stelde. Intusscben was het tramverkeer geheel verstoord. Vele wagens volgden elkaar on middellijk op en het personeel trachtte den dienst zooveel mogelijk te herstellen. Mede hieraan wordt het nieuwe ongeval geweten, dat om 8 u. 15 m. plaats had. Op motorwagen 103 met bijwagen 380 volg den n.1. op veel te korten afstand motor wagen 106 met bijwagen 373. Plotseling rem de de bestuurder van motorwagen 103, omdat een bout brak, en de in volle vaart rijdende motorwagen 106 reed op den bijwagen. De hevige schok vernield© alle ruiten, d© buffers en de koppelstangen braken en bo gen op. Zeven menschen werden door de glasscherven gewond, zoodat ©enigen diepe snijwonden aan 'hoofd en handen bekwamen. Twee conducteurs werden aan den arm ge wond. Een van hen liep ook kneuzingen aan den linkerpols op. In Schiedam zijn de meeste gewonden verbonden. De schuld wordt geweten aan den bestuur der van den achtersten wagen, die den voor geschreven afstand' niet hield. Men heeft de remmen van dezen wagen geprobeerd en naar wordt medegedeeld, werkten zij feilloos. De bestuurder, aan wien de oorzaak van de ramp wordt geweten wegens zijn onvol doend remmen en zijn te dicht op den bij wagen vóór hem rijden, is door de directie geschorst. De non-rupsen hebben dit jaar weer schade aangericht in de bosschen tusschen Ede en Arnhem nabij het „Plankenwaimbuis". Niet alleen dennen, maar ook loofboomen, vooral beuken zijn aangevallen. In de insectaria van het Staatsboschbebeer te Utrecht en van „Natura Artis Magistra" te Amsterdam, zijn levende nonvlinders ten toongesteld. Aan het „Hbl." wordt nog gemeld: Op het ©ogenblik is in een gedeelte der Veiuwsche bosschen de verwoesting, door deze schadelijke dieren aangericht, grooter dan ooit te voren. Over een lengte van circa' 5 K.M. met een breedtestrook van l1/» K.M. langs den straatweg Beekbergen-Woeste Hoeve zijn de nonvlinder-rupsen bezig haar vernielingswerk aan te richten. Men hoort boven zijn hoofd het geknetter en gekraak dat die duizenden dikke rupsen bij haar ar beid veroorzaken, terwijl men op den bodem hare uitwerpselen hoort neervallen. Schudt men ©en boom, dan bengelen ze bij honder den aan ©en* draad heen en weer. Geen naald laten zij aan den (boom zitten, dor en kaal blijft het bruine hout staan. Het meest voor komende in oudere bosschen, schijnen zij door den hevigen wind ook neergeslagen te zijn op een strook prachtig 10 12-jarig hout. De eenige hoop is gevestigd op de sluip wespen1 en de parasietvllegen, die hun leg- fooor dringen in 't lichaam der voortvretende rupsen, die zachtjes aan verdooven, wel ver poppen, doch niet met het gevolg, daf opnieuw nonvlinders voor den dag komen. Zaterdagmorgen la het fraaie koepel- kerkje van Arkel, staande 'even over de grens van Gorinchetm, finaal uitgebrand. Eerst viel de koepel, die van vrij verren af stand uit de treinen en van den dijk zich' baar was, naar beneden en toen kreeg het vuur van binnen voedsel. Het orgel en en kele kostbaarheden konden gered worden. Alles brandde verder af. Alleen de dikke steen-en muren staan er nog. De brandweer die spoedig ter plaatse was, kon het kerkje niet meer redden. Het was de Ned. Herv. kerk, ln 1855 ge bouwd. De goten waren ln reparatie. De oorzaak is vermoedelijk onvoorzichtig heid van loodgieters. Bij voortzetting van de proeven met draad looze telefonie door de groote stations Kö- niiggwusterhausen en Nauen zijn nieuwe werfkwaardige resultaten bereikt. De Argen- tijnsche stoomboot Bahia Blanoa heeft op de terugreis naar Amerika voortdurend be proefd draadlooze telefoongesprekken te vangen. Hierbij bleek, dat Königswusterhau- sen op 3500 kilometer, Nauen zelfs 4340 ki lometer afstand duidelijk waarneembaar was. Proeven op nog grooteren afstand waren door atmosferische invloeden niet mogelijk. Helder, 27 Juni 1921. Mijnheer de Redacteur. Ik wil thans niet ingaan op het gespro kene en hetgeen er geschreven is over onze Plaatselijke Belasting-verhoogingen, doch kom daar stellig nader op terug. Maar wel wensch ik even, door middel uwer courant, te oonstateeren, dat de politieke moraal bij deze 'behandeling absurd is. Het heet nu in één onzer politieke plaatselijke blaadjes: „De heer Staalman sprak als lid van de Commissie vóór het ontwerp der Commissie, forsch en met overtuiging".Zegt u dat wel! Er had nog bij moeten staan: „na de noodige'kushandjes elkaar toegeworpen te hebben". De andere heeren, o. a. de heeren Van Breda, Bok en ondergeteekende, die het kussen (althans het politieke (kussen) verleerd schijnen te zijn, krijgen in datzelfde politieke blaadje een mep. Straks krijgt de heer Staalman weer een mep en de andere heeren een lief kozend woord, naar gelang de politieke wind vaan gezet moet worden. Het zou mij niets verwonderen, of het zal zich reeds voltrek ken 'bij de hedenavond' te behandelen Wst- houderspensionneering. Leve de politieke moraal! Achtend, J. J. SCHOEFFELENBERGER. van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut draadloos verzonden doorVossegat op 28 JUNI 1921. [Ontvangen door de Opleidingsschool voor Radioteiegrafle, Zuidstraat 61,) Bericht van 12.30 uur n.m. Verwachting tot Donderdagavond: zwakke tot matige wind uit noordelijke tot westelijke richting, gedeeltelijk bewolkt, wei nig verandering in temperateur. Geachte Redactie! Mogen wij nogmaals Uwe gastvrijheid in roepen voor onderstaande? Nu dit concours achter ons ligt, zouden wij een grove nalatigheid plegen, indien wij niet op deze plaats gewag maakten van de zeer vele factoren, die aan het welslagen daarvan hebben bijgedragen en daarnevens onzen dank onthielden aan hen, die ons zoo geheel belangeloos hebben bijgestaan. De plaatselijke pers in de allereerste plaats heeft hare .kolommen zoo ruimschoots dispo nibel gesteld en zich mede beijverd het pu bliek voor onze zaak in beroering te brengen. Elk nummer schier bevatte een opwekking. Dan de zakenlmenschen, die onze uit den aard der zaak noodgedwongen groote aan plakbiljetten vóór hunne étalages hingen en de verschillende depóts voor kaartverkoop, welke belangeloos dit zeer verantwoordelijk© werk op zich namen. Hiervoor zijn wij hoogst dankbaar. De muziekvereenigtogen „Stedelijk Mu ziekkorps" en „Winnubst" hebben gezorgd, dat onze gasten al direct bij het arriveeren te Helder den indruk kregen, dat alles er op was gebaseerd, hun verblijf alhier zoo aangenaam mogelijk te doen zijn. Zij brach ten de stemming in publiek en gasten. Den Commissaris van Politie en 't korps agenten zijn wij dankbaar voor de orde bij optochten en in het feestgebouw. Ons com pliment voor hunne activiteit. Daarnaast vergeten wij niet onze erkente lijkheid te betuigen aan hét Heldersche pu bliek, voor de belangstelling en sympathie. Vooral den bezoekers van Zondagavond, die, zonder onaangenaam te zijn, zich ter wille van onze zaak, tenslotte met een staanplaats tevreden stelden. Ook het Eere-Comité zijn wij in vele op zichten dank verschuldigd. Hun belangstel ling en de ons aangeboden herinnerings medaille stellen wij op hoogen prijs. Hoewel reeds-in dit-blad melding Is ge maakt van personen en lichamen, die ons, hetzij door het schenken van medailles, het plaatsen van een annonce ln het tekstboekje, enz., van dienst zijn geweest, achten wij het niet overbodig dit aan te vullen. De heer W. J. M. 'Schouten schonk nog een zilveren kruis voor den Banierwedstrijd en de heer Toon de Hoogh een zilveren medaille tijdens den middagwedstrijd op 19 Juni. Ook noemen wij den Directeur van 's Rijks Werven, de directie van „Casino" en den heer S. van Amesfoort Jz„ die hebben gezorgd, dat ons feestgebouw door extra versiertoer en ver lichting een] aangenaam aanzien kreeg. De verschillende zaalhouders, welke den deel nemers gratis gelegenheid gaven tot het hou den eener laatste repetitie. En de chef van het station H. IJ. S. M. alhier, door wiens volle medewerking ons pogen om extra trei nen te doen loopen met succes werd be kroond. Tevens stelde deze ons in de gete- fenheid de deelnemers zoo luisterrijk aan et station te ontvangen. Erkentelijk zijn wij het gemeentebestuur van Helder voor de cautie-stelltoig betreffen de extra treinen. De beide jury's voor de vervulling van hare beslist moeilijk gemaakte taak, enz., enz. Wij zouden zoo nog velen kunnen noemen^ want waar wij ook aanklopten, ondervonden wij steeds een spontRhe bereidwilligheid, zoowel moreel als ftoantleel. En daaraan dan ken wij in niet geringe mate ons succes. De zangwedstrijden zijn geslaagd; het lustrum van „Helders Mannenkoor" is op grootsch© en waardige wijze gevierd. Het tweede doel: „de zangkunst te Helder een schrede voorwaarts te brengen", za^ me de indirect blijken te zijn bereikt. Doch wat niet minder gewicht to de schaal legt, is de meer eoonomisohe zijde, waarop ons werk gebaseerd was, n.1. „aan onze zeer aan voor oordeeling lijdende plaats meer po pulariteit te geven." Wij zijn overtuigd en mochten van vele vreemdelingen de erken ning ervaren dit doel in hooge mate bereikt te hebben. Wij voor ons achten niets- onbeproefd te hebben gelaten den vreemdelingen een vriendelijken indeuk van Helder te doen meedragen. Moge dan de Heldersche burgerij bereid worden bevonden, wanneer wij nogmaals ge dwongen worden om steun aan te kloppen, teneinde ook aan onze finantieele verplich tingen te kunnen voldoen. Zondag 8 Juli a.s. zullen de verschillende prijzen worden uitgereikt op de bovenzaal van den heer A. J. van Weelde, Konings plein, des middags half twee. U, mijnheer de redacteur, dankzeggend voor deze plaatsing, verblijven wij, Hoogachtend, Namens „Helders Mannenkoor", B. ABBENES, President E. v. d. KUIJL, Secretaris.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5