5» Bestuursvergadering van den Anna Wieringen. 8T00MVAARTBERICHTEN. YISSCHERIJBERIOHTBN. BRIEVEN VAN HET PLATTELAND. XI. Wat Hiro Hlto In Westfriesland hoorde en zag. L Een Engeïsch 'blad heeft verteld, dat de Japanse!) Kroonprins eigenlijk iemand an ders is. Zijne Hoogheid Hiro Hito zou na melijk nog op het laatste oogenblik, wegens binnenlandsche beroeringen, van zijn reis naar Europa hebben afgezien. Maar alles was al, tot in de kleinste bijzonderheden, voor die reis 'geregeld en vastgesteld, zoodat deze moeilijk nog kon uitgesteld worden. En toen kwam imen heette het verder op het lumineus idéé, om nu maar ieanand anders naar het Westen te zenden, diie sprekend op Hiro Hito geleek. Dat Engelsche blad heeft echter in ver trouwen gezegd een klokje hooren luiden, zonder te weten waar de klepel hing. Maar iéts was er toch wel vain aan en hoe de vork nu precies in den steel zit, kijk, dat wil ik u wel verklappen, mits het onder öns blijft. De Japansche Kroonprins dan is wel dege lijk op reis gegaan, daar valt niet aan te tornen! Maar begrijpend' dat hij, als Vorste lijk persoon reizend, slechts het officieel Europa zou te zien krijgen, terwijl hij liefst de onvervalschte Westersohe beschaving wilde zien, heeft hij een dubbelganger uit zijn Vaderland meegenomen, die overal voor den Keizerlijken troonopvolger fungeert, ter wijl inmiddels Hiro Hito zelf soms ver van al die officieeligheid rondzwerft, om het land, waarin hij zich bevindt, uit eigen aanschou wing te leeren' kennen. En zoo dan kon het gebeuren, dat aan mij de eer te 'beurt viel, Zijne Keizerlijke Hoog heid door Westfriesland te geleiden, terwijl de kranten vol stonden van zijn bezoek aan Amsterdam en Den Haag. „U weet, meneer Grasheuvel", zoo be gon Prins Hiro Hito, zoodra hij met zijn secretaris Shiwichi Katagiri uit den auto was gewipt en -mijn vrouw Doortje en ik hen aan het damhek hadden verwelkomd, „u weet zeker wel, dat de 'betrekkin-gen tusschen mijn land en het uwe al van zeer ouden da tum zijn. Reeds in 1600 kwam een Hollandsch koopvaardijschip in Japan aan. Nog geen tien jaar daarna, of al onze havens wer den voor de Hollanders opengesteld en tot 1854 waren zij nog de eenige Europeanen, die in ons land mochten handel drijven. Ook op wetenschappelijk gebied bestond tusschen 'beide volken een innig contact. De Holland- sohe taal was langen tijd .bij ons ln Japan bekend, ja zelfs werden er in de 18e eeuw opmedisch gebied- Hollandsche leerboeken gebruikt. Dat ik met het Hollandsch zoo ta melijk op de hoogte ben, moet u dan ook niet te zeer verwonderen. Wed schrijven uw bla den, dat ik op de officieel© toespraken ant woord in het Japansch, maar diat is mijn plaatsvervaln-ger natuurlijk, mijn alter ego, die de Hollandsche taal niet machtig is. Er bestaan dus oude tradities van harte lijke betrekkingen tusschen Japan en Hol land", ging hij voort, onderwijl wij het erf overliepen. „Holland, en ik mag wel zeg gen inzonderheid Westfriesland, omdat djt gewest van eruds: zooveel zeevarenden en han delslui heeft voortgebracht, heeft in het verre Oosten een pionierswerk verricht voor Westersohe beschaving. Geen wonder alzoo. dat de lust brandende in mij werd, om die hooggewaardeerde Westfriesche beschaving uit eigen aanschouwing te leeren kennen. En u, mijnheer Grasheuvel, het werd u ree'ds heimelijk bericht, heeft men mij daartoe als gids aanbevolen".' „Het zal mjj bepaald een groote eer zijn", antwoordde ik met een buiging, „o zoon van de Zon, om onze eenvoudige Westfrie sche zeden en -gewoonten te brengen onder uw schitterend Draken-gezicht". Bij dit laatste woord stootte Maartje mij plotseling aan den arm. Blijkbaar begreep zij niet, dat -ik mijn Westfriesche stugheid met Japa-nsche wellevendheid had- ingeënt en 'dat het woord Drakengezicht een groote hulde beteek ende. Wij gingen inmiddels den- in zomerschen luister pronkenden koestal over en Hiro Hlto vroeg mij, wat die verschillende afdeo- llngon te beteeken-en hadden. Xk antwoordde, dat daar 's winters do koelen stonden. 'Zy.uo Hoogheid zag mij, tmet zijn heldere oogt'o' ach ter de groote brllleglazon, door dringend aan, koek naar den langen moolen loopex', d© nieuwe kokosmatten, de gordijn- tjcs voor de kle-lne raampjes, do gewitte koe- schotten mot frlschroodon rand omzoomd, de fraaie aoln-lpfl«uurtjes, do mot roode en gele vakken beschilderde steenon en daarop moonde Jk duidelijk te (merken, dat die eerste kennismaking met de Westfriesche bescha ving Zijne Keizerlijke Hoogheid -niet te best aanstond. Dat was natuurlijk ln het -geheel geen pret tige gewaarwording. „U had-, ter eere van mijn bezoek, den stal niet moeten optooienl" zei hij eindelijk ontevreden. „Als u mij een vervalscht beeld van uw gewest wilt geven, dan had ik even goed in Amsterdam kunnen blijven cwn al die afgezaagde toespraken over het ,jk-noopen" van Rechte banden" aan te hoorenI" <Na mijn plechtige verklaring, dat dit vol strekt niet het geval was geweest, doch dat zóó een koestal er, naar onze begrippen, des zomers diende uit te zien, en dat schier al-Ie koestallen- in het gewest er om dezen tijd- zoo uitzagen, keerde de vriendelijke uitdrukking op het gelaat van Zijne Keizerlijke Hoogheid W*66T t»Cril££. Ter eere va.n den hoogen bezoeker zouden wij hem ontvangen in het Heilige der Heili gen, dat wil zeggen in het vertrek, waair wij 's winters wonen, maar dat 's zomers als pronkkamer is ingericht. Uit -gewoonte traden- wij slechts op kousen binnen en ook de Zoon der Zon en Shiwichi Katochiri, wie dit niet ontgaan was, ontdeden zich devotelijk van hun schoenen. Eerbiedig wuifde mijn vrouw nog hier en daar een mogelijk aanwezig stofje van de meubelen, na welk plechtig ceremonieel wij zwijgend plaatsnamen. Maartje, Doortje en mijzelf -moet het wel aan te -zien zijn geweest, dat wij ons niet thuis gevoelden in dit ge deelte van onze eigen woning, waar die zon derlinge Museumlucht hing, zoo eigen aan alle in lang niet bewoonde, noch geluchte vertrekken. eering genoten. 'Mijn antwoord was, dat de Godin der West frlesche Netheid en Zindelijkheid hier ver- hee-rlijkd werd. En belangstellend hoorde Hiro Hito mij aan, toen ik hem den aard en het wezen dezer Godheid aldus nader ging ontsluieren: „Deze Godin der Westfriesche Zindelijk heid, o Zoon van de Zon, wordt ieder voor jaar -gevierd met mysterieën, zoo goed als Juno bij de oude Romeinen of Isis bij de vroegere Egyptenaren. Da-gen, ja weken lang kunnen zij duren. Zij worden door onze vrou wen vexricht in zekere aan razernij grenzen de geestvervoering, met opgestroopte mou wen, onder verflucht en wi-tkalkgeur, en bi; het halntoeren van allerlei heilige symbolen als spons en 'boender, luiwagens en dweilen. Deze voorjaarsmysteriën, verricht in de meest chaotische wanorde, staan onder den naam van Groote Schoonmaak bij ons bekend (en berucht!)" -liet ik er zuchtend- in stilte op volgen. 'Shiwichi Katagiri, die blijkbaar ook onze taal verstond, zat ijverig aanteekenin-gen te maken. Prins Hiro Hito daarentegen uitte zijn leedwezen, niet in de -gelegenheid te zijn, dit vreemde voorjaarsmysteriefeest te kun nen bijwonen. En zijn spijt nam stellig -nog toe, toen Maartje geestdriftig verklaairde, dat -het voor haar de mooiste tijd was van het geheele jaar. „Na de luidruchtige viering der Groote Schoonmaak-mysteriën", ging ik voort, „ver oorlooft de Godin ons niet langer, dit vertrek te bewonen, aleer opnieuw de winter nadert. De ramen mogen heel den zomer niet open, opdat geen stof de -gordijnen en meubelen verontreinig'. Dikwijls -gebiedt Zij ons zelfs, om schieT geheel ons huis als -haar Tempel te beschouwen en slechts een hoekje van den koestal als woonverblijf in te richten. Jai, mij zijn families 'bekend, wier vrome vereering zoo verre gaat, dat zij hun huis alleen gebrui ken -om er te slapen, maar die overigens heel den zomer in de schuur doorbrengen." „Ah, daar is- dan ook zeker de badka mer!" informeerde Prins Hiro Hito belang stellend-. „Met badkamers, o Zoon van het Oos ten, is de Godin der Westfriesche Zindelijk heid- niet gediend. Integendeel, zij is met de da-gelijksche wassehing van hoofd en handen ruimschoots tevreden." „En vergt zij geen offeranden?" vroeg de belangstellende Oosterling. „Geen andere dan slechts de opoffering van alle huiselijke gezelligheid! Gestrenge- lijk echter eisdht zij, dat inzonderheid- gedu rende den zomer onze woning rein zij en net. Haar 'gewone, wekelijksche ©eredienst bestaat in ©en deemoedig, urenlang wrijven en schu ren en poetsen, opdat blinkt wat blinken, op dat -glimt wat glimmen kan! Want d-üs, o Zon-nezoon met uw schitterend Drakengezicht, luidt klaar en duidelijk haar hoogste wet: Het is niet het huis dat den Menstóh moet dienen, maar de mensch dien© het Huis! SIMON GRASHEUVEL. P. S. In een volgenden brief hoop ik meer van dit hoog bezoek te vertellen. S. G. 4) Geesten van beroemde helden, vorsten- geleerden en Goden des volks. UIT DEN OMTREK. Anna Paulowna. Toen Cornelis Hoep en Maartje Blom de vorige week hun 65-jarige echivereeniging mochten herdenken, hebben de ingezetenen van de Kleine Sluis dit feit niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Door zeer velen, waar onder de burgemeester en andere autoritei- toni, werden de oude luidj es dien dag geluk gewenscht. Maar ook op andere wij-ze heeft men van zijn belangstelling doen blijken. Door de Kleine Sluizens toch was een bedrag van 350 gulden voor hen bijeengebracht, waarvan, zoolang deze som strekt, hun een wekelijksche"uitkeerin-g zal worden gedaan. Paulownapolder. Openbare vergadering van Hoofdingelan den op Zaterdag 25 Juni, des voonniddags half elf, in het Polderhuis. •Voorzitter de heer O. Wljdenes Spaans Jr., dijkgraaf; secretaris de heer O. Keijzer. Afwezig do hoeren J. Bos, A. die Grauf on D. Stammes. De voorzitter heet de aanwezigen welkom en verklaart de vergadering -voor geopend, waarop de secretaris de notulen leest, welke onveranderd worden goedgekeurd, met dank voor do nauwkeurige weergave. Voorzitter deelt mee, dat de uitslag der ge houden stemming voor 2 Hoofdingelanden ils Seweest," dat de heeren J. Smit Az. en D. tammes met overgroote meerderheid zijn hoikozen. Voorts dat het grint tegenwoordig zeer vlug aankomt, dat de grasverpaohtlng ƒ2095 heeft opgebracht en dat de geldleenlng, groot 149.000 gulden, straks nader in geheime vergadering zal besproken worden. Al deze mededeelingen werden voer kennisgeving aöngenom'en. De heeren Stammes en De Graaf komen ter vergadering. Tot -leden der Commissie voor onderzoek der rekening 1920 worden benoemd de hee ren J. C. Geerligs en C. Rezelman en tot hun plaatsvervangers de heeren J. Smit Az en J. Bos. AJlen, voor zoover aanwezig, nemen aan, terwijl aan den heer Bos kennis zal wor den gegeven. De heeren Langereis, Geerligs en Bos heb ben zich belast met het onderzoek der ge loofsbrieven van de beide herkozen Hoofd ingelanden. De heer Langereis rapporteert, dat de betreffende stukken door hen in orde zijn bevonden, waarom tot toelating wordt geadviseerd-. Nadat de vergadering dit heeft goedgevonden, worden de herbenoemden door den voo-rzitter gefeliciteerd met bet blijk van vertrouwen, dat zij mochten ondervin den, terwijl hij zich weer aanbevolen houdt voor een -aangename samenwerking. -Voor de aanbeveling voor Dijkgraaf bij periodiek aftreden, wordt met algemeene stemmen tot len candidaat gekozen de heer O. Wijdenes Spaans Jr. Deze dankt voor het vertrouwen in hem gesteld en verklaart de oahdidatuur te aanvaarden, welke mededee- linig met applaus wordt ontvangen. Bij de verkiezing van een 2en candidaat verkrijgt bij eerste stemming de heer O. Tij- sen, heemraad, 7 stemmen en de 'heem-raden P. J. Waïboer en C. Geeriigs ieder 4 stem men. De tweede vrije stemming, die nu moet v hats hebben, versohaft den heer C. Tijsen 11 «temmen1, den heer Waiboer 3, den heer O. Geerligs 1. De heer Tijsen Is dus No. 2 en neemt aan. Als No. 3 wordt gekozen de heer P. J. Wai boer met 10 stemmen; de heer C. Geerligs had 4 stemmen en de heer J. Lindenbergh 1 stem. De -benoemde neemt aan. Tenslotte deelt voorzitter mede, dat de Vereeniging van Dijkgraven, voorzitters en secretarissen van Waterschappen in Noord- Holland1, wordt opgeheven, evenals de Bond van Vereenigingen voor Waterschapsbelan- gen, om plaats te maken- voor een Vereeni ging van Waterschappen. Gevraaigd is of de Anna Paulowna-polder daarvan lid wenscht te worden. Het Da)gel. Bestuur was daar wel voor, mits de contributie, die naar gelang van de -grootte van het Waterschap, van 2.50 tot 100 's jaars bedraagt, uit de kas van 1921 (betaald werd-. Goedgevonden wordt, dat de Polder onder de 'genoemde voorwaar den als lid van de VeTeen-igi-ng van Water schappen zal toetreden-. Wijl het (lidmaatschap een jaar vooruit moet opgezegd word-en, ver bindt men zich toch slechts voor ten hoogste 2 jaar. Na de rondvraag, d'ie niets oplevert, wordt de openbare vergadering gesloten, waarna in geheime zitting de geldleening ad 149.000 igulden nader besproken zal worden. Callantsoog. Bij de gehouden rekening en verantwoor ding van de dit jaar gehouden schoolfeestjes bleek ontvangen .te zijn 283.34, met inbe grip van het batig saldo ver 1920, groot 41.24. Op de lijst was dus geteekend voor 242,10. Het feestje naar Schoorl en Bergen kostte totaal 149,51, het reisje naar Amsterdam 99,48, totaal der uitgaven 248.99. Er is dus een batig saldo van 34,36. De rijders eni commissieleden, die mee geweest zijn naar Amsterdam, hebben de voor -hen ge maakte kosten -zelve vergoed, zoodat voor ïen geen uitgaven in rekening -gebracht be hoefden te worden. Begunstigd door mooi weer brachten de leerlingen van de hoogste klassen der lagere school te Westerland Vrijdag j.1. een bezoek aan Schoorl, Bergen en Bergen aan zee Zooals doorgaans met de schoolfeestreis ver trok men ook nu weer eerste gelegenheid van Wieringen zoodat het clubje, ofschoon de reis per tram geschiede reeds half tien aan het station en 10 uur in den speeltuin te Schoorl arriveerde. Hier begon de eigenlijke pret: schommel, wip en draaimolen gaven veel vermaak, het zandgat niet te vergeten. Half twaalf werd de wandeling naar Bergen ondernomen, die menigeen nog enkele zweet druppels kostte. In den nog mooieren sp' aldaar begon de pret opnieuw; een geüeo.c dag hier doorgebracht zou een pleizierdag zijn, doch het troepje moest weldra verder op. Wandelend door het mooie Bergen ging het naar het station, vanwaar de tram te half drie het gezelschapje naar Bergen aan Zee bracht. En ook hier, ofschoon kinderen van de zee, amuseerde elkeen zich; bij het pootjebaden en strandspel steeg de feestvreugde ten top. In 't hótel „Pfins Maurits" werd tweemaal gezorgd voor de noodige verfrissching en rust. R.-K. V.V. Geel-Wit I-V.V. Batavier I 8-1. Zondag j.1. vond bovenvermelde voetbalwed striid plaats op het terrein „Onderzeedienst" welke door een vrij groot aantal mensohen werc bijgewoond, en waar Geel-Wit, wolke mot 4 in vallers speelde, resp. voor Gebr. Luijokx, Porto en v. Dam, welverdiend met 31 van Batavier wist te winnen. De overwinning was volkomen verdiend, daar er van het begin tot het einde door een ieder hard is gewerkt, terwijl, vooral na de rust bij Batavier laksheid zich danig deed kenjmerken. De beste spelers van Batavier waren wel de linksbuiten, do links- en rechtshalfs en de rechtsback, terwijl de doelverdediger naar be- hooren zijn werk verrichtte, en bij Geel-Wit een ieder evenveel lof toekomt. Nu een en ander over het verloop van den wedstrijd. Als om half drie de scheidsrechter -beginnen blaast, is Geel Wit aanvankelijk met 10 man, waaronder 8 invallers, terwijl later nog oen invaller wordt toegestaan. Onmiddellijk ontwikkelt zich eenl vlug gelijkop- gaand spel. Wanneer ongeveer 15 min. ïs gespeeld, denken we Geel Wit te zien doelpunten, maar de bal springt via den binnenkant -vam do goalpaal in het veld terug, hetgeen zich even daarna aan d-en bovenkant van den lait herhaalt. I'lotseling oen doorbraak van Bat. en deze leidt alras. Alzoo 1—0. Voor de rust komt geen! verandering meer im. stand. Na rust is er bij Geel Wit geen houden maar aan. Doelpunten kunnen dan ook niet uit blijven en weldra brengt v. Amesfoort den stand op gelijken voet. Men'ige doorbraak wordt door Batavier ondernomen, doch de keeper doet zijn wenk naar behooren. Geel Wit, vast bezield te overwinnen, denkt er anders over en spoedig is de stand door Hoebe vergroot, welke door Ran met een schitterend schot tot 31 wordt opgevoerd. Nog eenige minuten zijn te spelen, maar in den stand komt geen verandering meer. Spoedig blaast de scheidsrechter, die goed voldeed, einde, en heeft Geel Wit een zwaar bevochten overwinning te boeken. WatervogelsV.FJB. W. heeft kans gezienl de V.F.B.-ers weer te klop pen. Ongeveer half acht werd begonnen. V. trapt tegen wind af en gaat direct tot den aanval over, waar de W.-backs echter niet thuis geven. W. komt daarna een bezoek aan het V.-doel brengen, maar F. en! K. koeren alles. Er wordt vlug en forsch gespeeld. De kleine V.F.B.-ers zijn de W.-ers af en toe te vlug af. Voor de rust wordt er niet gedoelpunt. Na de rust is V. iets sterker, doch weet het net niet te vinden! (wat er ook niet was). W. veran dert haar opstelling. K. gaat voorspelen, terwijl Ree achtergaat. Eerstgenoemde lost wel eenige schoten, maar deze gaan over of naast. Water vogels neemt onverwachts de leiding als do rechts buiten voorzet en de midvoor van W. doelpunt. Als weer is afgetrapt valt V. onstuimig aan. Daarna is de beurt weer aan W. F. gaat nu naar voren, terwijl K. weer achter gaat spelen. De kleine Wit breekt menige aahval van de W.voor hoede. Als er bij V.F.B. hands is gemaakt, wordt de strafschop daarvoor opzettelijk naast gescho ten. Na nog eenig heen en weer getrap breekt het einde aan met een; 10 overwinning voor de Watervogels. MARINEBERICHTEN. Hr. Ms. „Zeehond", Hr. Ms. schoener Zeehond onder -bevel van luit. ter zeer le kl. H. C. Louwerse is van Nieuwediep naar de Noordzee vertrokken tot het houden: van politietoezicht op de vlsscherij. Bij Kon. besluit is met 1 Juli bevorderd tot off. van adm. der 2e kl., de off. van adm. der 3e kl. F. T. van Rijn. LEGERBERICHTEN. Vrijwillige Landstorm. Bij Kon. Besluit is het n.v. bepaald: De benoe ming tot res.-off., bestemd voor den dienst bij den vrij willigen landstorm, geschiedt in de rangen van kolonel, luitenant-kolonel, majoor, kapitein, le en 2e luitenant, of wel in de overeenkomstige ran gen bij den geneeskundigen dienst. Voor eene be noeming kunnen in aanmerking komen eervol ont slagen of gepensionneerde officieren van het leger 'Ki en van hier per spoor tot Schagen, het eind punt van een leuk rondreisje. Toen ging 't weer per tram en boot naar Wieringen terug waar men tegen 10 uur 's avonds zingende de haven binnenkwamen, het einde van een langen en naar we vernamen hoogst genot- rollen dag. J.1. Zondagnamiddag had op 't voetbalter rein van den heer Jb. Bruul te Hippolytus- hoef een voetbalmatch plaats tusschen H.R.C. II van Helder en Wieringen I, welke match veel belangstelling trok. Van weerskanten werd flink gespeeld, doch de Wieringers waren zeer goed op dreef hetwelk by de einduitslag dan ook bleek, welke was 8—0 in 't voordeel van Wieringen. Van wege de Gemeenteiyke Zeegras-Exploi tatie zyn voor 't maaien van zeegras op de door de Gemeente van het RUk in pacht hebbende wierwaarden in de Zuiderzee 60 consenten afgegeven. De heer K. Maaskant te Helnenoord (Z.-H.) heeft zyn benoeming als lo ambtenaar ter ■eoretarie alhier, aangenomen. Texel, 27 Juni. Zondagmiddag 12.45 Ocwmm alhier do haven binnen den zwemmer Kramer uit Helder. HtJ liad den afstand Helder (windwijzer) tot ln de haven van Texel ln 2.45 uur afgelegde De Vloed had hem parten gespoeld, zoodat hij voorby de haven geraakte, waardoor de reis een half uur verlengd- was. Zeker een kranig atuik zwemaport, daar hij bij aankomt.frisdh en wel aan wal stopte. Zaterdagmorgen had de eerste oefentocht plaats van de reddingsboot aan de Koog. Het weer was pracht™», zoodat de zee buiten gewoon kalm was. Alles liep vlot van stapel. Ook de boot aan de Krim werd geprobeerd. De kermis Is vandaag begonnen. Het marktplein aan den Burg staat vol kramen, weefmolens enz. Ook de bioscoop van de firma Beylen en de Jong ontbreekt niet. Evenals vorige jaren1 eal deze stellig veel (be zoekers trekken, te meer daar er nu ook kiekjes van Texel vertoond worden. Al-s het weer meewerkt kan oud en jong deize week genieten. Heden zyn van hier verzonden: 267 lam meren, 2 kalveren, 25 varkens, 2 koelen en 5 paarden. SPORT. Vriendschappelijke wedstrijden. Uitslag van Zaterdag: Geel Wit IIBatavier II Uitslagen van Zondag. Batavier I—Geel Wit I (Batavier IIHelder III H. R. C.-oomb.D. W. V. I H. R. C. IIIBatavier III Wieringen I—H. R. C.-oomb. Geel Wit II—Batavier II 1—2. Uitslag van Zaterdag. Hedenavond zullen tegen elkaar spelen Geel Wit III—Batavier UI. 1—2 1—3 1—1 1—1 10—0 0—3 de verlofso geacht te behooren MV Hm. HH werkelijken) dienst als landstormplichtige of wel als vrijwilliger van den landstorm, in positie zijn gelijkgesteld met den rang van officier; onder -ontslag wordt, ten aanzien van landstermplichtigen, ook verstaan huiswaartszendin-g wegens vervulden werkelijken dienst); voorts eervol ontslagen of gepension neerde officieren van het Ind. leger, daaronder be grepen het reserve-personeel van dat leger, of van de Zeemacht, daaronder begrepen de Marine- reserve en het Korps Mariniers, öm tot officier te worden benoemd, moet tengenoegeni van den Min van Oorlog gebleken zijn, dat de belanghebbende steeds is geweest van goed zedelijk gedrag; voor den militairen dienst hier te lande lichamelijk ge schikt is; de vereischte bekwaamheid en geschikt heid bezit tot -het bekleeden van den rang, waar voor hij ia aanmerking wenscht te komen; Ne derlander ie overeenkomstig de daarvoor geldende wettelijke bepalingen. Door den belanghebbende moet worden overgelegd oene verklaring, waarbij hij zich verbindt, om na zijne benoeming tot res.- off. onverminderd de verplichtingen, die op hem krachten» de wet voor het res.-pers. der landmacht, zullen rusten en de dienstverrichtingen, voort vloeiende uit den raag en de betrekking die hij zal bokloeden: gedurende ten minste vijf achter eenvolgende jaren, al» zoodanig, ter beschikking te blijven; de dienstverrichtingen; te vervullen, voortvloeiende uit de hem op te dragen betrekking bij den vrijwilligen landstorm: deel to nemen aan plaatselijk theoretisch on- praotisoh militair onder richt ln don wapenhandel, voor zooveel dit onder richt plaats vindt on wordt geregeld vanwege don Min, van Oorlog; en ln handen van do door dien Stoomvaartmaatschappij Nederland, Grotius, thuisr., vertr. 26 Juni v. Genua. Sumatra, thuisr., arr. 26 Juni te Graveeend. Enggano, v. Molbourne n. Antwerpen, vertr. 25 Juni v. Las Palmas. Lombok, thuisr., vertr. 21 Juni v. Sabang. Prinses Juliana, vertr. 25 Juni v. A'dam n. Batavia. Ambon, arr. 26 Juni v. Kohsichang te Triest. Batjan, arr. 26 Juni v. Australië te A'dam. Java, udtr., vertr. 24 Juni v. Suez. Kangean, vertr. 24 Juni v. Batavia n. A'dam. Karimoen, #itr., pass. 26 Juni Dungenees Kambangan, ui-tr., arr. 24 Juni to Sabang' Prinses Juliana, uitr., arr. 26 Juni te Southampton Prins der Nederlanden, uitr., vertr. 25 Juni v Suez. Roopat, thuisr., pass. 24 Juni Periim. Salawati, uitr., vertr. 25 Juni v. Genua. Vondel, uitr., arr. 25 Juni te Sabang. Kon. Hollandsche Lloyd. Frisia vertr. 24 Juni v. New-Orleans n. A'dam. oalland, uitr., pass. 24 Juni Finisterre. Eemland, vertr. 23 Juni v. New-York n. A'dam. Amstelland, iji-tr., pass. 24 Juni St. Vincent. U-aasterland, uitr., vertr. 24 Juni v. Lissabon, Kon. West-Indische Maildienst. J-an v. Nassau, uitr., pass. 25 Juni Dungeness. Achules, vertr. 24 Juni v. Puerto Barrios n Kingston. Oranje Nassau, vertr. 23 Juni v. Curacao n. Puerto Cabello. Van Rensselaer, arr. 26 Juni v. A'dam te Cux- haven. Stuyvesant, vertr. 23 Juni v. Curacao n. Puerto- Colombia. Ulys9es, arr. 23 Juni v. Callao t, Colon. Orestes, arr. 23 Juni v. Hamburg te Guayaquil. Ceres, vertr. 23 Juni v. Co-Ion, n. Havre. Hector, vertr. 24 Juni v. A'dam, via Londen n. Chili. Vulcanus, vertr. 24 Juni v. Vlaardingen n. Cura- Oao. (Verb.) Kon. P&ketvaartmaatsch&ppij. Sawahloento. v. R'dam n. Batavia, arr. 26 Juni te Port Said. 4TII.U. V Ih44 w-iu XV1K V44 «M IHMtWVUl VtV M V» «V Minister mu},tq wijden auterltelj^don ood (do b zijn alleen loft») aU officier af te leggen. Mei inuü-htuomliS benoem rang van hot hierboven staaude, BL baar in den rang van kolonel, zij, die den rai van kolonel, dan wel tenminste gedurende tw 'aren dien van lultenanWtolonel nebben bekle© n don rang van luitenant-kolonel, zl|, die don rang van luitenant-kolonel, don wol Ion mlnnto «•durende twoo jaron dien van majoor hebben bo- dood; ln don rang van majoor, «lj, dlo don rang van majoor, dan wol tenmlneten gedurende vior jaron dlon van kapltoln hobbon bekleed; Ln don rang van kapltoln, «LI, dio den rong vaai kapitein dan wel ten minste gedurende acht Jaren dien van luitenant to hobbon be-klood; in don rang van lo luitenant, zij, die den rang van le luitenant, dan wel tenminste gedurende twee jaren) dien van 2e luitenant hebben bekleed. Yoor de benoembaarheid in de verschillende rangen bij den geneeskundi gen dienst gelden overeenkomstige bepalingen' als hierboven aangegeven, met inachtneming nochtans van het bopaalde in de bevorderingswet voor de landmacht. Personen, die voor eene benoeming tot reserve-officier in aanmerking wenschon te ko men, doen daarvan blijken dooi de inzending bij het Dep. van Oorlog van een tot H.M. do Ko. ningin gericht request. In dat request moeten, behalve de betrekking bij deni landstorm, welke wordt verlangd, worden vermeld de woonplaats van den. adressant, de maatschappelijke betrek king of bediening door hem bekleed en de hoe danigheid, waarin hij voor eene benóoming in aanmerking wenscht te komen. Tevens kan daarbij worden overgelegd eene opgave van het korps of het verband, waarbij plaatsing wordt gewenscht De vereischte bekwaamheid of geschiktheid tot het bekleeden van den) rang, waarvoor men in aanmerking wenscht te komen, zal moeten blijken uit eene gunstige beoordeeling in vorigen ui-.J- tairen dienst verkregen; voor -hen, dio in den officiersrang bij den vrijwilligenl landstorm heb ben gediend,- afgegeven door den Inspecteur van den Vrijw. Landstorm. Laatstbedoelde officieren zullen tevens moeten overleggen een gunstige bo- oordeeling, ten aanzien van gedrag en, dienstijver, afgegeven door voornoemden Inspecteur. Detacheering. De adj.-onderoff.-geweermaker J. M. Melief, van het le bat., 21e reg. inf. te Hoorn, wordt 1 Juli a.s. gedet. bij de depot comp. van het korps, in garnizoen te Helder. Met Groot-Verlof. De milicien-serg. van het 3e bat., 21e reg. inf. (najaarsploeg lichting 1920), worden op 30 Juni a.s. in het genot van groot-verlof gesteld. Inlijving, Op 8 Aug. a.s. zal in de gymnastiekzaal binnen bet fort Erfprins alhier eene inlijving plaats heb ben van dienstplichtigen der llohting 1921. De in- liivtng zal om 12.80 uur nam. een aanvang nemen. HollandAmerika Lijn. Amsteldijk, arr. 26 Juni v. Hamburg te R'dam. Burgerdijk, v. R'daan v. Havana en Tampico, arr. 25 Juni te Antwerpen). Rotterdam, vertr. 25 Juni v. New-York n. R'dam. Rijndam, arr. 25 Juni v. R'dam te New-York. IJseldijk, arr. 25 Juni v. Baltimore te Norfolk. Zuiderdijk, vertr. 24 Juni v. Philadolphia n. R'dam. Sloterdiik, arr. 22 Juni v. Soerabaya te Sydney. Soestdij'k, arr. 25 Juni v. Philadelphia te R'dam. HollandAustralië Lijn. Morton Abbey, uitr., arr. 25 Juni te Antwerpen. Ardover, uitr., pass. 24 -Juni Perim. St. Albans Aebbey, uitr., vertr. 25 Juni v. Belfort n. Sydney. Eastminster Abbey, thuisr., vertr. 25 Juni v. Mel- bourne n. Fremantle. HollandBritsch-Indië Lijn. Aldebaran, uitr., vertr. 24 Juni v. Colombo. Ridderkerk, thuisr., pass. 27 Juni Gibraltar. St. Augustine Abbey, thuisr., vertr. 26 Juni v. Port Said. Bolton Aehbey, vertr. 25 Juni v. R'dam n. Bombay. Heil. O.-Azië Lijn. Alchiba, thuisr., vertr. 24 Juni v. Hongkong. Brielle, thuisr., vertr. 24 Juni v. Yokonama. Radja, uitr., vertr. 25 Juni v. Singapore. Tjlmanoek, uitr., vertr. 24 Juni v. Lissabon. Holland Oost-Afrika lijn. Netley Abbey, thuisr., arr. 27 Juni te Marseille. Delft uitr., vertr. 25 Juni v. Leixoes. Mercurius, arr. 26 Juni v. Hamburg te A'dam. Holland—Znid-Afrika Lijn. Randfonteln, uitr., arr. 24 Juni te Algoabaai. Holland—West-AJrika Lijn. Zaanstroom, thuisr.. vertr. 24 Juni v. La» Palmas. Rotterdamsche Lloyd. Arakan, vertr. 25 Juni v. Panorvekan n. Saigon. Tosarf, v. Australië n. Marseille, pass. 25 Juni Kaap del Armi. Wilis, thuisr., pass. 27 Juni Quessant. Besoeki, uitr., arr'. 26 Juui te Londen. Bondowoso, arr. 27 Juni v. Hamburg te Bremen. Djebres, uitr., pass. 27 Juni Gibraltar. Goentoer, arr. 24 Juni v. R'dam te Batavia. Jacatra, v. Sydney n. Antwerpen, arr. 26 Juni te Duinkerken. Kawi, thuisr., vertr. 24 Juni v. Padang. Marken, thuisr., pass. 26 Juni Perim. Tambora. uitr., pass. 25 Juui Kaap Bon. Kediri, uitr., pass. 24 Juni Malta. Sindoro, thuisr., vertr. 24 Juni v. Aden. Djocja, uitr., arr. 21 Juni te Sabang. Insulinde, uitr., pass. 22 Juni Aden. Turbina, v. Manilla n. R'dam, vertr. 24 Juni r. Port Said. Rotterdam—Zuid-Amerika Lijn. Merak, uitr., pass. 24 Juni Madeira. Bellatrix, vertr. 26 Juni v. R'dam n. Hamburg. Maasdijk, arr. 26 Juni v. B. Ayres te R'dam. Zijldijk, arr. 27 Juni v. Hamburg te R'dam. Gibraltar. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. De-modecus, v. China n. R'dam, pass. 27 Juni Gi braltar. Sarpedon, arr. 26 Juni v. Java te A'dam. Tantalus, v. Batavia n. A'dam, pass. 22 Juni Perim Java Paoifio Lijn. Bn.11, v. San Francisoo n. Jlava, vertr. 25 Juni v. Port land (or). Gorontalo, vertr. 24 Juni v. San Francisoo n. Java. Java—China—Japan Lijn. TJlbodiw», vertr. 28 Juni v. C-hlugwnnta# n, Dairon Burgerlijke Stand der gemeente Helder. van 25 tot 27 Juni 1921. BEVALLEN ij, Godo-Gowlliardt, 4; N. Petrus- Bui.1», z.i 0. de Ronde-van Goor, u. 25 Juni 1921. Aangevoerd door 86 kordors: 5620 mlddeltongon 5'#wbr' 1980 kleine tongen p. stuk P-20-rÖ-25; 88 tarbotten p. stuk 6—8; 62 kisten zetschol d. kist f 14—18; 170 kisten kleine schol P. kist 4.50-8; 178 kisten schar t>. kist f 4.50 *6; 18 kisten pietermannen p. kist 1012; door roggenlvisschers: 30 roggen p. stuk 1.27; door geepvisschers: 1 tal geep p. tal f 22.50; 7 tal ha ring p. tal 2.50. 27 Juni 1921. Aangevoerd door 3 korders: 130 middeltóngen p. stuk 0.50; 80 kleine tongen p. stuk 0(20; 5 tarbotten p. stuk 5—7; 4 kisten zetschol p. kist 6; 4 kisten schar p. kist f 4.50; door geep visschers: 1 tal geep p. tal 22.60. MARKTBERICHTEN. Broek op Langendijk, 27 Juni 1921. Schotscho muizen 10.30—18.40, schoolmeesters 11.1016.90, koksianen 12.10, drielingen 4.5013, kleine 2.10—2.60, roode kool f 15 per 100 K.G.; bloemkool 18.8030.60, 2e soort 513 p. 100 stuks. Purmerend, 28 Juni 1921. 14 stapels fabriekskaas p. 50 K.G. 68, R-M. 74; 44 stapels boerenkaas p. 50 K.G. 76, Ril. ƒ78; 4 stapels Goudsche p. 50 K.G. Ril. f 67.50; 3 stapels middelbare p. 50 K.G. R.M. 81; 1105 K.G. boter p. K.G. f 2.50—2.60 559 runderen: 320 vette p. K.G. 1.50—1.80; 220 melk© en gelde 350—650; 19 stieren; 50 paarden 250—550; 103 vette kalveren p. K.G. 1-751.95; 329 nuch tere id. f 20—60; 574 vette varkens p. K.G. f 0.96 1.04; 37 magere id. 37—65; 262 biggen; 16— 25; 465 schapen 40—57; 299 lamineren f 20—62; 14 bokken; Kipeieren p. 100 stuks f 10.5011.50: eendeieren p. 100 stuks 9.25.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6