Eerste Blad. MevrouwAfterbury's Secretaresse 1/4 Millioen Jb. HARJER Zn., No. 5421 DONDERDAG 30 JUNI 1921 49e JAARGANG BUITENLAND. ENGELAND. De quaestie in de mijnindustrie werd Dins dagmiddag opgelost in een conferentie tus sehen Lloyd George en de mijnwerkers. Het werk in de mijnen zal dadelijk worden hervat. De mijnwerkers hebben zekere voorwaarden der regeering aanvaard, terwijl de regeering een som van tien millioen pond toestaat als subsidie aan de industrie om de loonen ge durende de periode van depressie te verbe- teren. Voor de eerste imaai is in een groote in dustrie het (beginsel van winstdeeling door overeenkomst aanvaard. In de toekomst zal, nadat uit de opbrengst de vaste kosten zijn bestreden, het aandeed der winst, dat aan de mijneigenaars wordt toegekend, nJ. 17 niet geheel in hun zakken blijven, daar er ook nog Installatiekoeten uit moeten worden betaald. Den arbeiders is 20 boven het loon van 1914 gewaarborgd. Er is voorts een over- eenlkomst opgesteld om een verhoogde pro ductie en een duurzamen vrede in de indus trie te verzekeren. Londen, 29 Juni. In zijn uiteenzetting in het Lagerhuis zeide Lloyd George, dat het fltandaardloon voor den mijnwerker 20 pot. zou bedragen boven de loonschaal uit den tijd vóór den oorlog. Nadat het standiaard- loon betaald was en de andere kosten van de nijverheid bestreden waren, zou de eige naar als winst 17 nemen voor elke 100, die in standaardloon betaald waren. Indien er dan nog verdere winsten overbleven zou den van elke 100 er 17 «an de eigenaars komen. Wat de overgangsregeling betrof, had men na uitvoerige beraadslagingen besloten, dat de eerste aftrek van de loonen in Juli zal plaats hebben en dat zij niet grooter zal zijn dan 2 shilling pier schoft, in Augustus zal zij 21/, sh. per schoft en in September 8 sfh. per schoft zijn. Daarna zou de vaste regeling in werking treden en de regeering geen subsi die raieer verleenen. Uit den tekst van de overeenkomst tus- sohen de mijnwerkers en de mijneigenaars blijkt dat de pool-eiech opgegeven is. Hierop wordt in de mededeeling, die het (bestuur van de mijnwerkers aan de 'leden heeft uitgevaardigd, nadruk gelegd. Hun be sluit, zegt het bestuur, om zelfs na de stem ming over een regeling te onderhandelen, was het igewol van die zeker wetenschap, dat een nationale loonxaad en een nationale ipot door een voortzetting van den strijd niet te bereiken waren. De Times zegt, dat die berichten uit de ko lenbekkens aantoonen, dat de regeling met groote voldoening ontvangen is. Het werk zal Maandag hervat worden. De Engelsche bankwerkers. Londen, 29 Juni. De stemmin^ die on der de bankwerkers gehouden Is over het .voorstel van de patroons nopens een alge- meene loonsverhooglng heeft tot uitslag ge had, dat er een aanzienlijke meerderheid te gen de aanneming van de voorstellen van de werkgevers is. Loonsverlaging in het wolbedrijf. Werkgevers en werknemers in het wol- bedrijf hebben een overeenkomst getroffen, volgens welke de loonen der laatstgenoem den met 16 pOt. worden verlaagd. De werk gevers hadden oorspronkelijk 22 pOt. voor gesteld. Bij deze loonsverlaging zijn een kwart millioen arbeiders betrokken. Duikboot gezonken. Uit Portsmouth wordt gemeld dat Zater dagmorgen de duikboot K 15 gezonken ls. Het vaartuig lag naast den kruiser „Can- terbury" in het dok, toen men plotseling op merkte dat het ging zinken. Een officier en vijf man die aan boord waren, werden dade lijk uit hun slaap gewekt eni konden nog haastig ontkomen. De oorzaak van het ge beurde is onbekend, dooh de autoriteiten ontkennen het gerucht dat hier opzet in het spel ls geweest. FEUILLETON. door ISABEL OSTRANDER. (Nadruk verboden). o .Lieve, je moet niet boos zijn." Er kwam e'en glimlach om de lippen van haar meeste res en zij legde verzoenend een hand op haar arm. „Ik zei het alleen om je bestwil; ik voel mij natuurlijk voor jou verantwoordelijk, en een jong meisje ban niet te voorzichtig zijn, vooral in een' groote stad als deze. Kom kind, Mi zullen er niet meer over spreken, maar onder geen voorwendsel meer met vreemde lingen, en eeg het imJj dadelijk als iemand met je tracht te spreken of je aandacht wil trekken." Gedurende de re9t van den daig bewaarde Betty echter een houding van gekwetste waardigheid, die het haar mogelijk maakte zich terzijde te houden en haar ruimschoots tijd liet, haar plannen voor de naaste toe komst te maken. De gebeurtenissen liepen snel naar een crisis, en zij begreep dat er geen uur te verliezen was. Te middernacht sloop zij weg. De half opgebrande l^aars van haar toilettafel wees haar den weg, in plaats van de electrische lantaarn, en zjj liep de trap af, toen een flauw, flikkerend schijnsel uit de muziek kamer haar verschrikt deed stilstaan. Zij had gedacht, dat iedereen in huis al lang ter *u»t© vu; wie wae de nachtelijke indringer? De Dnlteche duikbooten. Tegen het einde van deze maand zal de adnnrahteit zich ontdoen van de zes laatste ^uitsche duikbooten, d.e nog in haar bezit zijn. In het 'geheel zijn 176 o i'kbooten u,tgc- leveru. Deze zijn, op zes aa, all dn diep water tot zinken gebraaht bij Poets,uouth, Devon- porit en Ohatham. De sloopers wilden ze niet' koopen. De laatste zes worden nu nog te koop aan geboden en zijn voor een redelijk bod te krij gen. Daaronder is ook de vermaarde duikboot „Deutschland". Spoorwegongeluk ln Brlt9Cb Indlë. Allahabad, 25 Juni Een overstrooming 'heeft een groote bres geslagen ln den spoor weg bij Amroza. Een passagierstrein is ln die bres geloopen. De locomotief en de twee wagens zijn volkomen verdwenen. Mon vreest, dat veertig passagiers, benevens het personeel van de looomotlef, zijn verdronken IERLAND. De uitnoodlglng van Lloyd George. De Valera, de president van de Iersche republiek, heeft zich uitgelaten, dat hij ver trouwen stelde in den nieuwen keer, die de toestand genomen had. De Dublinsohe oorrespondent van de Daily Mail meldt dat Sinn Fein de uitnoodiging op zekere voorwaarden zal aannemen. Voor de conferentie bijeenkomt, zal de eerste mi nister bindender waarborgen moeten geven ten aanzien van een vrijgeleide voor Michael Oollins, den Sinn-Feinschen opperbevelheb ber, Richard Muloahy, den chef van zijn staf, en alle anderen die de Valera mee mocht wil len brengen. Voorts acht Sibn-Fein de aan wezigheid noodzakelijk van verscheidene re- publiekeinen, die kort geleden in het Lager huis „moordenaars" zijn genoemd. Een voornaam Ier zeide tot den correspon dent, dat vrede in Ierland mogelijk was, in dien de regeering in het volgende zou toe stemmen: Dat Ierland zichzelf zal regeereni, behou dens uitzonderingen voor de bultenlandscha aangelegenheden, de landsverdediging en andere strategische waarborgen. Dat aan Ulster (of het gebied van de zes graafschappen) door het overige Ierland een zoodanige mate van zelfbestuur verleend wordt, als Valera altijd bereid is geweest om toe te staan binnen de perken van eenl on afhankelijke Iersche regeering. Middelerwijl hoopt men dat niets geschie den zal om de thans opgewekte verwachting te vernietigen. De terechtstelling van ver oordeelden b.v. van een man als John Jo- seph Mo Keown, te wiens behoeve zelfs de bloedverwanten van zijn slachtoffers clemen tie hebben gevraagd zou, zoo verklaarde men, het beroep van Lloyd George voor de partij van Valera tot eem aanfluiting maken. Van regeeringszijde werd echter reeds ge meld, dat alle executies, alsmede de voorbe reide krachtige actie zullen worden opge schort in afwachting van den loop der vre desonderhandelingen. Het parlement van Zuld-Ierland. Het parlement van Zuid-Ierland is Dins dag officieel geopend door den Lord Ohiif Justice, die den onderkoning verving. Zooals verwacht werd, waren er van de 128 leden van 'het Lagerhuis slechts 4, die de universi teit van Dublin vertegenwoordigden, aanwe zig. Van de 64 senatoren waren er slechts 15 aanwezig. De plechtigheid duurde maar een kwartier en wekte geen publieke belangstel- ling. DUITSCHLAND. De betalingen door Duitschland. Duiitschland heeft ln Europeesóh geld 44 millioen gouden marken gestort, bestemd voor de aflossing van 830.578.000 gouden marken aan driemaands-wissels, einde Mei overhandigd voor de betaling der som van 1 milliard, waarvan onmiddellijk 160.427.000 in geld gestort werd. Het totaal der stortin gen van Duit9chland voor de aflossing der wissels bedraagt, met inbegrip der storting van heden, 88.949.690 gouden marken, zoo dat de storting ln geld thans 244.876.660 gou den marken bedraagt. Ontslag van hooggeplaatste officieren. Ingevolge een verzoek der Ententeoomimis- Ingezonden mededeeUng. kunt U winnen, benevens tal van groote prijzen, uls U i>ü Fa. GRUNWALD, Keizerstraat 116 een 3Premis Obligatie koopt voor Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Amsterdam. Kon. Goedgek. 18 Mrt. 1921. Trekking 4 Julia.s. sie aan de rijksregeering zullen nog 260 of ficieren, die aan het legerbestuur zijn ver bonden en ook reeds vóór den oorlog daarbij hooge posten bekleedden, worden ontslagen. De processen te Lelpzlg. Leipzlg, 29 Juni. Hedenmorgen werden de processen tegen de Duitsche oorlogsmisdadi gers hervat. Thans komt een aantal Fransche gevallen aan de orde. Behalve door vertegenwoordigers der Rijksregeering werd de zifting bijgewoond door een Fransche juridische commissie. Bij het begin deelde de voorzitter mede, dat alleen tegen majoor Orusius en niet te gen generaal Spenger door het 0.»M. een aanklacht is ingediend- Het proces tegen Spenger was alleen aanhangig gemaakt op grond der beschuldiging in de ultleverings- lijst en heit O. M. wil een gerechtelijke be slissing in deze zaak tradaten te verkrijgen. De beschuldiging houdt in, dat Spenger in Aug. 1914 bevel zou hebben gegeven alle ge wonde Franschen op het slagveld en ook de in gevangenschap geraakte Fransche solda ten te dooden. Majoor Crusius moet oja. hebben gepoogd op 21 Aug. 1914 -een Franschen soldaat te doen dooden en op 27 Aug. eenige, ten min ste zeven gevangen genomen Franschen heb ben laten dooden. Uit het Rijnland. Uit Bonn wordt een nieuwe hoogverrader- lijk© beweging gemeld. Do Rijnlandsche re- pubiikeinsche party heeft daar ln tegen(- woordigheid van Belgische officieren, tal rijke Franschen en vertegenwoordigers van enkele buitenilandsche bladen beraadslaagd over de vorming van een zelfstandigen Rijn- landschen staat, welks onzydigheld alle groote mogendheden zouden waarborgen. Verklaringen van v. Schoen. In het „Berl. Tageblatti vestigt Th. Wolff ln een hoofdartikel de aandacht op een by de Deutsche Verlaganstalt uitgekomen boek van Von Schoen Duitsch gezant te Parys in Augustus 1914 dat als titel „Erlebtcs" draagt. Tot juist begrip van het onderstaande te legram ontleenen wy aan dit artikel de vol gende pasages: In den zomer van 1910 werd Von Schoen tot igezant in Parys benoemd. Hy zet in zyn boek uiteen hoe in Frankoryfc door de Ma- rokko-geschledenis 'het nationalisme weer op komt en onder leiding van Poincarré en ls- wolski een tegenover Duitschland vyariiige politiek wordt gevoerd, zeer gevaarlijk voor de Europeesche vrede. Toen Von Schoen eenls tegen Polncaré en diens vriend Bar- thou zeide dat de gemeenschappeiyke wil een weg moet vinden voor een rustig naast elkaar leven, zeide de onbuigbare: „Geef ons El zes-Lotharingen terug, dan zullen wy de beste vrienden ter wereld worden." Toen, niettegenstaande alles, de gemoede ren een weinig tot rust kwamen en het Fransche volk, geiyk Von Schoen consta teert, niet ln het minst aan een oorlog, maar aan het proces-Caillaux en andere dingen dacht, kwam de onheilvolle dag, waarop de Weensohe regeering haar ultimatum in Bel grado deed overhandigen. Frelherr Von Schoen beoordeelt, schrijft Wolff, de wyze, waarop de oorlogsverkla ring is geënsceneerd en do oorlog begonnen, met een oprechtheid, die ook thans nog, of llievor thans weer, moedig genoemd moet worden. Hy moest, geiyk bekend is, aan de Fransche regeering, voor het geval deze be loofde zich neutraal te houden, verklaren, dat Duitschland een borgtocht eischte, en Toul en Verdun voor den duur van den oor log zou bezetten erii hy toont zich zichtbaar voldaan erover dat het hem ls bespaard ge bleven, deze waanzinnige opdracht na te komen. Ook veroordeelt v. Sohoen het onjuiste telegram omtrent den vliegeraanval op Neu renberg. Zou het Wolvert zyn, die op de loer lag voor haar? zy blies haastig de kaars uit, sloop de trap af en keek by de deur van de muziekkamer voorzichtig naar binnen. Een groot portret van Beethoven bedekte eenl middenvak in den muur en links daarvoor stond onbeweeg lijk een lange gedaante in recht, wit gewaad. Het meisje stond versteld stil; er was iets in de vreemde figuur, dat haar deed denken aan een geloovlge die voor een geheimzin- nigen schrijn stond. Daarna keerde de ge daante zich om en Betty glipte snel weg ach ter de dekking van het omgeslagen boven blad van den vleugel, terwijl een zucht van bijkans bygeloovige vrees aan haar lippen ontsnapte. De vreemde 'gedaante was mevrouw Attcr- bury en haar oogen staarden glazig en on wezenlijk voor zich uit. 'Zoo strak alsof zij gehypnotiseerd was, kwaan zy in de richting van het ontstelde meisje en Betty besefte op eens de waarheid in een mengeling van af grijzen en verlichting. De vrouw wandelde in haar slaap. HOOFDSTUK XV. Het portret van Beethoven. Betty hield haar adem in toen de rijzige gedaante in 't wit zonder aarzeling tussehen de verschillende meubelen heen voort schreed en zoo dicht voorby haar kwam, dat zi1 haar met den hand had kunnen aanraken, door de opening van de deur 'glipte en de trap opging. De kaars die zy droeg, flikkerde met aldoor flauwer schijnsel tot dit plotseling onzichtbaar werd en' rij een deur radht hoor de dichtgaan. Het meisje wachtte roerloos; haar hart leek stil te staan, maar het huls bleef ln het diepste duister gehuld en geen geluld ver stoorde de naargeestige stilte. Toen zy eindeiyk overtuigd was, dat de slaapwandelaarster zich weer' ter ruste had begeven en dat geen ander oog dan het hare getuige was geweest van het akelige bezoek, waagde Betty het uit haar schuilplaats te voorschyn te komen. Op den tast ging zy naar het rookstel toe, nam een lucifer en streek hem af. Het vlammetje sputterde in haar vingers toen rij het by de kaars bracht en zy keek opnieuw angstig om zldh heen!, of iemiand het afstrijken had gehoord, maar het bleef stil en donker. Met onzekere stappen ging zy naar het portret toe, en stond langen tijd naar de goedhartige oogen te staren, die haren blik byna met een uitdrukking van leven schenen te beantwoorden. Wat was er aan dat 'groote schilderij dat zulk een indruk had gemaakt op den onrus- tigen geest van baar meesteres dat zy onbe wust en by instinct er naar toe getrokken was? Stellig was het niet alleen' de voorstel ling, want mevrouw Atterbury had nooit in het byzijn van het meisje er de minste be langstelling voor getoond. 'Betty deed een paar passen achteruit en keek critisch naar het portret. De zware gouden ïyst er omheen meegerekend, be sloeg het ongeveer een oppervlakte van vyf by acht of tien voet; het wias opgehangen zonder dat rekening gehouden! was met het het licht dat er door het raam of van den kroonluchter op vieL Ook hing het veel te laag aan den wand. Had men de een of andere bijacmcere Be doeling gehad met het daar te hangen? Hing OPPER-BILEZIE. De beslissing van den Oppersten Raad. Biykens een mededeeling der intergeaJl. oomimissie zullen de beraadslagingen van den Oppersten Raad over de oplossing der O.-S. quaestie op 16 Juli beginnen en uiterlijk 20 Juli zyn geëindigd. i De ontruiming. Volgens berichten uit BerUJn denken de insurgenten er nog niet aan het opstands- gebied te ontruimen. Botsingen tussehen Engelschen en opstan delingen zyn aan de orde van den dag. Ook zouden de Polen, in stryd met de ontrui- miogsovereenkomst, een der stations van Gleiwitz opnieuw hebben bezet. De Lokal Anzeiger bericht, dat bolsjewis tische agitatoren ln Opper-öilerië onder de insurgenten en ook onder de Engelsche sol daten propaganda maken voor hunne denk beelden. Hiermede brengt men' de aflossing van tal rijke Engelsche troepen in verband! RUSLAND. De crisis ln het bolsjewisme. De correspondent van de „Morningpost" te Reval meldt, dat een zeer opvallende uit tocht van Russische „KabinetminiSters", zoo als de „Mornlng Post" de volkscommissaris sen noemt, en andere hooge funotionnarlssen te Moskou en Petersburg naar het Westen voor z.g. „rustkuren", verband blijkt te hou den met een samenzwering tegen de Sovjet- regeering, welke ontdekt is door de buiten gewone oommissie. Volgens de zegslieden van deni oorrespondent heeft de Derde Interna tionale den laatsten tijd van haar Inlichtings dienst bericht ontvangen, dat in Beriyn, Wee- nen, Praag, Parys en Londen bepaalde per sonen, die de meer moderne fracties der Com munistische Party vertegenwoordigen, ln het byzonder degenen, die Leniln ondersteunen in zyn poging om een verzoening met het ka pitalisme en de bourgeoisie tot stand te bren gen, onderhandelen met vertegenwoordigers van meer of minder radicale „democratische" groepen der anti-bolsjewistisch© uitgeweke nen betreffende de mogeiykheld van de stich ting van een nieuw ooalatiebewlnd' in Rus land, dat Lenin en de gematigde communis ten eenerzyds en de radicaal-republikeinsche bourgeoisie en de socialistische anti-bolsje wistische groepen anderzijds zou omvatten. De buitenlandsche organisaties van de Derde Internationale, die zien over deze gebeurtenis nogal bezorgd zou maken, zouden opdracht hebben ontvangen), zich van den stand dezer onderhandelingen te vergewissen en de gan gen van alle voorname leden, ex-leden, offi cieel© vertegenwoordigers en personeel van de onderscheidene Sovjet-delegaties in het buitenland nauwkeurig na te gaan. De correspondent meldt verder, dat de eerste zittingen van het derde congres der Derde Internationale hebben aangetoond, dat de scheuring in de Russische Commu nistische party thans niet meer te loochenen valt. De opgewonden redevoeringen hebben tot gevolg gehad, dat er als het ware slag ls geleverd tuschen de aanhangers van Le nin en de extremisten. Ofschoon Lenin groo- ten steun heeft ontvangen van de godele geerden d'er Duitsche delegatie hebben de extremisten toch een overwinning behaald omdat zy hun candldaat Boekharln tot pre sident van de Internationale hebben kunnen •doen verkiezen ln de plaats van Zlnovieff, die was afgetreden. Bureaucratie in de Petersburgsche fabrieken. De Bond van Metaalbewerkers heeft de aandacht van de Bolsjewistische autoriteiten gevestigd op een abnormalen toestand ln het fabrieksleven te Petersburg. Het aantal kan toorbediende en andere employé's ls n.1. in de metaalindustrie In vergeiyking met het aantal arbeiders buitengewoon groot. Op het Galerij-eiland (een industrlewyk van Peters- burg) waren op 16 April nog 886 arbeiders en 280 beambten werkzaam. De Newsky scheepswerf heeft 25 beambten; de fabrie ken van Siemens Schuckert en de fabriek Alwas 81 nog een andere fabriek 88 enk. Een karakteristiek versohynsel in de Pe tersburgsche fabrieken vormen, verder de veel voorkomende diefstallen van afgewerkte het er alleen by wyze van versiering of dien de het als scherm voor iets dat er acnter was? Betty dacht aan de boekenkast in de biblio theek die van den imuur weggedraaid kon worden en de kluis maskeerde, die in dien muur gebouwd was. Was er misschien op eenige passen afstands een nog geheimere bergplaats? De ïyst zag er uit alsof zy in geen jaren van haar plaats was geweest, het doffe ver guldsel ervan scheen met den muur een ge heel te zyn geworden en' de ivoorkleurige tint van het behangsel erachter was zelfs door geen vingerafdruk besmoezeld. Zy ging weer naar het portret toe en hield haar kaars zoo, dat de stralen langs het geverniste vlak van het schilderij vielen en elke penseel streek in duideiyk relief uitkwam. Er was geen barstje in te zien en het soheen stevig in zyn ïyst vast te zitten, alsof het er een deel van uitmaakte. Het portret was in zyn geheel te zwaar en te moeilijk te behandelen om zonder gereed schap van zyn plaats gebracht te worden. Als het werkeiyk een bedekking was voor iets dat er achter stak, moest het omgedraaid wor den door middel van een hefboom die met een geheim mechaniek in verband stond, dat men door een druk op een veer of een| knop in beweging moest brengen, maar van zoo iets was niets te zien. Betty vestigde haar aandacht op de ïyst. Zy was ouderwetsch en zwaar gebeeldhouwd met krullen en ontelbare uitsteeksels, maar er was geen dat meer naar voren sprong dan de overige en by het nauwgezetste onder zoek was geen oneffenheid of spleet te zien. Wordt vervolgd. Ingezonden mededeeling. De Heldersche Meubeltransport en Sleeponderneming van SPOORSTRAAT 49 Tel. Intero. 40, Is het goedkoopste adres voor ver huizingen binnen, zoowel als bulten de stad, door vlugge bediening, prima materieel en uiterst lage prijs. Gaat U verhuizen Neemt de proef. fabrikaten en grondstoffen. De bewaking van de fabrieken laat zoo goed als allee te wenschen over. Volgens de officieel© gege vens van het gouvernement worden van de 857 fabrieken er slechts 44 ©enigszins vol doende bewaakt dus slechts ongeveer 12.8 Het officieel© bolsjewistische orgaan geeft als voorbeeld van de slechte organisatie der fabrieksbewaking aan, dat ln de fabriek do. 8 van de 280 bewakers er niet minder dan 82 van 60 tot 84 jaar oud zyn, en dat velen van hen wel wapens hebben, maar daar niet mee kunnen omgaan. Dat het aantal en de omvang der diefstallen hierdoor steeds toe neemt, ls niet te verwonderen^ Gedurende het onderzoek, dat vanwege het gouverne ment werd ingesteld, werd een volkomen ver geten wolwasschery en viltfabriek ontdekt, waarom zich niemand bekommerd had. De machines en voorraden waren in den loop der tyden geleideiyk gestolen. GRIEKENLAND. De entente en Griekenland. Parijs, 29 Juni Tussehen Londen en Pa rys worden besprekingen gevoerd nopens de houding, die de entente na het afwijzend antwoord van Griekenland op het toemidde- lings aanbod, ml aannemen. De Petlt Parl- sien meent te weten, dat men aan Fransche zijide van meening zou zyn, dat er duideiyk aan Griekenland gezegd moet worden, dat het, wanneer het zich in een nieuw avontuur wenpt, het op eigen risico handelt en niet op eenigen steun van de verbonden mogend heden heeft te rekenen, Griekenland en TnrkQa, Parys, 29 Juni. De ontruiming van IsraJdt door de Grieken wordt bevestigd. De gealli eerde Engelsche en Fransche troepen zullen den KemaListen den weg naar Konstantinopel versperren, maar deze troepen zyn niet groot in aantak De Fransche regeering heeft er in toege stemd, dat de Fransche detachementen ter plaatse deel zullen nemen aan de verdediging der neutrale zóne van de zee-engten door de Engelschen, maar imen beschouwt het als onraoigeHjik thans nieuwe versterkingen te zenden. Men gelooft hier, dat de Grielken Ismldt hebben ontruimd' niet uit onmiddellijke mili taire noodzaak, maar als middel om de ge allieerden te verplichten deel te nemen aan het Grieksoh-Turksche oonflict en gevechten tussehen de Turken en de geallieerden uit te lakken. VEREENIGDE STATEN. De verdwenen schepen. Het bekende orgaan op scheepvaartgebied „Lloyd's List" geeft eenige ophelderingen omtrent de twintig schiepen, die de Bolsje wisten zouden hebben vermjeesterd. Het blad zegt, dat de lijst der twintig schepen twee lohepen vermeldt, die in het geheel niet zyn verdwenen en een derde schip, dat schier zonder twijfel reeds veertien maanden gele den "gestrand ls. Van de andere op de lijst voorkomende schepen verlieten twee de kust van den At- lantlschen Oceaan op 2 Februari, waarvan heit blad zegt dat er ongolukkigerwya weinig reden is te vermoeden, dat zy niet gegrepen zyn door den orkaan, die begin Februari heeft gewoed. Het blad geeft verder met groote precies heid alle byzonderheden', die bekend zyn omtrent het lot van de overbiyvende sche pen, waaruit biykt, dat optreden door zee schuimers zoo goed als uitgesloten is. De „Stromboll" werkt De krater op het eiland „Stromboll" is Maandagavond na een voorafgaand gerom mel gaan werken. De bevolking verlaat het eiland, terwyi hulp wordt gezonden. De eruptie van den Stromboll. Omtrent de eruptie van den Stromboll wordt nog geimeld, dat na een hevig geram mel dichte stoomwolken omhoog stegen, en dat een half uur 'later hevige explos'es plaats hadden, waarbij gloeiende steenen uit den krater werden geslingerd, die een groote hoogte bereiken en op de berghelling ver scheidene branden veroorzaakten. Een asch- regen verduisterde gedurende een aantal uren den horizon. Een paniek maakte zich van de bevolking meester. De menschen vluchtten naar de zee en bestormden in wilde haast de booten, zoo dat verschillende booten omsloegen. Twee torpedobooten hebben Messina ver laten om hulp te verleenen. Zij zijn voorzien van draadlooze installaties, zoodat zij de auto riteiten op de hoogte kunnen stellen van den omvang der schade. Vliegongeluk. Zondagochtend omstreeks 10 uur stortte een vliegtuig, de ,L 18" yan de Duitsche luchtreedery, op weg van Dortmund naar Brunswyk, naar beneden. De bestuurder en zyn begeleider werden zwaar gewond. Het vliegtuig werd vernield. Ingezonden mededeeling. Kinderen lijden al te vaak aan huidaandoeningen als uitslag, gordelroos, dauworm enz. Een probaat rmeesmiddel vindt gy in Foater'a Zalf, prija 1.T6 per doos, alom verkrijgbaar. COURANT Het conflict In de mijnindustrie bijgelegd. 60) Een paniek onder de bevolking.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1