VRAAGT Ingezonden mededeellng, communistische beweging in heit binnenland uitbreekt. De Franschen zullen ongetwijfeld den Polen hulp verleenen, doch dan is voor Duitschland het oogenlblik gekomen, tegen Frankrijk op te treden en de Duitsohers, zoo gelooft men in het Russische departement voor propaganda, zullen dit ongetwijfeld doen, gedeeltelijk uit nationalistische en wraakgevoelens, voor een ander deel als be wuste helpers van de Russische communis ten. Duitsdhlahd zal communistisch worden, Frankrijk zal met wapens worden gedwon gen. Littauen, waar zeer weinig communisten zijn, zal zich niet staande kunnen houden en na Frankrijk zullen als vanzelf de andere landen van Europa volgen. De niet- of half overtuigde communist,'die naar Rusland gaat, krijgt, vooral als hij niet vloeiend Russisch spreekt, igeen juisten in druk van den toestand. De communisten ma ken hem het leven zoo aangenaam mogelijk, maar tegenover van elders komende over tuigde communisten nemen de Russische bol sjewiki deze voorzorgen gewoonlijk niet. Dit is de verklaring van het zonderlinge feit, dat vele overtuigde communisten als tegenstan ders van het communisme uit Rusland terug- keeren, terwijl niet-overtuigden in Rusland volkomen rasechte communisten worden. Heeft iemand .toezegging om naar Rusland te mogen .gaan, dan krijgt (hij in Reval b.v. een visum op zijn pas. Aam het bolsjewiki- gezantschap houdt men zijn pas en zegt, dat men verder wel alles voor hem in orde zal maken. Hem wordt 'gezelgd hoe laat de koe- rierstrein gaat, in welken wagon en weiken ooupée een plaats voor hem gereserveerd is en .dit klopt volkomen. De bolsjewiki weten dan, wanneer en zelfs met welke medereizi gers hij den tocht naar St. Petersburg zal maken. De man is dan verder volkomen de gast van de sowjet-retgeering, maar zijn pas poort blijft gedurende de heele reis in handen van den Russischen koerier, voor zijn gemak, zooals hem gezegd wordt. En inderdaad, met formaliteiten heeft hij verder niets !te maken. Aan de Estische grens laat de koerier de pas poorten door de Estische ambtenaren contro leeren, terwijl in de coupée thee, .brood, ham e. d. worden rondgediend. Het eerste Russi sche station is Jamhurg. Daar wordt een overvloedig maal verstrekt, waarvoor weder niets 'betaald behoeft te worden. Wil een der reizigers den bediende een fooi geven, dan wordt hem gezegd, dat dit niet gaat. Fooien bestaan in Rusland niet meer. Te St- Peters burg krijgt de reiziger gewoonlijk een onder dak in het vroegere hotel Anigleterre, thans hotel „Internationale". Hij krijgt vaak ook een rijtuigje met een eigen koetsier toegewe zen, maar ook deze koetsiers staan, als poli- tie-beambtem, in dienst der sowjet-regeering, zoodat de reiziger van alle zijden in helt oog wordt gehouden. In het hotel heerscht een betrekkelijke zindelijkheid en' de voeding laat er niets te wenschen over". In de openbare eetgeiegenheden voor de (bevolking is de toe- stand echter alnders. Daar laten! èn de kwali teit, èn de hoeveelheid èn de toebereiding van het voedsel alles .te wenschen, zooals mijn zegsman (herhaaldelijk constateerde. Reeds de .geur van deze eetgeiegenheden is onver- dragelijk. Bij de enkele eetgeiegenheden, die door de bolsjewiki officieel aan vreemdelin gen worden .getoond, is (het evenwel anders. Intusschem maakt de geheeie behandeling van niet volkomen betrouwbare vreemdelin gen door de bolsjewiki deel uit van de pro paganda. 'Door de verzorging, die deze vreemdelingen ondervinden, worden ze in een zeer gunstige stemming gebracht en sto rende indrukken worden van hen verre ge houden. Toen mijn zegsman in Rusland kwam, iaig er alles nog voetendik onder de sneeuw. Op de Wewsky Prospect te St Pe tersburg was het in den namiddag zelfs nog levendig. Daar wandelde, voor een groot deel zeer'goed gekleed', „de nieuwe .bourgeoisie". Het vuil in de binnenhoven der huizen lag geheel met sneeuw bedekt, doch toen deze sneeuw begon te smelten, hing er over de ge heeie stad een onverdraaglijke stank, die aan lijkenlucht deed. denken. Het was de luoht van dat vuil. Hetzelfde viel in Moskou te oonstateeren, waar elk vierde, vijfde huis totaal onbewoonbaar is geworden door verval. Mobilisatie In Rusland? De Times verneemt uit Helslngfors, dat de algemeene mobilisatie van alle lichtingen (tot 48 iaren gelast ls in N.-Rusland en waar schijnlijk In geheel Rusland tengevolge van den opstand in Siberië. De toestand daar moet zeer ernstig zijn. De bevolking ls or in sterke oppositie en in versoheiden distrio- ten heerscht opstand. SERVIE. Mislukte aanslag op den prins-regent van Servië. De Vossische Zeitung verneemt uit Bel grado: Nadat de nieuwe grondwet Dinsdag aangenomen was, heeft de regent van Servië, kroonprins Alexander, gisteren den eed op die nieuwe grondwet afgelegd. Toen hij daar na het gebouw van de Nationale Vergadering verliet, heeft een Kiroatiër een bom naar zijn rijtuig geworpen, waarin zich ook minister president Pasitsj bevond. De bom sloeg tegen een telegraafpaal en ontplofte in de lucht. Stukken ervan vlogen wel tegen het rijtuig, maar noch prins Alexander, noch de minis ter-president werden gewond. Daarentegen zljtn van de omstanders één persoon zwaar en 6 licht gewond. De dader werd onmiddellijk gearresteerd. Hij zegt tot de bolsjewistische party te bebooren, men gelooft echter, dat het hier gaat om een te Steinamanger voor- breid complot en dat de dader uit de Hon- gaarsche oommitadja-sohool komt. Volgens de Ital'iaansche Gezeta del Popoio is de aanlag gepleegd door een Hongaarsoh oommunist Stegicy genaamd. JAPAN. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japansche Kamers van koophandel een resolutie hebben aangenomen van den volgenden inhoud: Nu de Volkenbond een voldongen feit is gewor den, behoort de ontwapening een onderwerp van ernstige discussie te worden in alle lan den. In de resolutie wordt er wijders op aange drongen dat Japan met de andere mogend heden een overeenkomst zal aangaan be treffende ontwapening, opdat de vrede worde gewaarborgd en er meer energie zal worden gegeven voor de ontwikkeling der nijver heid. De Japansche marine. De marinebegrooting zal S 600,000,000 be dragen of ongeveer evenveel als het bedrag der marinebegrooting van het afgeloopen jaar. Er zal geen wijziging worden gebracht in het vloot-programma, 1 welk de voltooi ing beoogt van acht slagschepen) en acht kruisers, TURKIJE. Een complot ontdekt De „Daily Mail" verneemt uit Konstantl- nopel, dat een complot voor een opstand te gen de geallieerden werd ontdekt. De op stand zou beginnen tegelijk met een aanval van de nationalen aan den Aziatischen kant. De Brltsche autoriteiten ontdekten het com plot en lieten meer dan honderd Russen ge vangen nemen, o.w. drie bolsjewistische com missarissen. Men zegt dat Moskou de leiding had in de samenzwering. DENEMARKEN. Brandstichtingen. De correspondent der „Daily Tel..'' te Ko penhagen seint dat aldaar en in andere plaat sen van Denemarken den laatsteni tijd ern stige branden hebben gewoed en dat, volgens geheime papieren, waarop door de Finsche politie de hand werd gelegd, zekerheid be staat, dat Russische en Finsche bolsjewisti sche agenten, die in Scandinavië werkzaam zijn, last hebben gegeven lucifers in plaats van bommen te gebruiken om in „bourgeois"- landen eigendommen te vernielen. VEREENIGDE STATEN. De drooglegging. Bet Huis van Afgevaardigden te Washing ton heeft, na een vinnig debat tusschen de voorstanders en de tegenstanders van het drankverbod, een wetsontwerp aangenomen, waarbij het verboden wordt verklaard, bieT te verkoopen voor gebruik door zieken. Een der sprekers, het lid voor New York Coch- ran werd door het publiek op de tribunes toegejuicht toen hij verklaarde, „dat de open bare meening in die Ver. Staten tegen het drankverbod is." De afgevaardigde Burton (Ohio) antwoord de dat het volk een mandaat had gegeven voor het drankverbod. Hierop kwam een repliek van Kahn (Cali- fornië) die constateerde, dat het wettelijke drankverbod iedere minuut wordt overtre den. „De loden van dit Huis, die vóór het drankverbod stemmen, drinken zelfs in één week meer alkohol dan ik in een jaar doe" (gejuidh op de tribunes). Men kan alle zaken van verschillende kan ten beschouwen, en wat voor den één groen is, kan een ander geel lijken. Vooral bij quaesties die vele kanten hebben, komt het er maar op aan, van welke zijde men ze 'be kijkt en aanpakt. Zoo heeft men het drank verbod in de Unie. Ongetwijfeld zijn daar aan voordeelige, ja heilzame en verheugen de kanten. Maar er zijn er ook andere. En die zijn scherp in het licht gesteld door dr. W. Wallace Fritz, uit Philadelphia, die de openingsrede hield op de jaarvergadering van de Allied Medical Associations of the United States. Volgens dr. Fritz is het wet telijk drankverbod een vloek voor ons volk en land. „Die wet leert het volk in het geniep te drinken; zij lokt nit tot dobbelen en onze delijkheid in het gezin. Zij brengt blindheid aan velen; zij veroorzaakt dat degenen die vroeger bij het naar bed gaan een „slaap muts" namen, thans hun toevlucht neimeri tot een verdoovend middel. Zij heeft een groote toeneming gebracht In den verkoop van harootische middelen en vermeerdert nog dagelijks het leger van aan opium e.d. middelen verslaafden. Velen worden er door tot idiotie gebracht; en binnenkort zullen onze krankzinnigengestichten propvol zijn. De wet veroorzaakt ziekten van maag, le ver, nieren, oogen en hart, welke alle het gevolg zijn van het drinken van thuis ge stookte alooholia, die foeselolle, boutgeest, koperzouten en andere schadelijke bestand- doelen bevatten. Moeten wij doktoren op do bres komen voor do openbare gezondheid of moeten wij ons rustig op dien achtergrond houden en op onze duimen zuigen? Wij moeten beslis sen, wat erger kwaal ls, drankverbod met het gebruik van elgengestookt goed, of het vrije gebruik van lichte wijnen en bieren, die op behoorlijke wijze gemaakt zijn en vol doen aan den regeeringsstandaard." Terwijl op het doktoren-congres te Phila delphia de voorzitter, Wallace Fritz op deze manier uitpakte, nam het Huis van Afge vaardigden het bovenvermelde besluit (te gen drankverstrekking voor zieken eni bo vendien werden en passant de Hawai-eilan- den en de Virginië-eiianden „drooggelegd". De Vereenlgde Staten en de ontwapening. Het Huis van Afgevaardigden heeft Woensdag met 340 tegeni 4 stemmen het amendement op de marinebegrooting aange nomen, dat ingediend was door senator Borah. Het amendement machtigt den pre sident om met Engeland en Japan onder handelingen aan te knoopen om te komen tot een vermindering van den aanbouw van marine-materieel. KORTE BERICHTEN. Te Baltimore is O. J. Bonaparte overle den, die minister van marine en later attor- ney-general is geweest onder president Roo- sevelt. Deze Bonapart© was in 1851 te Baltimore géboren, als kleinzoon van Jerome Bonapar te, den koning van Westfalen. Uit Modena wordt gameid, dat de karabi- niers de omstreken gezuiverd hebben van „roode bandieten", die er sedert eenigen tijd groote verschrikking aanrichtten. Drie ban dieten zijn gedood. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. ROND DEN DAM. „Rooie Sien", „Bleeke Bet", ,,'Oeiine uit de Canitline", 't is zoo maar ©en greep uit de titels der stukken', die de laatste jaren in de „volkstheaters" tvan Amsterdam „gegaan" zijn. En die stukken, waarin de Jordaan en de Zeedijk altijd weer-fceerende hoofdmotie ven waren, helbben 't steeds maar weer ge daan. Wie höt Amsterdamsche volk in al zijn goedmoedige robustheid, in al zijn sentiimen- teele eenvoud en in zijn „gijn" wilde loeren kennen, kon nieit beter doen, dan zich een avond op te maken naar Rozentheater of Plantage-Schouwburg en zich daar, eenvou digweg te mengen onder het publiek, liefst van de goedkoopere rangen. Wie er met dat doel heen ging, kon dan meestal evengoed met z'n rug naar het tooneel gaan zitten: de reactie van helt vertoonde op de toeschou wers was voor hem hoofdzaak. Het „spel" in de zaal won het van *t spel op het tooneel. Dat laatste kwam altijd op hetzelfde neer: een of andere door een verloopen „heer" op het „verkeerde pad" gebrachte Jordaammeid of Zeedgksche, die, van velerlei teleurstellingen en misères, terugkeert tot haar eerlijke, goed- meenende „gooser". 't Was van een verba zingwekkende eenvormigheid en de schrij vers van deze volksstukken bleken maar over heel weinig bombarie te beschikken. Neen, fantasie en werkelijke humor bestond, er tóen alleen aan deze zijde van het voetlicht, onder het Amsterdamsche volk, dat in deze nivel- leerende tijden toch nog, onder zijn ©enigs zins vlakke uiterlijk toch nog de (kleurigheid en forsche, gevoelige levenskracht bewaard heeft van de hoofdstedelijke bevolking uit Breero's tijd; Maar eindelijk dan bracht dit seizoen weer een goed, ouderwetsoh voiks-stuk in den waren zin van 't woord, een stuk, dat een schets wil zijn uit „Het matrozen- en kolo niale leven" en dat inderdaad dit soort leven verdienstelijk verbeeldt. „De Jantjes"! Zij zullen a.s. Zondag ook hun enltrée in Helder maken en men zal (kunnen oordeelen of de schrijver, Herman Bouber, en de zanger- dichter Louis Davids er hier, zooals wij mee- nen, niet werkelijk in slaagden een door en door gezond volksstuk dn elkaar te zetten. De spelenden slagen er daarbij in uitste kend de sfeer weer te geven van de milieu's, waarin onze „Jantjes" en .kolonialen", in hun vrijen tijd bij voorkeur leven en de lied jes doen het. Vooral het liedje „Afscheid", gezongen door Emile Timrofct, en1 dat door Davids destijds gecomponeerd werd by zijn éigen vertrek naar de Oost is een staaltje van pnetentielooze rijmelarij, die altijd door ons volk werd bemind». Wij willen hun, die in de eerstkomende kermisdagen naar de voorstelingen van het ensemble Jacq. Sluyters zulen trekken, niet bij voorbaat alles verklappen, maar toch schrijven we hier even 't eeröte en vierde couplet van genoemd liedje op. 't Is een voorproefje. L Als de tros wordt losgesmeten En de plank wordt weggesjord, Als je onderdrukt hoort snikken En je oog zoo branderig wordt, Ails je al je lievelingen Schreiend op de kade zieiij, Voel je voor het eerst hoeveel je In je landje achterliet. IV. Als je aankomt in IJitfuiden En die boot ligt even stil, En de hofmeester komt vragen Of je nog wat zenden wil.. Als je even later langzaam Holland's kust verdwijnen ziet, Voel je martelend en saTrond Wat je in Holland achterliet. Ieder volk wil zingen en 't Nederlandsche niet'bet minst I En als de dichters en oompo- uisten het geen stof geven in den vorm van hot goede, begrijpelijke, eenvoudige lied, zoo als Davids dat doot en, soms SpeenhoffDirk Witte of Gllnge Doorenbos, dan voorziet liet in zijn eigen 'behoeft© op dit gebied, j.1. Dins dag kon men daar weer een staaltje van be leven. Dien dag was er een meeting met de daarbij behoorende optocht, teneinde te pro testeeren .tegen de 'gevangen-houding van den dienstweigeraar Groenendaal. De syndi calistische bouwvakarbeiders hadden ge staakt en togen naar helt Parkschouwburg- terrein bij de Plantage, waar het Plaatselijk Arbeidssecretariaat een bijeenkomst belegd had; de meetinggangers trachtten, versierd met roode kaarten, waarop te lezen' stond: „Groenendaal moeit vrij" op hun weg naar de verzamelplaats andere arbeiders tot meedoen over te halen, wat geen of weinig succes had. Veel' suooes daarentegen had: later op den dag het lied, dat uit de gelederen van de protesteerenden opklonk. Een spontaan rij- melarijtje, dat op de wijze van de Carmag- nole aldus liep: „Hang op, hang op, hang op, Hang op, minister Pop AI. aan de lantaren Minister Pop Al aan de sltrop!' De opgave was, gezien1 den naam van den militairen bewindsman, indendaad niet bijster moeilijk en de zanglust vond een gemakkelij- ken uitweg! Zulks veiligheidskleppen van het overkropt gemoed moesten altijd zoo ge makkelijk te oonstrueeren vallen. Er zouden heel wat minder ongelukken gebeuren en er zou heel wat minder onzin gezongen worden ook! Wat, is de opgave ingewikkelder, dan zingt men, omdat er nu eenmaal gezongen moeit worden, nog liever maar onzin, dan heelemaal niets. Zoo herinneren wij ons 'b.v. het liedje uit onzen diensttijd: „Een bord. spinazie Dat danste in 't rond, In de plantasie De heele dag maar door; Een halve rooie kooi Die diende voor viool: En 'n hondje met een lam pootje Dat ging naar Sehollenburg In 'n havenboooo..tjell" Gezongen móet er worden; de volksliede raar, die stof geeft met een Klein beetje In houd en een gemakkelijke melodie, vindt dan ook altijd nog een open plaats. Maar hij moet niet bang zijn voor een tikje sentimentali teit, een tikje rauwheid. En dat is ook niet noodlg, dl© angst; want daaronder door vindt hij, voelt ©n begrijpt hij zijn taak goed, gele genheid genoeg te werken op (het onbedor ven gemoed en het onverbruikte hart .van het „volk", in opvoedenden zin. Het laatste, het „opvoedende" werk, wij schreven er de vorige keer al over, werd' op biosoopisch terrein, in 'onze stad toever trouwd aan een bioscoop-oommissie, die on der de .dlagelijfcsche leiding van haar secre taris de films heeft te keuren. Over de eenigszins pietluttige methode, waarop deze secretaris bij zijn arbeid te werk gaat, hebben wij toen een en ander gezegd, niet wetende, dat een dag nadat ons stuk geschréven was, déze heer een leelijke noot te kraken zou krijgen. Zooals vanzelf spreekt, onag de geheeie bioscoop-commissie, haar secretaris incluis, zich nidt bijster .verheugen in d© sympathie van H.H. bioscoop-directeuren. Deze hoeren leiden hun bedrijf voor t' meèrendeel op zui ver commercieelen grondslag en weten maar al te goed, dat filmS, die niet door den beugel kunnen, juist het meeste geld in de 'kas bren gen. Kritiek op genoemde Commissie van de zijde dezer exploitanten behoeft dan ook meestal niet al te ernstig te worden opge nomen. Maar thans brachten zij 'gezamenlijk zulk een groot materiaal bijeen over het h. i. willekeurig en despotisch optreden van den oppermachtigen heer secretaris van de bios coop-commissie, dat ons Gemeentebestuur wel genoodzaakt was aan hun proltest aan dacht te besteden en er een oommissie van onderzoek werd ingesteld. Voor zoover nu reeds uit de gepubliceerde stukken te oordeelen valt, is genoemde secre taris werkelijk op buitengewoon autocrati sche en in den slechten zin, ambtenaarlijken zlin opgetreden. „t Kan verkeerden1"! Hoeveie jaren schreef deze tot ambtenaar „gepromoveerde" ex- journaliist niet philippioa's tegen ambtenaars- sleur en willekeur. En ziet: ternauwernood zit hij zelf in een gemeentelijke administratieve zetel of hij doet zelf wat hij, als toeschouwer, al schrijvend zoo fel afkeurde. Theorie en praktijk! En weer een feit, dat de kranten lezers doet uitroepen: „nu ja, een krant is dan ook maar een kletspraatje weten ze veel!" Neen, zoo heel veel wéten we soms niet, al tracht de bona-fide journalist zoo juist en volledig mogelijk ingelicht te zijn; maar we „ruiken" veel, zóóveel zelfs dikwijls, wij arme penslaven, dat we er (bij tijd en wijle onpasselijk van worden! Geloof me, we lijden, we lijden ziwaar aan „voorgevoelens" en die ziekte is dikwijls onze 'grootste kracht. Een symptoom van die ziekte was 't feit, dat we u de vorige keer al met onze, thans, op min der aangename wijze, op den voorgrond der publieke (belangstelling getreden „Film-secre taris" in aanraking brachten! Er is 'zooveel in het dagelijksch leven wat om onze 'belangstelling roept; zooveel ge beurt er, dat ten behoeve van het publiek oogenblilkkelijk moet vastgelegd worden in krant en tijdschrift, dat wij ons bijna noodt de luxe kunnen veroorloven nu eens te schrij ven over hetgeen er niet gebeurd' is! Maar er zijn menschen, die zich die luxe wél kun nen permitteeren. Dat bleek dezer dagen op interessante wijze bij' de opening van een tentoonstelling in het Stedelijk Museum van „Amsterdam, zooals het niet geworden is". Allerlei in den doofpot gestopte plannen werden daar, vastgelegd in beeld en woord, bijeengebracht en men neust gaarne rond in deze aardige en leerzame verzameling. Aller- ei ontwerpen, die nooit tot uitvoering kwa men treft men er aan. Détails moeten achter wege blijven, ditmaal. Zeiden wij u niet, dat ons deze luxe niet opgaat? Maar één ding willen we even vertellen, 't Is in deze dagen van motor en vliegtuig té ourleus! Onder de Srenten is er een van een uiterst merkwaar- iig vervoermiddel, 't Heeft kleine wielen en wordt door eenlge paarden getrokken. Er zijn drie coupée's (le, 2e en 8e klasse), waar door een en ander den vorm kreeg van een ouden spoorwagen, die men in de provincie op bij-lijntjes nog wel eens aantreft. Men moet weten, dat dit voertuig in 1844 bedoeld was de concurrentie op te nemen tegen de toon pas-gebouwd© spoorwegen. D© ontwer per noemde het een „paarden-spoor" en rekende daarbij op den angst van t publiek in die dagen voor den „echten" trein! De wagon zou, .ter bevordering van de snelheid, op een aaphaltbaan rijden. Zou zooals alles op deze tentoonstelling zóu gebeurd zijn, als de Goden 't niet anders hadden beschikt! Arrondlssements-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 28 Juni. Uitspraken. A. B., hudsvr. J. S., Helder; diefstal; 40 boete subs. 40 dagen1 hecht. Jan O. de B., Helder; minderjarig; diefstal. Geen straf toegepast. Nieuwe zaken. De 21-jairige Aaltje H., te Barsingerhorn geboren en te Helder gedomicilieerd, thans gedetineerd, in het Huis van Bewaring te Alkmaar, moest zich heden verantwoorden terzake landlooperij en oplichting. Het meisje was door haar vader de ouder lijke woning ontzegd', omdat zij nogal wat ruzie maakte met haar zuster en zwierf nu zonder huisvesting of middelen van bestaan in den' Helder rond. Zij sliep in een hooi wagen en riep in Maart ook de gastvrijheid in van de Heldersohe politie, terwijl zij ook eenige malen door de politie 's nachts van de straat werd opgenomen en in het politie bureau gehuisvest. Ten slotte werd het vér- waarloosde kind voorgoed opgepakt en voor gebracht naar het Huis van Bewaring te Alkmaar. Het meisje had vroeger gediend bij zekere mej. Sdh, en was als zoodanig bekend bij eenige winkeliers, alwaar zij zich vervoegd© om op naam van genoemde juffr. S. levens middelen te halen. Zoo gelukte het haar met een smoesje hij den winkelier B. 'n paar ons kaas machtig te worden ©n bij den winkelier v. d. P. kreeg zij een hoeveelheid kaas, koek ©n rookvleesch los. Al deze feiten erkende het meisje. D© reclaèseerlng heeft gunstig omtrent haar ge rapporteerd en het O. M. was dan ook zoo welwillend haar voor voorw. straffen voor te dragen, n.1.12 dagen hechtenis en 6 maanden gevangenisstraf. De ambtenaar van de reolasseering, de zeer ijverige heer Muhrlng, oud-directeur van Hoogdlullen, heeft gezorgd, dat bekh, als zH (op vrije voeten wordt gesteld, te Bergen een betrekking krijgt als dienstbode. Het bleek op de zitting niet, dat op haar zedelijk gedrag iets is aan te merken, wat in de gegeven om standigheden inderdaad wel van haar ge apprecieerd mag worden. Op 6 Mei achtte de rijksveldwachter Gijs- wijt van Julianadorp het noodig zich te ver voegen bij den landbouwer H. de G. te Hel der, teneinde hem inlichtingen .te vragen omtrent een vergunning, verband houdende met de paardenfokkerij. Dit bezoek viel niet in goede aarde bij den landbouwer, die hem voor een leelijk mormel Uitmaakte en hem aanspoorde om liever 's nachts wat meer dienst te doen, inplaats van hem lastig te vallen. De politieman gevoelde zich door deze onehusche woorden gekrenkt en maakte proces-verbaal op met het te verwachten resultaat, dat heden het O. M. hem schuldig verklaard© aan beleediging en tegen hem 1 week gev. vorderde. De (kamerverhuurster Wed. v. T. alhier kreeg het op 7 Mei 'leelijk aan den stok met zekere juffr. P. G., 'n gescheiden vrouw, die in haar woning een kamer had gehuurd. Reeds igeruimen tijd waren de dames ge brouilleerd, maar op dien datum kwam het tot zulk een explosie, dat mej. G. na' afloop van de stormachtige conferentie naar de politie slofte om aangifte te doen van de ondergane beleedilgingen. Heden stond' de wed. v. T., 'n mager vrouwtje, terecht, en werd verslag gedaan van den aard der be woordingen', door haar naar mej. G.'s hoofd geslingerd. Een en ander verder niet voor openbaarheid en een courant geschikt, om dat deze daardoor heel gauw tot pornogra- phise lectuur zou worden gedégradeerd. Het bleek, dat de dames elkander wederzijdsah flink het doopceel 'hadden gelicht, maar daar juffr. G. inmiddels in Amsterdam is gaan wonen en dus eene herhaling van het conflict niet behoeft te worden gevreesd,(bepaalde de officier zich er toe, tegen mej. de wed. v. T. 5 gulden boete subs. 5 dagen hechtenis te requireeren. UIT DEN OMTREK. Diefstal en heling van auto's en motorrijtuigen. De Haagsche reohtbarik heeft uitspraak gedaan in de zaken tegen de personen, die betrokken waren bij de diefstallen of bij de heling van chassis, auto's en motorrijwielen, gepleegd in het laatst van het vorig jaar en het begin van dit jaar, ten nadeele van de firma Eriglefoert Go. Veroordeeld weiden: Een Hagenaar we gens het geven van gelegenheid tot het weg nemen van 5 motorrijwielen tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis, (niet bewezen ver klaard werd de aan dezen beklaagde ten laste gelegde diefstal van een chassis en' het hebben doen wegnemen van 21 chassis, 2 motorrijtuigen en 4 motorrijwielen); een koopman uit Rotterdam wegens heling van 21 chasis, 2 motorrijtuigen! en 4 motor rijwielen, alles door misdrijf verkregen, tot 1 jaar gevangenisstraf; leen kantoorbediende uit Rotterdam we gens het opzettelijk voordeel trekken uit de opbrengst van gestolen voorwerpen, tot 9 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 8 jaren en onder bijzondere voorwaarde, dat de beklaagde 8850 aan de firma Englebert zal vergoeden; een boekhouder uit den Haag wegens heit opzettelijk voordeel trekken uit de opbrengst van gestolen voorwerpen, tot 8 maanden ge vangenisstraf, met aftrek der preventieve (hechtenis: ©en' emballeur en een chauffeur, recidivist, beiden uit Den Haag, wegens diefstal van 2 of meer vereenlgde personen van 2, respec tievelijk 4, motorrijwielen, tot leder 0 maan den gevangenisstraf, met aftrek der preven tieve heohtenis; oen magazijnbediende uit Den Haag We gens het opzettelijk verkoopen van door mis drijf verkregen motorrijwielen en het opzet telijk voordeel trekken uit de opbrengst van door misdrflf verkregen voorwerpen, tot 0 maanden gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis; i een reiziger uit Rotterdam wegens het op zettelijk voordeel trekken uit de opbrengst van door misdrijf verkregen goederen even eens tot 9 maanden gevangenisstraf met af trek der preventieve hechtenis (deze be klaagde werd van één hem ten laste gelegd geval van opzettelijk voordeel trekken vrij gesproken). Brief met wissels gestolen. Een firma, welke kantoor houdt aan den O. Z. Voorburgwal, zond dzer dagen een aangeteekenden brief met wissels tot een be drag van 6348 naar Rotterdam. Het stuk bereikte echter de bestemming niet en spoe dig kwam aan het licht, dat het in verkeerde handen' was geraakt. In Utrecnt is getracht de wissel te innen, doch het gelukte niet Evenmin echter slaagde men erin de aan bieders te arresteeren. Zij wisten te ontko men en trokken naar Friesland. Gistermor gen berichtte men ons uit Heerenveen, dat daar twee Amsterdammers, Pools en Schreve, waren gearresteerd, die in Akkrum poogden wisels te innen. Het is gebleken, dat deze stukken uit den vermisten brief afkomstig waren. De beide aangehoudenen zullen naar Amsterdam worden vervoerd. Een halve ton vermist Een kantoorlooper van een effectenfirnia te Amsterdam was Woensdag uitgezonden met een portefeuille, welke effecten bank- apier bevatte. Bij 's mans terugkomst bleek et igeld, 64,000, verdwenen. Dros' Advocaat Ingezonden mededeellng. De Jantjes. Zanglustig Hol land. Journalistieke voorgevoe lens. Een negatieve tentoon stelling. Landlooperij en oplichting. Beleedlglng van een rijksveldwachter. Geen prettige conversatie.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2