IELDE1SC1E CQU8ANT Tweede Blad. levert DINERS, VAN ZATERDAG 2 JULI 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. DE PLAATSELIJKE INKOMSTENBELASTING. Amsterdam Helder. Nu de Raad de verordening van de Raads commissie heeft aangenomen en het verme- nigvuldigingscijfer heeft vastgesteld op 4, geniet Helder de weinig begeereriswaardige eer boven alle andere gemeenten uit te steken wat belastingdruk aangaat Het werd reeds aangetoond in het staatje, dat B. en W. bij hunne voorstellen overlegden. Het meest frappante voorbeeld echter van de onmoge- lijike verhouding tussahen lasten en draag kracht in onze gemeente als geheel be schouwd, geeft een vergelijking met de gemeentebelasting .te Amsterdam. Het tarief dat in de hoofdstad des lands vroeger steeds berucht om de hooge be lastingen die in vergelijking met andere plaatsen werden geheven thans wordt toe gepast zinkt in het niet bij wat men hier te betalen heeft. En dat, niettegenstaande mien voor het landelijk deel van Amsterdam aan merkelijk minder betaalt dan in de stad, de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud in de stad 900,(hier 750,bedraagt en de aftrek voor ieder kind benedeni 18 jaar (hier 16) 100 gulden is. Wij1 willen hieronder eenige cijfers ter ver gelijking laten volgent Men zal zich herinneren, dat de wethouder de Zwart de voorstellen verdedigde met een beroep op het (nieuwe) art. 248 der Gemeen tewet, waarin de grenzen van het geirieente- lijk belastinggebied eenigszins ruimer wer den gesteld, en meer dan eens werd door hem opgemerkt dat de verordening niet in strijd was met de wet en dat men slechts van de geboden gelegenheid gebruik gemaakt had. Diit is natuurlijk juist, doch of het juist gezien is van deze gelegenheid gebruik te .maken nu de gemeente-financiën in een der- gelijken deplorablen toestand verkeeren mag worden betwijfeld. En het is de vraag zelfs, of de Raadscommissie, indien zij had moe ten uitgaan van het nu te heffen .totaalbe drag, met eenzelfde voorstel zou zijn ge komen. Wij staan in deze meening niet alleen. Wat .toch zegt de heer Wibaut, de Amsterdam sche wethouder van financiën in de toelich ting op de Amsterdamsche voorstellen? Deze wijst óók op de in de gemeentewet ge boden gelegenheid tot Sterkere progressie, doch zegt dan: Wel heeft het nieuwe art. 243 der ge meentewet de grenzen voor de regeling der progressie eenigszins ruimer gesteld, waardoor een meer geleidelijke opklim ming wettelijk toelaatbaar ls, maar de hooge bedragen welke nog steeds uit de Inkomstenbelasting moeten worden ver kregen gedoogen niet van deze meer soepele bepalingen alreeds gebruik te maken. 1) Deze uitspraak van den heer Wibaut, die de heer de Zwart toch ook als financieele en eoonomische specialiteit zal erkennen, geeft toch zeker te denken wanneer men zioh re kenschap geeft van hetgeen hier ter plaatse moet worden opgebracht. ■Het voorstel van de kleinst mogelijke meerderheid van B. en W. kwam hierop neer, dat gebruik gemaakt werd van de mogelijk heid om 100 opcenten te heffen op de Rijks- inkomstenbelastinjg en het ontbrekende aan te vullen met een heffing volgens een ge lijk percentage, dat voor deze gemeente dan 12 zou moeten bedragen. Ook te Amsterdam heeft men die mogelijkheid overwogen. Daar zou met een percentage van 8 kunnen wor den volstaan doch dit zoo wordt ln de toelichting gezegd, zou zoowel voor de laag ste als voor de hoogste Inkomens tot een niet te aanvaarden druk lelden. 0 Wij vragen ons af waar we hier dan wel aan toe zijn! In het oorspronkelijke voorstel waren de bedragen van Amsterdam iets hooger. In de Raadszitting van Donderdag deelde de wet houder v. financiën, de heer Wibaut, echter mede, dat B. en W. voorstelden den verme nigvuldigingsfactor van 1 te brengen op 0.9 waardoor het tarief voor het belastingjaar 1921/22 met 10 werd verlaagd! Ook werd door hem medegedeeld, dat het waarschijn lijk mogelijk zal zijn het vermenigvuldigings- cijfer ook voor het belastingjaar 1922/28 te handhaven, d'och zekerheid was hieromtrent noe niet te geven. Hier wordt het vermenlgvuldiglngscljfer •erst berekend op 2,08, daarna verhoogd tot pijn. 8,6 en vervolgens vastgesteld op 4. Wij wezen reeds eerder op het gevaar dat onze gemeente door de te hooge belastingen dreigt. Dat dit gevaar niet denkbeeldig is, blijkt uit het gesprokene in den Amsterdam- Door het verschil Belastb. Hiervan moet in aftrek gelden inkomen worden betaald deze bedragen Amster te dus voor een zui dam en ver inkomen van Helder. Amster dam. Helder. Amster dam Helder. f 100 f 5.40 4.40 f 1000 f 850 150.— 5.40 7.20 1050 900 200.— 11.70 10.40 1100 950 250.— H70 14— 1150 1000 800.- 63.- 80— 1700 1550 850.— 63.- 88.08 1750 1600 950.— 72.- 104.24 1850 1700 1250.— 99 - 152.80 215) 2000 2150.— 184 50 314.12 3050 2900 3150 280 35 535 12 4050 3900 4150 380.70 800.12 5050 4900 5250.— 505.- 1139 80 6150 6000 725 733.50 1779.80 8150 8000 9250.— 991,80 2419 8') 10.150 10.000 sdhen Raad, waarbij gewezen werd op den omvang dien het wegtrekken der hoogere in komens had aangenomen en gegevens daar omtrent gevraagd werden. Doch er is meer. Sedert geruimen tijd gaan reeds geruchten over het verplaatsen van den loodsdienst naar Amsterdam. Was vroe ger door belanghebbenden bezwaar te ver wachten tegen een dergelijke overplaatsing, thans zal dit in veel mindere mate, •wellicht in het geheel niet, het geval zijn. In Marinekringen zal men evenzeer onte vreden zijn en een overplaatsing naar Vlis- singen of Amsterdam met evenveel graagte aanvaarden als er vroeger tegen gesputterd werd op grond van meerdere uitgaven, die men daar had aan belastingen e.d. Want ook de kwestie van het levensonderhoud maakt zoo goed als geen punt van overweging van financieelen aard meer uit. Ook die verhou ding heeft zich zeer gewijzigd. Onderwijskrachten en hoogere ambtenaren der gemeente zal men moeilijker hierheen krijgen dan ooit. Helder heeft den roep a niet mee, en als men dan kennis neemt van hetgeen men van zijn inkomen aan de ge meente moet afstaan (gemeenltebelasiing, op- oenten op de personeele belasting enz.) zul len de goeden onder hen wel feestelijk be danken om hierheen te komen. Tenzij men een salaris geeft, dat deze nadeelen compen seert, wat echter de uitgaven weer aanmer kelijk zal verhoogen. Het is geen vroolijk geluid dat wij hier laten hooren. Het is echter niet anders. Niet alleen bij. Amsterdam steekt den Helder on gunstig af. Ook bij tal van andere groote steden. Den Haag en Rotterdam hebben nog lagere belasting dan Amsterdam. Utrecht gaat er iets boven uit, doch blijft nog altijc ver beneden onze gemeente. En het ergste is nog wel, dat èn door tekorten op de be drijven èn door vermindering van het totaal belastbaar inkomen, de gemeente het vol gend belastingjaar vermoedelijk voor nóg zwaardere lasten zal komen te staan indien niet met man en macht bezuinigd wordt Een noodzakelijkheid waarvan helaas een groo'. deel van den Raad blijkbaar nog niet is doordrongen. 4b 0 Vetgedrukte van ons. Red. Met ingang van 16 Juli is de heer W, Houwing herbenoemd tot burgemeester van Helder. Naar wij vernemen, heeft de heer Ds. J. W. Poort, voorloopig voor een jaar, een beroep naar Paramaribo aangenomen. Onze plaatsgenoot, de heer I. Manheim, slaagde voor het candlldaatsexamen in de Medicijnen. Onze plaatsgenoot, de heer B. S. Flens, ■slaagde den 29en Juli te 's-Gravenhage voor het Rijks-Certificaat le klasse voor Radlo- Tdegrafie. De heer B. S. Flens is leerling van de Opleidingsschool voor Radio-Tele- grafie, Zuikstraat 61, alhier. Te 's-Gravenhage slaagde voor het voorloopig machinisten-diploma de heer O, J. Smit, alhier. Onze stadgenoot, de heer Klaas Oollet leerling van den, heer E. H. Bos alhier, be haalde op de resp. 17/18 Mei en 81 Mei/1 Juni gehouden examens de diploma's Boekhouden voor Mercurius en die Vereeniging van Leeraren. Men verzoekt ons te willen melden, dat de Bioscoop „Tavenu", Spoorgracht 18—19, gedurende de toeranisweek, evenals verleden jaar, gesloten zal zijn; heropening op Maan dag 11 Juli. Badhuis Huisduinen. Zoo langzamerhand breekt he't officieels badseizoen aan. In den regel wordt het half Juli op de groote badplaatsen. Maar als het een mooie dag is, houden wij ons hier niet aan al die officieederigheid en' gaan pootje baden of aan het strand liggen. Of ook wel en nu komen we op ons eigenlijk chapiter aan het badhuis zitten. Walnt dat badhuis, daar wilden wij het eens over hebben. Weet u wei, 'dat het, sinds het in handen is van de Naamlooze Vennootschap, die het thans exploiteert, heel wat opgeknapt en ver fraaid is? Vooreerst en dat is de groote verbetering heeft men er keurig-nette toiietgelegenheden bijgebouwd inplaats van de zeer primitieve, onsmakelijke en uiterst onzindelijke inrichtingen, die er stonden. Alles is nu modern ingericht, beteugeld en voorzien van waterspoeling. Bovendien is er een waschgedegenheid, kortom, het ziet er keurig uit en voldoet nu aan alle eiscöien. Verder is het terrein achter het badpaviljoen geëgaliseerd, de toegangsweg is verbeterd, er is een behoorlijke fietsenbergplaats, zoo dat men niet langer, als tot dusver, zijn rij wiel uit een chaos van andere te voorschijn moet halen. In de derde plaats is het over dekt terras vergroot; aan den oostkant heeft men het daartoe doorgetrokken, en ook staan er nu een aantal gemakkelijke rieten stoelen. Niet alleen dus, dat het daardoor aanmerke lijk verfraaid ds, het is ook grooter geworden en gerieflijker. Als hot nu Zondag mooi weer is en we hopen er allemaal op dan zal „Helders Mannenkoor" met de afgevaardigden der zangvereenigingen, die aan 'hare wedstrijden meededen en die morgen hier de behaalde prijzen tkomen afhalen, nai afloop dier prijs uitreiking waarschijnlijk eene wandeling naar Huisduinen maken en aldaar een paar num mers zingen. Op een andere plaats in dit nummer deelen wij daarover meer bijzonder heden mede. Ons doel met het bovenstaande was den lezer in kennis te stellen van de aangebrachte verbeteringen, die een verpoozen aan het strand tot een genotvol en aangenaam zitje maken. Prijsuitreiking Medailles Zangwedstrljden. Morgenmiddag te half twee heeft op de bovenzaal van het Café Van Weelde op het Koningsplein de prijsuitreiking plaats van de op de beide ooncoursdagen behaalde me dailles, prijzen, enz. Daartoe zullen de afge vaardigden van de prijswinnende vereend- oiingen overkomen. „Helders Mannenkoor" zei bij die gelegenheid eenige nummers doen oaren o. a. ."'e 'beide prachtig- Peigr rnsfc - ren uit den TanrMuser. Indien het weêr Ingezonden mededeellng. «k f 1.SO f 1.75. Ook gelegenheid aan huis teDineeren, gunsitig is, en het niet te hard waait, begeven de zangers zich dan naar het Badhuis te Huis duinen, waar waarschijnlijk ook nog een nummer zang ten 'beste zal worden gegeven. De Kermis. Toen in den loop dezer week de eerste kermiswagens onze stad binnentrokken, hie ven de jongens en meisjes, die des daags hun vertier 'zoeken op de straat, een vreugde- gehuil aan. Want tot de vóórpret van de ker mis behoort in de eerste plaats het opbouwen der verschillende kramen, tenten en andere inrichtingen. En natuurlijk, dat de jongens daarbij hun beste beentje voorzetten. En evenals andere jaren kon men ze zien sjou wen met allerlei balken, planken en fraai be schilderde uitmonsteringen, die met bekwa men spoed werden gebracht op de plaats hunner bestemming, waardoor stuk voor stuk de verschillende heerlijkheden verrezen. Dat daarbij wel eens conflicten voorvielen, dat kan den beste overkomen. Zoo was er van de "Week een moeder, die, blijkens de met een van die kermismenschen gevoerde conver satie verschil van meening 'had omtrent de wij'ze waarop deze gezegde eigenaar de pupil dier moeder behandelde. De man noodigde, na een scherpe woordenwisseling, de vrouw uit nu maar naar huis te gaan ten einde haar kousen en mogelijk die van haar verdere huisgenooten te gaan stoppen. De vrouw liet dit affront want het is een affront natuur lijk niet op zich zitten gaf den man in overweging die van zijn des mans eigen moeder te stoppen, die blijkbaar, te uiten naar de verdere uitlatingen van de vrouw in kwestie, in de nor zit of zat of gezeten heeft (dit ibleek uit de verdere conversatie niet overduidelijk). Enzoovoort, met een genoeg lijke idylle tot slot. Maar dit zijn van die kleine inconvenien- ten, die bij elke rechtgeaarde kermis behoo ren. Hoofdzaak is, dat er voor de liefhebbers veel te genieten valt, hetgeen moge blijken uit het hieronder volgende lijstje der ver schillende gelegenheden. Op het Haven/plein komen: Danstent H Nypels (niet te verwarren met het kleeding- magazijn hoek Spoorstraat 1), Vliegmolen van A. Benner, Stoomoaroussel van H. Wolfs, en de Lustige Tonnen van Wynand. Op het Mo lenplein staat een Beignetskraam van de be kende firma Vlotor Consaei, een Ezeltent van Bosco, een Schiettent, en verder de Wafel kraam van de firma Boukamp (W. Loggen), op de oude plaats, tegenover de Molenbrug. Deze getrouwe bezoeker van de Heldersche kermis viert thans een jubiló: een eeuwfeest. 100 jaar geleden in 1821 verscheen P. Bou kamp voor het eerst op de kermissen van ons land. Langs den Kanaalweg vindt men de gewone kramen en etablissementen, die wij niet -alle noemen zullen. Alleen willen wij de békende kramen, de Friesche kap van Mej. de Boer, de Suiker-kraam van J. Dekker en de Paling.kr.aam van Balrn even noteeren. Voorts werptenten, enz. Op het Westplein vindt men H. Mullens' Theater, Riobters werp-tent, van Dam's draaimolen, van Reeken's luchtschommel, voorts een schiettent van Keizer, een som nabu'le-tentje van Boeren. Tenslotte op het Nieuwe Kerkplein de schouwbucrgtent, waar' in het gezelschap Jacq. Sluyters het bekende Amsterdamsche volksstuk „De Jantjes" komt opvoeren, In verschillende café's treden specialitei ten op, zoodat men de volgende week weer op velerlei wijzen genieten kan. Als het weer nu maar goed' .blijft en daar is thans wel kans op kan het een drukke kermis worden. „De WRsdelaade Jood". Aan hetgeen wij over 'dit stuk van den Engelsahen schrijver E. Temple Thurston schreven, kunnen wij toevoegen, dat de com ponist van de muzikale illustratie, de heer Hub. Cuypers, persoonlijk deze voorstelling komt dirigeeren. Dinsdagavond het Amerikaansche blijspel '„Reclame". Het Wonderschlp van Westerholt Een van de kermisattracties van a.s. week vormt een zeer belangwekkend en merkwaar dig vaartuig. Het is een verkleind model draadloos bestuurd oorlogsschip. Alvorens de heer Westerholt eenige proe ven laat zien op het gebied vain radio-telegra- het uit unt van hoo; phie en het uitzenden naar een willekeurig door et ether (luchtruim) vanuit een zendstation, doet hij eveneens vanuit dit zendstation het oorlogsschip allerlei bewegingen uitvoeren op het daarvoor aangebrachte platform, 'sein lichten worden ontstoken, kanonnen worden afgevuurd, kortom alle maritieme verrichtin gen worden zonder eenig haperen volbracht. Héél mooi is het, naar „Het Vaderland" zegt, als het door alle patrijspoorten licht uitstralend' schip door de donker gemaakte tent zióh voortbeweegt of op een mijn loopt, die ontploft. Bedrog is uitgesloten, want de kapitein laat ons ook in het lichaam van zijn schip kijken, dat enkel twee motoren her bergt: één voor beweging en één voor ver lichting. Alleraardigst demonstreert hij tege lijk de draadl-ooze overbrenging, zoodat men werkelijk een goed denkbeeld daarvan krijgt. Kermls-Campagne van het Leger de» Hells. Gedurende de Kermis-week is door de Afdeeling van het Leger des Heils alhier, op het Koningsplein, evenals verleden jaar, eene tent geplaatst tot verkoop en versprei ding van Bijbels, Teksten en Christelijke "ectuur. lederen avond worden bij die tent op het Koningsplein samenkomsten gehouden, wel- ce aanvangen om (half acht en om negen mn. Antl-Kermls-campagne H. R. J. C. Evenals het vorige jaar heeft de Helder sche Rijpere Jeugd centrale in de kermis- week een aantal vergaderingen belegd. Zij heeft zich hiertoe in verbinding gesteld met de plaatselijke jongeLingsvereenlglngen om deze vergaderingen zoo goed mogelijk te doen slagen. Deze vergaderingen zullen op verschillende plaatsen ln de stad worden ge houden en opgeluisterd worden door rang, muziek, voordrachten, gymnastiek, era. A. s. Maandagavond zal de eerste vergadering plaats hebben in het gebouw voor Evangeli satie Palmstraat, waar een spreker hoopt op te treden en de Luthersohe Zangvereeniging haar medewerking zal ver leen en. Aanvang 8 uur. Tot al deze vergaderingen is de toegang vrij. Sigaren. De heer Beimers, Keizerstraat 46, zendt ons een proefje van de nieuwe, door hem in den handel gebrachte medken „Fokker". Hiervan zijn een zestal merken verkrijgbaar in prijzen van 8 tot 20 cent, zooals de adver tentie in dit nummer aangeeft. Wij kunnen de verzekering geven, dat de sigaar uitste kend is vam kwaliteit. Zij is licht en aange naam, heeft een fraaien brand, sneeuwwitte asch, en geurig aroma. Liefhebbers van een licht en smakelijk sigaartje zull'en hier onge twijfeld van hunne gading vinden. Vrijheidsbond. Donderdag 23 Juni 1.1. trad in de zaal Van Weelde in een openbare vergadering van de Afdeeling Helder wan den Vrijheidsbond wederom als spreekster op Mevrouw Wy- naendts Franken—Dyserinck, ten einde het Werkprogramma van den Bond nader uiteen te zetten. Nadat reeds in- de vergadering van 29 April de punten betreffende Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en omtrent de ge lijkstelling van man en vrouw in staatkundi gen, burgerrechtelijken en economischen zin, benevens die betreffende de medezeggen schap der arbeiders en de defensie, waren behandeld, werden thans door spr. de overige punten uiteengezet en nader toegelicht. Aanvangende, begint spr. met heit „Vrij heidsbeginsel" van den Bond te vergelijken met de zienswijze der communisten: „de ge meenschap vrij voor allen" en wijst er daarbij op, hoe dit laatste motto aanleiding geeft tot den meest mogelijken dwang zie slechts naar Rusland en Hongarije en de over- heersching door één klasse. De Hollandsche vrijheidszin, die in ons land aan geen banden wordt gelegd' en de meest mogelijke vrijheid in woord en ge schrift toelaalt, wordt in een artikel van Glara Wichman in „De Voorbode" van 1920 ge weld aangedaan, waar zij vordert het ontne men der vrijheid van meeningsuiting. Met groote waardeering wijst spr. voorts op onze democratische staatsinrichting, die den toets met het buitenland schitterend kan doorstaan. Toch wordt het woord democratie in den Vrijheidsbond' slechts weinig gehoord. Niet omdat men afkeerig daarvan is; integen deel. Doch wel, omdat dit woord veelal wordt misbruikt en ln veler oogen slechts beduidt het overheerschen van de minst ontwikkelde klasse. Waar spr. behandelt het behoud van het grondwettelijk koningschap, .onder koningin Wilheimina en hare nakomelingen, wordt een vergelijking getrokken tusschen ons koningshuis en de r.egeering van een presi dent. Gewezen wordt er daarbij op de politie ke onafhankelijkheid en het boven de partijen staan van de koningin, welk standpunt door een president onmogelijk kan worden inge nomen. Ook in financieel en economisch opzicht is een presidentschap in het nadeel. Men lette slechts op de kosten der periodiek terugkee- rende presidentsverkiezingen met zijn kuipe rijen. De luxe, die aan een presidentshof ten toon wordt gespreid, zelfs in het soc.-dem. Dultschland, ls veel grooter dan aan het Ne- derlandsche Hof, waar inderdaad alle een voud en degelijkheid heerscht. Onze koningin begrijpt de tijdsomstandig heden; is één met land en volk. De onvoorwaardelijke handhaving van wet telijke orde en vrijheid door het daartoe be voegde gezag, welk punt ook de Vrijheids bond in zijn programma voert, wordt dikwijls als reaotionnair uitgekreten. Spr. wijst er echter op, dat dit punt onmogelijk is te mis sen en toont dit aan met feiten als: bestraf fing der 8 Juni-stakers, de veenbranden. Er is overal gisting; de mentaliteit der men sehen is veranderd. Alleen in een geordend® maatschappij, welke dan ook, is regeeren mo gelijk. Spr. bepleit de waarborging tegen iedere aanranding van de volledige geestelijke en godsdienstige vrijheid en schetst hoe vooral in het zuiden van ons land, hierop dikwijls inbreuk wordt gemaakt. Hoe vaak de midden standers daar een moeilijk bestaan hebben als gevolg van kuiperijen dier katholieke gees telijkheid. De Vrijheidsbond erkent eohter de waarde van het geestelijk en godsdienstig leven voor Maatschappij en Staat en acht dit zelfs nood zakelijk, vooral voor de minder ontwikkelden. Verwildering is het gevolg van afwezigheid van godsdienst. Spr. wijst hierbij af de be schuldiging, die de rechterzijde dikwijls links voor de voeten werpt, nd. van heidenen te zijn. Juist daarom is dit punt nadrukke lijk in het programma opgenomen. Dat daar door de Vrijheidsbond ,4e witte das zou hebben aangedaan", is onwaar, hetgeen snr. aantoont met tal van aanhalingen uit ge schriften van Treub. Spr. toonde voorts aan de waarde van het Vrijhandelsbeginsel voor ons land met zijn transitohandel. Protectionisme oordeelde zij immoreel; het 'geeft aanleiding tot ambte narij en bureaucratie. Verzet tegen voortzetting van het stelsel van overtieidsbijslag in de kosten van het leven der burgers wordt door den Bond met kraoht gevoerd. De woningbouw-bijislag moet o. m. zoo spoedig mogelijk ophouden, omdat ais gevolg hiervan niet voldoende gevoeld worden de gevolgen der loonsverhooging en verkorting van arbeidstijd op den prijs van het eigen dak van den arbeider. Vroeger be taalde de arbeider 1/7 1/9 van zijn loon aan huishuur; thans 1/16. Bij de 'bespreking van het beschermen van het publiek tegen machtsmisbruik van belangengemeenschappen trok spr. te velde tegen de trustvorming, die de concurrentie vermindert en de duurte doet toenemen. Vooral voor de vrouwen achtte spr. dit punt van veel 'belang. Het punt betreffende de ontwikkeling van helt particulier initiatief als grondslag van maatschappelijke welvaart, de ontwikkeling van ieders persoonlijkheid en de afwijzing van het begrip socialisatie werd helder door spr. belicht. Duidelijk traden hierbij naar voren de noodlottige gevolgen van sociali satie, als: groote verspilling, gebrek aain ge meenschapszin. gebrek aan arbeidslust, amb tenarij. enz. Eigen belang moet spreken wjl de wereld vooruit gaan. Deze pr kkel ont breekt bij socialisatie. Na de pauze werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag werd door spr. de houding der Amsterdamsche Raadsfractie van den Vrijheidsbond bij de wethouders- benoeming besproken. Spr. achtte dit een schaduw in het optreden van den Bond, doch hierin treft niet den Bond in zijn geheel, doJa alleen de Afd. Amsterdam blaam. Tenslotte huldigde spr. nog de houding van de Tweede Kamer-leden van den Vrij heidsbond', die getracht hebben die vrouw haar intrede te laten doen in de rechtspraak door hare benoembaarheid tot kinderrechter (motie-Dresselhuys). Spr. had hierbij gele genheid uitvoerig de houding van den Vrij heidsbond te schetsen tegenover de belangen van de vrouw, die gunstig afsteekt .bij die, door andere Kamerfracties aangenomen. Met een welverdiend applaus voor de spr. eindigde deze vergadering, waarin op heldere en boeiende wijze de beginselen van den Vrijheidsbond nogmaals naar voren waren gebracht. Een 40 50-tal aanwezigen, waaronder meerendeels dames, hadden de vergadering bijgewoond. Na afloop gaven zioh enkelen nog op als lid. BINNENLAND. Het DJambi-ontwerp. De Eerste Kamer heeft met 27 tegen 8 stemmen het Djambi-ontwerp aangenomen. Met de geheele rechterzijde stemden vóór de liberalen Cremer, Kraus, Van der Feltz, Bin- nerts, Van Houten, Geertsema en Smeenige. Tegen stemden alleen de sociaaldemocra ten Mendels, Van Kol, mevr. Pothuis, d'e vrij zinnig-democraten Slingenberg, Van Emb- den, Dojes en de liberalen Bergsma en De Boer. Wat betreft het door prof. Van Embd'en vermelde gerucht, dat de Koninklijke bij het Indische gouvernement een aanvraag heeft ingediend, tot exploitatie van geheel Indië heeft een der directeuren van de Bataafsohe verzekerd, dat hem van een dergelijk verzoek niets bekend is en dat het hem absurd voor komt. De minister sloot zich daarbij aan en de Indische regeering zou een dergelijk ver zoek ook wel niet inwilligen. Hij is nog wel degelijk van plan, om voor hjj de overeen komst teekent, een regeling te treffen, in zake den verkoop van het product. Ten slotte betoogde dé minister, dat de voornaamste beteekenis van het ontwerp is: het opheffen van den slagboom, die de ont ginning van Djambi tegenhoudt. Afstemming van het ontwerp zou voor Indll een groote schadepost zijn. Van belang was, dat de heer Van Kol (S.-D.) nog eens deed zien hoe de Bataafsche ln Indië steeds een systeem van belasting ontduiking heeft gevolgd, en hoe er in heel het contract geen enkele bepaling staat, die de Bataafsche tot exploitatie van Djambi kan dwingen. Ook wees hy nogmaals op de sfeer van oorruptie, die geschapen is door het plaatsen van oud-ministers, hooge ambtenaren en oud- ambtenaren, in winstgevende functies bij de Koninklijke. „Een man als Menburg, een inan als Van Limburg Stirum, mannen met een door en door eerlijk en integre karakter, zou zoo iets nooit hebben aanvaard1", riep hij, en hij deelde mede te zullen zwijgen, ofschoon hij beschikt over veel materiaal, ten bewijze van zijn beschuldiging aan het adres van ver schillende oud-bewindslieden. De heer Van Kol zeide een zwaren strijd te hebben gevoerd met zichzelf, of hij de ge gevens voor zijn beschuldiging, die hij in dossier bij zich heeft (hij sprak in dit ver band ook van het Indisch Landsyndicaat, waarvan de heer Colljn bestuurder is ge weest), al of niet zal openbaar maken. Hij vroeg zioh daarbij ook af, of hij wel in overeenstemming met zijn plicht zou hande len. wanneer hij de gegevens inderdaad onder zich hield. Toch had hij na lang beraad' besloten te zwijgen, doch hij verklaarde met voldoening, dat ook de heer De Waal Malefijt zijn afkeu ring had uitgesproken over de combinatie van partijleider en leider eener groote parti culiere maatschappij. Prov. Staten van Noord-Holland. Tot lid d'er Provinciale Staten van Noord- Holland in de vacature-wijlen Van Kuykhoff is gekozen verklaard de heee O. Thomassen (soc.-dem.) te Bussum, onderwijzer bij h«t openbaar onderwrs te Amsterdam. Prov. Staten van Noord-Holland. Gedeputeerde Staten bieden de Provin ciale Staten ter vaststelling aan de begroo ting van het Provinciaal EleotricHeitsbedrijf ln 1922. De begrooting is opgemaakt tot een bedrag van 8.879.000. Er is een tekort op de exploitatie geraamd van 1.186.000. Bezuiniging bU het Amsterdamsche Gasbedrijf. Ten einde na te gaan op welke wijze be zuinigd kon worden cup het gasbedrijf te Am sterdam, heeft eenigen 'tijd geleden een com missie van advies een rapport ingediend, waarvan de conclusie was, dat men zoo spoe dig mogelijk moest overgaan tot sluiting van de Oostergasfabriek. Een minderheid van deze Commissie wilde een andere fabriek sluiten. De meerderheid blijft echter bij haar eerste conclusie en komt tot eene becijfe ring van de terreinwaarde voor „Oost" op f 1V» millioeni, voor „Zuid" op ongeveer 635.000.—. Vermoedelijk zullen als netto-kosten ko men te vervallen: 'bij opheffing van „Oost" 723.000, van „Zuid" 669.000. Bij, opheffing van „Oost" moet de ge meente beschikbaar stellen voor verlies in ééns een bedrag van 875.000, waartegen over staat een jaarlijksche besparing van 850.000. De opheffing „Zuid" (zonder modernisee- ring van Oost) vraagt voor verlies in ééns 375.000. Jaalijksche besparing 450.000. Werd „Oost" gemoderniseerd voor de op heffing van „Zuid", dan zouden de bosten voor moderniseering en opheffing te zamen 1.55.000 bedragen. Jaarlijksche besparing 725.000. De kapitaalsuitgaven zullen, naar zij meent, voor het grootste gedeelte op korten ter mijn teruggewonnen worden in den vorm van jaarlijksche besparingen en eventueels op brengst van terreinen en gebouwen. Het rapport beveelt de sluiting der Oester- i

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5