gasfabriek dan ook krachtig aan. B. en W. scharen zidh aan de zijde der meerderheid en zullen binnenkort een voordracht indie nen tot opheffing der fabriek. De Amsterdamsche tram. Naar het HbL meldt, ia binnenkort een voorstel te verwachten tot verlaging tot verlaging van den tramprtfs te Amsterdam. De zaak Groenendaal. GroenenJdaal is in de Bijzondere Strafge vangenis te Scheveningen een verhoor afge nomen door den officier-commissaris, verge zeld van diens secretaris. Tot gisternamiddag was, naar wij verne men te weten, nog geen verzoek tot voorloo- pige Invrijheidstelling hij den krijgsraad in gekomen. Zijn zaak zal voor dien Raad in de eerste dagen nog wel niet behandeld worden, daar zijn lichamelijk gesteldheid, hoewel, ge lijk gemeld, bevredigend, dit nog niet geheel toelaat. Van de zijde der I. A. M. V. wordt aan het Haagsche Correspondentie-Bureau het vol gende toegezonden: „Dat van opzettelijke mishandeling van de zijde der doktoren geen sprake is, is ook volgens ons verstrekte mededeelingen vol komen waar. Wel is de gedwongen kunstma tige voeding door neus of mond, die met be nauwdheid gepaard gaat, op zichzelf een li chamelijke, maar vooral ook in dit geval een moreele marteling. Dat Groenendaal te zeer verzwakt is, om zich tegen de kunstmatige voeding lichamelijk te verzetten, welk ver zet zoo noodig door 11 man wordt onder drukt, spreekt wel vanzelf. Dat Groenendaal zich niet verzet, is echter onjuist Zoolang hij kunstmatig gevoed wordt, d.i. dus sedert Maandag 20 Juni, heeft Groenendaal gewei gerd om te drinken. Hierdoor loopen zijn slokdarm en stembanden, zoomede zijn lon gen ernstig gewaar. Zijn stem is dan ook zeer verzwakt. De voeding is steeds geschiedt door den neus. Slechts toen deze door een defect aan de slang inwendig was gekwetst, is de voe ding eenige malen door den mond geschiedt. Bij Groenendaal valt een voortdurende verzwakking te oonstateeren, al blijft zijn geest nog steeds gezond." Het I. A. M. B. ontving van de zijde der Deensche consequente antimilitaristen, die ten getale van 52 gedurende den oorlog den dienst en alle voedsel weigerden en die alle na enkele weken weiden vrijgelaten, een schrijven van hulde aan Herman Groenen daal. De dienstweigeraar Groenendaal. Het P. A.3. te Amsterdam had de arbei dersvrouwen opgewekt Dinsdagmiddag te demonstreeren. Zij waren tegen tien uur op geroepen op de Westermarkt. De bedoeling was vandaar af in optocht door den- Jordaan te trekken. Er verschenen slechts een veer tigtal vrouwen ter plaatse. 'De betooging is toen afgelast en de deel neemsters verspreidden' zich. Het N. A. S. is voornemens tegen Maandag bjs. een 24 uur proteststaking af te kondigen in Amsterdam, Den Haag en Groningen. Daartoe zal gepoogd worden de medewerking te krijgen van de moderne vakbeweging. Mocht deze niet worden verkregen, dan zal het N. A. S. waarschijnlijk zelfstandig de sta king proclameeren. Het Dultsche pasvisum. Met ingang van heden, 1 Juli, wordt de prjjs voor een visum naar Duitschland heen en1 terug, of voor een doorreis door Duitsch land, eveneens heen en terug, tot 9 ver laagd. BUITENLAND. ENGELAND. De Brltsche rljkscor.ferentle. Londen, 1 Juli. Die laatste dagen is de rijks- oonferentie doende geweest met beraadsla gingen bver de buitenlandsöhe politiek, o. a. over de hernieuwing van het Engeisch-Ja- pansohe tractaait. De „Daily Ohronicle" verneemt, dat de be raadslagingen gisteren hoogst belangrijk zijn geweest en samenvielen met dergelijke beraadslagingen van het kabinet. ,fDe vraag, die gerezen is en die naar men feelooft het onderwerp van internationale ge dachten-wisseling uitmaakt, is", zegt de poli tieke medewerker van de „Daily Ohronicle", Of het mogelijk is, een algemeene beraadsla ging te houden tussdhen de Vereenigde Sta ten, het Brltsche rijk met zijn dominions en Japan, teneinde een drievoudig aocoord te sluiten bij de hernieuwing van het Engelsch- Japansdhe tractaat. Indien dit mogelijk is en men heeft er alle hoop op en de Veree nigde Staten en Japan door de verbindimgs- sohakel of bemiddeling van het Brltsche rijk het eens worden, zou een groote stap gedaan zijn om den wereldvrede te verzekeren. Zulk een stap zou ook den weg bereiden naar den een of anderen internationalen maatregel tot ontwapening. Loonsverlaging Bankwerkers. De gedelegeerden van de bankwerkers hebben gisteren het acooord geteekend, dat hun vertegenwoordigers met de patroons hadden gesloten. De voornaamste bepalingen ervan zijn, dat de werklieden een verlaging van het weekloon met 6 sh. voor hen die, vol gens uren werken, en van 15 pot. voor stuk werkers, goedkeuren. Een Dultsche stoomtreiler ln Engeland. Men meldt aan de N. Rott. Crt: Zondag j.L is voor het eerst een Duitsche stoomtreiler aan den vischafslag te Grimsby aangekomen. Het was de Wilhelm Reinold P.G. 296, uit Geestemünde, die met toestem ming van de Engelsche regeering daar zijn visch 'kwam lossen. Van een schi-nT>er-oofreetuiee vernam de N. R. C. welk een schandelijke behandeling de Duitsche visschers daar hebben onder vonden. Eerst was de Wilhelm Reinold naar Huil gegaan, maar daar weigerde men het schip te lossen. Daarop stoomde het schip naar Grimsby, waar het Zondagmorgen aankwam, natuurlijk onder groote verbazing en veel be kijks van de Engelsche bevolking. Dat bleef den geheelen dag zoo, maar er gebeurde niets bijzonders. Maandagmorgen om 5 uur werd met het lossen van het schip begonnen. Als factoor van het schip trad de Engelschman Grant op. Toen de partij visch was gelost, kwamen verscheidene Engelscheni aan boord en be gonnen alles op het schip te vernielen. De ruiten van de stuurkast werden ingeslagen en de stukken glas vlogen in de machineka mer tusschen de machines. De netten, zeiion, boeien' enz. werden aan stukken gesneden. Alles wat los was aan dek, ging over boord, het électrisch licht werd vernield. Toen deze vandalen aan boord kwamen, was de schipper weg. Hij was door den fac toor meegenomen naar den wal. Een van de opvarenden van de Wilhelm Reinold heeft de vernieling nog trachten tegen te houden. Hij stond met wel 20 Engelschen om zich heen en smeekte hun in 't Engelsch kalm te 'blijven. Het mocht niet baten. De Engel schen waren woest en- toen de Duitschers naar beneden vluchtten, wierpen zij ze met visch en vischplanken achterna. Toen de vernieling (onder de oogen der Engelsche politie, waarvan er zelfs één aan boord was) voltooid was en er geen houtje meer los op 't dek was, werd de stoomtreiler door de Engelsche politie op sleeptouw geno men en verderop verhaald. Was de vernieling reeds onder groote hiurrah's geschied, een gebrul ging op toen tenslotte de vernielers op het Duitsche schip de Engelsche vlag heschen.. De meeste visch was vertrapt en onver koopbaar, wat nog het minst erg was, want de reeds geloste visch wilde ook niemand koopen. Het schip had een volle lading prachtige, kostbare visch aan boord. De Dultsche dulkbooten. Londen, 1 Juli. De laatste zes vroegere Duitsche dulkbooten zijn gisteren vernietigd, overeenkomstig het verdrag. Da U 135 en 161 zijn van Chatam uit tot zinken1 gebracht door kanonschoten van Engelsche duikboo- ten, en de vier overige, w.o. de Deutschland, door een ontplofbare lading. IERLAND. Londen, 1 Juli. Het Madi „ïrish Republic" acht de Valera's voorloopige weigering om een Iersche conferentie te -Londen ibij te wo nen, niet definitief en zegt, dat men nog altijd hooplt, dat hij in staat zal zijn, de uitnoodi- ginig tenslotte aan te nemen. Ook acht men het mogelijk, dat Oraig, hoewel hij niet te Dublin wil komen, nog met de Valera onder (vier oogen zal spreken. De bewoordingen van de Valera's uitnöodlging aan Craig maakten een officieele aanneming voor dezen laatste moeilijk, want zij onthielden zich zorg vuldig van een erkenning van Oraig's consti- tuüoneele positie als eerste-minister van het Noorden. De regeering blijft vastbesloten, al haar ibest te doen, om den vrede tot stand te bren gen en de pers gelooft, dat zij bereid is tot het aanbieden van kostbare concessies voor een duurzame regeling wanneer de conferen tie gehouden wordt. De „Times" verneemt op goed gezag, dat de regeering ook een aantal- andere leden van het Dail Eixeatnn in vrijheid wil stellen, die nog gevangen zitten. DUITSCHLAND. De processen te Lelpzig. Leipzig, 1 Juli. Vandaag is in het proces tegen generaal Stenger en majoor Crusius -het eerst als getuige gehoord de koopman Metzmacher uit Freiburg, die onderofficier bjj 1112e regiment is geweest. Hij verklaart dat in zijn compagnie het brigadebevel, om gewonden af te maken, bekend was, doch dat niemand wist, wie het had gegeven. Ge tuige vertelde eens te hebben bijgewoond, dat een Duitsch soldaat een Fransche ge wonde met doodschieten bedreigde en dat toen een Duitsche onderofficier, die later ge sneuveld is, zijn landsman wilde dooden, om dat deze een gewonden vijand bedreigde. De volgende getuige, de eerste luitenant Laube, die op grond van de Fransche lijst beschuldigd wordt gevangenen te hebben af gemaakt en wiens zaak eerstdaags voorkomt, verklaarde in Aug. 1914 bij de brigade Sten ger te hebben gediend. Hij was destijds tot de overtuiging gekomen, dat Crusius vol strekt ongeschikt was als bevelhebber van een compagnie op te treden. Dat Crusius gevangenen heeft doodge- sohoten heeft getuige slechts bij geruchte gehoord. De volgende getuige, Aug. Kehe uit Kon- stanz, verklaarde in Aug. 1914 bij den op- marsch een schijnbaar dooden gevangene te hebben gezien. Toen deze man niet dood bleek en de oogen opsloeg heeft Crusius ge tuige tweemaal uitdrukkelijk bevolen: „voer het bevel uit!" Getuige heeft pas, toen ma joor Müller dat bevel herhaalde, dien gevan gene neergeschoten. Door den voorzitter ondervraagd, schuift Crusius thans de verantwoordelijkheid op majoor Müller, die later gesneuveld is. Dezelfde getuige heeft gehoord, dat Sten ger tot een voorbij trekkenden troep zeide: „denk om vijanden, die in de boomen zitten! Schiet ze neer als musschenl" Getuige Schreiber uit Diepholz, in 1914 onderoficier, heeft nooit hevel gekregen ge vangenen te dooden. Hij heeft het ook nooit gezien. Getuige Bürkle, uit Proszheim, verklaarde, dat Crusius hem op 26 Aug. 1914 heeft be volen geen' gevangenen te maken en geen pardon te geven, daar Fransche gevangenen de Duitschers in den rug beschoten. Dezelf de verklaring legden Theodor Frick en Leh man uit Pforzheim af. Daarentegen verze kerde getuige Malock, die telefonist was bij de brigade-Stenger, zich geen brigade-hevel om gevangenten af te maken te herinneren. Vliegtuigfabriek afgebrand. Berlijn, 1 Juld. Do groote vliegtuigfabriek van Nielsen en Whinter te Kopenhagen is geheel afgebrand. Vele vliegtuigen en auto's zijn vernield. De brand was ontstaan door dien mechaniciens ondanks het verbod had den gerookt. SERVIE. De aanslag te Belgrado. Berlijn, 2 Juli. Te Belgrado zijn weer een aantal personen aangehouden, die verdaoh-t worden van medeplichtigheid aan den aan slag op den Joego-Slavisdh-en prins-regent. Het onderzoek wordt ijverig voortgezet. Reeds nu is gebleken, dat een communistisch Èarlem entslid in gezelschap van den dader 'insdagochtend uit Neusatz naar Belgrado is gereisd. Het vermoeden, dat de aanslag het -werk -van een communistische organisatie is, wint volgens den oorrespondent van de „Vossische Zeitung", te Belgrado meer en meer veld. De Joego-Slavische Politlka verneemt, dat de dader bij zijn ondervraging heeft ver klaard door het lot te zijn aangewezen om den aanslag ite plegen. Had hij de bom niet geworpen, dan zoiu hij zijn eigen doodvonnis hebben geteekend. Men had hem -het moodige geld, vier bommen en een Russische revol ver met 9 patronen verstrekt. Hij betreurt zijn dood' niet, maar vindt het alleen jammer, dat de aanslag mislukt is. Een ander blad (beweert, dat bij het onder zoek betrekkingen tusschen den dader en een Weensch sowjet-propagandabureau ge bleken zijn. De Joego-Slaivische regeering heeft beslo ten, de communistische agitatie met de meest krachtige middelen te bestrijden. Opstand In den Oeral? Volgens (betrouwbare berichten, die de correspondent van de „Morningpost" ont vangen heeft, heerscht in den Oeral een zich steeds verder om zich heen grijpende op stand. De spoorweg van Moskou naar Oren- burg en Tasjtrent zou in gevaar verkeeren, terwijl op den benedenloop van den Wolga het verkeer onmogelijk zou zijn, daar opstan delingen, die op alle passeerende schepen schieten, de bedde oevers ibeheerschen. De bolsjewisten zouden .bezig zijn met de ont ruiming van Jekaterina'burg en voorbereid selen treffen voor de ontruiming van Zlatoest en Perm. KORTE BERICHTEN. In de provincie Bari (Italië) zijn veertig huizen ineengestort, doordat er ondergronds water was binnengedrongen; 300 personen zijn hierdoor dakloos. WAT DE KRANTEN ZEGGEN. De crisis. D kabinetskomedie. De „N. Rott. Crt." schrijft: „Jhr. Ruys de Beerenbrouók heeft de hem door de Koningin verleende opdracht aan vaard; een voordracht te doen tot handhaving van het tegenwoordige Kabinet, zij het, voot zooveel noodig, In gewijzigde samenstelling" aldus het 'gisteren officieus verspreide be richt. Wij waren hierop reeds den vorigen avond eenigermate voorbereid! door den Haagsóhen correspondent van De (r.-k.) Tijd, die wist (mede te dteelen, dat het Kabinet vermoedelijk als reden van zijn ontslagaan vraag genoemd had „zijn twijfel of het voor de verdere volvoering van zijn taak rekenen kon op den volledigen steun der drie verhon den groepen der Rechterzijde, waaruit het was voortgekomen". Het kabinet-Ruys schijnt er echter geen been in te (hebben gezien, de Koningin direct niet zijn twijfel lastig te vallen, en Haar op kondschap te laten uitgaan. Vandaar het is alweer de correspondent van De Tijd, die het meedeelt „dat H. M. de Koningin, door het raadplegen der drie groepen van rechts begonnen is, zich dienaangaande zekerheid te verschaffen." Tableau! Wij zijn, wanneer wij' het bovenstaande in het oog houden, wellicht niet ver van de waar heid af, indien wij de geheele ontslagaanvra ge van het kabinet onderbrengen onder de comedievertooningen. Het kabinet is blijkbaar igeen ©ogenblik ernstig van zins geweest, af te treden. Het liet slechts een oogenblik het gordijn zakken, en treedt straks weer voor het voetlicht in het volgend bedrijf. En dit 'bedrijf zal dan, vermoeden wij, nog leuke verrassingen' kunnen opleveren. De handhaving van het kabinet zal immers kun nen geschieden „voor zooveel noodig in ge wijzigde samenstelling". „Voor zooveel noodig". Twijfelt men er aan, of dit noodig zal zijn? Meent men een weg te hebben gevonden om minister Pop te behouden? Is het misschien dan tooh waar, wat een spotvogel ons dadelijk na het ont staan van de crisis als haar vermoedelijk en eenvoudigst verloop schilderde? „Men zal, zei hij, den minister van oorlog zijn ontslag geven, en dan. een nieuwen minister van ma rine benoemen, den heer Pop, die nu het departement va'n oorlog verder ad interim zal gaan beheeren!" Doch gekheid ter zijde. Enkele vragen slechts. Komt er bij handhaving van het tegenwoordige kabinet, zelfs in gewijzigde samenstelling, zonder meer verandering in het program en de regeeringsverantwoorde- lijkheid? Minister Pop heeft bij het Leger- ontwerp uit naam der regeering gesproken, zijn opvattingen waren de opvattingen van de regeering. Zal nu de heer Pop, als hy zijn departementen verlaat, deze opvattingen meenemen als zijn privaat eigendom? En zal dan de regeering „in gewijzigde samenstel ling", na de samenstelling-Naudin ten Cate, na de samensteliing-Alting von Geusau, na de varieteitJBijleveld, na de combinatie-Pop, op defensiegebied wederom een reserve be schikbaar hebben, waarmede zij opnieuw een éénheid kan vormen? Of gaat men er op re kenen, dat het ditmaal niet de regeering, doch een deel van de Kamer zal zijn, die be reid bevonden zal worden, met haar meenin gen kopje te duikelen!? MARINEBERICHTEN. Onderzeeboot K IV. Hr. Ms. onderzeeboot K IV heeft wegens een machinegelbrek haar proefreis naar Ko penhagen niet voortgezet en keerde op eigen gelegenheid naar Vlissingen terug. De sleep boot Drenthe heeft na 'het ontstaan van het defect ter hoogte van Doggersbank eeniga assistentie verleend. INGEZONDEN. Geachte Redactie. Mogen wij nogmaals gebruik maken van Uwe welwillendheid, oen onderstaande te plaatsen ais ingezonden stukje? Bij voorbaat dahk. Herstellingsoord Rijksambtenaren (HORA). De veflkoop van het Hora-schildje op Za terdag 25 Juni 1921 heeft opgebracht f 486.04. Het Comité betuigt zijn dank aan de Plaat selijke en Militaire Autoriteiten voor hunne medewerking tot het welslagen van dezen dag. In het bijzonder een woord van dank aan de dames en meisjes, die op zulk een spon tane wijze hunne medewerking hebben ver leend tot den verkoop van de Hora-sohildjes. Zoomede aten ieder, die hunne medewerking hebben verleend. De Burgerij van Helder heeft ook hier weer getoond mede te leven met degenen; die hulpbehoevend zijn, door het koopen van de Hora-schildjes, waarvoor het Comité dank baar is. Voor de Commissie, G. SCHEPERS, Secretaris. Heledr, 28 Juli 1921. Louizesteeg 6. UIT DEN OMTREK. Callantsoog. Naar wij vernemen zal het fanfarecorps Zondag a.s. bij gunstig weer 'a middags van 2 tot 4 uur op het dorp een middagconcert geven. Koegras. Zooals wij vernemen bestaat het plan om aan de Blauwe Keet ringsteken op fietsen te houden en tevens tanknuppelen om con tanten den 17 Juli a.s. Voetbal. Hr. Ms. „Zeeland". Hr. Ms. „Zeehond" is 29 Juni te Bergen aangekomen. LEGERBERICHTEN. RUSLAND. Plaatselijke keuze. Het „Nieuws van den Dag" brengt het wets- voorstel-Rutgers c.s. tot invoering van plaatse lijke keuze in verband met de eveneens reeds door de Tweede Kamer aangenomen wijziging van art. 1 der Drankwet. Verkrijgt de wijziging van de Drankwet kracht van wet, dan zal het geoorloofd zijn in die verlofslokaliteiten, waar tot heden alleen wijn verkrijgbaar gesteld mocht worden, daar naast ook andere alcoholhoudende dranken te schenken, mits de alcoholische sterkte van die andere dranken niet hooger zyn dan 15 per cent. De drankwet wordt hiermede veranderd op een wyze, tegengesteld aan het principe, dat de wetgever by hare totstandkoming beoogde. In plaats van beperking van het aantal gele genheden, waar sterken drank verkocht mag worden, komen er, over het geheele land ver spreid, vele duizenden verkapte vergunnings lokaliteiten bij. Want wie zal den.verkoop kunnen beletten van fleschies, gevuld met whisky-soda, cognac-groc en dergelijke dran ken, met een alcohol-gehalte van ten hoogste 14.5? Van de 39 Tweede-Kamerleden, wier stem voldoende geweest is om één dag daarna de wetswijziging in zake plaatselijke keuze te doen aannemen, heeft er geen zijn stem ver heven om, zy het ook maar met een enkel woord, het verkeerde aan te toonen van iets, dat zoozeer met hun overtuiging moet strijden. Het nu afgetreden Ministerie aldus de „Middelburgsche Crt." was duur, moest duur zyn, omdat het was het eerste Ministerie van het algemeen kiesrecht het Ministerie, dat de revolutie-opwelling van November '18 bedwong met concessies; het Ministerie, dat de slechte posten van den oorlogstoestand moest liquideeren het Ministerie, dat de Onderwijswet had uit te voeren het Ministerie, dat in den woningnood had te voorzien het Ministerie, dat de Invaliditeitswet en Ouderdomsvoorziening had toe te passen. En tegenover die^duurte van haar bewind heeft het niet Voldoende voor de baten kunnen zorgen, zoodat het aan zyn opvolger als erfenis de zeer zware taak heeft nagelaten naar de noodige inkomsten te zoeken. Om nu maar niet te spreken over de bezuiniging, die uiterst moeilijk met deze Kamer zulk een omvang kan aannemen, dat zij van Ingrijpende betee- kenis wordt. Maar daarnaast moet volop erkend worden, dat dit Ministerie er een geweest is van stevig regeeringsbeleid voor de meeste Departemen ten in het bijzonder voor: Buitenl. Zaken, Binnenl Zaken, Justitie, Waterstaat, Onderwijs en Arbeid. Het is krachtig geweest in nationeel opzicht tegenover België, waarbij het vooral voor Lim burg een gelukkige samenloop van omstandig heden was, dat de Katholieke party zulk een voorname plaats innam. De zwakte zat in de Departementen van: Financiën, Marine en Leger, Landbouw, Ko loniën. Jhr. mr. D. J. de Geer, chr.-hist. lid van de Tweede Kamer, is voor bezuiniging op de legeruitgaven. Aan een vertegenwoordiger van „De Telegraaf' verklaarde hij Ik acht bezuiniging op de militaire uitga ven op dit oogenhlik om flnancieele redenen in buitengewone mate gewenscht en ik acht haar mogelijk, omdat ik weinig kans zie op een herhaling in afzienharen tyd van een West-Europeesche oorlog, zooals we nu be leefd hebben. Reeds de flnancieele uitput ting ook en vooral van de overwinnende lan den, zal daarvoor een beletsel zyn, afgezien nog van tal van andere redenen. Ik meen dan ook dat, hoe men ook over de ontwikkeling van de Volkenbond in de verdere toekomst moge denken, wy in elk geval thans een tijd voor ons hebben, waarin we op ons verhaal kunnen komen. Daarom schijnt mij een aan zienlijke bezuiniging op de defensie-uitgaven niet alleep financieel noodzakelijk, maar ook feitelijk mogelyk. Helder I—Zeemacht L Zondag zal Helder den «trild weer eena aan- binden tegen Zeemacht. De laatste ontmoeting eindigde in oen gelijk spel (1—il), hoewel Zee. macht wel oen kleine overwinning verdiend had. Het zal dan ook aan spanning in aozen wedstrijd wel niet ontbreken. Do elftallen komen als volgt uit: Heldor: N. N. (doel)] Óverheem en Dito (ach- J®r)j Bak, Wit en O. Kikkert (midden); Grootte. Smit, Groot, Zoinor en Broekhuizen (voor). Zeemacht: Lelie (doel); Stein en Schijt (ach- 3erV D°rt, Schi.i senkotter en do Lange (mid den): Bijster, Wagenmaker, Claudius. Dirkzwasoi- en Feij (voor). Aanvang half drie. Terrein Bolweg. Op vertoon van diploma hebben de leden van Zeemacht vrijen toegang. Batavier I—Avia I 0—6. Op Woensdag 29 Juni werd do voetbalmatch gespeeld tusschon Batavier I—Avia I. Het bleek alras dot Avia ver in de meerderheid was en Ba tavier had dan ook niet veel in te brengen tegen A'via. De doelverdediger van Batavier was daar entegen goed en heeft verscheidene malen gered waardoor verschillende doelpunten! werden ver ijdeld. Het spel stond niet op erg hoog peil, wij heb ben Batavier en Avia beter zien spelen, maar dat komt waarschi.inh.ik dat er aan beide zijden lang zaam en saai gespeekl weid. A via is echter weder in opkomst, zij heeft 8 wed- strnden gespeeld en alle roemrijk gewonnen. Da wedstrijd eindigde met een welverdiende overwin! ning voor Avia. Zaterdagmiddag 2 uur: Sparta IVTrekvogels. Zondagmorgen 10 uur: Sparta I—'Helder III. Terrein Middenweg. Sparta II—Batavier IV. Terrein Tuindorp. Onderlinge wedstrijden H. B. S.V. Dinsdag- en Woensdagavond weiden er voor de gynmaistiokafdeeling van H. B. S. V. onderlinge wedstrijden gehouden voor de 2e en 3e graad man nelijke leerlingen en voor de meisjosafdeeling De uitslagen waren: 3e graad jongens: D. Duinker, le diploma met 47 ptn.; J. W. C. Houwing 2e diploma met 43'/, ptn.- L. Brouwer, 2e diploma met 432/a ptn. Er werd gewerkt in 6 onderdeel en: vrije oefeningen, rek, ringen, brug, hoogspringen, hindernisbaan. Hoogst mogelijk aantal punten 60. De meisjesafdeeling werkte in 5 onderdooien vrije oefeningen, horizontale ladder, schuine lad der, ringen, hoogspringen. Uitslag: A. Spruit, le diploma, 45 ptn.: ri. Keiser, 2e diploma, 43ptn.; E. P. W. v. d. Linde, 3e diploma, 42'/» ptn.; G. I. Ruig, 4e diploma, 41'/» ptn.; D. M. Heiblok, 5e diploma, 411/» ptn. De uitslag van Woensdagavond voor de 2e graad jongens is: L. C. R. Horning, le diploma met 651/» ptm; B. J. G. Schokikng, 2e diploma met 621/» ptn.; J. T. Noot, 3e diploma met 58V» ptn.; W>. Koning- stein, 4e diploma met 54ptn. De onderdeelen waren: stokoefenngen, ringen, brug, paard, rek, ver-hoogspringen. Het cijfer voor het paardwerken werd tweemaal in rekening gebracht. Na afloop deelde de voorzitter, de heer Brouwer, de diploma's uit, terwijl hij tevens den heer Stam mes dankte voor diens uitstekende leiding. SPORT. H.R.C. I—Oud H.B.8. Do volledige H.R.C. ontvangt a.s. Zondag op haar terrein aan het Tuindorp, het oud HJ3.S.- edftal, hetwelk een paar maand'en terug alreeds een wedstrijd gespeeld heeft tegen Heldor I, bij welke gelegenheid zij met een 21 overwinning uit het strijdperk traden. Ongetwijfeld zullen zij er ook nu allos op zotten om te zegevieren en verwachten wij dan ook een geanimeerde partij voetbal. De wedstrijd vangt aan te 21/» uur. H.R.C. IIBatavier I. Direct achter den wedstrijd van het le elftal speelt het 2o elftal der roodheimden tegen het le der Batavieren. Het tweede heeft nog wat in te halen van de eerste maal, toen zij met 2—0 wer den geslagen, zoodat ook deze het aankijken wel waard zal zijn. H.R.C. IT.O.S. I, Amsterdam. H.R.C. ELT.O.S. II, Amsterdam. De organisator der Amsterdamsche Toerelftal- len, den heer Heijnert, stelt ook de H.R.C. in de gelegenheid om een wedstrijd te spelen tegen deze vereenigingen. Het bestuur der H.R.C. ontving dezer dagen aanbieding van bovenstaande vereeni- ging, door bemiddeling van genoemden heer J. Heijnert om op Zondag 10 Juli a.s. met twee haneT elftallen vriendschappelijk te spelen te Helder. We zullen voorloopig volstaan met deze mede- deeling, terwijl wij volgende week (het verdere zullen publlceeren. Aan de off.-mach. 2e kl. W. G. Jacobs en A. J. Zijlstra is ondersch. met 1 en 16 Juli eervol ont slag verleend, onder toek. van pensioen. De off.-mach. 2e kl. G. den Hertog van Hr. Ms. Z 8 wordt 4 Juli 1921 geplaatst te Bolnes, ten einde toezicht uit te oefenen op do vervaardiging van machines en ketels van de Stoomloodsvaar- tuigeü no. 18 en no. 19, terwijl met dien datum wordt geplaatst aan boord Hr. Ms. Z 8, do off.- mach. 3e kl. L. Waasdorp, thans ter beschikking. De luit. ter zee 2e kl. J. F. Mahns van Hr. Ms. van Speijk en J. A. Gauw, thans ter beschikking, worden respectievelijk 16 Juli en 1 Augustus 1921 geplaatst in de Marinekazerne te Willemsoord. Luit. ter zee 2e kl. J. J. A. van Staveren wordt uit Oost-Indië terugverwacht. Luit ter zee 2e kl. J. B. Meijer wordt uit Oost- Indië terugverwacht. Luit. ter zee 2e kl. der Kon. mar.-res. H. L. Oudenhoven is ter beschikking gesteld. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der Zeemacht: Op 4 Juli 1921: machinedr-maj. F. Poelman van Wachtschip Willemsoord naar Onderzeedienst- kazerne. Op 1 Augustus 1921: Torpedist-maj. H. de Vries van Hr. Ms. Z 8 naar Wachtschip Wilemsoord; idem S. Timmer van Wachtschip Willemsoord naar Z 8. Met ontslag uit den Zeedienst: Matroosbottelier A. J. van Eist op 2 Juli 1921. Detacheeringen. De serg.-maj.-adm. C. van Rijn, van het 21# reg. inf., werkzaam bij het Dep. van Oorlog te s-Gravenhage, wordt óp verzoek van die plaat sing ontheven en bij het korps teruggeplaatst. De serg. C. Cupido, van het 21e reg. Inf., wordt ontheven van zijne dot. bij het 8e reg. huzaren t# 'e-Gravenhago. Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer J. Boon, fourier van het 21e reg. inf., heeft voldaan aan het onlangs te Amsterdam gehouden examen voor het diploma boekhouden van de federatie van Handels- en Kantoorbed'ienden-Vereenigingen in Nederland. Loon ent. voor Bureerwerklieden. Vermits gebleken is, dat ten aanzien van de be rekening van loon en van kindertoelage voor bur gerwerklieden geen eenheid bestaat is het navolgen de bepaald: Het loon van werklieden behoort te 'worden berekend per week, voor gedeelten van eene week naar zooveel maal 1/45 van het weekloon, als uren worden gewerkt. Berekening naar 1/6 of 1/7 van het weekloon mag niet geschieden. Kindertoe lage wordt, ook in geval van ziekte, enz. steeds on verkort uitbetaald, volgens de bepalingen vervat in de loonregeling. Ingeval over een gedeelte van een week kindertoelage moet worden toegekend, vindt berekening van het bedrag plaats naar het aantal uren, dat de betrokkenen in die week in dienst is geweest. Kosteloote verstrekking van reglementen, ent. Door het hoofdbest. van de onderoff. vereen- „Ons Belang" is den Minister verzocht wèl te wille# bepalen, dat nieuwe of herdrukte reglementen en voorschriften, waarvan de vorige oplage niet met het verstrekken van wijzigingsblaadjes kan wor den in orde gebracht, voor de eerste maal koste loos worden verstrekt aan onderoff. die tot het in bet bezit zijn van bedoelde reglementen of voor schriften verplicht worden, zulks in verband met de hooge aanschaffingskosten. Schermwedstrijden Kon. Onderoff. Sehermheni- De e. v. schermwedstrijden zullen worden gehou den in de schermzalen van de Mil. Gymnastiek- school te Utrecht op 2, 3, 4 en 5 Augustus 1921. A«n de deelnemers zal, voor zoover de gelegenheid zulk' toelaat, logies worden verstrekt ln rijksgebouwen)

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6