Ingezonden mededeellng. F". Oebr. HOOGERDUIN, Aannemers van Schilderwerken eni. Machinale Verffabrlek. Kantoor: MIDDENSTRAAT 20. Teleloon 74. hebben geschonken. Het -gram radium* dat bijna een half imillioen gulden gekost heeft, was verpakt in een mahoniehouten cassette en Is door een inspecteur van politie van Oherbouitg, de-haven, waar mevrouw Curie was aangekomen, naar Parijs over gebracht. Mevrouw Curie had den sleutel van de oas- Bette gehouden, een gouden sleutel, dien pre sident Harding haar overhandigd heeft. Aan dein eenieni kant leest men op den sleutel: „De vrouwen van Amerika aan Marie Cu rie", op den anderen kant staat: Witte Huis, 20 Mei 1921. Mevrouw Curie is te Cherbourg door den onider-perfeot van het departement ontvan gen. Bloemen werden haar aangeboden door leerlingen en1 leerkrachten van de Cher- boiurgsche scholen» Bij haar aankomst te Pa rijs heeft mevrouw Curie tegen journalisten geizegd, dat zij haar werk zou hervatten zoo dra zij wat rust genomen had, waaraan zij groote -behoefte gevoelde. De Fransche communisten. De Fransche oommunisten roeren zich den laatsteni tijd hevig tegen de Fransche offi cieren, die tijdens den oorlog hun plicht te kort geschoten kunnen zijn. Zoo is bijv. ook de kwestie van de twee terechtgestelde jonge luitenants, Herduin en Milan hun daartoe ©en aanleiding. De communistische Huma- nité bevat thans een uitvoerig artikel van Goutienoire de Toury, waarin hij, naar aan leiding van de tegen den Duitschen] generaal Steniger ingebrachte beschuldiging, zegt, dat de Fransche generaal Martin zich aan het zelfde strafbare feit heeft schuldig gemaakt, Gouttenoire schrijft: Door een vervolging van den Duitschen generaal Stenger te eischen* heeft de Fran sche regeering te kenneni gegeven en wij danken haar daarvoor dat het verbod om gevangenen te maken een misdaad is. Ik be schuldig den Franschen generaal Martin de Bouillon,'bevelhebber over de 13e divisie in fanterie, dezelfde misdaad begaan te hebben op den avond vóór de aanvallen van 25 Sep tember in Artois. Goutbenloire zegt verder: Of wel ik ben een ellendige lasteraar, èf de generaal is een monsterachtige beuL In elk geval moet een van ons beiden vervolgd wordenen ik ben benieuwd te weten hoe de meesters zich uit •en dergelijk dilemma zullen reddem FFALTE. Donden, 4 JuM. De „TMes" verneemt uit Rome, dait naar aanleiding van een plaat selijke botsing itusschen fascisten en commu nisten te Grosset» bij de duizend fascisten uit naburige steden per trein en auto naar die Stad zijn getrokken en haar, ondanks de Verdediging door de troepen, bezet hebben. De faisciSten overwonnen dien1 tegenstand der troepen, trokken de stad binnen -en verwoes ten het volkshuis en andere Socialistische gebouwen. In den- strijd vielen 5 dooden en 40 'gewonden. De stad bevinldt zich thans in het bezit van sterke fascistische wachten en 50 socialisten zijn in gijzeling genomen. ZUID-SLA VH0. De aanslag op den prins-regent. Naar uit Belgrado wordt gemeld, verklaar de de dader van den aanslag op den -prins- regent bij het verhoor, dat de v-oornaamste aanstichters en leiders der samenzwering drie communistische -afgevaardigden der Servische Constituante zijn. Deze hadden hem bewogen naar Belgrado te komen en de daad, welke r-eeda lang te voren beraamd was, te plegen. Op grond van deze verklaring was het, dat de minister van Justitie gisteren aan de Constituante de opheffing van de immuni teit der bedoelde afgevaardigden heeft ver zocht ten einde een étrafvervolging tegen hem te kunnen instellen. RUSLAND. Opstanden. Ook de „Daily Tel" verneemt uit Kopen hagen, dat volgens berichten uit Reval de op standen in Rusland toenemen. De kozakken zouden den Oeral reeds genomen hebben en met de kozakken van Koeba en den Don sa menspannen voor opstanden tegen do bol sjewisten in Oekrajl, Georgië en Azerbeid zjan. De -bolsjewisten van hun kant hebben 8 legers georganiseerd; een voor Z'.-Rusland, een voor Kauikaslë en een voor Trans-Kau- lcaaië, Generaal Broesslloff is opperbevelheb ber en verwacht in zijn hoofdkwartier Khar- hof de komst van Trotsky. Een „Jonge Socialist© n/vereerJgln/g" te Ko penhagen, waarvan een commissie onlangs Rusland bezocht, doet pogingen om smeden en machine-iwerfcers, die Rusland zéér moe dig heeft, te bewelgen daar heen te gaan. Reeds zijn véle bekwame werklieden uit Duitsohland en Amerika in Rusland aange- komen. Hun voornaamste doel is niet daar werk te zoeken, doch. de bolsjewistische leer te bestudeeren, om later als propagandisten daarvan naar hun vaderland terug te koeren. Sowjet-Rusland en Japan. Londen, 4 Juli De correspondent van de Morningpost te Reval verneemt, dat de Sow jet-regeerimg de aanhouding heeft gelast van alle in Rusland wonende Japanners, de communisten uitgezonderd. Men -beschouwt deze stap als de formeele erkenning van het bestaan van den oorlogstoestand tusschen Japan en Rusland. Brand te Bakoe. 'Londen, 4 Juli. Uit Moskou wordt ge meid', dat Bakoe in brand staat. Ben gedeelte dier stad met verscheiden petrol-eumdep-otó is vernield-. VEREENIGDE STATEN. De vrede met de Centrale rijken. Nu president Harding de vredesresolutie die in beide Amerikaansche huizen aange- nomen- was, Zaterdag onderteek-end heeft, is de vrede /tusschen -de Vereonigde Stoten eener- en Dultschland, Oostenrijk en Honga rije anderzijds hersteld. De vraag, die in de eerste plaats rijst, is, of de Amerikaansche 'roepen deel Mij/ven uitmaken van de gealli eerde wacht aan den- Rijn. De gezellige New Yorksche gemeenteraad. Volgens den oorrespondent van de „Daily TeLegraph" te New York, is het dezer dagen n den gemeenteraad van New York warm joegegaan. De twist begon tijidens liet debat over de gemeente-financlën. Mr. Falooner vertelde n-nr| imr. Keneally, dat hij zooals ge woonlijk, een schande voor den raad was. Mr. Keneally antwoordde, dat rnr. Falooner s opgewondenheid in verband stond met zijn copieus dineeren. Ten slotte vloog rnr. Ke neally als een leeuw op den andere in. Mr. falooner riep daarbij: „Je bent een stuk oude kaas!" waarop mr. Keneally hem even eens een beleediging toeschreeuwde. „Daar heb je er een, die je niet licht zult vergeten!" riep mr. Falooner vervolgens, en hij trac- teerde mr. Keneally op een uppercut. Deze antwoordde met een fikschen trap. De beide kemphanen grepen elkaar vervolgens in het haar en rolden al vechtende en schreeuwen de over den grond. Ten slotte won rnr. Ke neally. Mr. Falooner moest zich per auto huiswaarts begeven. Deportaties van Christenen In Anatoliê. Het Oecumenische patriarchaat te Konstan- tinopel meldt, dat de Kemalisten doorgaan met de Christelijke inwoners van Anatoliê te deporteeren. Alle christenen uit Ordoe en Ker-aaondt aan de Zwarte Zee zijn reeds ge deporteerd. PERZIE. De bolsjewikl te Teheran. Londen, 1 Jiuli. De „Times" ontvangt van zijn bijzonderen correspondent in het Oosten uit Teheran het volgend^ vertraagde tele gram, gedateerd 27 Juni: Verleden Zondag is alhier voor de oerste maal de roode vlag g-eheschen op het Russi sche sovjet-gezantsdhap en ter eere daar van gaf de Bolsjewistische gezant in- het park v-an de legatie een schitterend avond feest, dat glansrijker was dan ooit in de da gen van den tsaar gjhiouidien. Het géheelé park was versierd mét Chineesche lampions, meerend-eéls rood gekleurd, waarmede ook het meer was omringd. Den uitgenoodigden gasten was verzocht m gewone da-gelijksche kleeren te verschij nen. Daaraan was voldaan door den Brit- schen gezant ©n d© leden van zijn staf, doch Bolsjewistische dames verschenen gedecol leteerd. De géheele Britsche kolonie was op het feest verschenen als ook de hoog© kringen van Teheran. Tot zoover de correspondent. De Sovjet-gezant te Teheran is de beken de Rothstein, die jaren lang te Londen heeft gewoond en daar werkte als Russisch jour nalist en vroeger tot de sociaal-democrati sche federatie, de partij van Hyndman, be hoort had Tijdens den oorlog verrichtte hij oetaald werk voor de Epgelsche regeering en maakte in die functie misbruik van ver trouwen. Een paar jaar geleden liep hij over naar de Bolsjewikl. KORTE BERICHTEN. Voor veelwijverij is Donderdag door de as- sizen van Shropshire de bouwman William Davies tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld. Hij kwam 'er voor uit, dat hij met vijf vrouwen getrouwd was, van wie -er vier in le ven waren. Tn Italië zijn thans 800.000 werfcloozen. 400.000 arbeiders werken maar drie dagen in de week. Uit Weenen wordt geméld, dat ex-keizer Karei zich aan de Fransche Riviera zal ves tigen, nu Spanje en Grieken-land hebben ge weigerd hem het verblijf op hun grondgebied toe te staan. De Polen hebben de door hen te lonitruiimen zone in Opper-Silezië geheel verlaten. De Engelfsohe regeering heeft aan Japan voorgesteld) het verdrag tusschen beide staten 'vooriloopig tot hall Octolber te verlengen'. BINNENLAND. Mr. F. W. ter Spill t. To Bad Harzburg is. overleden mar. F. W. tor Spill, sedert Juli 1910 kantonrechter te Groningen, voordien griffier bij het kanton gerecht te Helder en Den Bosch. Geen portefouillewlsseling aan Oorlog? Mogen wij de „Avondpost" gelooven, dan gaat in militaire kringen het gerucht, dat de minister van Oorlog niet -uit het tegen woordig Kabinet zal treden, doch wijziging zal brengen in het verworpen artikel 27 van het ,*Dienstplichtwetsontwerp". De zaak-Groenendaal. Uit te bevoégder plaatse ingewonnen in lichtingen blijkt, dat de hongerstaker Groe- neudaal het zeer wel maakt én dat hij de kunstmatige voeding door den mond dus niet door den neus —zonder eenig verzet, ge heel vrijwillig toelaat en alleen bezwaar heeft tegen de mianipuffiatli© vam slikken. Ovér zijn gezondheidstoestand zijn dan ook gee nerlei klachten. Het Nationaal Arbeids Secretariaat heeft het volgende telegram gezonden aan dén Minister van Justitie. „Het bestuur van 't N. A. S. protesteert tegen de arrestatie en gevangenhouding van De Ligt en eisdht, namens 40.000 arbeiders, zijn -onmiddellijk© invrijheddssteffliing". Staking voor Herm. Groenendaal. Ook voor Amsterdam heeft het N. A. S. Zondag besloten tot het uitroepen van een 24-uurs-protest8taking voor de vrijlating van den dienstweigeraar Herm. Groenendaal. Het P. A. S. heeft hier de leiding van de staking Het bleek, dat de staking voor den dienst weigeraar Groenendaal te Amsterdam een volslagen mislukking was. Dit stelde de voor zitter van het P. A. S. zelf in de openlucht vergadering op het Park Schouwburgterrein vast, welke, in aanmerking genomen, dat er een algemeene staking was uitgeroepen, zeer slecht bezocht was. Naar schatting waren er •en duizendtal menschen. Alleen een tweehonderd tal bouwvakarbei ders, van associaties, welke plan Zuid werk onder handen hadden, staken; en verder nog in sommige particuliere bedrijven verscheidene groepen werklieden. De heer Spanjer zeide, dat het bestuur van het N. A. S. onder deze omstandigheden zal overwegen, of het wel zaak is, de actie voort te zetten. Na afloop der meeting werd weer door de stad getrokken onder zeer sterk politiegeleide, welke er voor zorgde, dat de optocht, die voetje voor voetje voortslenterde, onder het telkens uitroepen van de woorden: „Groenendaal moet en zal vrij zijn", zoo weinig mogelijk het tramverkeer in de war stuurde. Te Haarlem zijn Zondagmiddag, na een pro-testmeeting inzake Groenendaal, ongere geldheden voorgekomen, doordat de betoo- gers tegen het verbod een straatdemonstra tie wilde 'houden. Toen aan de -bevelen, oim doeken en borden te verwijderen, geen ge volg werd gegeven, werden ©enige charges uitgevoerd. Een der bötoogers werd licht aam het hoofd- gewond. Eenige demonstran ten, die de politie met steenien wilde gooien, werden- met revolverschoten, die in de lucht gelost werden, verdreven. Dienstplicht en gewetensbezwaren. Naar aanleiding vam vragen inzake dé mo- g-edykheti-dJ om voor persanlen', -dlie gewetens bezwaren. hebben tegen den- militairen- dienst, de gelégenhéildi te openen -om Stede daarvan amldeirenl «Uieruslt Ite vteirVullem, iwéllk© niét gé- richt -is op dé mogelijkheid -ottn vérplicht te worden hummen etvenmensch te dlooldén, wiordlt aam het „HM." vam bevoegde zijd© medege- deéldl, diait sdmids 1917 zóódanig© regteOli-ng ten onzent bestaat en- dat Nederland daarméde, gézién de pogingen, wtellke thans dm dé Scam- dinavrasdh© landen- wiohdlt gédaam om déze materie gemakkelijk te regelen, ten deze eén belangrijken voorsprong heeft Igiehad. -Men verwees oinis 'daartoe maar de léger- ohdér 1917, dieél' A, mo. 99, waarin dé toen malig© minister van- -oorlog* jhr. mr. B. C. dé Jonge, dé 'gelegenheid géopend- heeft yotor hlem, wlier gewetensbezwaren door een bom- anissie vam advies als izaoldlandig oprecht war den bevonden, om ter vervanging vam hum verplichten dienst een arojwiiliige verplich ting aam te gaan vobr dienst, welke niet be- paaldl gericht dis -om strijd- meit ide wapenen en waarbij dé betrokkene de verplichting op zich neemt, een jaar langer te 'Mijven dam- dé wér kelijke dienst, waartoe hij zonder d© verbin tenis gehouden zou zijn. Men wees -ons hier op de verplegingsdiensten, 'in het bijzonder lelie van zieken len gewonden. Sinds 1917 dus bestaat in ohs land voor elkeen met oprecht bevonden gewetensbe zwaren' tegen eventueel doodén van dén évenmensch, dé gelegenheid' -o/m niet voor dé uitvoering van dien plicht te worden gesteld. Uit dep, Amsterdamschen Raad. De raadsleden Wijnkoop, Lisser en Collij hebben het volgende voorstel ingediend: I. De Raad, van oordeel, dat bij de heffing van een plaatselijke inkomstenbelasting de progressie in het tarief zooveel moet worden verscherpt als de wet toelaat, verzoekt B. en W. het voorstel omtrent de verordeningen op de inkomstenbelasting hiermede in over eenstemming te brengen. II. De Raad verzoekt B. en W. een voor stel in te -dienen tot het heffen van 100 op centen op de hoofdsom der vermogensbelas ting. iTTT. De Raad n-oodigt B. en W. uit -het bedrag vo-or (noodzakelijk levensonderhoud, waarmede het zuiver inkomen verminderd wordt tot verkrijging van het belastbaar in komen, voor gehuwd-en te stellen op 1500. In de Raadsvergadering van Maandag werden de nieuwe belasting-voorstellen met de 10 verlaging aangenomen met 27 tegen 4 stemmen (de communisten en de heer A. P. Staalman). De havenreserve. De Transportarbeider, het orgaan van den Oentralen Bond van transportarbeiders, meldt van de vergadering van den Loonraa-d van 17 Juni om., dat de heer Paul Nijgh aan het slot mededeélde, dat de kosten van de havenreserv© zeer hoog bleven. Voor Rot terdam bedroegen de uitkeorinigén op het oogenblik wekelijks 40,000, voor Amster dam 10,000. De fondsen-, die door de werk gevers ter bekostiging van de h-avenreserve werdén bijeengebracht, waren uitgeput, en men bad zich reeds gerulmen tijd geleden tot de regeering om steun gewend. Een be slissing op dit verzoek was nog niet verkre gen, al ia de mogelijkheid van gunstig resul taat uitgesloten. De werkgevers, zoo zelde de heer Nijgh nog, overwogen, of indien voor dien geen 'beslissing kwam, na 1 Juli do ha venarbeidersreserve dm haar tegenwaardigeu vorm wel kon worden voortgezet. De vertegenwoordigers der werknemers in den Loonraad protesteeren tegen het feit, dat deze ernstige kwestie zoo 'kort voor den lsten Ju-li door de werkgevers aan de orde werd gesteld, Disoussi© daarover -was niet wel mogelijk, omdlat die noodige -gegevena ontbraken. De heer Nijgh deed enkele plannen aan de hand waarhij de H. A. R. belangrijk gewij zigd zou worden. De vertegenwoordigers der arbeiders traden in die plannen niet, om dat zij ze voor de arbeiders niet aannemelijk achtten. Hotelpersoneel. Vrijdagnacht heeft de afdeeling Deo Haag van den Bond van hotel-, café- en restaurant- personeel lim Ne-dérlamd 'n jzeer Idruk bezochte openbare vergadering [gehouden, waarin de heeren Nieuwhof, secretaris van den Centr. Ambtenaarsbond, en Van der Hilst, district- bestuurder van den Bond van hotel-perso neel, het woord' hebben gevoerd. Aangenomen werd een motie, waarbij de vergadering besloot, met -alle geoorloofde middelen, desnoods door neerlegging van den arbeid, te trachten, de werkgevers te bewe gen-, een collectief contract aan te gaan, en de eischen: voor dit gansche personeel een standaardloon, afschaffing van -het fooien stelsel en verplicht lidmaatschap van he contract. Kindertransporten. Voor de Nederi. Central© voor Vacantie- kinderen uit Duibschland' zijn 29 Juni 240 kinderen uit Hamburg -gekomen met bestem ming naar Friesland; Vrijdag 8 dezer komen per extra-itrein 600 Duitsohe kinderen voor verschillende plaatsen bestemd, en 16 dezer 60 kinderen uit Breinen, voor Groningen. Aa Dinsdag vertrekken 240 kinderen uit Ne derland naar Duitadhlamd. De omvang van den woningnood. In de Eo. Stat. Berichten bespreekt de heer H. P. J. Bloemers de bekende circulaire in zake den woningbouw van minister Aal- berse. Op grond van een uitvoerige -bereke ning betoogt de heer Bloemers dat de mee- niug van den Minister, dat de woningnood in ongeveer twee jaar door aanbouw van on geveer 90.000 woningen kan worden gele nigd, in strijd is met de feiten. Tegenover de berekening van den Minister Btelt de schrijver een andere, aldus: Indien men tegen 1 December 1928 in „de nijpende behoefte" wenscht te voorzien, zal noodi-g zijn de aanbouw van: wegens de bevolkins- toeneimng van 1 Jan. 1921 tot 81 Deo. 1928 40500 7500 wegens ongeoorloofde dubbele bewoning 41000 8000 wegen-s tekort aan wo ningreserve 15000 2700 wegens city-vorming, onttrekking van wo ningen aan hun 'be stemming, afbraak van krotten 7200 800 doeng. Naar het heet wordt hiermede voort- durend geëxperimenteerd, zijn de toestellen omgebouwd, verbeterd zelfs, maar van de resultaten dringt in elk geval weinig door tot de 'buitenwereld. TTotaal 103700 18500 Blijkens de hierboven uitgevoerde bere kening zou de totstandkoming voor 1 De cember 1923 verzekerd zijn van: in uitvoering op 81 Jan. 1921 25000 2770 bouwvergunning aan gevraagd 81 Jan. 1921, doch nog niet in uitvoering 6800 670 Woningwetbouw van 1 Jan.—-1 Mei 1921 18497 idem in -behandeling op 1 Juni 1921 1000 Müddenistandswonin-g- bouw Kon. BesL 6 Nov. 1919 1200 Premiebouw 13000 18000 Totaal 63297 22640 Vliegongeval te Veere. Luitenant Backer gewond. Middelburg, 4 Juli. Luitenant Backer is hedenmiddag te Veere -bij een oefening rn-et een herstelde machine, vermoedelijk door het weigeren van den motor met den dikken mast van een betonningsvaartuig in aanra king gekomen. De machine werd vernield, de mast gebroken. Luitenant Backer is aan het hoofd en aan arm en 'been gewond. Hij is naar bet gasthuis te Middelburg vervoerd. Uit San- SebaSti-alan wardt bericht, dat het aan. de Spaans-che (regeering itioébehoorende bestuurbare luchtschip „Besta", nadat het op het vliegveld- te Guadalajama was opgestegen, óp ongeveer 4000 mieter hoogte door een wervelwind werd- aangegrepen. Het schip trachtte inaibij Tolosa te 'landen, doch viel daarbij op een ibooamengiOep en werd geheel -verwoest. 'De vier -officieren, die de beman ning ervan uitmaakten, Méven ongedeerd'. Zaterdag voor een week wilde generaal* Bailloud per vliegtuig naar Straatsburg gaan. Onderweg heeft het toestel een nood landing moeten doen, waarbij de inzitten den kwetsuren opliepen. Thans lezen wij, dat generaal Bailloud aan de gevolgen daar van overleden is. Hij was 74 jaar oud en heeft nog een actief aandeel aan den oorlog genomen als aanvoerder van het 20e leger corps in het Oosten. In de vlieghaven van Bourget bij Parijs zijn gedurende de maand Juni 501 vliegtuigen binnen gekomen en vertrokken. Zij hebben 2000 passagiers vervoerd, 16,000 kilo -goede ren en 335 kilo post. Het bestuurbare luchtschip, D. 2, van het Amerikaansche leger, dat aan de Amerikaan sche kust, in samenwerking met oorlogs schepen aan oefeninlgen deelnam, is aan den wal verongelukt. Toen gepoogd werd -gas uit te laten* scheurde een der zakken en het luchtschip vieL De bemanning is er goed af gekomen'. „Naar onze -bescheiden meening, in de nijpende aldus de heer Bloemers, zal aan woningbehoefte" derhalve op 1 December 1923 geenszins voldaan zijn, maar geeft de toestand integendeel tot de meest ernstige bezorgdheid aanleiding. Voor het blijmoedig optimisme van den Minister -blijkt bij dieper gaande beschou wing van de circulaire, zee* weinig grond aanwezig te zijn; en het is een raadsel, dat de Rijkswoningraad', die over deze gewich tige zaak toch gehoord zal zijn, de publicatie van de circulaire, althans in dezen vorm, niet heeft weten te verhinderep» De eenige verdienste van het stuk is deze, dat het de Regeerin-g dwingt den zorgvollen toestand met ernst te overzien en mxt groote voor zichtigheid haar verder© gedragslijn te be palen." De „zwarte lijst". Te Purmerend is in de -algemeene politie verordening een bepaling opgenomen, krach tens welke uit de vergunningslokalen ge weerd kunnen' iworden personen, die zich meermalen aan openbare dronkenschap schuldig maakten. Deze personen komen dan op de z.g. „zwarte lijst" welke reeds een aan tal namen bevat. Eenigen hunner hébben nu -als protest te gen dezen maatregel opzettelijk een bekeu ring uitgelokt, teneinde uitgemaakt te zien of de desbetreffende bepaling rechtsgeldig heid -bezit. Faillissementen ln Nederland. Volgens médedeeling van het Handelsin- fónmaltielbuneaux van Van der Graaf Go.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afge- 1'oopen- week, eindigende 1 Juli in Nederland uitgesproken 81 faillissementen tegen 25 fail lissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 J-anuiari tot en met 1 Juli 1921 983 faillissementen tegenover 666 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. OOST-INDIE. Proeven met radlofoon. Er zijn proeven met draadlooze telefonie genomen) tusschen (het departement van ma rine en het gouvts. sa Orion. Het Bat. N.blad vermeldt daaromtrent, dat op een af stand van 250 mijl -tusschen schip en wal een uitstekende gemeenschap werd verkregen. De bedoeling is, dat de Orion de reis voort zal zetten rondom het eiland Banka en zooveel mogelijk lederen dag in gemeen, schap tracht te komen met Batavia. Tot dusverre dus slaogden de prooven wensch. Naar aanleiding dezer experimenten merkt het B. N. nog het volgende op: In Juni van het vorig jaar brachten we op uitnoodiging van de Ned. Telegraaf Mij. „Radio Holland'' een bezoek aan haar station te Manigarai, waar toen proeven werden ge nomen met een radiofoon, type Marooni. Ook te Bandoen-g was een dergelijk apparaat op gesteld, en naar wij ons herinheren, kwam de verbinding tusschen beide stations heel spoedig en heel gemakkelijk tot stand. De storende bijgeluiden, veroorzaakt door de schepen), welke van 'hun radio-aendinriohting gébruik maakten, konden zonder moeite ge dempt worden, zoodat slechts de stem van den spreker volkomen gaaf en duidelijk werd overgebracht; een gedachtenwisseling per radiofoon bleek in alle opzichten te verkie zen boven! het gebruik van de intercommu nale draad-telefoon, waarbij het gesprek nog al eens wordt onderbroken door bedrijfssto ringen, hinderlijk inductie-gesuis, enz. Na die met succes bekroonde proeven van op Mangara hebben we van verdere experi menten niet veel gehoord; Radio-Holland bleef natuurlijk doorwerken, doch ondervond nogal moeilijkheden met haar ooncessie-aan- vragen; verder heeft de P. T. en: T.-dienst een tweetal Marooni-apparaten aangekocht «n, die opgeatelt te Weltevreden en te B&n- MARINEBERICHTEN. LEGERBERICHTEN. Directeuren Heldereche Glasverzekering Maatschappij. De onlusten. KLEIN-AZIë. Arbeiders- Middenetands- woningen woningen LUCHTVAART. Arbeider»- Middienatands- woning-en woningen Hr. Mi. „ZMbond". Hr. Ma. Zeehond is 5 Juli van Bergen (Noonr.) Vertrokken. De off.-mach. Ie kl. II Waasdorp ia In actleren dienst hersteld aan boord van Hr. Ma. Z. 8. De voor den hydro-graflschen dienst in Nei- Indië bestemde luit. ter zee lo kl. J. P. Remiinsa zal 30 dezer per stoomschip Sindoro van den Rot tend. Lloyd zijn bestemming; volgen. De off.-vliegena 2e kl. P. vaan Lenning en F. Richelman zijn naar Ooet-Indiië vertrokken: zij zijn bestemd voor den marine-vliegdienst aldaar. De luit. ter zee der 2e kl. A E. Ernste van Hr. M«. Zeeland wordt den 29en Juli 1921 gesteld ter beschikking en is aangewezen om op 27 Augustu* 1921 per particulier stoomschip Pafcria naar Oost- Indië te vertrekken). De of.-maeh. 2e kl. J. D. Bruinier wordt binnen)- kort uit Oost-Indië terugverwacht. Off.-mach. 2e kl. G. J. de Groot wordt uit Oost- Indië terugveriwaicht. Ingetrokken is de bevolen overplaatsing op 4 Juli aan boord Hr. Ms. Z 8 van den off.-mach. 3e kl. L. Waasdorp. Rantsoenprijs Levensmiddelen. Door d-en Min. van Oorlog is een bedrag (rant soenprijs) vastgesteld, hetwelk per man en per dag voor levensmiddelen mag worden besteed. De rantsoenprijs is gedurende het Se kwartaal 1921 vastgesteld op een bedrag van 0.79 voor -het gar nizoen Helder. De kostprijs van het rantsoen le vensmiddelen wordt gedurende dit kwartaal voor allo garnizoenen vastgesteld op een bedrag van 0.95 per rantsoen. Tegen betaling van den kost prijs van het rantsoen kunnen, naar regelen door den Min. van Oorlog te stellen, levensmiddelen worden verstrekt aan militairen en andere perso nen, die geen aanspraak op voeding van rijks- weee hebben; deize kostpriis moet mede wonden betaald door militairen, beneden den rang van adj.-onderoff., wier bezoldiging anders don psr dag is vastgesteld, voor eiken dag, waarop zij met voeding bij de ingezetenen wordien ingokwartlerd. De vergoeding te betalen voor niet om wettige red-enen te veel ontvangen rantsoenen levensmia- delen, wordt gedurende het derde kwartaal 1921 vastgesteld op den kostprijs, bedragende 0.98 p-er rantsoen. De nieuwbenoemde re». 2e luit. der art. mr. A. Dl-amer Kool, A. Hoek en N. Knipuchaor worden 14 dezer ln Den Helder beëodigd en ln functie gesteld. Naar wij vernemen is, nu de geestelijke ver zorging van leger en vloot gezamenlijk geregeld is. benoemd tot leger- en vlootprodikant in alg. dilenst de tegenw. vloot-predikant 1. o. d. dr. H. Janssen en tot hoofdaalmoezenier van leger en vloot da hospitaal aalmoezenier pastoor F. J. H. Evers. (H.bld.) MARKTBERICHTEN. Broek op Langondijk, 4 Juli 1921. Bchotsohe muizen 7.20—19, kokslanen 7.20 8, schoolmeesters 5.5013.10, drielingen' 8—< 6.70, kleine 22.10, roode kool 10.1011.90, alles per 100 K.G.; bloemkool 17.60—23, dito 2e ert. 5.80, beido p. 100 etuk»; boswortelen 7.50—12.70, par 100 boe.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2