PLAATSELIJK NIEUWSL Toelating Rflks Hoogere Burgerschool Namen der leerlingen, welke zonder afge legd' examen toegelaten zijn tot de Rijks Hoogere Burgerschool alhier: J. Allbarda, E. H. Arents, A. O. Baas, J. P. E. Basie, J. van dien Berg, P. van den Berg, A. M. O. J. van Doorn, R. Duiniker, A. Dros, H. den Exter, S. van Griethuysen, O. W. Ha- mersrna, G. J. de Jondheere, J. Janzen, H. Joniker, A. H. Krijnen, 8. B. Krijnen, J. Kwinkelenberg, L. Kleiman, A. J. Kamman, A. F. J. van Maanen, O. O. de Maar, M. Prins, H. J. de Ruiter, J. A. Stompff, L. Wlersma, O. de Wit, M. Weersma, M. F. van Emmerik. Na afgelegd examen zijn verder toegelaten: J. Heimus, J. Harrns, D. Keizer, N. van der Linde, G. NSesstok, J. H. Redeke, G. H. Schuit, P. Frije. Zeevaartschool Voor hel eindexamen der Zeevaartschool slaagden: W. Bakker, P. O. Brems, G. B. v. Denreen, P. Gelauf, P. J. de Haan, P. O. Lagerveld, P. W. L. Lijding, W. O. Mets, A. J. Netten, W. H. Smissaert en O. v. Vliet. Door de Vereeniging tot bevordering van het Zeevaartonderwijs e.a. waren prijzen be schikbaar gesteld. Ie prijs A. J. Netten (bi node), 2e prijs G. B. v. Deursen (boekwer ken), 8fi prijs W. O. Meite (boekwerk). Onze plaatsgenoot, de heer J. Boon. fourier van het 21e neg. tof., heeft voldaan aan het onlangs te Helder gehouden examen voor het diploma boekhouden van de Ver eenigtog van Leeraren to de Haniddsweten schappen. De heer Boon heeft de opleiding genoten van den adjudant-onderofficier der infanterie M. van Ommeren. (Voor het M ercuriusdiploma boekhouden enz. examen 17 en 18 Mei te Amsterdam ge houden slaagden o.a. onze plaatsgenooten de heerern L. Jamök en H. Uitham. Voor 'tdi- ploma Duitsch slaagden mejuffrouw H. ten Kate en de heer L. Jiamök. Voor 't praotijkdipliomia Handelstostituu, examen 80, 81 Mei en 1 Juni slaagden mej O. v. Leeuwen, mej. T. A. O. Labout, mej A. Torré, mej. Rösing—Walboom, mej. T. de Vries (Wielingen) en de heeren L. Adriaan se, T. Adriaanse, J. O. van Amersfoort, H, Bakker (Breezand), N. Monte, W. Molenaar, W. Mos, G. Troost, H. Vos, allen alhier. Voor het practijkdiploma van de ver eeni gtog van leeraren in de Handelswetenschap pen, (deze diploma's geven vrijstelling bij alle laocountantsvereenigingen) examen 6, bu 8 Juni slaagden de dames, T. A. O. La- bout en A. Torré en de heeren L. Adriaanse, H. Bakker (Breezand), O. Buter, J. van der Plas, L. Jamök, A. v. d. Pol. Allen volgden den handelsoursus van den heer A. v. d. Meij Learaar boekhouden M. O. iBsgaHHBransaaBBBaHBi ten- en wisselkantoren van boteekenls, de Indische cultures, enz. Allerlei instellingen voor maatschappelijk werk (vooral voor meisjes). Zij kunnen aan een Academie hun studie voortzetten voor den Doctorsgraad in de Handelswetenschappen (zeer waarschynlyk ook to de Rechten), en voor leeraar(es) in een der talen*. Kort overzicht van het leerplan: Klassen Eervol ontslag. Door het Provinciaal Kerkbestuur van Noord-Holland is, het Classifcaal Bestuur van Alkmaar gehoord, aan do predikanten der Hervormde Gemeente EL Buiskool en O. J, Wamers op de meest eervolle wijze ontslag uit de evangeliebediening verleend en hun de bevoegdheid van emeritus-predikanten toegekend. Deze bevoegdheid geeft het recht tot het verrichten van het volle ambtswerk to de Ned. Hervormde Kerk. Stroomleverlng electrlsch licht Dinsdagavond omstreeks hall twaalf werd plotseling de electrische stroom onderbro ken, waardoor de vele fcennisgelegenheden, winkels en café'a die op dat uur nog open waren, plotseling to duister werden gehuld. Woensdagmorgen is een ingenieur van de P. E. N. naar hier gekomen om een onder zoek to te stellen. De storing moet op het hoogspanningsnet gezocht worden; de P. E. N. was den geheelen dag daarmede bezig. Woensdagavond werd door de Wexfcentrale tijdelijk stroom geleverd Hoogere Handelsschool. Onlangs werd to dit blad het bericht op genomen, dat het Bestuur der A. H. W. V. adressen had verzonden aan de bevoegde autoriteiten,' om met ingang (van 1 September 1922 over te gaan tot (het openen eenier Hoo gere Handelsschool alhier, ails tweejarigen bovenbouw op de reeds bestaande en steeds to bloed toenemende Handéiadagschool met 8-jarigen cursus. Sindsdien is door (verschik lende ouders bij het 'Bestuur krachltiigen aan drang uitgeoefend om reeds as. 1 September de eerste klas der Hoogere Handelsschool (4de klas der Handetedagschooï) te openen. Het Bestuur wil gaarne aan dien wensch tegemoetkomen en heeft to dien zin geadres seerd aan (den Minister, Gedeputeerde Staten en B. en' W. der Gemeente Helder. Wij achten nu den tijd gekomen om aan het leerplan en doel eenier Hoogere Handels school meerdere bekendheid te geven. Toegang tot de Hoogere Handelsschool hebben: a. de leerlingen', welke het diploma 3-ja- rige Handellsdagsch'oel hebben verworven. Ib. leerlingen, die de derde ikilas eener H. B. S. hebben doorloopen en voldoende be kwaam worden geacht; c. leerlingen, die de hoogste klas der M.U.L.O. hébben doorloopen of het diploma M.UX.O. (met 3 talen) hébben verworven en voldoende bekwaam worden geacht. Het einddiploma eener Hoogere Handels school! met tweejarigen cursus geeft o. m. recht op: a. aanwijtzing als candidaat Indisch Amb tenaar; b. toelating tot het vergelijkend examen voor Surnumerair der registratie en domei nen; c. toelating tot het vergelijkend examen voer adspirant^adminiStrateur bij de marine; d. 'toelating tot het examen A. voor Sur numerair der directe belastingen; e. toelating tot het examen voor adspi- rant-Verilimteur der invoerrechten en ac cijnzen; f. toelating tot het exainon voor oandi- daat-notaris; g. toelating tot het examen voor Surnu merair der Posterijen en Telegrafie; i. toelating tot de Handelsboogeschool te Rotterdam of de Handelsfaculteit te Amster dam. Voorts worden leerlingen eener Hoogere Handelsschool bij voorkeur aangesteld bij de Twentsahe, Amsterdamsche, Incassobank, enz., de verschillende Stoomvaart-Maatschap pijen, de Ned. Handelsmaatschappij, effec- Vakken I. n. Nederlandsch met letterkunde en correspondentie3 8 Handelsaardrijfcskunde 2 2 Handelsgeschiedenis1 2 Eöonoimie2 2 Staatsinrichting1 Boekhouden3 3 Handelsrefcenen3 3 Techniek van den handel en Bedrijftouishoudkiunde1 1 Handelsrecht1 1 Hoogduitsch met letterkunde en Correspondentie 4 4 Emgelsch met idem4 4 Fransch met idem4 4 Natuurkunde Scheikunde en Technologie Praotische oefening Algebra Stenografie en/of machtoeschr. Lichaamsoefeningen Ouders, die hun kinderen door praotische en toch zéér algemeen ont wikkelende opleiding eventueel willen doen genieten, gelieven 'zich zoo spoedig mogelijk te wenden tot don Directeur to het gebouw der Handelsdagschool (Dijkje). „rf Recht lot Staken". „Spel van den dag" to vier bedrijven van Ernést Hutchinson. Inderdaad, actueel is dit tooneelstuk zeer zeker: hét brengt een vraagstuk naar voren, dat eerst to de jaren nè den oorlog to dezen scherpen en ooncreten I 9 8 1 1 1 facultatief 1 1 deze door en N. V. Het Hollandsch TooneeL Directeur Louis de Vries. Een- echt Amerikaansch blijspel, vol gees tigheden, waarom den iganschen avond sma kelijk is gelachen. De lachsalvo's waren niet van de lucht wanneer Louis Chrispijn Jr. als Ambrose Peale, de reclame-agent, een ieder trachtte duidelijk te maken, dat geen zaak goed' kan igaam zonder flinke reclame. Reclame doet volgens hem alles. Onder andere bleek daarbij waarotm men eigenlijk kippeneieren eet en geen eenden eieren, n.1. omdat een1 eend niets zegt, wan neer izij een ei legt, doch een kip dan kakelt en dus reclame voor (haar zaak maak! Den geheelen tohoud van hèt stuk weer geven zou te veel plaatsruimte vorderen, iwij willen daarom volstaan met het .geven van de verzekering, dat wij het stuk een ieder ten zeerste kunnen aanbevelen. Met een reprise zal het gezelschap zeer zeker succes hebben. Er werd uitstekend gespeeld, een enkele J maal wel wat al te gechargeerd. Louis Chrispijn Jr. amuseerde ons koste lijk. Voorts dient genoemd te worden de heer Eberhard Erfmamn, die de rol van den vader, zeepfconing, uitmuntend speelde. Do dames WMly Haak en Gusta Chrispijn Mulder verdienen eveneens een compliment, d0 eerste voor haar (kittige spel, de laatste o. a. voor haar zeer vlotte Fransch. Dirk Ver beek had natuurlijk een ontzettend' geaffec teerde rel, wat hem als gewoonlijk uitstekend afging. De overige medespelenden pasten zich heel goed aan. Kermls-varia. Zolo'n (wandeling over de fcenmis biedt al lerlei aardige tooneeltjee. „The proper study of mankind is irnan" heeft een Engelsch schrijver gezegd. Het wil zéggen, dat men om mienschenkennis op te doen, het individu bestudéeren moet. En als in zoo'n beperkte ruimte zooveel individuen bijeen zijn, valt dat gemakkelijk. Iedereen weet, dat zoo'n kermisvermaak vorm is ontstaan. En de groote verdienste niets anders is dan verlakkerij. Op mto of ervan os, afgezien van de waarde als speel stuk, zijn eerlijkheid en objectiviteit. De schrijver stelt levensbeschouwing naast le vensbeschouwing, inzicht naast inzicht en dloet dit met groote onbevangenheid. Ziehier de tegenstellingen, die dit stuk opwerpt: In een vrij geïsoleerde stald in Lanoashire dreigt een staking uit te (breken van de spoor wegarbeiders. De gevraagde loonsverhoogin- gen zijn uitgebleven en de arbeiders weten, dat zij sterk staan, omdat het verkeer met deze stad is aangewezen op een klein zjj- ljjntje. Zij proclameeren de staking, feitelijk buiten de vakvereenligtoig om, en op instiga tie van een meer syndicalistisch propagan dist. Onder leiding van een jong chirurg, dr, Wrigley, wordt een «motorbrigade" (ondex- kruipersbrigade) opgericht, die de stad van levensmiddelen voorziet. De stalkersleiding spant een hinderlaag, die het leven kost aan Wrigley's besten vriend, Eric Miller, even eens jong arts en pas van zijn huwelijksreis terug. Daarmee is het conflict verscherpt en nu stelt dr. Wrigley tegenover het luid ge proclameerde „recht van staken" dier arbei ders óók zijn stakingsrecht"hij weigert geneeskundige hulp aan alle stakers en weet zijn collega's tot soliditariteit te bewegen. De geneeskundige kring 'bemoeit zich met het geval en keurt Wrigley's houding scherp af, ja, schrapt hem van de lijst der doktoren. Inmiddels verwacht de vrouw van den leider der stakers, Ben Ormierod, een kindje; haar toestand was reeds eerder als gevaarlijk ge karakteriseerd1 door den ouden dr. Miller, Eric's vader, en wordt thans, doordat de doktoren hulp weigeren, (kritiek. Het vierde bedrijf (brengt de oplossing: de staking is, nadat van weerszijden wat toege geven is, geëindigd; het leven van Ben's vrouw hangt af van de hulp van den chirurg Wrigley. Deze iMijft aanvankelijk nog weige ren, dolch tenslotte is to hem óók de natuur sterker dan de leer en eindigt hij met Ben's vrouw te helpen. Dit moöie stuk is ook als speelstuk zeer interessant en technisch met vaardige hand geschreven. Reeds dadelijk in het eerste be drijf zitten we midden in die feiten, en de stijging to de ontwikkeling der handeling bereikt to het tweede bedrijf haar hoogtepunt door het bericht van Eric's dood. Bet derde bedrijf brengt een zeer interessant débat tus- schen de leiders der «Staking eenerzijds, de tegenpartij anderzijds, waartusschen de ar biters trachten een vergelijk te treffen. En in het vierde bedrijf de treffende oplossing. De dialogen zijn schitterend, en tintelend: elke these brengt haar geestvolle en rake antithese, en zoo is het een spel van vraag en antwoord, dat to hoog© mate (boeit. Zooals wij zeiden blijft de schrijver volko men objectief; hij is eerlijk ten opzichte van elke meentog, hetgeen (het stuk, hoe men over het vraagstuk zelve ook denken moge, zeer sympathiek maakt. Een buitengewoon map stuk. Het spreekt haast vanzelf, dat ook de per sonen in dergelijk sterk tooneelstuk, wel goed zijn getroffen. En dit is voor de acteurs weer izeer dankbaar werk, zoodat ook de ver tolking op zidhzelve boeide. Louis de Vries was een bezadigd, kalm dokter-op-leeftijd (Miller Sr.), die later to de artsenstaktoig de Atakingsbrteker" is indien wij dat leeflijke woord voor zijn nobele daad mogen gebrui ken. Chrispijn Jr. was de onverzoenlijke dekter-tegenistander, die tegenover de kracht der stakers de zijne plaatst en er zijn car rière aan opoffert. Hoewel naar onze mee ntog een grappige rol hem beter ligt, gaf hij toch prachtig,, beheerscht spel te zien. Eber hard Erfmann was als de leider Ben ook zeer goed; Dirk Verbeek als Montague, de „bol sjewiek" (de syndicalist, zullen iwe maar zeg gen) had prachtige momenten. Wij kunnen niet alle bijrollen vermelden, imaar oomsta- ©eren in het algemeen, dat het spel ten zeer ste boeide. Alleraardigst was het beginwtafe- reeïtje als de jonggetrouwden bij den ouden dokter thuiskomen; Roee Menagé CJhalla, eerst de vertolkster van een levenslustig, jong, verliefd vrouwtje, was later de tragi sche jonge weduwe. In beide creaties voldeed zij goed. Een prachtstuk was het: degelijk en ern stig werk, waarmee het gezelschap ongetwij feld nog veel succes zal hebben. Hedenavond „de Familie Lehtoann"; Vrij- aig herhaling van „de Wandelende Jood". Daarna.men raadplege de advertentie of illetten. Ook hedenavond was ^Casino" we er vol: een degelijk tooneelstuk wil er, in de kermisweek, altijd nog wel to bij het Helder- sche publiek. meer aangename wijze wordt iemand' het geld uit den zak geklapt, 'waarvoor hij f>f niets öf minderwaardige dingen terugkrijgt. Uitge zonderd dan de snoep- en de oud-Holland- sche lekkernijen, als daar zijn poffertjes en wafels, oliebollen en zuur. Weet u wel, dat het eenverfynd genot is, zoo'n halve augurk, druipend van azijn, zoo uit de vuist te con- sumeeren? En meen nu niet, dat dit gedaan wordt door jongelui, die een „opfrissdbertje" noodig hebben. Want het is een droge ker mis, en ofschoon er wel enkele bezoekers verdacht luidruchtig waren, is de groote meerderheid gespeend van alcoholica. Maar ook voor nuchteriltogen wij denken aan het meisje, dat zoo heerlijk to haar druipende augurk beet is zoo'n zure snoeperij een verfijnd genot. Het luidruchtigst stelden zich de Jantjes aan, die elk een mtoiaituur-bezempje hadden weten te (bemachtigen en onder het devies „zwabberen moet je maar" langs denKanaal- weg laveerden. De taJlooae werptenten, die in groote ver scheidenheidlangs Kanaalweg en Hoofd gracht staan, verheugden zich to een groote belangstelling. Steeds standen daarvoor de mensohen opgepropt om maar de evolutiën van de vele liefhebbers te kijken. Er zijn werptenten, waarbij men met 10 metalen schijven de schijf bedekken moet om een prijs te kunnen krijgen. Zoo af en* toe is er wel een, dien dit' inderdaad gelukt, maar ook het kleinste onbedekte puntje doet een prijs verspelen. Er zijn er en die zijn verreweg to de meerderheid waarbij rieten hoepel tjes 'om de voorwerpen moeten' worden ge gooid, zoodanig, dat ook het driekante plankje, waarop ze staan, geheel vrij ligt. Dit Laatste is natuurlijk de truc, want bijna nooit gelukt het; steeds is er wel een puntje be dekt. Een ander soort geeft «altijd wat". Dit zijn verschillende gekleurde busseni, waarin ballen moeten worden geworpen. Hier is het geen kwestie van handigheid, men gooit maar en krijgt altijd wat voor zijn dubbeltje, al is het dan ook maar een reepje slechte choco lade. Iets nieuws was het spel met de 'kegels. Een aantal kegels staan opgesteld. Twee er van zijn rood gekleurd'. Aan een draad hanigt een soort vliegtuig in miniatuur, voorzien van een mètalon «tang aan den onderkant. Men mag nu eenmaal de vliegmachine heen en weer gooien. Werpt men den rooden kegel om, dan mag uit de inderdaad fraaie prijzen een keius gedaan worden. De andere kegels Igeven ook recht op prijzen, maar daarbij heeft men geen ikeuze. Aardig is het om te zien hioe de verschillende deelnemers hun taak opvatten. Een jongmensch mikte zorg vuldig alvorens zijn gooi te doen; een meisje daarentegen wierp onverschillig haar vlieg machine wieg, zoodat het ding (draaiend en rondtollend terugkeerde. Het gevolg was, dat het jongmensch, na tien gooien, een drietal fraaie prijzen had, (het meisje daarentegen niets. Zoo riet u, dat de een de schade vatn den ander betaalt. Bet wedrenspel is ook nieuw en oen! aardig vermaak. Het is een soort biljarttafel., waarop zes ijzeren paardjes langs richels zich voort bewegen wanneer men een rad ronddraait. Hoe sneller men 'draait, hoe harder de paard jes gaan. Vermakelijk is het te zien' met welk een vuur en enthousiasme de deelnemers draaien. De prijswtomer krijgt een doosje dhooalaadijes of een étagère-poppetje naar keuze en de ondernemer vaart er, zooals al tijd, wel bij. Er zijn nog vele andere gelegenhedon waarzegtentjes, variéte-veimakelijkbeden, schommels, enz., een en ander strekkende tot veelzijdig vermaak van jong en oud. Want al is uit den aard der zaak het (bezoek aan deze inrichtingen grootendeels beneden de twintig jaren oud, ook ouderen genieten glimlachend mee al zijn de jaren, dat ze er enthousiast voor waren, lang voorhij „Casino". Hedenavond zal door het gezelschap Louis de Vries gegeven worden „De familie Leh man", waarin Louis de Vries de rol van Abraham Sender Lehman zal vervullen. Dit zal de eeuige voorstelling van dit stuk ge durende de kermisweek zijn. Vrijdag zal wegens het groote succes een herhaling van De Wandelende Jood gege ven worden. Zaterdag wordt na 't enorm succes een her haling van ,,'t Recht tot staken" gegeven. Zondag gaat de afschêidsvoorstelling De Spaansche Vlieg, succes-blijspel van Franz Arnold en Ernst Bach. De hoofdrol hierin, mosterdfabrikant Klinke zal door den heer Louis do Vries gespeeld worden. Dit is hot van ouds bekende lachsucces dat tot slot van de kermisweek gekozen is, en hetwelk schit terende persbeoordeeLingen heeft Nederlandsche Christen Vrouwenbond. 'Vrijdagavond' jJl. waq door het voorloopt? Comité tot oprichting van een afdeel (ng Helder van dien Nederiandschen Christen Vrouwenbond' een vergadering belegd in het Qhr. Mik Tehuis aan den Kaïnaaiweg. Mevrouw SchofcktogBaltesen Middelbeek opende de vergadering, heette de talrijke aanwezigen welkom; en na eenige woorden gesproken te hebben ever de nieuwe eischen, die de ontwikkeling Van (bet maatschappelijk leven ook aan de vrouw stelt, gaf zij het woord aan Mevrouw. Diepenhorst-—de Gaay Fortman van Amsterdam, die over de mo derne vrouwenbeweging sprak to verband met den Ned. Chrteten-Vronwenbond. Eerst wees spreekster op de positie der ge huwde vrouw, hie eeni dubbel' ernstige taak beeft thuis, nu zwaire aanvallen ep het gezin worden gedaan van socialistische en feminis tische zijde. Om die taak goed' te vervrdlen moet zij op de hoogte zijin van de gevaren, die dreigen. Bovendien eischt de opvoeding der kinde ren, dat de moeder zich bezig houdt met het geen buitien haar huis voorvalt. De grootore kinderen vooral vragen steeds meer het mee leven der ouders met hun (belangen. Sluit de moeder zich to haar huis op en heeft zij sléchts oog en zorg voor haar huishouden, dan' is het gevaar groot, dat de kinderen van het gezin vervreemden. Ook ten opzichte van de gehuwde vrouw en het jonge meisje vertoont de vrouwen beweging een goede èn een gevaarlijke kant. Dat zij een nuttigen werkkring zoeken, kan rijken zegen brengen. Maar gevaar dreigt zoowol van ultra-intellectualistische als van feministische zijde. Hiet streven om to alle betrekkingen „evenals de irnan" werk zaam te zijn, verdiént afkeuring. Met aard en aanleg van de vrouw dient rekening te worden gehouden'. In het 2e deel van haar lering wees spreekster op hetgeen do Ned'. Ohristen Vrouwenbond verricht. Vo'Oriiiebting bij (beroepskeuze wil hij ge ven; door het uitgeven van kléine brochures beoogt de Bond 'de ontwikkeling der vrouw in het algemeen. Verder wordt opgewekt tot het vormen van sociale studiekringen, enz. In de pauze gaven 45 dames zich als lid' op van den Ned'. Okr. Vrouwenbond. Volgens art. 3 der Statuten* is de gronldslag der Vereeniging: „dat Christus' koningschap alom meet worden erkend en de oplossing der maatschappelijke vraagstukken bij het Licht der Heilige Schrift als Gods Woord moet worden gezocht." De bedoeling hiervan is alle christenvrou wen, van welke kerk ook, te vereenigen om samen den nieuwen tijd onder dé oogen te zien. Ds. Bootsma sloot de vergadering met dankgebed. Fransche administratie meevoerde en be. langrijke bedragen voor Nederlandsch-Indp; Het is trouwens ibekend, dat met dezen trein altijd belangrijke 'bedragen worden verzon- den, waarom (hij wel de bankierstreto Wordt genoemd. De poetpakketten en de zendingen van waarde zijn ondergebracht in een loods waar ook de lijsten liggen, en die be waakt' wordt door de gendarmerie. De aanslag moet kort voordat de trein kwam zijin gepleegd, want, zoo zei de mtaia, ter, notg o.m half 11 was.er een trein lungg Hennuyères gekomen, en als de naald toen al was weggehaald, had die al moeten ont sporen. Stakende gemeentewerklieden. Bij de Arbeidsbeurs en de gemeentetel©. foon te Amsterdam hebben Maandag eenige gemeente-geëmployeerden gestaakt om aan de proteststaking, geproclameerd door het P. A. S., deel te nemen. De desbetreffende directeuren zullen hen bij B. en W. voor bestraffing voordragen. De Amsterdamsche Raad. !B. en W. van Amsterdam zullen dén oud- wethouder voor Onderwijs, den heer H. J den Hertog, voordragen als opvolger van wijlen den heer Beyerle, muzie'Mieeraar aan de Gemeenteiyike Kweekschool voor Onder, wijzers en Ctodewyzeressen. Na de benoeming to dit leeraarschap zal de heer Den Hertog als raadslid moeten be danken. Daar zijn lijst geen opvolger bevat, zal' zijn zetel open 'blijven. De Raad zal' dan tot de raadsverkiezingen van 1923, uit 43 leden bestaan. Partijbestuur der S. D. A P. Blijkens een verslag in „Het Volk"- heeft Zaterdag jd. het partijbestuur der S. D. A. P. te Amsterdam vergaderd. Op verzoek van de Commissie voor het Politiek Systeem werd een bespreking gevoerd over de vraag, of het eerstvolgend congres met het oog op de aanstaande verkiezingen gehouden zou worden met Kerstmis of met Paschen, aan gezien deze commissie voor Kerstmis met haar rapport niet tijdig klaar kan zijn. Met het oog op de verkiezingen werd het hou den van het congres met Kerstmis noodza kelijk geacht. Het zal gehouden worden te Arnhem. Inzake den dienstweigeraar H. Groenen- daal, werd instemming betuigd met de stap- Sen, in dezen door de Kamerleden Van Za- elhoff en K. ter Laan gedaan. BINNENLAND. De nieuwe Gouverneur van Cura^ao. De nachttrein Amsterdam—Parijs ontspoord. Het pariket uit Bergen (heeft zich naar de plaats des onheils belgeven. Het staat nu vast, dat de ramp aan misdaad is toe te schrij ven. 'Minister Neujean meende, dat men te doen had met een aanslag vatn internationale die ven of van internationale anarchisten. Wat mij doet igelooven, dat die ramp niet het werk van een der spoor]wegmannen is, is dat de naaldi, volgens het zeggen der ingenieurs, dioor een weinig vaardige hand is losgerukt, waardoor de trein eerst op een zylspoor kwam en daarna pas ontspoorde. Als dit niet het geval was.geweest, zou het ongeluk iwaar de trein op dat oogenlblik reed! met een snel heid van 80 K.M. per uur nog veel ernsti ger zijn geweest. De gezindheid van het per soneel, herhaalde hij, is mij een waarborg er voor, dat de misdaad niet door een van hen is begaan, het moet (het werk zijn van een gelk of van een dief. In die richting zoekt 'de justitie dan ook. De dingen van waarde in dien trein zijn nog niet geheel geïnventari Nederland en België. De Belgische oud-minister Poullet, die to „de Dietsohe Warande" een artikel wydt aan de buitenlandschie politiek van België, behandelt daarin ook de betrekkingen met Nederland. De „Standaard" neemt er het vol gende uit over: ,JELet is in het klaarblijkelijk belang van Europa en van België, dat ons land en' Neder land ten spoedigste de vriendelijke betrek kingen hervatten, die voorheen tusschen hen bestonden. Aan' ibalkaniseertoig van Schelde-, Rijn- en' Maasmonden valt niet te denken; er zyn al oorlogshaarden genoeg in het Oosten, waartoe er nog to het Westen bijgelegd, en dan nog wel op een plaats waar er nooit een was? Vóór den oorlog .was het de overtuiging van alle staatslieden1, van om 't even welke paritij,, dat hartelijke betrekkingen' tusschen België en Nederland van overwegend belang zy n. De Nederlandsch -Belgische oomm issie, onder het voorzitterschap van den heer Beer- naert, werkte vlytig, destyds, aan een zoo innig mogelijke toenadering tusschen (beide landen. Meer dan ooit dringt zulk een toe nadering zich op. Zy 'die België tegeni Neder land willen opzetten, spelen in het voordeel van Duibschland. Dat willen onze annexio- nisten to geenen deele, ik weet het; zy zelf verkondigen van de daken hoe noodig het is dat we in vriendschap met Nederland leven, ze zyn zelfs bereid een Nedertondtsch-Bel- 'gisch militair verbond te teekenén. Eén zaak vergeten ze, een les nochtans, gedurig door geschiedenis gepredikt: Staten paaien; mal kander niet met woorden, ze vragen' daden. En waar heeft men ooit een Staat gezien, die vriendschap sloot met een' anderen, die hem grondgebied wil afnemen? Het wordt hoog tijd, dat onze annexionisten hun dwaling verzaken. Het acheelcle weinig of hun gedoe heeft ons Luxemburg op dén nek gehaald, laten ze er nu voor zorgen, dat we Nederland niet tegen ons krijgen. Telkens komen ze aandragen met redenen van nationale veilig heid. Voor het Europeesch evenlwicht en den Europeeschen vrede langs de Noordzeekus ten hebben we to de eerste plaats noodig, dat Nederland onafhankelijk 'b&jve en onzydig, en bevriend met België, Frankrijk en Enge land. Wordt Nederland nog langer bedreigd, dan is er veel kans, dat Nederland zyn toe vlucht neemt tot den overkant. Elders zou. in het bedoeld artikel nog ge schreven staan, dat Nederland door zijn nou-, tralitelt beter de belangen van de Énteuta dan van Duitschland heeft gediend'. Voor hoofd eener school solliciteeren. Voor de vacature veor hoofd eener school te Amsterdiaim hebben iricth, naar men -uit goede bron verneemt, oorspronkelijk aange meld 384 sollicitanten. Na het besluit der afd. Amsterdam van dien Bond van Ned'. Onderwijzer», dat alleen Bondsleden boven de 50 jaar zouden sollici teeren en dat jongeren, die hun stukken reeds hadden ingezonden, deze terug behoor den te vragen, hebben 6 onderwijzers zich teruggetrokken, izoodat het aantal sollicitan ten blijft 378. Hiervan zijn er 135 vijftig of daarboven, terwijl de groot© meerderheid, 243, jonger is dan 50 jaar. Uitlottng N.V. Gebouw voor Kunsten efl Wetenschappen te Amsterdam. Bij dé 4 Juli gehoudefï trekking onder no- tariëel toezicht werden dé volgende 100 nu®- imers uitgeloot, elk met een premie van f w Serie 4148 Nr. 1—50, zijnde 60 premiën e» van 50.Serie 7401 Nr. 150, zijnde W f premiën elk van 60. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is bijeengeroepen te® vergadering op Dinsdag 12 Juli, te halftwea Aan de orde is regeling van werkzaam" lieden De voorzitter zal voorstellen om, todi®° seerd, maar, voorzoover bekend is, weet men, het eindverslag is uitgebracht over het voo dat de trein ongeveer twee millioen voor de stel van wet van de heeren Bomans en dw- Reclame. 18 Naar bet „Hsg." verneemt is tè verwach ten van mr. N. J. L. Prantjes, advocaat-ge neraal bij het Hof te Amsterdam, tot gou verneur van Curagao. De trein Amsterdam-Parys, die om 11.40 uit Brussel vertrekt en om 12.40 te Bergen moet aankomen, is Dinsdagnacht bij Hen nuyères, tusschen Tubize en 's Gravenbrakel ontspoord. Volgens de resultaten van het voorloopige onderzoek, is het volgende gebeurd: Op het oogenblik, dat de trein Hennnyèi'es, het station vóór 's Gravenbrakel, binnenreed, sprongen de twee locomotieven uit het spoor. De reizigers, die het was ongeveer midder nacht gedeeltelijk sliepen, werden door elkaar geworpen, terwijl een aan tal. van hen, door den schrik aangegrepen, naar een uitweg zochten. De trein stopt anders niet aan dit station en men stond buiten in den donkeren nacht. Het personeel en door den geweldigen schok ontwaakte bewoners van het plaatsje organi seerden echter spoedig een hulpdienst. De twee locomotieven waren omgekanteld, de bagagewagen was letteriyk in tweeën ge broken en hot postry tuig lag geheel in stukken. De zes dooden op de tien inzittende Fransche postbeambten waren verpletterd. Een Belgische hoofdconducteur en een Belgische conducteur werden zwaar gewond. Ook de machinist en de stoker zyn gewond. Men zegt, dat er in 't geheel 25 gewonden zyn, van wie er ver scheidene met lichte kneuzingen zyn afgeko men. Er waren voldoende geneesheeren aan wezig om aan allen medischcn bystand te verleonen. Enkele zwaar gewonden verkeeren in zeer ernstigen toestand. Het gerechteiyk en administratief onderzoek is Woensdagmorgen aangevangen. Volgens de eerste inlichtingen zou men hier met boos opzet te maken hebben. Men zou de naald van een wissel losgeschroefd hebben, waar door de trein uit bet spoor liep. ®oen der reizigers is ernstig gewond. Zy konden hun reis voortzetten. Onder de 12 gewonden van het spoorweg ongeluk bevindt zich dè heer A. de Jong uit Sliedrecht. die aan het rechteroog gekwetst werd.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2