lEllERClt COUIANT VRAAGT Tweede Blad. VAN ZATERDAG 9 JULI 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. DE GEMEENTELIJKE INKOMSTEN BELASTING. Wy geven hieronder nog eenige cyfersvan de plaataelyke Inkomstenbelastingen in een drietal plaatsen, in vergelyking met wat men te Helder moet betalen. De cyfers z;yn bere kend voor het belastbaar inkomen, dat over- biyft nadat het in de eerste kolom genoemde zuiver inkomen verminderd is met den toege- stanen aftrek. Zuiver inkomen (zonder aftrek). M&as- trieht. Zaan dam. Hoorn. HELDER. f 1100 f 11.07 f 15.26 f 12.96 f 22.40 1500 34.24 43.29 40 80 72.- 1800 49.99 77.14 63.36 120.40 2000 62 59 99.34 79.20 152.80 3000 127.69 201.34 163.20 334.24 4000 205.39 325.36 255.20 ff 559.64 5000 297.69 s 443.72 355.20 829.04 10000 820,69 g 1056.02 918.44 2419.80 20000 1554.69 2292.89 2357.44 5719,80 Toelichting is overbodig. Aan Haarlem wordt WEL toegestaan de uit- keering alt de O. W.-belasting dit jaar nog op de gewone ontvangsten te brengen. Waarom aan Helder niet? Hoewel nog laag niet in die mate als hier het geval ia, heeft de gemeente Haarlem met financieel» moeilijkheden te worstelen. De goedkeuring der begrooting door Gedepu teerde Staten liet nog steeds op zich wach ten en onder de bezwaren die bij Ged. daar tegen bestonden waa evenals hier het opnemen van de vermoedelijke uitkeering uit de O. W.-belasting onder de gewone ont vangsten. Het Gemeentebestuur van Haar lem heeft tegen deze opvatting echter krach- itif stelling genomen. Met het gevolg dat Gedeputeerde Staten voor dit jaar. bij schrij ven van 15 Juni 1.1., not? hebben toegestaan 'dat het bedrag onder de gewone ontvangsten voorkomt. In het schrijven aan het gemeente bestuur van Haarlem heet het letterlijk: „Wij wilien evenwel niet nalaten met na druk onder uwe aandacht te brengen, dait wij niet nogmaals bereid zullen worden gevon den goed te vinden, dat een nadeelig saldo van dep gewonen dienst met behulp van de buitengewone middelen wordt gedekt. Indien de dienst 1920 met een nadeelig saldo sluit en volgens de ons verstrekte inlichtingen is de kans daarop geenszins uitgesloten zaïl dat nadeelig saldo door de gewone mid delen van den dienst 1922 izijn te dekken. Met het oog daarop zal de Raad dus voortaan bij het voteeren van uitgaven zich nauwlet tend hebben af te vragen of de middelen voor het bestrijden dier uitgaven inderdaad be schikbaar zijn en indien dit laatste niet bo ven eiken twijfel verheven-is, van het doen dier uitgaven hebben af te zien." Tot zoover het Haarlemache geval. Hoe staat het nu hier? In de Raadszitting van 7 Juni kwam het voorstel van B. W. aan de orde om, ge zien het besluit van Gedeputeerde Staten dat de uitkeering gebruikt moest worden voor buitengewone aflossingen, het bedrag dat uit de plaatselijke inkomstenbelasting ge vonden moest worden, werd dit met 355.888 en te verhoogen gebracht op 1.155.888. Dit voorstel werd door den Raad aange nomen. Wél deed de heer Grunwald nog moeite om den Raad te bewegen bij de Kroon in beroep te gaan van dit besluit van Gedeputeerden, doch het mocht niet baten, En terecht stelde de heer van Breda dan ook deni wethouder van financiën en de soc.-dem. fractie van den Raad verantwoordelijk voor d e z e verhooglng van het totaal op te bren gen -bedrag. Het blijkt thans, dat een1 beroep op de Kroon nog niet^ eens noodzakelijk geweest was. Een enkel protest maar een dat op pooten stond van de gemeente aan Gede puteerden, waaruit bleek, dat de gemeen/te zich niet zonder meer in een hoek liet zet ten, had tooh zeker ook kunnen bewerken wat Haarlem thans heeft gedaan gekregen. Nog is het niet te laat Wij achten het dringend noodig dat de Raad op zijn 'besluit terugkomt en bij Gedeputeerden aandringt op revisie van dit besluit. Het antwoord daarop kan niet twijfelachtig zijn, tenzij Ge deputeerden kans zien het meten met twee maten te verdedigen. Het is toch zeker wel de moeite waard om een dergelijke poging te doen. Indien men de voorzichtige kant neemt en bij een revisie van bet besluit door Gedeputeerden bet to taal heffingsbedirag vermindert met 21/» ton,' dan wordt het totaal te heffen .bedrag terug gebracht tot 1.025.000 gulden. O De heer H. Bos slaagde te Utrecht voor oandidaat tandarts. Te Helmond klaagde Donderdag J.l. vpor het einddiploma H. B. S. 5-j. c. onze plaatsgenoot de heer M. H. C. Kolster. Te 's-Gravenhage slaagde voor het voorloopig machiniste* diploma de heer G. B. alhier. Eindexamen Zeevaartschool. Aan ons vorig bericht betreffende de ge slaagden voor het eindexamen der zeevaart school moet nog worden toegevoerd P. W. L. Leguit. Jubiléum. De brigadier van pcflitie J. Noot herdacht gisteren den dag, waarop hij 25 jaar bij het corps alhier werkzaam was. Zijn superieuren lieten dezen dag niet onopgemerkt voorbij gaan, want hem werd namens het gemeente bestuur een enveloppe oveiflialndigid met in houd. Zjjn oollega's schonken hem een fraaie gaslamp en een bloemstuk, terwyl ook uit de burgerij vele bloemstuikfcen waren bezorgd ten huize van den jubilaris, en ooik van dezen kant de belangstelling groot was. AfscheidsvoorstelIIngen Louis de Vries. Tot Slot van de kermisweek zal door de N. V. „Het Holl. Tooneel", Directeur Louis de Vries, heden Zaterdagavond gegeven worden het zeer interessante tooneelstuk ,,'t Recht tot Staken?" en morgen, Zondag avond de 285ste opvoering van het wereld succes-blijspel „De Spaansche Vlieg", waar in Louis de Vries de rol van den mosterdfa- brikant Ludwig Klinke zal vervullen. „De Familie Lehmans." Het drama van Abraham Sender, den vro men Jood. Wiens zoon een afvallige werd, een Chris, hetgeen voor den ouden Abraham Sender gelijkstaat met den dood. Zoodan doet hij de kaarsen ontsteken, die voor de over ledenen brandten, en bedrijft de gebeden voor de afgestorvenen, .gezeten op het sjiwe-stoel- tje. Zoodan legt hij in 'handen van den ker- keraad zijn eigen kerkelijke waardigheden neer. Want Abraham Sender, wiens zoon een afvallige werd, een dhris, is nu zelf treife geworden, een onreine, niet waardig zijin hooge amiW langer te. befcleeden. Hoe ontzaglijk een creatie schiep Loiuis de Vries van dezen ouden, tragischen man. Die zijn levenlang de strenge, orthodoxe leer zij ner kerk had gehandhaafd, omdat God dit aldus, in zijn heilig woord, heeft voorgeschre ven. Wien nochtans diezelfde God met sterke hand heeft geslagen, geslagen, zoozéér, dat de oude man schier bezwijkt onder zyn nood lot. „De Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen", dat kon Abraham Sender nog uit brengen, maar als hij de woorden „de naam des Heeren zij geloofd" prevelt, zakt hij in eikaar. Want de oudé Abraham Sender was weliswaar een Jood, rechtzinnig, innig-vroom jood, maar hij was (jok mensch en vader. Daar waren er weinigen in de overvolle zaal, wier oögen niet vochtig waren toen voor de laatste maal het scherm viel. „Geef mij één Loiuis de Vries als Sender Lehmann en gij kunt tien Bouwmeesters wel vain me oadeau krijgen", hoorden wij 'zeggen. Inderdaad, wat Louis de Vries bereikt in deze rol, grenst aan het geniale. Bij zóó ontzaglyke spanning wordt de toe schouwer angstig: als straks de bom der zelf- behe-ersching breekt en de acteur-zelf inéén- stort?.... Maar De Vries weet zich te foe- heerschen; zijn hartstocht is innerlyke kracht, zijn kracht ingehouden passie. Ademloos izit het publiek en staart naar dit spel, dat igeen spel meer is; dat levend woord is, opgeweld uit het gebroken hakt van een arm, oud man, wien het leven zeer geslagen heeft. Van de overige medespelend'en noemen we nog het sublieme spel van oom Salomon, den koopman (Sam. de Vries). Louis Pool man had niet mindter dan 3 rolden, waarin hij de meest uiteenloopende typen vertolkte. De dames en heeren artisten zullen wel begrij pen, dat, bij zoo groote veelzijdigheid van voorstellingen als deze week geboden wordt, wij slechts onizen algemeenen indruk üaar- valn kunnen, weergeven en niet op elke indi- vidueele creatie kunnen ingaan. Een overvolle zaal genoot van den pracht avond. De heer De Vries kreeg, evenals in zijn creatie van „de Wandelende Jood", een krans van het dankbare publiek. Een aanvaring. Tijdens de gezamenlijke oefeningen1, welke Woensdagmorgen gehouden werden ter reede van Texel tussohen Hr. Ms. Zeeland, de torpedobooten Z 8 en Z 6 en de onderzee booten O 7 en O 8, kwam de Z 8 in aanva ring met de periscoop van de O 7, waardoor deze verbogen werd. Verdere beschadiging kwam niet voor, daar de O 7 op diepte voer en! gehouden werd, in welk geval vaartuigen van den diepgang van de torpedobooten de onderzeeboot niet kunnen raken. BINNENLAND. De suikerprijs. Het „Ned. weekblad voor den Handel in Kruidenierswaren" verneemt dat de Cen trale Suikermaatschappij thans reeds sui ker van de nieuwe campagne aanbiedt op 49.50 of wel 12 per baal beneden de te genwoordige noteering. Dit aanbod betee- fcent dat ingaande October suiker verkrijg baar zal zijn ook voor den consument tot on geveer den prijs van voor den oorlog. Het blad herinnert er aan dat bij den aanvang van de tegenwoordige campagne de suiker prijs 95 per baal van 100 K.G. bedroeg, zoodat In één jaar tijd de prijs nagenoeg tet de helft terugviel. Drastische maatregelen te Wormerveer. Gedeputeerde Staten van NooixHEMland hadden aan den Gemeenteraad imedecre- deeld', dat het besluit tot het aangaan van een geldleeninlg en tot het aanleggen van een weg niet kon goedjgekeurd worden, in ver band waarmede het college van Burgemeester en wethouders besloten heeft een protest- schrijven tot het provinciaal' bestuur te rich ten en de correspondentie in de couranten en op de aanplakborden te publceeren. Er zal volgens den wethouder. B. W. Bin nendijk, om een einde te maken aan het saboteeren van de besluiten van d'en gemeen teraad door den minister van .binnen! a rdflche zaken, Gedeputeerde Staten, den burgemees ter, den inspecteur van de Volksge zoaidhetd en andere autoriteiten tet neg meer dras tische maatregelen worden overgegaan. Ex-keizer Wilhelm en de belasting. De ex-keizer van Duitschlamd heeft bij den gemeenteraad van Doorn geprotesteerd tegen zijn aanslag in de gemeentebelasting. Niet Ingezonden mededeeling. oondat die aanslag te hoog zou zijn, inaar te gen het feit, dat hij aangeslagen is. De ex- keizer beweert, dat fay tegen zyn wil in Ne derland verblijf houdt en hier als het ware wordt vastgehouden en daarom niet als vrij ■burger tot betaling v* .plicht is. De meerder heid' van den Raad is echter van meening, dat hij wel degelijk vrijwillig naar Holland is gekomen' en dat hij geheel -vrywiliig Doorn als verblijfplaats gekozen heeft. Men is daar om niet genegen, heit protest te aanvaarden. Het ongeluk met den nachttrein Amsterdam—Parijs. De Brusselsohe oorrespondent van het Hbl. meldt: Volgens de berichten van vanochtend zou het ongeluk met den nachttrein Amsterdam- Parijs zijn toe te schrijven aan Fransche cheminots, die ter gelegenheid van de jong ste stakingen op de Fransche spoorwegen werden ontslagen en het thans op hun niet- ontslagen makkers hebben gemunt. De nachttrein wordt inderdaad haast uitsluitend door Fransch personeel bediend. Sedert ©enigen tijd, zoo wordt gemeld, heb ben in de Noorderdepartementen verschil lende aanslagen op de spoorwegen plaats gehad, doch zonder ongelukken, dank zij het verscherpte toezicht. Bij die aanslagen wer den meermalen de moeren losgeschroefd als thans te Hennuyères is geschied. Nu de aan slagen der extremisten in Frankrijk mis lukten,'zouden zy hun booze plannen in Bel gië hebben uitgevoerd, waar het toezicht uiteraard niet zoo scherp is, daar het per soneel van geen ontevredenheid blijk geeft. In die richting wordt 'thans het onderzoek geleid. Agenten van de Fransche Süreté zijn ter plaatse aangekomen. Diefstal vau electrische stroom. De „Tel." mclldt: Diefstal van electriciteit behoort niet bepaald tot de dagelijfcsohe be richten in een courant. Vandaar dat oninge- wijden meenen, dat deze eigenaardige soort van diefstal niet al te veel voöikomt. Ten onrechte, want naar oma bij een inge steld onderzoek bij de Gemeentelijke Electri- aiteitswerfcen bleek, wordt er in de hoofdstad jaariyks voor een belangrijk bedrag aan elec- trischen stroom gestolen. De schade hiermede aam de Amsterdamsche schatkist berokkend, wordt door deskundigen op minstens 500.000 per jaar geschat. Uienpellen als huisindustrie. „Maatschappelijk Hulpbetoon", maand blad van den Armenraad, vertelt van een tak van huisindustrie uienpellen welke nog te Amsterdam voorkomt. Wij lezen o.a.: „Bij het binnenkomen van een krotwoning kwam onzen ambtenaar een bijzonder scher pe uienlucht tegemoet. In de kamer vond hij den geheelen vloer vol met uien. Een vrouw, onooglijk vuil en in lompen gehuld, was bezig met pellen, daarbij door haar kin- derén, die er even ellendig uitzagen als de moeder, geholpen. De vrouw vertelde, dat dit pellen geschied de voor een fabriek uit de omgeving. Het uienpellen is in de bewuste buurt vrij algemeen. Geschild wordt in hoofdzaak voor één Amsterdamsche Inleggerij, die bet pel len aan één gezin uitbesteedt. Dit gezin besteedt het werk op zijn beurt weer uit aan anderen. Deze laatste ontvangen voor 1 baal uien van 50 K.G. circa 2.50. Met lang en 'hard werken kan door een gezin waar vrouw én kinderen schil en, en ook de man 's avonds nog helpt, één baal per dag wor den .geschild; als regel leveren de gezinnen echter veel minder. Ten laste van de pellers komt nog 60 cent karhuur voor halen en brengen der uien. Hoeveel de gezinnen die als tusschenpersoon dienst doen voor hun bemiddeling ontvangen, kondfin wij niet te weten komen." „Na bet bestaan dezer industrie te Amster dam tot nog toe, naar ons bleek, aan do autoriteiten onbekend te hebben vastge steld," aldus schrijft het blad verder, „was onze taak afgedaan. Wij stélden de Arbeids inspectie met een en ander in kennis en ook bij den Raad van Arbeid gaven wij de ge vallen aan, omdat, waar door den fabrikant voor dé pellers niet „geplakt" werd, sprake kon zijn van ontduiking der Invaliditeits wet". Arrondlssements-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van 5 Juli 1821. Uitspraken: Aagtje H., ged., landlooperij «n oplichting, 1 dag hecht. 8 maanden gev. voorw. met 8 proefjaren. J. B., wed P. v. T„ Helder, eenlv. beleedl- ging e boete, subs. 6 dagen hechtenis. H. de G., Heidér, beleecüging van een- amb tenaar 15 boete «uba. löaagen hechtenis. Nieuw© zaken. Een al te onparlementair uitgedrukte meening. De agenten van politie Visser en Beukes hadden; op 26 Maart op den Zeedyk een per soon te 'grazen, die ^ij naar het politiebureau wenschten over te brengen. De arrestant be gon te verzetten, waarop do agenten hem de boeibetting omsloegen. Onder het aanwezige publiek bevond zich zekere juffr. P. J. K., huisvr. A. S. H., die van meening was, dat de agenten' hun arrestant mishandelden en hen daarom eenige kwalificaties naar het hoofd slingerde, welke dé agenten motief gaven klacht te doen ter zake beleediging. voor dit feit moest heden niej. H. terecht staan, doch zij was i verschenen, op de vraag van den president oi do behandeling van den arrestant inderdaad reden had ge geven aan beklaagde om zoo uit te pakken, antwoordden de als getuigen gedagvaarde agenten Visser en Beukers pertinent ont kennend. Eisch tegen gen. beklaagds 40 boete «uba. 40 dagen hechtenis. GEMENGD NIEUWS. Wegbrengen van schepen. A. R. Vlegels, machinist, en G. Hoager- werf, stoker, (beiden wonende te Velseroord, en thains gedetineerd, haddén zich Donderdag voor de Haarkmsdic rechtbank te verant woorden voor het feit, dat «y op 13 Dec. 1919 op de Noordzee hij Texel het tegen vergaan op zee verzekerd© Nederla ndeche zeevis- sdbersvaartuig Noordster II" IJM. 450, toe- behoorende aan de te IJmuMeru gevestigde N. V. Visschery- en Sdeepdienstmaatschappij „Noordster II" (directie Hol en List) opzet- teiyk hebben- doen zinken, door daarin te zamen en in vereeniginig buitenwater te doen loopen, zulks met het oogmerk .zich althans bovengenoemde eigenaars wederrechtelijk ten nadeele van den verzekeraar te bevoor deelen. 'De eerste beklaagde verklaarde, dat de ree- der hem eerst beloofd had, dat hij ©en jaar lang niet zou .behoeven- te werken, als hij het schop liet zinken; later werd' hem 2000, toen 3000 en tenslotte 4000 beloofd. Na het- hooren der (getuigen, waaruit bleek, dlat beklaagden, om hun oogmerk te bereiken, de bliusthlkraan hadden opengezet en zich daarna na veel wederwaardigheden per sloep hadden weten te rédden, kwam de Officier van Justitie aan hét woord, tot het houden van zyn requisitoir. Spreker merkte op, dat hét bewijs geleverd was en ook het oogmerk om zich en hun lastgevers wederrechtelijk te bevoordeelen. Hy noemde 'het -misdrijf ern stig, ai igaf hij aanstonds toe, dat de reeders een grooter schuld hadden dan deze be klaagden. Niettemin hebben zij zich schuldig gemaakt aan een hoogst strafbaar feit. Hier voor requireerde hij voor bedden, een- jaar gevangenisstraf. De verdediger, mar. Monnik, trachtte aan te toonen, dat de schuld van den tweeden be klaagde slechts zeer gering was. De-ze 'be klaagde, zei pleiter, heeft eigenlijk alleen een ondeugdelijke poging tot medeplichtigheid gedaan. Pleiter ontkende, dat beklaagde H. schuldig is aan h-e-t helm ten laste gelegde, n-og veel minder is volgens hem.bewezen, dat hij dit in ve-reeniging met een ander gedaan zou hebben. Pleiter meende, dat de tweede beklaagde zou moeten worden vrygesprofcen. Hij vroeg dan ook zijin onmiddellijke invrij- hei'dstehing. Wat den eersten beklaagde betreft, merkte pleiter op, dat hy op deze dagvaarding niet kan wordien veroordeeld, omdat volgens hem niet wettig en overtuigend 'bewezen is, dat hjj het oogmerk zou hebben gehad, de assura deuren te beniadeelen Jlr. Monnik pleitte voor dezen beklaagde, 'die in zeer moeilijke om standigheden verkeerde en aan 'groote ver leiding was blootgesteld, Clepentie. Na repliek door den Officier van Justitie en den verdediger, ging de rechtbank in raadkamer, om over het verzoek van den ver dediger, om beklaagde H. onmiddellijk in vrijheid- te stellen, te beraadslagen. Terug gekeerd, deelde dé president mede, dat geen termen aanwezig gevonden waren, .om aan het verzoek van den verdediger te voldoen. De uitspraak 21 dezer. In de middagzitting werdi de befeandeiinig voortgezet met het verhoor van Nicoiaas Hol, caféhouder te IJuiulden, tihan» gedetineerd. Hij stond terecht -terzake dat hij in December 1919, door het beloven van een geldelijke be looning, opzettelijk heefit uitgelokt, 'dat schip per P. Glas, de machinist A. R. Vlegels en de stoker G. Hoogerwerf de „Noordster II" lieten zinken, door daarin buitenwater te doen loopen-, zulks om zich ten nadeele van den verzekeraar te bevoordeelen. Beklaagde bekende. De Officier van Justitie deed opmerken, dat de zaken van beklaagde, dien hy in dezen den hoofdschuldige acht, éleoht gingen. Be klaagde 'had er dus het grootste belang bij, de assurantiepenningen in zijn bezit te krij gen. Spreker zei, dat deze beklaagde zwaar zal moeten boeten en edschte twee jaar ge vangenisstraf. Mr. B. M. Cohen, de verdediger, ving zijif pleidooi aan met een woord van groote hulde aan dien Officier van Justitie, vop-r diens scherpzinnig en intelligent requisitoir. Plei ter merkte evenwel op, dat de Officier op één ding ten opzichte van beklaagde niet de aandacht had gevestigd, riamelijk op diens berouw. Ook betwistte pleiter op juridische gronden de -geldigheid der dagvaarding. Hij vroeg -ten- slotte vrijspraak -of anders een veel lichtere straf voor dezen beklaagde, over wiens verleden hij vele gunstige bijzonder heden mededeelde. Daarna stond terecht do stuurman Krijn de Best uit Katwijk aan Zee, thans gedeti neerd, beschuldigd dat hy in December 1919, op twee verschillende tijdstippen1, telkens op zettelijk ten geschenke heeft aangenomen de door misdrijf verkregen bedragen, n.1. onge veer 600 van Vlegels en ongeveer 200 van Hol. - De Officier van Justitie deelde medé, er niet in geslaagd te -zijn, het wettig bewijs te vinden, dat beklaagde wist, dat deze gelden van misdrijf afkomstig wanen. Hij requi reerde derhalve vrijspraak. iDe verdediger, mr. Davidson, vroeg on middellijke invrijheidstelling, hetgeen de Rechtbank niet kon inwilligen. Volgende beklaagde was Jacob List, bios coopexploitant te IJmuidon. Deize werd be schuldigd, dat hij opzetteiyk ter bekoming van assurantie-gelden per post aan de firma D. H'udilg te Rotterdam heeft toegezonden een acte, ais ware de inhoud- daarvan in over eenstemming met de waarheid. In deze akte zijn opzettelijk valseheüjk eenige verklarin gen opgenomen, om het- -te doen voorkomen alsof de „Noordster II" niet weggebracht, maar op een mijn geloopen is. Uit het ge bruik van deze akte kon nadeel- ontstaan. Beklaagde ontkende. Hy deelde mee, dat hy de zaak te gevaarlijk vond om er op in te gaan. Wel .heeft hy aan het scheepsvolk 1000 gegeverf, maar dit was ter vergoeding van de verloren kleedinlg. De Officier van Justitie was van meening', dat ook deze beklaagde mèt Hol te beschou wen is als de hoofdschuldige in dit drama. „Rek!. List", -zei spreker, ,Jieeft in deze zaak zyn naam eer aangedaan; hy heeft listigiyk zich zorgvuldig achter de schermen weten te houden; hy was niet, als beklaagde Hol, Los lippig. Er la dan ook bewijs te "ijveren, dat ook hy de rche.péJinger. het misdrijf heeft uitgelokt." Het stond voor spreker evenïwel, gehoord de getuigenverklaringen, vast, dat beklaagde schuldig is aan het hem ten laste gelegde. Hy eischte tegen dezen beklaagde, dien hij den hoofddader noemde, 2V» jaar gevangenis straf. Tevens vroeg h|) iaijn onmiddellijke ge vangenneming, omdat volgens hem de vrees bestaat, dat bekl. zich door vluchten aan de straf zal onttrekken. De verdediger, mr. F. Buys, ontkende, dat het ibewys van de schuld van (beklaagde, die zelf ontkent, geleverd was. Pleiter trachtte ook aan te toonen, dat er geen reden aanwe zig was om beklaagde in voorarrest te stellen. Hy vond dat .trouwens ook overbodig, omdat er geen vrees voor ontvluchting bestaat. Plei ter vroeg tenslotte vrijspraak en verzocht de Rechtbank met den meesten drang, niet te voldoen aan het verzoek van dén Officier, om beklaagde gevangen te nemen. De Rechtbank weigerde de gevangenne ming. De mlltaire bureaucratie. In „De Telegraaf" verhaalt mr. L. van Gigth Jr. het volgende: Een officier verlangde wegen# een lichaamsgebrek weer in- civielen staat oiver te gaan. Hy werd- gekeurd, weer gekeurd en afgekeurd. Hem werd' daarop officieus ver zocht, zyn ontslag aan te vragen en hy kreeg officieel bericht, dat hy was afgekeurd en voor ontslag zou worden' voorgedragen. Het was een- gewichtig .papier, door dien h oogsten chef geteekend. De officier, die geen officier meer waa, oefende voortaan een burgerlijk beroep uit. Tot hy op een kwaden dlag opnieuw een op roeping ontving -Zich te laten keuren in ver band met een pensioehkrwestie. Nu werd hy goedgekeurd. En ham werd gelast weer dienst te doen, Hy was echter naar zyn inzicht en met instemming van izyn superieuren geen officier meer en- weigerde dienst. Ik zal het lange .lyidensverhaal niet doen van al zyn keuringen, herkeuringen,' voorwaardelyfce goed»- en voorwaardelyke afkeuringen, van zyn disciplinaire straffen', die door het Hoog Militair Gerechtshof werdlen vernietigd, van zyn kry'gsraadvervolginlgen. Laat ik volstaan met te vertellen, dat hy .bij den minister op audiëntie -was, dié hem gelijk en ongelyk gaf, dat d'e generaal, die hem zyn ontslag had medegedeeld, iby hem op visite kwam en be weerde, dat zyn officiee-le médedeelinig toch allleen maar een stukje papier was, en dat hy in ieder geval vele, vele maanden zyn burgehberoep uitoefende en géén offioier#- di-ensten deed. Wat is nu he.t by-zondere van dit alles? Dat deze officier, die .geen .officier meer was, en geen dienst deed, regelmatig zyn traktement uitbetaald kreeg. Niet, dat hy er om vroeg, of dat hy het zich liet aanleunen, verre van dien. Hy heeft alles gedaan, om het trakte ment kwy't te raken. Maar dat kan niet. Een officier, of wie daarvoor gehouden' wordt, mag zyn traktement niet weigeren. Hij móét het accepteeren. Zelfs het verlof, dat hy aan vroeg, om 'op die wijze van zyn traktement af te komen, werd geweigerd'. Sindsdien heeft hy zyn heldhaftige pogingen opgege ven. Hy doet geen dienst, heeft een burger lijk 'beroep, maar ontvangt maandelijks zijn officierstrafctement gelijk zyn militair» plicht blyfct te zyn. Zelfs nieuwsgierigheid hoe lang dit buiten kansje duren zal, heeft hij verloren. Hy weet niet beter. Gevolgen vnn plaagzucht Donderdagavond plaagde het 12-jartg meisje T. P. aan de iScheephellingstraat te Rotterdam een passeerenden Duitschen ma troos. Het meisje trachtte dén vreemdeling de pet van het hoofd te slaan. De matroos werd' kwaad en liep het meisje na. Op het- izelfde moment, dat hy het plaagzieke kind een schop wilde geven, 'kwam het meisje te vallen, waardoor de matroos het kind tegen het hoofd trapte. In bewusteloozen toestand werd het naar het ziekenhuis overgebracht, waar een ernstige schedelbreuk geconstateerd werd, Des nachts is de matroos aan boord van het Ry nschip „Mannheim", liggende in de Binnenhaven, gearresteerd'. Kindermoord. De Utrechtsche rechtbank veroordeelde een arbeider uit Bameveld wegens moord door wurging op zyn dochtertje van drie weken tot vijf jaren 'gevangenisstraf met ef- trek van het voorarrest. Een heilbot. Gisteren is aan den ryksvischafslag te IJmuiden door den Duitschen stoomtreiler P. G. 269 een by IJsland - gevangen heilbot aangebracht, die ongeveer 2 M. lang en 40 c.|L dik was. De visch wocg 310 pond en btfacht 62. op. Volgens deskundigen zou het beest meer dan honderd jaar oud zyn. De kop en het vel zagen grijs; de gewone kleur is wit. Motorongeluk. Te Eist is Zondagmiddag de Nymeegsche koopman H. met zyn motor tegen een boom gereden en op slag gedood. Zyn verloofde^ die achterop zat, kon zich tijdig redde*. Een roover. Te Roermond' is gistermiddag iemand de woning van -de winkelierster Wed. R., die alleen huis was, binnengedrongen'. Na haar bewusteloos geslagen en mét handen en voe ten gebonden te hebben', snuffelde hy alle kasten en laden na en verdween met mede neming van ruim 800 gulden. Eenige uren later werd' de winkelierster door de .buren in bewusteloozen toestand aangetroffen. Verdwijnende heidevelden. Langzaam maar zeker verdwynen van de Veluwe de onmetelijke heidevelden en wordt dit landsdeel een byna aaneengeslo ten dennenboisch. De woeste gronden wor den meer en meer in cultuur gebracht door ze te herscheppen in bouwland, maar meer nog door bebossching. Nog pas enkele da gen geleden werd onder Loenen een heide veld ter grootte van 30 H. A. afgebrand, na dat eerst met de diepploeg, welke den grond tot 60 o.M. omkeert, een brandvrije strook ter breedte van 10 M. 'gemaakt was. Dit ploe gen' geschiedt door zes paarden, welke met gelytamatigen tred de heuvels béklimmen en er weer afloopen. Terzelfder tijd werd bij het sanatorium te Beekbergen 12 H. A. akkermaalshout afge brand, waarboven de heide uitstak. Het schillen van dit hout sn.L-, welks groei door den meeldauw wordt betemmerd, is thans, nu de vraag naar looistof gering is, weinig loonend. De in izoo'n afgebrand terrein, met een betrekkelijk humusrijken bodem, ge plante dennetjes schieten spoedig welig op. Van alle zijden wordt op het oogenblik de leidontginning en daarmede gepaard gaan de boschaanleg met kracht aangevat, zoowel n n n D n T) rf Het vermenigvuldigingscijfer zou dan teruggebracht kunnen worden tot 3.22, wel licht indien D. gelijk had in zijn ingezon den stuk van 5 Juni tot 2.75. Met andere woorden, de belastingdruk izou met ruim 20 d 25 kunnen worden verminderd. Niet alleen mag van dien Raad een poging in deize richting worden verwacht, doch de" burgerij' heeft het recht dit te verlangen, omdat hier door de ommogelylke belastingheffing in zeer belangrijke mate wordt vferlicht. Jk Dros' Advocaat

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5