NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Abonnementsgelden Mevrouw Atterbury's Secretaresse No. 5426 DINSDAG 12 JULI 1921 49e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DÉ BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 50 den 'gelukkigen keer fa do Iersdhe kwestie en betuigen de verwachting, dat de oonfe- rentie met de Sinn-Feinleiders tot een goed eind aal leiden. De bladen erkennen, dat De Valera's aanneming van Lloyd George'e uit- noodiging in voorzichtige bewoordingen, welke tot niet» binden, is gesteld, maar het feit tolijtft toestaan, dat Sinn Fein aan onder handelingen de voorkeur geeft boven voort- ge zetten strijd. Een feit dat vertoand (houdt met de te Du blin gehouden conferentie wordt hier van groote (beteekenia geacht. Generaal Mac Ready, de opperbevelhebber der regeerings- troepen, ia in volle uniform door de straten van Dublin naar het Mansion House geweest zonder ook maar eenigszins lastig te zijn ge vallen. Zijn bezoek aan de conferentie hield verband met de voorstellen om een bestand te sluiten en de menigte bulten het stadhuis juichtte hem toe. Dit is slechts één van d« vele teekenen, dat er een nieuws geest over Sinn Fein begint te komen. Ingezonden mededeellng, Goedkoop REIZEN per boot Robert Cecil pleitte na over de oorzaken van het geschil en verweet Lloyd George, dat hij, vlak voor de afschaffing van het regee- ringstoezicht op de mijnen, een rede In het Lagerhuis had gehouden, die een aanval op de arbeiders was geweest en deze verbitterd had. Lloyd George verdedigde zich met te be- toogen, dat zijn aanval gericht was geweest op de onzichtbare onruststokers, die zloh ach ter de groote massa van de werklieden schuil houden, en niet op de leiders of de mannen met wie men placht te oonfereeren. Hartshorn, van de arbeiderspardtö, „ver oordeelde de getroffen regeling als door en door slecht. Hij waarschuwde dat eke mijnwerker haar als zoodanig beschouwde, maar de toestand zou opnieuw ernstig worden, indien de eigenaars haar niet loyaal uitvoerden. Hij was verontrust over het vooruitzicht in de Welsobe kolenbekkens weigens de houding die de eigenaars daar reeds aannamen en bezwoer de regeering al haren invloed aan te wenden, opdat de overeenkomst nageleefd werd. Als men niet tot samenwerking kwam, zou het een guerilla worden. Hij was onge rust over hetgeen er in de eerstvolgende maanden zou gebeuren. De regeering diende slch onverwijld met de eigenaars in verbin ding te stellenl en op hen den noodigen druk te oefenen. Mc. Laren zette uiteen, dat, Indien ds ko- lenprijs niet daalde tot 25 sa. de ton, veis hoogovens niet me» aangestoken zouden worden. Engeland en Japan. De correspondent te New-York van de Daily Mail meldt, dat volgens uit Tokio ont vangen telegrammen, de Japansche regee ring de mogelijkheid ove-weegt, het verdrag voor bondgenootschap met Engeland te laten varen en een overeenkomst aan te gaan met Engeland en de Verecnigde Staten om een bespreking der maritieme bewapeningen. Tokio. De gewoonlijk goedingelichte nieuwsbladen Kokoemia en Nitsji Nitfljl be weren dat de Engelsche regeering erkend heeft, dat het onmogelijk is, het verbond te handhaven met het oog op de houding van de Rijkaoonferentle en besloot daarom uit pr&ctische overwegingen heit verbond op te zeggen. IERLAND. Het (bericht over het bestand', dat Maandag middag om twaalf uur is ingegaan, werd te Londen mot voldoentog ontvangen. De regee- riing verlangde zooveer naar een staking van de maatregelen van geweld, dat zij tegelijker tijd met Lloyd1 George's uitnoodiging aan De Valera instructies zond aan de regeeringtroe- pen in Ierland om dadelijk de officieele repre sailles te staken. Men zag er echter eenigs zins tegen op om bij De valera en zijn mede- leiders aan te dringen op een dergelijke hou ding, omdat men vreesde, dat.de onderhande lingen zouden kunnen mislukken, indien de Sinn-Fein extremisten izioh niet aan de op dracht van hun leiders mochten storen. In de laatste dagen schijnt De Valera er echter in geslaagd te zijn de extremisten naar zijn hand te zetten. Hij' is nu in staat de staking van geweld van zijn kant te waarborgen. Dit is stellig een der hoopvolste teekenen van den toestand. De bladen wijlden alle hoofdartikelen aan Vrijdag zijn er opnieuw verscheidene doo- den gevallen in Ierland tengevolge van de Sinn-jFedn-aotie. De passagierstrein Dublin Oork is aangevallen met 'bommen en geweer vuur ten zuiden van Duiblin. Eeniige soldaten in den trein toeantwoordden het vuur. Toen de trein onder de .brug passeerde, werd ex petroleum geworpen op de rijtuigdaken en van de volgende (brug (brandende lappen. De trein toereikte een volgend station in vlam men gehuld. Vier passagiers zijn ernstig ge wond. Volgens de „Daily Erprees" is (het Iersch bestand geteekend door Macready, Michael en Colllins. De laatste is, naar gezegd, opper bevelhebber van het IeTSche repulblikeinsche leger. Londen, 10 Juli, Bij verwoeds aanvallen op politie-patroullles ite Belfast te midder nacht «n In den vroegen ochtend zijn er een polltie-agent en vier burgera gedood en twee agenten en verscheidene burgers ge wond. Laat ln den namiddag duurde in een dis trict nog een zwaar vuur voort Londen, 10 Juli. Bij de relletjes te Bel fast zijn op zijn minst tien menschen gedood en honderd gewond. Londen, 10 Juli. Lloyd George heeft aan de Valera het verzoek geseind, te Londen te komen met de collega's die hij mee mocht willen 'brerugeni, op eiken dag ven deze week, die hun schikt. BUITENLAND, Ds ontwapening. President Harding heeft voorgesteld, een oonferentle te houden ter bespreking van de kwestie der vermindering van ds bewape ningen, De „Times" meldt: Het volgende officieele communiqué werd Zondagavond door het Witte Huis meegedeeld: De President heeft met het oog op het groote (belang van de kwestie der beperking van de toewapening niet-formeele, doch definitieve vragen ge richt tot de groep van mogendheden bekend als de (voornaamste geallieerde en geassoci eerde mogendheden, nJ. Groot-Brittaamië, Frankrijk, Italië en Japan, behelzende het verzoek hem mede te deelen of zij bereid zijn d'eel te nemen aan een conferentie over deze kwestie, welke te Washington zal worden ge houden op een tijdstip, dat met wederzijdsch goedvinden zal worden vastgesteld'. Indien dit voorstel wordt aangenomen, zul len officieele uitnoodigingen voor zulk een conferentie worden verzonden. Het is duidelijk, dat de kwestie van beper king der bewapening nauw verband houdt met de vraagstukken van de Stille Zuidzee en van het Verre Oosten. De president heeft daarom voorgesteld', dat de mogendheden, welke in het bijzonder bij deze kwestie be trokken tzijn, in veitoand met de bedoelde conferentie alle hangende kwesties in over weging zullen nemen, teneinde tot overeen stemming te komen lin zake de beginselen voor de politiek in het Verre Oosten. Dit is aan de toetrokken mogendheden mee gedeeld en China1 is ook ultgenoodigd, om deel te nemen aan de (besprekingen, die be trekking hébben op de (kwestie van het Oosten. Londen, 11 Juli. De uitnoodiging van pre sident Harding aan de Engelsche regeering om mee te doen aan een ontwapeningscon ferentie die te Washington op een nader te bepalen datum zal worden gehouden, werd Zondag 1.1. aan Lloyd George meegedeeld door den Amexikaanschen gezant te Londen. Hij is met de grootste voldoening ontvangen door den eerste-minister en zijn ambtgenoo- uit de zelfbesfcurende gebieden. Het voorstel van president Harding nopens de bijeenkomst eener conferentie ter bespre- Ingezonden mededeellng. INDIEN GEZOND, BLIJF GEZOND. Maak geen gewoonte van heit gebruiken van geneesmiddelen. Als gij Kiek söt, heb» gij waarschijnlijk medicijnen aoodig. Maar zoodra gij weder gezond zift dient gtf mat het gebruik op te houden. Zorgzame ge woonten, lichaamsoefeningen, eenvoudig voedsel, goede ontlasting, en geregelde, rar> kwlkkende slaap dienen u gezond te Wees blij, als gij vtö «ijt vaas verschijnse len van nierzwakte. Als gg er «aa twijfelt, kunnen Foeter"» Rugpij Nieren Pillen u helpen. Dit geneesmiddel schept geeo ge woonte-vorming. Onderzoek u zeil Ontwaakt gij 1 morgens met een doffe, kloppende pijn ie. deo rug? Hebt gij blazen onder de oogtn en zijn uw handen en enkels gezwellen? Ie de urine be wolkt, zanderig of brandend? Geschiedt de Loozimg te veel of te weinig? Zijt gij moede loos, altijd vermoeid, ronder lust of wils kracht? Wordt gij duizelig na een poos ge staan. te hebben? Hebt gij last van rheumia- tdek, spit of ischias? Als gij Ja" moet antwoorden op een van deze vragen, is het bepaald noodig om een speciaal niergeneesmiddel te nemen, en kunt gij niet beter doen dan onmiddellijk te begin nen met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Te Helder verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Keizerstraat 98, f 1.75 per doos. FRANKRIJK. Staking van textielarbeiders. In den Boven-Elzas zijn wegens loonsver laging 20.000 textielarbeiders in staking ge gaan. De socialistische fraotic van den ge meenteraad te Mulhouse heeft onmiddellijk een! voorstel ingediend tot het instellen van gemeentelijke keukens voor de distributie van eten en het verrichten van de noodzake lijke onderhoudswerken. DUTTSGRLAND. Dultschland en de Volkenbond. De „Vossisohe Zeitung" verneemt uit Ge- nève: In kringen, die in nauwe relatie staan niet het secretariaat-generaal van deü Volken bond, is men er vast van overtuigd, dat door Dultschland reeds in de naaste toekomst een verzoek om opneming in den Volkenbond zal worden ingediend, nadat van Engelsche en Fransche zijde de verzekering is verkregen, dat er, naar alle waarachijiüijkhd tegen de opneming van Dultschland geen bezwaren zullen worden geopperd. Een aantal bekende Dultsohe politici heeft zich reeds geruimen tijd met het polsen van het oordeel der Volkenbondsleden bezigge houden; zij zijn daaromtrent tot een zeer po- waarin ik alleen sta, het einde dat mij waoht als ze mijn doel ontdekken, of de gevolgen, als de politie komt. En toch moet ik blijven,! Geen macht op aarde kan mij doeni wan kelen". „Ik kan niet gelooven dat je. het gevaar waarin Je verkeert, ten volle beseft!" drong Ross aan. „Ik wilde het Je niet zeggen, ik wilde je niet bang maken voor ik je naar een veilige plaats had gebracttt, maar lieve, je moet de waarheid weten. De politie zoekt niet naar die verfoeilijke mevrouw Atterbury of de anderen van haar bende, maar naar jou jou! De kranten hebben er vandaag vol van gestaan en' elk speurder ln de stad zoekt naar „het meisje met het litteetoen". Weet Je wat je gedaan hebt, weet je waaraan jij je schuldig gemaakt hebt bij de boodsohappen die je gedaan hebt voor de vrouw, die jou als werktuig gebruikt heeft?" „Ja," antwoordde Betty kalm. „Ik wist het, maar als ik geweigerd had, <ou iemand an ders in mijn plaats gegaan en zou ik ontsla gen en mijn eigen plan verijdeld zijn. Ik wil aannemen, dat ik hard en bitter geweest ben, maar het kwam mij voor, dat het doel alle middelen rechtvaardigde. De menschen kwa men! vrijwillig om mij te ontmoeten; zij had den anders kunnen handelen, maar verkozen dat niet Als ik zelf naar de politie toe was gegaan, zou ik niet alleen hun doel verijdeld hebben, maar het mijne ook. Laat du speur ders zoeken naar het meisje met het lidtee- ken! Ik ben veilig tot ze mij hier opsporen, en tegen dien tijd kan het zijn dat mijn plan gelukt is. Niemand kan weten, waar ik te vin den ben dan jij, en ik ben niet bang dat Jij mij verraden zult" m, m Wesdt vwvelgdL denken, wat de toekomst ook mag brengen, ik houd van Je. Als het soms leek, of lk jacht op je maakte, heb ik altijd getracht om je te beschermen!. Vóór lk de waarheid wist, toen) alles tegen je pleitte en ik het ergste ge loofde, hield ik van Je. Onverschillig of je misdadig was of niet, wilde ik het tegen de heele wereld voor je opnemen! Wil Je mij niet vertrouwen, liefste? Wil je niet toelaten, dat ik je red, nu het nog tijd ii?" „O houd op!" riep Betty een beetje adem loos. „U kunt niet begrijpen wat u zegt. U weet niets van mij, niets van mij, niets, en wat mijn weggaan van hier betreft, ik ben niet vrij om te gaan." „En denk Je dat ik zal toelaten dat je hier nog éen uur blijft?" riep hij. ,D«nk je dat ik je dat onnoemelijke gevaar zal laten trot- seeren, jou, die ik lief heb? Want ik heb je lief Betty! Of je mij gelooft of niet, of je luistert of niet, ik heb Je lief, Daarom heb ik je van het begin af aan vertrouwd, geloofd in je toen de schijn vreeselijk tegen je was, geloof gehad, 'blindelings, bij instinct tegen rede en' logica en overtuigende bewijzen in! Het net wordt dichtgehaald om die afschu welijke hoogepriesters van de misdaad en haar medeplichtigen; het zal nog maar een kwestie van uren zijn, voor het einde daar is. O lieve, zet dat dwaze, donquijotische idee ■uit Je hoofd en kom met mij meel" Betty deed langzaam een paar stappen ach teruit „Tlr geloof in je in Je vriendschap be doel l£ Ik weet dat Je mij wilt helpen, dat Je mijn belangen, mijn veiligheid ter harte gaan en ik ben er dankbaar voor. Maar er is iets sterkers dan vrees voor den dood. Maak het niet moeilijker voor mij dan het is. Be begrijp mijn toestand; ik ken het gevaar meisje bent, u zelf kunnen dwingen zóo ver trouwelijk om te gaan met een bende voor niets terugdeinzende misdadigers waarvan u wist dat zij -niet aarzelden, ieimand naar het leven te staan? Wat voor soort van vrouw bent u?" „Dat weet ik niet", antwoordde Betty heel ■oprecht. „Als iemiand mij gezegd had, dat ik kon verdragen wat ik uitgestaan heb, zou ik gedacht nebben dat hij niet goed bij het hoofd was, maar ik heb mijn doel niet op geven en ik kan niet heengaan, zoolang lk nog éen enkele kans heb om het te bereiken. U moogt van mij denken wat u wilt: Ik zal geen moeite doen om mij te verklaren of mij zelf tegenover u te verdedigen en als het ergste gebeurt en lk met de anderen Ingere kend word, zal ik de gevolgen op mij nemien. Niemand kan mij helpen en niemand kan mij tegenhouden." ,Jk ben van plan om u miee te nemen van avond, als moest ik geweld gebruiken!" Ross sprak tusschen; op elkaar geklemde tanden heen. „Ik weet wie u bent en allee van u; behalve het doel dat u hier gebracht heeft, en dat ik kan gissen. Ik ben van plan, om u voor u zelf en het gevolg van uw krank zinnige roekeloosheid te redden." „Weet u dat alles werkelijk?" zeide Betty flauwtjes. „O, toe, geef het op en ga met mij mee!" Hij was dicht naar haar toegekomen en de teederheld die in zijn toon trilde, bracht het bloed in haar aderen aan het Jachten. „Ik zal u ergens brengen, waar u veilig zult zijn, waar geen misdadige hand u kunt bereiken. U bent het dapperste meisje op de wereld, maar u handelt uit een verkeerd begrip van loyaliteit, ik weet dat, ik voel datLiefste, lk houd van jsl Wat Ja ook van mij moogt door ISABEL OSTRANDER. (Nadrulr verboden). 65) „Hebt u mijn briefje gekregen?" vroeg Ro9s ademloos. „Ik dacht wel dat ik dien man kon vertrouwen! De hond kwam een h'alf uur geleden naar mij toe, maar hij her innerde zich mijn stem en lk heb hem hier 'gehouden, omdat ik bang was dat hij u in het donker niet zou herkennen en! aanvlie gen. U moet naar mij luisteren. „Wat u ook van mij moge denken, of u nog boos op mij bent of niet, maakt nu geen verschil. U verkeert in een vreeselijk gevaar en u moet die menschen ontsnappen), terwijl u dat mogelijk is. Kom' u mee. Wij hebben geen tijd te verliezen. Er staat om den hoek een auto, en men kan elk oogenblik uw af wezigheid uit het huis ontdekken." Betty deed langzaam een stap achteruit. „Waarheen meekomen?" vroeg zij. „Mijn plaats is hier." „Hier? in dit hol van misdadigers? Hier, om te wachten, tot het huis omsingeld is en u met de rest gevangen genomen wordt, om de schande van een proces te ondergaan? Weet u waaraan u voor de wet schuldig bent? Niet alleen aan het begaan van strafbare handelingen, maar ook aan medeplichtigheid ®an een moord! Zelfs de handigste advocaat u niet voor gevangenisstraf, »oo niet er- >g», kunne* behoeden!' COURANT ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (ealjard)loges, meded. (kolombr. als redac. tekst) 60 et. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 14 reg. 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adres: Bur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra)Bevr.-mo. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. met 10% papierduurtetoesl. ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f 2.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad resp. f 0.57°, f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25,f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct., fr. p. p. 6 ct. Post-Girorekening No. 16066. Reduotle- biljetten gedurende de veoentle. Zie adverten tie E.S 0.N A. Aan onze lezers bulten de gemeente doen wij het verzoek de abonnements gelden over het derde kwartaal ten bedrage van f2.— over ts maken per postwissel of over te laten sohrljven op No. 16066, kantoor Helder per post-glroblljet. De laatste manier van vereffening raden wij ten zeerste aan, daar het bedrag dan voor slechts f 0.05 wordt overge schreven formulieren zijn aan alle post* kantoren een halven oent verkrijgbaar. Per postwissel daarentegen zijn de kos ten fO.IO. Na genoemden datum wordt besohlkt met 10.15 verhooging. Over de abonnementsgelden In de stad wordt dezer dagen per looper beschikt en verzoeken wij U beleefd de kwitantie bl] eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. Harding roept een conferentie bijeen. mm r—O

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1