NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Mevrouw Atterbury's Secretaresse No. 5427 DONDERDAG 14 JULI 1921 49e JAARGANG ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f 2—, Ned. 0. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad resp. f 0.57', f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modoblad resp. f 0.95,f1.25,f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct„ fr. p. p, 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 In tere. Telefoon 60 ADVERTENTIEN; 20 et. p. regel (galjard). Ingei. meded. (kolombr, ali redae. tekst) 60 et. Kleine adv.'(geVr., te koop, te huur) v. 1—4 reg. 50 et., elke regel meer 10 et. bij rooruitb. (adresBur. v. d. bl, en met br. ender no. 10 et. p. adv. extra). Bew.-no. 4 et. Alle prijsen tijd. verh. met 10% papierduurtetoesl. De algemeen» toestand. Van alle kanten kooien thans de verklarin gen van instemming met Harding's confe- rentie-rvoorstel los. Frankrijk en Italië heb ben bet reeds aanvaard', het wachten is nog op Japan. Maar het is moeilijk aan te nemen, dat eventueel het fijn-diplomatieke Japan door eeti botte weigering om aan bemid delingspogingen deel te nemen, de openbare meening tegen zich in zou nemen. Te midden van de meerendeels (hoogge stemde en geestdriftige woorden, in de ver schillende landen geuit, worden ook nuchter der klanken vernomen. Zoo vreest blijkbaar de Amerikaansche Senator Borah, dat men te veel 'hooi op zijn vork zal nemen, en dat er daardoor ten slotte van het heele plan niets terecht zal komen. En als men leest, dat Senator Lodge als een axioma vooropstelt, dat het in elk geval noodlg is, dat Frankrijk een krachtig leger behoudt, dan kan men zich reeds eenigszlns een denkbeeld vormen van de geweldige moeilijkheden, welke de conferentie, wil zij zelfs ook maar ten deele slagen, te overwinnen zal hebben. In Frank rijk schijnt men vooral van de Amerikaan sche interventie nieuwe waarborgen tegen over Duitschland te hopen, hetwelk men, zoo als Poincaré het uitdrukt, niet met wantrou wen, maar met argwaan moet blijven gade slaan. Van groot belang zal het dan ook zijn voor het welslagen van de conferentie, dat de gedachtenwisseling over de vermindering der bewapening, indien men eenmaal daaraan toe is, niet beperkt zal blijven tot de Entente- mogendheden. De quaestie van de ontwape ning Is zulk een delicate en teers aangelegen heid, zooala Viviani terecht opmerkte in zijn mededeeling aan Havas over de afwachtende fyouding, welke de Volkenbondcommissie tot 'beperking der bewapeningen zal aannemen, dat men niet dan met de uiterste tact en fijn heid van aanvoelen kan te werk gaan, nu de stemming ln verschillende landen nog zoo verbitterd is eh men vol wantrouwen en ge voelens van wraak tegenover elkander staat. Duidelijk heeft Briand thans ln den Senaat, waar hij een eenigsizlns forscher toon aan sloeg dan in zijn Kamer-rede. gezegd, dat Frankrijk in de quaestie van de vervolging der oori >gsmisdadigers geheel terugkeert tot het verdrag van Versailles en zelf tot de be rechting zal overgaan, zoo mogelijk met, en anders zonder de geallieerden, van wie hij hoopte, dat zij het zouden billijken, dat Frankrijk, in Duitschland geen recht vinden de, dit in het eigen land zal zoeken. Aan het einde van deze week zal eerst, na afloop van het proces over de torp ede erin g van de „Llandovery Castle". welk proces door Engelsche vertegenwoordigers wordt bijge woond, blijken welke de Erjgelsche opvatting in deze quaestie is. („Hbl."). De ontwapening. De nltnoodlglng van president Harding. Niettegenstaande den grooten stap voor uit, die gedaan ls in de richting der beper king van de. bewapeningen, kan niet worden verwacht, dat do internationale conferentie in de onmiddelljke toekomst zal plaats vin den. Het geheele vraagstuk is bijzonder de licaat. Er moet uiterst behoedzaam worden geageerd, wil er een werkelijk resultaat wor den; verkregen. Gedurende eenlgen tijd was er te Washington, Londen en Tokio door de betrokken gezanten gepolst bij het depar tement van buitenlandsche zaken in quaestie over de wijze waarop de voorlooplge voor bereiding het best zou kunnen geschieden. Dit voorbereidend werk 1a op volledige wijze ten uitvoer sebracht. De openbare oonferem tie met zijn verblindende publiciteit, dient te worden voorafgegaan door een gemeen schappelijke overeenkomst over de aan te nemen houding, de te volgen procedure en de te brengen concessies. Voor dat die resultaten ten volle zullen FEUILLETON. door ISABEL OSTRANDER. (Nadruk verboden). „Maar ik heb het gedaan!" kreunde hij. „Mijn chef weet het. Als particulier speurder was Ik zelf ln de eerste plaats met de taak belast om je te vinden, je kunt begrijpen door wie.. Mijn chef vernam dat ik op het spoor was van een meisje met een litteekenl en hij denkt dat ik hem om den tuin geleid en ge knoeid heb, om jou te besonermen. Hij is eerlek en een echte buldog. Je kunt hem niet overbluffen of, omkoopen. „Zelfs niet met inlichtingen vroeg Betty in een snelle opwelling. „Zal hij niet een dag of twee geduld hebben, om mij nog een kans te geven, als je hem iets kunt mededeelen dat voor hem van groote waarde zal zijn?" „Wat bedoel je, lieve? Waar ben je achter gekomen." De vraag kwam gretig van zijn lippen. „Ik zou Mc Cormick niet kunnen om koopen, maar ik zou hem kunnen tegenhou den, tot ik jou buiten zijn bereik heb ge bracht „Mc Cormlok!" Een zin dien zij een week geleden gelezen had, stond ln vurige letters voor den geest van het meisje. „Luister! Er is een man die den titel van professor ge bruikt professor Stolz, noemden ze hem hier die pas te Chicago in hechtenis ge neste* is." zijn bereikt, zou niets nadeeliger kunnen we zen voor de zaak der ontwapening, dan dat de conferentie bijeenkwam en mislukte ten gevolge van Internationale geschillen. Alle bijzonderheden over de manier waarop de ontwapening het 'best zou kunnen worden bereikt, zijn grondig nasegaan op de Haag- sche conferenties, vóór den oorlog gehou den. Op de bij die gelegenheden verkregen bevindingen en voorstellen zijn naar men meent de plannen gebaseerd, die thans zijn overwogen. De opvatting der Britten gaat veeleer ln de richting van een controle over het perso neel dan over een beperking van het bouwen van schepen of over een stelsel van gelijke begrootingen. Maar al die punten hebben in den loop der besprekingen bloot gestaan aan wijzigingen. Men acht het waarschijnlijk, dat elk trac- taat of elke overeenkomst, die in het eind zullen worden tot stand gebracht, een speci ale paragraaf zullen bevatten, dat de verbre king van het tractaat door en van de onder teekenaars ten vroegste drie jaar na de on- zegging zal kunnen intreden. Indien eenmaal deontwapening van kracht wordt, zal die van zelf worden gevolgd door de onttakeling van de werven en de machi nerieën en door het zich verspreiden van de geschoolde werkkrachten. Het algemeene stelsel van vlootbouw zou op die manier bui ten gebruik raken; het zou aanzienlijker tijd kosten om het weer in het leven te roepen. Naar men verneemt Li een van de voor naamste redenen waarom Engeland ten zeer ste wenschte dat de Ver. Staten het initia tief zouden nemen, deze, dat het in dat ge val veel waarschijnlijker was dan het an ders geweest zou zijn dat de Senaat het verdrag, 't welk ln het eind zou zijn tot stand gebracht, ook werkelijk zou bekrachtigen. Men dient niet te vergeten, dat er in de Ver. Staten nog altijd een aeeike partij is, welke hardnekkig gekant is tegen ontwape ning, en welke er scherp op gesteld is, dat de Amerikaansche staat de sterkste zal we zen ter wereld. Tegenover dat deel der open bare meening staat de groote massa des volks, wier eenlge doel is, de aanneming te verkrijgen van eiken maatregel, die er toe leidt, dat de belastingen lager worden. De Daily News juicht de open en nadruk kelijke verklaring van Lloyd George toe, dat het Engelsch-Japansche tractaat in vol komen overeenstemming gebracht zal wor den miet de oorkonde van den volkenbond. „Indien een bepaling van het tractaat met Ja pan niet in overeenstemming is met een be paling van den volkenbond, zal deze laatste den doorslag geven", zelde de eerste minis ter. Archibald Hurd, de bekende martiem# me dewerker van de Daily Telegraph, geeft bij- zonderheden, hoe Engeland reeds met be sprekingen van de toerustingen ter zee is voortgegaan, om redenen van hooge politiek en niet uit zuinigheid alleen. Hij zegt dat er ln geen vijf Jaar een groot schip op stapel ls gezet. Toen de wapenstil stand geteekend was, werden contracten voor 817 schepen, die toen in aanbouw waren, met Inbegrip van S schepen van het type Hoed, herroepen en het materiaal, dat ln gereed heid was gebracht, werd vernietigd. Ruim 200 oorlogsschepen van allerlei type zijn op geruimd. Het aantal officieren en manschap pen dat in 1914 nog 151 duizend bedroeg zal einde van dit jaar verminderd zijn tot ruim 121 duizend met inbegrip van kustwachters en jongens van opleidingsschepen. De twee-mogendhedenmaatstaf dien Enge land ruim een eeuw had gehandhaafd, is op geheven en de eenmqgendheidmaatstaf, die enkel beteekenjt dat de Engelsche vloot niet zwalker mag zijn dan die van een andere mo gendheid is aangenomen. Uit Parijs wordt gemeld: Bij de meedeeling van het 'Ontvangen van Harding's uitnoodiging heeft Briand onder Ingezonden mededeeling. Ross slaakte een verbaasden uitroep, maar zij vervolgde: „Ik geloof dat hij vroeger ontsnapt is of zijn parool verbroken heeft, omdat hij vast gehouden wordt op een oud vonnis betref fende zekere Hamilton, maar jouw mijnheer Mc Cormick tracht nieuwe bewijzen tegen hem te vinden. Hij is een medeplichtige van mevrouw Atterbury en de bewijzen zijn in dit huls. Heb Je ooit gehoord van een vrouw die de Komeet heette?" „Ja! Maisle Larne! Zij werd te Denver ver moord, ln een opwelling van JaloerschheM, door een man die den bijnaam had van den „Rooden" Rathbone „Zij werd vermoord omdat zij mevrouw At- terbury's medeplichtige, dien man dien ze den Roode noemden, aan speurders in Lara- mie, Wyomlng, verraden had, en dezen ver wittigde de bondsoverheid in Washington en deden dat bepaalde plan in duigen vallen. De „Roode" ontsnapte naar Denver, zij volg de hem en zij werd vermoord door een mian, bekend bij den naam van Bud „Bud Malonè? En wij hebben dat nooit ver moed! De Chef zal hem te pakken krijgen „Hij is veilig op weg naar Japan," viel Betty hem in de réde. „Dam is hij zoo goed als in onze handen. Wij zullen alle havens laten bewaken en hij (kan niet ontsnappen", riep Ross uit. Daarna stak hij onstuimig zijn handen naar haar uit „Ik kan het niet uitstaan dat al die afschu welijke dingen aan jou bekend zijn! Het ls alsof je er door bezoedeld wordt! Je weet dat je mij kunt vertrouwenl Zeg mij wat die onmogelijke taak Is die je begonnen bent Laat mij haar van ie overnemen, laat mij den last ervan dragen! „TV bid je, om mij dat niet te vragem! Je Goedkoop REIZEN per boot meer gezegd: Het ls niet noodlg te zeggen, dat de Fransche regeering aan deze bespre king deel zal nemen ora ondanks gebruik te maken van de gelegenheid nogmaals van Frankrijk's innige gehechtheid aan den vre de te getulzen. Het zal tezamen met zijn bondgenooten zoeken naar de middelen om de verpletterende bewaplngen te beperken, waaronder de volken lijden, met volle waar- dieering voor de eischen van veiligheid, waar aan wij behoefte hebben. Wellicht zullen wij hierin de zoo gewensobte overeenstemming tussohen alle landen bereiken, welke den vre de zal verzekeren. Ik twijfel er niet aan of gij zult het in de regeering goedkeuren, dat zij bevestigend op den edelen oproep van pre sident Harding geantwoord heeft, in de hoop Frankrijk voor goed de zekerheid van den vrede deelachtig te maken. Langdurige toejuiohingen volgden op Bri- and's verklaring, wat ook het geval was ln den Senaat, waar Briand haar eveneens heeft afgelegd. De Fransche bladen sluiten zich bij de woorden van den minister-president aan. De correspondent te New-York van de Londensche Daily Telegraph berldhit ln verband- met de door president Harding voor gestelde ontwapeningsconferentie dat de buitengewone openhartigheid, waarmede de toestand in het Verre Oosten en die ln den Stillen Oceaan in het voorstel zijn saamge- koppeld met de ontwapemingsquaestie, de meeste Amerikanen heeft verrast. En dan vervolgt de correspondent: „Omtrent de quaestie, hoever de voorgestelde hernieuwing van het Britsch-Japansohe verdrag een rol gespeeld heeft bij die voorstellen, ls niet met zekerheid bekend; maar de openhartigheid dwingt mij, er bij te voegen, dat de openbare meeBing in de Ver. Staten zoo'n hernieuwing met toenemende ongunst beschouwt. Met Duitschland van de baan, heeft Engeland zoo zeggen de lieden hier geen reden om voor eenigen vijand in den Stillen Oceaan te vreezen. De bladen van den heer Hearst hebben niet geaarzeld te pas en te onpas uit te roe,pen, dat dehernieuwing van het Britsoh-Japansche verdrag een dolk zou we zen, door Engeland met een punt gericht op het hart van de Ver. Staten, wier mededin ging cp zee en in den handel op het Verre Oosten grooteljjks wordt gevreesd." Parijs, 18 Juli. De Amerikaansche gezant te Rome heeft uit naam van zijn regeering aan markies Torretta, den minister van bui tenlandsche zaken, gevraagd welke ontvangst Italië aan het voorstel van president Har ding zou bereide». De bladea melden, dat de Italiaanscke regeering zich zal haasten de uitnoodiging van Harding aan te nemen. De antwoorden der mogendheden. Washington, 18 Juli. Naar vernomen wordt, zijn er gunstige antwoorden ingekomen van op één na alle mogendheden, aan welke de V. S. een conferentie in zake beperking der bewapeningen in overweging hebben gege ven. (Welke de mogendheid ls, die niet, of weigerend, heeft geantwoord, wordit niet ge meld.) Washington, 18 Juli. Voorgesteld wordt de bijeenkomst van de ontwapeningsconfe rentie te stellen op 11 November, den verjaar- dag van den wapenstilstand. Het departement van Buitenlandsche Za- kunt mij niet helpen, niemand kan dat. moet het alleen klaar spelen!" „Dus bedoel je dat ik Je hier moet la ten?" Zijn armen vielen langs zijn lijf. „Kan niets je bewegen? Ik mag zelfs niet blijven om je te beschermen, om op Jou geen arg waan te vestigen? Ik kan niet! Niemand kan de vrouw, die hij liefheeft, ln zoo'n gevaar laten 1 Als ik je nu eens met geweld mee nam?" „Dat zul Je niet". Betty sprak zacht, maar zoo stellig mogelijk. „Ik heb je vertrouwd, lk ben naar je toegekomen* omdat je bet ge vraagd hadt, je zult van mijn goede trouw geen partij trekken, om haar te vernietigen. „En je moet niet spreken van liefde. Ik ben je dankbaar, omdat je het misnoegen van je Chef geriskeerd hebt, je loopbaan zelfs, om mijnentwil, maar ik moet alleen staan. Er is hard werk voor mij voor den 'boeg en ik zal slagen; ik voel het in mijn binnenste en niemand kan mij afbrengen van wat ik vóór heb." Herbert Ross haalde diep adem en zijn stem was schor van ingehouden aandoening toen hij plechtig zeide: „Dan moge God Je behoeden, liefste! Het kan zijn dat je gelijk hebt; zulk een -moed als de jouwe moet zijn loon krijgen, onver schillig wat Je doel ls. Denk er aan, dat ik dag en nacht op wacht zal staan, zoo dicht bij Je, als maar mogelijk zal zijn, zonder Jou ln gevaar te brengen. Neem dit aan en draag het; laat het geen oogenblik buiten Je bereik, en als er gevaar dreigt, blaas er dan op zoo hard als Je kunt. Er zal een man op post staan, die het kan hooren, en het sein door zal geven, en Je zult mij dan aan Je zijde vinden. Ik moet je nu niet ophouden, maar groote God! wat vind in het afschuwelijk ken ziet niet in, waarom de besprekingen niet zouden leiden tot een plan voor associa tie der volken als door Harding bepleit. OPPER-SILEZIE. De Petlt Parialen meent te weten dat d« Ententecommissarlssen ln O. S. hun regee ringen hebben meegedeeld, dat het hun on mogelijk ls gebleken tot overeenstemming te komen ten aanzien van de verdeeling van O. 8. Onder die omstandigheden is het waar schijnlijk dat de Ententemogendheden zich zeer binnenkort met deze kwestie zullen be zighouden en 'eeni aanbal deskundigen met een onderzoek zullen belasten, opdat de Op perste Raad, die vermoedelijk tusschen 24 en 80 Juli bijeenkomt, het vraagstuk tot een snelle oplossing kan bronzen. Berlijn, 18 Juli. In een onderhoud met den Opper-Siilezlsohen correspondent van de Voa- sisohe Zeltung heeft de Engelsche generaal Henniker verklaard, dat een nieuwe Pool- sohe opstand met geweld izal worden onder drukt. De Poolsche grens wordt thans geslo ten en wel door troepen van alle drie in Op per-Silezië vertegenwoordigde mogendheden. Voorts verneemt de Vosslsohe Zeltung, dat de Engelsche troepen de laatste dagen krach tig optreden tegen de Poollsohe benden^ welke nog in het bezit van wapens zijn. Ryblnsk, 12 Juli. Volgens verklaringen van vluchtelingen verklaren opstandelingen, dat de vierde opstand reeds 17 dezer los zal barsten. De leiders der opstandelingen elsohen, dat de Dultsohers voor 18 Juli de streek aulen verlaten. Wie aan het bevel geen gevolg geeft, aal naar Pols* gevoerd worden. In diplomatieke kringen te Berlijn beves tigde men Dinsdag, dat generaal Lerond om „gezondheidsredenen'' ontslag heeft aange vraagd. Men verwacht, dat de Fransche regee ring dit ontslag dezer dagen zal aanvaarden, waarop dan Lerond zijn functie als voorzitter van de entente-commissie in Opper-Silezië zal vaarwel zeggen In entente-kringen is men over dit heengaan, aldus het Acht Uhr Abend- blatt, in het geheel niet verbaasd. De rap porten van de Engelsche en Italiaansche ver tegenwoordigers in Opper-Silezië hebben de regeeringen van Engeland en Italië ertoe ge bracht de houding van generaal Lerond krach tig te bestrijden. Lord Curzon heeft te Parijs onomwonden tegen den generaal stelling ge nomen. Wie tot opvolger van Lerond zal worden benoemd, staat nog niet vast. Zeker is het echter, reeds, dat opnieuw een Franschman tot voorzitter der entente-commissie zal worden benoemd. Het iB mogelijk, dat de Fransche regeering ditmaal een hooggeplaatst ambtenaar zal aanwijzen. Ten slotte zy nog vermeld, dat waarschijnlijk ook een groot aantal andere personen Opper-Silezië zullen verlaten, o. a. de om zijn poolsch-gezindheid bekende Fransche generaal Denis, de plaatselijke commandant van Beuthen en généraal Gratier, de opper bevelhebber der Fransche troepen in Opper Silezlë. DUITSCHLAND. De ecb&dcverircteöing. De Rijksbank deelt in Berlynsche bladen mede, dat het haar gelukt is zich door bemid deling van de bankflrma Mendelssohn Co. te Amsterdam een crediet van 150 inillioen gouden marken te verschaffen. Over het ver- leenen van verdere credieten van denzelfden aard wordt nog onderhandeld. De door de regeering getroffen maatregelen worden door deze credietoperatie aangevuld, De vervulling der op 81 Aug. afloopende ver plichtingen kan als verzekerd worden be schouwd. Verdere betalingen behoeven dan gedurende 1921 in wissels niet meer te worden gedaan. De processen te Leipzig. Het proces tegen de duikbootefficieren om jou in hu» kieuwen te laten terug- keerenl Betty betastte het dunne kettinkje, dat hij om haar hals' had gehangen. Er hing een fluitje aan e» zij verborg dat snel onder haar mantel. „Ik zal het niet vergeten en nieit bang zijn, daar ik weet, dat jij hier bent: Ik ben ook blij dat je mij niet voor een misdadigster houdt, zelfs al heb ik tegen de wet misdreven. Toen ik dacht, dat Je mij achtervolgde, mij bespied de, toen voelde ik dat lk Je haatte, maar nu „Nu?" 'herhaalde hij zaoht toen zij weifelde. „Ik ben Innig dankbaar en wij wij zul len vrienden zijn." Betty stak haar hand weer uit, maar ditmaal verlegen. „Ik dank je, o ik dank je voor «lies wat je voor mij ge daan hebt, voor alles wat je wilde doen en goeden nacht." Hij nam haar kleine hand in zijn twee han den en hield haar een oogenblik zonder een woord te spreken stevig vast. Daarna trok zij haar langzaam weg, keerde zich om en verdween ln de duisternis, met den grooten hond stil achter zich aan. Voor de eerste maal rfedert zij ln dat huls gekomen was, had zij een licht gevoel ln haar binnenste en vervulde een groote rust en be vrediging haar hart. Ondanks het gevaar waarin zij verkeerde, was alle vrees van haar af gevallen, want was hij daar niet op wacht? Stellig zou niets haar nu deren, geen macht der duisternis of kwaad zou haar aan raken, zoo lang hij daar wacht hield, zoo lang dat fluitje aan naar hal» hing om hem te hulp te roepen. Hij had ln haar geloofd, toen de heele wereld aan haar getwijfeld zou hebben, omdat hij va» haar hield. Ea zij? Betty stond stil cp hst pad sa haar handen gingen te- Blttimar en Boldt is Dinsdag te Leipzdg be gonnen onder voorzitterschap van drHchmldt en in tegenwoordigheid van de vertegen woordigers der Engelsche regeering met Kir Ernest Polleek aan het hoofd. De 'beklaagden worden run, moord met voorbedachten rade beschuldigd, omdat sij nadat de duikboot U 86 op 27 Juli 1918 120 zeemijlen ten westen van het Zuidelijkste punt van Ierland het hospitaalsohlp Llando very Oastle in den srond had geboord ln gezelschap van den duikbootkapitein Potzig de reddingsbooten waarin schipbreukelingen waren ondergebracht hebben laten beschie ten om op deze wijze de getuigen van den in den strijd met het volkenrecht geschiedde torpedeering van het hospltaalachip te laten verdwijnen. Kapitein Patzig is voortvluchtig. Hij heeft belden beklaagden laten beloven niets over de gebeurtenissen te verklaren en ln zijn oorlogsdagboek heeft hij van de feite» ook niets vermeld. Hij heeft zooals uit de san- klacht blijkt, tijdens de beschieting de man schappen van de duikboot onder dek gehou den, opdat ze geen getuigen van zijn op treden zouden zijn. Tijdens het onderzoek in deze zaak hebben de belde beklaagden ge weigerd op de hun gesteld# vragen te ant woorden en ook nu verklaart Diuraar geen verklaringen te zuilen aflegden. Boldt ver telt het een en ander en zegt trotsch te zijn onder de bevelen van een commandant als Patzig te hebben gestaan. Toen b.v. de U 80 nog slechts een enkele torpedo en bovendien een beschadigde periskoop had en een aan tal vijandelijke oorlogschepen in zicht waren, slaagde Patzig er nog in het Amerikaansche transportschip Clncianati in den grond te boren. Indien elke duikboot es* dergelijke» commandant sou hebben gehad, zou volwas beklaagde Engeland dan oorlog nooit hebbea kunnen winnen. De voorzitter meent dat dit allee hier al ets heeft te maken. Boldt verklaart ten slotte nog dat Patzig zich heeft vergist en middelen heeft aangewend waartoe hij geen recht had. maar hij werd bezield door den heiligen wil een einde aan de hongerblokkade te m*ken en Duitschland naar de overwinning te voe ren. Waarom Patziz van dit alles niet in zij* dagboek heeft vermeld, weet beklaagde niet, De eerste getuige ls Chapmann, de tweede officier van de Llandovery Castle. Hij zegt, dat het schip alle kenteekenen van een hos pltaalachip aroeg.Noolt zijn op de Llandovery Oastle munitie of troepen vervoerd. Nadat het schip in den grond was geboord, nam de bemanning plaats ln de reddiagisbooten. die aan stuurboordzijde in zee werden gek ten. De reddingsboot, waarin getuige was terechtgekomen bleef ln de buurt van het schip. Een drijvende boei saf wat licht ea daarom slaagde getuige erin een twaalftal schipbreukelingen op te pikken. Aan den kant van het schip waar getuige alch bevond, dreve» 7 reddingsbooten. Of er san de andere zijde ook naar oeneden waren gegleden weet hij niet. Twee booten sloegen om en verdwe nen in de golven. Ook gelooft getuige, dat door de ontploffing van den ketel van de Llandovery CasrtlQ, die kort na de torpedee ring volgde, enkele personen werden gedood- In de reddingsboot van getuige bevond zich ook de kapitein. Toen de duikboot naderde werd aan de reddingsboot geroepen onmid dellijk te naderen, daar anders geschoten zou worden. Deze woorden kwamen] uit den mond van den oommandont van de duikboot, die in elke hand een revolver hleid. De kapitein van de Llandovery Castle begaf zich toen aan boord van de duikboot, maar kwam wel dra terug en deelde mede, dat de eerste offi cier hem hiad gezegd, dat de reddlngabooten zoo spoedlz mogelijk uit de nabijheid van Ingezonden mededeeling. Tegen aambeien, droge of bloedende, wende men Foster'z Zalf aan. Deze doet de jeuk en pijn onmiddellijk bedaren, en heeft een bijzonder heelende wer king. Prijs f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. zaam gevouwen naar haar borst toe. Wat zou dat vreemde gevoel van geluk beteeke- nen, dat over haar was gekomen ln het aan gezicht van het gevaar, en waarom was dat gevaar zelf zoo klein geworden bij de ge dachte alleen dat hij in haar nabijheid wachtte? Waarom vertouwde zij hem ten volle? Was het misschien omdat naar geloof, haar vertrouwen waarmee zij het zijne be antwoordde, in Iets worstelde, dat dieper dan vriendschap was? Terwijl zij zich zelve nog de vraag stelde, gaf haar eigen hart Jubelend het antwoord. Het was liefde! HOOFDSTUK XVIL De rollen omgekeerd. Betty bereikte het huis veilig en wel, maar nu stond zij tegenover een onvoorziene moei lijkheid. In haar haast, om aan het verzoek gevolg te geven, had zij er niet aangedacht hoe zij weer binnen zou kunnen kopen', als Weloh de ronde gedaan en alle deuren op het nachtslot gedaan had. Zij wist hoe zorgvuldig het huis bewaakt werd en als zij een van de alarm-draden ontmoette, zou alles verloren zijn. Aan de mogelijkheid dat een raam of deur niet verzekerd, zou zijn, viel niet te denken. De (benedenverdieping was nog verlicht en zij zag schaduwen bewegen achter de gor dijnen van de ramen, toen zij langs den kant van het huis sloop, waar de muziekkamer lag. Betty had niet op den tijd gelet, maar zij voelde, dat het heel laat moest zijn en met weinig hoop, probeerde zij de deur vata de keuken. Wordt vervolgd. COURANT Poet-Girorekening No. 16066. 60) Red uctle- biljetten gedurende de vacantle. Zie adverten tie E.S O.N.A.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1