Ingezonden mededecling. het schip moesten verdwijnen. De Êngelschen probeerden toen' dit zoo gauw mogelijk te doen. Spoedig verscheen toen de duikboot opnieuw en toen begaven zich de vierde officier en getuige aan boord van de U 68. Daar vroeg mpn hen of er zich aan boord van de LIandovery Castle Amerikaansche officieren hadden be vonden. Hoewel beiden een ontkennend ant woord gaven, hield de Duitsche officier steeds vol dat dit het geval was geweest. De beide Eneelschen konden toen weer naar de reddingsboot terugkeeren, die toen weldra uit het zicht van de duikboot verdween. Wat later verscheen' de duikboot weer zoo plotse ling, dat imet moeite een botsing werd ver ineden. De getuige dacht toen, dat het er de Duitschers om te doen was de getuigen van de torpedeering uit den weg te ruimen. Nadat men een zeil had opgezet slaagde de reddingsboot erin in de duisternis te ontko men. Uit de verte hoorde men toen schoten vallen. Verscheidene granaten vlogen over de reddingboot. In het geheel werden onge veer 14 schoten gelost. De getuige dacht eerst dat de duikboot in een gevecht was gewik keld. Als eerste getuige van de verdediging werd Woensdag gehoord de Kanaalloods Popitz, die stuurman was oip de U. 86. De voorzitter vermaande dezen getuige opnieuw, de volle waarheid te zeggen, zonder rekening te houden met zijn vroegere superieuren. Getuige geeft dan een uitvoerig verslag van de gebeurtenissen van 17 Juni. Er is langdu rig overlegd, zeide hij, of er gevuurd zou worden of niet. luitenant Dittmar en ik rieden af het schip te torpedeeren.' De com mandant besl'oot eerst na langdurig aarzelen dit toch te doen. Van de twee torpedo's, die afgevuurd werden, trof er slechts één. Wi, voeren onder water verder en doken daarna weer op om ons te overtuigen, of ons vermoe den, dat er militaire strijdkrachten aan boord van het hospitaalschip waren en het schip voor militaire doeleinden werd misbruikt, juist was geweest. Wij naderden de plaats van het ongeluk, waar een groot aantal menschen in het water zwommen. Dezen waren ongeveer 6 600 meter van het schip verwijderd. Daaruit moesten wij opmaken dat de 'booten, waarin Zij zich gered- hadden, reeds gezonken waren Daarna zagen wij ook de reddiingslbooten met schipbreukelingen. Van deze booten waren verschillende verlicht. Wij naderden verschil lende van deze booten, om te zien of er offi eieren in zaten. Enkele schipbreukelingen werden aan boord' gehaald. Het is mogelijk, dat in de lucht geschoten is om de booten te dwingen naar ons toe te komen. Dat een boot bij de pogingen tot redding vernield is, heb 5k niet gezien. De aan boord gehaalde lieden werden vehhoord, in de eerste plaats om na te gaan, of het vermoeden, dat er Amerikaan sche vlieger-officieren aan boord waren, juist was. Op de vraag van den voorzitter, waarop dit vermoeden berustte, antwoordde de getuige: „Onze commandant had dit vermoeden; waarop hij dit grondde, weet dk niet." Verder verklaarde de Kanaalloods Popitz nog het volgende: Toen kapitein Patzig zich er van overtuigd had, dat er geen bewijis was geleverd voor bet misbruiken van het hospitaalschip, riep hij de manschappen bijeen en hield hij een toespraak, waarbij hij ongeveer deze woorden sprak: „Gij weet wat gebeurd is. Ik verzoek u te zwijgen. De verantwoordelijkheid neem ik op mijn geweten." Kort daarop, toen de mannen naar beneden waren gegaan, loste de duikboot eenige scho ten. Get. vermoedde, dat de reddingbooten beschoten werden, daar er geen ander doel bestond. Dat de duikboot herhaaldelijk zou hebben gepoogd een der reddingbooten te rammen, heelt get. niet gezien en hij heelt dit ook niet kunnen opmaken uit de beweging der duikboot. Dat een der reddingbooten aan de duikboot was vastgemaakt* toen deze laat ste onderdook, is buitengesloten. Want toen het touw werd gekapt, waren de manschap pen nog op de brug. De eerste machinist Ney, die tweede stoker op de „U. 86" was, heeft slechts twee redding- booten gezien. De duikboot had, om de men schen te sparen, zoo langzaam mogelijk ge varen. Na het doorzoeken der eene redding boot is hij op hevel van den commandant naar beneden gegaan en had hij zich ter ruste begeven. Door herhaald schieten werd hij gewekt. Get. 'geeft toe, dat hij vermoedde, dat op de reddingbooten geschoten werd. Op den morgen na de torpedeering riep de oommandant de bemanning bijeen en zeide, dat hij hetgeen hij gedaan had, voor zichzelf en zijn God had te verantwoorden. Tenslotte had hij het slechts in het 'belang des vader lands gedaan. De commandant verzocht over het voorval het stilzwijgen te bewaren. In antwoord op een vraag van den voor zitter en het O. M. verklaart get., dat het ieder was opgevallen, dat de commandant na de torpedeering van het hospitaalschip alleen met de beide officieren aan dek was gebleven. De K. A. P. D. en de Derde Internationale. Het besluit van het derde wereldcongres der communistische internationale om van de Comm. Arb. Partij de samensmelting met de Ver. Comm. partij te eischen en in geval van een weigering haar buiten de Internationale te sluiten, wordt door de K. A. P. D. met een oorlogsverklaring beantwoord. Zij publiceert in de oornm. „Arbeiterztg." een manifest aan het rev. proletariaat. Daar in worden de meest scherpe uitdrukkingen gebruikt, die tot dusver door de K. A. P. D. tegenover Moskou en de Derde Internatio nale zijn geuit De K. A. P. D. verklaart nl. niet voorne mens te zijn haar leven en toekomst aan de verraders der proletarische revolutie in Duitschland, d. w. z. de Vereenigde Commu nistische Partij uit te leveren. Helt derde wereldcongres, zoo wordt ge zegd, heeft de proletarische revolutie verra- dten. De K. A. P. D. is eensgezind in bet be wustzijn, dat het een smaad is, nog langer tot deze Internationale te behooren. Zij beant woordt hot ultimatum van do derdo wereld» oongres met de oorlogsverklaring. De K. A, P. D. zal niet moede worden deze Derde In' ternationale te bestrijden. Loonstrijd ln Dnitschland. Essen, 18 Juli. Een nieuwe algemeene loonstrijd in de Duitsche industrie wordt tegen 1 September voorbereid. Nadat de spoorwegmannen en het hulppersoneel 'bij de posterijen reeds nieuwe eischen tegen het najaar hebben aangekondigd, hebben nu ook de Berlijnsche vakvereenigdngen de bespre kingen met enkele organisaties hervat, om de loonen ln het najaar in overeenstemming te brengen met de stijgende duurte. Door verschillende arbeidersorganisaties wordt een loonsverhooging van 30 tot 50 pet. ge noemd. Ook in de industrie in het Saargebied zijn weer tal van loonacties aan den gang. Zoo zijn de albeaders in de bouw- en aanverwante vakken een loonactie begonnen, alsook de centrale bond van slagersgezellen, de typo grafenband, enz. Zij gronden hun eiscth op de voortdurende stijging van den prijs der le vensmiddelen in het Saargebied. Een valsche muntersbende gearresteerd, Het is de Du-sseldorpsohe politie weder ge lukt een grootte valsche-munterbende, die in West-Dui-tschland en Holland haar bedrijf uitoefende, te arresteeren. De bende was sedert 1919 aan het werk en wel aanvankelijk in Dusseldorp en München Gladbach. Daarna werd de hoofdzetel naar Keulen verplaatst. Leider van de bende was de „Koopman" Olassen, te Keulen. Meer dan 100 personen van de bende wer den thans gearresteerd. In de werkplaatsen te Dusseldorp, Keulen en Müncben-Gladbach werd al het materiaa" in beslag genomen, en buitendien voor 400.000 mark valsche 50-markbiljetten en „Reiohssteuermarken". De bende heeft mil- lioemen in omloop gébracht, waaronder ook, naar verluidt, zeer veel Hollandsche zilver- bons van f 1 en bankbiljetten van f 25. IERLAND. Volgens nadere berichten uit Belfast, zijn bij die relletjes van Zondag -tusschen nationa- listen en unionisten veertien burgers gedood en negentig gewond. Officieel wordt gemeld, dat 82 huizen volkomen platgebrand en 41 ge deeltelijk verwoest werden. De meeste ervan waren door katholieken bewoond. De moeilijkheden begonnen Zaterdagavond met den moord op een politie-agent en de ver wonding van twee anderen. De stad is nu rustig. Voor het overige hebben de gevechten tot vlak voor het ingaan van den wapenstilstand in alle doelen van Ierland voortgeduurd, niet alleen in afgelegen plaatsen,' waar het be richt nog niet ontvangen was, maar ook in groote centra. Zoo werden vier soldaten Zon dagavond in een voorstad van Cork ontvoerd en doodgeschoten. Later vond men hun met kogels doorzeefde lijken. Een gepensioneerd majoor werd te middernacht uit zijn -huis ge haald'. Den volgenden ochtend vond men zijn lijk een eindje verder. Te Castle Island' werden drie soldaten uit een hinderlaag gedood. Te Skiibbereen werden 'gisteren nog een vrouw en een meisje gedood door schoten die op huizen gelost werden. De bewoners van die huizen hadden den wrevel van Sinn Fein gaande gemaakt. Londen, 13 Juli. Dublin heeft gisteravond geestdriftig het bestand gevierd. Duizenden bevolkten) de straten zingend en Juichend tot den vroegen ochtend. Militairen en politie waren afwezig. Overal elders in Ierland wordt het bestand' even zorgvuldig gehand haafd en heersoht voortreffelijke orde. Al leen Belfast verbrak Maandagavond het 'be stand door ongeregeldheden en brandstich tingen waardoor eenige menschen gewond werden en honderden nationalistische gezin nen dakloos werden ten gevolge van de ver nielzucht van de benden van Oranje-mannen.' (Wij hebben er al de aandacht op gevestigd, dat de wapenstilstand alleen door Zuid-Ier- land geteekend is. Het curfew te Belfast is dientengevolge opnieuw ingesteld. Intus- schen is gisteren op geestdriftige wijze 12 Juli, de herdenkingsdag van den slag aan de Boyne, zonder eenig incident gevierd. Zondag werden in een ontmoeting tusschen Sinn-Fein- en Kroontroepen te Castle Island nog 15 -personen gedood. De wapenstilstand wordt in heel Ierland strikt in acht genomen. Wat dit te beteeke- nen heeft, blijkt uit de statistiek van den laatstem tijd, volgens welke eiken dag tus schen de twintig en dertig menschen gedood of gewond worden. De Valera's aankomst te Londen. Londen, 13 Juli. Bij hun aankomst te Lon den zijn do Valera en zijn raadsleden door de Ieren hier geestdriftig ontvangen. Morgen zullen zij met den eersten minister samenkomen, om den grondslag voor de con ferentie te regelen, welke over het Iersche vraagstuk gehouden zal worden. FRANKRIJK. POLEN. Een aanslag op Pllsoedskl. Uit Warschau wordt gemeld, dat een aan slag is gepleegd op Pilsoedski. Een student drong diens werkkamer binnen en loste tal van revolverschoten zonder hem te kwetsen. Een groot aantal personen zijn gearres teerd, daar men meent te doen te hebben met een poging om de regeering ten val te bren gen. RUSLAND. Ceton gearresteerd. doch dat een accountants-verklaring een be trouwbare inlichting kan geven over den vermogens-toestand, zooala deze door het WAT DE KRANTEN ZEGGEN. DeNederlandscheBamk. HBH WÊH „Aon verslag wordt weergegeven!. De goede maat- De Nederiandsdhe Bank (behaalde in 19-0 schappijen zullen dit middel gaarne aangrii- eenwmst van 27.4 mi-llioen tegen 7.4 millioen pen; er zullen dle n 1910. Deze winst kwam voor zeven achtste ni,et het van een onafhankelijk des ten goede aan den Staat. De bank zelf houdt kundige wenscben ,,Maal f Si8 wy beweren niet dat alleen aooountapts- altoos nog heel wat. \V ant daardoor betaalde controle hèt middel is, om het puibliek ver in a1 i o ^-n n<i? i i trouwen te herwinnen. Zij zou dit naar haar i V n i? et ?i' anrd zelfs nlet hunnen doen, doch die oon- ■x taalt zij daardoor meer tantièmes; directie trole is één der middelen, en een zeer deug en commissarissen, die tien jaren geleden delp, zoowel in het belang van verzekerden, nooit in eenig jaar 200.000 kregen, verdeel- aja van het Bestuur en de aandeelhouders, den voor 1920—'21 niet minder dan 801.000. Een militair depot ln de lucht gevlogen. Soassons, 13 Juli. Tengevolge van het ont vlammen van (gas in het depót van Mercin Ponumier bij Soisson-s gedeeltelijk in de lucht gevlogen. In -het depót bevonden zich 460 ton explosiestoffen met ongeveer 10.000 granaten, waaronder 100 kisten pyrietgrana- ten. Er werden onverwijld maatregelen ge nomen. ITALIË. De onlusten. ALpANIE. Opstand. Uit Parijs wordt gemeldt, d'at Albanië in opstand is. De Aïbaneesche regeering heeft troepen gelicht om nieuwe invallen, die Ser viërs van het Noorden uit ondernemen, af te slaan. De Al'baneesche opperbevelhebber, die zich met een diplomatieke zending te Bel grado bevond is spoorslags -teruggekeerd. Walona moet in hand-en zijn van Thrksch- gezinde elementen, die dé Grieksche stoom schepen in de haven in beslag hebben geno men. De hitte. De ontzaglijke hitte, welke Parijs teistert, schijnt haar hoogtepunt nog niet te hebben bereikt. Nog steeds stijgt de thermometer, alhoewel er uit de Proivence en ElizasjLotha ringen onweersbuien worden gemeld. Dinsdag heeft de hitte verscheiden slacht offers gemaakt. Bovendien had de politie het druk met het opmaken van proces-verbaal tegen tal van personen, die wat al te luchtig waren gekleed. De Engelséhe bladen melden, dat de hitte in Engeland steeds aanhoudt. Zondag was de heetste Juli-dag, dien men in de laatste 40 jaren gekend heeft en Maandag was al niet veel minder. De maximum temperatuur in de schaduw was 89 graden, diie in de zon 133. Er scheen Dinsdag nog niet de minste kans op regen. Uit verschillende plaatsen komen me-de- deelingen van gras- en boschbranden en vele mooie plekken verkeeren in gevaar. Zon dag was de brandweer te Londen genood zaakt herhaaldelijk branden te blusschen op de bekende Hampstead Heath en ook in vele and-ere parken en open plaatsen, zoowel te (Londen als elders, iwerden branden geconsta teerd. De drinkwatenvoorraad in Londen neemt, ten gevolge van het opdrogen der Theeans-bronnen, waaruit de hoofdstad groo tendeels haar water krijgt, bedenkelijk af en den burgers wordt telken-s medegedeeld, dat alle waterverspilling moet worden -tegenge gaan en geen -water mag worden verkwist aan het besproeien van tuinen. In commissie-vergaderingen van het Lager huis werd door de voorzitters aan de leden toestemming gegeven de beraadslagingen bij te wonen in hun hemdsmouwen. In vele doelen des lan-ds is het oogsten be gonnen. In Noord Wales is de oogst uitste kend, doch het stroo erg kort. Uit Essex, Cambridge, Suffolk wordt gemeld, dat de oogst goed is, doch de graankorrels zyn erg klein. Zee-onderzoek. (Maandag is te Kopenhagen het congres van de Internationale oommissie voor zee-on derzoek begonnen onder voorzitterschap van mr. Henry Mauricé (Engeland). De voor naamste punten van de agenda zijn de vis- scherij-toestandem in de Noordzee en de re- géiing van het internationaal recht in ver band met d-e -zeevisscherij. Na afloop van het oongres steekt een Deen- sche wetenschappelijke expeditie in Augus tus in zee om onderzoekingen te doen in den Atlantischen Oceaan. De tocht staat onder leiding van dr. Joh. Schimidt, wien zes onder zoeker® ter zijde staan. De exueditie heeft de beschikking gekre gen over -een Engelsche treiler van 400 ton, die thans wordt uitgerust. De tocht zal 12 maanden duren en zich uitstrekken van Gi braltar tot bezuiden den evenaar. Het schip van Amundsen. Esperanto. Naar uit Praag wordt gemeld zullen op het Esperantisbencongres, te houden in Praag tegen het einde van deze maand, 82 staten, uit alle deelen der wereld vertegen woordigd zijn. Er komen vertegenwoordigers van 41 na tionaliteiten; en het aantal gedelegeerden wordt op 2200 gesteld. De „Haagsche Post" gaat na, wie de ge maakte winsten betaalt. Dat zijn natuurlijk zij, die van de diensten der bank gebruik maken: de handelaars. Die betaalden dus in 1920, indirect aan (belasting (jhet aandeel, dat de Staat uit de winsten der Bank ontvangt) ruim 22 millioen. Doch ze verhalen dit weer op hun afnemers, natuurlijk telkens ver meerderd met omzetwinst en -zoo betalen de INGEZONDEN. Geachte Redactie. Onder het motto „Een zonderlinge staking" is er een berichtje in Het Nieuws v. d. Dag gelanceerd, dat wel even de aandacht verdient. Gegoede ingezetenen zouden als protest tegen' de hooge belastingen geen ei bruikers ten sjotte misschien, met alle «steun meer verleenen aan allerlei liefdadige winsten, een 40 millioen. Hierop richt zich de critieik der ,JL P.": De reusachtige winst der Ned. Bank is mede een der oorzaken van de groote duurte, die ons land, meer dan eenig ander in Europa, teistert. Zij is een der uitvloeiselen van een in den grond verkeerd fiscaal stelsel, dat steeds meer en meer zijn revenuen zoekt in indirecte bronnen, welke het leven noodeloos duurder maken. Daarin dient verandering te komen. In het algemeen door een grondig gewijzigd stelsel; wat één der omderdeelen betreft, in een andere verhouding tot de circulatiebank. Een circulatiebank, die in één jaar 108 pCt. netto winst maakt, ook, al draast zij die winst grootendeels af aan den Staat, zelfs, al werd zij geheel door deni Staat gedreven, is een onding. Zij moet een blokje zijn aan het been van den handel, die toch al niet te sterk staat. De diamant-industrie. instellingen hier ter plaatse; deze zouden aan haar lot worden overgelaten. Hoewel een protest tegen den belasting druk in onze gemeente geenszins misplaatst is, schijnt mij het middel van verweer in d-jci boven aangehaalden vorm al heel sleöht ge kozen. Het werpt bovendien een eigenaardig licht op den oprechten weldadigheidszin der beter gesitueerden. Nu ja, als het hun naar den vleeze gaat, wallen ze wel een ietsje af staan, een aalmoes of een penningske voor de een of andere vereeniginig, maar zelf moet men dan ook overvloed- hebben I Och, ik heb ze zoo dikwijls gadegeslagen, die dametjes uit gegoede kringen, die door te veel vrijen tijd uit verveling zich op het een of ander philantropisch doel wierpen eti daarvoor de groote trom roerden, als zijnde het doel, waar zich nu elk voor moest inspan nen. Het (belachelijke van hare naïeve pogin gen schijnen zij niet in te zien, en als men nu nog ondankbaar is en de gemeente te veel De toestand in de diamant-industrie was .belasting heft, dan gooi je dien heelen rom KORTE BERICHTEN. De gemeenteraad van Weenen heeft een minimum-loon voor dienstboden bepaald. steeds een vrij betrouwbare graadmeter voor de -algemeene welvaart. Daarom is het mis schien geen slecht teeken dat de heer H. Polak in het weekblad van den A. N. D. B. kan schrijven): Er valt eindelijk, eindelijk een bemoedi gend woord té schrijven. Een lichtstraal is gevallen in de diepe duisternis, die ons vak nu reeds zoo ontzettend lang omhulde. Hoop op verbetering van den toestand, op werk in de naaste toekomst, althans voor een deel der onzen, is ontstaan. Er zijn namelijk vele Amerikaansche koo- pers overgekomen; meerdere zyn op weg hierheen); er is een stijging in de prijzen te konstateeren; er is verkocht; er zijn zaken gedaan, wel is waar nog niet op zeer groote schaal, maar toch ook niet onbeteekenend. In elk geval schijnt men over dit doode punt heen te zyn. Het „DiamanbHandelsblad" had verleden week reeds marktberichten, die er heel wat mei maar op zy'! Ik wil nog niet eens spreken over de duizenden bloempjes, lintjes en snoe zige niemendalletjes, waarmede men op straat wordt achtervolgd door allerlei vereeni- ginkjes, die o -zoo'n edel doel nastreven, maar wat toch veel op een verkapte 'bedelarij ge lijkt. Niettemin zijn er natuurlijk vele vereeni- gingen, die nuttig werk leveren. Wanneer nu alle liefdadigheid-szin moet verdwijnen, dan bedenke men echter goed wie er de dupe van worden. In de eerste plaats de zwakke ren, die voor totalen ondergang worden be hoed, als daar zijn de tib-c.-vereenigingen, „Liefdadigheid naar Vermogen", enz. Wanneer nu voor deze menschen niets meer wordt gedaan, dan zal het leger der ontevredenen aanzienlijk worden vergroot, maar men straft bovendien menschen, dié part noch deel hebben aan de onzinnige ge meente-uitgaven. -Terecht vinden de revolutionaire elemen- gunstiger uitzagen, dan sinds wie weet hoe ten alle weldadigheid uit den booze, want al wordt er ook een enkele gered, de groote massa wordt en blijft de dupe van het kapi- Ianigen ty'd het geval geweest is. Het «eva 1-Groenendaal. De „N. R. Crt." gelooft niet dat een „hon gerstaking" een bewijs van den ernst der overtuiging van den dienstweigeraar is. Wel is zulk een aanwijzing gelegen in de talistische stelsel, alleen rekt men er het re volutie-proces door, stelt het nog een wijle uit, doch het zou spoediger komen als er geen weldadigheid was. Wil men deze ele menten in de hand werken, men ga zijn gang, maar zy- dan ook niet verwonderd of dienstweigering zelve en de -gelatenheid, ^hl'ufover" de'npVXen" bêSta^t»S W6 yS"f*" z>° relSlfltot ik zoo duide- berowmg) te dagen,M.de^ertod hem lijk Ï(J, ïan w„ik,)n he, „hoone p!an staki-r cr" ppn annrt ioi«honger- der gegoeden komt, om nu maar „Gods wa- S SÜmSl hS SSÏi te 'laten loopen", wil Ik ieder geval een leed, dat de dienstweigeraar zelf over zich haalt, behoort tot een andere orde van denkbeelden, dan de dienstweige ring. Werd „hongerstaking" een geldend motief om de Militiewet buiten' toepassing te laten, dan kwam principieel de geheele wetgeving op losse schroeven te «taan. er even op wijzen, dat men met d-eze „sta king der gegoeden" niet alleen de verkeer de menschen treft, maar men zelf bezig is zich de hals af te snijden door dergelijke draconische maatregelen te opperen. Met dank voor de plaatsing. Uw dw. S. N. BAKKER. Bezuiniging. „De Rotterdammer" (a.-r.) schrijft, dat hoe zeer door de benoeming van de Staatscom missie in zake vereenvoudiging van den staatsdienst en door de instelling van de Bezuinigingsoommissie -verbetering kan wor den aangebracht, het hoofdpunt der hervor ming elders zal zijn te zoeken. De verschillende -bewindslieden zullen hoofd voor hoofd moeten inbinden. SPORT. Schietwedstrijd. Bij den op 9 en 10 Juli te Hoorn gehouden schietwedstrijd, uitgeschreven door den N.- Hollandschen Sébietbond, behaalde een groep van de -bemanning van Hr. Ms. .ySchouten" te Hoorn, bestaande uit luit ter zee 2e kl. De staat van onze schatkist gevoegd' bij d« G- G- Bo.zuw,a> commandant van dien bodem, economische malaise, stelt onverbiddelijk den plicht om thans bij finantdeele uitgaven zich niet te laten leiden door de vraag of ze wenschelijk, maar of ze strikt noodzake lijk zijn. Voor sterke regeerders, die gaarne kraoh- serg.-maj. d. mars. E. J. v. Voorst, serg. d. mars. Th. J. Allers, korp. d. mars. A. H. Krechting en matroos le kl. A. J. Gijeen, den twee-den prijs met 194 punten, zijnde een zil veren medaille. Tevens behaalde de serg. d. mars. Th. J. tig vooruit willen, zal die zelfbeheersching Allera een zilveren medaille als hoogste moeite kosten, maar ook -hier is degeen die korpsschutter met 146 punten. zichzelven bedwingt, sterker dan die een stad bedwingt. Gelukkig zijn in onze wetgeving en be stuur nog vele verbeteringen door te voeren, die geen kosten met zich brengen. Op die wonde in de komende periode het oog geslagen. Bezuiniging m-oet en zal het leidend pa rool zijnl In een rede over -actueele politieke vraag stukken hééft de Haaesche wethouder van financiën mr. J. A. de Wilde (antir.) o.a. gezegd: Wij gaan een tijd van malaise tege moet. Bij onze buren) is het wel erger, maar het eind zal zijn, dat aan verschillende ver plichtingen niet meer voldaan wordt, tot In de peraoneele baan behaalde verder nog de serg. d. mars. Th. J. Allers den len prijs, de se-rg.-Jmaj. d. mars. E. J. v. Voorst den 5en prijs. Genioemde groep heeft op dezen wedstrijd een 'kranig fig rur gemarkt, daar van de 14 personeele prijzen er 3 door de groep gewon nen werden. Grootendeels is dit succes te danken aan den commandant van Hr. Ms. „Schouten" door de -goede medewerking en belangstelling in de schietsport. Een automobielrace. De Mercedes slaat de Hlspana Suiza. Het mag van algemeene bekendheid hee- .JQtem, dat een snelheidswedstrijd in ons goede schade van het volksleven. La-ten wij' ons waar geen speciale banen aanwezig spiegelen aan het -buitenland. Spr. gelooft, ziJn 0111 wagens, die daarvoor de kracht en dat de A.R. d-e roeping hebben, de leuze van de geschiktheid 'bezitten eens tegen elkaar te gepaste -bezuiniging -aan te heffen. De ont- laten uitloopen, en waar slechts enkele we- wikkeling op sociaal gebied moet gelijk gaan gen zéér (bepaalde streken in aanmerking met de draagkracht van ons volk, juist ter kumn,en komen tot dit doel te geraken het wille van ons volk. mag van algemeene bekendheid heeten, dat een zoodanige wedstrijd in Nederland niét al- Het levensv er zeker in-g-b edr ii f ^0en een unicum is, maar teven® een gébeur- We lezen in „De Telegraaf': tenis, waarbij wel even mag worden .tilge- 0n? dat veel kan De aanleiding tot dezen wedstrijd gaf de bydragen het vertrouwen van bet publiek te Haagsche AutomobieltentoonsteHing, waar herwin nen. Dit middel hebben ook in de ja- de vertegenwoordigers van de (Fransche) His ren en volgende de 'hypotheekbanken pan-a Suiza en van de (Duitsche) Meroedei aangegrepen, toen zy na enkele déconfitures beiden hunne wagen als de snelste beschouw- het vertrouwen van het publiek kwijt waren. den. W y bedoelen de acco-untants-oon-trole, die Ten slotte werd in hét geheim overeenge- zich uitstrekkende over het geheele bedrijf, komen dat een snelheidswedstrijd zou wor- het publiek een waarborg kan zijn, dat de den gehouden m-et een normaal serie-chassis. uitkomsten, zooals deze worden medege- De afstand zou bedragen één K.M. met stil- deeld, juist zijn. Met moet zich dit niet zóó staand vertrek en één K.M. imet vliegend voorstellen alsof de signature van een ac- vertrék. countant beteekent, dat de -gevolgde politiek Als scheidsrechter zou optreden de hwr van het Bestuur in alle opzichten juist is, Th. van Swieten, -hoofdredacteur van „D* wordt door 21.000 irfsen erkend als het beate versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. In de «Tribune" is opgenomen een brief van Louis de Visser, die als gedelegeerde naar het congres der communistische Internationale te Moskou is. Als z(jn mede-gedelegeerden noemt hy Ceton, mevr. Holst, Nahuis, Aroen enJansen, Omtrent een ontmoeting in de Russische grensplaats Jumburg, deelt hy o. a. h$t vol gende mede: „Daarna sprak ik den politie-commissaris van de hier gevestigde leger eenheid. Hy ver telde my, dat Ceton den vorigen dag was gearresteerd, omdat hy de verdedigingswerken fotografeerde en een vernielde brug. Hy werd voor de Sowjet gebracht en kon zich daar, waar men ook andere talen verstond, legitimeeren en woonde daarop vriendschap pelijk de Sowjet-vergadering by." Ceton's eerste avontuur in het „eenige anti militaristische land ter wereld" was dus wel van inlichtenden aard. (Volk). By botsingen tusschen fascisten en socialisten te Viterbo is een doode gevallen, te Imola doode en 1 doodelyk gekwetste. Te Bran- disso is een fascist vermoord, evenals te Turyn. De kunstdienat in Siberië, zoo wordt gemeld, heeft de „Maud", Araundsen'a schip, veilig en wel aangetroffen. Zoodra het weer opknapt, zal de „Jaud" naar Nome in Alaska worden gesleept. Op een vliegterrein te Moundsville in Vir- ginië viel een vliegtuig op een aantal auto mobielen. De machine van het vliegtuig sprong uit elkaar en de auto's vlogen in brand. Er zyn 7 dooden (allen toeschouwers) en 50 gekwetsten. Tengevolge van de hitte zyn de laatste dagen in de Rijnprovincie, met name in de streek van Koblentz, tal van boschbranden ontstaan. Poor vonken uit een locomotief is in Jut land een geweldige heidebrand ontstaan, die reeds 3000 H.A. hoogveen heeft vernield en zich nog steeds uitbreidt. Het aantal werkloozen in Denemarken daalt geleidelijk. Op 8 dezer bedroeg het 55.036 tegen 56.087 een week tevoren. De Grieken hebben in Klein-Azië een nieuw offensief ingezet. By een brand te Dax, by' Bayonne, werden 10 personen gedood en 20 gewond.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2