T Tweede Blad. VAN DONDERDAG 14 JULI 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. DE BELASTINGDRUK. 'Wij vernemen, dat Ged. Staten gisteren langdurig over de Heldersche begrooting heblben beraadslaagd naar aanleiding van een' voorstel van den 'heer Michela oan het besluit tot wijziging dier begrooting, zoo dat de 21/, ton uitkeering oorlogswinstbelas ting niet tot dekking der gewone uitgaven mag dienen, aan eene revisie te onderwer pen. Aangezien echter tot nu toe geen ver zoek in dien geest van de Gemeente zelf was ingekomen, werd de verdere behande ling uitgesteld. Te Amsterdam slaagden voor Handels- diploma Schoonschrijven de dames: D. Smit, L. Noot, E. Regter en G. Boon; de heeren: P. Boon en N. Vermeulen; allen leerlingen der Handelsavondschool. Toonkunst Door leerlingen der Muziekschool Toon kunst alhier werden j.1. Dinsdag- en Woens dagavond' In de bovenzaal Militair Tehuis, Spoorstraat, de Jaarlijksche Voordracht avonden gegeven. Door het groot aantal leerlingen der school was het niet mogelijk m allen een plaatsje op het programma te geven. Toch hebben zich nog een 70-tal doen hooren, en kon met groot genoegen de vooruitgang van sommi gen geconstateerd iworden. Uit den aard der zaak liepen de verschillende prestaties zeer uiteen en hoorden wij er, die nog weinig, maar ook, die zelfs veel presteerden, en voor de toekomst heel wat zullen (beloven. Het leerarenperaoneel der school, mej. J. J. K. Mejjers, en de heeren De Hoogh en Pala kunnen over hun werk tevreden zijn, wat ook ibleek uit het hartelijk applaus der genoodig- den. Dat ook de leerlingen dat waren over hun leexare» mej. Meijer», Ibleek uit de prach tige bloemenhulde, welke zij van haar leer lingen mocht ontvangen. Naar wij van het Bestuur vernamen, is de heer A. J. Leewens tegen 1 September a.s. benoemd als Dirigent van het Toonkunstkóor alhier. In studie wordt genomen„Aschen- bxödel". Ein Marchen von Henrich Hoflmann, voor Solo-stemmen, Koor en Orkest. Een oproep tot medewerking aan de repetities, welke in September aanvangen, zal nader per advertentie in dit iblad geschieden. Vertrek dr. von Freytag Drabbe. Met den sneltrein van 7.28 is Woensdag morgen de familie von Freytag Drabbe van hier vertrokken. Een groote menigte vrien den en belangstellenden, waaronder collega's van dr. Drabbe, was aan het station aanwezig om den scheidenden voor de laatste maal de hand te drukken. Mevrouw de Jong-Matzin- gier en andere dames boden mevrouw Drab be bloemen aan. De vertrekkenden kwamen handen te kort om alle handdrukken te be antwoordden, want de conducteurs liepen al zenuwachtig op en neer onder het geroep van „instappen, instappen!" toenl men-nog druk bezig was. En toen de trein, na een plotseling afgebroken afscheid, 'in beweging kwam, kwamen bij menigeen der aanwezige dames in het hoekje van de oogen de waterlanders te voorschijn. Hetgeen ze niet belette om, zoo lang de trein in zicht was, het echtpaar met hun zoontje na te wuiven. Das lst lm Leben hfisslich eingerlchtefc, Dass bed den Rosengleich die Domen stehn Und wie das arme Herz auch sehnt und dichtet, Zurnl Scthluase komrnt das voneinandergehn. Dat z i Josef Victor von Schoffel indertijd, •n' die wist het wel. Aanbesteding Door den architect D. Saai Cz. te Alkmaar werd Dinsdagavond te Helder aanbesteed de paalfundeering, het (graafwerk en de bijbe- hoorenlde werken, voor een vakschool voor Meisjes aldaar. Ingeschreven was door de firma's Gebr. Smit, Helder, f 16960.—, Star- renburg Boerdijk, Helder, f 18690—, K. Zeeman, Helder, f 17880.J. de Vries, Hel der, f 19468.W. Heerdt, Medenblik,, f 19666.— «n A. Krijnen, Helder, f 21887.— BINNENLAND. Nederland en België. De Brusselsche 'berichtgever van het Hbl. meldt: De twee Amerlkaansche oorlogsbodems „Pittsburg" en „Deans" hebben, zegt de „Na- tion Beige", aan de Nederlandsche regeering toelating moeten vragen om de Schelde op te varen. D'e Fransche pantserkruiser „Jeanne d'Arc" bezoekt op 16 Juli Antwerpen en In verband hiermede vraagt ons een aldus de „Natio-n" of het geallieerde Frankrijk eveneens onrechtstreeks de pretenties van Nederland op de souvereiniteit der Schelde zal erkennen door toestemming tot opvaren te vragen. Het blad merkt, nog op, dat drie officieren van het Belgische leger zich waar schijnlijk aan boord van de „Jeanne d'Arc" sullen 'bevinden. De Koningin naar Noorwegen!. Naar het „N. v. d. D." meldt, zal de Noor- sche reis van de Koningin toch doorgaan. Op 3 Aug. zullen H. M. en Prinses Juliana met de „Merope" van de Kon. Stoomboot Mij., die geheel tot dit doel wordt ingericht, naar Noorwegen uitvaren. Twee torpedobooten zullen het vaartuig begeleiden. Ook wordt een stoombarkasje meegenomen, waarmede H. M. voornemens is bij (haar bezoek aan de fjorden tochtje» in den omtrek t« maken. Kan eindafrekening. Men deelt de „N. Rott. Crt." mede, dat de onderhandelingen, die nog steeds gevoerd werden tusschen dr. Greve voor Duitsohland en dr. A. Plate voor Nederland over weder- zjjdsche vergoedingen, voortspruitende uit de uitlevering van zes Duitsche schepen bij Falmouth getorpedeerd, eindelijk tot een be vredigend resultaat hebben geleid en de eind-afrekening heeft plaats gevonden. Dezerzijds was vergoeding verschuldigd wegens overgenomen steenkolen en verdere materialen. Daarentegen had Duitschland de kosten te dragen van sommige herstellingen. De gebrekkige telegrafische gemeenschap tijdens overdracht en 'herstellingen, de af wezigheid op Java van de deskundigen, vol gens overeenkomst aangewezen om de nood zakelijkheid der herstellingen te beoordee- ien, en eindelijk de groote daling van den markkoers, waren de voornaamste moeilijk heden, die uit den weg geruimd moesten worden. De Noordzee vrij van mijnen. Na een mededeellng uit Berlijn bevestigt thans de Filiaal-Instituut van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te Amsterdam dat volgens bericht aan zeevarenden No. 139 dd. 12 Juli 1921 de Noordzee vrij van mijnen velden is. E»n ontwerp Inzake „ernatlg» dienstweigeraars". Het Haagsohe Correspondentiebureau deelt mede: Van bevoegde zijde wordt ons medege deeld, dat reeds bij het ontwerpen van de dienstplichtwet de mogelijkheid van een re geling voor de ernstige dienstweigeraars door den Minister van Oorlog onder de oogen is gezien. Gebleken is toen, dat een afzonderlijke wettelijke regeling noodig was, gelijk ook loetoogd is door den Minister in de vergade ring van de Tweede Kamer van 14 JunTj.1., In verband waarmede dan ook, van de zijde der Regeering geen bezwaar is gemaakt te lgen de motie-Drion. Thans ligt aan het Departement een ont werp van afzonderlijke wettelijke regeling gereed'. Volksverzekering. (Vragen van Kamerleden.) Vragen van den heer Wittert van Hoog land aan den minister van Arbeid: Naar aanleiding van hetgeen bekend is geworden omtrent de gestie van eenige le vensverzekeringmaatschappijen dringt zich de vraag op of het niet op den yeg van den ■Staat ligt aan het Nederlandsche volk ge legenheid te geven zich ultkeertogen te ver zekeren bij leven en overlijden, zonder ge vaar, dat daardoor gespaarde gelden ver loren gaan. In verband hiermede worden de volgende vragen gesteld: lo. Is de Minister van oordeel, dat het ge- wenscht kan zijn tot dit doel de wet van 4 Nov. 1919 betreffende de vrijwillige Ouder- domsverzekering zoodanig uit te breiden, dat deze een volledige volksverzekering omvat? 2o. Is de Minister bereid met eenigen spoed dienaangaande voorstellen aan de Sta ten-Generaal te doen? Uit het mijnbedrijf. Dinsdag is te Heerlen de contactcommissie voor het mijnbedrijf bijeen gekomen voor de eindbehandeling van de collectieve arbeids overeenkomst. Sedert 'de laatste vergadering waren door de mijnwerkersbonden nog eeni ge wijzigingen voorgesteld in het hun toege zonden ontwerp. De directies hadden deze voorstellen overwogen en deden van het re sultaat mededeellng in deze vergadering. Hieruit bleek, dat nog op enkele punten aan de geuite wensohen is tegemoet gekomen: zoo is thans geschrapt de eisch, dat sleepers om tot hulphouwer te kunnen worden bevor derd een jaar op posten moeten hebben ge werkt. Voorts zal het jaariyksch verlof, dat thans ten hoogste 8 dagen bedraagt, voortaan kunnen stijgen tot 8 dagen. Ten aanzien van de ijverige voorstellen der bonden verklaar' den de directies geen concessies meer te kun nen doen. Dit geldt met name van de voor sbellen der samenwerkende organisaties met betrekking tot Iconen en arbeidsduur, alsme de van den door alle bonden geuiten wensch om bij de bepaling van den verlofsduur alle vroeger op andere Limburgsche mijnen door gebrachte dienstjaren te doen meetellen. De directies stelden voor, den opzegging» termijn voor de collectieve arbeidsovereen komst te bepalen op zes maanden. Wat de looniovereenkomst betreft waren de directies met uitzondering evenwel van de directie der Domaniale Mijn, die deze verplichting niet op zich kon nemen 'bereid deze aan te gaan tot 1 September 1921. De afgevaardigden der 'bonden spraken hun teleurstelling uit over het feit, dat hun wenschen op verschillende punten onvervuld waren gebleven. Zij wezen er op, dat het ook voor het bedrijf van het grootste belang is, dat de arbeiders werken onder loon- en ar beidsvoorwaarden, welke tot tevredenheid ötennmen en den arbeidölust bevorderen. De dlrectlën betoogden van haar kant, dat de concurrentie voor d'e Limburgsche mijnen reeds zeer zwaar is, doordat de loonen in het buitenland over het algemeen veel lager zijn dan hier. De vooruitzichten voor de Limburg sche mijnindustrie zijn dan ook verre van gunstig en laten niet toe, verdere lasten op het bedrijf te leggen. Aan het einde der beraadslagingen werd overeengekomen dat de organisaties zoo spoedig mogelijk zuilen berichten, of de ar beids- en loonovereenkomsten door haar wor den aanvaard. De Christelijke Bond zal dit doen vóór 20 Juli, de Ned. Bond en de met deze samenwerkende organlsatiën konden nog geen datum daarvoor opgeven. Ten slotte werd besproken een door den Neutralen Bond ingediende klacht over de z. .1 onjuiste toepassing door een der mijnen gegeven aan de duurtebijslagregeling voor kostwinners. De directiën achtten die toepas sing in overeenstemming met de geldende re geling ei* de algemeen gevolgde praktijk,doch zullen nog nagaan, of in deze praktijk wel licht verandering behoort te worden aange bracht. IJmuider trawlers stilgelegd. Het volstoppen van wagons. De ex-kelzer en de belasting. Het ongeluk van den trein Amsterdam— Parijs. Over het spoorwegongeluk bij Hennuyères, meldt onze Brusselsche correspondent nog, dat het parket een individu op het spoor schijnt te zijn, waarvan het- "signalement eerstdaags zal worden bekend gemaakt. Het schijnt nu werkelijk, dat diefstal de beweeg reden van de misdaad is geweest. De Usverglftlglng te Meppel. Een 14-jarig meisje te Kockange, dat Za terdagavond ook ijswafels had gebruikt, is aan vergiftiging 'overleden. Verder hebben zich geen gevallen met doodely'ken afloop meer voorgedaan. Van enkele patiënten i9 de toestand echter nog zorgwekkend. De inspecteur van, den geneeskundigen dienst, de heer Beekenkamp te Groningen, heeft met den burgemeester van Meppel een onderzoek ingesteld bij den fabrikant der ijs wafels, nierman. Het resultaat van dit onder zoek is nog niet bekend. De commissie van volksgezondheid te Kampen heeft bij den Ge neeskundigen diénst informaties ingewon nen, omdat zich ook daar, naar het schijnt, ■"■©vallen hebben voorgedaan. De burgemees ter van Meppel heeft de plaatsen in den om trek gewaarschuwd om terstond maatrege len te kunnen nemen ibij voorkomends ge vallen. D» vacantls ln Nederland. Herman Groenendaal, den bekenden dienst weigeraar, bepleitte. Door twee bodes werd zij weggeleid. Daarna had de installatie plaats van me juffrouw Westerman, het nieuw gekozen lid der Kamer, die in handen van den voorzitter de vereischte beloften aflegt. Bij de nu volgende regeling van werkzaam heden krijgt de heer Zadelhof! (s.d.) het aan den stok met den voorzitter over een inter- pellatie-Groenendaal, die hij gaarne vóór 7 September wilde houden. Daar de heer Za- delhoff hierover wil uitweiden, wordt hem door den voorzitter het voord ontnomen. De heer Kolthek wenlscht niet te berusten in de niet-uitvoering der motie-Drion, en de heer van Ravesteyn wil onmiddellijk een interpel latie Groenéndaal doen behandelen. De voorzitter stelt voor de behandeling hiervan vast te stellen op een nader te bepalen dag, doch de heer Wijnkoop wil haar onmiddel lijk, dat is des anderen daags, behandelen. De voorzitter ontraadt dit, omdat nog steeds van kracht is de brief van den tijdèlijken voorzitter van den raad van ministers om de behandeling van interpellaties te schorsen. Met deze opvatting kan de neer Merchant zich niet vereenigen. Het gaat niet aah, dat de regeering de Staten-Generaal slechts te woord staat wanneer zij dat verkiest. Zij moet ook komen als de Kamer haar daartoe uitnoodigt. Hierover wordt nog nader van gedachten gewisseld. De heer Kleerekoeper protesteert tegen het beleid van den voorzitter, die aan de Kamer niet beletten mag van haar recht tot interpellatie gebruik te maken. Weigert de regeering te verschijnen, dan is dat haar zaak. Het voorstel om de interpellatie te hou den, wordt inmiddels verworpen met 55 te gen 28 stemmen. Het wetje-Bomans, dat thans aan de orde kwam, tot het nemen van maatregelen ter voorkoming van de inlijving van de voorloo- plg vrijgestelde dienstplichtigen der lichting 1921 werd vervolgens, na eenige discussie, aangenomen met 71 tegen 10 -st. De heer Wijnkoop deed een poging om door een kleine wijziging ook de vrijsteling der dienst weigeraars te regelen. Hij juichte het optre den van mevr. Stoop ten zeerste toe. Een en ander, ook de opmerking hieromtrent van den heer Kolthek, is oorzaak van een scher pe woordenwisseling tusschen parlementaire en revolutionaire socialisten. Het Handelsblad vermeldt nog het volgen de grappige incident* dat zich in deze Kamer afspeelde. Op de minlsfcerstafel lag, vóór de midden plaats, een papier, waarop met rood potlood was geschreven (naar ter perstribune ver luidde): „Ter overname aangeboden". En elke voorbijganger las het, glimlachte of grinnikte enliet het zorgvuldig liggenl Zelfs de Kamerboden! OOST-INDIE. Bezoek van een Japansch oorlogsschip. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 12 Juli. Bij den aanvang der zitting doet zich in de Kamer een incident voor. Een bezoekster der gereserveerd© tribune, mevr. Stoop- Snouck Hurgonje uit Dordrecht, had weten door te dringen tot ln de vergaderzaal en hield, voor de tribune de» Voorzitter» staan de, »»n redevoering waarin zij vrijlating van LANGS DE STRAAT. Blind vrouwtje, De heele week heeft oud, blind vrouwtje op haar vaste plaatsje .geizeten, te midden van de lawaaiende en rumoerende kermiisgangers. Onbewogen, apathisch zat zij daar, haar doo- de ooigen staarden in het ledige zwart van haar wereld; de kromgew-erfcte vingers rust ten in haar schoot. Haar man, evenzeer oud en afgeleefd, probeerde met wat negotie een paar oenten te verdienen; hem stonden zijn oude oogen nog ten dienste, van tijd tot tijd kwam hij naar de oude vrouw toe om rapport te 'brengenover de resultaten van den dag. Heerlijk scheen, dieze heele week lang, de zon; zij 'koesterde de oude ledematen van verweerd vrouwtje, de rimpelige handen streelde zij, zij liefkoosde het oude gezicht met de doode, do-ode oogen.'Want de zon is goed' en gul; eindeloos is haar koestering, en haar deert niet de maatschappelijke rang of geboorte van wie zij haar gunst schenkt. Zij kuste de blinde oogen en, mocht zij ail geen licht meer kunnen brengen in oud vrouwtje's leven, nochtans kon zij de duisternis van haar wereldje minder zwart maken. De hossende kermisganger» gingen oud vrouwtje voorbij; heen en weer, heen en weer, in eindelooze drommen. Lachende en pratende en schertsende en zingende; aan stellerige opgeschoten jongens, rustig wan delende burgers, giebelende meisjes, venten de en schreeuwende kooplieden. In de verte het- verwarde geroezemoes van een cacopho- nie van klanken, uit velerlei •muziekinstru menten geproduceerd. De clown op het West plein deed zijn best grappig te zyn, hetgeen hem niet erg lukte. Niettemin wist hy een menigte luisteraars en kykers om zich heen te verzamelen. Bij oud vrouwtje vond nie mand het de moeite waard te folyven toeven. Onberoerd zat zy daar, den eindeloozen dag door, de handen rustend in den schoot, de blinde oogen starend in een wereld van en kel duisternis. Onder de voorbygangers waren er, die, •van'me'delyden getroffen, de hand- in den zak tastten en oud vrouwtje een paar centen gaven. Zonder woord of gebaar aanvaardde het oudje deze gave; het leek wel of zy een beeld was, door een kunstenaar vervaardigd uit lovealóozen ster-n er. daar neergezet tot oen aanklacht voor da mr^Isohappy. En ge lukkig was er niemand, die 't oude menschje lastig viel; rustig bleef haar stoel staan aan den kant van de straat, dag in dag uit op hetzelfde'plekje. Eens kwam er een aardig blond meisje voorby. 't Was een kindje van een jaar of acht; vergezeld van vader. En toen zy van verre heit blinde vrouwtje zag zitteff^_ haar kleine hartje open: mededoogen rees UT haar op, en haar blauwe oogjes smeekten om een paar centen, die zy het oude vrouwtje in de hand wilde stoppen. Maar toen de vader haar die gaf om ze aan het oudje te brengen, aarzelde het kleine meisje: het was zoo ont- zaggelyk vreemd wat zij ging doen. Het was het Leven, waarmede zy, op dit oogeniblik, in aanraking kwam; het wondere, vreemde Le ven, dat daar zat, in den persoon -van oud, afgeleefd vrouwtje. En het maakte haar ang stig: hoe was dit, dat iemand oud kon zyn en blind, en daar zitten kon langs den weg, afwachtende wie eenig geid zou leggen in die rimpelige 'hand?.... Terwyl honderden en honderden anderen hier langs hosten en met luchtig gebaar hun zak ledigden op het altaar van eenig apocrief vermaak?.... Maar het medelyden van klein meis je over won haar beschroomdheid-, en aarzelend trad zy na-derby. Angstig staarden de blinkende blauwe kykers van -haar, die aan den ingang van het -leven stond, naar de koude, donkere holten van wie reeds lang had afgedaan daar mede, doch door een zonderlinge speling van het lot haar leven nog moest zien te rekken tot het bittere einde. En schuchter, ontroe rend schuchter legde zy de centen in blind vrouwtjes hand. Onbewogen, apathisch bleef het oude menschje zitten, onbewust van de Schoonheid-, 'die haar voorby getrokken was. En de kermis ging voort; hossend' en dansend en joelend en zingend trokken de mensdben voorby. Maar blind vrouwtje leten zy met vree. Voor-ontwerp van wet tot wijziging d»r Arbeidswet 1919. De Minister van Arbeid heeft by den Hoo- gen Raad van Arbeid aanhangig gemaaüct een voor-ontwerp van wet tot wyziging der Arbeidswet 1919. Aan de toelichting -ontleenen wy o. a.: Het ontwerp beoogt allereerst een techni sche herziening der Arbeidswet -tot stand te brengen, ten einde enkele bezwaren te onder vangen en eenige leemten aan te vullen, waar van, blyfcens de met de wet opgedane erva ring, de urgentie niet kan worden ontkend. Van de redenen, die uit dit oogpunt tot de indiening dezer voorstellen hebben geleid, treden er vooral twee op den voorgrond'. In de eerste plaats moet .ge-wezen op het feit, dat artikel 39 der wet op 24 October 1921 expireert. Na dien datum zal, wordt een na dere voorziening niet getroffen, de mogelyk- heid dus zyn uitgesloten, om aan hooiden of bestuurders van foraodibakkeryien «en ver gunning tot nachtarbeid te verleenen. De minister nu is van meening, dat een daartoe strekkende bevoegdheid- ook na 24 October eJk. niet kan worden gemist. Steed» toch zullen zich omstandigheden kunnen voordoen, die 'het tydelyk verrichten van nachtarbeid in broodbakkeryen noodzakelyk maken. Te denken valt hier aan de oven- defecten, waardoor met de overschietende ovenruimte binnen by de wet gestelde gren zen op -üen -dag niet voldoende kan worden geproduceerd, aan ziekte van patroon of ge zellen en d-ergelyke omstandigheden. Daar naast heeft de ondervinding aangetoond, dat het modern ingerichte grootbedrijf aan nacht arbeid' behoefte heeft, wil een economische exploitatie der ovens mogelyk zyn. V-oorts zyn nog enkele andere belangryk» wyzigingen noodig in het gedeelte der wet, dat betrekking heeft op den arbeid in ibrood- baikkeryen, welke hieronder worden toege licht. In de tweede plaats heeft hy het aanhangig melken van dit ontwerp de overweging ge golden, dat het stelsel, volgens hetwelk than» vergunningen tot verlenging of tot verschui ving van -den normalen arbeidsty'd worden verleend, noodwendig en spoedig aanvulling behoeft. En dat wel in dien zin, dat, maken voor een bepaalde groep van ondernemingen dezelfde omstandigheden .afwyking van de normen der wet noodzakelyk b.v.St. Niicolaas- drukte in banketbakkerij-en, vo-orjaarsdrukte in kieedermakeryen, chemische wassoheryen, S enz. -—de mogelykaeid moet worden geopend om de gelegenheid daartoe te bieden, hetzy krachtens een algemeene, in de Staatscou rant af te kondigen ministrieele beschikking, geldend voor alle tot die .groep 'behooronde ondernemingen, hetzy ingevolge eene alge meene machtiging aan de districtshoofden, om aan alle of een aantal -ondernemingen dier groeip zoo-danige vergunning te verle-enen. Het geldende stelsel, dat -ook 4n de hier be doelde gevallen noodig maakt, om aan ieder» onderneming afzonderlyk een vergunning uit te reiken, c.q. nadat het districtshoofd voor ieder speciaal geval gemachtigd i«, is onnoodig omslachtig, leidt voor de belang hebbenden niet zelden tot groot tydverlies en onttrekt en dij -bezwaar weegt niet het minst de arbeidsinspectie te zeer aan dat gedeelte van haar taak, dat op het gebied d»r arbe-idsbeveiliglng ligt. Kan thans verlenging of verschuiving va* den normalen arbeidistyd door middel v-an een daartoe strekkende vergunning slechts plaats hebben, indien ln een onderneming op bepaalde -tijden van het jaar een opeen- hooping van werk pleegt voor te komen, of zich -in die onderneming byzondere omstan digheden voordoen, 'dit ontwerp wil de mo- geiykheid openen, dat de minister van Ar beid, ook zonder dat die factoren aanwezig zyn, toestaat, dat van wetteiyke voorschrif ten betreffende de regeling van den arbeids duur wordt afgeweken, indien werkgever» en werknemers hieromtrent tot overeenstem ming zyn gekomen. De minister meent -zich ontslagen te mo gen rekenen van den plicht, om hier in den breede de motieven uiteen te zetten welk© tot laatstbedoeld voorstel hebben geleid. Die gronden berusten op zyn herhaaldeiyk uit gesproken meening, dat aan regelingen, uit het vrye bedrijfsleven zelf opgekomen, by de toepassing van de wet onder controle der overheid vrijheid moet worden gelaten. Dit beginsel vooropstellende, dient echter no? de vraag te worden (beantwoord, welke grenzen aan zyne toepassing in de practyk behooren te worden gesteld. Is het gewenscht, daarby zoo ver te gaan, dat voor een ver gunning. als boven bedoeld, ook regelingen in aanmerking komen, waarby de gemiddel de arbeidsduur voor een bedrijfstak de wet- teiyke grenze;,. ©versdhrtydt, of zullen dezo regelingen zich moeten beperken tot een verschuiving van den arbeidstyd? Na rijp be raad meent de minister deze vraag in den eerst aangegeven zin te moeten beantwoor den, eohter onder deze beperking, dat een jaaroiaxlmum van 2500 uren ongeveer overeenkomend» m»t d» op d» Internatte- Naar we vernemen, zijn van de stoomtraw- lervloot uit IJmuiden verscheidene schepen stilgelegd. De besommingen zijn thans van dien aard, dat het bedrijf niet meer loonend is en de reederyen de schepen beter in de haven kunnen laten liggen. Nu de staking in Engeland voorbij is, kunnen de Britsche stoomtrawlers weer aan het visschen gaan, zoodat onze visch op de Engelsche markt overbodig wordt. Ook (joordat nog steeds Duitsche trawlers te IJmuiden komen mark ten, worden de prijzen zeer gedrukt. Het Dageiyksch Bestuur van het Alg: Ned. Vakverbond heeft aan den Min. v. Waterstaat geschreven Excellentie, Onder bijvoeging van afschrift van een brief door ons gericht aan de Direc tie der Ned. Spoorwegen, nemen wy de vrij heid ook U. E. beleefd te wijzen op het euvel daarin omschreven en tevens U E. beleefd te verzoeken de Kon. goedgekeurde voorschrif ten, betrekking hebbende op Jiet spoorweg vervoer, te doen eerbiedigen ook door de Spoorwegmaatschappijen. Bedoelde brief, gedateerd 12 Juli 1921, en gericht aan de directie der Ned. Spoorwegen te Utrecht, luidt als volgt: „Als een der minder gewenschte gevolgen van de mobilisatiedagen ondervindt het reizend publiek nog dagelijks de last van de toen algemeen toegepaste maatregelen om datzelfde publiek zooveel mogelijk ter wille te zijn. „Wij bedoelen het overladen der afdeelin- gen van de spoorwegryuigen. Had het publiek in den oorlogstijd geen recht op vervoer, omdat de spooi wegen in de allereerste plaats gebruikt moesten worden voor militaire doeleinden, thans is daar toch reeds lang een einde aan gekomen. ..En niettegenstaande dat, wordt het publiek, dat op het oogenblik toch weer recht op be hoorlijk vervoer kan doen gelden, wanneer het een geldig plaatsbewijs heeft, nu nog steeds beschouwd als colli's, welke men maar op en naast elkaar kan stapelen. „Vooral met reizigers 3e klasse is "dat het geval. „Dagelijks ziet men by drukke treinen, dat in deze afdeelingen meer reizigers worden „gepakt" dan er zitplaatsen zijn. De term „armleuningen op" is berucht geworden en kan, wanneer de temperatuur bljft, zooals nu reeds eenige dagen het geval is, voor som mige reizigers levensgevaarlijke gevolgen hebben. „Mjjne Heeren, wy meenen, dat in het Alg. Reglement voor het vervoer het wettelyk voorschrift staat in art. 12 sub 3 „Zonder goedvinden van de medereizigers mogen de beambten geen grooter aantal reizi gers in de rijtuigen doen plaats nemen, dan voor iedere afzonderlijke afdeeling der rijtuigen is aangewezen. „Naar dit goedvinden wordt niet gevraagd. Maar in coupé's met acht zitplaatsen stoptmen heel gewoon tien en soms nog meer reizigers. Waar tevens in ditzelfde reglement voorkomt, dat de plaatsbewijzen op de hoofdstations recht geven op vervoer met de treinen en in de rij tuigen van de klasse op de bewijzen aangege ven, meenen wy er ten zeerste op te moeten aandringen om maatregelen te treffen, dat deze voorschriften ook worden nageleefd door Uw personeel." Maandag is door den gemeenteraad van Doorn aan den ex-keizer het antwoord ge zonden op diens protest tegen den aanslag in de gemeentebelasting, meldt de „Tel.". In dit antwoord wordt gewezen op het feit, dat de gemeente Doorn den ex-keizer geenszins heeft uitgenoodigd zich hier te vestigen, dat hy volkomen vrijheid heeft weer uit de ge meente te vertrekken, dat hy zich zelfs vry mag bewegen in. een groot gedeelte der pro vincie Utrecht. Om deze redenen kan het protest niet aanvaard worden. Daarom wordt hem verzocht zoo spoedig mogelijk aan zijn verplichtingen te voldoen omdat hy vóór 1 Juli had moeten betalen en dus reeds in ge breke is gebleven. Zooals men zich zal her inneren, gaat het hier om "een bedrag van f 5000 voor de laatste 8 maanden van 1920. („N. Rott. Crt."). Nu het reisseizoen voor de deur staat ver zoekt men ons de aandacht te vestigen op het bureau der Algemeene Nederlandsche Vereen, voor Vreemdelingenverkeer, Hooge Nieuwstraat 30, Den Haag, die niet uitsluitend ten doel heeft vreemdelingen inlichtingen te verstrekken over Nederland, doch.zich niet minder gaarne beschikbaar stelt voor bet geven van informaties, mondeling zoowel als schriftelijk aah hen, die besloten hebben ge durende de komende maanden uitstapjes te ondernemen in ons eigen land Op aanvrage verzendt zy gidsen van de bekende zomer- verblyfplaatsen (gratis of tegen vastgestelden geringen prys) en is zy behulpzaam by het ontwerpen van reisplannen, enz. Dienstrege lingen van treinen, trams en booten zyn op haar bureau te raadplegen of gratis ver krijgbaar. Den 3den Juni had te Soerabaja in deD na middag aan boord van den Japansehen krui ser „Niittaka", een zeer druk bezochte re ceptie plaats, welke bezocht werd door den resident, den ass.-resident, den plaatselyken commandant, den chef van den marinestaf, ta'ryke zeeofficieren en de kopstukken uit handel en industrie. Een interessante demonstratie van Japan- sche boks- en schermkunst en Jiu jitsu werd gegeven op het achterschip, dat feeëriek was geïllumineerd en waar ververschingen wer den aangeboden. Hedenavond wordt in Simpang-Club aan den Japansehen consul, den commandant van de „Niittaka" en zyn état major een diner aangeboden door de Nederlandsche marine officieren. De bemanning zal worden onthaald op bioscoopvoorstellingen. iBat. Nbl.).

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5