nale Arbeidsconferentie te Washington aan genomen 48-urige arbeidsweek niet wordt overschreden. Voor bedrijven, die ingevol ge art. 26 of art. 27 der Arbeidswet langer dan 46 uur per week mogen werken, kan bedoeld maximum dienovereenkomstig wor den verhoogd. De Minister is van oordeel, dat deze vrij- heid imoet worden gelaten allereerst met het oog op de industrieën, die onder buiten landsche concurrentie gebukt gaan. Kunnen werkgevers en arbeiders in een zoodanige industrie het eens worden omtrent de in voering van een gemiddelde 48-urige werk week, dan kan het, naar het gevoelen van den Minister, geen beziwaar ontmoeten, da de regeling, die de bedrijfsgenooten blijk baar zelve in het belang van he<t betrok ken bedrijf achten, onder de noodige, door de overheid te stellen, waarborgen in de plaats treedt van de Voorschriften der wet. Maar ook voor bedrijven, die niet voor de wereldmarkt werken, kan deze vrijheid gewenscht zijn en leiden tot overeenkomsten, waarbij zooais thans reeds in verschil lende collectieve arbeidscontracten, «ja. in dat voor de (typografische vakken, het geval is wordt bepaald, in hoever door over werk de voor die bedrijven geldende nor male arbeidsduur kan worden overschre den. Worden voor de laatstbedoelde bedrij ven vergunningen verleend tot het toelaten van in gemeen overleg vastgestelde over- werkregelingen, dan zal, zooals van zelf spreekt, ten aanzien van die bedrijven aan art 28, eerste lid, of artikel 29 der Arbeids wet 1919 slechts zelden toepassing behoeven te worden gegeven. Dergelijke regelingen bieden voor hét be drijfsleven dit voordeel, dat de werkgever, mits blijvende binnen het aantal overuren, dat voor een bedrijf wordt toegestaan (ten hoogste 160 per jaar), voor het aanvaarden eener opdracht, die overwerk noodig maakt, niet eerst de dikwijls tijdroovende en daar door sonims te laat komende bewilliging van de overheid behoeft te vragen. Verder bevat het ontwerp uitvoerige toe lichtingen betreffende de verschillende be drijven, waarvoor de wijzigingen in den vastgestelden arbeidsduur noodig zijn, o.a. vooral in de bakkerijen. BRIEVEN VAN HET PLATTELAND. Liedjeszangers en orgeldraaier*. De zenuwen van 't huidige geslacht mogen allicht wat gevoeliger zijn dan die van vorige generaties, de belangstelling in moordgeschie denissen en allerlei andere akeligheden is stellig nog niet zooveel minder dan vroeger. Zijn het tegenwoordig echter de couranten, die deze belangstelling zoo spoedig mogelijk zoeken te ibevredigen, voorheen waren het de liedjeszangers en orgeldraaiers. Vooral teen de doodstraf nog niet was afgeschaft beleefden déze lieden een tijdperk van bloei. Hun middel van bestaan werd telkens geste- vigd, als er een terechtstelling plaats had. Opmerkelijk vooral was de vlugheid, waar mee de uitventers van liedjes zich hun nieuwsberichten wüsten te verwerven en aan den man te brengen. Zoo hadden zij het mira kel uitgevonden om te 's-Gravenhage, Am sterdam of waar ook de gedrukte „laatste woorden van den ter dood veroordeelde" te verkoopen, terwijl hij nog leefde en eerst na twee of drie dagen in de een of andere stad zou rworden terechtgesteld. Het verbeterde postwezen en dè telegrafie, in verband met de verschijning van zoovele dagbladen, zou te genwoordig dien truc totaal onmogelijk ima- ken. Maar vroeger, hoe verdrong zich de me nigte om zoo'n uitventer, doorgaans een kerel met zware bakkebaarden en een ge- deukten, zwarten hoed, waarop een exem plaar was gehecht van de blaadjes, die hij bij bundels in de hand hield. Bovenaam dat blaadje was een belangwekkende illustratie aangebracht, namelijk een mannetje, dat aan de galg hing, me!t een hals zoo slap als die van een dooie kanarie. Ais het regende, stond de kerel onder een paraplu, opdat het man netje aan de galg niet- nat zou worden. Was do vent niet dronken, dan had hij een ver vaarlijke stom en als de zaken goed gingen, hield hij er een orgel en een vrouw op na. HIJ was welsprekender dan oen omroeper, want de woorden kwamen (blijkbaar uit zliui gemoed. In zijn wikken was (liet al even akelig als in zijn handen en op zijn hoed, want deze anten nog vol van andere griezelige gescihla- ui u, daar hij een kenner was van het publiek en wlat, dat het van afwisseling hield. Maar dan was er ook nog oen ander soort van me neehen, dW vóór het afschaffen van do doodstraf dikwijls goeie zaken maakten. Hun handel In akeligheden werd op een groo- ter schaal gedreven. Het waren Ik noem de ze reeds de orgeldraaiers, op de ker missen, die Voor de nagedachtenis van den ter dood veroordeelde meer onkosten hadden kunnen maken. Zij hadden een groot beschil derd stuk doek bij zich, waarop de heele moordgeschiedenis met ijzingwekkende dui delijkheid was voorgesteld. Van de mindere liedjeszangers onderscheidden zij zich door een beter voorkomen; zij badden doorgaans een nieuwe pet op en ook een fatsoenlijke hoeveelheid- itabak in den mond-. Van hun aanzienlijke winst met den ter dood veroor deelde, konden zij in een betere slaapsteê hun intrek nemen. Die weelde was echter izeer afhankelijk van de meerdere of mindere nmate^ van aigrijse lijkheid, waarmee de moord, dien zij behan delden, was gepleegd. Hoe meer bloed en hoe meer zwarte rechters op het tafereel, hoe meer geld- zij verdienden. Meestal hadden zij een talrijk kroost, kin deren met ongezonde kleuren. SchieT allen waren op zwerftochten geboren, op een een zame heide bij het licht der maan, of in een dampige schuur bij het schijnsel vam een stal lantaarn. Het orgel hunner ouders was hun wieg, de tomen van het orgel hun eerste wiegezangen; het bloedig tafereel was hun eerste dekkleed; de ter dood veroordeelde in den kerker kon des nachts op hen neerzien, als zij nog onschuldig droomden; Bun eerste ademtoohtjes parelden tegen een schavot. Zóó zwierven zij mee en moesten hun oudérs reeds vroeg helpen zingen van ziels angst en vertwijfeling en een gewei ddadigen dood door de handen van den beul. Nu en dam warer. de tafereelen. die zij da gelijks in hun jeugd aans-fiouwden, helder- -Vr en vrooHiker. als de misd^d e^n g rui m?n tijd b v' 'ealuifrerd. of als de Vorst vat het redht van gratie gebruik had gemaakt, Dan werden er andere tafereelen gesahilderd de vel van een of ander Vorstenhuis, de ver overing eener stad, of heit vergaan van een schip. Het moest altoos ijzingwekkend zijn Maar het meest was dat groote, besdhil derde dOek verdeeld in vele vierkante vakken dde ieder een episode behelsden uit het leven van een moordenaar. Het laatste vak was altoos een terechtstelling met een menigte volk er om heen. Het eerste vak was een too- neel uit de vroegste kindsheid van den ver oordeelde. Hij speelde daar met andere kin deren aan den sdboot zijner moeder. Eena ge vakken verder zag men herat opgegroeid tot een jongeling. Hij was nog gelukkig en onschuldig; hoe had hij thans kunnen d-roo- men vam het lot, dat hem wachtte? Nog eenige vakken verder zag men' een kerk: de leeraar was op den kansel geklommen en deelde met uitgebreide armen den zegen ruit aan een jeugdig paar, dat onder den predik stoel lag neergeknield, Het was dezelfde joni gelimg hog, niet het meisje dat hij lief had; zij waren nu gehuwd, ook voor het oog der gemeente. Nu begonnen er woeste tooneelen te vol gen. De jongeling en het meisje waren ouder, veel ouder geworden; zij waren niet gelukkig met elkaar geweest; jaloezie, verbittering en verwaarloozing 'hunner iplióhten hadden -hen dagelijks steeds meer van elkander verwij derd. Nog een weinig vertier en men zag den verbijsterden echtgenoot in een vlaag van razernij de handen slaan aan het leven zijner vrouw. Voor dit tafereel vooral had de klad schilder zijn vermilM-oenpot niet gespaard en met de kwast een kwak rood rondom de ga pende wonde 'gedraaid om van te grielzelen en er een regen van bloeddroppels mee rond- gesprenkeld- in het vertrek waar de moord had plaats gegrepen. Dan volgde, op het doek, een kerker; de misdadiger 'was geboeid en wrong wanhopig de geketende handen; maast hem stand een waterkruik en lag een stuik brood. Daarna kreeg men den moordenaar te zien voor zijn rechters. In het daarop volgende vak reed hij met den beul en 'den geestelijke op een. kar naar de gerechtsplaats. En in het laatste stierf (hij op helt schavot voor de ooigen van bet verzamelde volk. Zoo'n 'beschilderd doek werd nu opgehan gen te midden der drukste kermisvreugde, de orgeldraaier en zijn vrouw gingen op een stoel staan en terwijl de eerste met een soort van lange hengelroê een 'kletsenden Map op het tafereel gaf, begonnen beidten luidkeels hum lied te schreeuwen en te zingen. De steeds in aantal toenemende dag- en nieuwsbladen helblben echter zoowel de mo ordge schieden is-klad verve r-imduis t rie als den handel in akeligfheidsüed'jes totaal ver nietigd. Vlak na den dubbelen moord te Spaarndam zag je hier in het dorp nog een stumper, volstrekt niet op de hoogte van zijn tijd, met het gedrukte moordvenhaal venten, maar zijn blaadjes vonden in 't 'geheel geen aftrek. „Och man, dat hebben we al gelezen in de kramt i" kreeg hij geregeld ten ant woord. SIMON GRASHEUVEL. Burgerlijke Stand der gemeente Helder. GEMENGD NIEUWS. 1IARINEBERICHTEN. LEGERBERICHTEN. «^tygjw 7IMCH1UUJBB1UCHTBIV. telii 1921. -i i i MARKTBERICHTEN. Tuinbouwvereeniging „Anna Paulowna", UIT DEN OMTREK. Breezand, Domme winkeliers. Het U. D. verhaalt: Gisteren kwam er in een parapluien-zaak aan de Oude Gradht te Utrecht een als heer gakleedi persoon; hij koos zioh een dames-pa- rapluie en een wandelstok, gaf als adres waar deze bezorgd moesten worden een wille- keurigen naam en willekeurige straait op en vroeg aan den winkelier bovendien nog 60 ter leen, die als cadeautje moesten worden afgegeven bij de damesparapluie. De winke lier had de goedheid aan dat verzoek te vol doen, stelde den heer eenige 'bankbiljetten ter hand, deze zouden in een enveloppe wor den gedaan, de enveloppe werd dicht gelakt in den winkel en zou mèt de parapluie wor den bezorgd. Mijnbeer dankte zéér, en ver- li-ett den winkel, na de afspraak te hebben gemaakt dat de winkelier des avonds aan een ander adres, op de Biltstraat, over het geld zou laten beschikken, ovèr de 50 en over de 56, die parapluie en wandelstok samen kostten. Toen de kooper weg was, begon de winke lier toch verstandig te worden en scheurde hij de didhtgelafcte enveloppe open om eens te zien of de 60 er wel in zaten. En wat bleek? Dat de enveloppe niets inhield dan een blanco velletje papier; mijnheer had in den winkel kans gezien, de 60 stiekum in z'n zak te steken. Het opgegeven adres aan de Biltstraat bleek heelemaal niet te bestaan. De oplichter stapte onmiddellijk naar een anderen winkelier, een banketbakker, deed daar hetzelfde verzoek en kreeg ook hier 50 voorgeschoten, dat als oadeautje bij een doos met taart moest worden afgegeven. Ook in dezen winkel werd een enveloppe dichtge- lakt, enz. enz. Maar er ging geen 50 in, doch- alweer een blanco velletje papier. Ook de banketbakker is f 50 kwijlt! Tot nu toe is er van den man geen spoor ontdekt. Een goede vangst. De politie te Berlijn heeft twee hoofdman nen van een Iberade internationale oplichters en wisselvervalschers ingerekend, die reeds jaren lang door de Duitsche en buiitenland- sdhe politie W'erdem gezocht. De bende -heeft mtet vervalsohte Amerikaansehe chèques tal van banken voor «millioenen opgelicht. Een goed voorbeeld. B. en W. van Enschede maken bekend, dat mét het oog op den steeds zorgelijker wordenden toestand van de Drinkwaterlei ding de aansluiting geheel of gedeeltelijk zal worden weggenomen of afgesloten bij abon- nés, die water gebruiken voor tuin- en ge velbesproeiing, straatschroibben e.d. onder het verbod vallende doeleinden. Wie in eeni'g opzicht ontheffing van dit verbod heeft ontvangen, moet daarvan aan de politie of de ambtenaren der waterleiding schriftelijk bewijs kunnen toonen. Beroovingen. Een Engeischman heeft bij de Haagsche politie aangifte gedaan, dat hij in perceel Falber van Riemsdijkstraat 23 beroofd is van 100 pond sterling. In verband hiermede zijn aangehouden twee vrouwen en een man, die in het bewuste perceel wonen. In het perceel Spinozastraat 8 te 's-Gra- venhage is een heer beroofd van een bedrag van f 650. Twee vrouwen en een man zijn in verhand hiermede aangehouden. Nekkramp. De infanterist J., uit de Morschpoortka- zerne te Leiden, die wegens nekkramp naar het Elisabeth-tziekenhuis te Leiden was over gebracht, is aldaar overleden. Berooving van een half mlllloen Mark. Te Assen is gevankeijk binnen gebracht iemand uit Ruinen, die naar Duitschland gevluoht was en door de Duitsche justitie is uitgeleverd. Hij heeft zich aan de Duit sche grens mede schuldig gemaakt aan be rooving van 600.000 Mark van twee Duit sche heereni, die daarvoor in Nederland le vensmiddelen wilden koopen voor de stad Luimt Aangehouden. iDe Rottordamsohe politie hooft oen ge- moonttworkmim aangehouden, die ln het be zit was van een rol leer, beatsande lilt ze ven pinten. Huiszoeking (bracht bovendien nog oen partl) van 22'/» tros veters aan hot licht. Na verhoor bekende de man in ver blinding te staan mot oen magazijnbedien de uit oen gi-oaslerdcrjj ln leer en schoon- makorafournltmwi, dlolheim gestolen goede ren leverde. Heli ln beslag genomono had oori waarde van f 500, doch hot tweetal deed al 1'/» jaar .zaken" en elke veertien dagen hald een soortgelijke leverantie plaats. De Ijsvergiftiglng te Meppel. Nader wordt nog uit Meppel gemeld: Met de patiënten inzake de ijsvergiftiglng gaat het nu naar wensch. Het kind van v. d. Velde, dat mén als hopeloos had opgege ven, is gelukkig beterende, ook de vrouw van den kapper De Jong gaat eenigszins vooruit. Uit de omgeving zijn geen nieuwe sterfgevallen bekend. Waarschijnlijk zal het getal slachtoffers dus bij zes blijven. Onbeheerde Vliegmachine. Men meldt uit Noordwijlkeiihout aan de „Msb.": Vrijdagochtend daalde alhier voor eene noodlanding een vliegmachine, waarin een vlieger en twee passagiers. De inzittenden stegen onmiddellijk uit en begaven zich naar het station Piet Gijzerubrug na aan een van de hij de daling aanwezige toeschouwers ge vraagd te hebben de machine een half uurtje te bewaken. De hoeren zijn echter sinds Vrij dagochtend niet meer teruggekeerd en heb ben niets van zich laten hooren. De machine staat nog steeds in 't weiland, waar zij is ge- daadd. De politie heeft- haar thans onder (hare bescherming genomen, doch daar dit niet kan Wijven voortduren, bestaat het voorne men haar te doen demonteeren en bij den landbouwer, op wiens erf zij is gedaald, op te 'bergen. De machine draagt geen ander merk dan de woorden „Aviateur Rotterdam". De inzittenden waren blijkbaar Duitsohers. Behalve de machine, hébben zij ook een lede ren jas en een paar lederen handschoenen achtergelaten. Blijkbaar was het doel van den todht reclame te maken voor een levertraan- fabriek te Berlijn, althans een groot aantel strooibiljetten daarvan werlden in de vlieg machine gevonden. Een waardig voorzitter.. Reeds in Januari van dit jaar is voor het kantongerecht te Tholen tot 150 boete ver oordeeld de voorzitter der Huuroommissie aldaar wegens ongeoorloofde Huuropdrij- ving, meldt „De Zeeuw." Hij beloofde toen den kantonrechter ontslag te vragen als zoo danig, maar heeft hieraan niet voldaan. Ook de officier van justitie heeft zich met de zaak bemoeid, en particulieren hebben zich tever geefs tot den Minister van Justitie gewend. De bewuste voorzitter is ook lid van den Raad van Tholen en van de Prov. Staten van Zeeland. Een deel der bevolking is zeer ontevreden over een dergelijken gang van zaken enj schijnt te overwegen zich tot Ged. Staten of den Minister van Binnenlandsche Zaken te wenden. Onder firmanten. In den vroegen ochtend van.was er groote ontsteltenis op den Linnaeusparkweg te Amsterdam. Het zal zoowat vijf uur izijn geweest; toen de bewoners werden opgeschrikt door revol verschoten. Wat was het geval? Er woont daar in perceel 112 van die straat een lid van de firma Gebr. Herman de Vos en Co. De verhouding tusschen de firmanten schijnt niet al te prettig te izijn en de bewo ner van het genoemde huis haid verschillende stukken onder zyin 'berusting, welke de mede firmanten opeisebten. Dat had al eens eerder tot onaangenaam heden aanleiding gegeven en vannacht nu is het tot een uitbarsting gekomen. De (beide mede-firmanten poogden het per ceel aan den Linnaeusparkweg binnen te dringen, om zoodoende in bézit te krijgen datgene, waarop zij meenden recht te heb ben. De toeleg slaagde niet naar wensch. De bewoner ontdekte de „inbraak" en trachtte de binnendringers tegen te houden. Natuurlijk ging een en ander niet 'heel vriendelijk toe. Er werden messen getrokken en zélfs kwam er een revolver, die met scherp was geladen, bij te pas. Er vielen enkele schoten, welke gelukkig niemand troffen. Wel drong een kogel door een raam van het -perceel 119, doch -ook zon der schade van beteekenis aan te richten. De politie maakte spoedig een einde aan het gevecht. Een der firmanten' is, in ver band met het afschieten van het vuurwapen, in arrest gesteld. Een belangrijke arrestatie. -Maandagmiddag is te Delft in de Stads bank van .Leening gearresteerd zekere W. van Beek en diens vrouw, wonende te 's-Gra- venhage, op het oogenblik, dat Van Beek een diamanten ring' ter beleening aanbood. Bij fou'üleering bleek hij nog een kostbaren ring in izijcn mond te hebben veiborgen. De siera den waren afkomstig van een diefstal, onge veer l1/» jaar geleden te Den Haag gepleegd. Beiden zijn daarheen overgebracht ter be schikking van de Haagsche politie. - Nieuwe uitgave. Wij ontvingen van dit tijdschrift de tweed'e aflevering van deel I. Het verschijnt op on geregelde tijdstippen. Men kan zioh per deel van pl:m. 200 bladz. abonneeren voor 5. (buitenland 6.portvrij. Het orgaan spreekt, wat inhoud en strekking betreft, voor zichzelf; wij geven den inhoud van deze aflevering teni overvloede weer: Sexueele voorlichting en opvoeding. Adres van de Ned. Unie voor Vrouwenbelangen aan Z.Ex. den Minister v. Onderwijs, K. en W. Adres van de Ned. Ver. t. bestr. der geslachtsziekten aan id. Indrukken van een cursus voor vrouwen en meisjes over sexueele hygiëne. Kort verslag eener bijeenkomst met naschrif ten. Heilige Nacht. Brief aan mijn zoon van Andireas Lntzko. Non tali auxlllo. Kwakzalverij, Oongros te Romo. Nieuwe uitgave, OuhoelQïit'hüudcr» wpeolaal loden van do Nederl, Voroeulglug - zullen do geestige puntige rijmpje# kennen, die do hoor R. .1, Zuidcfma In net orgaan dor Nod. Ver. „do Blauwe Vaan" publloeordo, Onder den titel „Boukeneotjes" heeft de dlchiter thans ren aantal van deze puntdichtjes gebundeld en vond de N.V. „Buriwi tot uitgave van Ge- hoei-Onthoudors-Lootuur" (Bugol), Prinsen eiland 01 te Amstndam 'bereid ze ln den handel te brengen, Voor wie de versjes niet mocht kennen, willen wij zoggen, dat ze alle voor propagandistische doeleinden zijn ge schreven,en de vervaardiger een man is van geest, die met puntige en aardige woordspe lingen vaak goede resultaten 'bereikt. In zijn „voorbericht" zegt de schrijver, dat het ooft, dat hij den lezer aanbiedt, niet geurig is en slechts bestaat uit een handvol beukenootjes Hij hoopt dat er weinig leege dopjes onder mogen zijn en veel pitjes. Wij citeeren een paar van die pittige din getjes: „Wie ln de kroeg zijn tijd verslijt, Die is versleten voor zijn tijd." Verzuchting. Uw geest Maakt menig mensch Tot beest. De slijterij. De slijterij, daar slijt je, man Al wat een mensch verslijten kan. Daar slijt je je beurs, je verstand, je geweien. Daar wordt je geluk en gezondheid versleten. Dus luister naar den raad van mij Ga nooit zoo'n slijterij voorbij. Het bundeltje zal, als propaganda-lectuur, zijn weg*wel vinden. En de heer Zuidema zal nog wel meer rijmpjes hebben voor een nog wel meer rijmpjes hebben voor de tweede. XIII. ras 12 «n 13 Juli 1921. ONDERTROUWD: J. B. A. d« Vriee en T. Drij ver: J- C. Bakker en A. E. LanBer; P. Kuiper en A. van Aminere: tf. R. Geukenö en A. A. do Bruijn; J. Ph. Klapmeijer en L. E. Schmidt; P. Hakker en W. H. Bakker; A- van Straaten en J. firoite; W. J. Peleer em M. ven den Goorbergh. GEttROUWD: W. C. Buis en N. J. W. Weeeie. BEVALLEN: A. P. de Waard-Pol 1 in«, r.; M. de Vlieger-van Donge, a.: C. Schmaltz-Nieuwen. burg, d.; M. A. Visser-Hermeen, d.; M. C. van Boek-Brouwer, i. OVERLEDEN: J. DflkHhooro. 67 jaar; G, Boelema-Krodor, 65 jaar. Hr. lis. „Zeehond". Hr. Ma. Zeehond ls 13 Juli te Ledtlh aangekomen De off.-maeh. C. Wajpenaar wordt gerekend imet dien 25en Juni 1921 te zijn om non-aotivtieit ge steld wegens ziekte. Met ontslag uit den Zeedienst: Op 18 Juli 1921: etwker le kl. J. Staan. Op 24 Juli 1921: matroos le kl. H. J. Bosboom. Op 27 Juli 1921: matroos le kl. W. ter Horst; matroos 3e kl. J. Gorree. Officieren voor Indië. Bij Kon. Besluit 1» het volgende bepaald: In de behoefte aan off. van do verschillende wapens en diensten bij de troepen in Suriname en Curagao wordt voorzierl door detach. van off. van de land macht im Nederland en van off. en' anderluit. In Ned.-Indlë. Do detach. geschiedt ln den regel voor den tijd van ten hoogste drie jaren, de duur van de heen en terugreis daaronder niet begrepen. De bfl deze troepen gedetach. off. van de Nederl. land- maaht genieten eene tegemoetkoming voor ultrus- tingekosten ten bedrage van 2260.—; do off. en onderlult. van het leger ln Ned.-Indlë genieten, indien zij aldaar reeds als zoodanig hebben ge diend, ter aanvulling hunner uitrusting een» te. 12 Juli 1991, ^.wgovoord door 11 kordiwsi 160 middeltongen p, ftuk 0.60; 260 klein© tongen p, stuk 0(16; 12 kluten kleins «ohol p. kist 10) 10 kisten schar Aangevoerd door 20 kordersi 2880 mlddsltongon P, st^k jf 0.82—0.46; 1870 klpine tongen p. stuk stuk U.BU; 46 kisten kleli eohar p. kist 8.60—6. 12 Juli 1921. Groote aardappelen f 4.20—12, drielingen 2.90 4.50, peulen 14.75—28; tulnboomen 2 p. 100 K.G.; bloemkool 6.75—17 p. 100 6tuke. Broek op Langendijk, 18 Juli 1921. Schotsche muizen 6.8012.80, kokeianen 5.30 —6.60, duken 5.50-^6.30, schoolmeesters 4.30 10.30, eigenheimers 6.3Ö, graafjes f 20/ blauwe aardappelen^ 9.60,. drielingen 3.60—6. 9.60, drielingen 3.60—6.10, nep roodekool 7.50—8.90, alles per 100 K.G.; boswortelen 6.60—10.30 per 100 bos, bloemkool 2—6.50, dito 2e «rt. 0.70—1.80 per 100 stuks. Purmerend, 12 Juli 1921. 13 stapels fabrieksbaas p. 60 K.G. 67, R.M. 71; 46 stapels boerenkaas p. 50 K.G. 74, R.M. 77; 8 stapels commissie p. 50 K.G. R.M. 83- 3 stapels Goudscho p. 50 K.G. f 60; 974 KG. boter p. 60 K.G. 2.50(2.60; 460 runderen: 265 '-80 gelde en melke 350—650; 15 stieren; 42 paarden 200—500; 94 vette kalveren p. K.G. 1.60—1.86; 287 nuch tere id. ƒ1856; 960 vette varkens p. K.G. f 1 1-06; 137 magere id. 25—60 208 biggen p.' stuk t ib 1?' oi* 85—53 391 lammeren ■L 18-t^7! 26 bokken; kipeieren p. 100 etuke f 11.2512.25. BTOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Banda, r. Kohsichang n. Londen, pass. 11 Juli Lombok, thuisr.. vertr. 12 Juli v. Port 6ald. Prins der Nederlanden, uitr., arr. 9 Juli te babang. Roepat, thuisr., vertr. 11 Juli v Palenno. Bengkalis, arr. 8 Juli v. Sydney te Sabang. Koningin der Nederlanden, uitr., yertr. 12 Juli v. Southampton. Prinses Juliana, uitr., vertr. 10 Juli v. Suez. Java, uitr., pass. 8 Juli Point de Galle. Johan de Witt, thuisr., arr. 12 Juli te Genua. Sumatra, arr. 11 Juli v. Bremen te Hamburg. Kon. Hollandsche Lloyd. Llmburgia, uitr., pass. 12 Juli Fernando Noronha. Rijnland, arr. 13 Juli v. Buenos-Ayres te A'dam. Zéelandia, v. N. Orleans n. A'dam, vertr. 11 Juli v. Vera Cruz. Amstelland, arr. 10 Juli v. A'dam te Roeario. Gelria, thuisr., vertr. 11 Juli v. Santos. Kon. Paketvaartmaatschappij. Houtman, vertr. 9 Juli v. Sydney n. Java. Kon. West-Indische Maildienst. Oranje Nassau, thuisr., vertr. 12 Juli v. Plymouth n. Havre. O rost es, arr. 11 Juli v. A'dam te Valparaiso. Alkmaar, v. Portland (O.) n. Falmouth, pass. 11 Juli Flores. Ceree, v. Chili a. A'dam, pass. 10 Juli de Azoren. Holland—Amerika Lijn. Sloterdijk, vertr. 9 Juli v. Sydney (N.Z.W.) n. R'dam. IJeeldiik, arr. 13 Juli v. Baltimore te R'dam. Kinderdijk, v. San Pedro n. R'dam, arr. 7 Juli te Champerico. Rijndam, arr. 13 Juli v. New-York te R'dam. Schiediik, arr. 11 Juli v. R'dam te Baltimore. Rotterdam, vertr. 12 Juli v. R'dam n. New-York. Holland—Australië Lijn. Wlaltham Abbey, thuisr., pass. 12 Juli Malta. HollandBritsch-Indië Lijn. Kirkstall Abbey, thuisr., pass. 12 Juli Gibraltar. Tamora, uitr., arr. 11 Juli te Antwerpen. Morton Abbey, uitr., pass. 11 Juli Malta. Holl. O.-Azië Lijn. Radja, uitr., arr. 7 Juli te Shanghai. Tjimanoek, uitr., vertr. 8 Juli v. Suez. Holland Oost-Afrika lijn. Nethley Abbey, arr. 13 Juli r. O.-Afrik* te A'dam. HollandWeet-Afrika Lijn. Ameteletroom, arr. 8 Juli v. Dakar te Siroe. Hontestroom, 8 Juli v.Calabar te Port Harcourt. Texelstroom, arr. 8 Juli v. Winnebah te Acr Rotterdamsehe Lloyd. Graroet, v. Australië n. Hamburg, pass. 11 Juli Finisterre. Jacatra, arr. 13 Juli v. Duinkerken te R'dam. Kawi, thuisr., vertr. 12 Juli v. Port Said. Tabanan, uitr., arr. 12 Juli te Mareeille, zette den zelfden dag de reis voort. Siindoro, arr. 12 Juli v. Batavia te R'dam. Besoeki, uitr., pass. 11 Juli Malta. Bondowoso, uitr., pass. 1 Juli te Ouessant. Malang, thuisr., vertr. 8 Juli v. Colombo. Marken, thuisr., arr. 11 Juli te Marseille. Toba, arr. 10 Juli v. Australië te Duinkerken. Ternate, thuisr., vertr. 11 Juli v. Port Said. Rotterdam—Zuid-Amerika Lijn, Poeldijk, vertr. 7 Juli v. Buenos Ayres n. Ham burg. Procyan, thuisr., vertr. 11 Juli V. Las Palmas. Mirach, thuisr., 9 Juli v. Santos. JavaNew-York Lijn. Sommelsdijk, v. New-York ïl Java, pass. 11 Juli Perim. - Java Pacific Lijn. Tjikembang, arr. 3 Juli v. Batavia te Soenabaya. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Bellerophon, v. Japan n. A'dam, arr. 6 Juli te Singapore. Laomedon, vertr. 7 Juli v. Shanghai n. R'dam. Mentor, v. Japan n. A'dam, arr. 6 Juli te Shanghai. Hyeon, v. Cebu n. R'dam, arr. 9 Juli te Landen. Ningchouw, v. R'dam n. Japan, arr. 11 Juli te Port Said. Sarpedon, arr. 18 Juli r. Hamburg te A'dam. Anohiises. r. Japan n. A'dam. vertr. 8 Juli r. Colombo. MarcJiaon, r. Jpan n. R'dam, pass. 10 Juli Perlm. Tantalus, r. Batavia n. A'dam, pass. 10 Juli Sagres Dinulftgavond 12 Juli hield do vereenlging ▼an oud leerlipgcn vhii don Tulnbouwouraua •en vergadering la het lokaal van don hoor W. KruUger, HU afwezigheid van den voorzitter, don heor S, Splgt, word de vergadering geleld door den hoor F. lilaauboer, die do aanwezi gen welkom heette en or z(jn voldoening ovor ultiprak, dat vooral do Jongo leden zoo flink wuren opgekomen. De Bocretarls, de heer 0, Sohilderman, leest daarop de i otulen, welke zonder op- of aan merkingen worden goedgekeurd, met dank voor de uitvoerige weergave. Daar de penningmeester, de heer C. van der Linden, bericht van verhindering ge zonden heeft, wordt besloten, de rekening en verantwoording tot de volgende vergadering aan te houden, hoewel de bescheiden b\j het bestuur zjjn ingekomen. Vervolgens wordt bésproken een schrijven van den heer Hazeloop, Rjjkstuinbouwleeraar, waarin ziektevrfje pootaardappelen worden aangeboden geteeld in den proeftuin te Alkmaar, de prfjzen overeenkomstig de markt waarde Ter beschikking zijn: Koksianen, May Oueen, Gladiator, Sharpes Victor, Duke of York, Gladblaadjes en Bloemgraafjes. De heer Jellema, landbouwonderwüzer, prijst zeer de Bloemgraafjes, waarom besloten wordt daarvan 25 zak te bestellen. Voorts besluit men, den nieuwen sproeier, die zoo uitstekend voldaan heeft, voor de vereeniging aan te koopen. Daar de kas dit echter op het oogenblik niet zou toelaten, wordt het benoodigde bedrag reeds staande de vergadering in aandeelen bijeengebracht, welke voor en na uitgeloot zullen worden. Niet-leden mogen voortaan slechts van den sproeier gebruik maken, als zfj donateur zfjn. Een man zal er het beheer over hebben, opdat men steeds zal weten, waar men terecht kan, wanneer then er gebruik van wil maken De overgebleven carbolineum komt aan de ver eeniging. Zondag a s. zal de heer Jellema met de leden, die er belang'n stellen, de proefveldjes gaan bezichtigen. De circulatie der porte feuilles zal beter geregeld worden en voor het aanwerven van nieuwe leden worden geijverd Hierna sluiting. Sexueel© Hygiëne. Onder redactie van het dageli.ikech bestuur van de Nederl. Vereenig-ing tot bestrijding der geslachtsziekten* Uitgever J. Ploegsma, Zeist. „BsuktnaptJe»," Karnt» bundeltje, door R, J. Zuidoma, Prijs 80 oent, Spreuk. O, geestrijk vocht!

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6