mtofogm Mevrouw Atterbury's Secretaresse No. 5432 DINSDAG 26 JULI 1921 49e JAARGANG BUITENLAND. De conferentie te Washington. DE OPPERSTE RAAD. Ds geallieerden en Opper-Sllezlë. FEUILLETON. DUIT80HLAND. De betaling der vergoeding. Helgoland- Het Saargebled. De gekleurde troepen ln het bezette gebied. Een oDd-mlnlster-montvervalscher. RUSLAND. De mobilisatie. De hongersnood. ENGELAND. Ingezonden mededeeHng. Goedkoop REIZEN per boot FRANKRIJK. SERVIEL Een samenzwering. MAROKKO. Een nederlaag der Spanjaarden? Ingezonden mededeellng. COURANT De correspondent te Washington van de „Assoc. Press" schrijft: Zoolang de houding van Japan niet vaster is omlijnd, schijnt het onwaarschijnlijk, dat er offlcieele uitnoodi- gingen worden rondgezonden voor de con ferentie in zake de ontwapening en) de quaestie der Stille Zuidzee. De niet-formeele conferenties tusschen staatssecretaris Hughes en den Japanschen ambassadeur Sjidahara hebben de overtui ging geschonken, dat Japan bereid is deel te nemen aan de conferentie, zonder dat het in materieel opzicht voorbehoud zal mlaken. Ingeval de V S. een voorbereidende con ferentie noodzakelijk achten, zou deze even eens te Washington worden gehouden. Daar de datum van de conferentie nog niet ia vastgesteld, wordt 11 Nov. daarvoor nog steeds zeer geschikt geacht De premier van Australië, Hugihes, die te Londen vertoeft, [besprak dezer dagen in een redevoering uitvoerig het doel der conferen tie. Allereerst, zei hij, moeten de groote zee mogendheden, vooral Amerika, Japan en Engeland, tot overeenstemming bonnen over de beperking der bewapening. Japan en Ame rika wedijveren in het bouwen van groote vloten. Daar Engeland zijn positie wil .behou den, moet het aan dezen wedijver meedoen, tenzij er een overeenkomst bereikt wordt Japan is een Stille Zuidzee-mogendheid; daar om [breidt Amerika zijn vloot uit, en daarom moet Engeland het ook doen, zoo er niet een regeling van de quaestie der Stille Zuidzee wordt getroffen. Dus moet deze quaestie aan die van de beperking der bewapening vooraf gaan; en dienen Australië en Nieuw-Zeeland (bij die eerste besprekingen te worden be trokken. Inzake de Opper-Sileziache quaestie wil het tusschen Frankrijk en Engeland nog niet erg boteren. Naar men weet staat En geland en daarbij wordt het gesteund door Italië op het standpunt, dat zoo spoedig mogelijk een beslissing genomen wordt Frankrijk daarentegen wenscht de bezetting te dioen voortduren, wil er zijn troepen daar versterken, en zoo maar al te graag zien, dat Engeland dit eveneens deed. Doch daarvoor is men te Londen niet te vin den. Reeds had Frankrijk aan de Duitscho regeerinig doen weten, dat voor het vervoer van 10.000 man Fransche troepen de noo- dige maatregelen moesten worden getrof fen, doch deze stap heeft zoo wordt uit Londen gemeld in Engeland ernstige on gerustheid veroorzaakt, omdat de opperste Raad daarover nog niet gesproken had. Het is duidelijk, dat Engeland er nu even eens een eind aan wil zien.. Men heeft in eigen land genoeg te doen. En gezien de houding der Fransohen in Opper-Silezië is het duidelijk, dat versterking der Fransche troepen daar het tegendeel van rust tenge volge zou hebben. Vrijwel openlijk toch scharen de Franschen die deel moeten uitmaken van de onpartijdige Entente-com missie zidh aan de zijde der Poten, het geen herhaaldelijk tot .botsingen leidt met de Duiitschers. Wat tot nieuwe maatregelen leidt, die opnieuw verzet uitlokken. Thans weer wordt uit Berlijn gemeld, dat Poolsche troepen uit Warschau op weg zijn naar de grens van Opper-Silezië; dage lijks zouden treinen met wapens en munitie uit Poten naar Opper-Silezië komen onder bescherming van Frafasche troepen. Berichten uit Parijs maken melding van de verwachting, dat de Engelschen zidh wel tot het Fransche standpunt zullen bekeeren, wat echter niet zeer waarschijnlijk lijkt. Daarentegen verluidt in otficieele Belgische kringen, dat de bijeenkomst van den opper sten Raad in begin Aug. te Boulogne zou wor den gehouden, terwijl er tevens in die maand •en conferentie van de eerste ministers te Londen zal worden gehouden. Parijs, 23 Juli. De besprekingen tusschen Parijs en Londen nopens de bijeenkomst van den Oppersten Raad en het zenden van ver sterkingen naar 0. S. zyn voortgezet op den door ISABEL OSTRANDER. (Nadruk verboden). o 61) „Wie is daar?" vroeg zij met bevenlde «tem. „Ik ben het madame Cimmino". De stem klonk gedempt en vreemd hoffelijk na de onstuimige uitbarsting van eenige minuten geleden. „Doe als 't ublieft open; ik heb een boodschap van mevrouw Atterbury." Betty trok haar muilen aan en gehoor zaamde benieuwd. Het vale gezicht van de Italiaansohe had nog altijd een kleur en baar doffe oogen gloeiden' van onverminderden wrok, waar zij probeerde zwakjes te glim lachen. „U moet mij niet kwalijk nemen, wat ik daar straks tegen u gezegd hebl Mijn zenu wen zijn door die plotselinge narigheid van streek en ik was ook bang, dat ze mijnheer Wolvert gedood hadden." Zij sprak met weer- zin en blijkbaar met inspanning, en Betty begreep door wiens toedoen de aarzelende verontschuldiging gemaakt werd. „Mevrouw Atterbury verzoekt u voor de rest van den nacht in haar kamer te gaan slapen. Zij za|| dadelijk bij u komen en wil .niet alleen blij ven. U behoeft u geen moeite te geven voor Caroline. Ik zal zelve voor haar zorgen. Kojn Quai d'Orsay tusschen Lord Chutham en Philippe Berthelot. De Engelsche zaakgelas tigde zette uiteen, dat er den vorigen dag een bespreking heeft plaats gehad tusschen Saint Aulaire en Lord Curzon. Het schijnt dat de toestand eigenlijk ongewijzigd blijft. De Engelsche regeering meent, dat de Opperste Raad een van de eerste dagen van Augustus zou kunnen samenkomen, maar blijft zich verzetten tegen het zenden van versterkingen naar O. S. De Fransche regeering, die van haar kant eveneens is bezield door den wil om de Opper-Silezische kwestie spoedig te zien op gelost, verzet zich in principe niet tegen den datum van de bijeenkomst van den Oppersten Raad, maar de berichten, die zij ontvangt, en die bevestigd worden door de rapporten der geallieerde h'ooge commissarissen, maken haar bevreesd, dat de beslissing van den Oppersten Raad zal worden gevolgd door een opstand, of van de Duitschers of van de Polen, waarvan de Fransche troepen het eerst het slachtoffer zouden worden. Het is dus voor de Fransche regeering vóör alles een kwestie van veiligheid. Zij blijft dus aan dringen op de noodzakelijkheid van het zen den van versterkingen naar O. S. Ik kan uit betrouwbare bron zeggen, dat zij op dit stuk niet zal transigeeren, want het leven der Fransche soldaten staat op het spel. Ten slotte meent zij, dat de deskundigen, die in den loop van deze week zouden bijeen komen, zooal geen oplossing, die onvindbaar schijnt, iets zouden kunnen vinden, wat haar taak gemakkeiijk maakt. Het schijnt, dat de bespreking, die over de kwestie van de handelwijze werd gevoerd, niet anders dan tot een goed eind zal kunnen komen. De Fransche regeering heeft nog steeds geen antwoord van de Duitsohe ontvangen. In diplomatieke kringen weerspreekt men de reis van generaal Leron naar Parijs. Volgens de „Frankf. Ztg." beeft Duitsch- land aan de commissie van herstel de aflos sing van nog zes wissels, elk van 10 millioen dollar, tezamen dus 240 millioen gouden marken, aangeboden. De „Voss. Ztg." verneemt uit Hamburg van plannen der Britsche admiraliteit tot het herkrijgen van Helgoland als vlootbasis. Dezer dagen heeft de chef-ingienieur der Britsche admiraliteit het eiland Helgoland gedurende een driediaagsch bezoek bezich tigd. Naar verder verluidt zal de Engelsche gedelegeerde bij den Raad van den Volken bond, Fisher, in de September-zitting van den Raad een voorstel indienen, dat ten doel heeft het eiland Helgoland aan de souverei- niteit van het Duitscbe rijk te onttrekken. Uit het Saargebled wordt gemeld, dat de meerderheidssocialistische „Volksstimme" de mededeelingen van het „BerL Tagebl." be vestigt omtrent de door den leider van de Fransche propaganda in het Saargebied, majoor Richert openlijk toegegeven verval- sching van het z.g. adres der bewoners van het Sfargebied aan den Volkenbond. Het blad verneemt, dat van de volwassen bevol king van het Saargebied, die op tenminste 250,000 personen wordt geschat, 99.9 van een dergelijk adres geen flauw idee heeft. Heeft het werkelijk bestaan, dan is bet een vervalsching op touw gezet door de overblij vende 0.1 Een bijzondere correspondent van de Manchester Guardian" schrijft aan zijn blad over de bezettingstroepen. Na een uiteenzet ting over de bijna vriendschappelijke verhou ding van de Engelsche en Am-eritoaansche troepen met de bevolking, kamt hij op de ge kleurde Fansche soldaten bijv. te Mainz en Wiesbaden. Men behoeft maar, schrijft hij, deze plaatsen even te bezoeken om de ont stemming der Duitscbe bevolking tegen deze troepen te begrijpen, ja er mee te sympa- thyseeren. Het izijn wel geen eigenlijke ne gers, maar Noord-Afrikaanders, die rüet vol strekt zonder [beschaving zijn. Toch maakt dit weinig verschil, én 'zelfs al deden zij nie- opnieuw dicht gedaan en zij burten gesloten kon worden. Betty's zwakke hoop vervloog, maar zij dwong zichzelf om kalm te antwoorden: „Zeker, madame Cimmino. Als u een oogen- blik wilt wachten, zal ik bij u komen." Nadat Betty haar eenvoudige toebereidse len voor de oogen van de andere vrouw ge maakt had, volgde zij haar gedwee door de jang naar de kamer van mevrouw Atterbury. Bet bed was in wanorde en de koten doofden in den haard, maar madame Cimmino deed er een schepje op en sloot de ramen. Daarna trok zij de gordijnen dicht. „Slaap als u kunt, juffrouw Shaw. Zij bleef in de opening van de deux staan met een triomfantelijke glinstering in haar oogen „U hebt nu niets te vreezenl. Er kan niemand in huis komen, of er zal bout portant op hem geschoten worden. Ik hoop dat u pret tig zult rusten". Zij sloot de deur en het slot ging klikklak toen er bedaard een sleutel in om werd ge draaid en uitgehaald. Betty was gevangen I Een tijd lang bleef het meisje onbeweeglijk midden in de kamer Staan. Zij traohte de re den te doorgronden van dezen plotselingen voorzorgsmaatregel. Wat was er gebeurd, welke verdenking was er ontstaan op het oogenblik dat zij de kamer was uitgegaan, nu men1 madame Cimmino haar op de hielen had nagezonden, om haar den pas af te snij den en haar te bewaken? Was Jack Wolvert voldoende bij 'bewustzijn geweest om haar snellen aanval op hem waar te nemen), en had hij haar, terwijl hij bijkwam, beschul digd? In haar angst bij die gedachte bracht zij de handen naar haar borst toe en vond het fluitje, dat aan zijn ijle kettinkje onder Ingezonden mededeeling. wordt door 21.000 artsen erkend het beste versterkingsmiddel en Lichaam. ais voor Zenuwen mamd kwaad er .zijn inderdaad voorbeelden van beestachtig wangedrag, ai doen er in het algemeen overdreven verhalen de ronde <im nog is alleen hun rondlooopen in straten en stations een beleediging en vernedering, zelfs voor een vreemdeling. De psychologi sche kijk der Fransche' autoriteiten is altijd verkeerd geweest. Terwijl zij in sommige streken van Rijnland misschien wel succes hadden kunnen bereiken met hun propagan da voor Frankrijk en voor separatisme, heb ben zij zelf de stemming op deze manier to taal bedorven. Stakingen. De staking van het mSjnpersoneel van he'i kolenbekken van Aken duurt voort. Dien tengevolge konden van de ruim 11,000 mijn werkers uit het bekken, van de Wuren slechts ongeveer 500 in de mijn afdalen. Men meldt uit Saarbrücken: Behalve de metaalbewerkers, die in ongeveer alle fabrie ken staken, staken nu ook de schilders en de arbeiders op de glasfabrieken in het Saarbekken. In tal van fabrieken zijn de arbeiders wegens looneischen een staking begonnen. Te Keulen zijn de boekdrukkers vanmid dag gaan staken, omdat de patroons hun eisch tot loonsverhooging met 80 pet. heb ben afgewezen. Zij hebben de uitspraak van een scheidsgerecht, dat hun een kleinere loonsverhooging toekende, afgewezen). Van avond zijn al de Keulsche bladen niet ver schenen. Deze zulten tijdens de staking te zanten een z.g. eenheidskrant uitgeven. De Bezbjnsche bladen hebben onthullingen gedaan over vervalschinigen van munten, waarvan de onlangs afgetreden minister Frauendorffer zich schuldig zou hebben ge maakt. Beweerd werd', dat het aftreden van Frauendorffer onmiddellijk in verband stond met geraffineerde muntenvervalschingen, die door dien directeur van het munt-instituut te Berlijn, prof. Molinier, ontdekt zijn. Het igaat om gouden munten, die tot nu toe als unicum werden [beschouwd en waarvan ver- valsch-te duplicaten op een -groote munten- verkooping waren ingeschreven. De heer von Frauendorffer, uit wiens 'bezit een of meer van deze valsche munten afkomstig waren en die als een van de knapste muntketnners in Duitschland- wordt beschouwd, heeft uit de ontdekking de consequentie getrokken en zijn ontslag genomen. Zooals thans uit Mtlnchen wordt gemeld, heeft de ex-minister Frauendorffer zichzelf berecht. Hij verliet gistermiddag zijn woning om, zooals hij zeide, een groote wandeling te maken en werd 's avonds tevergeefs thuis verwacht. Hedenochtend werd hij in Gelszel- gastein aan den oever van de Üsar doodge schoten gevonden. Op grond van een gerech telijk onderzoek was een vervolging tegen Frauendorffer ingesteld. Berlijn. De geruchten, dat Sovjet-Rusland zeven lichtingen heeft gemoolliseerd, wor den bevestigd door een artikel van de „Is- westia". Volgens dit 'Mad h'eeft de sovjet- regeering in den laatsten tijd moeten oonsta- teeren', dat er een nieuwe oorlog tegen Rus land wordt voorbereid. Het blad schrijft o.a.: dat de handelwijze der burgerlijke regee ringen in strijd is met elk internationaal fatsoen. Engeland beantwoordt deze nota's niet, Polen en Roemenië ondersteunen de Russische witte gardisten en de Scandina vische landen blazen het kleinste bagatel op teneide de sovjet-regeering moeilijkheden :n den' weg te leggen. Volgens, den correspondent van de „Daily xpres" te Riga verlaten dertig millioen be woners der Russische hongergebieden, na n maar dadelijk mea' Er was een bedekt bevel onder haar be- studeerde hoffelijkheid enl zij was op den haar japon hing. Haar drempel blijven staan, zoodat de deur niet zich krampachtig aan vast en een snikje van dankbaarheid kwam uit haar keeL Als er werkelijk gevaar kwam, had zij nog één rans. Zij was niet geheel en al aan de gena de van die wolven overgeleverd. Toen mevrouw Atterbury een uur later de deur opendeed en binnenkwam, vond zij het meisje op de rustbank schijnbaar in slaap. Zij bleef -geruimen tijd staan staren naar het kalme gezicht, waarop het litteeken n den gloed van het vuur zich rood aftee- kende, en luisterde naar de rustige, gere gelde ademhaling. Ten! slotte wendde zij zich af, en toen Betty voorzichtig haar oogen opende, zag zij meesteres voor den haard gehurkt zitten met het donkere, losse haar afstekend tegen de bleekheid van het w-asadhtige gezicht en haren ondoorgronde- lijken! blik op de glimmende kolen gevestigd. Het meisje viel bij het aanbreken van den dag in 'n onrustige sluimering, maar toen zij wakker werd, zat de ander nog onbeweeglijk met wezenlooze trekken in de doode asch te staren. „Ben je wakker, Betty? Ga gauw naar je kamer, kleed je -aan en kom dadelijk naar mij terug. Wij hebben vandaag veel te doen." Zij wierp nauwelijks een blik naar het meisje eri haar stem klonk dof. i„Hebben hebben ze den inbreker ge vat?" stamelde Betty, toen zij opstond, om te gehoorzamen. „Bent u veel van waarde kwijt?" „De man, die het gedaan heeft, is, wie hij ook geweest is, ontsnapt, maar de politie is gewaarschuwd," antwoordde mevrouw At terbury zonder het hoofd om te wenden. „Ik kan niet zeggen hoeveel er gestolen is, voor ik een inventaris heb laten maken van -wat er over ia. Haast je wat, alsjeblieft. zich langen tijd niet katten, honden en rat ten gevoed te hebber^ hun woonsteden in een wanhopige poging om een welvarender gebied te vinden. De algemeene uittocht neemt drie richtingen, een naar Siberië, een naar Zuid-Rusland en een naar Moskou, Alle vee en graan dat de zwervers op hun weg ontmoeten wordt verslonden). De hor d-en vallen de treinen aan en desorganisee- ren den treinloop volledig. Er is een beroep gedaan op de troepen voor bescherming van de steden tegen de uitgehongerden. Op ver schillende plaatsen zouden gevechten plaats hebben tusschen troepen en door honger wanhopig geworden menschenmassa'a D „Daily Herald" verneemt van zijn corres pondent te Moskou, dat de Russische vak- vereenigingsraad besloot, een beroep te doen op het wereldproletarlaat om hulp; het steunr comité te Moskou, bestaande uit Kamenef, Krassin, Gorki, en anderen, vergaderde Donderdag en besloot tot bestrijding van den nood onder bescherming van het Roode Kruis.. Het is hijkans onmogelijk de gedachten van de -tragedie af te wenden, die in Rus land begonnen is, maar, dit begrijpe men, daar nog lang niet ten einde is. Cholera, homgertyfus en een voedselgebrek, waarvan men zich in beschaafde landen geen voor stelling kan maken, voltooien het noodlot van het land. De provincies Saratof en Sarnara, links <en rechts van den middelloop van den Wolga, die anders een korenschuur zijn en in gewone jaren ongeveer 120 millioen poed graan uitvoeren, moeten dit jaar tot voorzie ning in de noodzakelijkste -behoefte groote hoeveelheden invoeren. In die -provincies, in Arohangel en zijn omtrek, enz., is boom schors reeds het algemeene voedsel gewor- dien. De beste stand van het graan (rogge), in het Noordelijke en het Westelijke gebied, gaat niet hooger dan 8.8 en 8.6 van de 6 punten. In het gebied van den Boven-Wolga wordt hij met 2 punten, in dat van den Mid- den-Wolga met 1.7 punt, in het gebied van dien Beneden-Woliga met 1.4 punt aangege ven. Vergiftige zuring, landschildpadden en veldmuizen moeten als menschelijk voedsel dienen. De hongersnood zal erger worden dan die onder het tsaristische regime van 1891. Maar hoeveel slechter staat de onge lukkige bevolking ervoor dan toen. De hon gersnood geeselt een reeds sedert jaren grootendeels ondervoed volk. Het spoorweg verkeer, op hetwelk men voor een snelle voorziening van de geteisterde streken zou moeten rekenen, verkeert nog steeds ln de grootste desorganisatie door gebrek aan lo comotieven. ander rollend materieel en be hoorlijke werkkrachten. Als West-Europa hulp wil brengen, is het nog de vraag, of zij de plaatsen zal bereiken, waar zij noodig is, want de uitgehongerde bevolking heeft hare oude woonsteden verlaten en een volksver huizing ondernomen, die de o-verlevonden steeds verder van honk voert. Men bestormt de weinige spoortreinen, om het gebied van den honger zoo snel mogelijk te ontvluchten. De Prawda meldt, dat de Sovjet-regeering, in het besef van d-en vreeselijken toestand, alle bestellingen dn het buitenland voor fa brikaten en -goederen denkt te herroepen en de beschikbare middelen voor aankoop van voedsel wil 'besteden. Dit beteekent dus dat er geen nieuwe locomotieven, waiggons en landbouwgereedschappen aangeschaft wor den en Rusland 'even slecht geoutilleerd blijft als totnutoe voor het voortbrengen en verdoelen van den oogst van het volgende jaar. Er blijft in het gebied van den honger natuurlijk ook geen korrel zaal-boren over. Zoo werken elementaire krachten voort aan de voltooiing van den ondergang van het Russische rijk. Dat de depressie in zaken in Engeland nog niet achter den rug is wordt aangetoond door een in het parlement gedane m-ededee- ling, dat er ongeveer 500 hoogoven» in Enge land bestaan, waarvan nog geen een weer in weridng is. De koeten van -het weer aan den gang brengen daarvan vorderen tusschen 3000 en 5000. Er werd Donderdag een overvloed van visdh aangevoerd. Te Aberdeen brachten 50 schepen Vrijdag weer 400 ton aan. Het gevolg was, dat er een groote hoeveelheid visch niet verkocht werd, en de menschen mochten van baar bed liggen. Het meisje keek be duusd en verschrikt, maar haar oogen volg den Betty en deze begreep, dat haar aan wezigheid beteekende, dat zij aanhoudend bewaakt werd. Wolvert schenen rijn wederwaardigheden van dien nacht geen -kwaad gedaan te heb ben, toen hij aan het ontbijt zich bij de overi gen voegde, en hij zeide Betty volkomen koelbloedig goeden dag. Alleen verbeeldde zij zich, dat er een peinzende uitdrukking in zijn fletse oogen was toen hij naar haar keek; en verder op den dag bleef hij zoo hardnekkig in haar nabijheid,, dat er geen twijfel was aan zijn loerend-en argwaan. Ofschoon het onderwerp van den inbraak zooveel mogelijk vermeden werd, was er een spanning in de atmosfeer, die niemand trachtte te bedekken, een weerspiegeling van n-gehouden vrees, grooter dan uit de om standigheden te verklaren! was. Ondank» de verzekering van mevrouw Atterbury, dat het een drukke dag zou zijn, heerschte er een toestand van gedwongen werkeloosheid en 3etty waarde rond -als een onrustige geest, terwijl er altijd iemand, onder het een of andere voorwendsel, op haar hielen bleef. Toten hielt darter begon ito wonden, weirld de jespdedflng aUdoar dluhMljken en die zeOibo- heerschfilng van heit meflejie -belgion onder de langdurige iinispanniinig (te iwankelien. Zou zij gefvHinlgen 'Wijven, iiot de overrompeling, dlie Herbeirt votonspelld hiald, pdiaiats zou hebben en Ide kans otm te omiteniaipipen haar voor altijd jenlotm-en zou zijn? Ben nieuwe angst (kwam nu bij blaar verdere vrees; ais zij deze afschu welijke kffludha voor ombepaalden tijd! moest [voortzetten, zou (hielt van het hoogste belang voor IhiaaT rijm, -om -enkele (minuten volstrekt aan zichzelf overgelaten Sun haar eigen kamer Betty ging naar ha« k^er temg en vond I **£2" Caroline op de rustbank aan het voeteneind bereiken? Woedt vervolgd. Reductie- biljetten gedurende de vacantle. Zie adverten tie E.8.0.NA. daarvan meenemen zoo veel zij wilden. Zelfs daarna bleef er nog een heele hoop over, en die werd van den afslag gehaald en in zee gegooid. Een beroovlng ln een spoortrein. Parijs, 25 Juli. Uit Chalons aan de Sfione wordt gemeld: Er is een misdaad gepleegd, in de buurt van Chagny, in den sneltrein die te middernacht uit het station Dyon ver trekt. Drie gemaskerde personen drongen binnen in den eersten wagon, die zij- sloten^ waarna zij alle reizigers beroofden. Een of ficier werd gedood. De bandieten deden den trein stil staan en verdwenen. De aanslag op den Serviaohen prins-re gent Alexand-er leidde volgens de bladen tot de ontdekking eener groote samenzwe ring, aan het hoofd waarvan de Servische afgevaardigde Kewakiwitsj zou staan Zij zou zeer wijdvertakt zijn en beschikken over reusachtige munitie-en wapen voorra den. Berichten uit Madrid maken melding van een ernstige tegenslag der Spanjaarden in Marokko. Vrijdag werden nJL de vooruitge schoven Spaansche troepen) door overmach tige groepen kabylen aangevallen. Deze be schikten over groote hoeveelheid munitie en wapenen-, waaronder kanonnen. Aanvanke lijk sloegen de Spanjaarden de aanvallen af, doch de aanvallers kregen) spoedig verster king. De bevelvoerends generaal gaf daarop bevel terug te trekken. Aanvankelijk werd gemeld, dat ds Spaan sche bevelhebber, generaal Sylvestre, zelf moord zou hebben gepleegd. Volgens laters berichten echter, zou hij met twee zijner ko lonels tijdens dién terugtocht rijn gesneu veld. Madrid, 84 Juli. Generaal Berenguer is te Melilla aangekomen en beeft telefonisch een onderhond gehad met den minister van oor log. De generaal heeft gezegd, dat de Spaan sche stellingen door groote vijandelijke troe- pen-afdeelingen kraehtlg zijn aangevallen. Het detachement van generaal Sylvestre zet zijn terugtocht voort. Generaal Berenguer deelde nog mede te* gelooven, dat hij vol doende troepen had om de zone van Melilla te verdedigen. De verliezen aan Spaansche zijde zijn nog niet bekend. Parijs, 25 Juli. Volgons telegrammen aan Spaansche bladen, hebben de lnlandsche troepen onder Spaansch bevel, toen generaal Sylvestre op de stelling van Annoeal afrukte, verraad gepleegd en zijn naar den vijand overgeloopen. Generaal 8ylvestre heeft een uur voor zijn dood een telegram naar Me lilla gezonden, dat den dood van Abdel Krim, het hoofd van de vijandelijke troepenmacht, die hem had aangevallen, meldde. Abdel Krim was een gewezen offleier van de in- landsche politie. VEREENIGDB STATEN. De Vereenigde Staten en Rusland. Washington, .24 Juli. Hoover heeft als voorzitter van de Amerikaansche organisa tie voor hulpverleening (aan het noodlijden de buitenland) een telegram van antwoord gezonden op het beroep om hulp, door Maxim- Gorki gedaan ten behoeve van de miliioenen hongerlijdende Russen. Hij heeft n.1. aan Gorki meegedeeld, dat de onmiddel lijke vrijlating van alle Amerikanen, die thans nog in Rusland worden gevangen ge houden, een absolute voorwaarde is, die moet worden vervuld vóór er van eenig ïulpbetoon van Amerikaanschen kant aan Rusland sprake zal kunnen zijn. GOEDE GEWOONTEN, GOEDE GEZONDHEID. Een minder goede gezondheid komt zelden zonder oorzaak. Personen, die te veel eten, zich overwerken, te veel rooken, te veel alco hol gebruiken, laat naar bed gaan en geen lichaamsbeweging in de buitenluoht neimen, moeten in gezondheid achteruit gaan. Hun leefwijze i» te laken. Slechte gewoonten overladen het bloed met vergiftig urinezuur, dat zich ophoopt en de nieren verzwakt. Want de nieren werken als bloedfilters; als rij gezond rijn, filtreenen zij de onzuiverheden uit het bloed, maar zij ver zwakken bij overspanning. Bij zwakke nieren geschiedt de filtratie onvolkomen en blijft het schadelijk urinezuur in het gestel aohter. Dit i» de oorzaak van rugpijn, urinekwalea, duizeligheid, onnatuurlijke loomheid, verlies aan gewicht, aanleg voor waterzucht, ontste king van de nieren of blaas, ïheumatiedbe pijnen en zenuwachtigheid. Goede gewoonten verschaffen een goede gezondheid door afvoer van het urinezuur en verlichting van de taak der nieren. Laot Pas torie Rugpijn Nieren Pillen u hierin bijstaan; zij versterken «wakke nieren, lenigen de urindkanalen en regelen de blaas. Zij slagen zelfs in gevorderde gevallen van nlerwaiter- zuohlt, rheumatiek, steen en dergelijke urine- zuur-kwalen.. Gebruik van Fosteria Rugpijn Nieren Pillen, Indien noodig, is op zichzelf een goede gewoonte; gij kunt geen verstan diger begin don met dit speciale nier- geneesmiddel Te Helder verkrijgbaar bÜ A. tan Eknster, Keizerstraat 118, 8 1,75 per doca

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1