ADVERTEERT HELDERSCHE COURANT HEI MEEST GELEIEN BUD TE HELDER EN OMSTREKEN IN DE Dienstregeling Holl. Spoor. Gemeenteraad van Wieringen, Het dolzinnig gejakker met automobielen en motorfietsen, zoowel in de stad als op de buit'-nwegen, heeft Zondag, zoo meldt het „U. D.", wederem aanleiding gegeven tut een en- geluk, dat wonder boven wonder goed is af geloopen. De heer Kettiitz was door den val niet bij machte ver te loopen, zyn fiets was zóó ge havend, dat (Ze totaal onbruikbaar was; ge lukkig was een automobilist uit het Gooi, die evon later voorbyfcwam, zoo welwillend den heer Kettiitz op te nomen en naar Zeist te brengen, vanwaar hij verder per trein Ut recht kon bereiken. 6.30 7.28 10.27 12.37 1.52 4.12 4.25 7.30 6.20 9.11 9.11 1.31 3.24 4.42 6.36 8.39 9.44 7.52 9.16 12.19 3.06 6.07 8.56 11.15 8.36 9.46 11.42 3.11 6.06 8.47 10.68 11.18 1.02 - hebbeen 'bereikt. De Turken laten op kun overhaasten terugtocht de niuni tiema garij nen ln de ludht vlieden. Volgens de Grieksohe bladen zou Kemal te Athene laten pelsen erf men bereid is vre de te sluiten. FRANKRIJK. Het schandaal van Lens, De zaak der „profiteurs de ruines" in het gebied van Lens, neemt grooter omvang aan, naar „1'Oevre" meedeelt- Het bedrag der onwettige winsten, door miaires en aan nemers in den zak gestoken, zou yele hon derdduizenden frs. beloopen. In 1919 heeft zich de bende gevormd, toen de gemeente M ontógny-en-Gohelle moest worden opgeruimd. De maire, Oapron, sloot een overeenkomst met een Farijschen aan nemer, zekeren Puchois, een vroegerein de serteur, naar verzekerd wordt. Afgesproken werd, dat Puohois drie fr. de oub M. zou krijgen, eni méér voor moeilijk op te ruimen plëkken. De controledienst voor de bevrijde gebieden moest elke twee weken het verrich te werk nazien, waarna de betalingsstaat, door den maire geteekend, te Atrecht aan deni aannemer zou worden voldaan. Puohois accepteerde deze regeling en richtte een maatschappij op, die al heel spoedig ook be last werd met het opruirningswerk in Har- nes en Billy-Montigny. De verschillende be trakken heeren, maires, aannemers, contro leurs eniz. schijnen geweldig geknoeid te heb ben. Dit zaakje werd op steeds ombeschaam- der voet voortgezet, totdat de vriendin van Puchois, die er achter kwam, op dezen chan tage is gaan plegen. Zij ontving om te zwij gen eerst 6000 frs., later 25.000 frs. De quaes- tie lekte echter toch uit; de justitie werd' er in gemoeid en dezer dagen zijn de meeste sdhüldigen geknipt, waarna zij bekend heb ben. Alleen Puohois is naar België kunnen vluchten. Hij is echter te Brugge aangehou den. Zijn uitlevering zal worden gevraagd. Het dooden van krijgsgevangenen. In de „Tlurnanité" beschuldigt Henri Barbusse den toenmaligen kapitein Martin hij Fleury 180 Duitsche krijgsgevangenen in ©en loopgraaf na den strijd te hebben doen dooden. ITALIË. Een kruitfabriek ln de lucht gevlogen. Volgens berichten uit Rowe is in de nabij heid van Pola een groote kruitfabriek, waar geweldige voorraden munitie opgestapeln lagen, in de lucht gevlogen waardoor veel schade in de stad is aangericht. Verschillend© nabijgelegen huizen geraak ten in brand. Onlusten. Rome, 27 Juli Te Palermo en Triest heb ben weer botsingen tusschen fascisten en communisten plaats gevonden. Te Palermo vielen twee, te Triest drie dooden. POLEN. De cholera. De Oefcrajiensdhe persdienst meldt, dat de cholera naar Polen is overgeslagen. De eer ste gevallen werden in Luniviec en Wolfco- wist geconstateerd. HONGARIJë. Horthy's dochter. De „Wiener Mirt. Ztg." meldt uit Boeda pest, dat de verloving van de dochter van Horthy met aartshertog Ailbreoht, zoon van aairtshertog Friedridh, te wachten is. Aarts hertog Albrecht wordt sinds de reis van den ex-keizer naar Hongarije als een pretendent der Hougaarsche kroon genoemd. Deze ver loving zal een nieuwe kijk geven, op de af wijzende houding van Horthy tegenover ex- keizer KarL RUSLAND, De hongersnood. De bolstfewieksche bladen, die ln het ge bied waar de oogst mislukt is verschijnen, brengen ellendige berichten over den toe stand'. In Samara, schrijft het blad „Komimai- naT', is het geen uitzondering, dat men op straat de mensohen van honger ziet sterven. In de kreis Spaszk in het igouvernemen t Kazan kost een pud moei 800.000 roebel (1 pud is 36 K.G.). Do bevolking voodit zich mot eikels, llndenbliaden m gras. In Samara zijn allo zlokenhulzon vol mot zlokon, die door honger uitgeput riju. Do dorpen zijn uitge storven. KORTE BERICHTEN. Do op hot eiland Wuatorau bij Branden burg gelegen vroogoro kruitfabriek Flauen, waar tlmns oorlogstuig wordt vernietigd, is in do lucht gevlogen^ waarbij oen arbeider werd gedood, en drie zijn gewond. Naar de Tomps uit Konstantinopel ver noemt zijn de Eransche stoomschepen Ma- rédhal Foch en Général Perquel op mijnen geloopen en vergaan. De passagiers zijn ge red. Overstroomingen. Reuter verneemt uit Sydney: Tengevolge van overstroomingen in Nieuw-Zuid-Wales zijn honderden gezinnen dakloos. Er moeten vele menschen omgekomen zyn. Het wegenvraagstuk ln Engeland. Er worden allerlei proeven gedaan om het beste wegplaveisel te vinden voor de nieuwe groote hoofdverfceerswegen welke moeten dienen om de stremmingen ln het Londen- sdhe verkeer verminderen of geheel weg te nemen1. Thans worden proeven gedaan met .gewapend beton, van welk materieel men be weert, dat het minder v.an slijtage te lijden zal hebben dan'de maoadamwegen, en dat het onderhoud minder kostbaar zou wezen. Ook zou het wegopperylak biljart-glad we zen, waardoor de autoihbb i olrijders ten zeer ste gebaat zouden wezen. De „wapening" be staat bij dit systeem van matvlechtwerk met wijde mazen gevlochten van staaldraad. Tijdstippen van verzending der brievenmalen Naar Nad. Oost-lndië. Verzendings- weg. N.V. Texel» Eigen Stoomboot-Onderneming. Dienstregeling ingegaan 1 Juni 1921. Op Werkdagen: Vertr. Texel 6 v.m. 11 v.m. 2 45 n.m. 5 15 n.m. Vertr.Helder 9.16v.m.l2 10n.m.4n.m.6.35 n.m. Op Zon- en Feestdagen: Vertrek Texel 6.v m 5.15 n.m Vertrek Helder 8.46 v.m. 6.95 n.m. Per zeepost via Amsterdam of Rotterdam 2) Per Holl. mail via Genua of Marseille J) Per Eng. mail via Marseille Datum der ter post bezorging. 5 en 19 Aug. 29 Juli 80 Juli 7 en 21 Aug. 4J)enllJ)Aug. Tijdstip der laatste buslich ting aan het Postkantoor. 6.80 's av. 6.80 'aav. 6.30 's av. 5.30 'sm. 11.30 'sm. Naar Ned. West-IndlB. Naar Suriname: 23 Aug. 4 Aug. Eiken Dinsdag 6.30 'sav. 6.30 's av. 11.80 's m. Eustatius en St. Martin: Per zeepost via Amsterdam Per mail via Amsterdam (Colonlyn) Per mail over Engeland Naar Saba, S Perzeepostvia Amsterdam Per mail over Engeland Naar Aruba, Bonaire en Curaqao: Perzeepostvia Amsterdam Per mail via 4 en 18 Aug. Amsterdam (Colonlqn) Per mail over Engeland 23 Ang. Eiken Dinsdag 23 Aug. 6.80 'aav. 11.80 's m. 8, 11 22 en 25 Aug. 6.30 'sav. 6.30 'aav. 11.80 'sm. Geen correspondentie voor Sumatra's West kust en Benkoelen. J) Geen correspondentie voor Atjeh en on- derhoorigheden, Sumatra's Oostkust, Palem- bang, Riouw, Banka, Billiton en de wester- afdeeling van Borneo. 3) Alleen op verzoek van den afzender. UTI DEN OMTREK. Texel Deze week werden van hier verzonden 264 lammeren, 145 schapen, 61 varkens, 22 kalveren, 3 koeien, 11 paarden en 1 veulen. De heer J. Daalder Dz., te Oosterend hoopt 8 Aug. a.s. zijn 40-jarig jubileum als onder wijzer te herdenken. Op de zeedijk by de R.-K. kerk la een houten directiekeet geplaatst. Men zal weldra beginnen langs een gedeelte van den dy k een muur te metselen, voor het overslaande water. De benoodigde hoeveelheid steen is reeds aangekomen. QBij Kon. besluit van 23 dezer 1» opnieuw benoemd: met ingang van 4 Augustus tot burgemeester der gemeente Texel H. P. A. Buysing D^imsté. Oosterend, Texel. Bedankt voor hét beroep bij de Gered. Kerk alhier door Ds. Boersma uit Koudum. Koegras. Zondag 28 Aug. zal den heer Daan Pool optreden in het lokaal van den heer J. Marees met een geheel nieuw programma. Naar men ons mededeelt zal bovengenoemde heer hier slechts één keer optreden. Van EwIJcksluls. Alhier is een vereeniging voor volksfeesten opgerieht, die reeds 21 Augustus haar eerste volksfeest denkt te houden, bestaande in een wedstryd van versierde fietsen, vlagnaaien, (voor meisjes van 12 tot 14Jaar) sprietloopen, maBtklimmen en plankryden. De festiviteiten zullen worden opgeluisterd door de „Harmonie'' van Wierlngen. Anna Paulowna. De kermisweek is achter den rug en ofschoon het allo dagen goed weer was, tooh was het een stille kermis lang zoo druk niet als andere jaren. Het bleek duldeiyk, dat hot de mensohen op hot platteland niet voor den wtnd gaat togenwoordig. Nu Ja, een mensoh wil wel oen» uit en de tooneelvoorstelling ln de zaal van den hoor Slikker had dan ook veel publiek, Ja in „Veerburg" was het tydens de revue zelfli om te bezwyken zoo vol, met die warmte, maar tooh, dit betreft maar een enkelen avond en na afloop gingen de monsohen gewoonlijk al gauw woor naar huls. By den heer Slikker traden do N.-Soharwouders op (voorheen het gezelsohap .Cicero") met een militair kluoht- spel, vol komieke Bituaties en dwaze verwik kelingen, by het onwaarschyniyke soms af, die do zaal herhaaldeiyk deden schateren van lachen. Trouwens de N.-Scharwouders staan er hier reeds voor bekend, dat zij goed werk geven, amateurswerk moge het zy'n, maar dan toch van zeer groote verdienste. Zy hadden dan ook veel succes. In „Veerburg" trad het Wieringer Revue gezelschap op met de revue ,,'t Komt Terecht" van hun plaatsgenoot Corn. J. Bosker. Zooals gezegd, de zaal was tot stikkens toe gevuld en vooral de acteurs en actrices zullen het warm gehad hebben. Niettemin kweten zy zich, behoudens een enkele uitzondering uitmuntend van hun taak. Het geheel was bovendien goed verzorgd, van het decoratief, maar niet minder van de costumeoring, was veel werk gemaakt. Vooral de slotacte waarin de groep„De wapens neer", was heel mooi en de ex-kroonprins die in een Wieringer revue van een Wieringer auteur natuurlyk niet ontbreken mocht,bleek bedriegelyk natuur getrouw nagebootst. Do eerste acte speelde te Huisduinen, de tweede hier in den Polder en de derde en laatste acte op het eiland Wieringen. Gelegen heid te over dus, om toespelingen op plaatse- lyke toestanden en gebeurtenissen in te vlech ten, een gelegenheid welke door den auteur niet was verzuimd en dat zulke toespelingen altoos inslaan is genoeg bekend. Kortom, deze revue heeft 't hier best gedaan en wy durven het Wieringer publiek dat er met de Wieringer kermis naar toe mocht gaan, met alle gerust heid een genoegeiyken avond voorspellen. De tent van het Rotterdam's Cabaret-Natio naal had van buiten niet veel aanzien, maar wat er gegeven werd mocht gehoord en gezien worden. Het stond op peil en was zeer be schaafd. Trouwens, de beketide Daan Pool van Oudesluis achtte het niet bonoden zich, er .iederen avond eenige zyner Cabaretliedjes te zingen. Deze tent had dan ook flink bezoek evenals de stoomdraaimolen en de danstent natuurlyk, dit laatste zeer ten nadeele der dansgelegenheden van onze plaatsgenooten. Breezand. Dinsdag van kermis had hier een ringrydery met paard en kar plaats, opgeluisterd door muziek van de vereeniging „Concordia". By zoo'n wedstryd, die steeds geschiedt met paren moet de heer het paard mennen, terwyl de dame trachten moet, den ring te steken. De uitslag was als volgt: le prys, P. Blaauboer en N. Blaauboer Rentenaar; 2e prys, P. Blaauboer en T. Blaauboer—Vader8e prys, C. de Graaf en mejuffrouw Een prys voor het schoonste geheel, werd ten slotte nog toegekend aan W. Jongejan en C. Keppel. Kennis-Maandag bad hier do Jaarlijksche harddraverij plaats met den volgenden uit slag: le prijs „Diadeem", J. Zander; 2e prijs „Jolly", D. Stammes; le troostprijs „Marie", E. v. d. Horst; 2e troostprijs „Sam" H. Kos ter; 8e troostprijs, „Bles" F. Blaauboer. De wedstrijd werd opgeluisterd door muziek van de vereeniging „Oonoordia". gehouden op Dinsdag 26 Juli 1921, des nam. 3 uur. Voorzitter L. C. Kolff, burgemeester. Secretaris C. F. van Duin. Afwezig met kennisgeving de heeren S. Mos- tert en Jb. Kaptein. De voorz. opent de vergadering en doet mededeeling, dat de verordening op de waren is goedgekeurd, eveneens de suppletoire be grooting, in de laatste vergadering vastgesteld, af- en overschrijvingen en de post onvoorziene uitgaven. Wordt alles voor kennisgeving aangenomen. Hierna volgt aanbieding maandstaat zeegras exploitatie over Mei en Juni; de verkoop be droeg respectievelyk 522 en 378 pak. Aangeboden wordt de gemeente-rekening over het afgeloopen dienstjaar, de ontvangsten waren flü3 673.72, de uitgaven f 105.732.94, nadeelig saldo alzoo f2.059.22. Deze rekening zal 14 dagen ter inzage liggen en worden voor het nazien dezer rekening aangewezen de heeren D. Minnes, J. Tysen en S. Veerdig, welke heeren allen dit aannemen. Voorz. deelt mede, dat men thans aan het laatste punt der agenda is gekomen, het slaan eener Norton put; een 6 dagen later kwam het» lid D. Minnes met den heer Jonk van Kolhorn by voorz. en wees de heer Min"«s«l met het oog op brandgevaar, op de n. keiykheid om een goede put te hebben. De heer Jonk was thans te Oosterland bezig, die kon daar direct eindigen en dan nog vóór de kermis hier eene put slaan. Ik heb daar direct werk van gemaakt en de leden hunne meening gevraagdenkele heeren meenden echter, dat de prys van f400.te hoog was, daar het andera f300.was. Dit heb ik den heer Jonk medegedeeld, welke antwoordde, dat do prys vast washy rekende f600.-, wanneer zy'n materiaal gehaald werd en het werkvolk er wordt by verstrekt en was de prys van f400.— voor de gemeente, met inbegrip van het werkvolk, gaf de gemeente werkvolk enz., dan kon dit ook voor f 300.— dit blyft dus het zelfde. Waar voorz. echter geen juist overzicht kon krygen van de meening der leden en enkele er liever eens over willen praten, is dit punt thans op de convocatie gebracht. Hierover wordt veel en lang gediscusseerd en over de menschelykheid gesproken om 3 h putten te slaan, daar één put te H.Hoef toch niets geeft, daar de put slechts 60 M. slang heeft. De heer Koorn zou liever willen eene put aan de Oost, Hippolytushoef en een te Wes- terland; dit wordt echter weder Ingetrokken, Te Westerland is eene goede put by Duinker en was het wellicht mogelykde gemeente contradeerde met de eigenaar, de heer Duinker, om tegen eene vergoeding water voor het publiek besohlkbaar te stellen. Om do Oost zou dan een put op de Gest nut hebben, waar men echter by het slaan eener put wol zeker is van veel water, maar niet van do kwaliteit, wordt dit hacheiyk goaoht. Om de Oost aan Don Oevor heeft men ln do zoo voldoende water voor brandblus- sohlng) het geldt daar alloon dus voor drink water en ls, zooals gezegd, hot niet zeker, dat elke put op dorgelyke diepte goed drink water geeft. Hiervoor staat den hoor K, Jonk niet in. To Hippolytushoef dient de put ln de eersto plaats voor oventueele brandblussohlng, geeft dozo tevens goed drinkwater, is die medegenomen. Wordt bosloten mot 6 stommon voor en 8 tegen, dat er to Hippolytushoef op het schoolplein oone dergoiyko put geslagen zal worden. De daar staande pomp zal worden verhoogd, smodat dan ook de boeren er hun waterkannen kunnen vullen. Niets meer aan de orde zynde gaat de Voorzitter tot de rondvraag over, waarby de heer Oden opmerkt, dat de nieuwe putten der rioleering in de eelt tot den kop toe vol zand zitten, voor hun doel thans dus onge schikt en geeft in overweging deze eens te laten ledigen, waarvoor de Voorzitter zal laten zorgen. Tevens vraagt de heer Oden naar de be voegdheid van den Burgemeester inzake het weigeren eener passage in de hier met kermis op te voeren revue, welke passage de Kroon prins betreft. Voorzitter antwoordt, dat hy daarop den heer Oden geen antwoord wil geven, dit is speciale bevoegdheid van den Burgemeester alleen. De heer Oden zegt, dat vragen toch vry staat. De heer Koorn merkt op, dat den heer J. Bakker graag zyn gemaaid zeegras zou kwyt willen en vraagt of daar nu mogelykheid op is. Voorzitter antwoordt dat dit slechts 49 balen zyn, deze zouden 14 dagen terug al wegge haald zyn. De heer Kaan geraakte echter 10 dagen op reis, en is dit er overgeschoten. De heer Koorn zag graag dat B. en W. er sehriftelyk by den heer Kaan eens wat op aandrongen, ze zy'n, toch gekocht en zouden die baaltjes zes weken terug al zyn wegge haald, wat echter maar steeds zoo blyft. Voorzitter merkt op dat men dan de heeren Kaan en Kraan zou moeten vragen, het zee gras te ontvangen Dit brengt echter veel kosten mede, de balen moeten worden ver reden en weer opgeslagen en vindt voorzitter het eigeniyk niet conform deze menschen, waarmede altyd goede zaken is gedaan, hier voor het mes op de keel te zetten. Inzake de 49 balen by Bakker in opslag zal den heer Kaan worden geschreven. De heer Tyssen vraagt of er nog toezicht wordt gehouden op hot niet mogen ryden met fietsen in de stegen. Hy kwam laatst van de postboot en reed zoo'n steeg voorby, niet bellende natuurlyk, daar het ryden in die steeg verboden was en daar dus geen flets ver wachtende, met het gevolg echter, dat iemand nit die steeg rydende, hem het geheele voor wiel te pletter reed. Voorzitter antwoordt, dat er wel toezicht gehouden wordt, dit is echter niet steeds mo- gelyk. Er zyn echter binnenkort nog twee processen hiervoor opgemaakt, dus wel een teeken, dat er de hand aan wordt gehouden. Ook de chronometer is gearriveerd en zyn de afstanden opgemeten, zoodat ook het te harde ryden van motoren kan worden ge controleerd. Niets meer aan de orde zynde, sluit de Voorzitter, alle leden een plezierige kermis wenschende, de vergadering. GEMENGD NIEUWS. Een koe ln de machinekamer. Aan boord van de stoomboot „Eensgezind heid", die gisteren te Purmerend aankwam, was onder Schouw een koe dol geworden, losgebroken en in de machinekamer gespron gen. De machinist ontkwam aan een wissen dood', daar de koe juist naast hem neerviel. De machine werd stil gezet en de boot door een andere gesleept. Bij de melkfabriek „Hollandia" is de koe met ©en hijsch-kraan uit de iboot gehaald'. (N. v. d. D.") Gevangenisstraf voor een botsing. Op 16 Jan. 1.1. werd te Rouaan een vriend- schappelijfcen wedstrijd gespeeld tusschen F. O. de Rouen en 1'Olympique II uit Parijs, Gedurende die match kwam de Parijsche speler Langenove, een international, in bot sing met den Reuen-speler Aymard, met het gevolg dat laatstgenoemde, aan het oog ge wond, het veld' moest verlaten. De F. C. de Rouen zond naar aanleiding van het 'gebeurde een klacht naar den Fran- schen Bond, maar deze achtte geen termen aanwezig om Langenove te straffen. Toen heeft Aymard bij het parket te Rouaan een Macht tegen den Parijschen ^peler inge diend en eenige dagen geleden werd Lange nove door de rechtbank veroordeeld tot. vier maanden gevangenisstraf en 6000 francs boete. Een wethonder aangereden. Up den straatweg tusschen Scherpei.zeel en Renswoude moesten twee elkander tegen komende auto's eikaar paSseeren. De groote vaart waarmede de ereste wagen reed, had tot 'gevolg dat deze, na voor den ander ietwat op zij te zijn 'gegaan, bij het weder sturen naar ihet midden van den weg, zóó slingerde, dat de auto tegen een wielrijder opbotste, die aan den rechterkant van den weg reed. Deze wielrijder de heer Kettiitz, wethouder van Utrecht werd van zijn fiets gesmeten, het rijwiel1 raakte onder de auto en werd vrijwel in elkaar gereden; de heer Kettiitz werd ter zijde van den weg' geslingerd en bezeerde zich aan armen en beenen. De auto reed nog een eind door, en stopte toen even; de inzit tenden (keken om, maar toen zij zagen dat de omver geworpen wielrijder probeerde op te staan, vonden rij het niet noodig zich verder voor het geval te interesseeren, De auto reed aanstonds verder. Een auto-ongeluk. Op don weg, van 'Mairtdange naar Aarion ls een ernstig auto-ongeluk geschied. Door het springen van oen band sloeg de auto van graaf Oor net d'Elzlus de Polaiant uit Vil voorden om. Drie der inzittenden werden uit don wagen geslingerd, maar de graaf en een vriendin van zijn dochters, die de auto be stuurd had, geraakten onder don wagon, die door hot springen van don (motor in brand vloog. Hot irnelsjo wist muon mot moeite te roddon; zij had mistige kwetsuren on brand* wonden bekomen, dooli de graaf, eon man van 61 Jaar is levend verbrand voor do oogeni van zijn beide dochtertjes eu .zijn roef, die met hem in de auto hadden gezeten. Er was geen water in de buurt om die vlammen te blus- schen. vakken minder tyd kunnen besteden. Miss Parkhurst deelde verder mede, dat de kinderen volgens dit systeem hun werk vlot maken en dat de vorderingen van olken leerling in ieder werMokaal ln curvo worden gebracht. Iedere maand geeft de onderwijzer hun de leerstof, die behandeld moet worden, de kinderen doelen echter hun werk zelf in en maken aanteekeningen van hun studies. Dit is in beginsel dus hetzelfde systeem als van „Kerschensteiner's „Arbeitschule", ter wijl do denkbeelden van dr. Montessori er ook niet vreemd aan echijnont Vrijheid voor de schooljeugd. In „the Schoolmaster" van 10 Juli lezen wij, dat miss Helen Parkhurst, directrice van „The Child Education Foundation" te New-York een lezing voor opvoeders gehou den heeft te Leeds. Miss Parkhurst sprak over het „Dalton Laboratorium] plan", naar de Amerikaansche stad Dalton genaamd, waar het systeem het eerst werd ingevoerd. Het nieuwe plan heeft ten doel de leerlin gen der middelbare en hoogere scholen de meest mogelijke vrijheid te geven om zich naar htm aanleg te kunnen! ontwikkelen; in grijpende veranderingen) in leerstof, onder wijskrachten of gebouwen zijn er volgens spreekster niet voor noodig. Zij zei, dat er op de Engelsche lagere school veel vrijer onderwijs werd gegeven dan op de AmJeri- kaansche en dat. Engeland in dit opzicht Amerika verre voor was. Volgens het nieuwe plan is de school ver deeld in verschillende werkvertrekken, een voor wetenschapen, een! voor geschiedenis, enz. Elk werMokaal heeft zijn bibliotheek, die behalve de gewone leerboeken allerlei andere nutige boeken, ook leesboeken, bevat. Het kind zal zich meer algemeen ontwikkelen en de onderwijzer kan gemakkelijk den bijzon- deren aanleg voor een of ander vak bij het kind opmterken. Een rooster der werkzaam heden zal verdwijnen; hot kind mag zelf zijn tijd indeelen en zal aan de vakken, die hem nilaeilijk vallen meer, aan zijn gemakkelijke Esperanto. Offlcleëlo Belangstelling. De Zwitsersche onderwijsraad te Genève zond een schrijven aan onzen Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, waarin een achttal vragen werden gedaan om in-kennis te komen met de vorderingen, die het ouderwijs ln Esperanto hier ge maakt had. Zijne Exc. droeg den heer J. W. Sevenihuijsen, Hoofd der Rijks-Leerschool te Haarlem, die ten vorige Jare zijn officieële vertegenwoordiger was op het Haagsche In ternationale congres, op, deze vragen te be antwoorden1. De heer S. zond aan Zijne Exc. de beantwoording in het Nederlandsch en in het Esperanto, met het verzoek deze copie bij ziin antwoord over te leggen. Zijlne Exc. zond daarop een dankbetuiging met de me- dedeelin<T. dat hij de bewuste Esp.-vertaling mede had toegezonden aan den Zwitserschen OnderwysraadL Zonden we hier niet de gevolgtrekking uit kunnen maken, dat onze Regeering lang zamerhand het goed recht van het Esperanto gaat 'erkennen? Om een bewijs te leveren dat Esperanto deugdelijk en bruikbaar is, zijn de heeren Seubring en Stoelje uit Haarlem op 12 Juni vertrokken om per fiets een wereld-reis te maken, waarvoor zij: zich bedienen met „Es peranto". De stad Offenbach heeft 7000 mark dispo nibel gesteld voor het onderwijs in Esperan to op de scholen. 350 leerlingen krijgen1 les, verdeeld in 12 cursussen. Het 8e. Alrussische congres gehouden van 15 Juni in Peferograd, nam de volgende re solutie aan: dat de eerste taak van de Russische Esp.- beweging is, naar kradht de Sovjet-regeering te steuinen door middel van Esperanto en haar te helpen in zaken betreffende de ver werkelijking van hare internationale doel einden. Voor het ln Augustus a.& te honden Int. Esp. congres te Praag zijn tot op heden 2200 deelnemers ingeschreven, w.o. den heer Se- venhuijsen als officieële vertegenwoordiger van Zijlne Exc. de Min. van Kunsten, Onder wijs en Wetenschappen. De uren van vertrek sedert 1 Juni 1921 Vertrek van Helder: sneltrein Zondags niet alleen Zaterdags Zaterdags en Zondags niet Zondags niet De trein naar Sehagen vertrekt 7.45 morgens. Vertrek van Amsterdam en aankomst zyn Aankomst te Amsterdam (d*e Donderdags) Zondags niet sneltrein Zondags niet Zondags niet Zondags niet sneltrein Zondags aankomst alleen Zondag» Aankomst ta Helder i

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5