T Tweede Blad. VAN DONDERDAG 28 JULI 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. Den 23en Juli slaagden voor het M.U.L.O.-diploma A: Nelly Kuiper, Lida Hagethorn, Afra Ham, Lina Bolk, Jo Pijn akker, H. Brinkman, J. de Boer, D. Horning, O. Maters en voor Diploma B: W. Smit, al len leerlingen der M.UXi.O-scbool a. d. Mo lenstraat, alhier. Van de R.-K. Meisjesschool slaagden gepasseerden Zaterdag voor M.U.L.O. A alle candidaten. Onze plaatsgenoote Mej. T. Leewens slaagde j.L Dinsdag ta Amsterdam voor de hoofdact©- Bij de Ned. Toonfc. Ver. te deni Haag slaagde voor viool l.o. de Heer Tjallinig Dito, eertijds leerling van den Heer Strobel, later van Mej. de Haas en den Heer A. JLeewens, respect, leerares en. dir. der muziekschool, Weststraat 74. Met ingang van 1 Augustus is Ibenoemd tot klerk bij 's rijks -werven, met plaatsing te Willemsoord, J. Sevenhuysen alhier, en is tijdelijk in die functie aangesteld J. D. Ma- hieu alhier. (St.ct.) „Voor hen die vielen". In de advertentie betreffende den verkoop van loten voor bovengenoemd foinds is de prijs dezer loten weggevallen. Deze 'bedraagt f 1.per lot. Cinema Palace. Sinds eenigen tijd is het theater aan de Binnenhaven weder geopend. De tegenwoor dige directie heeft een nieuwe machine aan geschaft, waardoor de beelden scherper wor den weergegeven. Bovendien 'heeft zij zich de medewerking verzekerd van den heer Scholten, den 'bekenden explicateur van de Witte Bioscoop te Amsterdam, die geduren de 121/j jaar aan de 'bezoekers van dit theater welbekend is. Ongetwijfeld izal de Cinema Palace dan ook weer 'bezoekers trekken, en men zich de wan deling naar de Binnenhaven getroosten. Flatftocht leerlingen R. H. B. S. Volgende week zullen eenige leerlingen onder leiding van den heer Stammes een fietstocht maken met als route: Haarlem, Hilversum, Harderwijk, Apeldoorn, Dieren, Arnhem, Utrecht Vechtstreek en vervolgens door verschillende polders in Noord-holland weer terug. Tenten; welke op de fiets meegenomen worden, zullen; voor slaapgelegenheid diepen. De tocht zal waarschijnlijk negen dagen duren. Bij 'gunstig weer is het vertrek be paald op Maandag 1 Augsutua 's morgens half negen. Leerlingen, welken nog met deze tocht mee willen, worden verzocht zich zoo spoedig mo gelijk op te geven, Breewaterstraat 71. BINNENLAND. De Kabinetscrisis opgelost 's-Gravenhage, 26 Juli. Naar thans met ze kerheid kan worden medegedeeld is de kabi netscrisis door minister Ruys de Beeren- brouck opgelost in den zin van reconstructie van het tegenwoordige kabinet ten aanzien van 2 portefeuilles. Minister de Vries, zal als minister van Fi nanciën worden vervangen door jhr. mr. D. J. die Geer, thans burgemeester van Arnhem, terwijl de plaats van luitenant-generaal Pop als minister van Oorlog zal worden ingeno men door den heer J. J. O. van Dijk, thans directeur der topografische inrichting, die te vens zal optreden als minister van Marine ad interim. De heer de Geer is naar men weet Christe lijk Historisch, terwijl de heer van Dijk be hoort tot de Anti-Revolut-ionnaire partij. De 'benoemingen van beide ministers, die Donderdag 28 dezer zullen ingaan, zijn bin nenkort te verwachten. (Oorr. Bur.) Bezuiniging. De minister van onderwijs heeft de volgende aanschrijving gericht aan de besturen van door het Rijk gesubsidieerde inrichtingen van onderwijs. De wettelijke regeling van het onderwjjs is deels herzien, deels nieuw tot stand gebracht en door de daarbij gestelde voorwaarden is de gelegenheid tot ontwikkeling op uitgebreid terrein, alsmede een behoorlijke bezoldiging van het personeel kunnen tot stand komen. Dit alles heeft van het rijk gedurende de laatste jaren zeer zware offers gevraagd en stelt de schatkist ook voor de toekomst voor zeer belangrijke uitgaven. Het is u bekend, dat aan den anderen kant de belastingen vrijwel de grens van de draag kracht der bevolking hebben bereikt en drei gen die te overschrijden. Daarbij komt, dat de ingetreden algemeene malaise het zoo goed als zeker maakt, dat de opbrengst der belas tingen volgens de thans vigieerende wetten in stede van toe te nemen, zich in dalende lijn zal bewegen. Deze toestand maakt het bepaald noodzake lijk, dat de grootst denkbare zuinigheid worde gebracht in het beheer van inrichtingen, die met steun van het rijk worde in stand ge houden. Het moge er toe leiden, dat by voort during door u ernstig worden nagegaan, in hoeverre door doeltreffende maatregelen de uitgaven kunnen worden verminderd, zonder dat aan het onderwijs zelf schade wordt toe gebracht. Onder deze omstandigheden acht ik het geraden n, zooals reeds in myn circulaire van 26 Februari, 2 Maart en 13 Juni betref fende het nijverheids- en handelsonderwijs geschiedde, nogmaals met klem en nadruk te verzoeken thans geen plannen in overweging te nemen, die tot uitbreiding van gebouwen, lokaliteiten, cursussen, schoolpersoneel enz. moeten leiden. Ik zal alleen in de uiterste noodzakelijkheid bereid worden gevonden myn toestemming te verleenen tot maatregelen, die een verhooging van het bestaande kostencyfer der school ten gevolge zullen hebben. Garantiën tot het aangaan van leeningen van bouwkapitialen zullen niet dan in strikt noodzakelijke gevallen worden toegestaan. Ik vertrouw, dat nw bestuur, den ernst van den toestand beseffende, niets zal nalaten om de regeering te steunen in haar pogen, om de dreigende moeilijkheden te overkomen. Restitutie van pensioenbijdragen. Het wetje tot restitutie van pensioenbijdra gen aan gepensioneerden en wachtgelders, door de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming aangenomen ma een vooraf aange nomen niotie-Keteiaar-vanWijnhergen, werd door de Eerste Kamer met 16 tegen 14 stem men verworpen. De Tabakswet. Het St.bld. n. 1004 bevat een Kon. besluit van den 21sten Juli 1921, 'houdende vaststel ling vanden dag waarop artikel 81 der Ta bakswet (St.bld. 1921, no. 712) in werking treedt. Daarbij ia bepaald, dat dat artikel in wer king treedt met ingang van den 4den Augus tus 1921. Gemeentelijke financiën. Volgens het Vad. sluit over 1920 de ge meenterekening van 's-Gravenhage met een batig saldo van ettelijke miillioenen. Staking in het hötel- en cafébedrijf. Maandag had een vergadering plaats van het dagelyksch bestuur van Horecap met de afdeelimgsbestiuren van Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht om de houding te bepalen indien het door de Personeelbon- den aangekondigde conflict in het hötel, resaurant- en cafébedrijf mocht uitbreken. Onder meer werd' besloten, dat het perso neel, dat aan een staking zal' deelnemen, on herroepelijk zal worden ontslagen en aan de werkwilligen en hun huisgezinnen alle moge lijke steun zal worden verleend. Amsterdam, 28 JuM. In den afgeloopen naoht vergaderden de moderne en R.-K. or ganisaties van personeel in het hóteT, café- en restaurantbedrijf. De bondsvoorzitters van Heusden en Hillebreim voerden het woord. Onder daverend applaus werd besloten met ingang van heden in alle cafés, hótels en restaurants, waar de gestelde eischen niet in gewilligd zijn, den arbeid niet te hervatten. Dit geldt voor Amsterdam en Rotterdam. De algemeen© staking is daarmede een feit geworden. De droogte en de oogsi Hoewel de droogte voor het gras zeer na- deelig wordt genoemd en de stand van som mige andere gewassen als boekweit, vlas, kla verzaad en tabak onvoldoende is kan zoo leest men o.m. niet worden gezegd, dat de oogstvooruitzichten over het algemeen bijzonder ongunstig zyn. Granen vertoonen in het algemeen een goeden stand. Rogge en tarwe zy'n boven het normale. Wintergerst gaf een bevredigend gewas. Erwten laten in de streken, waar zij het meest worden ver bouwd, een goeden stand zien. De stand der suikerbieten belooft een bevredigenden oogst en ook de stand der consumptie-aardappelen is in de voornaamste cultuur-centra vry goed. Partijbestuur S. D. A. P. Het partijbestuur der S. D. A. P. heeft, blijkens een verslag in „Het Volk", Zaterdag j.L vergaderd. Daarop zijn besprekingen ge- voerd over een in November te houden Roode Week. De heer Loopuit werd aangewezen om de S. D. A. P. te vertegenwoordigen op het con gres der Duitsche Meerderheidssocialiston, dat te Görlitz zal worden gehouden. Inzake het verzoek van de Ned. Ver. tot afschaffing van Alcoholhoudende dranken om naast de leuzen: „Voor ontwapening, te gen het verbod van fabrieksarbeid der ge huwde vrouw, voor moederschapszorg", ook nog leuzen: „Voor drankbestrijding en voor de plaatselijke keuze" te aanvaarden voor den Vrouwendag op 18 Sept., werd besloten hierop niet in te gaan, doch wel de spreek sters en sprekers der S. D. A. P. te verzoe ken deze onderwerpen mede in hun redewe ringen te behandelen. Besloten werd de leiders van „De Daad" te adviseeren dit blad op te heffen. Toetreding tot het ontwerp-verdrag van Washington. Thans zijn ingediend zes wetsontwerpen betreffende voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp-verdrag van Was hington, betreffendle: le. beperking van den arbeidsduur in nij- verheidsondernemingen tot acht uren per dag en achtenveertig uren per week; 2e. de werkloosheid; 3e. den arbeid voor vrouwen vóór en na hare bevalling; 4e. den arbeid van vrouwen gedurende den naoht; 5e. de vaststelling van den leeftijd, waarop kinderen mogen worden toegelaten tot het verrichten van arbeid in nijverheids-onder nemingen; 6e. den nachtarbeid van jeugdige personen werkzaam .in de nijverheid. Omtrent het eerste ontwerp wordt in de toelichting gezegd, dat de voornam© reden voor ons land om tot dit ontwerp-verdrag toe te treden1 gelegen is in het feit, dat een internationale regeling het bezwaar van in ternationale concurrentie voor ons land voor een goed deel zal ondervangen. Hoewel aan de toetreding bezwaren zijn verbonden, meent de regeering, dat deze bezwaren een toetreding niet mogen tegenhouden. In de toelichting op de artikelen van het ontwerp-verdrag inzake de werkloosheid wordt opgemerkt, dat de verhouding tus- schen de bestaande gemeentelijke arbeids- Ibureaux voor kostelooze arbeidsbemiddeling en den rijksdienst der werkloosheidsverzeke ring en arbeidsbemiddeling thans niet scherp omlijnd is, zoodat, ten einde te voldoen aan de voorschriften van het verdrag deze wet telijk zal zijn te regelen. In de memorie van toelichting op het wets ontwerp sub 3 wordt medegedeeld, dat het ontwerp-verdrag een aantal maatregelen be vat, die meerend'eels nog niet in het Neder- landsch recht zijn voorgeschreven. Deze maatregelen zijn: lo. verbod van ar beid binnen zes weken na de bevalling; 2o. recht om den arbeid neeT te leggen zes we ken vóór den venmoedelyken datum der be valling; 3o. recht op uitkeering van zieken geld over den onder lo. en 2o. genoemden tijd; 4o. recht op kostelooze medische behan deling; 5o. recht op gelegenheid om bet kind gedurende den werktijd te zoogen; 6o. ver bod om de vrouw den dienst op te zeggen gedurende zekeren tyd vóór en na de beval ling. In de memorie wordt veTder nog gezegd, dat een toetreden tot dit verdrag geen be denking behoeft te ontmoeten. Het verdient toejuiching, dat internationaal het nemen van maatregelen van moederschapszorg als boveiibeldoeld, ten behoeve van de arbeidster wordt geregeld. De meeste dier maatregelen worden door de regeering zelfs zoozeer een sociaal belang geacht, dat zij de toepassing er van zou willen bevorderen, ook wanneer andere landen daartoe niet overgingen. De bepalingen van het ontwerp sub 4 zy'n in hoofdzaak gelijkluidend aan die van de conventie van Bern van 1906. Sub. 5e. Het principe van het bij dit wetsontwerp ter goedkeuring aangeboden ontwerp-ver drag, is: het verbod van arbeid in nijver- heidsondernemingen' voor kinderen beneden 14 jaar. Ditzelfde beginsel is in art. 9 der Arbeidswet 1919, ruimer zelfs dan in dit ont werp-verdrag, neergelegd, en zoowel uit een algemeen sociaal oogpunt als om redenen, aan de concurrentie der volken op het ge bied der nijverheid ontleend, acht de regee ring het verblijdend, dat deze aangelegen heid internationaal geregeld werd, weshalve zij toetreding tot dit verdrag gewenscht acht. Tenslotte sub 6e. In de memorie van toelichting wórdt er op gewezen, dat het beginsel sinds lang in de Nederlandsche 'arbeidswetgeving is neerge legd, al bleef daarbij de leeftijdsgrens van jeugdige personen tot 17 jaar beperkt. Eerst de .arbeidswet 1919 breidde die grens tot den 18-jarigen leeftijd uit en is daarmede geheel in overeenstemming -met dit verdrag. De Internationale arbeldsconferentie. In een brief aan de vakcentralen deelt minister Aalberse omtrent de benoeming van den arbeidsvertegenwoordiger voor de a.s. internationale arbeidsoonferemtie mee, dat in aansluiting met de organisaties ge voerde besprekingen, door het Alg. Ned. Vakverbond en het bureau van de R.-K. Vakorganisatie de wensch te kennen is ge geven, dat de aanwijzing van den arbeiders- vertegenwoordiger voor bedoelde conferen tie zal geschieden op voordracht van het bu reau is inmiddels als vertegenwoordiger voorgedragen de heer P. J. Serrarens. Verder wordt meegedeeld, dat door de drie landarbeidersorganisaties als techni sche adviseurs van den vertegenwoordiger zijn voorgedragen: door den Ned. Bond van Arbeiders in het land-, tuinbouw en zuivel bedrijf de heer P. Hiemstra, door den dhr. Landarbeidersbond de heer J. A. Knetsch en door den Ned. Bond van bloemist-, tuin-, veen- en landarbeiders de heer A. J. Loer akker. Over de samenstelling der afvaardiging, zegt de minister, bestaat derhalve tusschen de genoemde organisaties overeenstemming. Het N. V. V. heeft tegen de samenstelling bezwaar gemaakt, omdat de strooming door het N.V.V. vertegenwoordigd, niet tot uiting zou komen. Het N. V. V. is van meening, dat art. 389 lid 3 van het vredesverdrag zóó moest worden'opgevat, dat de benoeming van den vertegenwoordiger en de technische raadslieden moet geschieden in overeenstem ming met de meest representatieve organi satie, als hoedanig het N. V. V. zich be schouwt. De minister kan zich met deze opvatting niet vereenigen en betoogt, dat zij in strijd is met een uitspraak van de toelatingscom missie van -het congres te Washington. Het R.-K. Vakverbond, het A. N. V. en het Chr. Vakveibond omvatten volgens den minister de meerderheid der georganiseerde arbei ders. Het kan niet de bedoeling zijn deze be noemingen steeds te geschieden door een minderheid der georganiseerde arbeiders. De minister is bereid het aantal technische adviseurs tot vier uit te breiden en één daar van door het N. V. V. te doen benoemen. Verder meent de minister, dat de georga niseerde arbeiders in twee groepen zijn te onderscheiden, n.1. één, die den klassenstrijd aanvaardt en een, die dit niet doet. Indien deze groepen, schrijft hij, niet onderling tot overeenstemming kunnen komen, zal hij beurtelings den vertegenwoordiger uit een der twee groepen tot vertegenwoordiger op de internationale arbeidsconferentie benoe men, terwijl uit de andere groep ten minste één technisch raadsman wordt aangewezen. Deze laatste raadsman zou dan ook ten con- gresse het woord mogen voeren. In overeenstemming met het bovenstaan de, ligt het in 's ministers bedoeling, om de vorengenoemde personen voor een benoe ming voor te dragen. (Volk). De Gelder ln hooger beroep. C. de Gelder, die thans zijn straf uitzit voor dronkenmanschap, heeft, naar de <chr.) „Amst." verneemt, hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis, waarbij hij veroordeeld werd tot opzending naar Veenhuizen. Verdediger is mr. G. Parser. H-et blad kan hieraan toevoegen, dat de familie tracht -hem te doen opnemen in een inrichting voor drankzuchtigen. Reeds van verschillende zijden o. a. van Maatschap pelijk hulpbetoon, is steun toegezegd indien dit mocht worden veroorloofd. Het oordeel van een Engelschman over ons. H. W. M.(assingham), de hoofdredacteur van het bekende weekblad „The Nation" is geweest in Nederland, dat hij diegenen voor een uitstapje aanbeveelt, welke werkelijk rug willen genieten voor den geest. Hij spreekt met waardeering over onze aardige stille dorpen en kleine steden; over onze schilderkunst, die juist in het vader land ervan het best gewaardeerd kan wor den, en hij heeft ten slotte ook iets te zeg gen over onze politieke verhoudingen. „Nederland was," dus schrijft hij, „naar hetgeen ik kon nagaan, niet geheel gerust en had reden voor ongerustheid. Er kan niet gezegd worden dat Duischland het land vóór den oorlog zonder zorg liet, en de gevolgde politiek tegenover het geweldig wereld-ge beuren toonde zijn voorzichtigheid, niet min der dan zijn handigheid en zijn staatman- schap. Moreel toonde het een duidelijke voor liefde voor de westelijke bondgenooten, maar als dat gevoel in daden zou zijn omgezet, zou dat de vernietiging van het land foetee- kend hebben. Dus bleef het onzijdig en een vriendelijk, hulpvaardige buurman. Jegens het uit elkaar gerukte België handelde het deels als een verpleegster, deels als gastheer, met een hart vol gulle gastvrijheid, en zoo ver ik weet, kan de geschiedenis der volkeren geen minderwaardiger ondankbaarheid too- nen, dan de daarop gevolgde poging om een deel van het land te rooven. Doch Nederland gevoelde, dat die aanval van België van bui ten af was opgestookt en het is in verband daarmede erkentelijk jegens onze regeering voor het standpunt, dat deze daartegenover innam. Er heeft een langdurige koelheid tus schen Nederland en dit land bestaan, doch die is voorbij. Heden ten dage is er geen vaste land-staat waar Engeland, of laat ons zeggen, waar de geest van het Engelsche liberalisme, meer populair is en meer beschouwd wordt als een bolwerk tegen, militairisme, dan Ne derland. Want de Nederlander is krachtens zy'n verstand en karakter geen pacifist, niet minder dan hy dat is uit eigen belang en noodzakelijkheid. De Nederlanders zouden zelfs gaarne hun kleine staande leger van 12.000 man of zoo kwijt zijn; zij zouden het morgen aan den dag nog verminderen, ware het niet, dat die bedreiging uit het Zuiden bestond. Dat is een taak, die Engeland niet moet vergeten. Nederland heeft ons veel te leeren bereffend© het maatschappelijk leven. Zijn journalistiek is beter dan de onze, rus tiger en leerzamer; zijn landbouw is weten schappelijker. Maar Engeland heeft meer macht en de gedache dat deze beschikbaar zou zy'n in geval van nood, zou den Neder- landschen geest zeker veel gerustheid geven." Gezondheid en warmte. In „De (groene) Amsterdammer" beant woordt dr. I. H. J. Vos, wethouder voor de openbare gezondheid, te Amsterdam, de vraag, wat men in dezen warmen tijd moet doen. ,,'Op het ©ogenblik", aldus.-lezen wij iin het artikel, „en ik spreek hier speciaal voor Am sterdam, is de sanitaire toestand gunstiger dan hij in jaren was. Het aaintal besmettelijke ziekten, dait in de laatste maanden vrij 'belang rijk was (mazelen, roodvonk, diphtherie, kinkhoest) is sterk teruiggeloopen en m'.i. is juist daaraan de warmte niet geheel onsehul- dilg. De typhus, de gevreesde, die in onize stad altijd op den loer ligt, houdt zich ook al merk waardig kalm; zoo kwamen er in de vorige week slechts twee gevallen voor. En dat on danks gebrek aan water alerwege, een er gerlijke misstand, omdat er vooral onzinde lijkheid door in de hand wordt geweitot. En men weet wat dat beteekent, vooral' ten plat teland©, waar men onze melk op toch al niet al te hygiënische wijize verzorgt. Ook de 'zuigelingensterfte, anders in deze tijden van 'broeihitte ongewoon hoog, geeft aanleiding tot' bevrediging. Het cijfer is be duidend lalger dan in andere jaren en dus Sluit zich ook in dit opzicht de groep dier allerkleinsten gunstig aan ibij de andere leef- tijdklassen beneden de 20 jaar, hetgeen ook weer wijst op de algemeen© factoren, die de openbare gezondheid beïnvloeden. Toch zal men waakzaam moeten blijven want ik vrees, dat deze verblijdende verhou ding zich niet zal handhaven. Zonder ln wijd- loopige beschouwingen te treden zou ik wil- lep vaststellen, dat de mogelijkheid, van ver andering eiken dag zal kunnen komen en dat dan vooral danmaandoeningen van aller lei aard, voornamelijk catarihen, ibeteekenis zullen verkrijgen voor het maatschappelijk ziektebeeld, dat thans in 'bijzondere mate door de afwezigheid op uitgebreide schaal van die aandoeningen wordt gekenmerkt. Doch er zy'n reeds teekenen!, die op kentering wijzen en dus is het dubbel zaak zooveel mogelijk preventief op te treden.' In dit verband wijst dr. Vos op het gevaar, waaraan men zich blootstelt door het gebrui ken van niet gekookte of niet behoorlijk ge pasteuriseerde melk. Maar er is meer. Melk, ook die welke een voorafgaande kunstbewer king heeft ondergaan1, kan 'bij onoordeelkun dige bewaring wederom gevaarlijk worden en ook massa-aandoeningen verwekken. De mefkleveranciers b.v. dienen acht te slaan op ver doorgevoerde hygiëine ion hun 'bedrijf en op stipte naleving, der pasteuriseereiscben, vooral met het oog op de achterlijke hygië nische toestanden op de boerderijen. Banket bakkers, die met room en melk arbeiden, be- hooren deze regels evenzeer Stipt na te ko men, alsook ijsfabrikanten en allen die op zelfs maar verwijderde wijze in hun bedrijf met melkproducten te maken hebben. Doch hetzelfde klemt voor .vleesch, vleesch- waren en vi-soh. Met worst zij men uiterst voorzichtig. Doch ook het vleesch mag niet lang onoordeelkundig bewaard worden, wil men onaangename gevolgen in den vorm van ernstige maagdanmaandoeniingen voorkomen. Daarnaast is het geraden rekening te hou den met de vliegenplaag, die in deze dagen vrijwel' onrustbarend is. Open -ramen moeten vermeden worden, ook al belemmeren' horren eenigermate de luchtverversching ln de huizen. Daarnevêns dient uiterste reinheid te wor den doorgevoerd' en vooitoome men, dat afval een aantrekkingspumt voor vliegen vormt. Ten slotte wijst dr. Vos er op, dat de war me dagen voor zuigelingen zeer gevreesd zijn en men door deskundige voorlichting bij de behandeling der allerkleinsten veel familie leed kan voorkomen. De zuigelingensterfte der kunstmatig ge voede kinderen wordt dioor sommige onder zoekers toegeschreven aan bedorven melk, door andere aan wanmtebroeing in de woon ruimten, waar de kleinen zich bevinden. Men gaat veilig, wanneer men aan beide bezwaren tegemoet komt. Men doet dan ook goed, wan neer men in dezen tijd van woningnood die kindertjes overdag buiten de woning brengt, liefst naar koele plekjes in parken. Ook zor- ge men voor het toevoeren van voldoende hoeveelheden vocht. Voortdurende voeling met een huisarts of met de 'zuigelpgenconsultatiebureaux zal heel veel moedertjes op den goeden weg brengen en houden. WAT DE KRANTEN ZEGGEN. er op aangedrongen, dat het Rijk in zeer ver hoogde mate finaneieelen steun zou verschaffen. Als een axioma stond het vast, dat de R(jks- regeering by moest springen. Met name de heer Wibant zag nog in zyn preadvies voor de Ver- eeniging van Staathuishoudkunde en Statistiek van verleden jaar in hulp van boven af vol komen uitredding uit allen nood. Bekend is ook, hoe de heer De Geer, zoodra hy in zyn kwaliteit van Burgemeester van Arnhem met -den staat der gemeentefinanciën van Gelderland's hoofdstad van meer naby' ken nis maakte, op zeer ver gaande tegemoetkoming van het Ryk aandrong. En ware de Kabinets crisis niet, tnsschenbeide gekomen, dan zou een wetsontwerp tot verhooging van de Ryks- uitkeering, door hem en de heeren van den Tempel en Treub onderteekend, reeds in de Tweede Kamer behandeld zyn geworden. Intusschen komt het ons voor, dat de hek ken wel eenigszins verhangen zyn. Wie eenigermate van den feitelyken toestand op de hoogte is weet, dat de Rijksfinanciën een vry wat treuriger beeld vertoonen, dan die der meeste gemeenten. Het Ryk heeft zich, door allerlei diep ingrij pende maatregelen, enorme lasten op den hals gebaald. Een millioen scheen minder waarde te hebben dan vroeger een ton. De vlottende schuld des Rijks is tot een ongekende hoogte gestegen. De beste financiers aan het Departement van Firianciën vragen zich af, hoe men op den duur aan het be- noodigde geld zal moeten komen. Zonder twijfel zullen deze feiten van groo- ten invloed zyn op het standpunt, dat straks de Staten Generaal ten opzichte van de wets ontwerpen totverhoogingvan finaneieelen steun aan de gemeenten, zullen innemen. Vooral voor het op zich nemen van vaste lasten, die elk jaar terugkeeren en in de mil- lioenen loopen, zal het Ryk zich hebben te wachten. Wie niet inziet, dat het financieele vraagstuk in de naaste toekomst het moeilijkste en voor naamste zal zyn, geeft zeker blijk, dat hy voor de teekenen des tyds geen geopend oog heeft. Ten opzichte van het brengen van aanzien lijke wijzigingen in de financieele verhouding van Ryk en gemeenten kan men niet voorzich tig genoeg zyn. Bezuiniging. Uit- „De Rotterdammer" Wanneer nw inkomen achteruitgaat, en ge moet u inkrimpen, dan gaat het toch niet aan. te zeggen: de voeding van myn gezin is zoo eenvoudig mogelijkdaarvan kan niets af; onze kleeding is reeds beneden onze stand; nog goedkooper kan het nieteen kleiner huis bewonen is onmogelijk, en zoo voort. Wie zoo redeneert, gaat onvermijdelijk failliet. Hetzelfde geldt van een volk. Er zy'n nog te veel onnoozelen, die meenen, dat financieel alles kandat voor de gemeen schap niets onmogelijk is. En er zyn nog te veel politici, die steeds meer op de gunst van zulke onnoozelen speonleeren. Ge moet n ervan doordringende keus staat nu eenmaal tusschen Staatsbankroet eenerzyds en het mes zetten in de uitgaven anderzijds. De „N. Haagsóhe Ct." (a.-r.) wijst op de vermindering van in- en uitvoer (over Juni 1921 ter waarde valn omd. 188 en 121 miljoen, over Juini 1920 vam 345 en 179 miljoen gul- tien) :en op den voortgaanden invloed van de dalende oonjunctuur op de opbrengst vam sommige aocynzen, zout en geslacht b.v., van invoer- en régestratierecht en van bet sta- tistiefcrecht, waarna het blad 'besluit: De' rijksfinanciën zullen dam ook meer en meer een beeld gaan „vertoornen van groote somberheid. Stijgende uitgaven en niet in evenredigheid klimmende inkomsten. Dat wil dus zeggen aanzienlijke tekorten. Van die tekorten kan zelfs de Staat der Nederlanden niet leven. En -nu kan men zeggen, dat dam geleend moet worden. Maar al leemende, het eene gat dichtende met het andere, gaan we te zekerder naar den kelder. ■We zitten met onize rijksfinanciën voor veel grooter moeilijkheden dan de gemeente besturen met de hunne. En de econoom, die den uitweg wijst op een wij/ze, die houvast geeft, bood zich nog niet aam. Het heeft geien zin ons dezen pemiJbeien toestand te ontveinzen. Zelfbedrog n-ooh mislèidinig van anderen zouden daarin eenige verbetering brengen. Veeleer 'zuilen we ons er diep vam hebben te doordringen dat ongekend© moeilijkheden nog te wachten zijin. Juist wie het goed met zijn volk meent zal het tijdig de oogen trachten te openen, opdat het opwake, zich zijn toestand bewust wor de, afzie vam het afdwingen vam materieel onvervulbare wenschen en hlle krachten in- spanne om door zelfverloochening en stoer en arbeid die moeilijkheden het hoofd te bieden en met Gods hulp te overwinnen. Het zal niet dam langs moeilijke wegen omhoog gaan. BUITENLAND. Opper-Sllezlë. Het laatste Reuteibericht meldt, dat Japan in zijn antwoord aam de VeT. St. de uitnoo- digïng voor de conferentie ter bespreking der Stille Zuidzee-aamgelegenheden heeft aan genomen, mits de agend© vóór de bijeenkomst wordt besproken en vastgesteld. Japan be sloot slechts tot de voorloopig© aanneming der uitnoodiging, daar ln de nota der Ver. St., Zaterdag te Togio overhandigd, niet alle vragen werden beantwoord, welke Japan heeft gesteld ten aanzien van het doel der confe rentie. De conferentie te Washington. Londen, 27 Juli. Reuter verneemt uit Fran- sche ibron, dat de Fransche gezant aam Lord Curzon heeft meegedeeld, dat de Framsche regeerimg het onmogelijk acht een bijeen komst van den oppersten raad bijeen te roe pen voordat het vraagstuk van het zenden van troepen naar Oppe-r-Silezië geregeld is. Curzon nam kemnis van de verklaring welke aan het kabinet zal worden voorgelegd. De Grleksch-Turksche oorlog. Athene, 27 Juli. Volgens ingekomen 'be richten is het verzet der Turken geheel ge broken; hun verliezen aan dooden, gewonden en gevangenen worden geschat op 60.009 man. De Grieksobe voorhoeden -blijven oprukken langs den weg naar Angora en zouden zelrs Beyiik Keupr halfweg Eskisjebir—Angor Jhr. De Oeer en de heer Van Dijk nieuwe Ministers. De finantieele verhouding tus schen ryk'en gemeenten. „De Standaard" (a.-r.) schrijft: Nu al jaren lang hebben tal van gemeenten Financiën.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6