NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA I. GRUNWALD, Keizerstraat 116 (boven). Eerste Blad. Mevrouw Atterbury's Secretaresse No. 5434 ZATERDAG 30 JULI 1921 49e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERO. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Intero. Telefoon 50 BUITENLAND. Japan en de conferentie van Washington. Uit Washington werd Donderdag gemeld Alles getuigt ervan, dat de officieel e krln gen hier «eer in hun schik zijn imet het ant woord! van Japan op bet voorstel van Ame rika nopens de conferentie. over de Stille Zuidzee, en men wijist erop, dat de weg nu volkomen1 vrij is vloor bet beginnen van voor- üoopige onderhandelingen!, bet vaststellen van tijd en plaats van de bijeenkomst en de détails ervan. 'Een beperkte bespreking van de agenda, voor dat de afvaardigingen eigens- lijk tezamen komen, raooals de J ap arische no ta voorstelde, wordt thans als vaststaand be schouwd. De houding van officieelé perso nen hier Is, dat een dergelijke bespreking geheel van pas is, zoodra alle uitgenoodig- de mogendheden definitief de uitnood! ging hebben aangenomen. De Amerikaansche ambtenaren hebben de p assage in de Jap ari sche nota, waarin gezegd' wordt, dat de vraagstukken, die enkel van belang zijn voor bepaalde mogendheden of over feiten gaan, die reeds als een uitgemaakte zaak kunnen worden beschouwd, moeten worden verme den, niet beschouwd als een voorwaarde voor de aanvaarding door Japan, maar als een voorspelling van de houding, die Japan zal aannemen als de onderhandelingen over de agenda beginnen. De secretaris van Staat, Hughes, heeft be benid gemaakt, dat Japan heeft toegestemc deel te nemen aan de conferentie over de vraagstukken van het Verre Oosten in ver band met de ontwapening. Die toestemming van Japan ls gebaseerd op de veronderstelling, dat de Ver. Staten er niet tegien zijn, dat omtrent de agenda voor de conferentie over het Verre Oosten, een overeenstemming wordt 'bereikt, vóór zi, wordt saamgeroepen. De Japanscbe regeering is van oordeel, dat de agenda zoodanig moet worden saam- gesteld, dat de onderwerpen die er ter spra ke zullen komen, beperkt zullen blijven tot die, welke direct voortvloeien uit het alge- meene ontwapeningsdoel, en dat het te ber de brengen van vraagstukken, die enkel van belang zijn voor zekere bepaalde mogendhe den, en over feiten die reeds als voldongen kunnen worden beschouwd, angstvallig dient te worden vermeden. De vraagstukken van het Verre Oosten. FEUILLETON. door ISABEL OSTRANDER. (Nadruk verboden). „Omdat iik zeiker weet, dat het er was, toen wij voor de eerste maal, nadat iik bijgekomen was, die Muis nakeken,, weet je wel?" stamelde bij uit het veld' geslagen. „Ik heb toen duide lijk een blauw envelop gezien „Br was geen1 blauwe enivetop in de kluis," eetide mevrouw Atteiibuiry op stelligen toon. „Dat was verdwenen." „Dan is er, wat ik je brom, iemand in huis bij in het apell" riep Wolvert uit, van zijn stoel opspringende. „En ik weet wie er achter zit; dat meisje!,, „Wat?" riep dr. Bayard uit, terwijl de ove rigen met stomheid geslagen waren. „De jonge dame boven?" „Die jonge spion, verdoemd!" hernam Wol vert met een rood hoofd van woede. „Ik had zoo'n flauw Idee, dat ik haar vannacht had gezien, /terwijl dé dief de spons tegen, mijn mond' aandrukte, (maar ik dacht, dat Sc gedeli- toerd had. Ik zeg Jelui, dat zij inet hem in het complot was, en wat meer zegt, ik geloof niet, dat hij een lid. van onze bende was, die on- eerflijjk spel speelde Ik heb dat nog niet eer der gezegd, omdat ik jelui geen schrik op het lijf wilde jagen, maar ik ben overtuigd, dat hij een speurder was en dat zij imat hem kerkte. Hij hoorde Welch aankomen en ging ENGELAND. De rijksconferentie der eerste ministers heeft, naar de parlementaire medewerker van de Times meldt, de plannen voor een verbinding van de verschillende deelen des rijks dloor draadlooze telegrafie goedge keurd. De stations zullen eveneens voor draadlooze telefonie Ingericht worden, zoo dra de kosten hiervan beneden die van tele foonkabels izullen komen. Het beele net zal 2,000,000 p.st. kosten, waarvan 800.000 pjst. zal worden uitgetrokken op de aanstaande begrooting. De stations in Engeland en Egypte zijn .al voor den oorlog gebouwd. Daarbij komen waarschijnlijk nog voor de verbinding met Australië stations te Kara- chil, Singapore, Perlh en Sydney en voor de verbinding met Zuid-Afrika stations In Ke- nya en Kaapstad. De Canadeesche stations komen waarschijnlijk te Montreal en Van- oouver. Men zal stations van groot kracht- vermogen bouwen en hoopt op de gunstige uren van den dag reohtstreeksche verbin ding tuschen Engeland en Australië tot stand te kunnen brengen. IERLAND. Volgens de Evenlng Standard was men Donderdag ln welingelichte regeerlngskrin gen ten aanzien van Ierland hoopvol ge- etemd'. Hoewel het niet mogelijk ls vast te stellen of er eenig als officieel te beschou wen antwoord van de Valera op de voor naamste vragen der regeering ls ingekomen, ervan door, maar zy had' geen kans meer om te ontsnappen en wij hebben haar na dien tijd! te scherp bewaakt, om haar gelegenheid te geven om te vluchten!" „Ik wist het weül" gilde madame Ciimmlno. „Ik wist, dat er Iets niet pluis was, toon zij krwam." „Ik ook!" riep Ide uit. „Ik heb dadelijk, toen ik haar voor de eerste maal aan tafel ontmoette, wantrouwen gekregen, Marcia!" „Zij is de eenige die buiten de konglsie stond", bracht Welcih versuft in het manden. „Ik heb altijd gezegd, diat het -niet goed zou zyn, om vreemde meisjes hier in huis te halen en ze te gebruiken om de verdenking van ons af te wenden, maar jelui wist het allemaall beter!" Hij keek naar mevrouiw At.terbury, die strak voor zich uit 'zat te staren. „Het is onmogelijk," zeide zij tenslotte. „Ik xeb het meisje zelf uitgekozen en zij heeft haar werk uitstekend gedaan „Al .te uitstekend!" zei dé Wolvert scham per. „Zij was te goed om betrouwbaar te zijn, en ging overal heen waar jij baar heen stuur de, zonder ooit betzwaar te maken. Jij bent een verblinde dwazin geweest! Zij is bier op zettelijk in huis gebracht, wat ik je brom! Die advertentie was een truc en jy bent daar geloopen. Zij was, zoogenaamd, vreemd in stad en had geen familie. Ach kom, het was al te doorzichtig." Het .onbewegelijke gezicht van mevrouw Atteibury was verwrongen door een inge- louden bedreiging, maar zij béheerschte ïaar stem nog. „•fcjj ls geen speunster. Ik heb die meer dan eens ontmoet en ken hun eigenaardigheden. In wier belang zou zij weiikzaam geweest rijn?" Grooten Uitverkoop, verneemt de correspondent vam het blad. dat de Valera een meedeeling omtrent het een en ander gedaan heeft en dat de eerste minister namens die regeering een «ntwoort heeft gegeven, dat evenals de Valera's mee deeling 'bevredigend! gericht wordt. Volgens de meest .betrouwbare inlichtingen is het ka binet omtrent de vredesvoorwaarden eens gezind en is de Valera's persoonlijke houding hoogst 'gunstig. De correspondent voegt hier aan toe, dait men in Invloedrijke kringen ge neigd is te gelooven, dat behoudens enkele bijkomstigheden, de zaken gemakkelijk zul len worden afgehandeld. De verklaring, welke lord Birkemhead, de lord, chancellor, gisteravond in het Hooger- huis heeft afgelegd, heeft de Iersche onder handelingen een vasteren vorm gegeven. Hi, beeft het duidelijk gemaakt, dat het stuk, dat het kabinet heeft aangenomen en aan de Valera meegedeeld, metterdaad een .grond slag uitmaakt voor een regeling en bevredi ging ten opzichte van Ierland. De lord chancellor voegde hieraan toe, da' als Slnn Fein dezè voorstellen aannam, de re geering een wetsvoorstel op dien 'grondslag zou voorbereiden en alle stappen 'ziou nemen om het aangenomen te krijgen, Hlji gaf te kennen, dat in gevat 'la het parlement den noodige steun voor de voorstellen mocht ontbreken, üe regeering een beroep op het larnd zou doen. DUITSCHLAND. De nederlaag van het communisme. „In het belang van Iemand, ime/t wien wij zaken doen, misschien. Hoe kunnen wy dat weten?" piepte Ide. „Herinner jy je, dat ik bwee da/gen geleden telefoneerde, dat ik haair met een mam op de laan had zien praten? Zy heeft ons verradenI" „Waarom moest zy ook 's nachts in huis met een electrisohe lantaarn rondneuzen?" vroeg Wolvert woedend. „Behoort zoo iets tot de gewone uitrusting van een secreta resse?" „Een éleotrische lantaren?" Mevrouw At- terbury keerde zich opeens driftig naar hem toe. „Zy heeft my verteld dat jy die hadt, toen rij in de bibliotheek kwam, en jy hebt naderhand tegen my haar verhaal bevestigd 1" „Ik heb toen gelogen", erkende hy met de tanden op elkaar geklemd. „Het is uu geen tijd om mijzelf te verdedigen of feiten te ver bloemen. Ik ben niet dé eerste ezel, die zich het hoofd op hol heeft laten brengen." „Houd je kalm!" vermaande Wellch ruw. „Wees nou niet sentimenteel! Wy moeten handelen!" „Ik zal er nu eerlijk voor uitkam/en", zei- de Wolvert schouderophalend. „Ik wan trouwde haar van de beginne af aan. Er was Iets aan haar dat /my geheimzinnig leek, maar dat ntij ook aantrok. Ik had haar in de gaten van dien macht in de bibliotheek af, maar ik dacht dat zij op haar eigen houtje werkte en dat ik haar wel onder den duim zou kunnen houden. Ik had zelfs het idee, dat ik haar aan onzen kant zou kunnen krij FRANKRIJK. De trelnroof. De aanslag in den nachttrein ParijsMar- seille heeft ibegrijpelykerwyze in geheel Frankrijk groote opschudding verwekt. Vol gens de bladen is er reeds een spoor van de misdadigers ontdekt en men vermoedt, dat zy te Parijs zyn aangekomen. Achter het kerkhof van Nolay ,op ongeveer 14 kilome ter van Ohagny, het station in welks buurt de misdaad in den trein gepleegd is, zyn leege portefeuilles, maskers en halfverbran de stofjassen gevonden. Daar schynen de bandieten den buit verdeeld te hebben.. On der de portefeuilles was ook die van kapi tein Maurel, die niet den zoo tragisch om gekomen luitenant Carabelli in denzelfden ooupé «at toen de aanslag gepleegd werd. Carabelli'i ïyk is roede te Marsollle aan gebracht. De ongelukkige vader van dén vermoorden officier is het te Ohagny gaan afhalen. Het zal te Ajaoclo op Corsica de Oarabelli's zyn Corsieanen by.gezet wor den. Mr. de Mono Glafferi, Kamerlid voor Corsica, heeft aan de regeering het verzoek gedaan alsnog aan luitenant Carabelli hét Legioen van Eer te verleemea. BELGIE. Loonsverlaging. Te Gent dreigen 20.000 arbeiders uit de textielny verheid in staking te gaan, indien de patroons er op blyven staan 15 centimes loonsverlaging toe te passen, terwijl de ar beiders slechte 10 centimes willen toegeven. OOSTENRIJK. Uit Weenien meldt men het volgende over stakingen in Oostenrijk: By de spoorwegen dreigt een staking we Sems plotselinge vermindering van den uuitetoeslag. Ook heersoht er een gedeel toiyke staking ln de hotels, d. w. z. ln de kleine. De groote bobben de looneischen in gewilligd'. De arbeiders bij de telefoon te Neustadt hebben allo telefoonverbindingen afgebro ken, omdat het telefoonpersoneel, niettegen staande den dreigenden nood, geen wonin gen kon krygen. Het stadsbestuur dreigde toen met Intrekking van het recht op goed- koopere levensmiddelen voor dat personeel, waarop de staking werd bygelegd. Karakte ristiek is, dat 'zoowel de bond van telefoon' personeel als het stadsbestuur van Neustadt socialistisch ls. T8 JECHO-SLO W AKEI JE. Mijnwerkersstaking? De Weensohe bladen meldden uit Ostrow, dat de mynarbeiders een oproep hebben ge daan, waarin rij aankondigen, dat het tot een mynwerkersstaking zal komen, wanneer de mynondernemers de loonsverlaging, een lanigeren arbeldstyd en de opzegging van het oolleotlefoontraot doorvoeren. RUSLAND. Volgens te Kopenhagen ontvangen be richten, ls de mislukking van de oogst ln de Oekraïne, langs de Dnjepr naar de Zwarte Zee toe, byna even volstrekt als ln het go bied van de Wolga. De helft van de suiker- oogst ls door parasieten vernietigd. De Russen stellen voor de actie tot hulp in alle landen door het roode kruis te orga- rüseeren. Er «ou dan te Riga een hoofdco- gen en gemeene zaak met ons kon laten maken, maar zy heeft ons met eigen wapens geklopt." „Nog niet"! Mevrouw Atterbury stond op en zelfs Welch huiverde by den nieuwen on heilspellend en klank ln haar stem. „Vergeet niet, dat er iets anders gebeurd is hier in huis, sedert rij gekomen is. zy kan niet hier vandaan gaan, om tegen ons te getuigen. Ik zal naar haar toe gaan en de waarheid uit haar keel halen". Zy ging de trap op en de anderen volgden haar zwygend. De strakke onaandoeniyke waardigheid waarmee zy jaren lang haar ge zag over hen allen had uitgeoefend, was in een oogenblïk weggevaagd en de vrouw ver toonde zich nu in haar sinisteren fcwaadaar- digen hartstocht in haar ware gedaante. Als een wrekende furie stond zy voor de gesloten deur van de kamer van het meisje in gebogen houding en gaf Welch een woe denden wenk, om haar open te breken. Hy zette er zyn zware schouders tegen en met een enkelen zwanen duw werd zy ingedrukt. Een verschrikte uitroep klonk in hun ooren en het meisje dat voor haar toilettafel zat, keerde haar gezicht naar hen toe, dat in het volle licht van het boudoir geheel te zien was. Het was een bleek, verschrikt gezicht, maar ook de anderen stonden ontsteld stil, want de moedervlek was volkomen verdwe nen en hét meisje, dat tegenover hen lang zaam opstond, leek, en leek ook weer heele- m/aal niet, op haar,"die zy gekend hadden. Zy bleven een oogenblik in spanning staan en toen riep Ide met een bevende stem: „Ik ken haar nu! Ik wist zeker, dat ik baar vroeger gezien had! Het is de dochter va* den ouden Weetoote!" Ingezonden mededeellng. Goedkoop REIZEN per boot Reductie biljetten gedurende de mité komen, bestaande uit vertegenwoordi gers van alle godsdiensten en nationalitei ten, en dat een band zou vormen tusschen het comité te Moskou en dia in da buiten wereld. Da cholera ln Astrakan. Ingezonden mededeoHng. DRIE BELANGRIJKE VRAGEN. Worden nler-waawiohuwingen begrepen? Beseft men het gevaar? Zou het niet ver standig zyn om een bewezen weerstaocte- methode aan te nemen? Rugpyn, duizeligheid, prikJeelbaaibeid, Sla peloosheid, urinekwalen, zenuwoverspanning, loome dagen en slapelooze nachten, stijve en gezwollen gerwriohten en pjjniyke «pieren dat zyn de waarschuwingen. En gevaar volgt spoedig, want verwaarloozlng doet ernstiger verschijnselen ontstaan als rheumatiak. vor ming van steen, «pit, ischias, graveel, nier en blaasontsteking, waterzucht sa nriae- zuur-vergiftlging. De weerstand hangt af van de volkomen filtratie van het bloed door de werkzaam heid der nieren. Alles zou goed gaan, indien de regels van de nabuur: gezond verstand, eenvoudig voedsel en geregelde gewoonten, werden toegepast. Maar ronduit gezegd, krijgt de natuur geen voldoende kam De nieren worden vaak tot de grens van uitput ting overspannen, en dan pas denkt men na. Draal niet ln twyfel. Verntijd de gevolgen van verwaarloozlng. Behoed de nieren met Foster's Rugpyn Nieren Pillen. Zy verster ken de nieren, lenigen de blaas, en htm wer king doet de verschynselen, door verzwak king van deze organen veroorzaakt, ver dwijnen. Foster's Rugpyn Nieren Pillen (let er op, dat de handteekening van James Poster op de doos voorkomt), zyn te Helder baar by A. ten Klooster, Keizerstraat 1.75 per doos. De hand van het meisje vloog van haar borst naar haar lippen en een schel, oorver- doovend gefluit doorkliefde de lucht op het oogenblik, dat Weldh met een dof gebrul op haar 'toesprong. De hemel scheen boven haar hoofd in te vallen en het werd duister; ln het duister klonken schoten en kreten en hoorde men lichamen worstelen. Maar opeens scheen een bundel schitterend licht over haar heen te stroomen en in den stralendeai schijn ver toonde zich vlak by haar het gericht van Herbert Ross. „Herbert!" Het was niet meer dan een fluistering maar haar zwakke, gloeiende handen strekten zich naar hem uit en klem den hem krampachtig vast en in haar oogen blonk een vertrouwen, dat niet gewankeld had. „Ik wist ik wist, dat te zoudt ko men." .Mnn verwonderiyke, dappere, lieve meis je!" Zyn Stem had een vreemd schor ge luid. „Je bént in een vreeselyk gevaar ge weest, maar nu bén je. Goddank, in veilig heid." Betty glimlachte flauwtjes. „Ik was niet 'bang, want ik wist dat jy er was. Niets kon nnj deeren; zoolang jy de wacht hield." „Meen je dat?" Zyn armen sloten zich om haar heen. „O, mijn liefste, had je zoo'n ver trouwen in ndj?" „Hetzelfde vertrouwen en geloof dat Jij in mij hadt, door allés heen. En om dezelfde reden." „Je bedoelt dsat je van mU houdt?" fluis terde hy aan haar oor. JLaefste, is dat het? Is het liefde?" Wordt vervolgd. COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldereche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f 2.—, Ned. 0. en W Imdië p. zeepoet f 2.60; id. p. mail en overigre landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0,57', f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad reep. f 0.95, f l,25,f 1 j}5, f 1.60 Loeee nummer» der Courant 4 et., fr, p. p, 6 ct. Poet-Girorekening No, 10060. ADVERTENTIEN 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolom^r. als redac. tekst) 60 ct. Kleine adv. (gevr,, te koop, te huur) v. 1—4 reg. 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl, en met br, onder no, 10 ct. p, adv, extra). Bew.-oo, 4 ct. Alle prijzen tijd, vorti, met 10% papiorduurtetoeel, Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). (Z o m e r t y d). Maan Zon Hoogwater opond.: opond.: v.m.: n.m.: 1.36 a. 5.38 5.218.52 5.25 6.10 Juli Zondag 31m Aug. Maand. 1 Dinsdag 2 Woensd. 3 Dond.d. 4 Vrijdag 5 Zaterd. 6 2.34 3.42 4.58 6.20 7.43 9.5 6.35 5.23 8.50 7.24 5.25 8.48 8.4 5.26 8.46 8.40 5.27 8.44 9.115.28 8.43 6.40 7.40 8.25 9.10 7.15 8.10 8.55 9.45 9.55 10.30 9.39 5.29 8.42 10.40 11.15 De heer Takeo Tanaka, een der leden van het Japansche parlement, die thans te Londen toeft, schrijft in de .Pall Mali" over het vraag' stuk van het Verre Oosten ,Wy gaan inderdaad mede met hetgeen wordt voorgesteld", zegt hij, „onze minister van marine heeft in ons parlement openlijk op een conferentie der mogendheden aange drongen. De bewapening drukt even erg op de bevolking van Japan als op die van de Vereenigde Staten en Groot-Britannië Wij wensehen geen oorlogzuchtig verbond; de JapaDBche onafhankelijkheid staat vaet; ook staat vast, dat Japan z\jn verplichtingen ge trouw nakomt. Het staat by ons vast, dat, bijaldien de Vereenigde Staten en Japan in oorlog geraakten wat God verhoede! Engeland onzijdig zou blyven. Er is dus voor one geen reden waarom hetEngelsch-Japansch verdrag niet zou worden vernieuwd, tenzy men iets beter daarvoor in de plaats kan geven. Er zjjn er velen in Japan die vragen: waarom geen entente tusschen de drie Stille Oceaan- mogendheden Engeland, Japan en de Ver eenigde Staten? Als de Washingtonsche con ferentie dat resultaat zal kunnen bereiken, des te beter. Dat hebben wij jui3t noodig; wij wensehen vrede en voorspoed, geen oorlog en verdelging. Overigens concentreert zich het vraagstuk bovenal om China. Dat onderwerp wordt, meen ik, in Amerika en Engeland niet voldoende begrepen. Westersche mogendheden zijn ge neigd China te beoordeelen naar Peking, Shanghai, Hankow en andere groote plaatsen. Doch die steden vertegenwoordigen het werke lijke China niet, zijn niet het hart van China. Het Chineesche volk als zoodanig wordt door het Japansche volk nog onbeschaafd genoemd, het is meer dan honderd jaar bij ons ten achter. Toch houde men in het oog dat Japan en China samen het Oosten vormen. Wy zijn beiden van één ras, van één kleur, van één taal, van één godsdienst. Wy nemen dus in China een byzondere positie in, een funda- menteele positie. Onze invloed moet er wel bestaan en grooter zyn dan die van eenige andere mogendheid dat feit kan niet ver anderd worden. Zulks niet te willen erkennen of te onderschatten, beteekent den toestand niet begrepen. Wat dus te doeni Dit: wy, Japahners, eischen geen monopolie in China. Voor den handel van China gelooven wy in „de open deur". Wy eischen geen handels- voorrechten, de „open deur politiek" is goed voor ons en voor China. Elke poging der Westersche mogendheden om China te be schaven om daar moderne begrippen in te voeren, wordt door ons toegejuichtdat be teekent vooruitgang, welvaart. Door vreedzame ontwikkeling is daar werk voor allen, kans voor allen. Volken kunnen niet met elkander handel dry vennieuwe banen openenvele andere dingen doen,zonder dat verschil van meening ontstaat. Dergeiyke feschlllen worden soms ernstig en veroorzaken an diplomatieke wryving, maar m.i, zyn al die geschillen in het Verre Oosten vatbaar voor vriendeiyke oplossing," Ala uw veelbelovend zoontje In de vaoantle bij het spelen zl]n broek eoheurt, behoeft zyn moeder daarover niet zoo te keer te gaan, want voor slechts 1 gulden koopt u by de firma I. GRUNWALD, Keizerstraat 116 (boven winkel), een lap yzersterke 140 cM. breede heerenstof van uitmuntende kwaliteit. Spotgoedkoope aanbiedingen, in groote en kleine coupons gedurende den die MAANDAG t AUGUSTUS, 9 uur preclea, aan vangt. Lappen, voldoende voor een geheel .heeren- costuum (4'/» el) worden voor f 4.50 per GEHEELE coupon opgeruimd, om plaats te maken voor onze overweldigende, schitterende collectie voor het najaar, die wy 1 September vanuit het buitenland toegezonden krygen. Geen man of vrouw verzuime deze groote heerenstof-uitverkoop te bezoeken. (Adv.) Over da nederlaag der communisten by de verkiezing van afgevaardigden voor de jaar vergadering van het Metaalbewerkers-Verbond (in September te Jena) echryft het „Berl. Tageblatt" onder meer s Het resultaat toont een genezingsproces der Duitsche arbeidersklasse. Tegenover de com munistische. candidateniyst stelden de meer derheidssocialisten en onafhankeiyken geza menlijk een andere een symptoom van toenadering, die op den duur tot een fusie moet leiden en deze had overal sucoes. Het communisme is daarmee verslagen. Want de metaalbewerkers, die in de politieke ge schiedenis van Duitschland een byzondere rol spelen, leverden altyd een groot contingent voor de communistische beweging. Het Mos kousche bevel om in de vakvereenlging com raunistlsche „cellen" te bouwen, werd nergens yveriger opgevolgd dan by hen, Toch zyn nu tot in de burchten van het radicalisme, Beriyn en Leipzig, de communisten onder hen tot een hopeiooze mindorheid gereduceerd, Op den landdag te Jena zullen zy een groep zonder eenige beteekenis vormen Alleen ln Dresden, waar de reohts-comunlsten (richting dr. Levy) met de onafhankeiyken samengingen, hebben beiden een meerderheid verkregen op de meerderheidssocialisten. Alle andere over- winnlngsberiohteu van de „Rote Fahne" zyn gefantaseerd. „Het ihoofd op hol heeft laten brengen Aha!" Madame Gknmino sprong op he<m af ais een tijgerin, maar Weldh trok haar ruw terug. „Die .simpele duivelin met dat getee- kende gezicht! Voor (haar heb je ons allemaal verraden!" Het bedreigde inneriyke heretel van Duitsch land uitte zich tot nu toe door versterking der uiterste partyen (van links en recht) op die van het midden. Die twee bewerkten automatisch elkanders groei. Gaat echter het begonnen genezings-proces der arbeidersklasse door, dan wordt de inneriyke consolideering van Duitschland bevorderd, die noodig is om den uitfendingen druk op deu duur te kunnen doorstaan. vacantle. Zie adverten tie E.SO.N.A. In de „Isvestia" van 8 Juli vindt men een beschrijving van de cholera te Astrakan van dezen inhoud. By het binnenvaren van de stad waarschuwt de kapitein van het schip ons, wegens de cholera geen ongekookt water te drinken. Maar de passagiers doen het toeh, want de hitte is brandend, en het eenige voedsel li gedroogde visch, In de stad li overal het laatste nummer van de plaatseiyko courant aangeplakt, dat geheel gewyd is aan de epidemie, wy lezen, dat de cholera alle kringen der bevolking aangetast heeft, niet alleen die van de arbeiders, maar ook de intellectueels (van artsen en Sovjet ambtenaren). Ook artsen, die geen cholera- patiënten behandeld hebben, zyn aan de ziekte gestorven. Van het uitbreken tot 12 Juni zijn 570 gevallen officieel aangegeven, waarvan 230 met doodeiyken afloop; 88 ïyders zyn hersteld. Maar hoeveel mensohen zjjn er in de hoeken en gaten der achterbuurten bezweken De stad is niets meer dan een door vuil verstopt riool. In zeven jaar is zy niet ge reinigd. In de huizen dringt van onderen het grondwater dóór en vormt stinkende, groene poelen. Bjj de haven ziet men overblyfselen van retirades, die geheel openstaan en de straten verpesten. Vlak daarby staan stalletjes met visch en y'sbonbons. De lucht is vol vliegen, die beurtelings op vuil en de koop waar neerstryken maar de uitgehongerde

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1