Hotel „DEN BURG". DINEEREN, EXPOSITIE Gelegenheid tot van 6—7 uur f 1.60 per persoon. Alléén des Zondags. Wy wenden ons tot de .buitengewone com missie tegen de oholera-epidemie", en vragen: „Is het tenminste niet mogelijk de straten te reinigen Het antwoord isneen. „Het vuil verbranden dan Antwoord „"Wij hebben het beproefd, maar het was te nat." „Kunt u niet begraven?" „Misschien wel." De commissie zal dezen maatregel nemen. Maar de cholera blijkt al verder om zich ge grepen en de visschers-districten aangetast te hebben. De Kirgiezen en Kalmuken vluchten in doodsangst, zonder de uitbetaling van hun loon af te wachten. De toevoer van visch houdt dan ook op nieuwe voorraden komen er niet meer. VEREENIGDE STATEN. De Vereenlgde Staten en de conferentie te Parijs. Uit Parijs "wordt; gemeld, dat Harvey, de Amerikaansche gezant te Londen, geroepen kou kunnen worden om een (belangrijke rol Ito vervullen ter Conferentie van den Opper sten Raad; Harding zou bericht ontvangen hébben van Amerifcaansohe diplomatieke vertegenwoordigers van Europa, die den ernst van den toestand beseffen en vragen om Harvey te 'machtigen; als Amerifcaansch af gevaardigde van den Raad deel uit te ma ken. De Vereenlgde Staten en de hongersnood in Rusland. Naar Reuter uit Washington seint, is het nog onbekend, welke stappen de regeering zal doen, indien de Sovjet-regeering den ©isch der vrijlating van die Amerikiaanschc gevangenen negeert. De Amerikiaansche nota zal bijna tegelijk met het bericht van Hbover in Rusland aan komen en aan den wensch van Hbover on getwijfeld kracht bijzetten. Hbover maakt de vrijlating der Amerika ansche gevangenen ©en absolute voorwaarde voor alle Ameri kiaansche hulp aan de verhongerde Russen. Oorlogsschulden als wapen. In den Senaat heeft senator Borah een voorstel gedaan om de ontwapening af te dwingen door de geallieerde oorlogsschuilden als „hefboom" te gebruiken. Indien ik mijn zin had, zoo zeide hij1, zou ik deze schulden niet consolideeren vóór dat de bespreking over de 'ontwapening is 'geëindigd'. Wanneer de geallieerde regeeringen niet in staat zijn haar buitenlandsche schulden na te komen, en doorgaan met het uitgeven van de groote 'bedragen, welke zij voor de bewapening span- deeren, zou het gerechtvaardigd zijn indien het Amerikaamsche volk er op zou aandrin gen dat de geallieerden zich stipt van hun schulden kwijten. Frankrijk handhaaft thans een leger van 800.000 man, en hoewel senator Borah erken de, dat de verhouding tusschen Frankrijk en Dimtschtehd het bereid-zijn van het leger noodzakelijk maakt, meende hij dat een leger van dezen omvang moeilijk te rechtvaardi gen is. De Britsche marine heeft dit jaar 191 miliioen pd. str., het Britsche leger 492 mil iioen pd. str. gekost, terwijl Engeland in de afgeloopen maand tien miliioen voor het be heer in Mesopotamië heeft uitgegeven. In werkelijkheid, zoo 'betoogde Borah, dragen jde Amerikaansohe 'belastingbetalers buiten hun eigen lasten ook nog die vain de Fran- 8ohe en Britsche bewapening. De „Times"-oorresp'ondent te New York, die bovenstaande verklaring aan zijn -blad seint, voegt er aan tee, dat deze woorden veelbeteekenend zijn in verband met een door den staatssecretaris van financiën afgelegde verklaring, n.1. dat alle onderhandelingen met buitenlandsche regeeringen aangaande de consolidatie harer schulden aan de Yer. Sta ten zijn gestaakt, en niet zullen worden her vat vóór het tijdstip, waarop de Washing- teaïscho conferentie bijeenkomt. Venezuela. Een mislukte revolutiepoging. De „Ohioago Tribuno"' heeft onlangs ©en onderhoud gehad met dr. Martinez, een oud- minister van Venezuela, die met andere Ve- nezuelanen te Parijs een plan had gesmeed om de regeering van Comez omver te wer pen. Het plan werd verraden door een Duit- scher die de expeditie naar Venezuela zou voorbereiden. Deze Duitsoher, Hirschfeld geheeten, zou volgens Martinez, omdat hij niet genoeg geld kon loskrijgen, den Vene- zolaanschen gezant in den Haag hebben in gelicht Zoo mislukte het plan. Volgens het verhaal van het genoemde blad1 was een klei ne stoomboot, de „Odin", eigendöm van een Nederlandscho reederij, gecharterd voor de expeditie, of liever voor 'het overbrengen vam de noodige wapens. Het schip zou onder Ne- derlnndsche vlag naar Ounagao varen, daar zou een Venezolaansche revolutionaire be manning aan boord komen. Het schip zou dan op weg naar Venezuela van vlag ver wisselen en er zou dan nooit beweerd kunnen worden dat een vreemde gewapende macht in Venezuela aan land was gegaan. Intus- schen is door het „verraad" van Hirschfeld, die tusschenpersoon was tusschen de revolu tionairen en de reederij, de zaak mislukt. AUSTRALIË. Nederlaag der arbelders-candldaten. In Queensland (Australfë) dat tot dusverre beschouwd werd als het land waar de arbei ders in de regeering des lands de boventoon hadden, hebben deze, aldus seint men uit Sydney aan de Daily Mail" een geweldige nederlaag geleiden bij de gemeentelijke ver kiezingen. Er werden gekozen 500 anti-arbei- ders-candidaten tegen 30 arbeiders. Alle ar- bedders-candidaten werden gekozen in de groote steden. Het ministerie staat ontsteld over den uitslag dezer verkiezingen. Brltsch-Indië. Bij een treinramp op de lijn Rangoon— Mandelay zijn zestig inboorlingen omgeko men, KORTE EffiRICHTEN. De bijzondere politie heeft een bolajowlfl- tlsoh propagandnoomptot bij de murlno te Taulon ontdekt. Er hebben reeds zes arresta ties plaats gehad; enkele wordien verwacht. De doodkist van Jean Jaurès is overge bracht naar een mausoleum, dat te Albi is opgericht op kosten van de stad. •Uit Grez wordt gemeldt, dat de politie te Belgrado een man in hechtenis genomen heeft, die een bom bij zich had. Hij erkende, dat bij een aanslag tegen minister-president Pasitsj in den zin had. BINNENLAND. De Koningin naar Noorwegen. De Koningin en de Prinses zouden thans het voornemen hebben den 3en Augustus met bet stoomschip „Merope" naar de Noor- weegscbe Fjorden te vertrekken. Wetje-Bomans. De Eerste Kamer beeft Donderdag bet wetje-Bamans c.a tot voorkoming van de in lijving der 10.000 voorloopig vrijgestelde dienstplichtigen van de lichting 1921 aange nomen met 23 tegen 8 stemmen. Burgemeester van Arnhem. Naar De Tijd verneemt, zal de afgetreden minister van financiën, mr. S. de Vries Czn., tot burgemeester van Arnhem worden be noemd als opvolger, van jhr. mr. de Geer, die van den heer de Vries de portefeuille van financiën heeft overgenomen. De Dultsche kroonprins. De „Petit Parisien'1 heeft uit Berlijn be richt ontvangen, dat in monarchistische krin gen' in Potsdam het gerucht loopt, dat de kroonprins den 19en Juli j.1. der Néderland- sche regeering vergunning heeft gevraagd W'ieringen te verlaten om zich in Zuid-Ame- rika te vestigen. Een fusie. (Maandagavond kwam in het Gebouw van den C5hr. Werkmanshond, Kerkstraat, een fusie tpt stand tusschen den Neutralen Bond van Vaklieden in Overheidsdienst, en) den Bond van Bouwvaklieden in Overheidsdienst, onder den naam: de Bond van Vaklieden in Overheidsdienst. Deze nieuwe bond zal optre den naast de bestaande moderne en fede ratieve bonden. In het hoofdbestuur namen zitting de heeren De Graaf, Kooi, Broere, Smit, Korexnan en Van der Schaaf. De staking In het HotelbedrJjï. Zooals wij in ons vorig numer nog mede deelden, is de staking in het hotelbdrijf voor Amsterdam, Rotterdam1, Utrecht en den Haag sinds Donderdagmorgen een' feit- ge worden. De staking is aangevangen voor een beter loon en de afschaffing van het fooienstelseL De geëmploieerden willen een minimumloon voor het geheele personeel, voor de 'kellners een vast weekloon van on geveer 40, dat naar den toestand vande be drijven wordt geregeld en kommisseraal moet worden vastgesteld, plus 6 p.Ct van d enomzet. Dit zou per jaar uitmaken een minimumloon van 3580. Daarnaast vragen zij een betere regeling hunner rechtspositie, een voldoend aantal vrije dagen en een behoorlijken arbeidstijd in overeensteming mt den arbeidswet. De patroons hebben met allerlei midde len de totstandkoming van een overeen komst weten te verhinderen en de organisa ties gedreven tot het uiterste middel. Hore- caf (de naam van de patroonsvereeniging) eischt voor zich op de alleenheerschappij in het bedrijf, wensoht hare employés niet, althans niet in behoorlijke mate, te laten meespreken over de arbeidsvoorwaarden. De patroons willen de zaak nu maar eens uit vechten). En de personeelen hebben dien strijd aanvaard. In een zeer druk bezochte vergadering, die te ruim half twee des nachts gehouden werd in de Nieuwe Kanseboom (Amstelstraat) werd na een gloedvolle rede van den Bonds voorzitter van Heusden, de staking gepro clameerd- De heer Hillebrink van de katho lieke organisatie gaf de verzekering, dat de katholieken als een man naast de modernen zouden staan. Reeds hadden eenige patroons toegegeven', wier zakenl dus des anderen daags open zouden zijn. De dag- en nacht portiers werden van de staking uitgesloten, omdat men de zaken niet alleen wil laten. „De Telegraaf', de staking besprekend, meent, dat er elementen in zijn, die niet erg duidelijk zijn. De kellners namelijk zijn fei telijk niet in dienst van de eigenaars dor oafé's eto., maar van het publiek. Het pu bliek is de eigenlijke werkgever van de kell ners, en het publiek moest dan toch ook minstens gekend worden in het al of niet aanvaarden van de door de kellners gestelde elsoheU. Willen1 de restaurant- en café-ex ploitanten het anders, dan zullen zij zooda nige grondige wijzigingen in de verhouding tot hun personeel moeten maken, dat dit in derdaad in hun dienst komt, d.w.z. dan zul len zij' krachtig moeten medewerken tot af schaffing van het fooienstelsel. Een ander, voor het blad niet volkomen begrijpelijk element, is, hoe men in 's he melsnaam een toch waarlijk belangrijken strijd in kan gaan met zoo erbarmelijk ge- equipeerde leiding. Ih verschillende kran ten heeft het blad nagegaan ivat de werkge versbestuurders alzoo hebben gezegd in de bijeenkomst met de pers in Hotel 1'Europe. En het heeft zich verbaasd over het gebrek aan kennis van de tegenwoordige arbeiders beweging en de daardoor geschapen verhou ding tusschen werkgevers en werknemers bij de leiders van Horecaf- Op de wijze zoo als deze heeren thans spreken over den strijd der arbeidnemers, werd in andere be drijven 20 25 jaar geloden, thans zeker niet riteer, gesproken. Argumenten tegen de loonedschen van de kellners waren bijvoorbeeld, dat er kellners zijn die Queen-cigaretten rooken van 1.50 per doosje, dat er zelfs wel zijn die een reisje maken naar Weenenl Dat zijn toch waarlijk geen argumenten, waarmede men een zoo algemeene actie als deze veroordeelt. Dergelijke dingen konden 15 jaar geleden 3zegd worden, maar nu lacht ieder er om ie ook mlaar het a b o kent van de arbei dersbeweging en de door haar geschapen verhoudingen. SCHOORl. Oud* Raadhui». 1-fg Augustus. van een collectie Kunstfotografieën, van JAC. DE BOER. Opn. van: „Mooi Schoorl" en Omstreken. Donderdagmiddag hadden de stakende personeelen een bijeenkomst belegd op het terrein van den, voormaligen Parkschouw burg, waarin de secretars van de afdeeling Amsterdam van den modernen bond consta teerde, datde eerste stoot goed aangekomen was eb de staking er in andere, plaatsen even goed voorstond als te Amsterdam. De voorzitter van deni modernen bond, de heer J. G. van Heusden, sprak vervolgens nog een kort woord. Hij wees op do histori sche beteekenis van dezen1 dag, nu ook het hotelpersoneel klassebewust midden in de week in het openbaar demonstreert voor zijn rechten. Het bestuur van „Horecaf" gaat in auto's het land door, om den stand der sta king op te nemen. Als het ziet dat de zaak der stakers er overal even goed voorstaat, zal het wel inzien dwaas gehandeld te heb ben, door de aangeboden bemiddeling van den burgemeester af te wijzen. Do noodtoestand van het oogenblik kan direct ophouden, als men ons als gelijkwaar- digen aan de groene tafel uitnoodigt en ons niet langer als minderwaardigen beschouwt. Het standpunt der werkgevers. In een uiteerizetting avn den Btand van za ken mierkt de heer Heransen op dat de malaise thans in elk bedrijf over de geheele wereld is waar te nemen, en in het hotelbe- drjjf geen enkel verband houdt met de dure prijzen der consumptie e.a. Afschaffing van het fooienlstelsel brengt geen verbetering in het bedrijf hetgeen men volgens de werkgevers in Duitsohland kan waarnemen, waar ondanks de afschaf fing door de kellners desniettemin fooien worden' aangenomen. 'En in Italië is hei fooiensysteem opnieuw ingevoerd. Achter deze staking zien de werkgevers een oommunistischenj achtergrond, want de werknemers vragen hun patroons inzage der administratie en medezeggingschap in het bedrijf. De staking veroorzaakte in Amlsterdam eenige drukte, vooral op het Rembrandt- plein. Aan alleen, die café's of hotels wilden binnengaan, waarvan het personeel staakte, werden 'biljetten overhandigd; in sommige inrichtingen hingen biljetten voor do ramen dat de bezoekers zelf hun consumptie moes ten! halen aan het buffet, maar in de meeste inrichtingen was het vrij stil. Verschillende andere inrichtingen deelden wrede, dat zij de eisohen hadden ingewilligd. Een tiental za ken is reeds weder, ntet toestemming van de organisatie der werknemers, geopend. Deze zaken zijn evenwel niet aangesloten! bij de patroonsorganisatie. Ook in den Haag was een groot deel van het personeel in staking. De inrichtingen konden zich echter over het algemeeh zelf redden met het nog beschikbare personeel Druk was het niet. Ben 5-tal zaken zou, naar gemeld werd, reeds hebben toegegeven- De p atroonsver gadering constateerde, dat er ongeveer 14 15 van het personeel was weggebleven. In Utrecht is de strijd, die zich hoofdzakelijk op het Vredenburg con centreert zeer goed merkbaar. Het Haag- sche Koffiehuis is geneigd de eischen in te willigen; doch wordt daarin door den Pa troonsbond verhinderd. Waarschijnlijk zal nu daar ook de staking .worden afgekondigd. In Rotterdam daarentegen is uiterlijk niet veel van de staking te merken. Alle zaken zijn geopend en druk bezocht. woonta wttan toekan en vroeger herhaalde- nooit 'n vrouw kon roawrteoron. Mannen lUk op dan hoer Van dor MoJan gontemd. wèl, mannen la overvloed, omdat er aoovóél zijn er raadsleden» dlo den he6r Do Zeeuw onder «JJn, die elleon zich aolvea liefheb bon niet als ourator wonaohen, laten rij dan een en al evenmin vrlomlachap als llefdo ken- ander aanwijzen, maar niet blanco stemmen, non; omdat rij het minder erg zouden vin- Een voorstel om de rest der agenda aan in hem is, dat heeft hij, van z(jn moeder, te houden omidat de stemming In den Raad Van zijn vèder kan hij een gezond verstand niet meer geschikt was voor een rustige be raadslaging, werd evenwel verworpen. LUCHTVAART. hebben geërfd, maar zeker ook al datgene wat hq met zich draagt aan neiging van naar-zich-toehalenl Want egoïsme Is totaal vreemd aan het vrouwelijk element. Waar een vrouw egoïstisch is, daar is zij mannelijk; en 'n smaad voor haar sekse. Waar een map het niet is, daar stooten mannen elkander In de week eindigende met 25 Juli zijn 463 MMRMW» passagiers vervoerd met de vliegtuigen; die aan en schouderophalend: „Och, hij den dienst tusschen Engeland en het vaste land onderhouden. Voor het eerst vervoer den de beide Engelsdhe maatschappijen meer passagiers dan hun Fr,ansche concur renten, n.L 232 tegen 175. De volgende is niet wijzer!"- Maar in 'n vrouw vinden zij het gewoon. Bij de meeste mannen loopt de weg naar hun hart door hun maag; zijn zijn sohrokkig en voor lekker eten; verloochenen zij een maand 'zullen de Engelsche maatschappijen principe. Als 'n man voor een goeie tafel nieuwe diensten openen, o.a. op BrusseL De rit heeft hij' geen tijd den binnenkomuide vliegtuigen tusschen Londen en Parijs zijn te 'groeten en de verstandige huisvrouw, die tegenwoordig uitgerust met toestellen voor wat van haar echtgenoot gedaan wil krijgen is dan ook wijs genoeg, hem eerst zijn lieve lingskostje voor te zetten. Ja, de mannen hebben nog tal van andere ondeugden. Ze zijn twistziek, eigenwijs, ba zig, onredelijk, domi. Men vindt onder hen dronkaards, lekkerbekken, luiaards, ijdel- draadlooze telefonie. Een succes van den maiine-lnchïvaarïdlenst ln Indlë. Zooals men rich zal herinneren, schrijft het Soer. HdbL, liep het Japansohe stoom- tuiten, pedante vlegels, meisjesbegluurdera, schip Rioyun Maru 28 Mei jh op een rif, on- gtraatrekols. En ofschoon zij zeer goed hun eigen ondeugden kennen en liefhebben, be- Uit den Rotterdamschen Raad. (Het feit, dat bij' een reeks stemmingen, in den Rotterdamschen raad van Donderdag, op wethouder de Zeeuw een onvoldoend aan tal stemmen voor diens herbenoeming tot cu rator van het Erasmiaansch. gymnasium wer den uitgebracht, was voor de socialistische fractie aanleiding voor elke volgende benoe ming stemming te vragen. Begrijpelijkerwij'S ontstond; zooals de N. Rott. Crt. constateert, hierdoor meer en meer deining in de gemoe deren, totdat de stemming in kookhitte ge raakte. De Voorzitter halnert onophoudelijk en protesteert. Hij meent gezien te hebben, dat mejuffrouw Groeneweg geraas maakte onder de tafel. Deze is verontwaardigd en vindt daarin een persoonlijk feit. De voorzitter zegt zijn woorden eerst te zullen intrekken, als mejuffrouw Groeneweg verzekert zich aan het haar ten laste 'gelegde niet te heb- gen' sobuMlg gemaakt. De heer Ltlhrs, som ber maar ridderlijk, beweert, dat niet zijn partijgenoote, maar 'hij het met zijn vloeier heeft gedaan. Do heer Sohouten heeft het zelfde waargenomen als de voorzitter. En mejuffrouw Groeneiweg legt de gevraagde ontkenning niet af. Het tumult wordt grooter; de Raad^ voert obstructie. Bij een voorstel tot herziening van de schoolgeldregelihg voor het gymna- Siaal en middelbaar onderwijs verklaart de heer Ter Laan, dat hij onder andere om standigheden gaarne wil medewerken aan deze urgente voorstellen. Evenwel zal (het niet mogelijk zijn, rustig te beraadslagen, zoolang niet de benoeming van een curator van het Erasmiaansch gym nasium heeft plaats gehad en de beleediging, wethouder De Zeeuw aangedaan, zooveel mo gelijk goed is gemaakt. Bij de verldere 'discussies hieromtrent zegt hij, dat men de stemmingen, in de vorige en deize vergaderingen gehouden, ter benoeming van een ourator van het Erasmiaansch Gym nasium, moet bezien in het licht van andere partijdige benoemingen, die hier hebben plaats gehad. Wat hier geschied is, is belee- digend voor den persoon van den heer De Zeeuw, zoowel als voor diens partij. Spr. stelt er prijs op, dat de zaken behoorlijk ^worden afgehandeld, maar als men een demonstratie tegen onze actie op touw zet, dan, zegt spr., zulen wij toonen dat wij er ook nog zijn. De wethouder Heykoop zegt, dat het geen den heer De Zeeuw is aangedaan, een beleediging is voor diens persoon en voor zijn partij, welke menschen van beginsel en karakter niet op rich kunnen laten rusten. Het is jarenlang gewoonte, dat de wethouder van onderwijs deel uitmaakt van het college van curatoren van het Erasmiaansch Gym nasium; spr. heeft zelf nooit met die ge- geveer 60 mijl benoorden Billiton en zonk na nog eenigen tijd te hebben gedreven; nadat de bemanning 'door een ter hulp 'ge sneld Japansch schip was gered. De plaats van het rif was volgens het be stek vermeld. Zoo spoedig als met het on derhanden zijnde werk mogelijk was, werd Hr. Ma. opnemingsvaartuig Van Gogh op dracht gegeven het rif op te zoeken en die plaats vast te leggen. Na eenige dagen zoeken ter plaatse moest die commandant melden, dat het rif niet te vinden was. Op bevel van den commandant der zee macht werd nu een tweetal watervliegtuigen opdracht verstrekt rich te Billiton bij! de Van Gogh' te melden, ten einde opnieuw te trach ten; nu met behulp daarvan, het rif te vin den. Hierbij wordt opgemerkt, dat van een hoog gelegen punt een ondiepte rich ge woonlijk door eene 'groene verkleuring ken merkt. Maandag j.1. kwamen deze vliegtui gen te Tandjon Pandan aan en kruisten1 nog denzelfden middag op de opgegeven plek, waarbij het rif werd gevonden, hetwelk thans verder door Hr. Ms. Van Gogh wordt afgelooid; terwijl de plaats astronomisch wordt vastgelegd. Aangezien dit de eerste maal is, dat in In dlë vliegtuigen voor dit werk worden henut, is dit resultaat des te opmerkelijker en kan op deze wijze een niet genoeg te waardee- ren aanvulling van heb werk der opn©- mingsvaartuigen worden verkregen. Het ligt in het voornemen, t. z. t op dezelf de wijze een onderzoek in te stellen naar de Hoedekenskerfce klip nabij Krafcatau, waar van het bestaan nog steeds niet afdöende is vastgesteld kunnen worden. Internationale Luchtvaart Te Stockholm 'komt 10 Augustus een con ferentie bijeen van vertegenwoordigers van Engelsche ,N ed er l an d sch e, Duitsohe, ,/t leven waarde". Deensche en Zweedsche maatschappijen van luchtvaart, om "te onderhandelen over de hervatting in 1922 van de luchtroute Stock holm, Kopenhagen; Hamburg, Amsterdam, Londen. ritten zij nochtans de gewoonte, om die nooit bij' den rechten naam te noemen. Dronken; zijn heet: „ik -was een' beetje 'boven mijn thee"; ruziezoeken: „we kregen effentjes mot"; schrokkig zijn wordt betiteld met: Ja, ja, ik kan aardig tafelen!" Zij handelen ten opzichte van hun ondeugden dus evenals de volgelingen van Ahrimnn, die wel den duivel aanbidden, maar nooit rijn naam uitspreken. Eenl vrouw daarentegen schijnt op de we reld 'gekomen om zichzelf te geven, te ver loochenen, lief te hebben. Een lief meisie bewijst dit al tegenover haar ouder of jonger broertje. En dat ont wikkelt zich voort. Overtredende broer» durven hun lieve zusters veel biechten, wetend dat een geest van verzoening veel kan goedmaken. En in het huwelijk is de vrouw geheel en al toe- wijdmg. Waar zij dit niet is, daar behoeft niet gewacht te worden totdat 'n jonweer het dak inslaat, want heusch, daar komt het dak vanzef wel naar beneden. 'n Getrouwde vrouw zonder liefde voor man en kroost, zonder toewijding voor haar huishouden, is als een geit in een moestuin; die vernielt alles. Wanneer een man zoo ver dwaasd van zinnen' is, dat hij met zijn eigeni dwaasheid geen raad meer weet, dan neemt hij1 'n vrouw die niet veel van hem houdt. Hij kan er dan vast van overtuigd wezen; dat hij zelf een rampzalig leven heeft, dat zijn kinderen niet zullen opgevoed worden; en dat zijn huishouden te allen tijde zal ver- keeren1 in een toestand van een uitdragerijl Of eigenlijk nog erger; want in 'n uitdragerij heeft alles nog een) plaats; maar in zoo'n huishouden niet. Daar zoekt men den heelen dag zonder ooit iets te vinden. Maar 'n goeie vrouw is naar het woord van Speenhof voor 'n mian „al'lea". Zij geeft BRIEVEN VAN HET PLATTELAND. XV. Over mannen ei* vrouwen. Zie, toen ik dit schrijven ontving, heb ik over de m'annen nagedacht en ik geloof nu wel, dat er heel wat slechte mannen op de wereld zijn. Of ik ze daarom hard zal val len? Ach neen, want ik zal wijs doen en les geven in wandelen, als ik bekennen) moet, zelf niet eens vast op mijn beenen te staan?! Maar ook heb ik vervolgens nagedacht over de vrouwen en ook daarbij is volgens de mannen, ja, zelfs volgens mijn brief schrijfster, niet alles deugd. Maar wie het voorrecht had 'met zulke voortreffelijke Dezer dagen otving ik van ©en dame het vrouwen in aanraking te komen als ik zelf het geluk mocht hebben van der jeugd af aan, die laat zich door tien of vijftig slechte voorbeelden zelfs de overtuiging van vrou welijke voortreffelijkheid niet uit de handen slaan. Die heeft onderscheid leeren maken tusschen het vrouwelijk element en) het vrou welijk individu. Wat er niet goedhartigs is, niet liefs, niet opofferends is in 'n vrouw, is een tekort in de volkomenheid van haar vrouwelijk wezen. SIMON GRASHEUVEL. volgende schrijven: Geachte Heer. Als ik hier „geachte'1 hoven zet, dan is dat meer uit sleur, want ik acht u heel'emaal niet. Hoe zou ik ook iemand kunnen achten, die er blijkbaar een kinderachtig genoegen in vindt, om bij iedere gelegenheid de vrou wen een steek te geven. Zoo weer meest er in uw laatsten brief met alle geweld de uit- spraak van Ludwlg Böme bij gesleept wor den: „Wat zou verdrietiger werk wezen; kaarsen snuiten of vrouwen door argumen ten te overtuigen? Alle twee minuten kan men weer van voren af aan beginnen en wordt men ongeduldig, dan dooft men het kleine vlammetje geheel uit." Natuurlijk, zoo iets is boren op uw mio- lenil Och ja, uw 'gevoelens en denkbeelden zijn al even scheef, eenzijdig en bevoor oordeeld als die van de meeste mannen; waar het vrouwen geldt. Zelfs Jean Paul, die de vrouwen zeer hoogachtte, zeide in zijn „Quintus Tixlein": „Goede vrouwen gunnen DD elkander alles, behalve mooie kleeren en 'n dergebinten versplinterd. De hond werd man". buiten in het hok dood gevonden!. Geen der Lieve deugd, ala wij (want ik vind' vol- 'bewoners bekwam eenig letsel, strekt geen reden om mij zelf onder de Woensdagavond en ook gisternacht woed- slechte vrouwen! te rekenen) alsof wij dat Twente een onweer, waarbij heel wat prachtexemplaar der schepping aan elkan- is gevallen. GEMENGD NIEUWS* Regen ten onweer. Woensdagavond half tien ontlastte zich boven Veenendaal een kort maar fel onwo- der. Het perceel bewoond door den heer Le- 'ers °P de Kerkewijk werd getroffen. Een „Goede vrouwen gunnen (groot gat werd geslagen in het dak en zol der benijden zouden! Alsof de man niet is een complex van allerlei ondeugden! Waarom, in weerwil daarvan, toch nog zooveel vrouwen getrouwd zijn? Wegens het inslaan van den bliksem, in een der hooibergen, behoorentie tot het erf van den landbouwer O. van der Kamp, aan den Viersprong onder IJselmuiden, stond in Omdat lief te hebben een van de weinige korten tijd deze boerenplaats ln lichtelaaie, deugden is, waarvoor de mto ontvankelijk Aan blussohen viel niet te denken. Alles mag heeten, terwijl het tot ónze weinige ghig in vlammen op. Het vee was grooten- n deugden behoort, dat wij zonder anderer deels buiten! en het overige, benevens een 1 oegenegenheid niét best kunnen' leven, deel van den inboedel kon nog gered wor- Maar zelfs tot in hun liefde blijken de hee- den. De schade is ten deela gedekt door var ren der schepping toch altijd' veel onvolko- zekering, mener dan de vrouw. Het schijnt mij ten minste toe, dat 'n man maar ééns in heel t>« Ingeslagen, zijn leven liefhebben kan en als dat achter 6 bU Ing g den rug is, kan hij zich veilig op de ge- Woensdag sloeg de bliksem onder Groente vaarlij'kste plaatsen begeven; hij kan, na 'n de 'boerderij van Schuurmians, eigendom verrukkelijke wals, gaan uitrusten in 't van baron van Heeckeren van Marhulzen, halfduister, zonder iets op te doen van lan- w°lke boerderij totaal uitbrandde. Ongeveer gen duur dan een lichte verkoudheid; hij kan 100 rogge werden een prooi der vlam- een wit handje in de zijne vatten,' zander men* lat als 't ware een electrische strooming ïem in haar zachte drukking gevangen v,er Personen door het onweer gedood, ïoudt. 't Schijnt wel, dat Cupido geen twee- Woensdagnacht sloeg het hemelvuur ia de pul verspilt aan hetzelfde hart- Mag ik een boerderij, staande te Rechteren, (ge er uw aandacht even op vestigen, dat ik zeg meente Dalfsen, en trof den man en de „verspilt vrouw van het gezin, die beiden gedood wer- loen ik dan ook van Larochefoucauld las: den; Het oudste zoontje van 14 jaar werd ,Er zijn menschep, die nooit verliefd zouden geraakt, doch kon zich nog uit het branden- zyn geworden, als zij nooit over liefde had- de perceel redden. ien hooren spreken, toen, meneer Gras- De twee andere kandoren, een jongetje heuvel, heb ik de stille opmerking gemaakt, van 4 jaar en een kindje van 4 maanden dat onder deze afschuwelijke „menschen" kwamen in de vlammen om. passagiers van het schip koopen alles wat zij kunnen krijgen. i in a+ TrriiWAnI". Alonn ir» 'r» truz-v-iii.r

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2