HELDEISCHE COURANT Tweede Blad. Kamgarens. 1.6RUNWALD, Keizerstraat 116 (boven). VAN ZATERDAG 30 JULI 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. Onze vroegere plaatsgenoot de heer Jan van den Graaff, thans onderwijzer te Cas- tricum, slaagde den 28en dezer te Amster dam voor de hoofdacte. Op het Donderdag en Vrijdag gehou den stuurlieden-examen, slaagde voor 3e stuurman groote stoomvaart, de heer A. Vlam, leerling der Zeevaartschool, alhier. t Kapitein en Mevrouw Bouwensvan Ga meren van het Leger dea Heils, alhier, zullen vanaf Dinsdag 2 Aug. tot Dinsdag 23 Aug. а.s. afwezig zijn. Het adres voor korpszaken gedurende dien tijd is Serg. Maj. v. d. Laaken, Molenstr. 115. Mej. J. Heyselaar, alhier, slaagde te 's-Gravenhage voor het Toonkunst-diploma (piano). 5e Concert te geven door het Stedelijk Muziekcorps, heden «vond van 8 tot 91/» uur, in het plant soen. De warmte. Zijn wij ln een'tropisch klimaat verplaatst? Men zou het haast gaan denken bij het aan houdende zeer fraaie, maar tropischwarme weer der laatste weken. De weerberichten, die wij sinds begin van dezen zomer dan ooi} dagelijks publiceeren, biedenl sleohts weinig afwisseling. Is heden de wind ietwat westelijk, morgen waait hij weder oost of zuid, maar het slot dezer berichten luidt on veranderlijk: „droog weer, warm, iets koe ler" of iets van dien aard. En onveranderlijk ■traalt eiken morgen weder opnieuw de zon in al haar warmlte. Geeft zij ons te veel van het goede? Wie zoo denkt of spreekt, laat •r haastig het woord „afkloppen" op volgen, uit vrees; dat de Natuur zich bedenkt en het weer doet omslaan. Huisduinen-badplaats maakt een schit- terenden zomer door. Van den vroegen mor gen tot den laten avond is geen badkoetsje noch een badstoel ongebruikt, en op heel drukke dagen, zooals Zaterdagsmiddags en Zondags komt men gelegenheid te kort. Maar de omienschen weten zich. te behelpen; als om 7 uur des avonds het officieel© bad gesloten wordt en de koetsjes etc. opgebor gen, komen de badgasten, die zich sans gêne zoo maar op het strand ultkleeden om toch nog te proiiteeren van de heerlijke koelte der Noordzeegolven. Dan ziet mienl heeren dier schepping ln vlekkeloos ondergoed bezig de laatste hand te leggen aan hun badtoilet; dan ziet men dames in ondeirok of nog erger bezig zich voor te (bereiden op haar (bezoek aan igod Neptunus. En het feit, dat niet iedereen «en modieus badpakje bezit, is ook al geen beletsel, want van de weèk was er een meisje, dat heel eenvoudig haar nachtpon aange trokken had, en daarmede de zilte golven trotseerde: radicale oplossing voor een lastig probleem. Gelukkig ls er nu eindelijk eenige ver ademing gekomen. Hoewei het onweder zelf, dat Donderdagavond boven zee losbarstte, evenals de meeste onweders in deze streken niet veel te beteekenen had, noch ook de regenbui veel opfrissching bracht, ls er toch eenige kentering gekomen in het weer; des Vrijdags viel weder een milde regenbui die ons althans ontlastte van het hinderlijke stof der straat, dat bij den harden wind ons dien ganscben dag in oogen en ooren, neus en mond drong. Zij, die Donderdagavond in de gelegen heid waren het weerlicht waar te nemen, hebben eeh grootsch en heerlijk schouwspel kunnen genieten. Aan den westelijken hori zont ontlaadde zich de van electriciteit over volle hemel in een' schier onafgebroken vuur, dat de meest fantastische verschijnselen te weegbracht Eenmaal was het alsof de lucht soheurde, waardoor de bliksem als 'in ©en gekartelde rand aan de lucht bleef. Wondermooi werd de aarde enkele ma len dóór het felle weerlicht rood, -groen, ja zelfs blauwachtig belicht, een schouwspel, dat vooral hier, waar onweer zoo weinig voorkomt de menschen stil, ©enigszins be vreemd, maar toch ook bewonderdend deed naar buiten tóen. Jammer was het dat de zoo vurig verlangde regen, na het overdrijven van de bui ook geheel ophield, hoewel de koude wind die hierna opstak, wel eenige verwachting op verandering van weer deed voorspellen. Die regen is -echter Vrijdagmid dag gekomen. Door den Keuringsdienst is tegen J. W. broodbakker, Middenstraat, proces-verbaal wegens den verkoop van brood van te licht gewicht. BINNENLAND. Prof. dr. H. Bavinck f. In den afgeloopen nacht is, na langdurig lijden, te Amsterdam op ruim 67-jarigen leef tijd overleden prof. dr. H. Bavinck, hoogleer- aai in de godgeleerdheid aan de Vrije Uni versiteit en sinds 1911 lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal voor Zuid^Holiand. Hij was niet alleen een geleerde van beteeke- nis en universeele belangstelling, maar heeft ook, zij -het in een d-o-or zijn temperament en aanleg secundaire rol, in de -politiek menig maal -de aandacht getrokken door zijn -belang rijke redevoeringen in de Eerste Kamer over actu-eele vraagstukken. De reis van de Koningin. Op de reis van de Koningin naar Noor wegen, waarvan het vertrek is bepaald op den middag van 3 Augustus, zullen de torpe dobooten Z 2 en Z 7 den tocht mede maken. De schepen zullen waarschijnlijk 10 of 17 Augustus weder te Vlissingen terug zijni De Z 5 en Z 6 uit Willemsoord, ziullen 13 Augus tus te Bergen aanwezig zijn voor de terugreis die ongeveer 24 Augustus zal aanvangen. De tabaksvergunnlng. De Minister van Financiën brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat bij het inwer king treden van art. 15, laatste lid der Ta bakswet (Staatsblad 1921 nr. 712) zal worden geëisoht, dat het -opschrift, vermeldende het woord „Tabaksv-ergunning", bedoeld in die wetsbepaling, zonder eenige bijvoeging ln duidelijke letters ter hoogte, van minstens 2 c.M. zoodanig zal worden aangebracht, dat dit van -den openbaren weg af goed zichtbaar en leesbaar is. Hiertoe zal gebruik gemaakt kunnen worden van olieverf, of van plaatjes -of bordjes, die stevig ter voorgeschreven plaatse worden bevestigd. Ieder, die een bedrijf uitoefent, waarvoor volgens art. 14- der Tabakswet een bedrijfs- vergunning wordt vereischt en die dit .bedrijf na het in werking treden- der wet wenscht voort te zetten, is gehouden 4 Sept. aan den ontvanger der accijnzen, -onder wiens kantoor het -bedrijf zal worden uitgeoefend, de bij art. 15 -dier wet 'bedoelde aanvraag in te dienen. Art. 81 der Tabakswet treedt 4 Augustus a.s. in werking. De wijziging der Arbeidswet. De algetmeene Nederlandsche Bond van Ar beiderspers) in het Bakkers-, Chocola-de- en Suikerbewerkingsbed-rijf is bezig eene ster ke agitatie te ontwikkelen tegen de voorge stelde wijzigingen op de Arbeidswet. Na afloop der serie ledenvergaderingen zullen op 11 September te Amsterdam, Arn hem, 's-Gravenhage en Leeuwarden, vier groote distrlct-betoogingen gehouden wor den, waartoe alle bondsleden uit het land wor den -opgeroepen, waarvoor allon deelnemers de helft der reiskosten -uit de Bondskas ver goed zal worden. Als -onderwerpen van bespreking op de be toogingen zijn aangekondigd-: 1. De wijzigingen in de Arbeidswet; 2. De loonactle in de Chocolade- en Sulker- werkbedrlj ven 8. De afloop van het collectief contract in het Bakkersbedrijf. Zang en muziek zullen de betoogingen op luisteren. een man, „dragende een der meest geëerde namen in Nederland, een man, die welstand en aanzien had verkregen; ongelukkige geld beleggingen hadden hem evenwel zijn fortuin doen venleizên, en -liever dan ln eigen land opnieuw te -beginnen, besloot hij een nieuw leven aantevangen in de Vereenigde Staten, waarheen een bloedverwant reeds verschel den jaren vroeger was vertrokken." Hij schetst verder hoe moeilijk het zijn ouders viel op dezen leeftijd zloh te moeten aanpas sen aan nieuwe zeden en gewoonten; vooral voor zijn moeder, die een goede opvoeding had - genoten, was het moeilijk een levens- 'staindaard te aanvaarden lager dan waaraan zij in Holland gewend was. f Het geizln had twee Jongens: Willam Bok, toen 8V« jaar oud-, Edward, bijna 7 jaar. Wij zullen den jongen Edward niet volgen op zijn loopbaan in de Unie: zelf heeft hij 452 pagina's noodig om daarvan een beschrij ving te geven; de lezer zal dus begrijpen, dat dit voor een courant onbegonnen werk is. Maar aan het slot van zijn werk geeft hij eenige biographische data, die een overzicht geven over zijn carrière. Wij nemén er eenige uit over: 9 Oct. 1863, geboren te Helder. 20 Sept. 1870 aankomst te New-York, alwaar hij zijn eerste Amerikaansche opleiding in den vorm van onderwijs ontving. In 1873 -kreeg de jonge Edward zijn eerste betaalde betrekking in een -bakkerij. (50 cents per week f 1.25). 7 Aug. 1876 werd hij bediende 'bij de Wes tern Union Telegraph Oompany; 1882 steno graaf bij H-enry Holt Co., 2 jaar later bij Charles Scribner's Sons (de uitgevers van zijn autobiögraphie). In ditzelfde jaar werd hij uitgever van The Brooklyn Magazine, in 1886 stichtte hij de Bok Syndicate Press, in 1889 weid hij dir.-ultgever van The Ladies' Home Journal. Daarna gaf hij verschillende werken inhet licht, trouwde 22 Oct. 1896. In 1917 werd hij vice-president van de Phila- del-phia Beligian Relief Commission, werd- lid van allerlei instellingen -en oommissies etc. 30 Sept. 1920, 50 jaar na zijn eerste aankomst Ingezonden mededeellng. Wij hebben nog een schitterende sorteering zuiver wollen blauwe Engelsche Deze worden gedurende de groote Uitverkoop voor Inkoop S- P P Ij S verkocht. PROFITEERT. De Dultsche kroonprins. Het H.bd. is van de meest bevoegde zijde gemachtigd het bericht uit de huitenlandsche pers tegen te spreken volgens hetwelk de Duitsche Kroonprins aan de Nederlandsche regeering vergunning zou hebben gevraagd, om Wieringen te verlaten ten einde zich in Zuid-Amerika te vestigen. De loonen der landarbeiders. De toestand der ZeevlsscherQ ln Jnnl. Evenals in de voorgaande maand marktten, naar de Visscherij-Inspectie mededeelt, onze stoomtreilers in hoofdzaak en onze stoom- beugers ten de-el-e in Engeland en vond hier'te lande eeh vrij beduidende aanvoer door Duitsche treilvissdhers plaats. De aanvoer -hier te lande was kleiner dan in Juni 1920. Hij bedroeg n.1. 8,462,000 K.G. tegen 8,790,400 K.G. in Juni van het vorige jaar. De lage visohprijzen waren oorzaak, dat de opbrengst verhoudingsgewijze nog meer beneden die van Juni 1920 bleef. Zij bedroeg n.1. f 1,277,000 tegen f 1,428,460 ln Juni 1920. Het aantal haringschepen, dat in Juni uit gevaren was, overtrof belangrijk dat dezer schepen, welke in Juni van het vorige jaar in bedrijf was. Het bedroeg n.1. 296, waarvar) 23 stoom-, 23 motor- en 250 zeilloggers tegen 124, waarvan 13 stoom-, 13 motor- en 98 zeil loggers in Juni 1920. De uitkomsten der vls- scherij waren echter slecht, daar de vang sten schraal en de prijzen -laag waren. D« gemiddelde vangstenopbrengsrt bedroegen respectievelijk -van de «toomloggers 702 K.G. en f 255 (2299 K.G. en f 920 ln Juni 1920), van de motorloggers 251 K.G. en f 118 (428 K.G. en f 208 in Juni 1920); van de zeiflog- gexs 256 K.G. eni f 100 (645 K.G. en f 246 in Juni 1920). De kustvlsschery ln Juni. Het weder was in Juni ln zooverre gunstig ais er voldoende wind was voor de gaand- wantvisscherij; de temperatuur was echter laag en -tengevolge van de aanhoudende droogte -en de doorstaande winden uit noor delijke richting was het zoutgehalte ln de Zuiderzee abnormaal hoog. In het algemeen werd drukker aan de vis- scherij deelgenomen dan in Juni 1920. Alleen in het 2e district leverde de visscherij minder op dan toenmaals, ln het le, 8e en 4e distriot w-as thans de opbrengst grooter. Hoeveelheid en oplbrenigst bedroegen n.1. volgens vOorloopige opgave resp. in het le district (territoriale wateren), 12,160 kg. en f 1120 (10.022 k.g. en f 978 in Juni 1920), in het 2e district (Waddenzee) 1,438,898 kg. en f 36,278 (1,065,834 -k.g. en f 51,226 in Juni 1920); in heit 8e district (K-om der Zuiderzee) 1,208.018 kjg. - en f 457,443 (985,258 k.g. en f877,451 in Juni 1920); in het 4e distriet (Zuid hollandsch-e stroomen1) 175,440 k.g. en f 61,814 (158,785 en f 47927) ip Juni 1920), terwijl uit 't 5e distriot (Zeeuwsche stroomen) 1,897,800 k.g. met een opbrengst van f 28,680 verzon den werden (1,894,500 k.g. met een opbrengst van f 25.100 -in Juni 1920). In het 2e district werd op de mosselpercee- len weinig -gevischt. Op enkele peroeelen w-erd gezaaid. Er vischten pl.m. 10 vaartui gen op mosselen voor eendenvoer. De prijs was 67 cent per 100 k.g. Er w-erd gevischt in Amsteldiep, Zuiderzwin eni in de Wier- balg. Ook werd eenige vlsscherij: op mestmosse- len uitgeoefend. Enkele motorvaartuigen vischten in Texelstroom en ln de Doove Balg groote mosselen voor Yerseke en Philippine. Een tweetal motor- en -een 25 80-tal zeil- tn Amerika, pu-blioeerde hij zijn werk, dat wij thans bespreken. Een Index achteraan het werk vermeldt vele beroemde ha-men. Want Edward Bok ls uit den aard van zijn werkkring met vele be kende persoonlijkheden in aanraking geweest. Als zestienjarige jongen bezocht hij Loulsa A-loott, de geliefde kinderschrijfster (wie -kent niet „Onder moeders vleugels" en die andere prachtige boeken voor kinderen?). Met Louisa Aloott gaat hij naar Emerson's woning, die toen ziek en uiterst zwak was. De ontmoeting met den doodzieken Emerson is treffend. Ed ward verzamelt handteekeningen en de dich ter wil hem de zijne wel geven (zij is in het boek gereproduoeerd) maar zijn krachten schieten -bijna te kort. Interessant is ook wat Bok vertelt omtrent het bekende werk van Edward Bellamy, „Loo king backwaid", in het Nederlandsch vertaald onder den titel „In het jaar 2000". Op zekeren dag", aldus vertelt hij, moest ik wachten in de vachtkamer van een uitgeversfirma waar ik een der firmanten spreken moest. Daar lag een boek, dat ik ter hand nam en las." Het wachten duurde lang en toen hij tenslotte het privé-kantoor van den chef bereikte, had hij het grootendeels doorgelezen. Na afdoening der zaken, vroeg Bok den -uitgever waarom dit boek niet verkocht werd. „Ik weet het niet", zeide de uitgever. „Wij hadden er alle hoop op, maar door een of andere oorzaak wilde het publiek er niet aan". „Weet u zeker, dat u het publiek op de goe de manier bewerkt?" waagde Bok op te merken. De wijze van adverteeren van Scriibner (waar Bok toen in betrekking was) had de aandacht getrokken van de adverteerende wereld, en deze uitgever was daarom gaarne bereid te luisteren naar hetgeen zijn jeugdige bezoeker mededeelde. „Ik wilde dat wij het uitgaven", zeide Bok. „Ik tóe wel 'kans het te verkoopen. Het bevat alles wat het publiek torn boeiea." vaartuigen vischten op mosselzaad voor Stee land. Er werd gemiddeld door 9 vaartuigen onder Vlieland en Texel oj> kokhanen ge vischt. De vangsten bedroegen per week 30 40 manden hij een prijs van gemiddeld f 1,92 per 100 k.g.. Twee drie vaartuigen vischten op alikruiken, indien er bestellin gen waren. De prijs was ongeveer f 2.40 per HX. De visscherij op dit weekdier was aan het eind van Juni ongeveer afgeloopen. Met ibotschutwant vischten slechts enkele vaartuigen van Terschelling en Wieringen. De vangsten waren niet ongunstig. Met staande hofnetten vischten op den zuid- wal gemiddeld 5 vaartuigen op bot; onder de Friesche kust was deze visscherij van geen beteekenis, zoo nu en dan vischten er eenige vaartuigen uit Makkum, Workum en Hindeloopen. Er werd geklaagd over veel vuil in de netten. Van Terschelling vischten er nog enkele vaartuigen mef bothoekwant; in het begin van de maand waren de vangsten goed, later slecht. De rogvischerij met hoekwant werd ln het begin van Juni wegens gebrek aan aas niet uitgeoefend; later toen de geepkommen weer 'haring begonnen te vangen hielden in de Wierbalg eenige Heidersche visscbers zich er mede betóg. De visscherij met staande rognetten werd van minder belang en was tegen het einde van Juni zoo goed als afgeloopen. Er werd geklaagd over veel vuil ln de netten. Ook de vangsten met den rogkor, welke onder Terschelling en Wieringen plaats von den, verminderden, zoodat het aantal vaar tuigen gestadig af nam tot 3 4. De uitkom sten dezer visscherij waren redelijk. De visscherij met de geèpzegen was onder de Friesche kust van weinig (beteekenis: op 9 Juni was zij vrijwel afgeloopen. Deze vis scherij verliep ongunstig. De geepkommen be gon men in het begin van de maand reeds op te trekken, Einde J-uni stonden er nog maar 4. De vangsten waren gering. Deze visscherij leverde ongunstige uitkomsten. Ook voor -het succes van'deze visscherij is warm weer een vereischte. De visscherij met de garnalen-kor gaf be tere resultaten te zien dan in Juni van het vorige jaar: zoowel wat aan/voer als besom ming betreft. Kleine z.g. nestgarnalen werden ook dit maal niet aangevoerd. De burgemeestersvacature te Arnhem. De Tijd wlist voor eenige dagen reeds te malden, dat de oud-minister van Financiën, mr. S. de Vries, tot (burgemeester van Arnhem zou worden benoemd. Van welingelichte zijde verneemt de JMsb." echter, dat er ter 'bevoegde 'plaatse nog niet over een -opvolger van den heer de Geer als burgemeester van Arnhem is gedacht-, laat staan, dat er eenigen grond zou bestaan voor de bewering, dat de heer de Vries als zoo danig zou worden -benoemd. Staking ln het hötelbedritJf. Te Rotterdam ging Vrijdag alles op be perkten voet zijn gewonen gang. Op een des avonds gehouden vergadering deelde de voorzitter mede, dat de tweede dag een suc ces geweest is; de staking heeft zich uitge breid met 12 zaken en het aantal stakers is vermeerderd met 100. In een café op de Korte Hoogstraat tójn de eischen van den bond Ingewilligd. Eenige lunchrooms zijn gesloten, verschillende organisaties hebben toegezegd niet te zullen vergaderen in ca fés, bij de staking betrokken. Te Amsterdam bood het Rembrandtplein een eigenaardigen aanblik. Verschillende ca fés hadden als gewoonlijk de lichten op, maar er was meer publiek buiten dan in de cafés. In de Kroon zat voor de geopende ramen een dunne strook bezoekers, die door een paar meisjes bediend werden. Op het terras zat niemand (de stoelen stonden aan kant) maar hier wandelden heen en weer de pos ters der stakende kellners, op den voet ge volgd door een a-gent van -politie, die hen en ook het talrijke nieuwsgierige publiek, tot doorioopen maande. Vrijdagmorgen waren er aan het stakings bureau in de Warmoesstraat ongeveer dui zend stakers ingeschreven. Volgens de sta kingsleiding is dit echter nog niet het totaal der stakers. Voortdurend komen er nog nieu we aanmeldingen binnen. In het ge-heel re kent zij op 1600 1600 stakers. Werkwilli gen, zoo verzekerde men, zijn er zoo goed als niet. De staking omvat nu p.l.m. 60 za ken. Zeven patroons van wie de meesten niet „Hoe wildet gij adverteeren?" vroeg de uit gever. Bok beloofde den uitgever dit te laten zien. Hij nam een exemplaar mede naar huis, maakte een paar advertenties klaar, ontwierp een aantrekkelijk blad met uittreksels, waar toe het boek tóch gemakkelijk leende, schreef eenige literaire aanteekeningen over het werk en zond dit alles maar den uitgever. Elk stuk je oopie dat Bok klaar gemaakt had, werd gébruikt, het boek werd verkocht, en binnen drie maanden was het het meest besproken boek vam den dag. Het hoofdstuk, dat verhaalt van «en bezoek aan Longfellow, d-en grooten Amerikaanschen dichter willen wij ln zijn geheel overnemen. Bok was -toen nog jong, want toen Longfel- low stierf (1882) was Edward nog maar 9 jaar. De schrijver verhaalt er aldus van: Toen Edward Bok voor het huis van Long- feU-ow stond, werd -hij zich 'bewust, dat hij weldra d-en man -te zien kreeg, rondom wiens hoofd dekjongen, die zijn verzen had gelezen een aureool geweven had. En toen hij het hoofd in levenden lijve voor tóch zag, had hij het gevoel alsof hij werkelijk een lichtge vend en krans rondom dat hoofd zag. Nooit zag hij vriendelijker oogenpaax op een jongen ïieerblikken, toen met een glimlach ,4e witte meneer Longfellow", zooals mr. Howehs hem had genoemd-, zijm hand vasthield. „Ik bén blij je te zien, mijn jongen", waren zijn eerste woorden, en daarmede had hij da delijk het hart van den knaap gewonnen. Edward glimlachte terug naar den dichter, en de -twee waren onmiddellijk vrienden. „Ik heb vanmorgen een wandeling gemaakt met .dit mooie weer", zeide hij vervolgens, „en inu heb ik mij wat verlaat. Ik moet de post nog inzien. Ik zou je willen voorstellen maar binnen te komen en -bij me te komen zitten aan mijn bureau. Dan zullen we eens kijken wat de brievenbesteller alzoo gebracht heeft. Hij brengt zooveel goede dingen, weet je". „Kijk, daar heb je al een klein meisje", zijn aangesloten, bij de werkgeversvereeni- ging Horecaf, hebben de eischen der sta kers ingewilligd. Te Utrecht zijn voor zes zaken, waarvan twee leden van Horecaf, de staking opgehe ven tengevolge van het inwilligen der kell- nerseisdhen. In den Haag ls het aantal stakers met 44 vermeerderd. De staking heeft zich over eenige bodega's en hóteis uitgebreid. Een tweetal zaken hebben de eischen ingwilligd. Uit het mijnbedrijf. Namens de combinatie van samenwerken de mijnwerkersbonden, is Donderdag het volgende telegram gezonden aan den minis ter van arbeid: De samenwerkende mijnwerkersbonden hebben getracht de direotie van de Dom-inia- le mijnen te bewegen de oude loonregeling te handhaven, zoolang tot door de regeering een beslissing is .genomen omtrent een even- tueeleni toeslag. Wij-hebben van de directie een afwijzend antwoord ontvangen. In verband met de te houden congressen, verzoeken wij Uwe Excellentie beleefd voor Zondag bericht te mogen ontvangen omtrent de beslissing van de regeeiring. Zondag moet het besluit over eventueele staking genomen worden. Gisteren is een vergadering gehouden van de combinatie der christelijke organisatie ter bespreking van eventueel te nemen maat regelen. Overeengekomen werd, indien de congressen tot staking mochten besluiten, die gezamenlijk te proolameeren bij de do- n-in-iale mijnen. De federatieve bond -gaf een manifest uit, waar in de mijnwerkers van alle mijnen tot staking op 1 Augustus opgeroepen werden. Zondagavond wordt te Kerkrade een ge combineerde meeting van de oombinatie en den Ohristelijken bond gehouden (Volk). Noodweer ln Limburg. Donderdagavond omstreeks acht uur, woedde boven Roermond een versohrikkelij-k ohweder, gepaard gaande met -hevige stort regens en een geweldigen orkaan. Gedurende een kwartier hield het weer aan. [Vooral in het westelijk ged-eelte der stad en ln 't 'bijzonder op de Kapelieriaam heeft er 'een verschrikkeiyk-e verwoesting plaats ge had. Boom-en .ter dikte van 75 cM. middellijn braken af als lucifers. Honderden boomen in den -omtrek zijn middendoor gebroken op verschillende plaatsen zijn de daken der hui zen tientallen meters weggeslingerd, terwijl zeer vele straten -bezaaid waren met afgewaai de pannen. 'Op een plaats ls de bliksem Ingeslagen. In de heide werd iemand door den bliksem gedood, terwijl een persoon licht werd ge wond. Ook de schade aan de landerijen- ls door hagelsóhade zeer aanzienlijk, terwijl het aan tal afgeknapte en beschadigde boomen ruim 500 bed-raagt. De veenbranden ln Drenthe. De Ass. Ot schrijft over de branden in Drente: De toestand- in de gemeente Emmen is let* verbeterd. In het Noordvêen en te Oranje- dorp en Erica is het gevaar voor uitbreiding van den brand voorloopi-g geweken. In Bar- gercompasoum heeft d-e eigenaar van de al daar liggende brandende veenen-, de heer Bosk-er, eindelijk gevolg gegeven aan do aanmaning om mede te helpen den -brand te blusschen, daar hij zag, dat, als hij- geen hulp verleende, rnieni zijn geheele veen zou la ten uitbranden. Gistermiddag rukte hij dan ook met br-andbluschimaterialen aan. Over het geheel genomen is de toestand op het ©ogenblik vrij gunstig, doch men kan helaas nog niet zeggen, dat de brand sterk aan het verminderen ls. ai* de wind weer begint op te «teken, vreest men, dat het vuur zich weer zeer «nel zal gaan ver spreiden, zoodat dan aan blussohen weer geen denken is. De regen van vannacht heeft maar «eer weinig tot bluschlng bijgedragen. De Facteur afgeschaft. De mlnlsterVan Oorlog heeft -bepaald, dat ln den vervolge de voor militairen bestemde particuliere brieven enz. door de posterijen aan de kazerne zullen worden afgegeven en dat in verband hiermede de militaire facteur wordt afgeschaft. zeide -hij, toen hij aan zhn bureau zat. met den jongen naast hem, „dat mijn handteke ning vraagt en een kenspreuk. Wat zou ik iiaor sturen, d-en-k je?" „Waarom z-ou-dt u haar niet sturen „Let us then be ut» and doing?" opperde de jon gen l). „Dat s wat Ik zou wensohen als ik haar was". „Werkelijk?" zei Longfellow. „Dat ls nog zoo kwaad niet van je bedacht. Nü. mij du kt jij moest dat vers nu eens voor mij opzeggen oodat ik het niet 'behoef op te oeken Ln -ohn boeken, dan zal ik het opschrijven zooals jij het dicteert. Maar denk er om, dat Je lang- z..am s; -reekt. want ik ben eén oud man, «n schrijf maar langzaam meer." Ed-ward vond het vreemd, dat Longfellow relf zijn eigen beroemde wo- rden niet kt nde zonder dat hij ze moest naslaan. Maar hij re citeerde de vier regels, zoo welbekend aan eiken schooljongen, en toen de dichter met het op-schrijven gereed was, zeide -hij: ..Prach tig! Ik zie dat je goed onthouden kunt. Wat Junkt je, als ik deze regels nu nog eens over schreef voor het kleine meisje, en jou deze «popie gaf? Dan kan jij later zeggen, dat je mijn eigen vers aan mij gedicteerd hebt". Edward vond het natuurlijk verrukkelijk, en Longfellow igaf hem een velletje papier, dat in het boek gereproduceerd is. Toen, terwijl -het fijne hoofd zich nogmaals over de regels heenboog, waagde Edward de opmerking: „Ik denk, dat u het wel altijd erg druk zult -hebben als u dit doet voor iedereen die er u om vraagt". „Wel, zie je", zei-de de dichter, „ik werk niet zoo hard meer als een paar jaar geleden, en ik wil niet 'graag een klein meisje teleur stellen, -begrijp je. Dat zou jij ook niet aardig vinden, wel?" Onder zijn verdere brieven waren vijf aan vragen om autographen. Voor elk dezer Versrégel uit Longfellow'! dicht „A Psalm of Life". EEN HOLLANDER IN AMERIKA. Eigenlijk Is Edward W. Bok, -over wiens autobiographle wij het hier hebben willen, 6een Hollander meer. Maar hij is in elk geval bilander van geboorte, en -het feit, dat zijne ouders naar Amerika trokken toen de kleine Edward 0 jaar oud was, doet daarann niets af. Waarom wij Juist de lezers der Heidersche Courant willen bezighouden' met Edward Bok? Omdat zijn wieg stond aan den Kanaal- weg te Helder, omdat -hij een Heidersche van geboorte is. Op het oogenblik is hij een be kende persoonlijkheid in de Vereenigde Sta ten: uitgever van een veelgelezen dames-tijd schrift. Het ls dan ook wel typisch Ame- rikaansoh, dat de-heer Bok meent in een autobiographie het Amerikaansche publiek te moeten bezighouden met zijn eigen per soonlijkheid. En het is geen klein geschriftje ook, want het is een kloek boekdeel geworden van 461 pagina's druks. ,The Americanization of Edward Bok; the autobiography of a Dutch boy fifty years after" betitelt de schrijver zijl? weik. De sohrijver werd 9 October 1863 geboren in het huis, thans als postkantoor in gébruik. In teressant is de photo, die de schrijver geeft van zijn geboortehuis: het postkantoor in den ouden toestand met de Potsteeg en uit- zioht op d-en dijk. Hij omschrijft voor zijn Amerikaansche -lezers de photo aldus: „Ed ward -Bok's geboortehuis te Helder, Neder- land.Op den voorgrond een vain die typische Hollandsche grachten; aan het eind van den tuin op den achtergrond een der -beroemde Hollandsche dijken. Daarachter de Noordzee. Het huls behoort thans aan de Nederlandsche regeering." Het boek ls uitteraard een zuiver Amerl- kaansoh werk geworden. De titel zegt dit trou wens ook, want het wil juist verhalen- hoe de jong© Edward, die op zesjarigen leeftijd in de Unie kwam, veramerikaniseerd is. Omtrent vader vermeldt de schrijver, dat hij was ProgTamm* 1. Gard© d' Hocmeur Marohè Eenihe.ee». 2. Concert Ouverture v. d. Glas. 8. Wien, du Stadt meiner T^&ume Sioziinski. 4. Grand Fanti si e sur 1'Op. Carinen Bizet. The Missouri (Song) Knight Logan. 6. Ouverture „La Fée aur y»ux Bleus Govaart. 7. Paraphrase uber Snehel'» Volkslied „Die Loreley" Schmidelweiss». 8. Bouant, c» r est, Marche Burii. Men deelt ons mede, dat de arbitrale uit spraak in het loongesch.il der landarbeidei-3 in het Noordelijk Westerkwartier van Gro ningen, uitgesproken op 28 Juli, door den voorzitter der arbitrage-commissie, den direc teur-generaal van den Arbeid C. J. P Zaalberg, luidt, dat de loonen met 7 (zeven) procent verlaagd zullen worden. (Hbl.)

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5