De 'hitte te New-York heeft Donderdag vijf slachtoffers gevraagd. Zeventien men- Thans is niemand' minder dan Henri Bar busse, de door de oorlogsboeken „Le Feu" en „1'Enfer" bekend geworden schrijver, in het oommunistisohe blad aan het woord en wat htf mededeelt, is reohtaf verschrikkelijk. Barbusse zet eerst uiteen, dat de plioht der oud-strijders is de in den oorlog gepleegde wreedheden bekend te maken. Wij hebben, schrijft hij, (met ongeduld het oogenblik afge wacht om ©enige van de laagheden, do ge meenheden, de afschuwelijkheden te ontmas keren, waarmede mannen, geheel verguld van gezag en toegejuicht door het publiek der militaire parades als men parades durft houden zich bezoedeld hebben. Er wil, zegt Barbusse verder, thans het mijne bijdragen aan den nobelen veldtocht van mijn makkers door de volgende feiten bekend te maken, die een treurige illustratie zijn van het: ,ygeen krijgsgevangenen" van Martin Bouillon en andere „Stengers".l) Barbusse vertelt dan: Toen het 134e regiment infanterie deel nam aan de aanvallen bij Verdun, werd' er een bataljon van dat regiment aangevoerd door kapitein Mathis. Bij FLoury, in het ravijn van de Poudrière, maakte dat bataljon tweehon derd Duitsche krijgsgevangenen. Kapitein Mathis liet hen hun wapens afleggen en liet er twintig uit het gelid komen. De overigen, d. w. z. honderd-en-taohtig ontwapende man nen, werden op zijn bevel in de loopgraaf ge plaatst, die zoo pas veroverd was. Vervolgens gaf 'kapitein aan de manschappen van zijn bataljon bevel die honderd-en-tacbtig krijgsgevangenen1 met het 'blanke wapen te dood-en. Onze soldaten aarzelden, imaar door heftig op te treden overwon de kapitein deze aarzeling en de onzegbare daad van slachting had plaats. De hondord-en-tachtig Duitschers werden afgemaakt en bun lijken bleven in de Loopgraaf liggen. Zal men zeggen, dat er voor deze terecht stelling een roden of liever een voorwendsel van „strategischen1" aard' 'bestond, dat dit konvooi krijgsgevangenen gevaar of last kon opleveren? Neen, er was nooit minder aan leiding om zich van dit voorwendsel, dat men zoo dikwijls heeft durven te gebruiken, te bedienen. Toen het bataljon terugkeerde met slechts de twintig gespaarde Duitschers, verwonder de de kolonel van het 134e zich over het kleine aantal 'krijgsgevangenen. Ik dacht, zeide hij tegen den kapitein, dat u een bataljon gevangen genomen hadt. Ja, antwoordde kapitein Mathis, imaar de anderen liggen in de loopgraaf, die heb ik Laten mollen. Kapitein Maithis later het geval vertellend, zeide, dat hij merkte, dat zijn kolonel „het onaangenaam scheen te vinden". Inderdaad ried deze heim aan niet over deze zaak te spre ken, wanneer hij niet wilde, dat het eere-kruis zijn neus voorbijging. Waarop de kapitein met overtuiging antwoordde: O, dit zal' ine niett beletten het kruis te krijgen. Eenige dagen later was hij gedecoreerd. Kapitein Mathis is majoor geworden en later aian het 173e infanterie op Corsica ver bonden. Na den oorlog heeft hij het verhaal van zijn daad gedaan aan wie het maar hooren wilde: hij pochte er openlijk op, dat hij, koel bloedig, na het gevecht, bijna tweehonderd man „met de bajonet had laten mollen". Dit feit, vervolgt Barbusse, 'behoort tot een kategorie van feiten, waarvan men de betee- kenis niet door commentaren en bespiegelin gen behoeft te verduidelijken. Alle fatsoen lijke menschen, alle mannen, alle vrouwen, alle moeders, die niet door een wilde-beesten- baat verblind zijn, zullen tot in hun diepste zelf de smartelijke marteling voelen van dit vizioen: deze honderdtachtig levende, den kende wezens, ontwapend, ongevaarlijk, door bajonetsteken in afzichtelijke dooden veran derd. Wij zeggen, dat er In Frankrijk en in de wereld een grooter wordende menigte ,.van menschen is, die er zleh nimmer bij neer zal leggen, dat dergelijke dingen niet op spre kende wijze gestraft worden, die er zich niet bij neerlegt, dat de vrijheid en het ongestoor de leven 'gelaten worden aan een man, die zonder een schijn van reden, dan een vlaag van bestiale 'krankzinnigheid en ongetwijfeld om den ijdeien roem van het vervolgens rond te vertellen in de koffiehuizen van zijn garni zoenen, in het aangezicht des hemels een mis daad van dezen omvang begaan heeft-. Met deze aanhaling uit het artikel van Bar busse willen wfl volstaan. Het spreekt vanzelf, dat vooral Duitsche bladen op de „onthullingen" der „Humanité" aangevallen zijn en ze stollen tegenover de misdrijven der Duitsche oorlogsmisdadigers, die door het gerechtshof te Leipzig berecht zijn. kon hebben en «m die verplichting zal opleggen zijn verdediging ter zee te versterken. Gemeenteraadsleden voor den rechter. De gemeenteraad van den Londenschen „borough'1 Poplar, die overwegend bestaat uit Labour partij-mannen, had geweigerd zich te onderwerpen aan de uitspraak van den reohter om de 40.000 p.st., die de ge meente aan den Londenschen graafschap»- raad moet afdragen, te betalen. Des wege werden die leden Zaterdag voor den Lord Ohief Justica gebracht, waar zij ver schonen met hun burgemeester, die zijn ambtsketen droeg. De Lord Chief Justice zeide dat de leden zich schuldig gemaakt hadden aan „minach ting voor de uitspraak van den reohter", en deswege tot gevangenisstraf veroordeeld moesten worden. De burgemeester en een der raadsleden, de bekende George Lansburg, menden dat de rechter niet het recht had over deze quaestie te beslissen voor 'en aleer bet HooHerhuis als hoogste rechtscollege in deze uitspraak had gedaan. Bovendien hield George Lans- bury een redevoering, waarin hij zeide dat Poplar dadelijk uit de moeilijkheden zou we zen, bijaldien de regeering meer steun gaf aan de duizenden werkloozen „die Poplar telt, of als men uit rijkere gemeenten van Londen, zooals Westminster, e.a. steun gaf, waardoor in Poplar de izware belastingen, die slechts op weinigen drukken, steun wilde ge ven. De rechter verklaarde dat hij met veel van hetgeen de raadsleden hadden verklaard in stemde, doch het recht diende gehandhaafd. Hij zou de arrestatie der weerbarstige raads leden nog veertien dagen uitstellen; binnen dien tijd moest de verschuldigde belasting worden aangezuiverd. De onwillige raadsle den zouden bovendien aansprakelijk zijn voor die, rustende op de minderheid van den raad, die wel wilden betalen, doch'overstemd werden in den raad. DUITSCHLAND. De schadevergoeding. In een rede, in de oommissie voor herstel van den Reichswirtschaftsrat gehouden, heeft Rathenau uitvoerig over de beginselen van het Duitsche herstellingswerk in Frankrijk gesproken. Hjji richtte daarin een verstandi ge vermaning tot zijn landgenooten, die over onvervulbaarheid jammeren, voordat een poging gedaan is, om de eischen der En tente een uitvoerbaren vorm te geven. De Duitsche minister was op dit punt vrij op timistisch. Hij was van meening, dat het toenemende inzicht bij de tegenpartij het werk zou ver gemakkelijken, en ook, dat men de tegen stelling in Duitsdhland totnogtoe had over dreven. Ook bestreed bij éen zeker wantrou wen, dat zijn onderonsje met Loucheur aan zekeren geallieerden kant schijnt te hebben gewerkt. Hij verzekerde, dat die besprekin gen niet van dien aard waren, dat eenig volk in zijn rechten zou worden te kort gedaan. Uit de rede van Rathenau bleek wederom, dat de regeering-Wirth vastbesloten is, een positivo politiek te Volgen1 tenopzichte van het herstellingswerk. ZUID-SLA VIH. Tegen1 de communisten. De Grazer Tagepost vernoemt nopens het optreden tegen de communisten in Zuid- Slaviö, dat de 06 mandaten der communis ten voor de constituante ongeldig zijn ver klaard en er reeds maatregolen zijn getrof fen voor nieuwe verklozlngon. Do oommu- niston zijn uitgeslooten van allo Staatsbe trekkingen en de leden der oomimunistisoho partij, die zich in staatsdienst bevonden, zijn ontslagen. Wolff meldt voorts nog, dat de juridische oommisie uit de nationale vergadering met Igroote meerderheid het wetsontwerp nopens de beschermng van den staat heeft aangeno- 1 men. De commtunisten, republikeinen en een deel der agrariërs stemden tegen. De socia- Isten verlieten bij de stemming de zaal. Het wetsontwerp behelst o.a. de ontbinding van de communistische partij en stelt de dood straf op allo anarchistische, communistische of terroristische propaganda, en op elke be weging welke een gewelddadige verandering van den staatsvorm beoogt en op medewer king daaraan. Op minder ernstige vergrijpen van dien aard stelt de wet een gevangenis straf van 20 jaar. PORTUGAL. Gespannen toestand in Lissabon. Londen, 1 Augustus. De Daily Mail ver neemt uit Portugal, dat Zaterdagochtend om vier uur bet garnizoen de straten der stra ten der hoofdstad had bezet en dat kanonnen waren geplaatst in de hoofdstraten en op de voornaamste pleinen van Lissabon. Daarna vond een bespreking van verschei den uren plaats van den president met het kabinet. Er worden belangrijke gebeurtenis sen verwacht. RUSLAND. De hongersnood. De Duitsche kolonisten in het Welga-ge bied zijn, naar de „Morgenpost" meldt, ver schrikkelijk door de ramp getroffenè. Tach tig procent van hen is al door ziekten aan getast; in hun dorpen sterven dagelijks ge middeld 6Q menischen. Geheele troepen zwerven over de steppen om zich nog met wat gras te voeden. Een groot deel vlucht in de richting van Moskou en verlangt onder steuning om naar Duitschland terug te koeren. 4) Stongor was de Dultsdho generaal, die wegens hot doodon van krijgsgevangenen voor htt Hof te Leipzig terechtstond. Groote wondbrand In de Vogezen. Berlijn, 1 Aug. De Straatsburgscho bla den melden uit MiMhausen, dat er in de Vo gezen een geweldige woudbarnd is uitge broken, die zich uitbreidt over den heelen burgrug tot aan den Hartmannsweilerkop. De heele streek is een groote vlammenzee, die de Rijnvlakte des nachts verlicht alsof het dag is. Ei het tijdens den oorlog met handgranaten bezaaide terrein hebben onaf gebroken ontploffingen plaats. De brand weer is volkomen machtelooa Uit Marokko. Uit Algiers wordt aan de Petit Parisien gemeld, dat volgens een telegram) uit Ber- kano, in oostelijk Marokko, alle Europeesche hoeven 'aan den Spaansohen oever vain de Moeloeja geplunderd zijn door Marokkanen. De bewoners, aan wie do plunderaars hun leven lieten, zijn naar Berkane gevlucht. Een aanzienlijke Fransche troepenmacht is te Berkane aangekomen, hoewel er tot dus ver geen gevaar voor de zone van h»t Fransche protectoraat schijnt te dreigen. De troepen zijn er heen gevoerd om op alle ge- beurtelijkheden voorbereid te zijn. ENGELAND. Engeland en Zweden ln de Oostzee. De berichten uit Dantzig over de statio- neering van de eerste eskaders lichte krui ers van de Engelsohe Atlantische vloot in de Oostzee, verdeeld over Dantzig, Memel, Libau, Riga, Reval en Bornholm, heeft in Zweden .vrij groote zenuwachtigheid gewekt. Zoo schrijft Stockholms Tidningen, dat zulk een opvatting van Engeland's mandaat van den Volkenbond verreikende gevolgen De werkloosheid in Dutschiand. Gedurende de miaaiid Juni is het aantal werkloozen, dat door het Duitsche rijk wordt gesteund van 858,161 tot 316,970 of met ll1/» pot. gedaald. Einde Juni genoten nog 245,713 mannelijke en 71,257 vrouwelijke werkloo zen ondersteuning. Bovendien werd nog aan 339,863 famliLieledeni der werkloozen1 extra ondersteuningen betaald. De verbetering is voornamelijk: het gevolg van het steeds grooter wordende gebrek aan arbeidskrachten in den landbouw en van het herleven van sommige industrieën, alsmede van het bouwbedrijf. Spoorwegongeluk. De sneltrein van Sasnitz naar Berlijn eergisteravond nabij Angermünde ontspoord. De trein, die vertraging had, was met een geweldige snelheid het station Angermündo gepasseerd. Van de vijf wagens, die uit de rails werden geslingerd, waren een paar ge heel omgekeerd. Wonderlijk genoeg zijn er geeni dooden te betreuren. De gewonden wer den door eenarts, die zich iin den trein be vond, alsook door een anatai geneesheeren van Angermünde ter plaatse verpleegd. Met een noodtredn kon de reis worden voortge zet. Omstreeks middernacht kwam de trein in het Stettiner Bahnhof te Berlijn aan, waar men reeds van de ramp op de hoogte was, en waar een geweldige mensohenmeniigto bjjeon was om de aankomst der reizigers af te wachten. Arsenaal afgebrand. Te ölmütz is hot mot veel 'artillerie en ln- fanterie-munitie, benzine, kruit en handgra naten gevulde artsomaal onder igroote ont ploffingen afgebrand. Men denkt aan kwaad willigheid. ZWEDEN. De oeconomische toestand. Draadloos wordt uit Stockholm gemeld: Volgens een officieel rapport over den oeoonomischen toestand van Zweden, was in Juli de depressie nog steeds op haar hevigst Wat Zweedsch hout betreft, raamt mlen, dat niet meer dan 60 p.ot 'van den jaarlijkschen voorraad zal worden verkocht De houtver- koopen en verschepingen beliepen tot 1 Juli nog slechts 75,000 standaards tegen 725,000 standaards in het eerste halfjaar 1920. De toestand in ide houtpulpindustrie is eveneens ongunstig. In de eerste vijf.maan den van dit jaar beliep de vermindering in de productie vergeleken met dezelfde periode van 1920 ca. 40 p.ct voor sulfaat en cellu lose, en 50 p.ct voor mechanisch houtpulp, terwijl in Juni de productie nog verder was verminderd. De uitvoer van ijzererts toonde oen stijgend© tendenz, terwijl de uitvoer van ijzer- en ijzerwaren daarentegen verder is verminderd. De toestand is ook ongunstiger geworden in de machine- en textielindustrie. In de linnenidustrie is de productie tot 67 p.ct. gedaald, in de katoenindustrie tot 50 p.ct., in de wol-, jute- en hennepindustrie resp. tot 82, 27 en 21 pet van de normale productie. De werkloosheid is betrekkelijk niet. grooter dan in Engeland, Duitschland of Denemarken, doch grooter dan ooit in de Zweedsche geschiedenis is voorgekomen. Berlijn, 1 Aüg. De Russische radenregee- ring, die vreest voor 'een invasie der volko men ongedisciplineerde horden, uitgehon gerde boeren, heeft blijkens berichten ui Kopenhagen krachtige maatregelen getrof fen om de uit het oosten oprukkende ben den tegen te houden. Te Petersburg en Moskou stijgen de prij zen der levensmiddelen tot in het oneindige. Het rantsoeneeringsstelsel is volkomen in eengestort. Te Petersburg is het Pawlofski-regiment aan het muiten geslagen om de verlaging der broodprijzen af te dwingen. Alle soldaten, die 'bij deze muiterij op den voorgrond zijn getreden, werden echter door betrouwbare roode troepen voor het front geplaatst en op de plaats doodgeschoten. Volgens oen bericht van de „Warsohauer Koerier" zijn in verschillende Russische gou vernementen haarden Aziatische pest gecon stateerd. De Poolsche regeering heeft krachtige maatregelen genomen om de verspreiding dezer epidemie in Polen te voorkomen. De sowjet-regeering Iaat op de hongerenden schieten. Uit Moskou wordt gelmeid, dat do sowjet- regeering zeer ongerust is door den grooten toevloed van hongerlijdenden naar de ge bieden waar de oogst betrekkelijk goed is. De 'groote wegen zijn overstroomd met men schen en de spoorwegen worden ook mat ge weld door de hongerlijdenden in beslag ge nomen. Op bevel van de regeering te Moskou zijn er troepen naar Koernetz, Kirsanof en Ba- losjof en Tsaritsyn gezonden om de vluchte lingen tegen te houden. Ofschoon de troe pen ingevolge hun instructies op de menigte geschoten hebben, zijn zij door da vluchte lingen weggevaagd. Na bespreking van den toestand hoeft de regoering te Moskou be sloten grooter troepenmachten tegen) de vluchtelingen uit .te zenden om hun opruk ken tegen te gaan. In de randstaten is men er niet geheel ge heel gerust op, dat er niot massa's hongeren den tot over do Russische grens ook op het gebied van die staten zullen doordringen. Onlusten to Wladlwostock. Do oorrospondont to Tokio van do „Times" gewaagt van nieuwe onlusten to Wladiwo- stook, waardoor Japanners worden gedwon gen strenge maatregelen te nomen. 'Bij Nikoljinsk zou een geblaneorde Ja- pansche trein zijn aangevallon. Twintig man wierden gedood, waaronder do bevelvoerende Kolonel. Rusland en Polen. Minsk, 80 Juli. De bolsjewiki trekken ten Noorden van Minsk aanzienlijke troepen machten samen onder voorgeven dat zij be vreesd zijn voor het uitbreken van opstan den. In Wit-Roethenië roept het sowjet-be- stuur de officieren en officieren van admi nistratie op tot den leeftijd van 55 jaar. SPANJE. De Spanjaarden in Marokko. Madrid, 30 Juli. Generaal Berenguer be schikt thans over voldoende troepen en ma teriaal en zal de volgende week de tuohiti- iging van de oproerige stammen beginnen. Het vreemdelingen!ogiooril heeft zich mees ter gemaakt van Nador en het garnizoep. be vrijd. De kolonne van generaal Navarro is op den Arroelt gelegerd. De gouverneur van Alhucemas heeft een brief ontvangen met een lijst van de Spaanscho oficieren, die krijgsgevangenen zijn van Abdul Krim. Er zijn verscheidene vliegtuigen) aangekomen. De kolonne van generaal Samjurjo heeft stel ling genomen tusschen de tweede verster king en Ahmed el Hady. VEREENIGDE STATEN. De hitte. sm/msm sohen zijn verder op straat ineengezakt en naar het ziekenhuis gebracht. Sinds een week wordt New-York geplaagd door een nieuwe hittegolf, gepaard met een grooten vochtigheidstoestand van de lucht, welke een kwelling is voor de tienduizenden die hun werk vinden in de binnenstad. Woens dag, Donderdag en Vrijdag bedroeg de tem peratuur op straat in de schaduw can eqde bij 102° F., al was de officioele maximum temperatuur slechts 88°, doch deze wordt op genomen op het dak van het gebouw White- hall, waar men nog een zuchtje van den zee wind opvangt Donderdag is een stille diender, die een inval moest doen in een proeflokaal, diait men verdacht van heimelijken dxankver- koop, van de hitte krankzinnig geworden en heeft een dertigtal menschen, onder wie" vrouwen en kinderen, met de gumlmistok ge voelige Mappen toegebracht Hij dreef hen te hoop in een kamer achter in helt drank huis en ging toen op straat om nieuwe slacht offers te zoeken. JAPAN. Relletjes. Stakers te Kobe, die ondanks het politie- verbod' een .betooging hielden, kwamen in botsing met de politie. Zij wierpen steenen haar de politie, waardoor verscheiden be ambten werden gewond. De politie trok de Sabel en deed' een charge op de betoogers, waarbij 50 personen werden gewond. De be tooging werd uiteengedreven, doch de ge moederen zijn opgezweept. PERZIE. In het grensgebied tusschen Perzië en Toerkestan, aan de Kaspische Zee, is een hevige opstand uitgebroken, die is gericht tegen den Sjah van Perzië. Do opstandelin gen zijn slaags geweest met Perzische ko zakken), daarna hebben zij bezit genomjen vairi een provincie de Toerkowanne. De lei der der beweging heeft bevolen, dat het land zal worden verdeeld onder de boeren. KORTE BERICHTEN. Nadat de rechtbank van Milaan den be kenden anarchist Malatesta, die van opruiing was beklaagd, had vrijgesproken, hebben onbekenden het gebouw van de rechtbank in brand gestoken. De acten van tweeduizend processen, ook'die van het proces Malatesta, z\jn verbrand. In verscheiden gedeelten van de Rijnpalts zyn door de groote hitte en droogte in de laatste dagen boschbranden uitgebroken, waar door voor millioenen schade is aangericht. op gevestigd, dat reizen van in een der klasn», van het reisbosl. gorangsohikto militairen, wuiïï ten rl««l hahhnn l.rS. h,w„„ k. vertrek van oen korpe of inrichting, of tegen. woordig te zijn bh oone bböodigLng van off„ niet mag geschieden voor rijksrekening. Reizen van f!!n i hierboven bodoeld, welke ten deel S* verschijnen als gedaagde in eigen f,n^r iU burgorl. reohter of den mil. reohter. n. den krijgsraad mooht aha bepaald dat u4 niot wordt voroieaht, of om door den rochtor to worden gehoord als klager dteoipl. straf, worden voortaan beschouwd te zijn reizen in 'a kbks dienst. Vrij vervoer en geldelijke tegemoetkoming). Bh Min. besch. is het mv. bepaald: Aan mili- begrepen vrijwilligers dea i deelnemers aan de van 23 tot cn mot èb Aug. 1921 te houden afstundmarecben, uitgo- den Noderl' hoüd voor Mchome- "I?* vrij' vervoer van hunne Bt<^dplaats naar Amersfoort en terug worden verleend. Voor dit vervoer worden vervoorbewii- enz. afgegeven. Ingevolge Kon. Besl. kan aan de deelnemors eene geldelijke tegemoetko- mh* gorden verleend van 4.—, zulke ter g». biggeld.' bestrijding van de kosten van het ia- Met groot-verlof. Fe vaandr. H. Engel, van het 21e reg. tnf., thans bij het 4e rog. inf. te Leiden, wordit op 15 Aug. in het genot van groot-verlof Besteld. Bn Kon. Besl. as aan den dienstpi A van Sloo- ten, van het 21e reg. inf. voor goed vritSellüS van den dienst bh de militie verleend wnmena kostwinnerschap. aiioua Schade door brand of diefstal. Het komt meermalen voor, dat, na ontstanon brand in een tot huisvesting van rijkswege die nend gebouw, belanghebbenden, aan wier parti culiere eigendommen door dien brand schade ia toegebracht, tot don Minister het vorzoek richtenl hun die schade uit 's Rijks kas te vergoeden. In verband daarmede is er door den Min. van Oorlog nogmaals aan herinnerd, dat het riik geen brand schade aan particuliere eigendommen vergoeden kan; wil men zich tegen het risico daarvan dek ken, dan verzekoro men zich bij oeno brandassu- rantie-maatschapph. Evenmin wordt door het riik schade vergoed, ontstaan door vervreemding van particuliere eigendommen van militairen; welke in de kazerne aanwezig zijn. Ton aanzien van ontvreemding van rijksgoederen blijft van kracht het daaromtrent bepaalde in de legorerders. Bh Kon. Besl. is aan den dienstpl. Ph. Bakker, van het 21o rog. inf., voor éón jaar vrijstelling van militiedienst verleend, wegens persoonlijke onmisbaarheid en idem aan den dienstpl. F. Vaar- i tjes, van het 21a reg. inf., wegen» kostwinner schap. Burgerlijke Stand der gemeente Helder. van 30 Juli tot 1 Aug. 1921. BEVALLEN: M. Stevan-de Bruijne, z.; Cr. Har- debol-van Leeuwen, d.; G, Westerbaan-Langu horst, d. Zondagavond is een tram van de Tyriemonth and District Tramway Company door het weigeren der remmen in een bocht onder aan een helling te North Shields omgeslagen. De tram zat vol passagiers, van wie er vier op slag gedood zijn en 20 gewond. Onder de gedooden zijn twee vrouwen. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Banda, arr. 30 Juli v. Gravesend te Leith, LUCHTVAART. Naar aanleiding van de klachten over het laag vliegen hoven het strand door vliegers heeft thans de commandant van het vlieg kamp te Beider bepaald, dat hoven badplaat sen niet lager dan 300 M. mag worden ge vlogen. De commandant van Soesterberg be paalde, dat de vliegers op het strand voor badplaatsen 100Q M. .hoog moeten blijven. 'Het B. T. A. meldt dat de vlieger Duraföur er in geslaagd is op den top van, denl Mont Blanc te landen, en in Chamjonix is terug gekeerd. De Iï 83 naar Amerika. Londen, 1 Aug. Het luchtschip R 82, dat onlangs door de Vereenigde Staten is aange kocht, vertrekt tegen midden Augustus naar Amerika. Men verwacht, dat het luchtschip zijn vlucht ook boven het gehied' van de Ver eenigde Staten tot aan de kust van de Stille Zuidzee zal voortzetten, ten einde een nieuw non stop record te vestigen. MARINEBERICHTEN. Do luit. tor zeo dor 2o kl. Mar.-Res. A. Rommel wordt 1 Auj?. geplaatst ln do Ondorzoodienetka- zorne voor het medemaken van eene oefening van 0 achtereenvolgende maanden. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der Zeoinaeht: Op 1 Aug. 1921: berg-vliogtulgmakor D. Pikot van Vliegkamp Vooro naar Vliegkamp Kooi.1; bootsman J. Rooso van Vliegkamp Veora naar Waohtsohlp Vllesiugen. Op 8 Aug. 1921: schipper M. Lindenlborg van Waohtsohlp Willemsoord naar Onderz eed lenst- kazerne. Z 2 on Z 7. Do ctat-major van do Z. 2 bostaat uit lult. tor 7.oe lo kl. II. J. Vorloop, commandant, luit tor zoo 2e k' P. Kronenburg, adelborst lo kl. Mar.-roe. J. van der Moor. off.-maoh. lo kl. J. Gestel, oft- mach. 2o kl. J. G. Blom on L. de Wlldo. Z 7. Lult. ter zee le kl. A. W. Staverman, commandant, luit. tor zee 2o ki. H. Pitlo en luit. tor 7.oo 2o kl. dor Mar.-res. A. Karsdorp, off.-mach. 2o kl. J. Walravo, C. M. van de Velde en A Zietso. Deze beide toroedobooten zullen do „Mo- rope" begeleiden naar Bergon. De onlangs uit Oost-Indië teruggekeerde oft- van gez. le kl. bij do zoemacht J. A. Huizen en G. O. Nieuwenhuizen zijn resp. geplaatst bij hot Kon. Instituut voor de Marino to Willemsoord en to Amsterdam om aldaar belast te worden mot den buitendienst. Luit. ter zoo 2e kl. J. J. A. van Staveren is uit Ooet-Indië teruggekeerd. Do uit Oost-Indiö teruggekeerde kap.-lutt. tor zee N. J. van Laer, is bij het departement van marinq te s-Gravenhogo geplaatst. De adelborsten le kl. der Kon. Mar.-Res. G Mulder en L. Stobbe zijn gedetacheerd aan boord van Ilr. Ms. artilleneschip Gelderland te Nieuwe- diep. De off.-maoh. 2e kl F. H. Buys en J. van Sond- wijk worden/ urt Oost-Indiö tönig'voTwa.olit, Gisteravond heeft de Nederlandache bond voor peneioenuctie voor de «eponsionnoerden der zee macht boneden don rang van officier te 's-Gra- u0r*~T u ,i <?Pdor voorzitterschap van den heer H. J. .Hendrikse. Nadat deze het woord had geveerd en er eonigo gedachtonwiseling had plaate gehad, is besloten, er bij de regeering on ,le^®n ,vaP d'0 beid» Kamers der Staten-Geno- Sn' al d.6 voorgestelde marine- pensioenwet 1920 zoodanig worde gewijzigd of een zoodanige regeling worde getroffen, dat aan ale genpensionneerden der zeemacht gelijke rech ten zullen worden toegekend. LEGERBERICHTEN. Reizen in het belang van 's Rijks dienst. Door den Min. van Oorlog is er de aandacht Billiton, uitr., vertr. 31 Juli v. Suez. Jan Pietorsz. Coen, thuisr., pass. 30 Juli Perfm. Koningin der Nederlanden, uitr., pass. 29 Juli Perim. Krakatau, uitr., pass: 30 Juli Gibraltar. Prinses Juliana, arr. 29 Juli v. A'dam te Batavia. Rembrandt, uitr., vortr. 29 Juli v. Colombo, Rotti, uitr., pass. 31 Juli Dungeness. Baparoea, vertr. 30 Juli v. A'dam n. Hamburg, Oranje, thuisr., vertr. 29 Juli v. Gibraltar. Vondel, thuisr., vertr. 29 Juli r. Singapore. Rotterdamsche Lloyd. Bandoeng, uitr., pass. 30 Juli Gibraltafi. Bondowoso, uitr., pass. 31 Juli Perim, Djebres, uitr., arr. 29 Juli te Sabang. Bindoro, uitr., arr. 31 Juli te Southampton, Malang, thuisr., vertr. 29 Juli v. Port Baad. Merauko, thuisr., pass. 80 Juli Malta n. Napel» en Genua. Rindjani, thuisr., pass. 31 Juli Gibraltar. Ternate, arr. 30 Juli v. Batavia te R'dam. Tabanan, uitr., vertr. 29 Juli v. Colombq, Wilis, uitr., vertr. 31 Juli v. Port Said. Kon. Hollandsche Lloyd, Hollandia, v. A'dam a. New-Orleans, pass, B8 Juli St. Micha®ls. Limburgia, thuisr., vertr. 29 Juli v. Montevideo. Zeelandia, arr. 30 Juli v. New-Orleans te A'dam. Eemland, arr. 30 Juli v. A'dam te New-York. Gooiland, thuisr., vertr. 29 Juli -r La» Palmaa. Rijnland, uitr., pass. 80 Juli Ou es-sant. Salland, vertr. 30 Juli v. Buenos Ayros n. A'dam. Kon. West-Indische Maildienst, Prina Frederik Hendrik, rertr. 30 Juli r. King ston (Ja.) n. Jacmel. Btuijvceant, vertr. 1 Aug. v. A'dam n. Hamburg. Ceres, thuisr., vertr. v, Londen n. Hamburg. Oranje Nasau, arr. 31 Juli v. Hamburg te A'dam. Prins der Nederlanden, uitr., pass. 30 Juli Ques- sant. HollandAmerika Lijn, Eemdijk, v. R'dam a. d. Pacifiokust, rartr. 29 Juli v. San Pedro. Maartensdijk, v. R'dam n. Havana, vertr. 81 Juli v. Vigo. Soestdijk, arr. 30 Juli v. R'dam te Norfolk. Nieuw Amsterdam, v. R'dam n. New-York, pass. 28 Juli Lizard. Sohledük, arr. 80 Juli v. Baltimore te R'dam. Nieuw-Amsterdam, v. R'dam n. New-York, vertr. 28 Juli v. Plymouth. Buigerdijk, v. R'dam a New-Orleans, vertr. 6Q Juli v. Havana. Noorderdljk vertr. 30 Juli t. Hamburg n. Londen, Rotterdam, vertr. 80 Juli New-York n. R'dam. v. R dom u. New-York, pas». 29 Juli WaMzawa, arr. 80 Juli v. R'dam te Donzig. Holland—Australië Lijn. Orslno, uitr, arr. 80 Juli te Antwerpen, HollandBritsch-Indlë Lijn. Stad-sdijk, thuisr vertr. 80 Juii v. Port Baid. St. Augustino Abbey, thuisr» vertr, 1 Aug. V. Rdam n. Hamburg. Iurkstald Abboy, thuisr., arr. 80 Juli te Hamburg. Holland Oost-Afrika lijn. Delft, vertr. 26 Juli v. Zamzibar n. Belra (venb.) iieomskork, vertr. 28 Juli v. Delagoabaai n. Port Natal. Haarlem, arr. 80 Juli v. Oost-Afrika te R'dam. Holl. O.-Azië Lijn. Alcor, thuisr., pas». 28 Juli Malt». Aldoramin, uitr., pass. 29 Juli Gibraltar. Eastmimster Abboy, thuisr., vertr. 29 Juli v. Port Said. Delft, vertr. 26 Juli v. Zanzlbar n. Bei ra. Boero, vertr. 31 Juli v. R'dam n. Hamburg. Alchiba, tbuisr., pass. 80 Juli Perim. Tjimanoek, uitr., arr. 28 Juli te Singapore. HollandZuid-Afrika Lijn, Bloemfontein, arr. 28 Juli r. R'dam te Walvisch- baai. Jagersfontein, uitr., pass. 30 Juli Finisterra Randfontein, thuisr., arr. 30 Juli te Kaapstad. Rietfontein, vertr. 1 Aug. v. R'dam n. Hamburg HollandWest-Afrika Lijn, Clio, uitr., vertr. 27 Juli v. Teneriffe. Hontestroom, vertr. 27 Juli v. Bagoe n. Cotonov. JavaNow-York Lijn. Samarinda, v. Java n. New-York, veitr. 80 Juli v. Port Baid. Java Pacific Lijn. Tjisondarl, arr. 80 Juli v. Ban Fronclsoo a Ba tavia. Rotterdam—Zuid-Amerika Lijn. Merak, thuisr., vertr. 29 Juli v. Santos. Albireo, uitr., pass. 26 Juli Las Palmas. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Anchises, v. Japan n. A'dam, pass. 28 Juli Gi-1 ibraltar. Laomedon, v. Japan na R'dam, vertr. 28 Juli v. Peitang. Sarpedon, v. A'dam n. Batavia, pas». 29 Juli Gibraltar. Teenlkaai, v. A'dam n. Batavia, arr. 27 Juli to Liverpool. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Lycaon, v. Japan n. A'dam, vertr. 26 Juli v. Ma nilla. Alclnous, v. Batavia ru A'dam, pass. 29 Juli Gibraltar. Laomedon, v. Japan n. R'dam, vertr. 25 Juli Penang. (Verb.)

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2