de ambtenaren bij de regeering zouden] ko men met salarisvoorstellen, die aanzienlijk meer zouden kosten, zou ontstemming tegen hen, die thans reeds, zij het voor een groot deel ten onrechte, bestaat, zeer zekerlijk toe nemen. Wensdht de commissie in de tegen woordige omstandigheden voor sommige amtotenaarsgroepen verhooging van salaris dan moet de consequentie zijn, dat de sala rissen van andere ambtenaren worden ver- laagd. Do voorzitter is van meening!, dat men bij bet beschikbare geld meer zal kunnen doen' indien mten door invoering van betere werkwijze met minder personeel zal kunnen volstaan; hiertoe wekte bij de actieve mede werking van de organisatie op. Herziening Arbeidswet 1919. De kosten van het levensonderhoud. De levenskosten In Juni vertoonen voor het Monument voor leger en vloot. Faillissementen In Nederland. De mflnwerkersstaking te Kerkrade, GEMENGD NIEUWS, Een moeilijke Arrestatie. De gele hand. Poging tot oplichting. Tragisch, Een gevaarlijk land voor echtgenooten. Ieder dringt op bezuiniging aan. Wanneer Deze beschouwingen gaven aanleiding tot een breedvoerige gedachten-wiseling. Vervolgens werden adviezen vastgesteld Inzake de salarisregeling van bet personeel bij de rijksopvoedingsgestichten en bet ge vangeniswezen, van ambtenaren van admini stratie bij de Middelbare Landbouwscholen, van den tuinman-congienge bij bet rijks proefstation voor pluimveeteelt, van den in specteur accountant bij bet nijverheid en han delsonderwijs, van de rijksklerken bij de re gistratie, van den physioloog bij de rijks- landbouwproefstations, van den gezagvoer der en machinist, op bet Havientuiig te Rot terdam en van den commies ter griffie bij het Hoog Militair Gerechtshof. Ten aanzien van bet georganiseerd over leg bij bet dienstvak der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, besloot de com missie te adviseeren tot het instellen van een oomknissie over dit geheele dienstvak. De voorzitter bleek voornemens de commissie niet voor eind Augustus, of begin Septem ber wederom samen te roepen. De Minister van Arbeid heeft bij den Hoo- gen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voor-ontwerp voor een Algemeenen Maatregel van Bestuur, als ibedoeld in artikel 91 der Ar beidswet 1919, voor zoover betreft fabrieken of werkplaatsen, winkels en kantoren, waar van de voornaamste bepalingen als volgt lui den: Artikel 1. Het bepaalde in hoofdstuk IV met uit zondering van de artikelen 38 tot en met 39 en in artikel 68, eerste lid, der Arbeidswet 1919 is niet van toepassing op den arbeid van: A. personen, die, niet zijnde hoofd of be stuurder der onderneming, aan het hoofd staan van een© fabriek of werkplaats of van eene afdeeling daarvan en uitsluitend of in hoofdzaak met de leiding daarvan zijn belast, zooals tobrieksdirecteuren, bedrijfsleiders, ibedrijlsingenieurs, fabrieksbazen, oprichters, werkmeesters, chef-machinisten en derge lijke; B. personen, die, niet zijnde hoofd of be stuurder der onderneming, aan bet boofd staan van een winkel of van een© afdeeling daarvan en uitsluitend of in hoofdzaak met de leiding daarvan zij n belast 0. personen, die, niet zijnde boofd of be stuurder der onderneming, aan bet hoofd staan van een kantoor; D. de volgende personen, voor zoover zij niet reeds vallen onder bet bepaalde onder A, B of O: a. de fabricage-chef voor zoover bij uitslui tend' of in hoofdzaak met de leiding van die fabricage is belast en niet door handenarbeid aan dien bedrijfsarbeid pleegt deel te nemen; b. den chef de bureau, het hoofd van admi nistratie, den hoofdboekhouder en den afdee- lingsdhef, voor zoover zij aan het hoofd staan en de leiding hebben over arbeiders, werk zaam aan de administratie, de corresponden tie of de boekhouding der onderneming; c. het hoofd van een© teekentoamer en het hoofd van een oonstructiebureau; d. den magazijnmeester en den expeditie chef, indien hun arbeid uitsluitend of in hoofdzaak bestaat in het houden van toezicht ■op de magazijnen of bij de expeditie of ont vangst van goederen of grondstoffen en zij verantwoordelijk zijn toot d© goede orde in de magazijnen en voor de daar aanwezige goederen en stoffen; e. den amanuensis van een laboratorium.; fden filiaalhouder, indien hij staat aan bot hoofd van een filiaal, waarin behalve door hem zelf arbeid pleegt, te worden verricht door tenminste drie andere personen, die niet zijne bloed- of aanverwanten in den eersten of tweeden graad zijn; g. den houder van een sigarenwinkel; h. den arbeider in een winkel of een ikan- toor, niet tevens fabriek of werkplaats zijnde, wiens jaarlijks in geld vastgesteld loon In de betrokken onderneming ten minste drie dui zend zes honderd gulden bedraagt; 1. den persoon, die belast is met weten schappelijk onderzoek of wetenschappelijke toontrme, indien voor dezen arbeid een© we- tonschappeüjke'ontwikkeling noodig is, welke tenminste gelijk is aan die van do bezitters van een der diploma's wclko vereischt zijn om aan eene Nederlandsche universiteit of booge- ëchool tot de promotie te worden- toegelaten, onder voorwaarde, dat dn het arbeidsregis- wisten, dat het tijdschrift het -gansche veld van onderzoek in literatuur en kunst (bestreek om zich meester te maken van alles wat hen kon interesseeren, en zij toonden dit door hun steun te waardeeren. Een andere methode van Bok was om de gewone dingen op -ongewone wijze te doen. Hij had het vermogen ouden wijn in nieuwe flessóhen te schenken en het publiek hield daarvan. Zijn ideeën waren niet nieuw; bij wist, dat zij niet nienw waren, maar bij bood ze op zoodanige wijze aan, dat zij nieuw leken. Het is een typeerend feit, bovendien, dat ©en groot publiek sneller reageert op een denk beeld dan op een naam. Telkens en telkens w-eer werd dit door „The Ladies' Home Journal" bewaarheid. De groot ste successen van bet tijdschrift, wat betreft de verspreiding, waren -die waar het idee het eenige en centrale punt van uitgang was. Bijvoorbeeld als bet tijdschrift den Ameri- kaanschen dames de gelegenheid bood het in wendige van een honderdtal woonhuizen te zien en bet ameublement te vergelijken, was dit oorzaak, dat de oplaag steeg met honderd duizend. Het was volstrekt niet iets nieuws om afbeeldingen te publiceeren' van kamers, en, bad men ziöb enkel biertoe bepaald, dan is het twijfelachtig ef het succes wel aan de -moeite beantwoord zou hebben. Het was de manier waarop het gedaan werd. Zij prikkelde do vrouwelijke nieuwsgierigheid en bereikte daarmede succes. Als het tijdschrift vervolgens mededeelde, ''at het zou a-antoonen, wat goede en wat shbhte smarV was in meubilccrmg, in slui ter bij bun naam vermeld is, welken werk kring als bovengenoemd zij vervullen. Artikel 2. 1. Het 'bepaalde in hoofdstuk IV met uitzondering van de artikelen 33 tot en met 39 en in artikel 68, erste lade, onder a, en tweede tot en met tiende lid, der Arbeidswet 1919 is mede niet van toepassing op den ar beid van personen, die, naar bet oordeel van bet districtshoofd, of, in beroep ingevolge bet tweede lid, naar het oordeel van Onzen Minister, op grond van den aard- van bun arbeid met een der in artikel 1 genoemde categorieën van arbeiders -kunnen worden ge lijkgesteld; 2. bij weigering van het districtshoofd, om een verzoek tot gelijkstelling, als in bet eerste lid bedoeld, in te willigen, kan het hoofd of de bestuurder der onderneming in beroep komen bij Onzen Minister; 3. eene -gelijkstelling, ais in dit artikel be doeld, kan te allen tijde worden ingetrokken door het gezag, dat de gelijkstelling heeft uitgesproken. Aan de toelichting wordt het volgende ont leend: Vóór het inwerkingtreden van de bepalin gen van de hoofdstukken IV en V der Ar beidswet 1919, voor zoover deze betrekking hebben -op den arbeid in winkels en -kantoren, 'is het noodzakelijk het Koninklijk besluit van 21 September 1920 (Staatsblad no. 746) te her zien, ten einde daarin ook op te nemen die categorieën van personen, die in winkels en kantoren aan de bepalingen betreffende de arbeids- en rusttijden en, -behoudens wat be treft het arbeidsregister, aan de administra tieve bepalingen der wet dienen te worden onttrokken. Artikel 1. geven van leiding aan het overige personeel, dan bestaat, naar de meening van den Minis- Onder A zijn opgenomen, die personen, die als leider van eene fabriek of werkplaats of van eene afdeeling daarvan de noodig© vrij heid' moeten hebben, -om te allen tijde zoowel tijdens den normalen werktijd als daarvoor en daarna en op Zondag in de fabriek werk zaam te zijn. De ■voorgestelde redactie sluit zich in hoofd zaak aan bij -die der bestaande bepaling. Van de daarin aangebrachte wijzigingen verdient het volgende vermelding. De „filiaalhouders", die in fabrieken of werkplaatsen zelden, in winkels veel voorko men, zijn afzonderlijk vermeld onder D, let ter f. Bij de schrapping van de „procuratiehou ders" heeft de gedachte voorgezeten, dat het niet gewenscht was een term te behouden, waarmede zeer uiteenloopende functies wor den aangeduid1. Zoowel toch de beambte, die eene algemeen© of eene uitgebreide bijzon dere procuratie heeft en als zoodanig een© zelfstandige en leidend© positie bekleedt, als de persoon, aan wien slechts op een bepaald punt procuratie Is verleend, worden procura tiehouders genoemd-. Kan de eerste overeen komstig de bedoeling van artikel 91 der Ar beidswet 1919 de bescherming der wet missen, ten aanzien van den laatste is dit dikwijls niet het -geval. De voorgestelde schrapping ont moet, naar de meening van den Minister, geen bezwaar, omdat die procuratiehouders-, die buiten de werking der wet behooren te vallen, als regel personen- 'zullen zijn, als bedoeld' on der A of D, letter b of letter h van het ont- werp-bestuit. Mocht dit in een bepaald' geval' niet zoo zijn, dan kan het districtshoofd, in gevolge het ibepaalde in artikel 2, te dezen -aanvullend optreden. Onder de voorbeelden zijn voorts nog opgenomen de „bedryfsinge- nieurs". Het bepaalde onder B heeft ten aanzien van winkels dezelfde strekking als het 'bepaalde onder A ten opzichte van fabrieken of werk plaatsen. Het 'bepaalde onder O zondert van de wer king der wet uit personen, 'die, niet zijnde hoofd of bestuurder der onderneming, alan het hoofd staan van een kantoor. Het vereischte, dat deze personen uitsluitend of dn hoofdzaak met leiding moeten zijn belast, is niet gesteld met het oog op agenten van handelshulzen tof assurantiemaatsohappjjen, hoofden van bij kantoren van spaarbanken e. d., diie niet zel den 'zelf de gewone kantoorwerkzaamheden verrichten1. Toch kan de arbeid van deze per sonen moeilijk aan beperkende bepalingen worden gelbonden. Onder D zijn een aantal bijzondere betrek kingen opgesomd, die, voor wat aangaat de letters a -tot en met e, ook reeds voorkomen in artikel 1, onder B, van het Koninklijk be sluit van 21 September 1920 (Staatsblad No. 746). f. -en g. Er Is in het algemeen aanleiding de 'bepalingen in zake den arbeidsduur ook van toepassing te doen. zijn of filiaal- en de pothouders. Te denken valt hier o. a. aan de depóth-ouders van groote broodfabrieken of melkinrichtingen en aan de vrouwen en meis jes in dienst van kloskondarnemlngen. Deze personen beh-ooren niet aan de 'bescherming der Arbeidswet te worden onttrokken. Is echter het filiaal1 -of depót van zoo groe ten -omvang, dat de werkzaamheden van den winkelhouder geacht 'kunnen worden voor een niet onaanzienlijk deel te bestaan in het derkunst, kwamen opnieuw honderdduizend inteekenaren zich hij de anderen voegen. Ook dit denkbeeld was volstrekt niet nieuw; nu het hier evenwel een kwestie van smaak be trof, die niet -zoo gemakkelijk in woorden ken worden omgezet, scheen het nieuw. Had men eenvoudig meesterwerken ais zoodanig aan geboden, dan zouden de series slechts weinig belangstelling hebben getrokken. Maar toen het ts. berichtte, dat deze meesterwerken altijd in private verzamelingen opgeborgen waren geweest, slechts bezichtigd door enkele uit verkorenen; dat het het publiek nooit ver gund was geworden er meer van te weten dan de kennis van de f abelachtige prijzen, die de eigenaars-m illionairs ervoor -betaald had den; dat nu „The Ladies' Home Journal" de deuren van deze bizondere verzamelingen had opengemaakt om het publiek binnen te laten, was aanstonds de publieke nieuws gierigheid geprikkeld en meer dan honderd- vijftig duizend personen, die tevoren nimmer een nummer van het tijdschrift hadden ge kocht, werden aan de lijst toegevoegd. In geen enkel dezer gevallen, noch ook in de volgende, hing het beroep op het publiek af van de namen der schrijvers van deze arti kelen-; die werden niet gepubliceerd, het was het denkbeeld alleen, dat het publiek interes seerde en waarop het reageerde. Edward Bok den uitgever verheugde dit in hooge mate; Edward Bok den mensch deed het dit niet. De een was verborgen in den ander. Het was een geval van zelfverdwijning. De man achter den uitgever wist. dat, indien bij eigen persoonlijken smaak volgde en dien ter, tegen uitsluiting van de 'bepalingen be treffende den arbeidsduur minder bedenking, Een 'kenmerk voor den- omvang van de zaak is gezocht in het aantal personen, dat daarin werkzaam is.-Hierbij werd het wenscbelijk ge acht bloed'- of aanverwanten in den eersten lof tweeden graad uit te schakelen, omdat men anders door de kinderen of inwonende broe ders of zusters van den winkelhouder in den winkel arbeid te doen verrichten de bedoeling der 'bepaling gemakkelijk buiten werking zou kunnen stellen. Voor één 'bepaalden tak van het winkelbe drijf, nd. de sigarenwinkels, is het wensche- ljjk alle winkelhouders aan de 'bepalingen op den arbeidsduur te onttrekken, In een siga renwinkel houdt meer dan in ©enigen anderen winkel de omzet verband1 met den tijd, gedu rende welken de winkel geopend is. Daarom heeft de filiaalhouder in dit -bedrijf er ook groot 'belang 'bij, dat hij even lang kan verkoo- pen als de zelfstandige winkelier. Het betreft hier in hoofdzaak personen, die zelf veel risico dragen, terwijl het werk weinig ver moeiend is. h. Het stellen van een salarisgrens, -boven welke de arbeiders aan de bepalingen op den arbeidsduur zijn onttrokken, ontmoet voor arbeid in fabrieken en werkplaatsen bezwaar met het -oog op het bepaalde bij art. 2, onder a, van het op de Internationale Arbeidscon- ferentie te Washington aangenomen ontwerp verdrag tot 'beperking van den arbeidsduur in nijverheidsondernemingen tot acht uren per dag en acht en veertig uren per week. Voor arbeiders in winkels en in kantoren 'bestaat dat 'bezwaar echter niet. i. De maatstaf van het wetenschappelijk ge halte van den arbeid dient in hoofdzaak in het bezit van bepaald© diploma's, welke daar voor in het algemeen vereischt zijn, gevonden te worden. Het moet niet mogelijk zijn, dat monster nemers, analysten, tijdopnemers e. d. buiten de bepalingen der Arbeidswet worden gesteld, en dit kan met de gekozen redactie voldoende worden tegengegaan. Artikel 2. Het eerste lid' van het artikel opent de mo gelijkheid, dat het districtshoofd aanvullend optreedt in die gevallen, waarin betrekkingen worden vervuld, die wel is waar niet zijn op genomen in artikel 1, maar daarmede toch o-p één lijn 'behooren te worden gesteld. Mede ten einde een© uniforme toepassing van deze 'bepaling te waarborgen, stelt het tweede lid1 tegen eene afwijzend© beschikking van het districtshoofd (beroep op den Minister van Arbeid open. Intrekking van eene gelijkstelling moet mo gelijk -zijn, indien nader blijkt, dat de rede"""?, voor de gelijkstelling niet of niet mee. wezlg zjjn. Hiertoe strekt het derde lid. De index-oljfers over Juni. Dudget in zijn geheel genomen een verdere daling sedert Maart 1921. Sedert Maart 1920, welke maand' als uitgangspunt dient, toedraagt de daling nJ. 2.7 (put., tegen een daling van 1.8 pCt. in Maart 1921, zoodat van laatstge- hoemde maand tot Juni 1921 een daling van 0.9 pCt. te konstateeren valt. Voor de voeding afzonderlijk daarentegen (blijkt uit de cijfers, een stijging sedert de vorige toerekening. Waar de kosten voor de voeding, in1 Maart 1921, 4.8 pCt. hooger waren dan in Maart 1920, 'bedraagt het betreffende cijfer, voor Juni 1921, 5.7 pCt., hetwelk van de eene tot de andere periode ©en- stijging uitmaakt van 0.9 pOt. Deze stijging is bijna uitsluitend toe te schrijven aan de dure nieuwe aardappelen, die tijdens genoemde maand' verkrijgbaar wa ren. Enkele andere groepen, zooals kaas, eie ren, visch, fruit, vertoonen weliswaar insge- Ijfcs een stijging, doch deze laatste blijft toin- ien 'betrekkelijk en-ge grenzen en bovendien :s de plaats, welke gemelde groepen in het otale budget Innemen, tamelijk gering. Met lardappelen daarentegen is dit laatste niet iet geval en daar dit artikel, -onder den in- van met het jaargetijde samenhangende oorzaken, sterk in prijs gestegen is, onder gaat de geheel© groep zulk een aanzienlijke stijging, dat de daling, die voor een aantal andere groepen waalr te nemen is, totaal te niet gedaan wordt. Onder de -groepen, die ge daald zijn-, valt voornamelijk te vermelden: 'brood (koek), melk, v-leesoh, vetten, natuur boter, margarine, bak- en -braadvet, reuzel, slaolie, suiker, groenten-. De daling van de groenten Is begrijpelijkerwijze toe te schrij ven aan het jaargetijde, die van de groep vleesch aan de omstandigheid, dat met in gang van 18 April het bevroren Argentljnscb vleesch verkrijgbaar werd gesteld, waarvan iet Bureau voor de berekeningen aanneemt, dat het in het verbruik in de plaats is getre den van het tot dusver voorkomende gewone rundvleescto. Door deze vermindering van de ;roep vleesch, is deze -groep belangrijk bene- ien het peil van Maart 1920 gedaald. De da- ing der groep melk is eveneens betrekkelijk n zijn tijdschrift uitdrukte, een uiterst be perkte lezerskring de zijne zou zijn instede van den ©normen kring, dien Hij nu bereikte. Tot slot verhalen wij hier nog hetgeen Bok omtrent zijn tweede vaderland- meent te moe ten opmerken. Want ais een goed vriend ver- oochent hij de feilen1 niet, maar waardeert evens de deugden. „Waarin Amerika ten mijnen opzichte tekort schoot" het moeder land, Holland-, had' spaarzaamheid gepredikt, de Amerikaan is verkwistend. Een aardappel, die van den wagen rolde, wordt door den ven ter onder het wiel geworpen, enz. Op school leerde hij, dat een Amerikaan niet veel op heeft met het woord „economie" en met de eene hand gaarne uitgeeft wat hij met de andere ontvangt. Letterlijk niets was er in iet Amerikaansdie leven om den jongen man spaarzaamheid te leerenintegendeel alles leerde verkwisting en verspilling- Het gevolg daarvan was, dat mannen, die in hiun jeugd goede salarissen hadden genoten, op later leeftijd ondergeschikte 'betrekkingen moesten aanvaarden. Hoe meer een man verdiende, boe meer hij of zijn vrouw uitgaf. Va ders, moeders en hun kinderen leefden ver boven hun inkomen. En zoo geraakt men die per en dieper in schuld. Dit is thans nog zoo, zegt de schrijver, nog erger dan vroeger. Ook is Amerika ondegelijker wat zijn arbeid 'oetreft. Als Hollandsche jongen was den schrijver geleerd, dat, alles wat de moeite wnarl was gedaan te worden, ook gedaan moest worden, en wel 'zoo goed mogelijk. aanzienlijk; niettemin 'blijft deze groep nog steeds 'boven het peil van Maart 1920. Wat de andere budgetposten betreft, heeft de daling, die reeds bij de vorige 'berekening voor sommige groepen viel waar te nemen* sindsdien nog grootere afmetingen aangene men: kleeding, schoeisel, brandstof (voorna'- melijk petroleum), poetsartikelen (voorname lijk zachte zeep) en huisraad zijn verder in prijs gedaald. Ook de post verlichting ver toont een daling, veroorzaakt door de jongste verlaging van het gastarief. Daarentegen heeft de post huishuur een belangrijke stij ging ondergaan, als gevolg van het feit, dat de huur van een aantal deelnemend© gezinnen sedert de vorige periode opgeslagen is. („Het Volk"). De onthulling te Scheveningen van het monument voor leger en vloot zal plaats Rebben op Dinsdag 20 September Het monument is opgericht ter herinnering aan de groote opofferingen die het Neder landsche volk in alle lagen gebraoht heeft gedurende den tijd, dat leger en vloot gemo biliseerd zjjn geweest. Het kwam tot stand op initiatief van de vereenigingen „Ons Leger" en „Onze Vloot", door groote en kleine giften uit het geheele land. De ontwerpers zyn de beeldhouwer Toon Dupuis en de architect D. Roosenburg. De fundeering van het monument, hetwelk een plaats gevonden heeft op den Strand- boulevard even ten Zuiden van het Kurhaus te Scheveningen, is door de zorg van het gemeentebestuur van 's-Gravenhage tot stand gekomen, terwijl het gedenkteekeD na de onthulling aan de gemeente 's-Gravenhage in eigendom zal worden overgedragen. Deputatiën van leger en vloot zullen wor den uitgenoodigd de plechtigheid by te wonen Volgens modedeelingen van het Handels informatiebureau van der Graaf Co.'s Bu- reaux voor den Handel zijn over de afgeloo- pen week, eindigende 29 Juli in Nederland ïitgesprokeni 88 faillissementen tegen 26 faillissemenien in dezelfde week van het vo rige jaar. Van 1 Januari tot eni met 29 Juli 19211185 'aillissementen tegenover 765 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Gok de middag- en, nachtploegen van de Dominale mijn, samen sterk ongeveer 1250 man, zijn niet opgekomen. De staking omvat nu vrijwel het geheele personeel. De Nijmeegsche politie heeft Zaterdag; een goede vangst gedaan. Twee rechercheurs had den opgemerkt, dat drie personen in een con fectiewinkel nieuwe pakken hadden gekocht. Toen zij 's middags uit de badinrichting In de Nieuwe Marktstraat kwamen, werden de mannen aangehondon, maar op weg naar het politiebureau probeerden zy te ontkomen, door op een kruispunt van straten in verschillende richtingen er vandoor te gaan. Twee ervan waren spoedig weer gevat, n.1. een man van 30 jaar en een van 40 jaar, beide uit Rotter dam afkomstig. De derde echter sprong in een roeiboot en stak de Waal over. Een rechercheur, die hem ln een bootje achterna- zette, hield hij met rolverschoten op een afstand, maar tenslotte werd hy door twee agenten, die hem per -rywiel nazetten, ge arresteerd. Hy bleek nog enkele scherpe pa tronen op zijn revolver te hebben. By fouilleering op het politiebureau werd een som van f 7000 op hem gevonden bene vens een spaarbankboekje van de Rotter- damsche spaarbank, waarop een tegoed van 3000. Ook hadden de mannen twee motor fietsen gestald, een Harley Davison (H 11856; en een Indian (H 23441), waarvan ei) de her komst weigerden op te geven. De derde gearresteerde, die zyn naam wei gert bekend te maken, wordt verdacht te zyn een in het „Algemeen Politieblad" ge signaleerde, die ook als medeplichtige wordt beschouwd van de inbraak by het „Deventer Dagblad" op 18 Mei, waar f 1500 werd ge stolen. Alle drie zyn voor verder onderzoek in arrest gehouden. Het personeel van een der groote bankin stellingen te Amsterdam klaagde reeds ge- ruimen tijd over bet feit, dat uit mantels, jassen of tasohjes in de kleedkamers bewaard, ïerihaaldeiyk dingen werden gemist. Speciaal •©ld: bleek een dankbare „vondst" te zyn. Be dragen van zestig, van negentig gulden, en meer werden reeds op deze wyze vermist. Een' kantoorjuffrouw, die de zaak nader wenschte te onderzoeken, stelde zioh in ver binding met een scheikundige, die haar aan- Naast eerlykheid is d-egeiykheid, aldus leerde men in Holland, een factor voor succes. Niet aldus in Amerika: daar gelden de dogma's „Dat is goed genoeg" en „Dat zal wel vol doende zyn". Niet de schooljongen-, die het fraaist schreef, kreeg den prijs, maar hij, die in den gegeven tijd het grootst aantal woor den schreef. In het openbaar onderwijs jegens vreemde lingen schiet Amerika ook tekort. Meer on bekwaam en ontoereikende onderwijsmetho den als de schooljongen- Bok -gedurende een zevenjarigen schooltyd doorwerkte op drie -openbare scholen, kan men zich niet voor stellen. Voor een als vreemdeling geboren kind was onderwas in het Engelsoh een der eerste veredschten. Maar er werd niet de min ste poging gedaan om hem ©enigszins grondig Enigelsch te -leeren. Hy werd geheel als Ame- rikaansche jongen opgevoed en moest maar zien dat hy het omderwys begreep. Eigenaardig is wat de sohrijver mededeelt omtrent de politie in Amerika. In Nederland wordt een jongen- geleerd, dat een politie agent dient ter bescherming van leven en eigendom; dat hij is de natuurlijke vriend van '©deren jongen en man, die hem noodig heeft. De Hollandsche jongen en de politie-agent zyn van nature vriendschappelijk in hun be trekkingen. D In Amerika werd' mij, aldus de sohryver, geleerd, dat een agent een natuur lijke vijand is van een jongen, dat hy dient om er de vrees onder te houden, geenszins het respect. „Wat ik Amerka dank" is de titel van het slothoofdstuk van Edward Bok's Interes- ried in de verschillende zakken een poeder te strooien, dat in aanraking gekomen met de menscheJyke huid daarop gele vlekken ach terlaat. Het poeder werd gebruikt, met het gevolg, dat Zaterdagochtend een der schoonmaak sters van de (bank met een gele hand haar bezigheden verrichtte. De politie werd- van het gebeurde op de .hoogte gebracht en hoewel de vrouw ontkent zich aan diefstal van welken aard dan ook schuldig te hebben gemaakt, is zy voorioopig in verzekerd© bewaring gesteld Zaterdagmiddag vervoegden zich by den juwelier Frans Brugsma in de Heerestraat te Groningen een dame en heer (Duitschers) om briljanten te koopen. De keuze viel op een hanger en een armband van f 3300 Zy ver zochten den bediende, den heer Verhoog, 's avonds de voorwerpen met kwitantie te presenteeren in het nabygelegen hótel Frigge, kamers nr. 66 en 67. 's Avonds kwam de heer alleen terug en vroeg ook nog even mee op zicht te geven twee oorknoppen, ter waarde van f4025. die zy 's middags hadden gezien! De bediende, die de truc van de twee kamers zich herinnerde uit een vorige betrekking nam zyn maatregelen en ging nr. 67 inspec- teeren, toen de Duitacher 66 binnenging. Daardoor kon deze niet, wat de bedoeling was, den bediende verzoeken de diamanten even te mogen toonen aan zyn dame, die op 67 wachtte, want die kamer was leeg. Toen hy dus voorstelde toch even aan zyn dame te mogen laten zien, die op een andere plaats in het hótel zou vertoeven, gaf de bediende toe onder beding, dat hy dan zelf ook mee zou gaan. Nu begreep de Duitscher, dat hy geen kans had. Hy nam de qnitantie voor de beide voorioopig gekochte voorwerpen mee, liet zyn stroohoed, die op tafel lag, liggen, en verdween, om niet weer terug te komen. Hy wist het hótel, dat de bediende verzocht van achter te sluiten en voor goed te be waken, tóch langs de diensttrap te verlaten. Volgens den portier, die den man, ondanks de waarschuwing, toch liet passeeren, had hy toen een groenen deukhoed op. Hy zal waarschynlyk met den trein van 8.27 naar N. Schans zyn afgetrokken, in gezelschap van zyn dame, die hem vermoedelyk op het station heeft opgewacht. Wyl deze dieven de gestolen quitantie vermoedelyk by anderen zullen ge bruiken voor het inboezemen van vertrouwen, zy men gewaarschuwd. Maandagochtend te kwart over negen kwam aan het politiebureau Witte de Witstraat te Rotterdam een man vertellen, dat men in het pand Zwarte Paardenstraat 12 aldaar onraad vermoedde. De politie ging op onderzoek uit en trapte op de tweede verdieping van het perceel een deur in. In de kamer vond mei de lijken van een 48-jarige havenarbeide® en diens vierjarig dochtertje. Men neemt aan, dat de vader het kind met een mes de hals heeft afgesneden* waarna hij door ophangen een einde aan zijn leven maakte. De man leefde sinds enkele maanden ge scheiden van zijn vrouw. De twee meisjes uit i iet huweiyk voortgekomen werden de moe der toegewezen. De vader kreeg de vijftien- 'arige zoon, die thans varende is. De vader wenschte het vierjarig dochtertje by zich te hebben, doch de moeder weigerde dit hard nekkig, Waarschynlyk moet daarin de aan- "eilding tot het drama worden gezocht. De „New York Herald" vertelt, dat in het laatste jaar in den staat Ohi-o 28 echtgenooten door hun respectieve vrouwen werden ver moord en dat 25 van deze moordenaressen door de jury werden vrijgesproken. Het blad zegt, dat het dringend noodig is, dat er aan de jury-rechtbanken, welke die gevallen te toeoondeelen hebben, ook vrouwe lijk© juryleden worden toegevoegd, daar de mannen klaarblybeiyk niet bestand waren tegen de tranen en de ©ogen van deze be klaagden. Alle (beklaagden beweerden, dat zij slechts een moord begingen, om haar eigen leven tegen een aanval te verdedigen. Tydens de zittingen bleek dan echter, dat wel de vrou wen, doch niet de gedood© echtgenooten in hot bezit van revolvers waren geweest. Ohio, waar de wieg van den Amerikaan- sollen president heeft gestaan, zal, aldus de „New York Herald", noodzakeiyk maatrege len moeten nemen om den sleohten naam weer te doen verdwynen, die het land' door het vryspreken van deze moordenaressen ln Amerika heeft gekregen. sant boek. „De 'kostbaarste gave, die een natie kan schenken", kreeg de schrijver, namelijk wereldstandpunt, is de kans. Op er geen enkele natie, die den vreemdeling in dezelfde mate een kans 'biedt als Amerika. In de toekomst zal Rusland wellicht in dit op zicht een tweede Vereenigd-e Staten worden. Haar oppervlak is even uitgestrekt, haar be volking 'bezit dezelfde factoren. Maar voor het ©ogenblik is er geen land ter wereld dat een zoo onbegrensde moge- lykheid biedt en waar een man het zoo ver kan brengen als zijn bekwaamheden hem in staat stellen. Tradities noch grenzen houden hem tegen. Wat niet voldoende begrepen wordt, zegt de schrijver elders, is het heer lijk idealisme der Amerikanen. In Europa denkt'-men dat Amerika geheel is overgege ven aan de aanbidding van den dollar. Hoe wel vergely kingen in dezen nutteloos zyn meent de sohryver, dat de aanbidding van de Hollanders voor hun gulden oneindig grooter is dan de aanbidding van de Ameri kanen voor hun dollar. Wij' zullen het hij deze aanhalingen uit het interessante boek laten. De heer Bok ver toeft op het oogenblik in ons land; heeft ook kon het anders zijn geboortestad be zocht, de relaties van vroeger versterkt. En zyn levensspreuk zooals die van al zijner voorouders van Texel, thans naar alle wind streken over de aarde verspreid zijn lijf spreuk vergezelt hem. Wij zullen ons feuille ton daarmee eindigen: „Tracht de wereld een beetje mooier en toe ter te maken omdat gij zelf er gewoond „hébt". l) Nou, nou! Zouden we dat nu maar niet met een korreltje zout aanvaarden? Red. Held. Crt.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6