Laai II niet bedriegen. NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA „BELLEVUE". Eerste Blad. Mevrouw Atterbury's Secretaresse No. 5436 DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1921 49e JAARGANG BUITENLAND. DE OPPERSTE RAAD. De commissie van deskundigen. FEUILLETON. „Ik wekte het tweede meisje om een bed op te maken en de vreemde vrouw daarop neer te leggen, zonder Vader te storen! en toeq begon ik mij ntocht. Ik zai dien nooit vergeten! Uren lang ploegden wij door sneeuwbanken en over sneeuwheuvels heen. De auto zwaaide en schommelde als een schip en de felle kou drong mjj door merg en( been. „Wij stonden eindelijk stil voor een groot huis en het gelukte mij uit te stappen, of schoon mijn ledematen half bevroren waren. De deur ging open, voor ik kon bellen, en de bediende Staarde mij aan, of hij eem geest zag, maar de chauffeur riep hem iets toe en hij kwam blootshoofds aanloopen en sprak met hem. Daarna kwam hjj1 terug en bracht mij in de hal, waar een groot haardvuur brandde, en ik gaf hem de vierkante, witte, gezegelde envelop, die de vrouw mij over handigd had. Hij nam haar aan en ging de trap op, om dadelijk met een glas warmen bisschop terug te komen. Zijn manier van doen' was tamelijk eerbiedig, miaar ik vond De moord op majoor Montalègre. De sancties. ENGELAND. A. C0LT0F, Keizerstraat 28, hoek Kroonstr. IERLAND. DUITSCHLAND. Het bezette gebied. Een rede van dr. Wirth over Opper-Silezië. Een nederlaag der communisten. Oneerlijke communisten. Ontploffing. Boschbranden. FRANKRIJK. Het herstel. Ingezonden mededeellng. Wegens vacantie van personeel en onze Mucisi a.s. ZONDAG 7 AUGUSTUS HOTEL - CAFÉ - RESTAURANT Het stoffelijk overschot van Jaurès. De ondergang van de „Suffren" SPANJE. De strijd ln Marokko. Ingezonden mededeellng. Een voortreffelijk laxeermiddel, Wordt vervol#! COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f 2.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad resp. f 0.57®, f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25,1 J .25, t' 1.60 Losse nummers der Courant 4 et., fr. p. p. 6 et. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 50 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombr. als redac. tekst) 60 ct. Kleino adv. (gevr., te koop, te huur) v, 1—4 reg. 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra)Bew.-no. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. met 10% papierduurtetoeel. Uit Parijs wordt gemeld, dat behalve Bel gië, waarschijnlijk ook Zuid-Slavië en mis schien Polen, Roemenië en de Russische grensstreken uitgenoodigd zullen worden ten deele aan de besprekingen van den Opper sten Raad deel te nemen. Mocht de bespre king zich ook uitstrekken tot het vraag stuk van het naburige Oosten, zal Grieken land eveneens gehoord worden. Harv-ey, de Amerikaansche gezant, zou voor deze bij eenkomst uitgebreider volmacht krijgen^ dan voor het spelen van de rol van een een voudig toeschouwer en gemachtigd worden tot het deelnemen aan de bespreking van de onderwerpen welke de raad zal 'behandelen. Wat Opper-Silezië aangaat, zegt de Matin, Is het twijfelachtig of de deskundigen met hun werk tijdig gereed zullen zijn, en is het waarschijnlijk, dat de raad slechts voor- loopige beslissingen zal nemen in den reeds vroeger voorzienen geest van het toewijzen der onbetwiste streken aan Polen en Duitsoh land met behoud van een onzijdige strook, waaromtrent de geallieerden nader zullen be slissen. Volgens het blad zal Frankrijk onge twijfeld in een dergelijke voorloopige oplos sing berusten, mits de stemming in de aldus uitgeschakelde streken bij de eindbeslissing zal blijven meetellen. Ten aamzien van Rusland zegt do Matin, d'at de plicht van menschlievendheid, het voorbeeld der Vereenigde Staten en overwe gingen van politieke opportuniteit de gealli eerden waarschijnlijk zullen nopen hun tu-s- sohenkomst te verleenen om de Russische bevolking voor een ramp te behoeden, on der zekere voorwaarden voor de ®owjet-re- geering. Naar het Hbl. uit Parijs verneemt, heerscht omtrent de zittingen van de commissie van deskundigen, welke de dossiers in zake de Opper-Silezisohe quaestie moeten voorberei den, strikte geheimhouding. Dit is begrijpelijk, want alleen zoodoende bestaat de mogelijkheid te komen tot een voor allen aannemelijk oompromis, hetgeen onmogelijk is wanneer de pers en aldus de openbare meening der verschillende landen voortdu rend er in gemengd' wordt. Het'is echter wel bekend, dat de commis sie zich bezig houd met een viertal verdee- lingsplannen. Ten eerste is er het reeds be kende plan, Percival-de miarinis, dat, terwijl het den nadruk legt op de ondeelbaarheid van het industriegebied, dit district vrijwel geheel aan Duitsohland wil geven. Zoo-doen de zou Polen slechts een derde van de ge bieden toegewezen krijgen, welke zich voor Polen uitgesproken hebben. Het tweede plan is het z.g. plan-Korfanty, dat wegens diezelf de ondeelbaarheid de betrokken gebieden voor twee vijfden van hun stemmenaantal be- deelen zou. Als tr-ansaotioneele oplossingen heeft men het plan-Sforza en het plan-Le rond. Het eerste heeft twee oplossingen, pri mo, de verdeeling van het industriedistrict volgens de resultaten van het plebisciet; se- cundo, de toewijzing van dit district in het geheel aan Duitsohland, met schadeloosstel ling van Polen door de toewijzing van de landbouwstreken in het Noorden en Oosten. Het plan-Lerond onderscheidt zich daarvan In dien zin, dat het gunstiger voor Polen is. Het lijkt niet waarschijnlijk, dat de com missie een dezer plannen ongewijzigd aan vaarden zal Op het oogenblik is zij bezig een grens te bepalen, geheel volgens den uit slag van het plebisciet In elke gemeente, een grens, die natuurlijk met haar zigzags en enclaves in de praktijk onmogelijk toe te passen is, maar die als basis kan dienen bij de beslissing, welke door den Oppersten door ISABEL OSTRANDER. (Nadruk verboden). 65) „Aan de mijlen scheen geen eind te ko men en ik was zoo verdoofd en overstuur, dat ik nauwelijks zag dat wij de stad binnen reden en de beteekenis van het snoer van lichten niet eerts begreep. Raad moet worden genomen. Waarschijnlijk zal haar rol zioh hiertoe ten slotte wel be palen, juist wegens het politieke karakter der te nemen beslissing. Berlijn, 3 Augustus. Generaal de Marini verklaarde in zijn rapport aan de commissie voor buitenilandsche zaken van het Italiaan- sche parlement, dat een deeling van Opper- Silezië onmogelijk was. De onderaardsche schachten loop en door het geheele gebied, en houden de industrie pp deze wijze in techni- -sch-en samenhang. 90 percent van alle mijnen en fabrieken zijn bovendien in handen van Duitschers. De eenige concessie, die Italië zou kunnen doen, bestond volgens het -bericht uit Rome, naar de meening van Marini, in het toekennen van het grensgebied' bij Mys- 1-owitz aan Polen. Eenige dagen geleden is de -moordenaar van den Franschen officier Montalègre ge arresteerd. De man, een 21 jarige arbeider genaamd Joshke werd door de Fransche autoriteiten te Kreiizburg in hechtenis ge nomen. Hij is in Opper-Silezië uit Duitsche ouders géborén en heeft bekend den majoor te hebben gedood om in bet bezit te komen van de hem beloofde premie. Wie deze pre mie had uitgeloofd weigerde hij tot nu toe te vertellen. Het bericht van deze arrestatie is door de entente-commissie te Oppeln aan het Fransche gezantschap te Berlijn bevestigd. Hl de Berlijnsche bladen is nog geen woord over de arrestatie 'gerept. Het geval is an ders met het oog op de aanstaande hijeen- komst van den Oppersten raad wel de moei te waard aangezien, zooals men zioh zal her inneren, in de jongste Fransche nota de dood van majoor Montalègre aan Duitsche elementen ten laste werd gelegd. Wat betreft de sanctiën, in Maart aan Duitschland opgelegd, verklaart de Londen- sche correspondent van de „Temp-s", dat de officieele kringen in Engeland die kwestie zouden wenschen te zien geregeld door den Oppersten Raad, aangezien de commissie voor de waarborgen volgens hem niet het noodi-ge gezag heeft om te beslissen over de opheffing van de economische en militaire maatregelen, die door den Oppersten Raad zijn genomen. Hij voegt er aan -toe, dat er een stroom merk baar' is vóór een compromis, dat zou bestaan in het handhaven van de bezetting van het Roergebied en het opheffen van de douane- maatregelen. De Brltsche marinebegrooting, Londen, 3 Aug. Bij de toelichting van de marine-begroeting in het Lagerhuis betoogde Amery, de secretaris van de Admiraliteit, met nadruk, dat de politiek van het op stapel zetten van vier -groote oorlogsschepen, geen politiek was van uitdaging of wedijver, dool: enkel en uitsluitend een politiek van vervan ging der verouderde schepen. De „grandfleet" was niet alleen door de slijtage in en door den oorlog, maar ook tengevolge van de ervarin gen, in den oorlog opgedaan, in hooge mate verouderd geworden. Op het oogenblik waren er heele vloten in aanbouw van schepen, die onvergelijkelijk machtiger waren dan welk schip ook, dat in den slag bij Jutland in de vaart was geweest, terwijl wij slechts één Na-Jutland-slagschip bezaten. Ter beantwoor ding van de opmerking, dat wij den bouw van de vier schepen moesten stop zetten, hangen de de conferentie te Washington, zeide Ame ry, dat dit voorstel berustte op een volmaakt verkeerde opvatting omtrent het doel der conferentie. Het was -onwaarschijnlijk, dat er ouder de mogendheden, die aan de conferentie zouden deelnemen-, zullen worden gevonden, die zou den aanbieden de schepen, die zij gebouwd hadden of die zij aan bet bouwen zijn, (p sloe pen. En, gezien haar programma's van vlout- bouw, kan de bouw van onze vier groote schepen (of zelfs van tweemaal zooveel sche de wijze, waarop hij mij aanstaarde, heel vreemd en hij was blijkbaar opgelucht, toen hij mij- naar de auto terugbracht. „Ik sliep bijna den geh'eelen terugtocht en en de chauffeur had moeite <mJj wakker te krijgen. Het was dag geworden, maar fel koud, toen ik naar bed ging. „Toen ik wakker werd lag de vrouw vroe- selijk -te ijlen en moest ik een dokter ontbie den, ondanks haar verbod. Natuurlijk moest ik Vader toen van onze vreemde gast ver tellen en! hij- kreeg toen een aanval van woe de en zou haar, als hij gekimd had, hot huis uit gejaagd hebben. Ik was versteld, want hij is de Liefste goedhartigste man ter wereld, maar ik had toen nog geen flauw vermoeden van de waarheid. Hij vroeg, of zij met haar chauffeur iets naar de stad had gezonden, en hij keek erg oxithutst, toen ik heim zei, dat de man een brief ter bezorging voor haar had meegenomen. „De dokter keek heel ernstig toen; hij kwam en zei, dat hij1 een verpleegster zou zenden, maar toen die kwam, moest ik haar wegzenden. Mijnheer Mo Oormick, ik had een uur lang bij die vrouw gezeten en ik wist dat niemand anders van haar lippen mlocht vernemen, wat zij in haar ijlen! uit bracht 1 „Van het begin af aan was er geen hoop voor haar, maar het bleef op en neer gaan en ik paste -haar eiken dag en nacht op; ik iet zelfs niet toe, dat het tweede meisje mij een uur afloste. Wat zij in de ijlende koorts vertelde, vervulde met mij met walging en bitteren wrok, maar zij was een medemensoh, dat op het uiterste lag en ik kon niet anders dan alles doen wat mogelijk was, uit zuivere menschlievendheid. Deze week kwam een juffrouw bij my en vertelde, dat haar weer aangeboden werd mooie flanel k 145 ct. per el, later 125, en toen de juffrouw beslist niet wou koopen werd dezelfde flanel voor 60 cent verlaten. Die flanel is niet meer waard als 45 ets. per el, dus denkt niet, dat als je de helft biedt, dat je een koopje hebt, want dan is ze nog de helft te duurmen wees voorzichtig, net als met wollen dekens. Ik verkoop U een prima gebloemde wollen deken, rood en licht blauw k f 9.90 met een jaar garantie voor uitvallen enz. Men vergelijkt niet de prijzen die men voor een jaar besteed heeft, doch informeert eerst bij m\j naar de nieuwe prijzen, bijvoorbeeld 6-els matten f 1.29, betere mat ten f 1.85, natuurlijk heb ik ze nog wel beter, groote molton dekens 79 cl., kapok-bedstel- len vanaf f 23.50, maar er zit niet te veel kapok in, de prima kapok-bedstellen f 37.50, kapok-matrassen vanaf f 54.50 3-deelig, met prima geel of lichtblauw damasttijk, zwaar gevuld, met garantie f 72.50. Dus ieder zjj gewaarschuwd. Informeert eerst bij Zijden manteltjes met gekleurde kragen f 11.90. Ziet de Etalages. (Adv.) pen), geen wijziging brengen in het vraag stuk, dat d-e conferentie, zal hebben op te los sen. Ten slotte zeide Amery nog: „Onze poli tiek is eenvoudig een politiek van geleidelijke vervanging, teruggebracht tot de meest enge grenzen en uitgesteld1 tot den laatst moge) ij ken datum, die nog door de veiligheid des rijks werden toegelaten." De vier nieuwe schepen zullen kruisers zijn van het Hood-type, maar met betere bewape ning. 'Schepen van groote afmeting vormen nog altijd den grondslag, waarop de macht ter zeé berust. Parijs, 3 Augustus.. Het Journal verneemt uit Londen, dat de Valera en zijn ambtge- nooten het aanbod1 van de Engelsche regee ring aanvaarden, -onder voorbehoud van eeni ge wijzigingen ten opzichte van Noord-Ier- land. Naar de Rheini-sohe Ztg. uit goede bron verneemt, wordt het Britsohe -bezettingsge- bied in het Rijnland hersteld, zooals het vroeger was. In Bonji en Keulen worden de Fransche troepen vervangen door Britsche troepen. Berlijn, 3 Aug. De rijkskanselier, dr. Wirth, hield gisteren voor de Kamer van Koophandel te Breinen een rede, waarin hij zeide: Het wachtwoord- voor Duitsohland- moet nu zijn „door arbeid naar vrijheid". Overtuigd, dat de kern van de wereld-geschiedenis de -moraal is, inoet het Duitsche volk den weg van het recht gaan. Polen had- in Opper-Sile zië gesteund op de macht, niet zonder samen hang met mogendheden, die de idee. van het recht hadden moeten hoog houden. A-ls een bloeiend land was Opper-SÜezië aan de gealli eerden overgedragen; nu was het aan den rand van het verderf gebracht. Daarheen leidt het misbruik van macht I In het beslissende oogenblik voor Opper- Silezië doet spreker daarom nog een laatste beroep op het rechtvaardigheiusgevoel van de overwinnaars. Als men in de wereld de teekenen des tijd-s begreep, moest nu iedere moreele macht met donderende stem uitroepen ln de wereld1: eer biedig het recht van zelfbeschikking, dat met alle kracht en duidelijkheid in Opper-Silezië gesproken heeft; eerbiedig de democratische „De nacht, vóór zij stierf, kwam rij tot bewustzijn en zij begreep al-les en wist dat het einde naderde. Zij trachtte met gebroken stem mij te bedanken voor al de goedheid die ik haar bewezen had, en uit dankbaarheid vertelde zij mij de heele waarheid. „Jaren gel-eden, toen Vader in wanhopige financieele omstandigheden! verkeerde, had hij een- chèque vervalscht. O, -het is hard voor mij om u dat nu te zeggen, -bedenk hoe wreed het voor mij moet geweest zijn, om dat van de lippen van de ongelukkige vrouw te ver nemen. Vader was sterk geprovoceerd', want de man, wiens naam hij gebruikte, had hem in den nek gezien, maar het afschuwelijke feit bleef met dat al. Lang geleden heeft hij ah-oniem het bedrag ten volle vergoed, en de andere man is nu dood, maar op de een of andere manier was de vervalschte chèque in de handen van een bende afdreigers ge komen, door tusscbenkomst van een ontrou wen procuriersbed-iende, die de dhèque vond, toen hjj bij de bereddering van den boedel zym particuliere papieren! nazag. „De afdreigers hebben jaren lang Vader uitgezogen en hij was gebroken en op den rand van onder de voortdurende spanning te bezwijken. Verbeeld u, hoe ik mjj voelde, toeni ik inzag, dat ik als werktuig -gebruikt was om aan zijn vijanden het -geld over te geven, dat men mijn Vader afgeperst had. „De chèque en de brief die hem oompro- miltteerden, waren in het bezit van die me vrouw Atterbury, de de aanvoerster is van de grootste bende misdadigers, die ooit in Amerika georganiseerd is. Hun operaties strekten zich uit orver alle staten van de Unie en zij hadden honderdduizenden aan hun rampzalige slachtoffers in het heele land af gedreigd. Ik was naar het huis van mevrouw idee in de wereld, de vrijheid, als gij Europa niet aan ellen-de en verval ten prooi, aan den ondergang -gewijd wil zien! De roepstem van Duitschland moet de heele aarde rond weer klinken: geef, nadat het volk gesproken -heeft, Opper-Silezië een rechtvaardige grens, regel de kwestie zoo, dat niet een nieuwe haard van verderf ontstaat, -die Duitschland- en de heele wereld kan ten gronde richten. Wie welvaart -en socialen vooruitgang wil, moet rekening houden met het recht van Duitschland in Op per-Silezië. De rijkskanselier sprak nog eenmaal zijn vertrouwen uit in het juiste inzicht van de groote leiders der naties en dat de stem van (Duitschland niet ongehoord zou blijven in den raad der volken. De rijkspolitiek van Duitschland werd- geleid- door het denkbeeld van de vervulling van zijn plichten tegenover het buitenland-, door -het gevoel voor recht, arbeid en sociale vooruitgang. Dit gevoel voor de solidariteit van Europa en het gemeen schappelijk 'belang van alle v-olken bij vrijheid van democratie mag niet worden teleurge steld! Berlijn, 3 Aug. De definitieve uitslag der verkiezingen voor den bondsdag -der metaal bewerkers te Jena is thans bekend. Er wer den 403 aanhangers der Tweede en slechts 73 der Moskousche Internationale gekozen. Van deze 403 vertegenwoordigers behooren er 200 tot d-e soc. dem. en 203 tot de onafh. soo.-d'em. pptij. De „V-orwarts" en de „Frei-heit" deel-en mede, -dat die communistische arbeidersleiders Paul Eokert -en Karl Hagen uit het onder steuningsfonds van -het Berlijnsche proleta riaat 345 duizend mark hebben verduisterd. Het fonds was kort na de Januari-stakingen van 1918 in- het leven geroepen met het d-o-el, arbeiders, die wegens hun politieke overtui ging werden vervolgd-, en hun familie te on dersteunen. Uit de afrekening, rwelke beide he-eren op 15 April- hadden overgelegd, moest blijken, dat er nog -ongeveer 345 duizend mark bij een Berlijnsche bank -berustten. Thans is -echter uitgekomen, dat dit -geld op 250 mark na reeds in N-ovemher 1920 door Eokert en Hagen is weggehaald. Het verslag over den 'toestand van de kas, dat op de algemeene ver gadering der bedrijfsraden in Mei 1921 werd uitgebracht, was eveneens vervalscht. Maandag is d-e -opslagplaats van de Deut sche Kunstleder Fabriken te Brocknitz bij Dresden door onbekende oorzaak in de lucht gevlogen, waarbij drie werklieden zijn gedood en 14 lieden gewond, van wie verscheidene zeer ernstig. De materiele schade is zeer groot, ook in de naburige fabrieken, waarvan ie ruiten en dakpannen zijn vernield.De brandweer, die uit verschillende plaatsen ir len omtrek toegesneld was, slaagde er eersl aa uren in het vuur meester te worden. Dusse-ldorf, 8 Aug. Een groot gedeelte der bosschen van het Teutoburger-Woud staat in brand. Blusschen schijnt een onmogelijk heid te zijn. De -brand is vermoedelijk ver oorzaak door onvoorzichtigheid va neen boer. Het vuur vond ruimschoots voedsel in de dorre heide en grijpt snel om zich heen. De oppervlakte van het verbrande terrein kon zelfs n-og niet bij-benadering worden vastge steld, daar men tot dusver nog steeds pogin gen aanwendt het vuur meester te worden. Ook in het Zevengebergte is een reusach tige bo-sohbrand uitgebroken. Het geheele woud v-an Oe-lerg tot Mar gare ten-hof staat in vlammen. Het biusschingswerk heeft ook hier maar weinig succes. Frankrijk en Duitschland-, zoo wordt -er gemeld, zullen waarschijnlijk binnen enkele Atterbury toe -gezonden, maar die stervende vrouw wilde mij het -adres niet zeggen. Zij gaf echter toe, dat het do plaats van bijeen komst voor die onderaanvoerders van de bendie was -en dat de compromitteerende Stuk ken daar bewaard werden. „Een wild plan kwam bij mij op om in dat huis op de een of and-ere manier binnen te komen en di-e chèque en! dien brief te ver nietigen, waardoor Vader in zulke afschu welijke kluisters gehouden weid, en d'e weg daartoe werd mij gewezen door wat die vrouw mij verder zeide. Het bleek dat mevrouw Atterbury altijd een particuliere secretaresse in dienst had, die geen lid van de -bende was, oon de ver denking van zich af te wenden), en daarvoor een meisje koos, dat alleen stond en- geen kennissen had. Als ze dom, maar betrouw baar bleek, werd zij er dikwijs op uit gezon den, om geld van d-e slachtoffers in ontvangst te nemen, zoodat, als zij later in verdenking kwam, zij technisch gesproken, -schuldig was met de rest en men dat als wapen tegen haar kon 'gebruiken. Dat was nog niet voorgeko men, omdat mevrouw Atterbury er telkens weer een ontsloeg en haar verving door een and-er jong en tamelijk onbevattelijk vreemd meisje. De tijd was voor de tegenwoordige functionnaires gekomen om weggestuurd te worden, voor zij te veel te weten kwam, en ik besloot, als ik kon, haar plaats in te nement \„De vrouw ging snel achteruit en ik ver zocht haar, mij haren naaim te noemen. „Ik ben in uw leven gekomen, onbekend en op een wreede, laaghartige manier. Laat mij eruit heen gaan als een vreemde. Een vreemde, dat ben' ik. Eens heette ik Lucille en dat is voor het einde voldoende, Lucille dagen een nieuwe overeenkomst betreffen de dte vergoedingen aangaan. Deze overeen komst zou dan ter goedkeuring aan den Op persten Raad worden onderworpen, wanneer hjj de volgende week te Parijs bijeenkomt. Wij hebben onlangs gemeld, d'at het stof felijk overschot van Jaurès naar Albi in het Tarn-departement overgebracht zou worden. De ov-erbrengnig heeft plaats gehad en Zon dag, den zevenden verjaardag van den op Jaurès gepleegden moord, is de socialisti sche volksleider er plechtig herdacht. Een lange stoet, opgesteld- in de -arbeidsbeurs heeft in plechtig zwijgen 'langs het graf van Jaurès gedefileerd, kransen en bloemen daaro-p neergelegd. De syndicale en socialis tische organisaties, uit het Tarn-departement waren vertegenwoordigd. Ook te Perpignan is het Zondag de dag van Jaurès geweest. Een gedenkteek-en ter huldiging van Jaurès is er aan de stad Per pignan overgedragen, waarbij ook tal van niet-sociialistische Senatoren en Kamerleden, tegenwoordig waren. Juffrouw Madeleine Roch van de Ooimédie Franqaise heeft bij de ze gelegenheid een ode aan Jauxés voorge dragen en stukken uit zijn werken voorge lezen. Tot dusver was er nooit iets bekend -gewor den van den ondergang van d-e Suffren, -het Fransche oorlogsschip, diat in November 1916 met een bemanning van 720 koppen vergaan is. De Gaulois zegt thans, na inlich tingen aan het ministerie van marine inge wonnen te hebben, mede te kunnen doelen, dat een Duitsoh -krijgsgevangene, die ge diend heeft op een duikboot, de waarheid be kend heeft gemaakt. Bij het vallen van den avond op 25 Novem ber 1916 bevond de Suffren zich ter hoogte van -de Portuge-esche kust toen zij twee duik- booten ontmo-ette. Een van deze, de U 52 schoot een torpedo af, die de Suffren blijk baar in het magazijn getroffen heeft, want er volgde een verschrikkelijke ontploffing en binnen enkele seconden was het groote oorlogsschip met man en muis verdwenen. Het officie-el legerbericbt van 1 Aug. meldt, dat vliegtuigen de -troepen o-p den -berg Ar- ruit, die door generaal Navarro worden aan gevoerd, en andere kleine posten van voed sel voorzien. Navarro meldt, dat de rebellen uit 2000 M. afstand 48 schoten op hem richtten, die groo te verliezen veroorzaakten aan man-schappen en vee. Behalve in de buurt van Nador en Bent Nagafar, waar de rebellen sterk zijn en bij Anoel, waar hun staf is, -zijn -zij' verspreid en waarvan de dosis niet voortdurend verhoogd behoefd te worden, dat zeer zacht werkt en niet heftig purgeert, en zioh gemakkelijk laat innemen, vindt men ln Foster's Maag- pillen. Prijs 0.65 per flaoon, alom verkrijg baar. PEtran-gère! Als u echter nog meer medelijden voor mij hebt in uw warme, jonge hart, be hoed mij dan voor een begrafenis door hun toedoen! Stop mij ergens stilletjes weg, ilk bid u, ln een graf zonder opschrift." „Zij -stierf bij het aanbreken van den dag en daarna ging ik naar beneden en had een gesprek met V ader. Ik hoop nooit weer zulk een uur te doorleven! Zijn verdriet en schaamte waren zielig, maar hij scheen ook opgelucht, dat ik ton langen leste de waar heid wist Hij was geheel -in het nauw gedre ven -en bijna krankzinnig. „Hij trof de beschikkingen voor d-e begra fenis van de vrouw op een klein vergeten kerkhof in de buurt De lijkschouwer was een oude vriend en alles werd heel kalm en zonder moeilijkheden geregeld. „Toen dat voorbij was, zei ik tegen Vader, d'at ik hem voor verdere vervolging zou kun nen behoeden, als hij er in toestemde naar een sanatorium te gaan eni het gerucht te laten- verspreiden, dat zijn geest voorgoed gekrenkt was, zoodat de bende haar bedrij vigheid in zijn richting zou staken, tot mijn doel bereikt was. Ik deelde hem geen bijzon derheden mede over mijn plan, want hjj zou er nooit in toegestemd hebben, dat ik gevaar liep, maar zijn gefolterde geest wa-s op het punt om te bezwijken en bij keurde mijn voorstel hulpeloos goed.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1