I „DEN BURG". Tweede Blad. VAN ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. Te 's-Gravenhage slaagde voor het exa men Hoogduisch L. O. de heer P. Klaassen, alhier. Te Amsterdam «daagde voor het examen hoofdaote mej. P. Langendaim alhier. Te 's-Gravenhage slaagde voor het, exa men Hoogduitsch L. O. de heer P. M. v. A güfcte alhier. Concert te. geven door de Muziekvereert „Wixmuhut" op Maandag 8 Augustus van 8 tot hall 10 uur in 't Plantsoen. 1. L® boia vivant W. t. P«rck 3. usk Vestal® Ouvertur® J. O KjJjtner 8. Flanoailles Valie We®ly Bestrijding werkloosheid Op initiatief van den Wethouder voor So ciale aangelegenheden te Helder, is aldaar op Donderdag 4 Augustus 1921 in het gebouw van den Dienst der Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsverzekering een bijeenkomst gehouden van gemeentebesturen behoorende tot de Districts-Arbeidsbeurs te Helder. Deze bijeenkomst werd mede door den Directeur der District-Arbeidsbeurs bijgewoond. De vergadering, die ten doel had ter bestrijding van de werkloosheid bij de Regeering aan te dringen op het verschaffen van productief werk, waarbij voornamelijk het oog gevestigd was op de werkzaamheden, verbonden aan de drooglegging van de Zuiderzee, was bezocht door vijftien burgemeesters en afgevaardig den van gemeentebesturen, vertegenwoordi gende twaalf gemeenten tot het District be Eoorende. Eenstemmig' werd toesloten, een adres te zenden, over het onderhavige onder werp, aan de Ministers van Waterstaat en Arbeid en dit adres in afschrift te zenden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal dien Directeur-Generaal der Zuiderzeewer ken en de Vereeniglng van Nederlandsche Gemeenten. Eveneens werd besloten een commissie te benoemen uit de tegenwoordig zijnde gemeentebesturen, om de adressen in audiëntie 'bij de 'bedde ministers toe te lichten, Waterverspilling. Naar men ons mededeelt, wordt door he' Gemeentebestuur tegen waterverspilling waartegen den laatsten tijd meermalen is gewaarschuwd streng opgetreden. Een bewoner van de Keizerstraat en van den Kanaalweg werden reeds van de water leiding afgesneden wegens gebruik van lei dingwater voor hét afspoelen van ramen en het schrobben van straten. Openbars Leeszaal en Bibliotheek. De leeszaal werd ln de maand Juli be zocht door 744 mannen en 148 vrouwen, totaal 887 personen. Uitgeleend werden 868 studieboeken, 1448 romans en 1128 kinder boeken, totaal 2989 banden. De navolgende werken weiden aange schaft: ten Bosch; De electrötechnlsohe school dl. 2, 4 en 5. CJarry van Bruggen. Prometheus. K. van Bruggen. Koning Adam. de 'Haan; Het Joodsche lied. Heyersmans; Brief in schemer, Myera; De tmenschelijke persoonlijkheid, Stam; Schriftgezag, Vermeylen; Geschiedenis der Europeesche plastiek en schilderkunst, Wiahman; Misdaad, straf en maatschap pij; Praeadviezen v. h. Ned. Inatli v. volks huisvesting. Dpor de Centrale vereen, voor öpenb. Leeszalen werd onlangs een geschriftje uit gegeven: Techniek voor jongeren. Dit be vat een boekenijat met technische werken, speciaal geschikt voor jongeren. Er zijn te mers zooveel jongelui, die belangstellen ln de techniek en die er iets over willen lezen, zonder een bepaalde vakstudie ervan te ma ken. Voor dezen nu werd het lijstje samen gesteld. De boeken zijn van een algemeen ontwikkeld karakter. Van genoemde lijst, waarvan wij reeds vele werken in bezit hadden, werden nog do navolgende aangeschaft: Brand. De auto mobiel en haar behandeling, Bramer Speuxath; De practisch machinist, De prao- iische stoker, Dunoan. Techniek en weten schap - Gibson. Do lotgevallen van een electroon, Friedhoff. SoheepsdJeseliraoto- ren, Motsch. Kennis van werktuigen, Neuburger. Ik kan goochelen, Suther- land. Scheikunde en techniek. Zij, die dus iets willen weten van schei- ;kiundige proeven, machines, werktuigen, enz. kunnen hun hart ophalen. Teni geschenke ontvangen: Hellingman Hulpmiddel tot leniging van den woningnood Jaarverslag Arbeidsbeurs Helder. GEMEENTERAAD. Verschenen is een vervolgagenda voor de Raadsvergadering op Dinsdag 9 Augustus a.s. Zij vermeldt de volgende onderwerpen: Mededeeling van Gedeputeerde Staten namens den Minister van Arbeid/, dat de ge vraagde machtiging voor een vergunning boven het maximum ten 'behoeve van de N:V Zeebad Huisduinen niet 'kan worden ver leend. (R.B. van 8 Mei 1921). Schriftelijke vraag gesteld d-oor het raads lid J. J. Schoeffelenberger inzake het .bezoek van sollicitanten door hoofden van scholen. (Het antwoord van Burgemeester en Wet houders wordt hierbij ter visie gelegd). Beschikking van Gedeputeerde Staten op het bezwaarschrift van P. Bais tegen zijn aanslag in de plaatselijke directe belasting haar het inkomen. Stuk, ten aanzien waarvan, wordt voorge steld het in handen te stellen van Burgemees ter en Wethouders om prae-advies: Voorstel der Raadsleden J. H. Staalman, H. P. Baak, L. F. van Loo en B. Zondervan, tot aanvulling der Alg. Politieverordening inzake beteugeling van drankmisbruik. Voorstel met 'betrekking tot het verzoek der A. H. W. V. tot oprichting eener Hoo- gere Handelsschool. Oninvorderbaar verklaring plaatselijke di recte belasting naar het inkomen. Voorstel' om eervol ontslag te verleenen aan Mej. D. Blom als onderwijzeres in de nuttige en fraaie handwerken aan de U. L. O. School dn de Molenstraat. Hoogere Handelsschool. Bij adres aan den Raad van 28 Mei jJL ver zoekt het Bestuur der HeJdersche Winke- liersvereeniging, van welke Vereeniging thans uitgaat de instandhouding van de Han- delsdagschool met 3-jarigen cursus, goedkeu ring tot oprichting met ingang van 1 Sep tember 1922 van een hoogere handelsschool, m. a. w. om op de Middelbare Handelsschool met 3-jarigen cursus een Hoogere met twee jarigen cursus te plaatson. Uit de memorie van toelichting tot het adres blijken de motieven, op grond waarvan het Bestuur der Winkeliersvereeniging meende tot oprichting van die school met 1 Sept. 1922 te moeten overgaan. Met deze motieven kunnen B. em W. zich over het al gemeen zeeT wel' vereenigen en het College is dan ook van meening, dat de oprichting van een Hoogere Handelsschool in deze ge meente werkelijk in een 'behoefte zal voor zien. B. en W. werden in deze meening nog versterkt, toen het meergenoemde Bestuur bij schrijven van 4 Juli jJ. verzocht om reeds inplaats van met ingang van 1 September 1922 -met ingang van 1 September 1921 deze Hoogere Handelsschool te mogen openen, zulks op grond van een aan het Bes-tuur ge richt verzoek van een tiental ouders, die hun kinderen- die school wilden laten bezoeken. Een verklaring van meerdere ouders is als nog toegezegd'. B. en W. hebben over deze aangelegenheid tevens advies ingewonnen van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs en de Commissie van Bijstand voor het Onder was. Uit die adviezen blijkt, dat beide Com missies zich met de oprichting der onderwer pelijke school met ingang van 1 September 1921 kunnen vereenigen. De Commissie van Bijstand evenwel merkt op, dat zij tot deze oprichting alleen kan medewerken, indien de overneming van de school d/oor de gemeente uiterlijk met ingang van 1 September 1922 zal plaats hebben. Naar aanleiding van deze opmerking dee- len B. en W. den Raad mede, dat zij voorne mens zijn tijdig vóór 1 September 1922 van den Raad' eene beslissing te vragen of de school' ai dan niet een gemeentelijke instel ling zal worden. Voor wat de financieele gevolgen van het onderwerpelijke verzoek betreft, meenen B. -en W. nog het volgende te moeten opmerken. Uit een door het Bestuur overgelegde be rekening blijkt, dat voor de oprichting der school voor een geheel jaar een meerder be drag nooidlg is van 2000, zoodat de meerdere kosten van de geheele school over 1021 zullen bedragen 000.001/» of rond 070.Volgens een schrijven van den Minister van Onder- wils, Kunsten en Wetenschappen is deize be reid de toekenning van een buitengewoon Rijkssubsidie tot ten hoogste 50% der meer dere kosten te bevorderen, zoodat, indien ook de Provincie de gebruikelijke 10% subsidie verleent, de meerdere kosten voor de ge meente voor 1921 rond 208 zullen bedragen. Zal de Provincie, waarvan nog geen toezeg ging is verkregen, bedoelde 10% subsidie niet verleenen, dan zal van de gemeente een bedrag gevraagd werden van rondl ƒ885. Voor 1921 zijn deze kosten voor de gemeente dus naar B. en W. meenen geen 'bezwaar. De kosten over 1922, volgens de door het Bestuur ingediende begroeting voor dat jaar, zullen echter aanmerkelijk meer bedragen. Het subsidie voor dat jaar door de gemeente te verleenen, wordt geraamd op 18200. Op de begrooting voer 1921 is voor subsidie voor de Ilandel «dagschool uitgetrokken een be drag van 4500, welk bedrag, indien de Hoo gere Handelsschool gedurende het geheel© jaar zou hebben bestaan, zou moeten worden vermeerderd met 800, zoodat dan het totaal subsidie 5800 'ZOU hebben bedragen. Toch meenen B. en W., dat deze .meerdere kosten de oprichting van de Hoogere Han delsschool ln deze gemeente niet mogen1 te genhouden, te meer neg omdat anders de ouders, die verzochten reeds met ingang van 1 September 1921 de school te openen, vol gens overgelegde verklaring, hunne 'kinderen naar de Hoogere Handelsschool te Alk maar zullen zenden, hetgeen ook belang rijke offers van de gemeente zal vorderen, op grond van het feit, dat de gemeente Alk maar voor eiken leerling uit een andere ge meente afkomstig een zeker bedrag als ver goeding der voor die ge/meente overblijvend© kosten heft.Dit toedroeg voor 1921 reeds 225 per leerling. Het aantal van 10 leerlingen zal het vol gend' jaar, wanneer de leerlingen, die thans de Handelsdagschool bezoeken, de derdie klasse hebben doorloopen, zeer zeker nog aanmerkelijk stijgen, waardoor automatisch de kosten vo-or de gemeente hooger worden. En dan n-og blijft het bezoeken van de Hoo gere Handelsschool alleen mogelijk voor de beter gesitueerden. B. en W. stellen daarom den Raad voor op het door het Bestuur der Heldersche Winke liersvereeniging gedane verzoek gunstig te beschikken. Ingezonden mededeeling. HOTEL - CAFÉ - RESTAURANT Om kennis te maken met onze uitstekende keuken en het gezellige zitje op de bovenzaal, bieden wij des Zondags van 5—7 uur DINERS aan cl ff 1.50 per persoon. Scholenbouw. In de Raadsvergadering van 3 Mei. JJ. werd overeenkomstig een voorstel van B. en W. besloten tot het bouwen van twee o. 1. scholen aan de Van Galenstraat. Bij dit voorstel waren B. en W. uitgegaan van de veronderstelling dat het M. U. L. O. onderwijs met September 1921 in deze ge meente reeds zoo'n vlucht zou hebben ge kregen', dat dit onderwijs niet meer alleen in de school aan de Molenstraat zou kunnen worden gegeven. Het lag dan ook oorspron kelijk in de bedoeling bij de reorganisatie van 1. o. in deze gemeente, waarvoor den Raad binnen afzienbaren tijd de noodige voorstellen zullen worden gedaan, school no. 8 aan de Hoofdgracht als tweede M. U. L. O. School te bestemmen. Het is echter gebleken dat de school in de Molenstraat met den aanvang van den e.v. cursus genoeg ruimte zal bieden om de leer lingen te kunnen herbergen, zoodat een twee de M. U. L. O. School, althans momenteel alen noodig is. en school no. 8 als gewone lagere school kan worden ingericht. Bovendien is ingekomen een verzoek van het Bestuur der Vereoniglng „Laat de Kin- derkens tot Mij komen" om gelden beschik baar te stellen voor den bouw van een bij zondere school, welke school moet. worden bestemd voor 271 leerlingen. Het aantal leer lingen der openbare scholen zal derhalve ook hierdoor aanmerkelijk verminderen. De Hoofdinspecteur van het L. O. in de derde inspectie met wien B. en W. over deze aangelegenheid hebben gecorrespondeerd is van meening, dat het onder deze omstandig heden niet noodig Is reeds thans twee nieu we scholen te stichten, terwijl ook de Com missie van Bijstand voor het Onderwijs, wier advies B. en W. over de onderwerpelijke zaak hebben ingewonnen de meening van den Hoofdinspecteur deelt. De Commissie echter acht het wenschelijk het gebouw zoo danig in te richten, dat, indien mocht blij ken, dat de schoolruimte voor het lager On derwijs niet voldoende is, alleen een vleu gel bij deze school zou behoeven te worden bijgebouwd', en met één centrale verwarming en één lokaal voor lichamelijke oefening zou kunnen worden volstaan. Het College van B. en W. is in afwijking van de meening van den Hoofdinspecteur en de Oommissie van Bijstand er nog niet ten volle van overtuigd, dat werkelijk met den bouw van een school kan worden volstaan, doch kan er genoegen mee nemen, dat mo menteel één school wordt gebouwd, opdat met 1 September 1922 althans deze sohool gereed zal zijn. Indien later toch een twee de sohool noodig zal zijn, zullen de noodige voorstellen voor den bouw hiervan alsdan worden gedaan. Bij Raadsbesluit van 8 Mei jl. was aan het College tevens machtiging gegeven voor den bouw van de twee scholen een tijdelijk sub sidie uit 's Rijks kas aan te vragen. Het komt B. en W. wenschelijk voor ook voor den bouw van deze eene sohool een aanvrage voor het verstrekken van een tijdelijke sub sidie te doen. In verband met het vorenstaande stellen B. en W. den Raad voor: le. in te trekken het besluit van 8 Mei 1921 tot het stichten van twee scholen elk voor 7 klassen en als plaats waar de te bouwen scho len zullen worden gevestigd, aan te wijzen de peroeelen kad. bekend in Sectie E no. 1210 en 8854; ÉÉI 2e. te besluiten tot het bouwen van één sohool imet 7 klassen; 3e. als plaats, waar de te bouwen school zal worden gevestigd, aan te wijzen de per oeelen kad. bekend seotle E no. 1210 en 8854, ln elgendam toebehoorende aan de gemeen te en gelegen aan de Van GaleDstraat. 4e. B. en W. te machtigen voor de uit den bouw der school en den aankoop van meu belen voorvloeiende kosten een tijdelijk sub sidie uitRijkskas aan te vragen van 50 Beroepskeuze. In verband met het bepaald» in art. 2 der Verordening tot regeling van de voorlich ting bij de beroepskeuze ln deze gemeente lebben B. en W., na overleg met de bestaande Commissie tot regeling dezer aangelegenheid, de volgende aanbevelingen ter 'benoeming van leden dier ComJmbwle aan den Raad doen toekomen: J. O. H. Gratama—v. d. B®rg. 1. A. Zuidervliet. 2. W. Boeiers. Grondaankoop. Bij adres aan den Raad, werd aan de ge meente voor de som van 12000 aangebo den het eeuwigdurend recht van erfpacht van den grond met de daarop staande ge bouwen, gelegen aan de Buitenhaven, kadas traal bekend gemeente Helder, Sectie O, Nos. 5714, 6715, 0254, 6255 en 6258, met uitzonde ring van den grond en de loods, thans in gebruik bij de aannemers Bot en De Vries, alsmede den grond in het verlengde van deze loods tot aan den waterkant Binnen haven. De rechthebbenden M. A. Kolster, J. H. Staalman, J. Zwagerman en T. R. Zegel heb ben voor eenige maanden een soortgelijk schrijven gericht aan het College van B. en W. waarop werd geantwoord, dat het aan bod ais zoodanig geen waarde had voor de gemeente, omdat de erfpachters een gedeel te van het terrein aan zich hielden en de ge meente alzoo niet de beschikking over het geheel zou krijgen. B. en W. hebben de hee- ren Kolster c.s. daarbij tevens uitgenoodigd mede te werken tot overdracht van het ge heele complex aan den gemeente Helder. Hierop wenschen zij blijkbaar niet in te gaan, omdat zij thans een uitspraak vragen van den Raad. Naar B. en W. met zekerheid meenen te weten, ligt op bedoelde gronden een altijd durend servituut, dat zij voor geen ander doel mogen worden gebezigd dan voor scheeps werf. B. en W. meenen derhalve, dat een som van 12000 voor het geheele complex een behoorlijk bod is en stellen den Raad daar om voor aan adressanten1 12000 te bieden voor het geheele oomplex. BINNENLAND. De kruiser „Java' Naar wij vernemen, zal de ministeu van marine ad interim, de heer Van Dijk, zich heden naar VLissingen begeven voor het te water laten van den kruiser „Java". De tabaksbelasting. Het U. D. meldt: Naar ons bij geruchte ter oore kwam, zou de nieuwe minister van financiën, rnr. De Geer, voornemens zijn een wetsontwerp in te dienen tot intrekking van de wet op de tabaks-accijns. Wij geven dit bericht onder alle voorbe houd weer. Bezuiniging. Het persbureau van de Centrale van Ver- eenigingen van personeel in 's rijksdienst meldt: Het hoofdbestuur der posterijen en tele grafie heeft per advertentie candidaten op geroepen voorhet ambt van Merk bij het hoofdbestuur der posterijen. Naar aanleiding van dezen oproep heeft het bestuur van de Centrale van Vereeni- gingen van personeel in 's rijks dienst aan de regeerang geschreven: Van alle kanten' wordt op bezuiniging op de uitgaven ten .behoeve van den rijksdienst, aangedrongen, en zeer sterk leeft de overtui ging, dat het aantal rijksambtenaren noode- loos groot is. Niemand minder dan prof. Mr. M. W. F. Treub, oud-minister van financiën en voorzitter van de centrale oommissie voor georganisered overleg in ambtenarenzaken, sprak ais zijn meening uit, dat, zco er gelden noodig waren voor een betere salarieering van sommige groepen ambtenaren', deze ge vonden kunnen worden, door bezuiniging op bet aantal. Deze meeninig wordt door velen onder schreven, o. a. door den directeur-generaal dier posterijen en ook het bestuur van de Centrale acht toeteekenende inkrimping van het aantal ambtenaren bij een rationeele werkverdeeling mogelijk en het 1b bereid, ln deze richting mede te werken, indien er geen slachtoffers worden gemaakt. Het stelt zich op het standpunt, dat een ambtenaar, een maal vast aangesteld, niet anders mag worden ontslagen, dan om redenen, aan eigen schuld te wijten, en dat op wachtgeldstelling', mede om cte daaraan' verbonden kosten, waar mo gelijk, moet worden vermeden. Het groote aantal rijksambtenaren brengt mede, dat er dagelijks plaatsen openkomen; indien deze plaatsen nu bezet worden door geschikte, elders overcomplete of niet on misbare krachten, komt men tot een geleide lijke inkrimping zonder slachtoffers. Het bestuur voornoemd heeft reeds een onderhoud gevraagd' aan den minister van binnenlandsche zaken, tijdelijk voorzitter van den raad van ministers, teneinde de re geering van zijn zienswijze inzake het be- zuinigingsvraagstnk in kennis te stellen, diooh wacht nog steeds op antwoord'. Het is bekend, dat de bezuinigingscom missie reeds de aandacht van de regeering heeft gevestigd op bepaalde takken van rijks dienst, waar het aantal ambtenaren noodeloos croot wordt geacht. Om deze reden verzocht het bestuur van de Centrale van Verecnlgilngen van perso neel in 's rijksdienst zeer dringend, alleen dan nieuwe ambtenaren aan te stellen, als bij onderzoek is gebleken, dat geen geschikte krachten elders kunnen worden gemist voor de 'bezetting van de opengevallen plaatsen. zitter van den Bond van hotel-, café- en res- taurantpersoneel, den heer Van Heusden. Hij verklaarde ons, dat er nu niets rest dan bit tere strijd, totdat de overwinning bevochten is, en dat het personeel niet zal aarzelen, dien strijd met alle beschikbare middelen te voe ren. Morgen, Zaterdag, vergadert het bonds- bestuur te Amsterdam, om verder zijn hou ding te bepalen. UIT DEN OMTREK. staking van het hétel- en cafi restaurant- personeel. Horecaf heeft gisteren het volgende tele gram gezonden aan den heer Wibaut, waar nemend burgemeester van Amsterdam. Naar aanleiding van en ln vervolg op ons onderhoud van gisteren heeft het dagelijksoh >estuur van Horecaf ln zijn vergadering van hed'en als zijn meening uitgesproken, dat het niet kan afwijken1 van het üi de met u gewis- solde telegrammen ingenomen standpunt met betrekking tot het tegenwoordig bestuur van den Bond van hotelpersoneel. Indien deze bond .andere afgevaardigden aanwijst, blijft het bestuur bereid, opnieuw rechtstreeks overleg te plegen, waarbij als uitgangspunt ware te nemen de op 10 Juli 1. afgebroken besprekingen. Evenwel meent het bestuur roods thans nog als voorwaarde voor een vorder overleg te moeten stellen: 1. dat daaraan deelnemen alle bestaande wericnemera-organisaties, te weten de Bond van hotel café- en restaurantpersoneel in Ne derland, de R. K. Bond en de Koksvereenl- ging la Residence (deze laatste, zooals van zelf spreekt met betrekking 'tot het koksper- soneel); 2. dat, zoodra over de algemeene grond slagen voor een verder georganiseerd over- eg overeenstemming ls verkregen, de sta- cing onvoorwaardelijk zal worden opgeheven. Waar, naar het oordeel van Horecaf, van werknemerszijde op hoogst lichtvaardige wijze, zonder voldoende en duidelijk omlijn de gronden en zonder dat alle middelen tot minnelijke regeling waren uitgeput, een sta king is geproclameerd, zou Horecaf in geen geval kunnen toezeggen het op de oude plaat sen terugnemen van alle stakers, tengevolge waarvan trouwgebleven en ander werkwil lig personeel zou moeten worden ontslagen, mede doordat wegens de algemeen ongun stige economische toestanden in vele be drijven minder personeel noodig ls. Het terugnemen van het personeel, dient aan het individueel oordeel van de werk gevers overgelaten te worden. Het dagelijksoh bestuur verklaart zich in- tusschen bereid, er bij de leden op aan te dringen, zooveel mogelijk het vroegere per soneel weder te werk te stellen, waarbij eeni ge wisseling van patroon somtijds wensche lijk zal blijken. Het bestuur van Horecaf is nog van mee ning, dat bij den huldigen stand van zaken en in verband met het bovenstaande althans op dit oogenblik geen aanleiding bestaat om tot verdere oplossing van het conflict de be middeling van derden in te roepen. Overeenkomstig het onderhoud van giste ren verzoekt het bestuur van Horecaf u be- .eefd, den inhoud van dit schrijven ter ken nis te willen brengen van de personeelbon- den. Naar aanleiding van het besluit van Hore caf, om zijn standpunt ten aanzien van de staking onverzwakt te handhaven, heeft de N. R. Ot. het oordeel gevraagd van den voor- Anna-Paulowna. Staking van landarbeiders. Uit Anna Paulowna wordt ons gemeld: Het kwam ons ter oore, dat er een staking onder de landarbeiders zou uitgebroken zijn. We zjjn toen dadelijk maar eens op verken ning uitgegaan om te zien wat er van waar was. In den Westpolder bleek ons al heel spoedig, dat het gerucht in zijn algemeenheid onmogelijk juist kon zijn, want hier en daar zagen wij arbeiders aan het werk. Allereerst begaven wij ons naar den voor zitter der afdeeling van den Christelijken Landarbeidersbond. Deze bleek niet thuis, tmaar'aan het werk en zou eerst 's avonds thuis komen. Ook de secretaris, ofschoon los arbeider, was aan het werk en zou insgelijks 's avonds te spreken zijn. Van een algemeene staking, zóóveel was ons nu inmiddels wel duidelijk,, bleek dus in elk geval geen sprake. Intusschen was bet bij twaalven geworden en zoo hadden wij het geluk, den heer Van Oeveren, insgelijks bestuurslid der afdeeling, thuis te treffen. Deze vertelde ons, dat alleen bij werkge vers, die bet collectief contract geteekend hadden, gewerkt mocht worden. De bloemis ten, die meerendeels om de Zuid wonen (Sas- senheim, Hillegom, enz.), hadoen dit reeds vroeger gedaan, vandaar dat in het bloem- toollentoedrijf in den Westpolder niet gestaakt werd'. Wat verder de Christelijke arbeiders betreft, waren er slechts twee in staking, doordat zij werkten bij een patroon, die niet geteekend' had. De modernen, zoo werd ons voorts medegedeeld, hadden de leiding, maar de Christelijken, al bepaalde zich, als gezegd, bij hen de staking voor het oogenblik slechts tot twee arbeiders, hadden in ieder geval hun steun toegezegd en als ize een zaaltje konden krijgen, zouden zij van avond' in huis houdelijke vergadering 'bijeenkomen, om hun houding nader vast te stellen. Later vernamen wij nog, dat vanmorgen (Vrijdag) nog verscheidene werkgevers in den Westpolder geteekend' hadden. We gingen vervolgens naar dien heer G. van den Berg» voorzitter der afdeeling van den Katholieken Bond, die ons mededeelde, dat van de Katholieken slechts drie in sta king waren, omdat de anderen in dienst wa ren bij werkgevers, die hadden geteekend, of omdat zij werkten volgens het contract, zooals dat reeds lang om de Zuid bestaat. Voorts vernamen wij nog van den heer Van den Berg, dat herhaaldelijk de werkgevers tot een gemeenschappelijke vergadering wa ren uitgenoodigd, teneinde tot een gezamen lijke arbeidsregeling te kamen, doch van werkgeverszijde was de opkomst heel gering geweest en van het door ae arbeiders aange boden oolleotief contract Wilde geen hunner weten. Tenslotte echter hadden een tiental werkgevers zelf een contract opgesteld en hpewel de arbeiders daarbij heel wat oon- oessies moesten doen, was het door de arbei dersorganisaties aanvaard en het ls dit laat ste oont/ract, waar het eigenlijk om gaat. Bij de werkgevers, die ook dit oontract (een oon- traot dus, door werkgevers zelf ontworpen), niet wilden onderteekenen, zou Donderdag morgen het werk worden neergelegd. Op dit oogenblik, zei de heer Van den Berg, is er reeds geteekend door 47 werkgevers en hij vertrouwde, dat dit aantal nog wel zou toe nemen. Immers, niet één, die bezwaar tegen het oontraot zelf had, maar velen weigeren te teekenen, omdat zij zich niet wilden laten dwingen. Doch ook het aantal stakers zou, naar hij meende, wel toenemen, daar die losse arbeiders, als het werk bij een gowilLig werkgever morgen of in de vol gei wié week klaar mocht zijn, dan toch niet bij een onwil lige ln dienst zouden gaan. Aan don anderen kant echter waren enkelen van de modernen, die, verlokt 'door een hoog loon, hun lidmaat schap hadden opgezegd. Van don heer B. Looij, voorzitter der mo derne aangeslotenen, vernamen wij, dat zij hedenavond een huishoudelijke vergadering in „Veerburg" zouden hebben en ook hij verklaarde, dat geen enkel werkgever nog bezwaar tegen de in het laatste contract op genomen en door de arbeiders aanvaarde voorwaarden hadgemaakt, maar dat velen enkel weigerden te teekenen, omdat zij niet gedwngoen wilden worden. Daar hij zelf heel den dag b(j een omler- teekenaar van het contract aun het werk was geweest, kon hij ons evenwel over den stand der staking niet volkomen inlichten. HU ging juist op weg om eens poolshoogte te nemen. Natuurlijk trekken de stakers door den Polder, om zoo mogelijk de werkwilligen tot het neerleggen van don arbeid te bewegen ven het schijnt, dat dit niet juist altoos even vriendelijk geschiedde, ofschoon wij slechts van één geval vernamen, waarbij het tot hand tastelijkheid kwam. Uit het bovenstaande blijkt, del er van eei algemeene staking der land- en tuinarbe ders niet gesproken kan worden. Op het land van den heer L. Raven zijn verscheidene schapen door iosloopenrle hon den verscheurd. LUCHTVAART. Vanwege de militaire luchtrvaartafdeeling wordt omtrent het vliegongeval, dat Woens dag nabij Zierikzee heeft plaats gehad, het volgende meegedeeld: Luitenant ter zee-vlieger H. G. de Bruyne was Woensdag-te Soesterberg met de luit der vesting-artillerie Peeters als waarnemer opgestegen met een verkenningsvliegtuig van de militaire luchtvaartafdeeling aldaar. In de nabijheid van Zierikzee is het toestel omlaag gestort. Luitenant ter zee De Bruy ne werd zoodanig gewond, dat hij niet ver voerd kon wordien en dus te Zierizee moet worden verpleegd. Zijn toestand laat zich intusschen niet ongunstig aanzien. Luite nant Peeters kwam er met lichte verwondin gen af. Het vliegtoe«rtel werd vernield. Nadere bij- v 4. FrUhlingserwacherv Romance van E. Bach 5. Fleurg das Bols Fantasie W. r. Perck 6. Les Dragons de Villars (sur 1'Opera) Aimé Maallaat 7. Chanson de Route v. Guillaume Ingekomen Stukken. Ingekomen stukken, ten aanzien waarvan wordt voorgesteld ze voor kennisgeving aan te nemen: M®vt. Q. H. Th«uid®r. d. Vlitth. 1. Mevr. B. A. Ketner—dj Jongh. J. Dibbetz—Roioenil. 2. A. J. Beesellng. 1. G. C. Dibbetz, 2. A. Slingervoet Rarnont 1. E. Bos. 2. 1. Y. Lunshof. 2. J. Jagor. 1. Jhr. H. Rapn&rd. 2. "VV. A. Bijvoet. 1. J. Kipperniïui. 2. R. O. Kruk. 1. J. Gom os. 2. M. A. Kotster. 1. A. G. A. Verstegen. 2. II. 8. Peters. 1. F. B. A. Meijer. 2. J. de Vries. afgevaardigden van den Hel 2. L. F. v. Loo, Belang", Ver v. Pers. ih 1. A. A. Valkhoff, 2. G. A. Minnes, 1. H. P. Baak, ersehen Bestuurderabond afgevaardigden van „Onderling 'n 's Rijksd. afgevaardigden' van R.-K. en Ohr. Vakorganisaties. 1. J. J, Janzen, afgevaardigden van don Bond 2. H. J. Marinus,van Ned. Onderwijzers. 1. C. Brinkman, 2. J. Mefjer,

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5