Het is een schandaal ITALIË, Fascisten en communisten. „Tempo'1 en „Messagero" maken melding van een reeks conflicten tussohen fasoiston en oonnmunlsten waarbU één doode en vijf tien gewonden vielen. I errara werd ernstig door een brand beschadigd, die volgens de „Temps" werd gesticht door communisten imiet het doel de dossiers betreffende de Ka merleden Boginko en Zirardini te vernieti gen. Er zijn vier communisten als verdach ten aangehouden. SPANJE. De Spanjaarden In Marokko. Madrid, 0 Augustus. Over zes dagen zullen er 60.000 man te Metiilla zijn, en zullen 80.000 man die garnizoenen van Oeuta, Tetoean en Larragj hebben versterkt. De opstandelingen leveren verwoede ge vechten tegen de overblijfselen van de ko- Ionne van generaal Navarro, die haar held- haftigen tegenstand op den berg Arroeït voortzet, niettegenstaande de geweldige ver liezen, die zij geleden heeft. Melilla, 0 Augustus. Soldaten, die ont snapt zijn uit verschillende verlaten stellin gen, deelen verschrikkelijke bijzonderheden mede van de wreedheid der Rifstammen, die op wreede wijze gekwetsten afmaken en de dooden op vreeselijke wijze verminken na hen beroofd te hebben. De Spaansohe gezant te Tandzjer heeft vernomen, dat mannen uit het Rif de stam men afloopen met het hoofd van generaal Bylvestre op een piek. Abd.-el-Krin, het hoofd van de troepenmacht der opstande lingen draagt op zijn boernos de zijden sjerp met gouden eikels van generaal Sylvestre. Deze feiten zouden dus ongelukkigerwijze het gerucht, volgens hetwelk generaal Syl vestre niet dood zou zijn, tegenspreken. De positie van generaal Navarro in de stel ling op den Arroeït-berg zou steeds meer kritiek worden. Vliegtuigen gaan voort hem van levensmiddelen te voorzien, vooral van zakken ijs, het eenige middel tegen den dorst der belegerden. ZUID-SLA YIE. Tegen de communisten. Ween-en, 10 Aug. De „Prager Tagepost" verneemt uit Belgrado, dat de gearresteerde coinm. afgevaardigden hebben verklaard, dat alle oomm. afgevaardigden bij den jong- sten aanslag betrokken warent Dientenge volge heeft de justitie de arrestatie van alle oomm!. afgevaardigden getast. RUSLAND. De hongersnood. Het wordt moeilijk uit de berichten om trent den hongersnood in Rusland goed wijs te worden. Nadat eerst de hevigst alarmee- rende mededeelingen door den Russischeü draadloozen dienst zelf verspreid waren, zijn het thans de bolsjewieksche organen, die met geruststellende mededeelingen aan komen. De toestand is wel ernstig, maar het toomt vooral op krachtig ingrijpen aan en hij! zou niet zoo wanhopig zijn als gemeend was. Paniekstemming is niet gerechtvaar digd, zoo betoogd de Prawda, het komt op stevig aanpakken aan. Vanwaar die wijziging in de houding van de bolsjewiki, vraagt een Duitsch blad, dat zich in het bijzonder met de bestudeering van de Russische toestanden bezig houdt. Zou het niet zijn, meent het, omdat het bui tenland te kennen heeft gegeven, dat het zelf toe wil zien op de uitdeeling van het geen! als steun aan het ongelukkige Russi sche volk wil zenden. Veel meer dan om voedsel te verschaffen aan hongerenden is het de bolsjewiki te doen om versterking van hun eigen tyrannen-heerschappij. Het verkrijgen van igroote hoeveelheden tooren uit het buitenland zou daar zeer veel toe kunnen bijdragen, maar een buitonlandscthe controle over de uitdeeling van dat graan in Rusland', achten zij alles behalve bevor derlijk voor hun positie. Daarom zouden zij thans in hun bladen en verdere berichten er vooral op uit zijn den indruk te wekken, dat er van troebelen en verwarring geen sprake is, dat er natuurlijk wel groote nood heerscht vanwege den misoogst en dat bui- tenlandsche hulp een groote verlichting van veler nood zal zijn, tmiaar dat zij, de bolsje wiki, den toestand in Rusland volkomen (meester zijn, het bestuur goed in handen hebben en dat de eowj ot-autoriteiton zelf met de te verstrekken hulp den hongersnood hot hoofd zul'lon kunnon bieden. Vandaar, dat er ook versoheldon adminietratlove maat regelen voor do boproofdo gebieden aange kondigd worden. Dozo mlaatregolonl zijn, vol gens het Duitscho blad, geheel onuitvoer baar of slechts ijdele gébaron om te doen gelooven, dat de sovjets die zeer goed zelf kunnen regelen. Het Deensch blad Politiken zegt uit ver trouwbare bron uit Riga te vernemen, dat er tot eind Juli in Rusland reeds 180.000 menschen aan de cholera gestorven zijn. Wiat den verderen toestand betreft heeft in tal van deelen van het land het bamdie- tendocm geheel de overhand genomen. In het Oeral-gebied hebben zijl 10.000 hectaren lbosch. verbrand. In Zuid-Rusland ls het spoorwegverkeer, dat reeds tot het uiterste beperkt scheen, nu nog verder ingekrompen wegens gebrek aan brandstoffen. Dit is een nieuwe zware slag voor het hongergebied en ook voor de kolen- industrie van het Don-gebied, daar de toe voer van levensmiddelen voor de mijnwer kers nu nog moeilijker geworden is. In zake don hongersnood is een bericht uit de Iswestia teekeniend. Er wordt melding gemaakt van een bijeenkomst van jagers, die overleg gepleegd hebben over de bestrij ding der wolven, die vanwege den honger snood tot in de dorpen doordringen. In het goevemement van Toeia hebben wolven en beren in eenige dorpen al bet vee en ook eenige menschen gedood. Wanneer de be volking uit een dorp wegtrekken wil van wege den honger, wordt zij gevolgd door een •groote schare wolven en jakhalzen. Daar er geen jachtgewewren en munitie te krijgen zijn. is het zeer moeilijk deze beesten te be strijden. De cholera. Uit betrouwbare bron wordt medegedeeld, dat tot einde Juli reeds 180.000 personen aan de cholera zijn gestorven. Groote l- Ba'-" Volgens een telegram uit Moskou vla Re- val van de „Stookhok; Xküungen woeden er te Bakoe reusachtige branden, die het pe- troleumgebled vermelen. Middelen om de •branden te bedwingen, ontbreken te tonen male, TURKIJE. De Örleksch-Tnrksche oorlog. Volgens den Atheenschen correspondent van den Morningpost heeft Goenaris, die van het front teruggekeerd is, aan de Ka mer meegedeeld, dat het Grieksche leger naar Angora zou oprukken, ten einde de Kemalisten te vernietigen. Griekenland is besloten alle vredes- en bemiddelingsvoor stellen te weigeren^ De Times verneemt uit Smyroa; De twee de phase van het Grieksoh offensief ls be gonnen. De aanval kwam los vijftien mijl ten Noorden van Bilek. De Turken trekken terug. VEREENIGDE STATEN. Amerika en Japan. Londen, 0 Augustus. Kolonel Houso zegt in een telegram uit Londen aan de 'Philadel- Ledger, dat Japan's aanvaarding van de. conferentie te Washington niet zoo gewillig is gegaan als wenschelijk is. Maar Japan's staatsmanschap is spreekwoordelijk voor zichtig. Japan is blijkbaar ongeneigd daar heen te leiden dat de zaken die door de con ferentie te Versaiïïes beslist zijn, opnieuw ter sprake komen. House erkent, dat er vele factoren voor moeilijkheden tusschen Ame rika en Japan bestaan, maar, zegt hij, het zou een treurige mislukking van het staats manschap zijn indien ze ooit to toorlog leid den. House hoopt dat de conferentie meer zal omvatten dan de beantwoordingen der uitnoodiging aanduiden, met name Duitsch- land, Rusland en het nabije Oosten. JAPAN. De „Matin"- publiceert een telegram uit New-York, behelzende, dat op 8 dezer een zware ontploffing heeft plaats gevonden in het munitie-depot op Hiro-sjima (Japan). Het .aantal dooden en gekwetsten overtreft naar het heet de 200. Londen, 10 Aug. D.d. gisteren wordt uit New-York gemeld, dat naar de „Public Lcdger" als zeker verneemt Japan bij een firma in Zwitserland Diesel-motoren heeft besteld tot een 'bedrag van 1.250.000, om te worden geïnstalleerd in reusachtige duik booten. De bestelde motoren zijn dubbel zoo krachtig als die welke eenigen tijd geleden door de Ver. Staten (besteld waren bij de zelfde firma. KORTE BERICHTEN. De Russische gezant in Finland spreekt het bericht tegen, dat Lenin een buitenlanjd- stihe reis zou gaan ondernemen. Te Münster is het tof een bloedige bot sing tusschen trijksweersoldaten en burgers gekomen. Verscheidene burgers zijn door sabelhouwen ernstig gekwetst. Toen de poli tie op het terrein van den strijd kwam vie len de soldaten ook haar aan, waarop een agent 'zijn revolver trok en een soldaat zwaar verwondde. Onvoorzichtige kinderen, die in het dorpje Fürstenwalde, bij Ortetóburg, met lucifers speelden, hebben brand gesticht, waarbij de helft van het dorp in vlammen opging. Tien woonhuizen en 24 schuren werden de prooi der vlammen. Tal van families zijn geheel daklooa Te Stockholm 'begon gisteren een confe rentie, welke de mogelijkheid zal overwegen om den vliegdienst tusschen Zweden, Dene marken, Duitsehland, Nederland en Engeland te hervatten. Nederland wordt er vertegen woordigd! door de heeren v. d. Bergh van Heemstede, secretaris-generaal van den Int. Luchtverkeersbond en A. Plesman. Ingezonden atilodecbiig. OOST-INDIE, Van de besturen dor organisatie van mari nepersoneel benoden den rang van officier, ontving de Java Bode da ondervolgende mo tie tor publicatie: „Hot goorganiseerd Marinepersoneel be noden den rang van officier te Weltevreden, in geoombineorde verendorinw bijeen; gehoord hot in den Volksraad uitgespro ken voornemen om de salarlsson van dit per soneel to vorminderon, terwiil de bezoldiging van do officieren, die op gelijken1 leeftijd ruim het dubbele bedraagt van het mindere personeel, ongewijzigd zal blijven, zelfs ver moedelijk in verband met de nivelloorings- voorstellen binnenkort zal worden verhoogd, overwegende: dat het mindere marineper soneel in verhouding tot de burgergouverne mentsambtenaren van gelijke ontwikkeling en diensttijd, tot vóór 1920 immer schande lijk werd onderbetaald en thans zeker niet hooger wordt bezoldigd; overwegende: dat juist alleen door de thans bestaande bezoldiging eenige boop bestond de Marine van een algeheel verloop te red den; overwegende: dat uitbreiding van de Zee macht wordt beoogd, waarvan de kostenbera- ming rond f 400.000.000 bedraagt. Spreekt zijn diepe teleurstelling uit over het feit dat in deze hunne belangen niet naar behooren worden behartigd; is er van overtuigd dat de Volksraad niet voldoende kennis beeft genomen van de wer kelijke bezoldigingscijfers die alle door den tijdelijken duurtetoeslag, door alle ambtena ren genoten, een abnormaal karakter aanne men; is er voorts van overtuigd, dat een een zijdige vermindering van de bezoldiging bij de Zeemacht, nu een waardevermeering van het geld hiertoe nog geen aanleiding geeft, zal leiden tot toename van bet nog steeds zeer groote verloop en tot een onherroepeüj- ken en door ben ten zeerste betreurd wor denden ondergang der Marine. Besluit: bij de hoofdbesturen der Marine- organisaties op een krachtige actie in deze aan te dringen en tenslotte deze motie ter kennis te brengen van de regeering, den voorzitter en leden van den Volksraad, het Marlnebestuur en de Indische pers." Naar de „Sum. Post" van betrouwbare zijde verneemt, ds te Selat-pandjang op het bureau van den civiel-igezaghebber een aanzienlijk kastekort geconstateerd. Voorzoover is nagegaan beloopt het tekort het aanzienlijke bedrag van een halve ton. De oommies d. L., werkzaam op het bureau van bedoelden civielen gezaghebber,, is als verdacht van verduistering naar Medan op geroepen. D. L. was ambtenaar voor den burgerlij- toen stand van Ohineezen en, vergist het 'blad zich niet, gedurende drie maanden belast biet de waarneming van de betrekking van commies-kashouder. Hij genoot van den civiel-gezaghebber een groot vertrouwen ook wat financieele aange legenheden betreft. Thans vertoeft te Selat-pandjang een ad junct-inspecteur van financiën, die bezig is met het nagaan van de boeken, ten einde vast te stellen of eventueel' ook belastinggel den zijn verduisterd. De commies op het gewestelijk bureau te Meulaboh R. is in zijn betrekking geschorst, in verband met een geconstateerd kastekort van 12.000. Dit bedrag is evenwel sedert kort door den verdachte aangezuiverd op 750 nat GEMENGD NIEUW& De beroovlng van een kaslooper. Op Vrijdag 3 September van het vorige jaar kreeg een kaslooper van de Javasche Bank opdracht, een bedrag van 29.40 te innen; tevens kreeg hij van den kassier 4000 mede. De kaslooper inde de 29.400 en passeerde met het geld, dat in een kleine zakportefeuille en in de binnenzak van zijn jas gestoken had, de St. Olofsteeg. Daar werd hij door een vrouw, die hij kende en die aan de deur van een woning stond, naar binnengelokt. Gedurende een kwartier, twintig minuten, bleef hij in de woning. Op straat, 25 30 passen van de woning verwijderd, bemerkte hij, dat hij zijn portefeuille kwijt was. On middellijk keerde hij naar de woning terug en smeekte de vrouw, terwille van zijn ge zin, hem het geld terug te geven, maar de vrouw beweerde, dat zij het niest 'had en dat er ook geen volk bij haar in huis was, die het kon hebben. Onverrichterzake bon de banklooper de woning verlaten. In de buurt van de St. Olofsteeg sprak hij een surveilleerend poli- tie-agent aan, die hem naar den politiepost in het Centraal Station verwees, waar men hem beduidde, dat hij zich in het politie bureau aan de Warmoesstraat moest ver voegen. Eerst toen hij daar kwam, bemoeide de politie zich met het gevaL En het is voor al aan het onderzoek van de rechercheurs J. N. Prinsen en A. D. J. Jansen te danken, dat de zaak tot klaarheid' werd gebracht. Er werden in verband met deze berooving vijf personen gearresteerd: een 22-jarige expeditieknecht, een 27-jarige zeeman, een 27-jarige en een 40-jarige huishoudster, 'be nevens een caféhouder. Behalve de caféhouder, die (eergisteren overleden is en te dezer zake wegens he ling naar de terechtzitting was verwezen, hadden de expeditiekneoht, de zeeman en de beide „huishoudsters", met wie zij leef den, zich voor de Vacantiekamer der Recht bank te Amsterdam te verantwoorden. Hun werd ten laste gelegd, dat zij te za- men en in vereeniging althans de zee man alleen het geld met het oogmerk van wederrechtelijke toeöigening zich heb ben toegeëigend. Aan dén oxpeditloknooht en do beide vrouwen wordt subsldalr ton laste gelegd, dat zij op verschillende tijd stippen tusschen 2 September 1920 en 8 Maart 1921 geldsbedragen enz. uit de op brengst der berooving ten gesohenke aan genomen hebben. Alle vier de beklaagden ontkennen. Do oxpodltlekneóht heeft bij don rechter commissaris een volledige bekentenis afge legd. Hij verlclaardo, dat de zeeman don diefstal pleogdo en hom 10.000 ter hand stolde, en dat de zeeman aan den inmiddels overleden tapper, een groote som in bewa ring heeft gegeven. Deze bekentenis leg de hij af op 4 Maart en op 9 en 10 Maart is hij bij die opgave gebleven. Daarna kwam hij plotseling op zijn vroegere bekentenis terug. Hij verklaarde nu, dat hij die beken tenissen had afgelegd als in een „droom toestand." Bij den zeeman werden vrij groote bedra gen 1850 en 20.000 mark) in beslag ge nomen. Ook bleek hij en de vrouw, met wie hij leefde, zich nieuw huisraad te hebben aangeschaft. Het geld beweerde hij in den valutahandel verdiend te hebben. Een echtpaar verklaarde, dat de broeder van de 27-jarige vrouwelijke beklaagde hun gezegd had, dat zijn zuster een „goeie ruk gehad had, „flink gekloft had in de poen". En hij noodigde het echtpaar uit, zijn zus ter maar eens te komen opzoeken. En bij het latere contract, dat zij met de bewuste vrouw hadden, vertelde deze omstandig dat de „poen" afkomstig was van een kassierloo- per, dien zij van haar vroegeren man ken de. Zij vertelde ook, dat de man haar ge smeekt had het geld terug te geven, ten toen de vrouwelijke getuige tot haar zeide: „hoe heb je dat kunnen doen?" antwoordde de 27-jarige vrouwelijke beklaagde: „ik heb vroeger genoeg armoede geleden en nu heb ik 't goed". Een ander echtpaar verklaarde, dat de expeditieknecht zich in tegenwoordigheid van de 40-jarige vrouw, met wie hij leefde, met zekeren trots verhaalde van de beroo ving, de in de St. Olofsteeg plaats had ge had en door den zeeman gepleegd was. Hij noemde de berooving een der grootste be- roovingen die ln den laatsten tijd te Am sterdam hebben plaats gehad. Ook de expe- ditiokneoht voroorloofde zich allerlei uitga ven, kocht nieuwe meubelen enz., ja, zeilt sohafte hij zich een motorfiets aan. Verder bleek, dat de expeditieknecht den bewusten middag in de buurt van de St. Olof- steeg is geweest. Het O. M., mr. Wolfson, etsohto tegen den zeeman vier jaar gevangenisstraf wegens diefstal en tegen de drie andere beklaagden ieder drie jaar gevangenisstraf wegens he ling. i.'-fej Het wegbrengen van schepen. De 41-jarige A, den H., sleepbootkapitein gedomicileerd te Zevenbergen, thans gede tineerd te Rotterdam, heeft terechtgestaan ter zake van medeplichtigheid aan het doen zinken van schepen. Bekl. bekende. In de eerste plaats was bekl. tenlastege legd, dat op een dag in December 1918, het zij .alleen hetzij tezamen en ln vereeniging miet een ander of anderen, met het oogmerk om izich en) anderen wederrechtelijk te be- voordeelen, zekere J. H., den zeeman L. B. en den schilder F. W. door beloften opzette lijk zou hebben overreed, het Nederlandsche stoomschip Noordzee, eigendom van een in Nederland gevestigde roederij, toaarin hij mededeelhebber was, te doen zinken. Het schip is inderdaad gezonken, huiten of bin- neni de territoriale wateren, op de Noordzee, doordat H. B. en W., althans een of meer van hen, een of meer kranen in de machine^ kamér hebben opengezet. De Noordzee was door bemiddeling van makelaars verzekerd bij de assuradeuren Beker Caarten te Rotterdam, de Verzeke ringsmaatschappij Azië, de Verzekeringmaat schappij 't Koggeschip e.a., voor 65,000.—, wélk bedrag door assuradeuren is uitbetaald en door een anderem deelhebber in de ree- derjj, den reeder F. H., zou zijn ontvangen. Het tweede feit, bekl. tenlastegelegd, was, dat hij op een dag in 1919 te Rotterdam, al thans elders in Nederland, 6000—, althans een dhèque tot dat bedrag, zou hébben aan genomen, terwijl hij wist, dat dit geld be hoorde tot dé Assurantiesom van 56,000.—, uitbetaald ter vergoeding van de schade, ontstaan door het zinken van de Noordzee; en het hem dus bekend was, dat het bedrag behoorde tot een som gelds, welke door op lichting, in elk geval door misdrijf was ver kregen. In de derde plaats stond bekl. terecht ter zake, dat hij op 27 Januari 1920, in de Nieuwe Maas, onder Rotterdam, althans on der Bolnes, het vaartuig Thèresia dat aan hem en anderen toebehoorde en door bemid deling van makelaars voor 7000.— verze kerd was bij de assuradeuren D. Hudig Co. alhier, opzettelijk zou hebben bescha digd, door een andere boot, de Prima Vera, tot tweemaal toe op de Theresia te doen in- loopen, terwijl dit vaartuig dwars voor de Prima Vera lag, tengevolge waar de The resa midscheeps is ingedrukt. Het O. M., waargenomen door mr. Wijn- veldt, wees er op, dat het tweede punt, dat bekl. was tenlastegelegd, wettelijk bewezen kon worden geacht. De assurantiesom is uit betaald aan bekl's mededeelhebber in de ree- derjj of aan een ander, in elk geval aan iemand, die er 'evenmin als bekl. recht op had; men kan dus aannemen, dat bekl., die ook geen recht had op zijn aandeel in die som, dat aandeel ten! geschenke, heeft ge- Het eerste punt heeft bekL bekend. Ook van het derde punt is het wettig en over tuigend bewijs geleverd. Het O. M. zeide verder, dat deze bekl. niet de hoofdschuldige in deze zaak is. Door an deren, in het bijzonder door zijn mededeel hebber F. H., is hij bepraat, om mede te doen. Vóór dat hij daartoe overging, heeft bekl. gunstig bekend gestaan. Dit alles in aanmerking nemende, eisehte het O. M. wegens medeplichtigheid aan het doen zinken' van een schip, het opzettelijk voordeel trekken uit de opbrengst van door misdrijf verkregen goed en beschadiging, twee jaar en zes miaanden gevangenisstad. De 88-jarige W. E. M., sleepbooteigenaar te Rotterdam, gedetineerd', stond terecht ter zake, dat hij door beloften zou hebben uit gelokt, dat de machinist D. v. R. het stoom schip Doggersbank voor de kust van Neder land, buiten de territoriale wateren tot zin ken 'zou hebben gebracht, waaruit levens gevaar voor schepelingen zou zijn ontstaan, en vorder oen deel vande door oplichting, ln elk geval door misdrijf verkregen nssu- rantioponningenr ten geschenke zou hebben aangenomen. Do uitlokking zou hébben plaats gehad in Juli 1919: hot tot zinken brengen op 2 Aug. van hetzelfde jaar. Het schip was ver zekerd bil de assuradours Bekouw Mijnssen Jung, Gebr. van Buron, Van Oosterzee Pit, Otibo Gimpertz on Schippers Goedo- wagon, voor 140,000. Béki zou v. R. 200Q beloofd oh hem later dat bedrag ook uitbe taald hebben voor hot tot zinken brongon van do Doggersbank en zelf 25,000 als zijn aandeel in de verzekeringsom ton gesohenke hebbeD' aangenomen. D. v. R. zou het zeewater hebben toege laten tot het sohip, in het bijzonder tot de machinekamer, waardoor het schip gezon ken is en, behalve v. R. zelf, de kapitein en nog vijf andere opvarenden in levensgevaar zouden hebben verkeerd. Het O. M., het tenjastegelegde bewezen achtend, eisohte wegens het uitlokken van het doen zinken van een sohip en het opzet telijk voordeel trekken uit de opbrengst van door misdrijf verkregen goed, vier jaar ge vangenisstraf. Doodslag. Onder Beek hij Prinoenhage is het lijk ge vonden van den 33-jarigen or^ehuwden ar beider H. Luijten. Het lijk vertoont een gapende wonde aan het hoofd. Zondagavond is de verslagene met een aantal kameraden in een café geweest, alwaar stevig is gedronken. In de nabijheid van het lijk lag een zwen gel', vervaardigd' van hout en ijzer. De justitie stelt een' onderzoek in. De opruiïngszaken B. de Ligt en Albert de Jong. De Haagsche rechtbank heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de zaken tegerl den 48-jarigen journalist en publicist B. de Ligt te ïsnemen en den 30-jarigen stenograaf Al- belt A. de Jong te Den Haag. De eerste beklaagde, die in een voor het publiek toegankelijke vergadering gezegd zou hebben: „In naam van Groenendaal rui ik jelui op tot dienstweigering", werd ver oordeeld tot 29 dagen gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. De tweede JWS in een andere openbare vergadering gezegd hebben: „Sol. daten, staakt het werk, gooit de wapens weg en verlaat de kazernes" en werd des wege veroordeeld tot 27 dagen gevangenis- straf, eveneens met aftrek der preventieve hechtenis. Dronken kinderen. Te Rotterdam zijn aangehouden vier Jon gens van 0—12 jaar, die hadden ingebroken in den Doelen en daar 21 flesschen Oranje bitter hadden gestolen. Zij hadden deze ver borgen in een pakhuis bij den Doelen, waar zij zich aan den inhoud der flesschen had den te goed gedaan, met het gevolg, dat zij bij de ontdekking allen dronken waren. Gemaskerde Inbrekers. Dinsdagnacht hebben twee gemaskerde in brekers den nachtwaker van de tramremise te Enschede overvallen. Terwijl de een den waker met een revolver in bedwang hield, ontnam de ander hem de sleutels. Zij sta len uit de brandkast ongeveer 800 aan spe cie. Na den telefoondraad te hebben doorge sneden, poetsten ze de plaat. Laag water. Een vroeger kerkhof bij Elahuizen (Friesl), eeuwen geleden door het water van de Flu- sen verzwolgen, is door de droogte thans weer zichtbaar. Noodlottige aanrijding. Gistermiddag reden op den Utrechtschen weg bij Arnhem twee uit Amsterdam afkom stige meisjes, die in Arnhem logeerden, in de richting Oosterbeek. Toen een haar ach terop rijdende auto signalen gaf om voorbij te rijden, week een der meisjes naar links uit en kwam voor de auto. In haar schrik sprong zij van de fiets en werd door de auto over reden met het gevolg, dat zij na enkele oogen- blikken overleed. De chauffeur, die volgens ooggetuigen kalm reed, haalde bij het uit wijken van het meisje naar links uit en reed daardoor het andere meisje aan, dat geklemd werd tusschen de auto en een langs den weg staandem paal. De aangeredene kwam er met eenige lichte kwetsuren en een totaal ver nield rijwiel af. Het lijk van het overleden meisje is naar het St. Elizabethsgasthuis ver voerd. Volgens ooggetuigen heeft de chauf feur geen schuld. Een uit Groningen afkom stig meisje, dat in de nabijheid reed', schrok zóó van het gebeurde, dat zij tegen een hoop steenen opreed, waarbij zij zoodanige verwon dingen opliep, dat zij naar het St. Elizabeths- gestioht moest worden overgebracht. Het overleden meisje is juffrouw D. O. Dacuhha, wonende Albert Ouypstraat, Amsterdam. Jeugdige onbezonnenheid. Enkelen tijd geleden werd een 18-jarige jongen, in dienst bij de „Simplex", uitge zonden om een chèque, groot 5500, te innen. De jongen voldeed slechts in zooverre aan de opdracht, dat hij de chèque inwisselde. Hij verzuimde echter naar zijn patroon terug te koeren en ging met den buit er van door. Hij heeft door het land gezworven en het geld opgemaakt. Dezer dagen landde hij in Apel doorn aan, nadat alles was verbrast Teneinde ,raad ging hij naar het politiebureau, waar hij in arrest»werd gesteld. Thans is hij reeds naar Amsterdam vervoerd, teneinde tegen over de justitie zijn onbezonnenheid te ver antwoorden. Texel. Deze week werden van hier verzonden: 129 lammeren; 37 schapen; 17 kalveren; 21 varkens; 2 koeien; 2 veulens. Voetbal Bon Amstordfuusoh beroopsolftal.- Ontploffing op Hiro-sjlma. Nieuwe duikbooten. boo duur als oen blauw kamgaron Hooren- Ooatuum ln Amsterdam kost. Mon durft daar nog f 126. te vragen, terwjjl de Firma I. GRUNWALD, Keizerstraat 110 (boven- winkel) U hetzelfde genre costuum met prima voering, uiterst solide afgewerkt, levert voor 40 goedkooper. Dit komt omdat wy geen woekerprijzen maken en omdat wij direct van de grootste bnitenlandsohe fabrikanten betrekken. Verduisteringen. i Amstordamscho TouriBgclub vorens H.R.G. Zooala wo rooda in. (het kort gameid hebben komt hier a.s. Zondag een sterke Amsterdamsche combinatie op visite. Het bestuur der H.R.O. was zoo vriendelijk ons de samenstelling van deze itouringolub op to ge ven. Het is een zeer gemengde combinatie, maar daar zij reeds verschillende matohes gespeeld hebben, is de ploeg in alle opzichten een goed Bluitond goheol geworden en zijn do spelen» vol doende aan elkaar gewend. [De rondhemden wacht dus een zware taak en we hopen, dat ze den Heldersohen voetbalnaam met eero zullen vertegenwoordigen!. Het touringelftaj zal aldus uitkomen (van rechts naar links) Doel: Torstroot (Allen Weerbaar I, Bussum, 2e kl. N.V.B.)achter: Veen (Spartaan II, Amst, ros. Ie kl. N.V.B.) en de Ruijter (Allon Weer baar I): midden: Koendera (R.A.P.. Amst., Ie kl. A.VJi.), Maas (Amatol I, Amst., ko kl. N.V.B.) en Ovordlik (R.A.P.)voor Hubort (Xorxes I, Rott,, 2o kl. N.V.B.). Persoon (Ailoon Weerbaar I), Ijipgüiikainp (Z.A.G., Zwolle, Oost. lo kl. N.V.BO, v, Berkel (Allsn Weerbaar I) sul 8tsw^ man (Allsn Woerbaar I). Aanvang half drie, Tulndorptorroln, Hst was bekend, dat roods gedurende eenltfon tijd pogingen worden ln het werk gesteld om bo- ruopHolrtftllon to vormen) ln Nederland. Do ssrsto poging daartoe ging uit van Rotterdam, maar dpzo fiuvldo. la asii laatston tijd ls er oohter met blijkbaar moor suooos gewerkt ln Amsterdam. .1 >aar was maar oen heel kleine vonk noodig oin het vuur bl| do speler» te «loon laaien. Zoo ls hot gobourd ook. Do moosto spelers van het Amstor- damsoho elftal, dat don laatston tijd herhaaldelijk wodstrijden spooldo, hebben onderling afgespro ken' tot hot stichten van een boroepselftal over te gaan. Dinsdag heeft to Amsterdam eent bijeenkomst plaats gehad van een aantal bekende Amster damsche oorste klasse voetballers ter bespreking van de oprichting van een club van beroopsvoot- ballers te Amsterdam. Het gevolg van deze ver gadering ls geweest, dat een zoodanige vereeni ging indordaad' is gesticht onder den naam „Am sterdam". Voorloopig is als secretaris aangewezen de heer M. F. Lizó, die dozo functie belangloos waarneemt. Een 15-tal spelers hebben definitief toegezegd als lid toe te treden. De kleuren waarin het elftal uitkomt, bestaan' uit rood-zwart shirt met witte broek. Schriftelijk i«,aan deni NV.B. de erkenning van deze nieuwe vereeniging aan gevraagd. De 15 speler», waaruit da nieuwe verooniging ls samengesteld, zijn: Gobr. Pelzer, Couton, De Natpis, Van Dort, J >elsen en Hordiik (allen van Ajai), Schindeler, Van der KluftVan Diernien, Mazurel en Lietzen (van Blauw Wit), benevens Van Gendt, De Lange en Grobbeni (van De Spar taan). Da bedoeling ls om niet meer «pelera al» lid van „Amsterdam" toe te laten. De vraag dringt zich natuurlijk op, hoe de N. V. B. zal «taan tegenover deze beweging. Want daarmee is goeddeels het belang van deze nieuwe combinatie gemoeid. Immers het N. V. B. Is het lichaam, dat Nederland in de F. I. F. A. vertegenwoordigt en zonder toestemming van den N. V. B. bereikt een beroepselftal dus al heel weinig. Zoolang het tenminste alleen blijft en aangewezen is op het buitenland. Daarom hebben! een tweetal spelers van de nieuwe combinatie zich reeds tot den heeT 0. A. W. Hirschman gewend. En deze, die in zijn dub bele functie van bestuurslid van den N. V. B. en secretaris der F. I. F. A. daarvoor als het ware aangewezen was, heeft zich uitgesproken als een voorstander van het plan. Trouwens, van dezen N. V. tb-bestuurder kon niet anders worden ver wacht, daar hij zich reeds gedurende langen tijd in woord en gesohrift als een tegenstander van de invoering van beroepsspel, mits onder controle van den NTV. B,, heeft doen kennen.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2