HELDERSCHE COURANT Tweede Blad. VAN DONDERDAG 1t AUGUSTUS 1921. Gemeenteraad van Helder, PLAATSELIJK NIEUWS. Concert Stedelijk Muziekkorps. Het „Stedelijk Muziekkorps*' beeft aan de Marineclub belangeloos een concert aange boden, hetwelk gegeven zal worden morgen avond 12 Aug. van 6.30 tot 10 uuc, onder directie van den heer Jb. te® HiaH Programma: 1. Var» la Padx, Marche J. ter Hall 2. Ouverture „La Fée aux yeut bleus" Govaert 3. Wien, du Stadt meiner 9?rdume (Walzerlied) Sieczyncki 4 „Ballot Antlque" fiuillemont Ouverture „La reillêe «n Artois Bouckel 6. Paraphra»e fiber Silcbar'» Volkslied! „Dio Loreley" Schruzelwewsor 7. Fantaislo «ur 1* opéra „darmen" Bizot. 8. Feestaiarsck ..Stedelijk! Muziekkorps" J. tor Hall Afloop aanbesteding. Woensdag werd door de heeren S. Krij- nen en A. Verschoor, Architecten voor rek. der Vereen, voor Volkshuisvesting „Helder" in Hotel Bellevue, aanbesteed: a. Het verf- en behangwerk van 62 wonin gen aan den Brakkeveldweg, alhier; Inschrijvers waren de heeren: Gebrs. Hoogerduijn Helder 11481. W. v. Duin Helder 12599.Thomas v. d. Stelt, Sliedrecht 14700; S. Schellinger, Hel der, 14798.J. de Kok, Helder, ƒ14880. J. Freeke 14895.A. v. Pelt, Helder, 14960.v. d. Bosch, Heemstede 16000.-; Gebrs. de Boer Helder 16070.Gebrs. Opmeer, Hoorn 15944.M. Kaleveld 17509.J. en! de Beurs, Bergen 17800.P. Vermeiden, Helder 18000. Stam. Helde® 18100.Fa. Strong, Haar lem 18260.—; M. Baltus, 't Zand 19530.—; J. Kraak, Helder 19695.—; S. Goldsteen, Haarlem 27990.H. Doesburg, Utrecht 28500.G. Vletter, Utrecht f 28900. ib. Het verf- en behangwerk voor 60 wo ningen, S winkelwoningen en kantoor aan de van Galenstraat te Helder: door: Gebrs. Hoogerduin, Helder 9055; massa 19800; W. Duin Helder, 9500.J. de Kok, Hel der 10980; A. v. Pelt Helder, ƒ12755.—; S. Schellinger, Helder, ƒ12890.Gebrs. de Boer Helder, 12883.massa, 27853. J. Freeke Helder 12980.M. Kaleveld, Helder, 14183.J. en S. de Beurs Bergen 14300.—: in massa, 32000.Fa. Strong Haarlem 15300.in massa 33200. Thomas v. d. Stelt, Sliedrecht ,16200.in massa 30400.J. Kraak Helder, 16486; P. Vermeulen Helder 17000. Stam Helder 17100.S. Goldsteen, Haar lem, 19687.in massa 47600; H. Does burg, Utrecht, 23450.in massa ƒ50900 G. Kletter, Utrecht, 2360.Q.in massa 51200.—. Mej. Wed.. A. SmitLanghorst alhier slaagde voor het toelaitings-examen tot de Rijkskweekschool voos vroedvrouwen te Amsterdam. BENNHNLAjm De •onferenfle Ie Washington. Schriftelijk beantw. vragenj. Op de vraag van den heer Van Ravesteijn betreffende een uitnoodiging van den Presi dent der Vereenigde Staten aan de Neder- landscba Regeering tot bijwoning van een conferentie Ier bespreking van de ontwape ning en de quaestie betreffende het Verre Oosten, antwoordde de minister van Buitenl. Zaken: Blijkens een mededeeling van bet Staats- departement heeft de President der Ver eenigde Staten zich gewend tot de groep der voornaamste geallieerde en geassocieerde Mogendheden, t. w. Groot-Brittannië, Frank rijk, Italië en Japan, ten einde zich er van te vergewissen of het haar aangenaam zou zijn deel te nemen aan een eventueel te Was hington bijeen te roepen conferentie, waar op de ontwapening en de problemen betref fende het Verre Oosten zoude® worden be sproken. Ingeval dit voorstel aannemelijk werd be vonden, zouden formeele uitnoodigingen voor de conferentie worden uitgezonden. Het is den Minister niet bekend of tot dit laatste reeds is overgegaan. Overigens is de aandacht der Regeering, met het oog op de positie van Nederland als Aziatische Mo gendheid, op deze aangelegenheid gevestigd. Tegen besmettingsgevaar. Men meldt ons uit Oldenzaal, dat het in de bedoeling ligt van IS dezer af het geheele reizigersverkeer van personen, komende uit Oost-Europa, Hongarije, Oostenrijk en Duitschland beoosten de Oder, te leiden over Oldenzaal. Dit in verband met de besmetver klaring van deze streken met vlektyphus. Aan het station te Oldenzaal zal vanwege de regeering voor die reizigers een genees kundig onderzoek verplicht worden gesteld, alvorens toelating tot Nederland zal worden toegestaan. Verdachte zieken. Zondagavond is uit Santos aan den Hoek aangekomen het Engelsohe stoomschip „Sa- bor" van de Royal Mail Steam Packet Com- pany. Het schip, dat in Bahia gelost heeft, waar in Juni pest is voorgekomen, had twee verdaohte zieken, leden van de bemanning, aan boord. Het had de gele vlag in top, is aan de quarantaine-inrichting te Maassluis opgehouden, maar kreeg van den, waarne mend quarantaine arts verlof naar Rotter dam op te stoomen. Alle maatregelen zijn genomen en voor zorgen getroffen alsof men met pest te doen heeft, hetgeen echter nog geenszins vast staat. Het schip ligt onder politiebewaking; alle gemeenschap met den- wal is verbroken en aan boord' zijn voor de contröle twee man van den ontsmettingsdienst. De Ibeide patiën ten zijn overgebracht naar de nieuwe barak aan den Bergweg, die voor dit doel speciaal J8 ingerioht. („N. Rott. Crt.'*). Nachtvorsten. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft het in het Noord Weken van Over- ijsel en het Zuid-Westen van Drente zoo sterk gevroren, dat de weilanden, als in den winter, geheel wit waren. Openluchtspelen te Bergen. „De Spelers van Stad en Lande",, onder leiding van Anton Verheyen, gaan voort met de reeks openlucht-uitvoeringen in het thea ter te Bergen. Hedenmiddag 3 uur wordt ,;Adam in Ballingschap" vertoond; het on sterfelijke drama van onzen dichtervorst Joost van den Vondel. En Vrijdagavond half acht wordt het middeleeuwsche drama „Elckerlijc" gegeven. Wellicht zijn er onder onze lezers, die van deze gelegenheid om een onzer primitieve dramatische kunstwerken te zien opgevoerd' door eerste rangs-artisten, willen gebruik maken. Hen deelen wij mede, dat de voorstel ling te half acht begint en te kwart over negen eindigt. 9.29 gaat een tram naar Alk maar, die aansluiting heeft op den trein naar Helder. Het spel, zooals alle dergelijke primitieve spelen, is zeer eenvoudig van opzet. De in houd, in het kort verfeld, is deze: Gods stem klaagt uit den hemel over de verdorvenheid van Elckerlyc („iedereen"), die in weelde en genot zwelgt en de deugd geheel vergeet. Hij zendt den Dood om Elc kerlyc ter verantwoording te roepen. De Dood begeeft zich onmiddellijk op weg en Elckerlyc ontmoetende zegt hij hem aan, dat hij de „pelgrimagie" moet aanvaarden, waar van „niemant en mach wederkeeren" en dat hij „voor God almachtich rekeninghe doen" moet. Elckerlyc roept tot zijn hulp achter eenvolgens de verschillende personen en zaken op, waaraan hij het meest gehecht is: Gheselschap (zijn vrienden-in-het-levensge- not), Maghe Neve, t Goet (de aardsohe bezit tingen), maar ondanks hun schoone beloften, laten zij hem alle in den steek, wanneer zij vernemen, dat zij hem in den dood vergezel len moeten. Tenslotte zal de Deugd, gelouterd' door ge bed en zelfgeeseling, hem in het graf volgen en moedig daalt hij met de Deugd neder in het 'graf. Het 'is dus de symbolische vertol king van het idee, dat ieder mensch rekening moet doen aan God. De vorige maal vertelden wij al iets over de vertolking zelve, die in alle opzichten te prijzen is.. LUCHTVAART. De Z. R. 2. Er worden thans veel voorbereidingen ge troffen voor het vertrek van het Ameri- kaansche luchtschip Z. R. 2, dat tegen 25 Augustus Engeland' zal verlaten. Vier Aime- rikaansche oorlogsschepen zullen op ver schillende punten in den Atlantischenj Oce aan worden gestationeerd ten einde een ge regelde draadlooze verbinding met het lucht schip te onderhouden. De duur van den over tocht wordt geschat op 60 uur. Na aankomst zal de Z. R. 2 de reis voort zetten als observatie-reis over de Staten tot aan de Westkust. Luchtschip losgeslagen:. De bestuurbare ballon van Rockaway- station ontsnapte en steeg spoedig tot groote hoogte, eindigde de onbestuurde reis na 60 mijlent Leden der bemanning, die bij het botsen tegen het eiland overboord sloegen, geraak ten in een moeras en moesten aanzien, dal het luchtschip snel verdween. Later werden zij. opgepikt en pen iwtagenl naar heit (hospi taal gebracht. Doodelflk vliegongeval Te Brussel is Dinsdagmorgen omstreeks half-twaalf de leerling-aviateur, korporaal Goffin, die om elf uur van het vliegkamp te Evere was opgestegen, te Koningsloo met zijn toestel gevallen en gedood. gehouden op Dinsdag 9 Augustus 1921. Voorzatter de heer Adriaanse, loco- burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heeren Baak en Grunwald; verder de heer Staalman. 1. De notulen van 7, 14 en 21 Juni jJL worden goedgekeurd 2. De volgende Ingekomen Stukken, worden voor kennisgeving aangenomen: a. Dankbetuiging voor de verleende sub sidie tot steun aan de opleiding voor bewaar- schoolonderwij zeres. b. Dankbetuiging voor de toegezegde bij drage ten behoeve van de stichting rust- en vacantie-oord van den Ned. Bond van Gem.- Ambtenaren. c. Dankbetuiging van J. A. Koevoet voor de getroffen regeling ter zake zijner pen- sionneering. d. Verzoek van N. W. Duinker, te Amster dam, ter zake een stoombootonderneming tusschen Helder en Vjieland/Terschelling Adressant verzoekt deze zaak te willen aanhouden tot het voorjaar 1922, omdat het voor dit seizoen reeds te laat is nog van dien dienst gebruik te kunnen maken. e. Beschikking van. den Minister v. Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, houdende tot 31 December 1921 vrijstelling van de ver plichting om aan Hoofden van openbare la gere scholen alhier het onderwijs eener klasse op te dragen. f. Besluit van Ged. St. waarhij zij hunne goedkeuring onthouden aan het Raadsbesluit van 21 December 1920 tot aankoop van het peroeel kad. O, no. 6239. Ged. Staten onthouden hun goedkeuring aan dit besluit op grond van het feit, dat ge noemd peroeel, vormende de halve breedte van eene sloot, geene of althans zeer geringe, waarde vertegenwoordigt, althans eene waar de ver beneden het in het raadsbesluit ge noemde bedrag. Voorts omdat de gemeente, indien zij den eigendom van bedoeld perceel in het belang der volkshuisvesting mocht be hoeven, zich dien zal kunnen verwerven te gen een prijs aanzienlijk lager dan 2.10 per cA. g. Bericht van ontvangst door Gedeput. Staten van de Verordening op den verkoop van bevroren vleesch. h. Verslag over 1920 der Vereeniging Am bachtsschool voor Helder en Omstreken. i. Goedkeuring van Gedeput. Staten op: le. het raadsbesluit van 28 Juni 1921 tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting dienst 1920. 2e. het raadsbesluit van 14 Juli 1921, tot het doen van betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1920. 3e. het raadsbesluit van 3 Mei 1921, tot aan koop van gronden en opstallen in het ■belang der Volkshuisvesting. 4e. het raadsbesluit van 14 Juni 1921 tot aankoop van het perceel Oostslootstr. 24. j. Beschikking van Ged. Staten op de bezwaarschriften D. Brouwer en O. de Wijn tegen hun aanslag in de Plaatselijke Directe Belasting naar het Inkomen. k. Bericht van aanneming der benoeming van P. Spoor tot plaatsvervangend lid-werk nemer der Commissie van Arbeidsbemidde ling en Werkloosheidsverzekering. 1. Overzicht der wekelijksche schoolgeld- betaling over het le halfjaar 1921. m. Goedkeuring van de Kroon op het be sluit van den Raad tot wijziging der verorde ning op de heffing van een plaatselijke in komstenbelasting. n. Verzoek van J. W. Poort om ontslag als lid der Commissie van Toezicht op het M. O. B. en W. stelen voer dit ontslag eervol en onder dankbetuiging te verbenen. (Conform). o. Mededeeling, dat door de Rijkskolendis- tributie is betaald 60.000 inzake geleden verlies op de fabricatie van noodbriketten. (B. en W. stellen voor Afd'. Brandistoffen- comimissie (in liquidatie) dank te betuigen voor hare bemoeiingen ter zake). p. Mededeeling, dat de gunning van ver schillende aanbestedingswerken met name die betreffende: schilderen enz. brugwachters- woning, verbouw gemeente-apotheek, glas-, verf-, behangwerk gemeente-apotheek, ijze ren hekwerk 'begraafplaats, dienstwoning be graafplaats, niet heeft plaats gehad. q. Ter visie is gelegd een rapport van den Commissaris van Politie in verband met de door het raadslid Mevr. G. H. A. van der Hulst'Heeroma gemaakte opmerking be treffende dierenmishandeling op een film. Uit het ingesteld onderzoek is gebleken, dat in werkelijkheid den hond geen leed is gedaan; slechts wordt de kranige dressuur van den hond te zien gegeven. Alvorens de rotting den hond heeft bereikt, is het dier al gaan liggen alsof hem veel pijn is gedaan, en bij het schieten van den revolver gaat hij „doodliggen". r. Verzoek van de Muziekvereeniging „Harinonie Kunstzin" te Julialnadorp om fi- mancieelen steun voor aankoop van instru menten. Voorgesteld wordt dit te renvoyeeren aan B. en W. om prae-advies. (Conform). s. Mededeeling van Gedeputeerde Staten namens den Minister van Arbeid, dat de ge vraagde machtiging voor een vergunning boven het maximum ten 'behoeve van de 'N.V. Zeebad Huisduinen niet 'kan worden ver leend. t. Schriftelijke vraag gesteld door het raads lid J. J. Schoeffelenberger inzake het bezoek van sollicitanten door hoofden van scholen. (Held. Crt. 4 Aug.). In het antwoord zeggen B. en W., dat zij, in overeenstemming met het Rijksschooltoe- zioht, het bezoeken door de schoolhoofden aan enkele sollicitanten noodig achten, op dat de genoemde ambtenaren die B. en W. van1 advies dienen bij het opmaken der voor drachten, een juist oordeel krijgen omtrent de praktische ervaring der sollicitanten. Ge steld al, dat een zoodanig oordeel ware te krijgen door de sollicitanten in deze ge meente een proefles te laten geven, dan nog zou deze methode zeker niet minder kost baar voor de gemeente zijn, omdat aan de solliciteerende onderwijzers eveneens reis- en verblijfkosten zouden moeten iworden vergoed. De heer Schoeffelenberger merkt op, dat het antwoord van B. enW. op zijne vragen niet volledig is. Het College schijnt er mede acooord te gaan, dat de school hoofden onderwijzers gaan bezoeken. Maar op spr. vraag of de hoofden daarvoor eerste klasse spoor reizen, is niet geantwoord. Spr. heeft dit gevraagd uit een oogpunt van be zuiniging. In geen enkele plaats elders ge beurt dit aldus. Als de secretaris een klerk voor de secretarie noodig heeft, en daarvoor telkens op reis zou moeten gaan, zou hij meer uit de stad zijn dan erin. Is het brevet van onderwijzer niet voldoende ter beoor deeling van zijn capaciteiten; moet men daarvoor heelemaal, zooals gebeurd is, naar Drachten reizen? Dat acht spr. geld vermor sen. De heer Zonldiervan, sprekend namens de soo. dem. fractie, wijst er op, dat de vra gen sleoht zijn gesteld. Had de heer Schoef felenberger tevoren inlichtingen gevraagd aan den secretaris, dan zou hij thans niet zoo'n mal fieruur behoeven te slaan. Geluk kig zijn B. en W. zoo verstandig geweest feen gedrukte bijlage hierover rond te zen den Spr. heeft wel een onderzoek omtrent deze zaak ingesteld. Daaruit is hem geble ken, dat een schoolhoofd een reis gemaakt heeft van 5 dagen, waarbij hij het geheele land doorkruist heeft. Daarvoor is gedecla reerd een bedrag van 60.50. Een ander maal is voor een 7 daagsche reis gedecla reerd 65.95. Voor een verblijf biel. reis kosten van een dag naar Alkmaar en terug is gedeclareerd f 8.40, een ander maal voor een reis van 1 dag f 4.25. Een schoolhoofd is zelfs op eigen rijwiel twee dagen naar Schagen geweest op eigen kosten, enz. De vragen van den heer Schoeffelenberger gaan dus wel wat buiten de schreef. Toen de heer Schoeffelenberger als lid van de Oommissie van Publieke Werken een reis naar Deven ter heeft gemaakt, heeft hij voor anderhalve dag een bedrag van 40gedeclareerd. Als deze heer bedoelde reizen dus had moeten maken, zou hij heel wat meer hebben gede clareerd dan de schoolhoofden. Als wij de onderwijzers hier hadden laten komen, Va ren de kosten eveneens veel hooger geweest. Wij mogen den hoofden van soholen dus wel zeer dankbaar zijn, dat zij zoo goedkoop zijn uitgeweest. De heer H e y b 1 o k merkt op, dat de heer Schoeffelenberger, die namens een opposi tie-groep in den Raad zit, reageert op alle mogelijke berichtjes, die hem worden aan gebracht zonder ze verder te onderzoeken. Spr. protesteert tegen dergelijke wijze van handelen. De heer Schoeffelenberger heeft in den laatsten tijd verschillende blunders emaakt. Hij gaat letterlijk op alles in. Deze eer moest wijzer wezen. Ook spr. is van meening, dat het beter is de onderwijzers zelf op te zoeken dan ze hier te laten komen. De heer De Zwart wil, nu de heer Shoeffelenberger protesteert, tegen de onvol ledigheid der antwoorden, die wel even mondeling toelichten. Ook vroeger is het systeem gehuldigd om de onderwijzers in hun klasse op te zoeken. Als hij van dit Col lege een ander standpunt verwacht had, komt hij bedrogen uit. Zoo'n acte van be kwaamheid heeft alleen theoretische waarde; in de praktijk kan uitsluitend het onder wijs in de klasse inzicht geven in de be kwaamheid en geschiktheid van de sollici tant. Niet een proefles in de vaceerende ge meente, maar ter plaatse van den sollicitant zelf. Op de vraag betreffende hef reizen le klas se is inderdaad niet door het Ooilege geant woord. In het algemeen heerschte in het College de opvatting, dat het ons niet aan gaat in welke klasse een hoofd wenscht te reizen. Wel weten B. en W. dat nimmer van oen eerste klasse gebruik is gemaakt. De heer Schoeffelenberger deed beter met in lichtingen te vragen en niet dadelijk een voorstelling te geven alsof er met geld zou worden gesmeten. Dat is af te keuren. De heer Van Breda zou het wel goed vinden indien B. en W. een wenk gaven, dat wie van gemeentewege op reis gaat, met 2e klasse volstaan kan. De heer Borkert meent, dat de cijfers, die de heer Zondervan gaf, voldoende demon- streeren, dat de hoofden van scholen de kos ten voor ©en dergelijk bezoek gedeeltelijk uit eigen zak 'betalen. Als we hen nu zêggm: gij moogt tweede klas reizen, zouden we ze daar mede ten eerste beleedigen, en ten tweede zouden ze dan ook inderdaad alle onkosten gaan declareeren, hetgeen dus duurder zou uitkomen voor de gemeente. De heer Schoeffelenberger ver wondert er zich niet over, dat men zich' aan spr. woorden heeft geërgerd. Inderdaad zijn de door den heer Zondervan verstrekte cij fers niet hoog, gezien de verre afstanden, waarvan hier sprake is. Maar voor spr. zijn ze nog te veel. Het was spr. evenwel niet te doen om den hoofden van soholen een trap te geven. Spr. protesteert tegen den zet, die de heer 'Zondervan tegen hem uitspeelde door zijn reis naar Deventer er bij te halen. Die reis geschiedde krachtens opdracht van den Raad en in overleg met den heer De Zwart heeft spr. daarvoor 40 gedeclareerd'. Het is niet netjes van den heer Zondervan dit thans aan spr. te verwijten. De heer Verstegenis het met den heer De Zwart eens, dat ieder, die iets te vragen heeft in het belang der gemeente, daartoe het recht heeft. Maar indien de heer Schoef felenberger zegt, dat hij met deze vragen iets deprimeerends heeft bedoeld ten opzichte van de hoofden tfan scholen, mag daar twijfel over worden uitgesproken. Dezelfde gege vens, die thans in den Raad naar voren ko men, had de heer Schoeffelenberger zich ook kunnen verschaffen, alvorens hij zijn vragen stelde. Er is natuurlijk een goed' vriend van den heer Sch. geweest, die gezegd' heeft: je mag wei eens goed toezien op die reizen. (De heer Sch. schudt van neen). Als het niet zoo is, is zijn houding dubbel onvoorzichtig, want dan heeft zij een smet aangewreven op deze categorie van ambtenaren. Een andere opmerking van den heer Schoeffelenberger is, dat ze toch allemaal hun brevet hebben'. Maar niet alle. hout is timmerhout, dat moet de heer Sch. als des kundige ook weten. Die acten zijn allemaal precies hetzelfde; het komt op de individua liteit aan. Om hier een proefles te laten hou den, geeft een onvoldoenden indruk van een sollicitant. Vergelijking met een klerk ter secretarie gaat niet op; het betreft hier een heel ander 'geval. Het is zeer onverstandig geweest van den heer Sch. deze vragen op dergelijke wijze te hebben gericht. De heer Zondervan beantwoordt' de opmerking van den heer Schoeffelenberger betreffende hetgeen spr. opmerkte over de Deventersche reis. Spr. heeft met opzet het bedrag eerst niet genoemd'. Maar de reis heeft l'/> dag geduurd' en waar hier voor 6 dagen slechts 50 wordt gedeclareerd', maakt dit toch wel eenig verschil. De heer Schoef felenberger heeft door zijn vragen een Hetze willen 'Ontketenen tegen de hoofden van scholen. De discussies worden hierover gesloten. u. Beschikking van Gedeput. Staten op het bezwaarschrift van P. Bais tegen zijn aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen. v. Voorstel der Raadsleden J. H. Staalman, H. P. Baak, L. F. van Loo en B. Zomdervan, tot aanvulling der ALg. Politieverordening inzake beteugeling van drankmisbruik. Adressanten stellen voor verbodsbepalin gen intelasschen ten aanzien van het verblijf in tapperijen van personen van wie bekend is, dat zij misbruik maken van sterken drank, zulks ter beoordeeling en na schriftelijke opgave van de namen door den Burgemees ter; voorts voor jeugdige personen beneden 16 jaar„ Op voorstel van B. en W. gerenvoyeerd naar het College om prae-advies. Hiermede zijn de ingekomen stukken af gehandeld en is men genaderd tot punt 8. Vaststelling aanv. Kohier PL Dbr. Bel. n. h. Inkomen. Vaststelling aanvullingskohier Plaatselijke Directe Belasting naar het Inkomen (eerste 4 maanden 1921). 4. Onvoorziene Uitgaven. Voorstel tot het doen van betalingen uit den post voor Onvoorziene Uitgaven, dienst 1921. i. Aanbieding grond! en opstallen. Voorstel om niet in te gaan op de gedane aanbiedingen yoor grond en opstallen' in de omgeving van de vischdrogerij. 0. Ontheffing Bouwverordening. Voorstel om ontheffing te verleenen van het bepaalde bij art. 16, le Md, der Bouwver ordening, voor .perceel Molengraoht 89 en Bierstraat 2. (Held. Crt. 4 Aug.). •7. Ontslag. .Voorstel om overeenkomstig eigen verzoek eervol ontslag te verleenen: le. aan W. M. Louweree, als onderwijzer aan school 7a, ingaande 16 Augustus a.s. 2e. aan P. Post, als Directeur van den Keu ringsdienst van Waren, tevens Gemeente- Apotheker, met ingang van 1 September 1921. Zonder discussie conform besloten. 8. Uitbreiding Raadhuis. Voorstel met betrekking tot uitbreiding van het Raadhuis en tot beëindiging der huurovereenkomst nopens het gebouw Dijla- straat 10. Held. Crt. 4 Aug. De heer V a n O s vraagt of het gebouw Dijkstraat 10 weder in te huren is en voor hoe lang. De Voorzitter antwoordt, dat de huur van jaar tot jaar verlengd kan worden. De heer V a n O s acht het niet noodig dit gebouw weder voor 5 jaar in te huren. Maar spr. zou het voorloopig wel voor een jaar willen verlengen. Misschien zijn we dan wat beter bij kas om aan een nieuw raadhuis te kunnen denken. Wat nu voorgesteld wordt is vrijwel weggegooid geld. De heer Van Breda sluit zich hierbij aan. Eeüige jaren terug werd' een plan ge maakt voor een nieuwen bijbouw. De Raad vond het lapwerk, en dat was het inderdaad ook. De finantieele omstandigheden van thans geven geen vrijmoedigheid voor deze voordracht te stemmen. Het voornaamste is wel het bewaren van het archief, dat in het huidige gebouw lijdt van vocht. Kunnen wij dat niet overbrengen naar het gebouw der Arbeidsbeurs? Met het in de voordracht ge noemde bedrag zijn we er nog niet; daar zal nog wel een en ander bij komen. De heer H e y b 1 o k is evenmin ongevoeld voor een zuinig gemeentebeheer. Dit mag evenwei niet gaan ten kost van de belangen der gemeente. De toestand zooals die thans is deugt niet; het ambtenarenpersoneel is .als het ware in tweeën verdeeld; uitbreiding van het raadhuis is dringend noodig. Een nieuw raadhuis houwen zal nog wel een 60 jaar duren. Het is totaal verkeerd om het archief onder te brengen in het gebouw der Arbeidsbeurs. Dan zouden we een stadhuis krijgen, dat in drieën gesplitst is. Namens spr. fractie verklaart hij vóór uitbreiding t« zijn. De heer Van Loo kan zich vereenigen met de voorgestelde uitbreiding. Van een nieuw raadhuis komt voorloopig toch niets. De heer Borkert zet uiteen, dat het huidige voorstel eene bezuiniging is. Het te genwoordige perceel vraagt jaarlijks 600 huur en 'n 400.reparatiekosten. Dat is dus 1000— terwijl het thans geraamde bedrag niet zooveel kost aan rente en af lossing. Het is dus eene bezuiniging. Deze oplossing acht spr. ontegenzeggelijk de beste. De heer Schoeffelenberger juicht uit bouwkundig opzicht het door den heer Kastelijn ontworpen plan toe. Maar spr. heeft een andere oplossing. Het is in hoofdzaak te doen een betere bewaarplaats voor het archief. Welnu, men bouwe in den tuin van het raadhuis een kluis van gewapend beton. Dat kost niet meer dan een 6000 7000. Men kan het benedenlokaal' dan verdeelen ia verschillende lokalen en dan kan er wel per soneel overgaan van Dijkstraat 10 naar hier. Spr. wil hiervan wel een voorstel maken. De heer D e Z w a r t betoogt, dat een nieuw raadhuis, dat dan bovendien op een meer geschikte plaats in het oentrum der stad zou moeten komen, niet mogelijk is om de enor me kosten, die dit zou medebrengen. Daarte genover staat, dat de buitendienststelling van alle thans in gebruik zijnde gebouwen wel bezuiniging geeft, maar toch zou met alles en alles een 6 ton gemoeid' zijn. De toe stand in de Dijkstraat 10 is onhoudbaar en hierin moet worden voorzien. Om het tegen woordige raadhuis te verdeelen is allang overwogen en hiervan zijn ook teekeningen gemaakt. Maar praktisch bleek het ondoen lijk het geheele personeel hier onder te bren gen. Wij zouden dan bijvoorbeeld niet een» een trouwzaal hebben. Op de thans voorge stelde wijze kan in de behoefte worden voor zien, terwijl tevens gegaan wordt in de rich ting van 'bezuiniging. Men vergeet te veel de financieele gevolgen, die de bestendiging van den tegenwoordigen toestand geeft. In ongeveer 4 jaar ttfds is ruim 3000 aan on derhoudskosten uitgegeven, met de huur mede reeds 5575. Bovendien moet het. secretarie'personeel voor allerlei kleinigheden telkens heen en weer loopen, waarmede veel tijd! heen gaat. Door dit bedrag van ƒ40000 wordt het euvel ondervangen. Men vergete ook niet, dat de kosten van onderhoud etc. aan het perceel Dijkstraat 10 steeds stijgen. Uit rente en aflossing van die 40000 kun nen bijna de kosten van onderhoud worden bestreden. En het daaraan 'besteedde geld is allemaal weggesmeten; wij krijgen er niets voor terug, omdat het een huurhuis betreft. De nieuwbouw houdt in elk geval haar waar de voor de gemeente. De heer Van Os meent, dat men die financieele uiteenzetting uit kan leggen zoo- als men wil. De heer Borkert rekent uit, dat het voordeeliger is, de heer De Zwart zegt, dat het bijna voordeeliger is, enz. Er dient toch ook een conciërgewoning te komen of men dient den conciërge vergoeding daar voor te geven. Als we de voorgestelde ver bouwing ondernemen, snijden we daarmede den pas af voor een nieuw raadhuis. Van dezen nieuwbouw kunnen inderdaad worden afgetrokken de opbrengst der gebouwen voor de Arbeidsbeurs en in de Prins Hen driklaan. Spr. meent, dat we nog wel een jaar of wat kunnen doorsukkelen als tot nu toe geschiedt. Het is een noodtoestand, maar bij voorbeeld voor de vergaderingen der Huur- oommissie is hij nog niet zoo kwaad. Daar voor is het huidige gebouw wel praktisch in gericht, en dat zou met een nieuwbouw niet worden ondervangen. De heer BokToen wij in 1917 dit huis huurden, waren we allemaal erg blij met een dergelijke oplossing: nu waren we voor een tijd klaar. Thans, nog geen 4 jaar later, blijkt het toen als prachtig geschetste gebouw in een deplorablene toestand te verkeerên. Spr. ■begrijpt, niet, dat het plan na zoo ongunstig advies van de Commissie, nog een dergelijk gunstig onthaal in den Raad vindt. De heer Van Breda betwist de onder- houdscijfers door den heer De Zwart ge noemd. Die eerste cijfers waren inrichtings kosten,, de onderhoudskosten zijn niet zoo hoog. Het idee van den heer Schoeffelenber ger om een brandvrije kluis te bouwen acht spr. nog zoo verkeerd niet. Daarvoor is geen

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5