lil i nieuw raadhuis noodig. Spr. kan dan ook niet vóór het voorstel stemmen. De heer VanderVeer wijst er op, dat men, zooals uit de bijlage blijkt, hiervoor geld suil gebruiken, dat bestemd is voor uitbrei ding der electrificatie. Een dergelijke wijze van financiering acht spr. verkeerd. Men haalt het geld thans maar .zoolang uit de ie>ene kas om het er later weer In te leggen. Maar dan is het er vaak niet meer, en dan zou de eleetrdficatie spaak loopen. En er ge beurt hier in vergelijking met andere plaat sen toch al zoo weinig. Met name in Koegras is de toestand nog dezelfde als tijdens de mobilisatie, terwijl in de dorpen rondom overal reeds electrisch licht is. De heer H e ij b 1 o k meent, dat de uiteen zetting van den heer Van Os niet juist is. wat betreft de inrichting van het huis Dijk- straat. De toestand aan de contróle belastin gen is belachelijk primitief en voor een ge meente als de onze niet duldbaar. Vandaar dat de voorgestelde uitbouw dringend! nood zakelijk is. De Voorzitter zegt, dat de meening van het College weergegeven as in de bijlage. De leden stappen over de bezwaren van den huldigen toestand wel wat erg licht heen. Den heer Van der Veer merkt spr. op, dat de gemeente den weg wijst waaruit de kosten bestreden kunnen worden. Uit de gewone middelen kan deze uitgaaf niet worden be streden, er moet voor-geleend worden. De heer Bok: Reden te meer om het niet te doen! De heer A d r i a a n s e De toestand is onhoudbaar. De-archivaris van Haarlem en de Commissaris der Koningin hebben dit be vestigd. De heer De Zwart: De heer Van Os meent, dat in een conciërgewoning voorzien is. Dat is evenwel niet zoo. Hij heeft een vast salaris en betaalt een percentage voor zijn woning. Een groot verschil maakt het toch nooit. De opmerking van den heer van Breda, als zouden de kosten niet allemaal onder houdskosten zijn, is gedeeltelijk waar. De in richtingskosten zijn hooger, maar men moet ook bedenken, dat de gemeente bij opleve ring alles weer in den vroegeren toestand- moet terugbrengen, en deze kosten zijn dus wel degelijk onderhoudskosten, die geheel dienen te worden afgeschreven. De heer Bok merkte hij interruptie op dan niet te verbou wen. Dit is echter een verkeerde opvatting van de financiering. Welke uitbreiding men ook ikest, er zal voor geleend moeten worden. Maar men voegt een aantal posten tezamen om dan, als het een bedrag is, dat tot een zekere hoogte is opgeloopen, dit naar boven al te ronden en daarvoor te leenen. De heer Bok: Een particulier spaart er voor. De heer De Zwart: Dat kan een ge meente niet door de wijze van beheer der finantiën. De heer Van der Veer behoeft voor stagnatie in de eïeotrlfioeering niet bang te zijn, want de hiervoor beschikbare gelden betreffen in hoofdzaak de uitbreiding van het net in de gemeente. De heer Poll zal tegen de voordracht (stemmen, omdat spr. de verbouwing een lap middel acht. In stemming gebracht, blijken de stemmen te staken, zoodat in een volgende vergadering opnieuw moet worden gestemd'. Tegen de voordracht stemmen de hoeren Van Breda, Schoeffelenberger, Tielrooij, Bot, Poll, Van der Veer, Bok, Van Os en Mevr. Van der Hulst. Ervóór stemmen de heeren Van Loo, Heijblok, Borkert, Verstegen, Zondervan, Boogaard, De Zwart, Kuiper en Adriaanse. 9. Bebouwing gronden. Voorstel tot hernieuwde vaststelling der Verordening regelende het bebouwen van gronden, voorkomende op de vastgestelde en goedgekeurde plannen van uitbreiding en be bouwing „West" en „Oost". De heer Bok vraagt of deze verordening weer artikelsgewijze wordt behandeld. Spr. zou dan gaarne verschillende wijzigingen aanbrengen; er kunnen verschillende bezui nigingen worden aangebracht. Art. 7 bij voorbeeld spreekt van een ruimte van B en 3 Meter tusschen bouwblokkon. Waarom zoo veel ruimte? Voor afscheiding aan den open baren weg mogen geen dichte sohuttingen worden gebezigd. De meeste bewoners zul len daar evenwel juist op gestold zijn, enz. .De Voorzitter wijst er op, dat do ver ordening reeds vastgesteld l«. Alleen Is van hoogerhand op de wensoheHjkheld voor ©eni ge veranderingen gewezen, Het is nu wel wat bezwaarlijk de gansohe verordening om ver to gooien. Een van de voorgaarden, waarop do geldon verstrekt zijn, la die vast stelling dezer verordening. De beer Bok betoogt, dat do toestand na do vaststelling dezer verordening gewij zigd is. Dit wordt door den heer De Zwart be twist; die toestand is precies dezelfde geble ven. Ware door het Rijk niet verlangd, dat wij een verordening maakten als deze, dan zou deze verordening niet zoo dadelijk ont worpen zijn. Het is wel van belang, dat zij spoedig wordt vastgesteld, omdat allerlei dingen op afdoening wachten. Het Rijk heetft al bericht geen bezwaar tegen deze verorde ning te hebben, zelfs al zou art. 1 niet ver anderd worden. De heer Bok had zijn bezwa ren de vorige maal te berde moeten brengen. De Raad zou thans verkeerd- doen de veror dening weder te veranderen. Van verkeerde werking is in de praktijk niets bekend; met het uitbreidingsplan is er rekening mede gehouden, en -het zou niet goed zijn zonder eenige ervaring te dien opzichte veranderin gen aan te brengen. De heer Bok meent, dat de heer De Zwart spr. standpunt niet begrepen heeft. Spr. wil zich eenige verandering in deze verordening voorbehouden, -omdat z. i. niet voldoende (rekening is gehouden met de wenschen van verschillende bewoners, die gaarne eigen tuintje eto. hebben. Ook wenschen zij een vrij erf. Dat alles is hier positief in verboden en daarom wil spr., als men thans niet tot artikelsgewijzo behandeling overgaat, een volgend jnaal wijzigingen aanbrengen. Na nog eenige discussie wordt de verorde ning aangenomen, waarbij de heer Bok. wordt geacht te hebben tegengestemd. 10. Verkoop drank bij demobilisatie. Voorstel tot intrekking der Verordening op den verkoop van alcoholhoudenden' drank ingeval van demobilisatie. het verzoek van J. van Leijen om restitutie van betaalde vergunningsrechten. (Held. Crt. 4 Aug.). 12, Ontslag Regent(es) Alg. Weeshuis. ■do doortrekking van den duinweg naar Cal- jlantsoog. God. Staten zijn hier nog tegen. Wij wilden de boorden van het kanaal rond om de Marinewerf laten opknappen; er is bij de Marine geen geld voor. Met- een vergroot glas is steeds naar productief werk gezocht. Voorstel om aan Mevr. J. BaertVerfaille Daarom veibaast het spr. van den heer Van TT snsn-ottsvI A.vt^icf.1 QYV kck. TTOl'l firOTlAYl t TT Tj j j -I J' n 11. Vergunningsrecht. Voordel afwijzend t? bcschikk op en H. Buiskool eervol ontslag te verleenen resp. als Regentes en Regent tevens Voor zitter van het Alg. Weeshuis, onder dank betuiging voor de bewezen diensten. Nos. 10, 11 en 12 z. h. s. aangenomen. 13. Crediet werkverschaffing. Voorstel tot het verleenen van crediet voox werkverschaffing. (Held. Crt. 4 Aug.). De heer Van der Veer zal niet tegen dit voorstel stemmen, omdat ten opzichte van werkverschaffing iets moet worden gedaan. Maar spr. zag dit gaarne op andere wijze ge daan dan de voorgestelde. Het lijkt spr. niet verstandig om de menschen aan het puin- kloppen te zetten. Op die manier kost ge klopte puin nog ineer dan grint. Er is wel productief werk te vinden voor die men schen, meent spr. Er wordt evenwel geen overleg gepleegd hieromtrent. Weliswaar vergoedt het Rijk 50% van deze gelden, maar die 50% van het Rijk is ook geld van de ge- menschap, en daar wordt te weinig aan ge dacht. Zooais thans de werkzaamheden ge regeld zijn, loopt dat wel'een -beetje de spui gaten uit, meent spr. Particulieren kunnen het werk, dat zij hebben, niet meer laten ver richten op grond van allerlei vexati-eve 'be paling-en, die thans bestaan. Maar het gaat niet aan nu maar op goed- geluk werk te la ten verrichten'; men moet productief werk laten doen door bevoegde menschen en dat oontroleeren. Er loopen jonge menschen ge noeg rond," die wel de handen uit de mouw kunnen steken. Spr. vraagt of men- geen an deren, productieven arbeid kan laten ver richten, en dan onder toezicht van polderbe sturen, e. d. De heer H e ij b 1 o k Tegen 2 per dag! De heer Va fa der Veer protesteert te gen die interruptie. De heer Borkert: Daarvoor staken ze thans in den Polder, omdat ze niet meer krijgen! De heer Van d-e-r Veer merkt op, dat noodwerk, dat verricht wordt-, altijd prikke len moet om beter werk ervoor in de plaats te zoeken. Een particulier kan voor de loonen van thans niet laten werken. Spr. wil een commissie benoemen uit burgers voor werk verschaffing. Er wordt nimmer eenig over leg gepleegd- en maar raak gewerkt. De heer VanLoo: N-oem namen eni fei ten 1 De heer VanderVeer: Het puinklop- pen, dat thans gebeurt. Wij- moeten niet het water uit het Kanaal in het Marsdiep over brengen; wij dienen verantwoording van de besteedde -gelden aan de burgerij te doen. De heer Tielrooijis bang deze zaak aan te hinden. Bij een vroegere gelegenheid kreeg de heer Biersteker hi-grover op zijn kop, en onlangs nog de heer Schoeffelenber ger. Maar spr. meent hierover toch iets te moeten zeggen, omdat de zaak blijkbaar niet voldoende -begrepen wordt. Het is -hier n.1. niet enke-1 een kwestie van -geld; men wil ook orde scheppen in den chaos van werkver schaffing. Een zwak punt is er in de bij-lage, waar gezegd wordt, dat thans niet kan wor den aangegeven welke werken zullen worden ondernomen. Spr. is het volkomen eens met den heer Van der Veer, die dit door te zake kundige-spersonen wil doen aanwijzen. Dan heeft men waarborg, dat het geld goed be steed' wordt. Thans beoordeelt de arbeids beurs wie werkeloozen zijn. De heer Borkert -begrijpt niet, waarom de heer Van der Veer zich zoo opwindt. Hij is vóór het -bedrag en had dus alleen kunnen vragen: is het mogelijk de werkverschaffing economischer te doen? De heer Van der Veer heeft het oog op een onderdeel van die werk verschaffing, n.-l. het puinkloppen. Ten op zichte van ander werk moet voortdurend wor den gewacht op toestemmingen van Rijk en Provincie, eto. en in afwachting daarvan worden de mensohen dan maar aan het puin- kloppen gezet. De heer Sohoeffelenberger staat sympathiek tegenover het voorstel en zal ook een weg aangeven voor meer produotiof werk. Spr. hooft hot oog op de vervaardiging van betonnen rioolputton en rl-oleerlngon voor de nieuwe wegen. Men kun dit wem aanbe steden en verschillende werkeloozen er aan zetten. De aldus vervaardigde huizon hooft men later toch noodig. Laat het College dit eens overwegen. De heer V a n B r e di a vindt hot ideo van den hoor Van der Veer: do instelling ooner oommtssio voor werkverschaffing, aanlokke lijk. Deze oommissie is noodl-g en de wethou der zal dit moeten appreoleeron. Als de beer Van der Veer geen voorstel van de zaak maakt, zal spr. dit doen. De heer H e Jj b 1 -o k protesteert tegen het verwijt van den Voorzitter aan spr. inzake diens interruptie, die alleszins behoorlijk was. De heer Van der Veer bedoelt het wel licht goed, maar hij zeid-e zelf, dat -men men schen uit Gelderland- had gehaald om hier te wel werkeloozen kunnen krijgen, ziften. En daarvoor had men dan toch ook De Voorzitter merkt op, dat het hem alleen te doen.was om den goeden toon te bewaren. De een kan beter tegen een inter-, ruptie dan de ander. De heer Boogaard- meent, dat de heer Van der Veer toch ook de bestaan-de groote werkeloosheid moet kennen. Ook in Juliana- dorp zijn werkeloozen. Alle dagen gaan men schen van hier naar huiten werk te zoeken, 's Heeren Van der Veeris bedoeling is den landarbeid in de werkvoorziening te krijgen. Men verdient daar nu niet zoo schitterend veel, in de bloembollen 20 per week. Daar wordt gespeculeerd op de heersohende werk loosheid. De -heer Van der Veer spreekt van productief 'werk, maar noemt niets op wat als zoodanig zou kunnen gelden. De men schen komen naar spr. toe om hem werk te vragen. De heer Verstegen constateert, dat het gesprokene meer langs de zaak heengaat dan er tegen in. Eigen-lijk is niemand tegen het •voorstel van B. en W., alleen de heer Van Ier Veer sprak van productief werk. Spr. is het met dien heer volkomen eens. Maar zoo goed als de heer Van der Veer in gebreke is gebleven rroductief werk te Kunnen vinden )2 yoed Is spr. geweest cm het aan te w'jvr, ImV en een vergadering gehad ?k der Veer dit verwijt te hoören, alsof alles in dit opzicht verwaarloosd wordt, en wjj enkel maar laten puinkloppen. Als de heer Van der Veer ons iets kan aanwijzen, houdt morgen het 'puinkloppen op. Wij hebben dezer dagen een vergadering gehad van verschillende burgemeesters uit den kop van Noord-Hol land juist met de bedoeling het improduc tieve werk tegen te gaan. Wij zien zeer goed, dat hierdoor de mentaliteit van de arbeiders bedorven wordt; schoorvoetend gaan zij naar dit werk heen. Inderdaad' berust het werk, zooals werd -opgemerkt, in één hand, n.1. in die van den wethouder van soc. aangelegen heden. Want PubliekeWerken (in casu de ge meente-bouwmeester) heeft het -toezicht er over. Er zijn menschen, die alle uitkeerin- gen uit de werkeloozefakassen genoten heb ben en voor wie nochtans nog geen werk is te vinden. Daarom hebben wij de 12 burge meesters, die hier vergaderen, bij den Mi nister aangedrongen op het verschaffen van productief werk. Met looden schoenen gaan de arbeiders althans -het overgroots mee- rendeel-, al zijn er wel -andere, minder goede elementen onder naar de Arbeidersbeurs om werk.Waarvoor is het dan noodig zif ters uit Gelderland te la-ten komen? Als hij aan de Arbeidsbeurs zich aangemeld had, had; hiji er zooveel uit kunnen zoeken -als hij gewild had. Raadplegen van verschillende menschen is gebeurd. Ook bij de Regeering wordt aan gedrongen op subsidieering voor het uitbag geren der vaarten. Maar dan moet men goed begrijpen, dat dat met handenarbeid zal -ge schieden, niet met baggermachines. De heer Tielrooy vraagt wie beoordeelt of iemand werkeloos is of niet. Dat doen de werkloo- zen zelf. De controle op de werkeloozenkas- sen is zóódanig, dat iemand, die nog werk heeft, zich niet als werkeloos kan aanmel den. De werkloosheid is op'toogenblik enorm, aan 't werk, en lang niet allen. Er zijn nog verscheiden jonge menschen, die elke week hun kostgeld moeten geven en geen werk hebben. Als de gemeente zelve een betonfabriek stichtte, zou de weg, die de heer Sch. aan geeft, kunnen worden ingeslagen. Maar nu mag het niet. Wat een oommissie betreft voor werkverschaffing: wij hebben die in onze Commissie voor advies inzake de wer- keloosheidsbestrijding. Zij vergadert elke maand en ban het heele terrein d-er werk verschaffing overzien. Mensohen van alter* lei richting zitten er In. Zij, die het b.. de hoogte zijn, zijn de arbeiders zeiven. Maar er is niet. De heer van der Veer kan voor elk door hem aan te wijzen werk zoo veel arbeiders krijgen als hij maar wil. Er. komt zoo veel puin, en het wordt zoo duur, zeot de heer van der Veer. Ja, dat is de vloek, die op dit werk rust, en die oorzaak is, dat de menschen met wrok in het hart aan deze arbeid gaan. In het algemeen wil len de mensohen liever werken voor een laag loon dan eene uitkeering, dat is spr. ervaring. Laten wij het resultaat van de door do burgemeesters gevoerde -besprekin gen eens afwaohten, zegt spr., ook of er nog iets komt van een subsidie voor den polder K-oegras. Eveneens zal worden -getracht den duinweg doorgetrokken te krijgen. De heer VanderVeer zegt, dat de heer Verategen nooit met spr. deze werkverschaf fing besproken heeft, hoewel de heer Ver stegen als wethouder deze zaak toch in han den- heeft. Wat dat baggorwerk betreft, dat niet met machines mag gebeuren, maar met de hand: men begrijpt tooh wel, dat dat niet doenlijk is als -het meer kost dan met ma chines... Geroep: Weer dat eigenbelang! De heer Van dier Vee-r: We hebben (allemaal eigenbelang. In dat geval kan het polderbestuur niet op de zaak ingaan natuur lijk. Laat ook de regeering eens beter rond zien naar productief werk. Spr. v-oelt ook voor werkverschaffing, maar het gaat nu to veel hard tegen hard. Er moet moer samen werking komen. Voor particulieren is zulk werk te duur. De heer Van Breda ia door de discus sies versterkt in do meoning, dat oon Com missie als waarvan gesproken word-t, noodig in. Do hoor Verstegen zegt, dat oon zoodanige oommlHslo hostaal, maar. spr. bedoelt eene Commissie uit do burgerij, en spoctalo oom- mlsslo voor werkverschaffing. De bestaande commissie Is samengesteld uit werkgevers en werknemers vertegenwoordigd in de vak bonden. De heer De Zwart zegt, dat de weth. van soo, aangelegenheden aangevalion la op een wijze, die niet geheel juist is. Hij vraagt alleen de ge'den aan, wolke hem dan worden toegewezen. Dit laatste doet het College. Binnenkort hoopt spr. mod-edeellngen te kun nen doen omtrent een belangrijk stuk werk, n.1. de demping van de Ruyghsloot. De heer Versteigen zegt, dat alles wat is uitgevoerd, -onder leiding van de afdeeling Publieke Werken is uitgevoerd. Sp-r. inte resseert zich voor de zaak, omdat sp-r. de ver antwoordelijke persoon in den Raad is. Het zal noodig zijn steeds te weten hoe het er mee staat; helaas wordt door de betrokken werkeloozen wel eens niet altijd waarheid gesproken, en daarom is het noodig, dat men de menschen kent. Spr. zet nader zijn stand punt inzake de -gewenschte commissie uiteen. Zoo'n commissie zal niets kunnen doen, want hetgeen -gebeuren kan, geschiedt reeds. En de werkeloozen zelf grazen het gansche ter rein der werkverschaffing af. Had spr. half kunnen vermoeden, dat de -heer Van der Veer menschen aan 't werk had- kunnen zet ten, dan ware hij stellig bij dien heer geko men. Maar thans zijn er landarbeiders aan het puinkloppen. Tenslotte wordt de voordracht conform prae-advies van B. en W. aangenomen. 14. Rijksuitkeerlng per inwoner. Voorstel om van het besluit van Ged. Sta ten, houdende vaststelling van het 'bedrag der Rijksuitkeering naar het inwonertal der ge meente, in beroep te gaan bij de Kroon. (Held. Crt. 4 Aug.). 15. Beplanting Huisduinerweg. Voorstel tot het sluiten van een contract, waarbij de bestaande overeenkomst betreffen de de beplanting van den Zuidelijken berm "p Jf>n Fuisiunerweg wordt ontharden. (UeM.Ort 4 Au».), "'■i mm*mi— IA. Telefoonleiding. Voorstel tot overname van telefoonpalen en -draad- door het Rijk. (Héld. Crt. 4 Aug.). Punten .14, 15 en 16 aangenomen. 17. Erfpacht Voorstel betreffende aanbieding eeuwig durend grfpachtsrecht van grond aan de Bui tenhaven. (Held. Crt. 6 Aug.). De heer Van Breda drukt zijne ver wondering uit over dit voorstel. - Hoe komen B. en W. eraan? Blijkbaar zijn ze er zelf ook -niet erg mede ingenomen. De gemeente zou op die manier een proefkonijntje worden voor eene combinatie van enkele heeren. De gemeent^ heeft er niets aan, te minder omdat er nog servituten op rusten. De heer Bot zal tegen het voorstel stem men. Zijn standpunt is, dat dit door particu lieren gekocht moet wordenen niet door de gemeente. Het voorstel komt in stemming. De heer Bot verklaart later vóór te zullen stemmen. Het voorstel wordt aangenomen met de stem van den heer Van Breda tegen. 18. Aanbieding Gem.-Rekening. Aanbieding der gemeenterekening van 1920 en trekken van de afdeelingen van het onderzoek dier rekening en der gemeente-be grooting voor 1922. In de eerste afdeeling hebben zitting de raadsleden Baak, Borkert, Mevr. Van de-r Hulst, Boogaard, Bot en Van Os. Tweede afdeelingGrunwald, Schoeffelenberger, Heijblok, Van der Veer, Bok en Kuiper. Derde afdeeling: Staalman, Van Breda, Van Loo, Tielrooij, Zondervan en Poll. 19, Sehoolbouw. Voorstel tot wijziging van het Raadsbesluit dfa. 3 Mei 1921 in dien voege, dat aan de Van Galenstraat in plaats van 2 scholen 1 school wordt gebouwd. (Held; Crt. 6 Aug.). De heer Van Breda wenscht ten op zichte van dit voorstel eenige vragen te stel len. De Minister van Onderwijs zet den bouw van 7-klassige scholen stop; van katholieke zijde -bestaan plannen voor sehoolbouw, ook van christelijke zijde. Is nu werkelijk, vraagt spr., deze school niet overbodig in verband met deze beide coniessioneele scholen? De heer De Zwart antwoordt, dat deze overwegingen bij de bouwplannen onder de oogen zijn gezien. Na vele besprekingen en berekeningen oordeelt de hoofdinspecteur van het onderwijs toch eene school minstens noodig. Om niet al te veel stagnatie te krij gen, vraagt het College thans deze school, dan kan -later de bouw van een tweede over wogen worden. Aangenomen. 28. Hoogere Handelsschool Voorstel met 'betrekking tot het verzoek der A. H. W. V. tot oprichting eener Hoo gere Handelsschool. (Held. Crt. 6 Aug.). Uit een nadere bijlage blijkt, dat de aan vankelijk geraamde meerdere kosten, indien reeds 1 September 1921 tot uitbreiding wordt overgegaan, foutief zijn berekend. Door de Vereeniging is namelijk opgegeven, dat de totaal meer-kosten zullen bedragen ƒ2000 over 4 maanden, -terwijl deze opgave bij de samenstelling van het voorstel van B. en W. ife gelezen als gold zij voor een geheel jaar. Dientengevolge zullen de kosten voor de gemeente over 1921 niet pl.m. 268 respec tievelijk 335, doch pijn. 804 resp. 1000 meer bedragen. Aangenomen zonder discussie of stemming. 25. Ontslag Onderwijzeres. Voorstel -om eervol ontslag te verleenien aan Mej. D. Blom als onderwijzeres in- de nuttige en fraaie handwerken aan de U. L. O. School dn de Molenstraat. Eervol verleend. 22. Benoemingen. Benoeming leden der Commissie tot voor lichting bij de Beroepskeuze. (Held. Ort. 6 Aug.). De heer Bot wenscht omtront deze benoe ming o-en-o vrang te richten tot het Oollego. Bpr. Is niet tevreden over de voordracht, Waarin geen enkel lid van spr. partij (Voor komt en deze ook niet gekend Is. Hoe zijn dlo dubbeltallen vastgesteld? vraagt spr. Do heer Van Breda hooft ditzelfde be zwaar. Er Is een dubbeltal waarop voorkomen een R.-K, en een Chr. organisatie; verder eon met het hoofd eener Chr. school, een ander met een apart schoolhoofd. Sleohts één van deze belde dubbeltallen wordt be noemd, hetgeen spr. niet Juist acht. Laat men vun elke richting twee oandklaten aanwijzen. 'Verschillende andere raadsleden laten zich h-ooren; de heer Tielrooij wil de benoeming uitstellen; De heer .Verstegen begrijpt er niets van. Mevr. Van der Huist vindt 16 menschen ai te veel; daarentegen wil de heer Tielrooij er nog 6 bij hebben. Het aantal leden is on gelimiteerd, terwijl met politieke partijen geen rekening is gehouden. Er is alleen ge zocht naar" menschen, die een zekere ge schiktheid hebben om in het -bestuur zitting te nemen, en daarbij ie het model- gevolgd, dat in andere plaatsen geldt. Alleen zijn hier, op verzoek van de heeren Baak en Van Loo, de vakorganisaties mede uitgenoodigd voo-r zoover deze van beteeken is waren. Dit waren de Vereeni-gingen „Onderling Be-lang", de Heldersohe BestuurderSbond, de Christelijke organisatie van Bouwvakarbeiders en de R.-K., aan welke gezamenlijk gevraagd- werd of ze candidaten wilden opgeven. Voorts de Bond van Nederlandsche Onderwijzers als de grootste organisatie van onderwijzers. Voor do rest bestaat de voordracht in hoofdzaak fait mensehen, die op het gebied van indus trie werkzaam zijn. Gestreefd is naar verte genwoordigers van alle richtingen. De heer VanBreda protesteert er tegen, dat katholieken en christelijken bijeen1 ge voegd worden. De heer Verstegen: Dat hebben die organisaties zelf aldus gedaan. De heer T i el r o o ij merkt op, dat van de chr. arbeiders alleen de bouwvakarbeiders vertegenwoordigd zijn. Hierop antwoordt de heer Verstegen, dat de chr. en kathol, arbeiders, desgevraagd, dit lijstje hebben in gediend. "''aar w>l de R»ad anderen benoe men bij ir daerin vrij. Hij kan deze ret zoo groot maken als h!j zelf wenscht. Eerst komt nu in stemming de voordracht voor: Benoeming 3 reserve-onderwijzers. 1. E. Ligtoringen. 2. J. Schreuder. 3. L. A. J. Smelik. 4. J. v. dL Graaf. Gekozen de heer Ligteringen met 13 st., Schreuder met 8 en Smelik met 13 stemmen. Benoeming 2 onderwijzers aan school 7a. A. 1. W. Veth. B. 1. J. Schreuder. 2. J. Schreuder. 2. W. Veth. 8. J. P. Mol. 3. J. P. Mol. Gekozen de heeren Veth met 15, Mol met 9 stemmen. Benoeming 1 onderwijzer aan school 4. 1. J. P. Mol. 2. W. Veth. 3. L. A. J. Smelik. Vervallen omdat alle ca-n-dldaten reeds be noemd zijn. Benoeming 1 onderwijzer aan school 8. 1. G. 't Hart. 2. T. Bakker. 3. L. A. J. Smelik. Gekozen de heer 't (Hart met algemeene stemmen. Commissie Beroepskeuze. Uitgebracht worden 4 stemmen op de N-os. 1 der candida ten; 11 stemmen blanco. Daar geen meerder heid is bereikt, is de verkiezing onwettig. SCHRIJVEN GEDEPUTEERDE STATEN INZAKE DE BELASTING. De Voorzitter doet voorlezing van een schrijven van Ged-. Staten van den volgenden inhoud: Wjj zijn ni-et bereid omtrent deze verorde ningen, zooals zij daar liggen, een gunstig advies aan de Kroon uit te brengen. De daarin voorgestelde heffing komt ons te bezwarend voor; terwijl toch zij, die in de lagere klassen zullen worden gerangschikt, slechts in zeer geringe mate in de algemeene kosten zullen bijdragen, zullen op hen, die in -de hoogere klassen wor-den gerangschikt, vrijwel -ondraaglijke lasten komen' te druk ken. Het komt ons voo-r, dat eene belasting als deze zelfs in vele gevallen niet voor uit voering tatbaar zal zijn. De vastgestelde ver ordeningen zouden haar doel dan missen. Wij geven Uw College in overweging te bevorderen, dat de verordeningen worden gewijzigd in dier voege, dat de stijging van het neffingsperoentage geleidelijker worde gemaakt. Desgewensoht zijn wjj -gaarne bereid mon deling met Uw Ooilege van gedachten te wisselen ov-e-r -de middelen, die tot een betere regeling van den' belastingdruk zouden kun nen lelden. Mocht Uw -College zulks niet begeeren en er de voorkeur aan geven den Raad zonder voorafgaand -overleg met ons, voorstellen tot wijziging te doen, dan brengen wij tevens onder Uw aandacht, dat het naar ons oordeel met de bepalingen der wet niet in overeen stemming is, ten aanzien van den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud voor kin deren van 16 tot 21 jaar, onderscheid te ma ken naar gelang van het onderwijs, dat zij genieten. Met het -oog hierop ontmoet het bepaalde in art. 5 onzerzijds -bezwaar. Het College zal nader overwegen wat het hieromtrent te doen staat. Rondvraag. De heer Bo-t bespreekt den verkoop van cokes aan de gasfabriek voor 68 cent per mud. Als dit cijfer juist is, kan die dan niet beter voor dat geld aan de burgerij worden ver kocht, vraagt spr. De heer Zon dervan vraagt Inlichtingen inzake een reeds lang -geleden aan het Col lege gerioh-t adres van de schoonmaakster van het politiebureau, waarop nog steeds geen antwoord' is gegev-en. De-heer Sohoeffelenberger meent, dat de ookes voor minder wordt verkocht dan ze de gemeente kosten. De heer H e lj b 1 o k bespreekt do afschei ding van het strand, waardoor kinderen /lok vaak bozeeren. Spr. vraagt maatregelen daar tegen. De hoer Van Os vraagt lnl dhtingen in zake do brikettenfabriek. Wi, hohbon nu restitutie van eon deel dor k-os-ou; kan oon en ander nu nlot verkocht worden? vraagt spr. Do heer Verstegen beantwoordt de verschillende sprekers. De ookes wordt voor 70 cent verkocht uit nood-, omdat er geen ruimte meer voor was. De laatste schuil Is thans weg, zoodat deze transaotle is afgoloo- pon. Op de gasfabriek wordt zo voor U— verkocht In aansluiting aan den prijs bij de brandstoffen handelaars, Spr. had zo persoon lijk liever willen bewaren, maar de bergruim te was zoo vol, dat dit niet meer ging. Aan do gemeente Leeuwarden zijn thans 14000 mud verkocht voor 70 cent. Omtrent de werkster aan het politiebureau is destijds een schrijven van B. en W. naar den heer Kastelijn gezonden, die d-it schrij ven om advies in handen stelde van den Com missaris van Politie. Hoewel dezen ambte naar schriftelijk hieraan herinnerd is, en later nog mondeling, hebben wij nog niets hieromtrent vernomen Aangedrongen zal worden op spoedig antwoord. De afzetting van het strand dient ter ken nis worden gebracht van de Naaml. Vennoot schap, die dit exploiteert. De gemeente heeft hierover niets te zeggen. Eenige discussie ontstaat over de kwestie of de burgerij ook voor 70 cent de cokes kan afnemen. De heer Verstegen merkt op, dat het nu niet veel geeft, -omd-at het publiek -thans geen ookes koopt. De heer De Zwart geeft inlichtingen omtrent de Brikettenfabriek. Bij het gemeen tebestuur zijn hieromtrent eenige aanvragen Ingekomen, doch uit den aard' der zaak kun men alleen op serieuse aanvragen ingaan. Na de -restitutie is het verlies voor de ge meente'nog 40.000 ongeveer, waarvoor men de fabriek en den grond nog heeft. De heer Zondervan wenscht bij den Commissaris van Politie te zien aangedron gen op -bespoediging van de zaak betr. do werkster. De heer van Loo merkt op, dat deze vrouw 128 uren per maand im|oet wer ken voor 19,—, waarvan zij dan nog haar materiaal zelf betalen moet. De heer Bok vraagt naar het Ziekenhuis. Hieromtrent kunnen nog geen nadere medo deelingen wordeni gedaan. Daarna gaat de Raad in oomltó teT behan deling van eenige reclames.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6