Pension WELLENS. Levert diners f 1.50 en f 1.75. WESTSTRAAT 55. Ingmaouden mcdafleoUaa derbooten en andere toevallige schuilgele- genheden. Door bedelen en stelen trachten ze aan eten te komen. Niemand neemt de kinderen op, daar de menschen zelf den hon gerdood nabij zijn. Ouders werpen hun zui gelingen in de Wolga om ze niet van honger te zien sterven. Bet aantal onverzorgde kin deren in het hongergebied wordt op ten min ste 800.00Q geschat. Pinsk ln vlammen opgegaan? Volgens een VjD.-bericiht uit Warschau werd door een reusachtigen' brand de stad Pinsk iji Wolhynië, die ongeveer 60.000 in woners telt, bijna geheel in de asch gelegd. De toestand der bevolking is vreeselyk. Honderden families fcampeeren ia het apen veld. alle kanten woeden boschbrandent TURKIJE. Reuter verneemt, dat groote belangstel ling is gewekt, door het telegram! uit Kon- stantinopel betreffende deportatie van Grie ken en andere christenen van de Zwarte Zee kust door de Kemalisten. De geallieerden en Amerikaansohe hoog© commissarissen te Konstantinopel hebben opdracht gekregen een krachtig protest te richten tot de regee- ring van Angora. De Kemalisten beweren, dat zij alleen mannen deporteeren, in staat om wapens te dragen, maar naar gemeld wordt deporteeren de Kemalisten alle klas sen der christenbevolking. Brand ln Canada. Uit Ottawa wordt gemeld, dat er 700 per sonen dakloos zijn geworden, en een schade, die op een! millioen dollar wordt geschat, is aangericht door ©en brand, die de voornaam ste gebouwen heeft verwoest te Aylmer, een stadje aan het Lake des Chenea De dakloo- zen zijn ondergebracht in militaire tenten, en worden van voedsel voorzien door vrij willigers uit die stad en uit Huil. JAPAN. Staking geëindigd. De stakers van de dokken van Kawasaki en Mitsoebisji heben! besloten onvoorwaar delijk weer aan den arbeid te gaan. De Washlngtonsche conferentie. Hara, de Japansche premier, heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij het Japansche volk verzoekt een kalme en waar dige houding te nemen in verband met Üe conferentie te Washington en het aan raadt de ontwikkeling der dingen) zeer waak zaam te volgen, maar zich van chauvinisme te onthouden. De premier herhaalt Japans verlangen om Siberië zoo spoedig mogelijk te verlaten, doch verklaart dat het wordt belemmerd in zijn plannen door de snelle veranderingen1 in den toestand in Siberië. Japan heeft, aldus voegt deze premier hier aan toe, geen territoriale amlbities ten aan zien van Siberië. De „Chioago Tribune" meldt, dat bekend is geworden, dat Groot-Brittanië een preli minaire conferentie had voorgesteld, met de bedoeling het met de Vereenigd© Staten en Japan eens te worden betreffende een sub stituut voor het Engélsch-J apansch© ver drag, doch dat de Vereenigde Staten weiger den op het voorstel in te gaan, omdat zij vreesden, dat mislukking van de ontwape ningsconferentie daarvan het gevolg zou zijn. 1 Congres van handelsbedienden, Te Weenien is Woensdag het tweede in ternationale congres van handelsbedienden in particulieren dienst aangevangen, waaraan gedelegeerden uit Oostorijfc, Duitsohland, Denemarken, Zweden» Nederland, Frankrijk, Engeland, Zwitserland, Portugal eni do Oos- tenrijksche sucoessie-staten deelnamen. De voorzitter van den bond van emplayé's ln par ticulieren dienst Urban (BerÜjn), Fimmen (Amsterdam) en de burgemeester van Wee- non hielden de openingstoespraken. Nieuw ontdekte methode van koper verharding. Vroeger moet er een methode bekend ge weest zijn om koper te verharden; het mid del ia echter lang geleden verloren gegaan. Thans heeft, naar men uit Laporte aan de „Chioago Tribune" seint, zekere Walter Bun- ton, een 27-jarig jongmensoh, werkzaam bij de New York Blower Oompany, er weer een methode voor gevonden. De United Staites Steel Corporation heeft Bunton's ontdekking gekocht voor een mil- loen dollar en twee cent voor ieder pond ma teriaal, dat volgens zijn methode is verwerkt. De bewerkingswijze wordt geheim gehou den, totdat er buitenlandsohe patenten voor zijn aangevraagd. Er wordt meegedeeld, dat in het eerste stadium der bewerking het me taal harder wordt gemaakt dan koper ooit onvermengd is geweest; in het tweede sta dium krijgt het reeds de hardheid van staal en na het derde is het metaal zoo hard, dat het door de beste stalen zagen, vijlen of bei tels niet kan worden doorgesneden. Men meent dat door Bunton's ontdekking het hardste aller metalen kan worden ver vaardigd, misschien „stelite" uitgezonderd, dat verhard wordt volgens een methode, ont dekt door Elwood Haines. 'Door Bunton's vondst kunnen machine werktuigen worden gemaakt, die geen von ken afgeven en motordeelen, die niet in brand kunnen geraken. Over de ontdekking van het procédé doet de „Chic. Trib." nog het verhaal, dat Bun- ton in een aschhoop enkele bladzijden vond van een encyclopaedie en daarin las hoe een Romein sch metaalbewerker het geheim had ontdekt om koper te verharden, maar dat dit geheim verloren was gegaan. Hij begon nu onmiddellijk onderzoekingen in deze rich ting te doen, die tot het gewenschte resultaat leidden. (Tel.) De „Franf. Ztg." mvldt uit Kénigstoin: De seismograten van her i/osorvutorium te Rei- naoh in de Taunus re^>.tjeérden Woensdag middag een vrij heviw« aardbeving in jiJuro- pa,waarvan de haard pp 1800 K.M. a^amd was gelegen» De eersts periode werd om 8,14, de tweede om 8.10 en het maximum om 8.18 opgeteekend. Om 8.45 waren de seismogra- fen weder in rust. Een gevecht met een arend. Twee dames, mits. Wiiliam en mts. Ruf- fing, hebben nabij Greensburg in de Alle- gheny-bergen een hevig gevecht gehad met een reusachtigen arend, die het kind van mgs. Williams, een meisje van ruim twee jaar, in de lucht wilde meevoeren. De dames waren in de heuvels aan het bessenplukken, toert de arend' naar benedén schoot en op het kind neerstreek. Mm Williams sloeg naar den vogel met haar bessenemmer, waarop de arend het kind liet vallen: Inmid dels kwam mm Ruiling haar vriendin te hulp met een knuppel, en| na een hevig ge vecht, dat ©enige miniuten duurde, werd de arend gedwongen, de vlucht te nemen» Al gezien van eenige diepe schrammen, was het kind ongedeerd. Naar de vrouwen ver telden had de roofvogel oen vlucht van min stens vijftien voet. KORTE BERICHTEN. Woensdag zijn te Milaan tengevolge van de hitte tien personenl krankzinnig gewor den. Eén persoon is gestorven. De Heilige Stoel zal vertegenwoordigd zijn op de te Genève te houden vergaderin- <gen van het Roode Kruis inzake den steun aan Rusland!» Bij een onweer in het Edsaek-dal '(Tirol) zijn 15 huizen ingestort en 40 personen om gekomen. Uit Glann Innes in Nieuw Zuid Wales wordt de ontdekking gemeld van een rijke goudvindplaats. Bij Seoel (Korea) ils een munitiemagazijn ontploft. BINNENLAND. NederL tentoonstelling te Kopenhagen. Men' meldt uit Kopenhagen aan de „N. R. Crt.": „Politiken" verneemt, dat hier het vol gende jaar een groote Nederlandsche ten toonstelling zal worden gehouden, waar schijnlijk op het geheele Tivoli-terrein,' wel ke een beeld' zal geven van Nederland's kun nen op het gehied van kunst, nijverheid, kunstnijverheid, landbouw, enz. Er is dezer dagen een Deensch comité opgericht, dat zal helpen bij de voorbereiding van de tentoon stelling. Het is n\et uitgesloten, dat het verwachte bezoek van Koningin Wilhelmma aan het Deensche hof tegelijkertijd zal plaats vin den. De droogte. Van de Filiaal-Inrichting van het K. N. M. I. ontvingen wij de volgend© mededeeling: Zooals reeds in een vorig overzicht werd aangegeven bedroeg over het tijdvak 1 Juli 1920—30 Juni 1921 de regenval over ons land 517 man. tegen 691 normaal, dus een tekort van 174 m.r. of 25 van de normale jaarlyk- sche hoeveelheid. Juli 1920 was nat, Juli 1921 zeer droog, zoodat het tekort over het tijd vak 1 Aug. '2031 Juli '21 nog heel wat groo- ter is geworden, zooals uit onderstaand© tabel blijkt. 1920. Landgem. Normaal. Afwijk. Aug. 96 80 -f- 16 Sept. 37 64 27 Oot. 12 78 66 Nov. 12 59 47 Dec. 47 61 14 1921. Jan. 86 47 89 Febr. 10 40 80 Maart 29 46 17 April 25 40 15 Mei 27 48 21 Juni 87 57 20 Juli 16 71 55 Een tekort dus van 257 m.m. dus ruim 87% regen te weinig over ons land en van de laatste 12 maanden 10 maanden te droog. Augustus moet volgens de statistiek ©en natto maand zijn; wel Is er eenige beterschap te bespeuren, het is niet meer zoo hardnekkig Öroog als eenige weken geleden, maar die kans bestaat dat ook Augustus 1921 met een negatieve afwijking komt, waardoor bot per- oontage van het tekort aanmerkelijk zal groeien. De „Kosmos". Inzake de overneming van de Dultsche portefeuille van de „Kosmos" door een Dult sche Levensverzekering-maatsohappij meldt men, dat overeenstemming is verkregen met „de Frankforter". Deze maatschappij zal het vroegere Kosmosbedrijf te Darmstadt vesti gen. Het personeel van de Kosmos", be trokken bij het Duitsche onderdeel, kan goed deels overgaan in dienst dezer Duitsche maatschappij. De loonen ln de diamant-Industrie. Amsterdam, 11 Aug. In het Weekblad van den' A. N. D. B. verdedigt H. P. naar aanleiding van een ingezonden stuk de hou ding van den A. N. D. B. in zake wat men is gaan noemen de „loonpolitiek". H. P. zegt o.a.: „Moeten wij nu maar blijven wachten op toestanden en verhoudingen, die in een verwijderde verte liggen of wellicht nooit komen zullen, en onderwijl ons bedrijf ge leidelijk naar België zien gaan? Moeten wij blijven wachten, terwijl onze leden hier wegteren van armoede en ont bering? Afwachten, terwijl onze menschen het leven moeten zien te houden, en welk een leven, van de enkele guldens steun, die wellicht spoedig zullen overgaan in volkomen, onverholen armenbedeeling? Welk practisch nut heeft al dat gephilo- sopheer over niets vermogen tegen de va luta enz.? Wat is er het gevolg van? Dat men zich futloos gaat neerzetten en zich laat dood-bloeden. Indien wij dat doden, dan zou e-r inder daad weinig anders ran or.5 vak overblij ven dan de vakvereeniging, welker dagen dan ook wel geteld zouden zijn. Maar wij doen dit niet. Wij kunnen, wij mogen het niet doen. Het zou waanzin zijn, met onze tarieven in de hand te blij ven zitten wachten, waohteni, sul en we zenloos, verstarrend ln enerveerend niets doen, op dingen, die niet komen zullen. Er moest leven gewekt worden. Ons vak moest over het dood© punt heen geholpen worden. Het moest gerukt worden uit het drijfzand, waarin het dreigde te verzinken en te vergaan. Vandaar dat er geschiede, geschieden moest, hetgeen geschied' is en voorloopig niet zonder resultaat. Indien de genomen maatregelen geen blijvend resultaat mochten hebben, dan zal men althans ons niet kunnen verwijten, de mogelijkheid tot herleving in den weg gestaan te hebben. Middelerwijl verdienen vele honderdtallen weder ©en stuk brood. Hun inkomen moge kleiner geworden zijn, het is toch in elk geval veel meer dan, en verre te verkiezen boven den steun, die aan de „uitgetrofcbenen1" verleend' wordt. Het aantal werkloozen in1 de industrie be droeg in de week van 31 Juli6 Augustus 7072 tegen 7295 in de voorbijgaand© week. De staking van het hötel- en café-restaurant personeel. Er zijn de laatste dagen teekenen, die er op wijzen, dat het aantal stakende kellners te Amsterdam afneemt. Bij American bijv. ia een 25-tal kellners aan het werk gegaan en ook is het terras gedeeltelijk weder in gebruik genomen. Hetzelfde geldt ojel voor het Gouden Hoofd. Ook uit den Haag en Rotterdam komen dergelijke berichten. Het foolenstelseL De oplossing van het probleem ln handen van het publiek. De huidige beweging in Frankrijk en Neder land heeft ook in Engeland de aandacht ge vestigd op het fooienstelsel en de voor- en na- deelen er van, schrijft de „Times". De kwestie gaat in beide landen tusschen de hotel- en cafó-eigenaars en de kellners. Zy die de fooien geven, hebben er geen stem in het kapittel. Hier, aldus vervolgt het blad, zyn het per soneel en de eigenaars het over het algemeen volkomen eens over de voordeelen van het fooienstelsel, doch er zyn teekenen, die er op wy'zen, dat het publiek er landzamerhand minder voor begint te gevoelen, om de kosten van de bediening te dragen. Voor den oorlog, toen het land bloeide, werden er meer of min der bereidwillig fooien gegeven. Tydens den oorlog werd dit fooien geven zelfs nog uit gebreid, doordat degenen die in het land bleven, zich in een schynvoorspoed meenden te verheugen, of oorlogswinst maakten en anderen die met verlof thuiskwamen, zich zoo goed mogelyk trachtten te vermaken, en niet op geld zagen. Thans echter zyn al deze omstandigheden verdwenen, en vinden velen, dat zy de extrakosten van de fooien niet kunnen dragen. De hoteleigenaars beweren, dat het personeel voornamelyk .van de fooien dient te leven, en dat zulks ook zeer wel mogelyk is, terwyl de kellners hiertegen aan voeren, dat zy een behooriyk loon behooren te ontvangen, en voor de „bediening" nog fooien bovendien. De openbare meening is echter van oordeel, dat het publiek bediend behoort te worden zonder den kellner voor zyn werk te moeten betalen. Het argument, dat voor het fooien geven wordt gebezigd, is, dat men hierdoor van een goede bediening verzekerd wordt. Het argu ment er tegen is eehter, dat deze bediening zoo goed behoort te zyn, dat er geen verbetering noodig is. Het groote nadeel van het fooien stelsel is daarby, dat het zekere klassen reeds by voorbaat in een minder gunstige positie plaatst. Algemeen heerscht n.1. de meening, dat vrouwen lang niet zoo scheutig zyn, wat fooiengeven betreft, als mannen. Het gevolg hiervan is, dat vrouwen over het algemeen het slechtst bediend worden, ook al biyken zy misschien bereid te zyn, een flinke fooi voor de bediening te geven. De eenige uitweg sohynt wel te zyn, ver volgt het blad, dat het bedienende personeel een vast loon krygt en er, Indien er geen an dere regeling mogelyk is, voor de bediening een vaste som by het bedrag der rekoning wordt gevoegd. Dit systeem wordt reeds lan gen tyd in vele elubs toegepast, en tot heden toe heelt het geen reden tot klagen gegeven. De bediening hoeft er niets onder te ïyden is in vele gevallen zelfti beter. Zy, dio meenen, dat fooiongeven absoluut noodzakeiyk is voor een goede bediening, moeten eens een bezoek brengen aan een der vele restaurants te Lon den, waar het strikt verboden is. Het personeel bedient daar alle klanten even goed. De oplossing van de kwestie ligt in handen van het publiek, besluit het blad. Het heeft zelt de gewoonte van fooiengeven ingevoerd en zoolang het er zelf geen einde aan maakt, zullen gelegenheden, waar geen fooien ge geven of aangenomen worden, uitzonderingen biyven. „Het is om deze redenen dat de Regeering de preventieve werking van de voorgestel de weermacht groot acht. „De meening, dat het maar dan niet alleen voor een kieine mogendheid maar in het algemeen beter is, voornamelijk be scherming te zoeken in het recht is ook der Regeering sympathiek; gelet eohter op de ervaringen der laatste jaren, mag aan de praotische waarde die meening geen zooda nige beteekenis worden toegekend dat maat regelen ter versterking van de weermacht op grond daarvan zouden mogen woonden nagelaten. „Zy kan zich vereenigen met de meening van talrijke leden dat aansluiting by een groote mogendheid allicht hoogere eisohen betreffende de defensie zou doem stellen, dan nu het geval ia ,J>e vrees van een der leden, dat door de vlootplannen wantrouwen1 by de andere mo gendheden opgewekt zou worden en dat de ze er aanleiding in zouden vinden hun oor logstoerustingen! steeds uit te 'breiden, wordt door de Regeering niet gedeeld." De Vllegdienst. De ingenieur van den vliegdienst, Vreeburg, onlangs uit Europa te Weltevreden terug gekeerd, kocht voor millioen materieel aan, w.o. 8 Vickera-amphibie-toestellen, fl Fokkers, waarvan twee voor Priok, en 14 Havilands. Afgescheiden hiervan arriveer den onlangs 6 Havilanda De Stoomvaart Mij. „Oceaan" te Makassar, In de Makassaarsche Courant vinden' wy een uitvoerig verslag over de opening van de etablissementen der Stoomvaart Maat- scbappy „Oceaan" te Makassar. De schepen dier maatschappy zullen nu ook geregeld die havenplaats aandoen en vinden aldaar thans een uitnemend geoutilleerde aanlegplaats met by behoorende ruim© pakhuizen. Onze vroegere plaatsgenoot Lagas, mana ger van de stoomvaart-maatschappy' „Oce aan", voert de directie over dit etablissement De bureaucratie. Eeni berichtgever van het „Bat. Hbl.a te Pekalongan meldt, dat de vyf kazernes te Pekalongan ©n Kosambi voor de veldpolitie gereed zyn maar Kromio wil er niet in om dat er geen slametan gegeven wordt. Voor die slametans heeft men vergeten op de begrooting gelden uit te trekken, zoodat de autoriteiten nu reeds drie maanden bezig zyn met elkaar te correspondeeren hoe zy het zaakje zullen klaren» De kazernes, ruim en luchtig, zyn gereed, maar de veldpolitie- soldaten willen niet uit de barakken. Is het niet om je een kriek 4e lachen? vroeg het blad. Nieuwe namen. By gouvernementsbe sluit is aan Willy, zich noemende Beyschlag, vergunning verleend den geslachtsnaam „Beyschlag" aan te nemen en zich alzoo voortaan te noemen en te schrijven: „Willy Beyschlag". Zou dit blad des tyds de naam Duurtetoe- slag niet beter hebben gepast, vroeg het „N. v. d. D. v. N.-L" Komischer nog is dit: By gouvernementsbesluit is aan Ma Inten, zich noemende Diamantine, echtgenoot© van A. Gysbers, vergunning verleend den ge slachtenaam „Goud" aan te nemen'en zich alzoo voortaan te noemen en te schrijven: „Diamantine Goud". Wy wenschen de flonkerende dame gaar ne geluk met haar nieuwen staat des levens. Juffrouw Diamant, zich noemende Dia mantine, en zich schrijvende Goud, het is een heel© juwelierszaak! Nog een spanne tijds en dan komt misschien een byvoeging. Im mers: Goud van Paleleh klinkt nog kost baarder. Waarom de dame niet mevrouw Gysbers heet, is een koloniaal raadsel. IngeB«ndca saad ^oeMna. Ook gelegenheid om aan huis te dlneeren. afgedaan. Er kwam een, misschien nog meer de publieke aandacht gespannen houdende kwestie opdagen aan dien horizont en wel: het 'beroepsvoetbal. Voetbal en wielrennen, het zyn de twee onderwerpen, die het de laatste jaren by de groote massa in onze hoofdstad „dóen". Wie luistert naar een gesprek op de tram, dn de werkplaats of op het kantoor, vangt onveranderlijk ©en naam als Moeskops, Storm, Pelser, Hordyk of Van Gendt op. En hy weet, dat 't weer gaat over de Stadion- wedstryden of, 's winters, over een wedstrijd' \van Ajax of Blauw Wit. De amateurs van de Amsterdamsche eerste klassers, voor een groot deel voortgekomen uit kleine vereeniginkjes, werden langzamer hand als helden vereerd en zy groeiden en verlustigden zich in die eer en hadden daar tot voor kort ook genoeg aan. Langzamer hand echter, toen zy bemerkten, dat er voor 't kyken naar hun prestaties door de groote massa grof geld betaald werd. geld dat hoofd- zakelyk in de vereenigingska- terecht kwam, leefde hun oommercdeel instict, dat den Hollander en speciaal den Amsterdammer eigen is, op en zy overlegden, beraadslaag den en kwamen eindelyk, enkele dagen ge leden tot de oprichting van een beroepsclub, Igenaamd „Amsterdam", die zich „officieel" ten doel stelt de spelqualiteit van het voetbal te verbeteren, maar die verder, zooals het eerste het beste sigarenzaafcje, dat in tabak doet, een winkeltje gaat opzetten, waar men het „publiek" idem zooveel van „sport" voorzien zal. Nui kan men de meening zyn toegedaan', zooals schry ver dezes, dat zoodra „sport" „verhandeld" wordt, het geen „sport" meer is; dat beroepsspel het „kyken" 'bevor dert en 't zelf „dóén" dempt, en dat dit te 'betreuren valt tegen den stroom des tyds valt niet op te roeien en die stroom heeft nu eenmaal in andere landen het „beroepsvoet- bal" al lang medegebracht. Waarom Holland ook hier op een gegeven oogenbük niet zou moeten volgen, valt moeilyk in te zien. Maar staan we dan voor een onvermydelykheid' een. te betreuren onvermydelykheid dan jkan men er in alle geval voor zorgdragen een en ander op zoo goed' mogelyke wyze in praktyk te verwerkelyken. Daartoe is een zorgvuldige voorbereiding noodig; een ern- jstig wikken en wegen en een juist bepalen van de grenzen waartusschen men de 'bewe ging wil laten loopen. Het geeft den indruk, dat de 15 amateurs, die thans de club „Amsterdam" hebben op gericht, dit niet voldoende hebben ingezien. Of deze poging tot het invoeren van be roepsvoetbal reeds nü zal slagen, staat te be zien; maar de eerste stoot is gegeven, ook de eerste stoot aan de heftige debatten over het voor en tegen, die thans het publiek be zig houden, nog véél sterker bezighouden dan' de haast weer vergeten, maar nog niet geëindigde kelnersstaking. INGEZONDEN. OOST-INDIE. De Vlootplannen. Aan de mem. v. antw, der Indische regee ring op het voorloopig verslag van den Volksraad, inzake De Vlootplannen, is het volgende ontleend: „De regeering is van meening, dat zeer zeker door de verwezenUjking der voorge stelde plannen' een maritieme weermacht verkregen zal worden in staat de neutrali teit te handhaven en ontkent dat deze weer macht geen gewicht in de schaal zal leggen by de 'beoordeeling door vreemde mogend heden van de vraag of het wensohelyk is, Nederlandsch-Indië in den strijd te betrek ken. „Zy is van oordeel dat de ontworpen weer macht zelfs een groote mogendheid, die door een conflict tusschen enkele andere mogend heden zou meenen de handen vrij te heb ben, tot een zeer 'groote krachtsinspanning zou nopen en belangrijke vertraging zou kunnen teweegbrengen by de poging zich in het bezit te stellen van deze gewesten. ,3® kans dat die mogendheid gedurende geruimen tyd de handen vrij zou hebben, om zich in het bezit te stellen van dezen uit een strategisch en economisch oogpunt, zoo be langrijken arohipel wordt door de Regeering uiterst gering geacht, en is zy van oordeel dat derhalve hierby niet van speculatie mag worden gesproken. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. BOND DEN DAM. Wie had 't vroeger ooit gedacht, dat „zyn" Willem of Jan of Hendrik, waarmee hy des middags en 's avonds in zyn stamcafé of sooiëtelt zoo'n gemoedeiyk praatje placht te maken over de „dingen van den dag" en waarmee hy dlkwyis ln bittertafelwysheid de sohouders had opgehaald over de veran deringen, die de moderne tijd 'ln de sooial© verhoudingen heeft teweeggebracht nog eens zou gaan staken en hem zooi dwingen mot strooibiljet en aanspraak zich een oogon- bll'lc ernstig in te denken in de moderne ben drijfsve rla oudingen 1 En toch het geschiedde. Wie de laatste weken, komend van kantoor ol werkplaats, met een opgelucht gevoel daoht: „ziezoo', even zitten, oven niet denkon aan economische versohynselen, loonon, handelsstatistieken", kwam van oen koudo kermis ithuls. Op de terrassen voor de oafó's waren de stoelen niet „uitgezet", groepjes „posters" klampten het publiek aan of hieven voor de openstaan de vensters der café's een refrein aan van „laat U niet bedienen door kinderen en on derkruipers". De rust, de gemoedeiykheid in menig „tweede tehuis" was snood verstoord. Merkwaardig was de houding van de be woners dezer „tweede tehuizen"; het toonde niet de minste sympathie voor de stakers en uitte alleen zijn ongenoegen over 't feit, dat de rust in „eigen huis" heen was. Menig in „de politiek" buitenshuis zéér vooruitstre vende, gaf biyk niet te kunnen velen, dat men hem aan zyn „vry'e" „bitter"- of thee-uurtjes raakte. Wat menscheiyk is, alhoewel niet consequent. De stakers hebben in dezen echtex wel wat buiten den oud-Hollandsohen waard gere kend, die nu eenmaal niet wil, dat er geraakt wordt aan het heiligdom van zijn cafétaf eitje, het eenigst plekje op aarde, dat hij buiten sociale, financiëele enhuweiyks-proble- men heeft weten te houden. De kellnersstaklng dreigt de laatste dagen dan ook te verloopen en hier en daar verschy- nen dan_ ook op de terrassen weer stoeltjes en tafeltjes en kan men in menige stamkroeg weer ais van ouds „zyn" „Willem", „Jan" of „Hendrik", de „Cats" of „thee" bestellen en met hem wereldwy'ze beschouwingen houden over de politiek, de verloopende staking of de droogte. En als van ouds geeft men een „fooi" en als van ouds wordt deze vriendeiyk en als vanzelf sprekend geaccepteerd... Intusschen was de kellnersstaking „het" gESpr.k van den dag maar ook dat hééft Nood-uitverkoop. Geachte Redactie. Misschien is bovenstaand „motto'1 niet juist; doch in verband met het antwoord van onzeni wethouder Verstegen aan den heer Sohoeffelenberger naar aanleiding van diens vraag over den verkoop van cokes beneden fabrieksprijs, toch wel ©enigszins on zün plaats. De heer Verstegen toch zegt dat wegens gebrek aan opslagruimte 14000 H.L. 0.70 zyn verkocht aan de gemeente Leeuwarden en voegt hy er aan toe ,4e laatste schuit la weg, zoodat deze transactie ls afgeloopen." Afin do glasfabriek wordt do ookes voor 1 verkocht in aansluiting met den prijs bij de brandstoffenhandelaam Hieruit valt dus af te leiden dat de genuoonto het beter heeft gevonden 14000 II,L. voor 0.70 bulten de plaats te verkno pen (desnoods met verlies) toneinde de han- >i t'sS d0 wielen te rijdenl. »i v ?0me0Iid dat mem van sooiai- iMtsohe zijde blzonder veel voelde voor de „kleine luyden", inaar ik ben ook thans weer voor de zooveelste keer in mijn mleenlmg teleurgesteld. De wethouder had in dit geval nu eens »r* 11 i de 66r8te plaats moeten letten op het klelno belang van de handelaars, inaar nu. op het groote belang van vele minder bedeelden ln onze gemeonte, die gaarne voor den prijs van 0.70 per H.L. wat ookes van de fabriek willen betrekken! Een advertentie in onze plaatseUjke bla den; waarin deze „uitverkoop van cokes" werd geannonceerd, ware 'beter geweest Waar wy hier in niet geringe mate de „las ten' moeten dragen, daar staat m.1. tegenover dat eventueele lusten niet naar buiten moe ten worden! gewerkt. By my staat het vast, dat een enkele ad vertentie voldoende was geweest om een zeer groot deel van de thians aan Leeuwar den verkochte ookes in de gemeente te ver- koopen. Met dank voor de plaatsing, Uw dienaar, B. HERINGA. Het verlangde. Mynheer de Redacteur. In de openbare Raadsvergadering van Dinsdag 9 dezer, waarby de H.H. Zondervan, Bo.rkert en Heyblok ageerden op mijn vra gen, gericht aan B. en W. betreffende het bezoeken van Hoofden van Scholen aan sol- liciteerend onderwyspersoneel, en b.g. bee- ren daarby de reis Deventer dienstbaar maakten, vergunt U my zeker wel, eveneens in het openbaar, aan het verlangen van den heer Zondervan te willen voldoen. Dtze toch wensohte opheldering in deze aangelegen heid. Welnu, wel bekome het U. De reis Deventer geschiedde op 18 Mei 1920 en wel door de H.H. De Zwart, Heijblok, den Gem.-Bouwmeester en ondergeteekende. wordt door 21.000 affcen erkend als het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. Het standpunt van den A. N. D. B. De kellnersstaklng. Beroeps- voetbal. Een Hollandsohe Ante- kaan.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2