T DEN BURG Tweede Blad. VAN ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. Te 's-Gravenhage slaagde voor het exa men Hoogdultaoh M.O. A de heer G. P. Berk houwer alhier. MeUrprfltrerhooglng. Zooala in dit voorkomend nummer blijkt wordt met ingang van 14'Aug. de melkprijs met 2 cent per liter verhoogd. Het Spulkanaal. Er komt teekening in de werkzaamheden aan het spuikanaal. Eenige dagen terug Is men begonnen het aangeplempte gedeelte ai te palen en uit te zetten voor een plantsoen- aanleg. De thans voltooide afsluiting loopt met een half-cirkelvoröiigen zwaai van den •enen oever naar den anderen. De bedoeling te den muur rondom op te trekken tot op ruim 1 meter hoogte. Van den halven, cirkel wordt dan een cirkelvormig plantsoentje ge maakt, de beide overblijvende gedeelten tot aan de rooilijn van den kanaaloever worden heplant, en het geheel de gansohe muur met klimop of andere klimgewassen beplant. Over eenige jaren vormt dit dua een aardig plekje. Het afgepaalde gedeelte van het aanplemp- «el, dat voor den plantsoen aanleg bestemd is, laat ter weerszijde nog een groote ruimte over. Deze ruimte wordt tot aan de rooilijn van den kanaaloever bestemd voor trottoir. Het verdere gedeelte wordt bestraat, zoodat de straat hier een aanzienlijke breedte krijgt. Achter het politie-bureau zal een voet straat loopen als verbindiiig tusschen Kerk- graoht en Kanaalweg. Het politie-bureau wordt natuurlijk een sta-in-den weg; het is dan ook de bedoeling dit te sloopen. Voorloopig wordt nu een eenvoudig plant soen ontworpen met eenige grasperken, wan bloemen en heesters. Zoolang de hier be staande windhoek nog niet verdwenen is de bedoeling is wel, die mettertijd dicht te bouwen, maar vooralsnog zal daarvan we niet veel komen*zal de aanplant zich we tot enkele bloemen bepalen. Op het oogenblik is men aan het baggeren van de modder, die uit het gedempte gedeel te verdreven is naar deze plek, en die in dikke lagen 'hier op den bodem ligt Is over eenige weken alles klaar, dan zal men hier onge twijfeld een aardig, aantrekkelijk hoekje hebben gekregen, dat aan het stadsaspect ten goede zal komen. Het is nog niet bekent of de nieuwe weg langs het spuikanaal 'beginnende bij 't Weeshuis al bestraat zal worden. Het is natuurlijk wel opgenomen in het project van den ontwerper. Maar er is ook nog zoo iets als een financieele positie en de groote vraag is of er genoegzame gelden voor die bestrating zullen kunnen worden gevonden. Verslag der Gemeentelijke-Arbeidsbeurs over de maand Juli 1921. Mannen. Aanvragen van werkgever» kwamen In Dm: 1 badmeester, 8 'grondwerkers, 9 landar beiders, 4 landarbeiders ben. 18 jaar, 8 loop jongens iben. 18 jaar, 1 metselaar, 2 reini gers ben. 18 jaar, 1 reiziger, 84 transport arbeiders, 66 losse werklieden. Totaal 114 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 behanger-stoffeerder, 1 betonwerker, 1 boekhouder, 1 boerenarbeider, 1 conciërge, 1 electrlcien, 1 electriclen ben. 18 jaar, 14 grondwerkers, 1 kantoorbediende, 2 kan toorbedienden ben. 18 jaar, 1 kleermaker, 19 landarbeiders, 4 landarbeiders ben. 18 Jaar, 8 loopjongens ben. 18 jaar, 2 mach inedrij vers, 1 metselaar, 1 oppermlan, 2 reinigers, 1 schipper, 1 slager, 1 smid, 8 timlmerlieden, 44 transportarbeiders, 55 losse werklieden, 6 losse werklieden ben. 18 jaar. Totaal 168 personen. Geplaatst werden: 1 electrieien-bankwerker, 8 grondwerkers, 8 landarbeiders, 4 landarbeiders ben. 18 jaar, 8 loopjongens ben. 18 jaar, 1 metselaar, 1 reiziger, 2 reizigers ben. 18 jaar, 1 met selaar, 1 reiziger, 2 reizigers ben. 18 jaar, 1 timmerman, 84 transportarbeiders, 66 losse werklieden. Totaal 115 personeni Vrouwen. Aanvragen van werkgeefsters kwamen in «m: 5 dagdienstboden, 4 dagmeisjes, ben. 18 Jaar, 7 dienstboden (intern), 1 keukenmeisje, 1 huishoudster, 1 waschvrouw, 6 werksters, Totaal 24 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 aas. huishouding, 1 dagdlenstbode, 8 dienstboden (intern), 6 dagdienstmeisjes ben 18 jaar, 1 kantoorbediende, 1 kantoorbedien de ben. 18 jaar, 1 keukenmeisje, 1 wasch vrouw, 8 werksters. Totaal 28 personen. Geplaatst werden: 4 dagmeisjes ben. 18 Jaar, 2 dienstboden (intern), 1 huishoudster, 1 keukenmeisje, 1 waschvrouw, 6 werksters. Totaal 14 personen is door kwaadwilligheid' een zelf binder be schadigd' en onwillekeurig wordt dit nu in verband gebracht met het feit, dat hij nooit het oontract heeft willen teekenen. UIT DEN OMTREK Anna Panlowna. Staking te Anna-Panlowna geëindigd. De staking van de landarbeiders in den Anna Paulownapolder is, naar „Het Volk" meldt, geëindigd. Na drie dagen staken tee kenden 64 werkgevers het contract, opgesteld door de arbeiders-organisaties in overleg met tien landbouwers. Verschillende verbeterin gen in loonen en arbeidsvoorwaarden wer den verkregen, o. m. verzekering tegen on tvallen, voor overuren 50 pot. verhooging, e«n extra verhooging van 50 cent per dag }*dor de losse arbeiders, voor de los-vaste ar beiders het geheele jaar geregeld werk, be- nalve bij vorst, sneeuw en regen. Een en ander is vastgelegd in een overeenkomst, tot 12 Mei 1922 duurt. -Dij den heer J. Geerligs in den Grasweg RAADSOVERZICHT. Een zomerzitting van den Raad met een heel lange en vrij onbeduidende agenda. Een gansche reeks van ingekomen stukken, waar onder de beantwoording der schriftelijke vragen des heeren Schoeffelenberger aanlei ding was tot een niet zeer verkwikkelijke discussie. Deze heer had nJ. eenige vragen gericht tot het College over het bezoeken van schoolhoofden aan solliciteerende onder wijzers en in verband daarmede het decla- reeren van reiskosten eerste 'klasse spoor, waartegen de heer Schoeffelenberger meen de te moeten opkomen. Burgemeester en Wethouders hadden het beneden zich geacht om op deze laatste opmerking te reageeren, en de heer Schoeffelenberger was door dit onvolledige antwoord niet voldaan en drong alsnog op nader antwoord aan. Toen kwam de bui los. De heer Zonder van, die de moeite genomen had op het raad huis eens even opgave te vragen van de door de bedoelde schoolhoofden ingediende decla ratie hetgeen de heer Schoeffelenberger, zooals steeds, weer verzuimd had toonde aan, dat de door deze heeren in rekening ge brachte kosten geenszins exorbitant waren en eerder wezen op een reizen per derde klas, dan op een eerste klas-spoorreis. Maar de heer Zondervan voegde er nog een vrien- delijkheidje aan het adres van interpellant aan toe door ml. te wijzen op het feit, dat de heer Schoeffelenberger zelf, destijds door den Raad naar Deventer afgevaardigd als lid der Commissievan Publieke Werken, voor die reis van anderhalven dag 40.— deolareerde. Vergelijkt men daarmede nu, al dus de heer Zondervan, de bedragen, die de schoolhoofden declareeren voor reizen van 6 en 7 dagen, dan steekt het door den heer Schoeffelenberger in rekening gebrachte be drag ongunstig daarbij af. De heer Schoeffelenberger liet dit geens zins op zich zitten en protesteerdé tegen de ze ,yvuile streek". Hij trachtte het nu op een anderen boeg te gooien door te betoogen, dat zulke reizen überhaupt niet noodig waren; elke onderwijzer had zijn acte, aldus deze heer, en dat was voldoende brevet van be kwaamheid! Op deze enormiteit werd nota- bene nog gereageerd' van de zijd» der be stuurstafel. De kwestie „Uitbreiding van het Raad- huls" was aanleiding tot een langdurige dis cussie, eindigend met een staken der stem men. Het is weer de oude strijdvraag, die de waarheid van Ledeganck's versje demon streert: „Wie zijn buisje lapt met leugens, Vindt, al lapt hij dag en nacht, Telkens toch weer nieuwe gaten, Waar hij die niet had verwacht". Jaren geleden miste de toenmalige Raad den moed om een radicaal besluit te nemen voor een nieuw raadhuis. Het oude was te klein; het buisje moest noodig vergroot wor den. Toen begon een eind-elooze lapperij: hier een stuk naar rechts, daar een stuk naar links, hier een muur weg, daar een vertrek in tweeën. Tenslotte meende men in het ge bouw Dijkstraat 10 een geschikte dópendan- oe te hebben gevonden en betrok dat. De ont vanger kreeg een kantoor in het uiterste oosten der stad aan de Weststraat (want hoe zonderling het ook klinkt, die is in het oostelijk deel van de stad) de controleur der belastingen beklom dagelijks de duistere en nauwe treden in het westen (Dijkstraat 10). Wij zullen niet al -die „lapmiddelen" relevee- ren; het publiek heeft er waarschijnlijk zijn buik ook vol van. Het gebouw Dijkstraat 10 bleek het tegendeel van droog en voor de registers burgerlijke stand bleek dit funest te zijn. Er moest dus naar een andere gele genheid worden uitgezien, en omdat de huur nu expireerde, deden B. en W. een voorstel, dat op zichzelf een gelukkige oplossing was van de kwestie. Zij stelden den Raad name lijk voor een bijgebouw te maken in den tuin van het tegenwoordige raadhuis. Hiermede was een bedrag van 43.000 gemoeid, inder daad een vrij aanzienlijke som, maar ten slotte, als daarmede een oplossing werd be reikt, niet te hoog. AberaberDe heer van Os kwam, zeer terecht, met eenige bezwaren aanzetten. Deze heer betoogde, dat, door dezen bijbouw, die op zichzelf voortreffelijk was, de moge lijkheid voor een nieuw raadhuis voor goed van de baan was. Hij vond het beter nog maar een Jaar of wat te blijven doorsukkelen in afwachting van betere tijden. En de oplos sing van den heer Schoeffelenberger om al leen voor de registers burg. stand een brand vrije kluis van gewapend beton te bouwen in den tuin leek ons ook verreweg de beste. Dan was men er met 'n 0 h 7000 af. Intus- sohen, de stemmen staakten over het voor. stel van het College, zoodat hierover dus ln volgende vergadering zal moeten worden overgestemd. Wij zouden het betreuren in dien het dan werd aangenomen. Zoolang de tegenwoordige noodtoestand blijft bestaan, is er een sterke prikkel om uit de misère te ko men en te trachten op een of andere wijze een nieuw raadhuis te krijgen. Is deze bij bouw eenmaal gereed, dan is die prikkel weg en sukkelt men weer voort op den eenmaal verkeerdelijk ingeslagen weg van lapwerk. Een credietaanvrage voor werkverschaf fing gaf den heer van der Veer aanleiding tot een felle phillppica tegen het soort werk, dat de werkloozen deden: n.1. het puinklop- pen. Dat is gevangeniswerk, zeide de heer van der Veer, geen mannenwerk. Maar van de zijde van B. en W. werd betoogd, dat er geen ander werk te vinden wès. Voor pro ductief werk moest steeds weken en maan den worden gewacht op Rijk of Provincie, en om de menschen zoolang aan het werk en dus aan de verdienste te houden, liet men ze dan maar „het uode fort in mekaar hak ken" zooals de heer Verstegen het plastisch uitdrukte. Bij de benoemingen geschiedden zonder linge dingen. Allereerst de benoeming van leden voor een Commissie tot voorlichting bij beroepskeuze. B. en W. hadden 15 dub beltallen hiervoor opgemaakt, doch het was niet erg duidelijk welk standpunt zij daar bij hadden ingenomen „Zoo veelzijdig mo gelijk", zeide de heer Verstegen. Er waren onderwijzers bij, leden van vakorganisaties (dit op verzoek van de heeren van Loo en ilaak), en er is gezocht naar menschen, die een zekere geschikheid daarvoor hebben. Op politieke richting te niet gelet. Maar de hee ren van Breda en Bot beklaagden zich, dat Ingezonden mededeeling. HOTEL CAFÉ-RESTAURANT 99 99 ZONDAG 14 AUGUSTUS 1921 Reclame-Menu a f 1.50 p. c. Schildpadsoep. Ossentong Kapersaus. Aardappelen Speroleboonen. Vanille Ijs. Vruohten. Ingezetenen van Helder maakt kennis met het prachtige uitzicht vanaf het eafó (bovenzaal). Verzoeke beleefd tijdig te bestollen. hun richting onvoldoende of geheel niet was vertegenwoordigd, en toen het tenslotte op stemmen ging de voordracht uitstel len wilde het College niet werden slechts 4 stemmen uitgebracht op de nos. 1 dezer voordracht, terwijl alle andere blanco wa ren. De stemming was nu ongeldig, en de Raad kreeg toch zijn zin. Eenige onderwijzersbenoemingen gaven ook aanleiding tot verwarring. De keus van sollicitanten is tegenwoordig zoo groot niet, zoodat verscheidene drietallen dezelfde na men hadden en slechts anders samengesteld waren. Met andere woorden: zoowat alle be schikbare candidaten waren noodig. Het zon derlinge nu was, dat men eerst een verkie zing deed voor drie reserve-onderwijzers, en daarna die voor vaste onderwijzers. Zoodat dus de als reserve-onderwh z er s benoemden niet meer vast bonden worden benoemd, het geen voor hen natuurlijk aanleiding zal kun nen zijn te bedanken. Voor één vacature bleef niemand meer over. Van de zonder discussie aangenomen voor stellen moeten wij vermelden het voorstel om in beroep te komen bij de Kroon tergen het besluit van Ged. Staten inzake de rilka- uitkeerine' oer inwoner. Hierover bleek ver- Ischil van meening te heerschen1, hetgeen voor de gemeente op een flnantieel nadeel wel niet heel groot, maar in ieder geval een nadeel neerkwam. De Kroon moet nu maar uitmaken hoeveel inwoners de gemeen te telt. Voorts was er een voorstel betreffende eeuwigdurend erfpachtsrecht aan de Bui tenhaven, dat zoo helder was als modder. Voor 12000.wordt dp gemeente dit eeuwigdurend erfpachtsrecht aangeboden .bestaat er tegenwoordig nog iets. dat '„eeuwig" duurt? van grond en gebouwen aan de Buitenhaven met uitzondering van den grond en de loods thans in gebruik bij de aannemers Bot en de Vries. Op deze gron den rust bovendien een altijddurend servi tuut, dat zij voor geen ander doel mogen worden gebezigd dan een scheepstimmer werf. Nu wilden B. en W. voor het geheele com plex 12000.— bieden, en de heer Bot, die hier eerst tegen was, was er later voor. Al leen de heer van Breda stemde tegen. Welke motleven er waren voor dit besluit weten wij niet; er zit natuurlijk meer achter dan in openbaren Raad is gebleken, want een bod van 12000.— voor een erfpacht van gron den, waarop niet anders gebouwd mag wor den dan een scheepstimmerwerf, is andera niet te verklaren. Tenslotte willen wij1 nog noemen het be sluit om reeds 1 September a.s. een boogere Handelsschool te subsidieeren inplaats van, zooals aanvankelijk de bedoeling was, het volgend jaar. Daarmede wordt dut reeda over eenige weken onze gemeente een be langrijke Inrichting van onderwijs rijker, Deze school zal gesticht worden door op de bestaande middelbare twee klassen te plaat sen. Voor de Held. Winkellersvereeniging Is dit een mooi succes van haar pogen. Het vol gend jaar zal deze school dan wel door de gemeente worden overgenomen. Aan het einde dér agenda deed de Voor zitter voorlezing van een schrijven van Ged. Staten inzake de belastingheffing. Ged. Sta ten deelen daarin mede, dat zij niet wenschen mede te werken aan een 'gunstig advies van de Kroon inzake deze heffing, die hen, -met name voor de hoogere inkomens, te hoog voorkomt, en noodigen het College uit tot een nadere bespreking van deze aangelegen heid. Uit den aard der zaak konden B. en W. hieromtrent nog geen verdere mededeelln- nen doen. Wellicht vernemen wij binnen niet te langen -tijd hierover meer. Bij de rondvraag kwamen nog allerlei min of meer belangrijke kwesties ter sprake, die de belangstellende lezer zelf wel uit het ver slag zal kunnen halen. BINNENLAND. BUITENLAND. De Koningin op reis. De Kon, Ned. Stoomboot Mij. ontving het volgende telegram van de „Merope" De „Merope" arriveerde ,en vertrok 12 Aug. van Loen naar Drontheim. Een Bioscoopwet. Naar de „N. Crt." verneemt is het rapport van de Staatscommissie, benoemd om een onderzoek in te stellen naar het'bioscoopge vaar, voor de regeering aanleiding geweest om een wetsontwerp samen te stellen tot be strijding van de zedelijke en maatschappe lijke gevaren van de bioscoop, hetwelk spoe dig bij de Tweede Kamer zal worden, inge diend-. LUCHTVAART. Vliegtuig-ongeluk. Het marinewerkennlngsvLiegtuig F 2, be stuurd door den luitenant ter zee 2e kL W. H. Peetenburg met als waarnemer de offi cier-machinist 2e kl. P. B. Behage, moest gistermiddag bij Leeuwarden een noodlan ding doen, waarbij het toestel over den kop sloeg en de inzittenden eenige liohte brand wonden bekwamen, Is er nog oen Volkenbond? De „N. Roti. Crt." schrijft: „Over de Grieksch-Turksche -kwestie Is de Opperste Raad het gemakkelijk eens gewor den. Allen waren van oordeel, dat neutrali teit noodig is. Men besloot den particulieren handel vrij te laten, zoodat aan de oorlogvoe renden wapenen kunnen worden geleverd." Aldus seinde onze correspondent Donderdag uit Parijs. Is er dan geen Volkenbond meer? Volgens artikel 17 van den Pacte behoort dê Bond maatregelen te nemen om het Turksch-Grieksche conflict op vreedzame wijze te beslissen. Is dit geschied? Wij hoor den er niet van. Slaagt de Bondspoglng niet, dan heeft de Bond krachtens art. 16 van zijn grondverdrag daartegen collectief op te ko men. Is dat gebeurd? Wij vernamen er niets over. -Slaapt de Bond dan soms? Wij weten het niet. Wie niet slaapt is de Opperste Raad, die steeds in de weer is om de naleving van de vredesverdragen te verzekeren, maar daarbij wel eens vergat, dat ook de Pacte deel- dier verdragen uitmaakte. 'Zoo ook nu. Hij doet niets om de uitvoering van den Pacte te be vorderen, integendeel, negeert hem volko men en valt terug op de oude methoden: zich heutraal en den particulieren wapenhandel vrij verklaren, en dat -terwijl de Pacte in een geval als het Grieksch-Turksche juist geene onthouding en wèl toezicht op den wapen handel wil. Dit alles schijnt men te Parijs zeer natuurlijk te vinden. Er zijn teek-enen, die er op duiden, dat de politieke beteefcenis van den Volkenbond het tegendeel doet van groeien, en dat de Bond ten hoogste eene grootscher opgezette voortzetting kan blijven van de internatio nale vredes-organi&atie van vóór 1914. Ook hier hebben wij blijkbaar weer met zoo'n groot vraagteeken te doen. De ontwapeningsconferentie. Washington, 11 Augustus. De uitnoodiging voor de conferentie nopens de ontwapening en de Oostersche vraagstukken is verzon den aan Engeland, Frankrijk, Japan, Italië en China. De openbaar gemaakte tekst der uitnoodiging stelt geen grenzen aan den om vang der besprekingen, doch stelt voor de bewapening ter zee op de agenda te plaat sen, al zullen and-ere vormen van bewape ning niet van bespreking zijn uitgesloten. In de uitnoodiging tot de conferentie te Washington zegt het departement van bui- tenlandsche zaken, dat de productieve ar beid in de wereld gebukt gaat onder een economischen druk, die alleen gedragen zal kunnen worden als de groote openbare uit gaven ingekrompen worden. De ontzaglijke wedijver in bewapening vormt ongetwijfeld het grootste gedeelte van dien druk. Deze wedijver is niet alleen economisch niet ge rechtvaardigd, maar is tevens een voortdu rende bedreiging van den wereldvrede in plaats van een vredeswaarborg te zijn. Nu is er geen stilstand in de vermeerdering der bewapening te voorzien, wanneer de verschil lende landen niet tot een bevredigende ba sis van verstandhouding komen over bespre^ klng van bewapening. Er is, zoo vervolgt het stuk, alleen hoop op beperking in dezen, wanneer men tot practische pogingen komt tot het wegnemen van de misverstanden, die er nog heerschen. De Amerikaansche regee ring hoopt, dat men door ernstig onderzoek en door gedaehtenwisseling zal komen tot oplossing van de problemen van de Stille Zuidzee en het Verre Oosten. Daar zal de vriendschap onder de volkeren zeer door be vorderd worden DE OPPERSTE RAAD. Het Opper-Sllezlsche vraagstuk verwezen. naar den Volkenbond. De Opperste Raad heeft ten slotte tooh geen kans gezien het Opper-Silezischë vraag- stuk tot eene oplossing te brengen. Van Fransohe nog van Engeüsche zijde bleek men tot toegeven te bewegen. Het plotseling vertrek van Lloyd George naar Londen maakte het nochtans gewenscht, dat een regeling getroffen werd. In een in derhaast bijeengeroepen zitting van den Op persten Raad dee-d Lloyd George het voor stel om de quaestie naar den Volkenbond te verwijzen en dit voorstel werd met alge- meene stemmen aangenomen. Volgens de bladen verklaarde. Lloyd George ydat Groot- Brittannië niet zijn eigen meening aan Frankrijk opdrong, want Japan en Italië stonden op hetzelfde standpunt. De moeilijkheden weren te wijten niet aan het vraagstuk zelve, maar aan den opge wonden staat van de openbare meening -en daarom was het Juist eenlg ander tribunaal te zoeken, ofschoon de meerderheid van den raad het eene standpunt innam en Frank rijk alleen het andere. Volgens de berichten stelde de Britsohe premier voor, dat de heele quaestie naar den Volkenbond zou worden verwezen en dat het verzoek door den Op persten Raad tot den Volkenbond zou wor den gericht en niet door een of andere mo gendheid -afzonderlijk. Hij voegde erbij, dat het niet op den weg van den Oppersten Raad lag, den Volkenbond voor te schrijven hoe de quaestie moest worden behandeld. „Wij", aldus Lloyd George, „hebben concessies ge daan in de hoop tot een schikking te komen, maar de Volkenbond mag daardoor niet ge bonden zijn? Hij mag de heele zaak van be gin tot eind nagaan. Wij zullen zijn beslis sing zonder verzet aanvaarden". Lloyd George meende, dat den Volkenbond- moest worden gevraagd, de quaestie onver wijld te behandelen en dat de Volkenbond moest beslissen of hij zelf als internationaal hof zou optreden dan wel de zaak zou ver wijzen naar een hof van internationale be-tee- kenis of wel een andere methode zou aan vaarden. De Volkenbond moest ook den plaatselijken toestand in Opper-Silezië over wegen en als de Volkenbond bet noodig oor deelde, de geallieerde troepen daar te ver sterken, zou GrootoBrittannië daartoe bij dragen in dezelfde mate als eenige andere mogendheid. Briand, Bonomi en 'burggraaf Hayasji aanvaardden het voorstel namens Frankrijk, Italië en Japan; de Fransche pre mier moet hebben verklaard-, dat Frankrijk de beslissing van den Volkenbond zonder tegenstand zou aanvaarden. In verband met deze beslissing schrijft de bijz.corr. van de „N. Rott. Crt." et Parijs: De verwijzing naar den Volkenbond' te een concessie aan de openbare meening in Frank rijk, zooals Lloyd George in de zitting van vanmorgen ondubbelzinnig heeft aangeduid. Deze beslissing heeft het voordeel, dat de machtskwestie nu uitgeschakeld is. Men kan erover in -twijfel zijn of deze -beslissing een voordeel voor de Duitschers of voor de Polen- is, maar zeker beduidt zij een groote con cessie van de Fransche politiek, omdat Frankrijk de verdeeMng van Opper-Silezië, zooals voortdurend toegegeven werd, niet van het standpunt van een strikt rechtvaar dige verdeeling behandelde, maar volgens de eischen van eigen veiligheid'. Voor den Vol kenbond kan dit gezichtspunt niet gelden, De Volkenbond krijgt geen politieke In structies, 'Ook gaf men te kennen-, dat de door Engeland gedane concessies niet meer gelden, maar dat de ibondi de heele kwestie van den grondslag af moet herzien. Mis schien krijgen de Polen daardoor meer dan de meerderheid in den Oppersten Raad hun wilde toekennen, maar zeker krijgen zij min der dan waarmede nu de Fransche openbare meening genoegens genomen zou hebben. Briand heeft vermeden, dat de éclatante nederlaag, die hem omver geworpen zou heb ben, onmiddellijk bleek, maar men moet af wachten of niet deze beslissing evenzeer als een nederlaag zal worden beschouwd. Een nederlaag heeft in ieder geval de Opper-Si- lezische bevolking geleden, wier onzekerheid nu waarschijnlijk aanzienlijk verlengd- wordt. Ook Warschau, zoowel als Berlijn, zullen weinig tevreden zijn. Versterkingen naar Opper-Sflezlë? Parijs, 12 Aug. Het te waarschijnlijk, dat er versterkingen naar Opper-Silezië zullen worden -gezonden. De Amerikaansche vertegenwoordiger in den Oppersten Raad, Harvey, verklaarde, dat het hem meer en meer voorkwam, dat deze quaestie een zuiver Europeesoh karak ter draagt en nam ook overigens niet aan het debat deel. DUITSCHLAND. Tegen de nieuwe belastingen» Donderdag heeft de „Freiheit" ln een hoofdartikel aangekondigd, dat het proleta riaat de meest scherpe bestrijdingsmaatre gelen zal toepassen om de nieuwe lasten van zich af te wentelen ea onder alle omstandig heden zal doorzetten, dat de bezittende klasse het belangrijkste gedeelte der belastingen zal hebben te dragen. Uit den vorm dezer aankondiging blijkt niet, dat de onafh. soc.-dem den strijd al- 'leen op parlementair terrein en met de wa pens, welke de democratische -grondwet elke groep staatsburgers toestaat, zullen voeren. Het denkbeeld van de oplossing der pro blemen van de financieele politiek des rijks door een economische en sociale krachtproef op economisch gebied wint zienderoogen terrein, want men vindt het niet alleen bij de o-nafhan-kelijken, doch ook de agrariërs schijnen het op een krachtproef te willen laten aankomen. De democratische persdienst publiceert heden den inhoud- van een circulaire van den Reichslandbu-nd aan de bij dezen bond aangesloten organisaties, waarin de plannen van den Brandenburger Landbund omtrent het verzet der tegen de grondbezitters ge richte nieuwe belastingplannen door een landbouwstaklng worden besproken. Eenige uitgewerkte aanwijzingen worden er aan toe gevoegd, waaraan de volgende nadere ver melding verdienen. De staking omvat ln -beginsel alle land bouwproducten. Het doeltreffendste is de melkstaking. De levering aan de steden moet worden stopgezet. Geregeld moet controle worden uitgeoefend. Verder is het dringend noodzakelijk, dat de landbouw overal solidair is. Waar landarbeiders de staking sabotee- rsn, zal de stakingsleiding steun verleenen. Woning te huur! De „Ahhaltische General Anzeiger" be vatte een dezer dagen het volgende bericht van -de plaatselijke huuroomimiëal© te Bern- burg: „Bekendmaking. De huiseigenaar Neubert, Keszlerstrasse 8, weigert om den huurder hem door de huur* oommissie aangewezen in zijn woning toe te laten. Hij dreigt eiken huurder, die togen zijn wil de woning betrekt, dood te schieten. Verschillende woningzoekenden hebben om deze redenen er van af gezien dit huis te huren. Wij zoeken thans een huurder voor deze woning en verzoeken een ieder, die den moed heeft in «dit huis te wonen, zich by ons aan te melden, wy zullen er voor Instaan, dat den huurder elke denkbars hulp der politie gegeven zal worden.' FRANKRIJK. De strijd tegen de misdaad. De misdaad schynt in den laatsten tyd den spoortrein te zoeken: -herhaaldelijk bevatten de bladen berichten van beroovingen, moor den in treinen gepleegd. Ditmaal bevat de Temps een bericht omtrent een misdadiger, die ln een trein gepakt is. Een elegante jonge vrouw, zoo luidt het verhaal, vroeg Dinsdagmiddag aan den sta tionschef van Aubagne hoe laat de trein naar Vintimilia vertrok. De stationschef ver wonderde zich, niet over de vraag, maar over de stem van de jongevrouw. Hy meende er een mannenstem ln te herkennen en nadat hy de gevraagde inlichtingen gegeven had, telefoneerde hij zy'n argwaan aan de Mar- seillaansche politie. Twee inspecteurs van po litie, in allerijl naar Aubagne gekomen, trof fen de jongevrouw in de coupé, waar zy juist was ingestapt. Zy bleken een goede vangst te doen, want in de vrouwelijke uit dossing verborg zich een jonge Italiaan, die weldra bekende een van de twee boeven te zyn, die Zaterdag op den weg van Berre een man van een bank beroofd hadden van 70.000, bestemd om de loonen aan het perso neel van een zinkfabriek uit te betalen. De aangehoudene heeft gezegd, dat zyn mede plichtige een jongen van 16 jaar was ge weest, die zich het geheele bedrag van den diefstal had toegeëigend. Twee moordenaars ter dood veroordeeld. Het Fransche Hof van Assizen heeft, naar de „Echo de Paris" meldt, dezer dagen de beide misdadigers Armand Fargues en Ro be rt Ricard- veroordeeld-, die op 8 Juli 1920 hun weldoensters mevrouw Caplon en haar zuster, de weduwe Barthélemy, wilden be stelen, en toen de dienstbode, Amélie Du Huzarenschelp.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5