J. J. H. KOOPMAN, BONTWERK. Moderniseeren en repareeren WESTSTRAAT 17. maltre, niet vilde zeggen, vaar 'het geld ver borgen was, deze vermoordden. Beide misdadigers waren deserteurs en hadden elkaar in Afrika, waar zij in hetzelfde bataljon dienden, leeren-kennen. De beide dames hadden Fargues vroeger gesteund en hem aan een betrekking geholpen. Door zijn sleoht gedrag hadden zij zich van hem ver vreemd1, zoodat hij niet wist, dat zij waren verhuisd. Hij kwam dus, in gezelschap van RAcardi, eerst aan haar vorig adres. De con ciërge vertelde, dat de beide dames waren verhuisd naar de avenue d'Orleans. Op den namiddag van den 8sten Juli gin gen de mannen naar dit adres, doch troffen alleen de dienstbode Amélie Dumaïtr© thuis aan, die reeds 22 jaar bij de dames in betrek- ilrinig was. Zij gaven zich uit voor inspecteurs van politie en verzochten om schrijfgereed schap. Plotseling wierpen zij zich op de dienstbode met de woorden: ,yW© zullen je mets doen, wanneer je ons zegt, waar het geld is." Zij weigerde dit echter, waarop d© misda digers haar met d© kolven van hun revolvers afmaakten, haar daarna de keel dichtknepen en haar vervolgens den hals afsneden om, zooals zij later verklaarden, „haar lijden te verkorten". Nadat zij handschoenen hadden aangetrok ken om geen vingerafdrukken achter te la ten, doorzochten zij het huis. Zij maakten zich meester van juweelen ter waarde van vier duizend frans en ruim 22.000 francs aan ef fecten. Daarna wasehten zij zorgvuldig hun handen en veegden zij het Woed' van het ge laat van Ihun slachtoffer, waarop zij zich uit de voeten maakten-. Eerst in December werden zij bij toeval te AlenQon gearresteerd. Zonder zich overigens (berouwvol te too rnen, verklaarden zij, 'niet voornemens te zijn geweest een moord' te plegen, en alleen ge komen te zijn om te stelen. De 'beid© moordenaars werdien ter dood veroordeeld. Vier arbeiders gedood, elf gewond door electrlsche stroom. Nabij' Lau-Balagnas, aan de lijn van Lour- des naar Pierrefitte, in het zuiden van Frank rijk, waren zeventien werklieden een dezer nachten bezig met het leggen van een elec- trischen kabel naast den reeds bestaanden. Zij waren in de meening, dat men te Lourdes dezen kabel had uitgeschakeld, hetgeen even wel niet het geval was, zoodat vier arbeiders, die aan den kabel wilden gaan werken, door den stroom gedood werden. Elf andere liepen zware brandwonden op. BELGIE. Staking opgeheven. De „Soir" meldt uit Gent, dat er overeen stemming is bereikt in de textielindustrie. Het werk werd vanmorgen hervat. De ar beiders aanvaarden een loonsverlaging. Men verwacht een dergelijke overeenkomst in de katoenindustrie. IERLAND. Sinn Fein heeft geantwoord' op de regee- ringsvoorstellen ten aanzien van Ierland en dit antwoord' is van dien aard, dat Lloydi Ge- org© zijn verblijf t© Parijs verkort en1 heden naar Londen terugkeert. Hoéwei zijn neven oogmerk moge zijn, de Fransche regeering tot toegeven in de Opper-Silezische kwestie aan te porren, toch' is zijn onverwacht vertrek een aanduiding, dat het antwoord niet zoo 'bevredigend is als Reuter het doet voorko men. Een Havasbericht uit 'Londen, dat van een ernstigen keer gewaagt, zal wel dichter bij de waarheid zijn. RUSLAND. De hongersnood. „Prawda° publiceert ontzettende bizonder- heden nopens den toestand in de streek van Saratof en Samara. Overal, waar zij maar «enigszins beschut ting kunnen vinden, treft men scharen kin deren aan tot zelfs onder omgeslagen boo ten' aan den oever der Wolga vindt men ze. Hun aantal neemt met den dag toe. Te Sa mara gaan zij in troepjes van huis tot huis en bedelen om een stukje brood. De sterfte onder hen is buitengewoon. Er zijn geval len bekend geworden, dat ouders hun kin deren in de rivier verdronken, om hen niet een langzamen hongerdood te zien' sterven. De bolsjewieksche bladen uiten de vrees, dat de Europeesoh© staten van d© huidige zwakte der radenregeering gebruik zullen maken voor een nieuwe invasie in Rusland. ZJj vertellen zelfs, dat in verschillende lan den al soldaten worden aangeworven en dat Frankrijk het middelpunt der aotlo ia VEREENIGDE STATEN. Strategie ln do Stille Zuidzee. D© oorrespondent van de „N. Rott.- Crt." te New-York schrijft aan zijn blad: Op het oogenblik, dat Engeland zijn ver drag gaat vernieuwen met Japan, en zich daarbij niet kan verheugen in de sympathie van het verreweg grootste gedeelte van het Amerikaansche volk en van de Amerikaan- sohe pers, terwijl juist op ditzelfde histori sche oogenblik Amerika een1 poging laat on dernemen, om Engeland en Japan te over tuigen van het belang van vermindering in bewapeningen, vindt het boek van den En gelsehen marine-expert Heotor O. Bywater: ,,'Sea Power in the Pacific", een studie van het Amerikaansch-Japansche marine-vraag stuk" (Londen, Constable and Co. Ltd.) groot© 'belangstelling. Het meest -interessant zijn ongetwijfeld die twee hoofdstukken, waarin het gaat over de strategische verhouding in de Stille Zuidzee. Dat de eerstvolgende oorlog zal gaan om het meesterschap over de Stille Zuidzee, met alle konsekwenties daarvan, en uitgevochten zal worden tussohen de Vereen. Staten en Japan, daar zijn de meeste Amerikanen wel diep van overtuigd. De schrijver Bywater 'bewijst den fatalisten en oorlogzuchtigen militairisten en kapitalisten, in beide landen, een belangrijken dienst, door aan te toonen, dat die oorlog voor beide partijen noodlottig zal zijn, en dat ergo een politiek van geven- en-nemen tussohen beide landen aanbeve lenswaardig is. Ik meen op te merken, dat hij niet zoozeer het gevaar van een eersten, boozen zet op het politieke schaakbord van de Vereenigde Staten verwacht, als van Japan en ik meen, dat hij daarin juist ziet. In eenige belangrijke hoofdstukken behandelt de schrijver de poli tieke zijde van de kwestie. Hij overtuigt Ja pan, dat het in e- or d« Veree nigde Staten Engeland zou vinden, op ri^n best, als onsympathiek-neutrale, wijl de Brit- sche Dominions zich "-.-acht zouden ver zetten tegen het meedoen door Engeland in zulk een oorlog, aan de zijd© van Japan. De Japansche immigranten zijn in Canada, in Australië, al even onwelkom als in de Ver eenigde Staten: de eerste wet tegen Aziati sche immigratie werd niet in de Vereenigde Staten, doch in een der Britsche Dominions aangenomen, in 1885. En al evenmin zou Ja pan zich kunnen verheugen in de sympathie, laat staan in den bijstand, van China. De Engelsehe marine-expert gaat de hou ding van de Japansche pers na gedurende den wereldoorlog en hij moet vaststellen, dat die pers grootelijks pro-Duitsche sympa thieën had, en zelfs na de revolutie in Rus land zich nog voorstander toonde van een Duitsch-RussischJapansche samenwerking. Op het oogenblik, gedurende den wereldoor log, dat Duitsohland's kansen bijzonder goed stonden, ging de Japansche pers op dusda nig© wijze tekeer tegen het handhaven van het verdrag met Engeland, dat de Japansche regeering tusschen -beide moest komen. De verhouding tusschen de Engelsehe en de Japansche troepen, in de onderneming tegen Tsing-tou was sleoht. De ergste feiten wer den verdonkeremaand, zoo zegt de schrijver van „Sea Power", doch de feiten zijn, dat de geheel© militaire onderneming werd in ge vaar gebracht en bemoeilijkt door onderling misverstand en opzettelijk verkeerd-begrij- pen en aanleiding werd tot de bitterste com mentaren in de Japansche pers. Doch, zoo vervolgt de schrijver, ook al zou het waagstuk van een oorlog met de Veree nigde Staten1, zooveel rijker, krachtiger en talrijker van 'bevolking, een zeer gevaarlijk waagstuk zijn, er schijnen toch immer in Ja pan invloeden werkzaam-, welke het stoute stuk zouden willen wagen. Dj militaire kaste, versterkt door groepen van kapite isten, welke minder gevaar verwachten van een oorlog tegen de Vereenigde Staten, dan van economische ©n sociale verhoudingen in eigen land en gesteund door intellectueelen, die den kreet: wereldheerschappij of onder gang I overgenomen hebben van de Duitsche, vóór 1914, trachten het overige gedeelte der Japansche bevolking te overtuigen, dat een oorlog tegen d© Vereenigde Staten een kwes tie van kor te-metten zou zijn, welke het Azia tisch keizerrijk eens en voor al meesterschap over de Stille Zuidzee en bezit van de onaan gebroken rijkdommen van de gebieden rond om dien oceaan, zou bezorgen. Doch hierin rekent het Japansche militai risme mis, wart- ook al zou zulk een oorlog wellicht aanvankelijk voor de Vereenigde Staten een' moeilijke kwestie zijn, op den duur zouden deze Staten, dank zij hunne machtige hulpbronnen, hunne ongelimiteerde aantallen, en gedreven door harden trots, de overhand moeten krijgen. Het avontuur van een Japansche agressiviteit tegen de .Veree nigde Staten zou gevaarlijker en onverant- woordelijker zijn, dain dat van Dultschland in 1914. Dit is dus het lesje, dat de Engelsehe schrijver aan het Japansche imperialisme toedient. Het lesje'aan de Vereenigde Staten is eer van zuiver militairen en strategisch en aard', doch het is niet minder waarschuwend. Een blik op de kaart van de Noordelijke Stille Zuidzee is voldoende, om vast te stellen, dat de afstand van Japan tot aan het Panama- kanaal zoo groot is, dat het de Japansche zeemacht zonder geschikte tusschenbasis niet mogelijk zal zijn, tegen dat kanaal operaties uit te voeren (de afstand ypn het Pauama- kanaal tot aan Honolulu is 4723 mijlen; de afstand van Honolulu tot Jokohama is 3392 mijlen) Doch eveneens is de afstand van San Fransisco tot Yokohama zoo groot (4791 mij len), dat het de Amerikaansche zeemacht, zonder geschikte tusschen-basis, niet moge lijk zou zijn, zich te begeven in Japansche wateren, zonder, als Rusland, bij Tsoesjiwa, in de val te loopen. De houding, welke dus Japan zal innemen, is die van het strategisch defensief, terwijl het de nabij-gelegen Amerikaansche bezittin gen, de Filippijnen, zal bezetten. Niets zal eenvoudiger voor een Japansche strijdmacht zijn, dan deze actie uit te voeren. Het verschepen van troepen van Panama naar Manilla zal den Amerikanen uiterst be zwaarlijk zijn, zoo niet Guam in Ameri- kaansch bezit is. Reeds verscheidene malen zijn ontwerpen en plannen door de regeering ln behandeling genomen, om Guam te ver sterken -tot een maritieme basis, evon sterk als Helgoland; de kosten daarvan wordon geraamd op zeven en een half millioen dol lars. Deze plannon zijn echter nimmer wer kelijkheid' geworden. Dank zij het mandaat over d© eilanden in de Stille Zuidzee, ten Zuiden van den evenaar, en vooral het man daat over Yap, omringt Japan Guam met een kring van maritieme bases en men moet zich verwonderen, als Japan de militaire ver sterking van Yap zal gaan ondernemen', zoo- dra do Verebnlgde Staten aan de versterking van Guam gaan beginnen. Japansoho onder zeebooten zouden, met Yap als basis, kunnen opereeren tegen de lijn Guam-Manila. Indien Amerika de versterking ondernam van de Midway-eilanden, de Wake-eilanden en mogelijk ook die van het eiland Tatuila, behoorende tot de Samoa-groep, zouden# die eilanden kunnen dienen als onontbeerlijke kolenstations, op den weg naar Manila. Het transport van kolen in schepen-, bij zulk eene verre actie, zou aan de Japansche duikboo- ten geschikte doelen geven zijn. Tot nu .toe echter zijn de plannen tot ver sterking van Guam zelfs nog steeds niet ver der dan de pen, zooals ik -reeds schreef, doch Vereenigde -Staten zuilen, indien niet tot ©enige 'overeenkomst van ontwapening kan worden gekomen, die versterking dienen' te ondernemen, willen ze zich ook maar «enigs zins gerust voelen over het aanstaande lot van de Filippijnen en Manila. De Japansche vloot is weliswaar niet half zoo sterk als de Amerikaansche, doch de Ja pansche dreadnoughts „Fu-se", „Yamashiro", „Ise" en „Hiuga" kunnen zioh meten met de Amerikaansche „Pennsylvania" en de sche pen van de „New Mexico"-k-lasse; de Japan sche „Nagato" en „Mutse" met de Ameri kaansche ,,'Maryland" en „Oolorado". De Vereenigde Staten zijn ver in het voordeel, wat betreft water-vliegtuigen, doch de Ja pansche regeering is bezig met de uitvoering van een machtig plan van aanbouw. De for ten van Tokio Bay, Maidzuru, Nagasaki, Hirosjima, Sjimonoseki, Hakodate en Tsoes- jima zijn bewapend met modern ver-dragend geschut. Terwijl dus een Amerikaansche vloot uiterst bekwaam aangevoerd zou moeten worden, om niet te worden verrast door Ja- Ingezonden &.>ü3ede«liflg. DAMES-KLEEDERMAKER, BONTWERKER. van Vakkundige behandeling. Wegens vacaniie gesloten van 20-30 Augustus. panische strijdkrachten in Japansche wate ren, terwijl bij- .gebrek aan voldoende bases elk ©enigszins zwaar getroffen schip verlo ren zou zjjm, moet al op zichzelf het met suc ces beschieten van die versterkte Japansche kustplaatsen een moeilijke zaak zijn voor een Amerikaansche vloot. Voor de Vereenigde Staten zal dus een oorlog met Japan een uiterste kostbare on derneming zijn, en veel teleurstelling baren. En dit is dan de les, die deze Engelsehe schrijver over marine-zaken aan het Ameri kaansche volk en aan de Amerikaansche re- geering geeft. Het is .te hopen, dat ze wat mag uitwerken, zoowel1 op de eene, als op de andere partij, en dat gematigde politiek op den duur de eenig-mogelijk© en best-betalen de zal blijken. Melding wordt gemaakt van ©en buitenge meen© vermeerdering van het aantal gevallen van zelfmoord' bij kinderen. Terwijl in de eerste helft van 1920 zich 225 kinderen van het leven beroofden, is het aantal voor het oorre-spendeerende tijdvak van dit jaar ver dubbeld. De gemiddelde leeftijd bij jongens was 16 jaar, bij meisjes 15 jaar. Het meeren- deel der meisjes nam ver-gif in; het meer-en- deel der jongens maakte gebruik van een vuurwapen. In .bijna alle gevallen, waarin een motief kon worden vastgesteld, bleek het vrees voor schoolexamens te zijn. Wat de gevallen van zelfmoord in het al gemeen betreft, pleegden in de eerste zes maanden van dit jaar 6.509 personen zelf moord tegenover 1.771 in het vorig jaar. De gemiddelde leeftijd was 48 jaar. De oorzaak van de vermeerdering wordt gezocht in den slechten econ-omischen toestand met zijn groote werkeloosheid en achteruitgang in zaken. Een moordbekentenls. Miss Lena Clarke, postambtenares te West Palm 'Beach in Florida, werd dezer dag-en ge arresteerd, beschuldigd van verduistering van een 'bedrag van 38.000 dollars. Zij beken de, zich aan deze daad te hebben schuldig gemaakt, doch tevens verklaarde zij, dat zij drie jaar geleden een zekeren Miltimore, een harer ondergeschikten, had- vermoord, daar deze kennis droeg van de door haar gepleeg de verduistering. De zaak wordt ingewikkel der door de mededeèlmg van miss Clarke, dat toen Miltimore dreigde bekend te maken, dat er een -tekort was,""zij 38.000 dollar leende yan een zekeren Joseph Elwell, een bekend gokker te New York, die ©en jaar geleden op zekeren morgen vermoord in zijn woning werd gevonden. Miss Clarke ontkent echter, dat zij met den moord- op Elwell' iets uitstaan de heeft en beweert dat zij toen in Florida en niet in New York was. Het geld, dat zij van Elwell leende, stelde haar in staat, het tekort te dekken, doch Elwell, verklaart zij, begon pressie op haar uit te oefenen tot terugbe taling. Miltimore stal zekere documenten, die noodig waren om te bewijzen, dat haar boe ken in orde waren en .ook postgelden en onder deze omstandigheden zag zij geen an deren uitweg dan te bekennen. De zaak blijft, zooals men ziet, zeer raadsel achtig. KORTE BERICHTEN. Inzake d© berechting (Ier oorlogsmisdadi gers besluit de Opperste Raad voorspellen omtrent de aan te nemen houding in te wach ten van d© rechterlijke ambtenaren, die de processen .te Lelpzlg hebben .bijgewoond. Heden zou de Opperst© Raad do quaestio der sancties bespreken^ Hongarije v-e-rzoekt de door do verschil lende bezettingen veroorzaakte schade ln mindering te brengen van do te betalen scha devergoeding. Een ijzergieterij' te Roubaix had van een bultonlaudsohe negeenlng een bestelling ge kregen op metalen huizon voor granaten. De arbeiders weigeren ©ohter dit werk uit te voeren en hebben don arbeid gestaakt. WAT DE KRANTEN ZEGGEN. Fooien. In een artikel over het fooien geven schrijft de „Zutph. Crt.": Wij gelooven, dat de kwestie van het fooienstelsel niet zoozeer beheerscht wordt door.de vraag of afschaffing mogelijk is dan wel door deze: wenscht het bedienend perso neel te zijn -overgr-oote meerderheid inder daad vervanging van de fooi door 1 >on? En dat betwijfelen wij. 'O, zeker, nu, in den strijdlust, die staking opwekt, in de geest drift van de meetings, willen zij 'graag het „vernederende" van het fooien ontvangen doem ophouden. Nu betuigt men van hai*te instemming met de idealen, die voorgespie geld worden." „Leicht wohnen die Gedanken bei einander". Maar wij vermoeden dat laten we zeg gen in het onderbewustzijn deze gedachte leeft: laten we eerst maar een vast en hoog loon krijgen; de fooien dat komt dan wel terecht. Zoo heel misdadig is die 'gedachte niet. Want de keUners zouden, al kregen ze nog zoo'n flink loon, er mee achteruit gaan. Al thans de goede. Het is een eigenaardigheid van fooien, dat al die kleine en groote gaven te zamen een veel hooger bedrag bereiken dan men zou vermoeden. De „Z. Crt." -meent, dat onze tijd niet ln het teeken van afschaffing der fooien staat. Maar de menschheid is bezig te verande ren. Do groote schok, dien de wereld heeft ondergaan, werkt door ook in 't kleine. Nieu we gedachten, nieuwe opvattingen breken baan. Misschien behoort daartoe ook, dat men niet meer wil weten van de fooi. 'Met belangstelling zal men daarom de be weging van het kellnerpersoneel volgen. Mis bruiken, die zoo diep in den volksaard ge worteld zitten als het fooien geven, worden echter niet opeens afgeschaft. Het „N. v. d. D." komt in een beschouwing over de fooien-kwestie tot de volgende con clusie: Er is, dunkt ons, voorioopig voor h©t hotel wezen' maar één oplossing: het „no tip system", worde door bepaalde hotels en res taurants aanvaard-, die dan echter tevens de maatregelen bekend maken, waardoor men gewaarborgd is, 'dat zij zich streng aan het stelsel houden. Nu zal men zeggen, dat de ervaring in En geland opgedaan, niet bemoedigend is, maar alle beginselen zijn moeilijk, en er tegenover staat, dat bijv. „Pomona" in Deni Haag, waar het ethisch beginsel met het aannemen van fooien in strijd is, zich scherp aan het voor schrift houdt. Dit voorbeeld vinde navolging. Het publiek komt gauw genoeg de adressen te weten' van de hotels en restaurants, waar, dank zij scherp en onverbiddelijk! toezicht, geen fooien, van welken aard ook, gegeven of aangenomen mogen worden. En de andere inrichtingen zullen op den duur volgen. D© Soh!o(o;ï'boiuiw. In „Bergopwaarts" schrijft prof. dr. H. Th. Obbink over den overmatigen school- bouw tengevolge van de nieuwe onderwijs wet: „De nieuwe onderwijswet maakt ht mo gelijk, dat elke groep voor zich apart een school bouwt. Dat heeft een slechten invloed op de onderlinge verdraagzaamheid. Eén kleine onaangenaamheid in een bestuursver gadering, één onhebbelijk bestuurslid en „dan bouwen we zelf". En als beter gezinden nog pogen te sussen en de eendracht z jeken te herstellen, dan is de brief naar het gemeen tebestuur al onderweg. Ik héb de laatste maanden vele ontstellende staaltjes verno men van de stichting van zulke ruzie-school tjes. Daar komt nog wat bij. In zeer vele mis schien wel in de meeste dorpsgemeenten, bloeit een zeker godsdienstig partijwezen, en de menschen leveneer .te dicht bij mekaar om elkander te kunnen negeereni, en dus blijft er niets over dan elkaar te plagen. Daartoe is nu een prachtgelegenheid; het kost geen geld, en heeft het voordeel, dat men zelf alle kans heeft in ©en schoolbestuur zitting te krijgen en een man van beteekenis te worden. Wie met het dorpsleven bekend is, weet dat ik helaas niet overdrijf. Nu zou men de dorpsmagnaten hun veeten en hatelijkheden kunnen gunnen, ware het niet, dat dat alles gaat ten koste der schat kist, en massa's geld verslindt. En toch acht ik de schatten gelds, die op deze wijze worden weggegooid, nog niet eens den ergsten kant van de zaak. Het ergste is de moreel© schade, die wordt aangericht. Vroeger bracht de schoolstrijd scheiding tusschen de twee .groote groepen: de libera len en de orthodox-christelijk'en. Nü gaat de nieuwe schoolstrijd plaatselijk de christenen onder elkaar verdoelen en er is een' voortdu rende bron van telkens nieuwen .twist. Aan den ouden schoolstrijd' moest een einde komen. Maar heit eind© is er niet. De strijd heeft alleen een ander karakter genomen. De twee groote legers zijn gedemobiliseerd, en de strijders naar huis gezonden. Men gaf ze 'echter hunne wapenen mee, en nu hebben ze zich groepsgewijze weer tot tal van kleine legertjes vereenigd, die nu in dorpen en ge huchten' met hevigheid den gueriila-oorlog voeren tegen hunne vroegere strijdmakkers. De schoolstrijd heeft zich verplaatst van het Binnenhof naar het dorpsplein. Of er veel me© gewonnen is?" GEMENGD NIEUWS. Een nieuwe komeet Naar de sterrenwacht op den Koningstoel meedeelt is in den nacht van 8 op 0 dezer de aarde door de staart van een komeet ge gaan. Dwars over den helderen sterrenhe mel lag een aantal lichtgevende banden ln den vorm van een stralenkrans van west- rfoord-west naar oost-zuid-oost. De banden bewogen zich langzaam in de richting noord- noord-oost en verbleekten in de morgensche mering. De kop van de komeet heeft zich tussohen do zon en do aarde doorbewogen in zuid- waartsohe riohting. Invoerrechten. x Een Hollander, die zijn vacantie to Nouenahr doorbracht, had eenige sigaren op reis meegenomen. Het merk beviel hem zóo, dat hij den leverancier nag een kistje bestel de. De 100 sigaartjes werden naar Neuenahr opgezonden, waar den geadresseerde een buitengewone verrassing wachtte. Op de zen ding was n.1. een invoerrecht verschuldigd van 6200 Mark, als volgt gespecificeerd: In voerrecht op 100 sigaren 600 Mark, toeslag voor goudagio 900 is 5400 mark, tezamen 6000 Mark, welk bedrag met 200 M. ver hoogd werd, omdat de sigaren van een band je waren voorzien. De sigaartjes werden ge weigerd, en zijn thans het eigendom van het Duitsche rijk. Passenellende. In het Hbl. richt een lezer het volgende schrijven aan den minister van Justitie: Excellentie. Bent u nog niet onpasselijk van het kran tengeschrijf over passenellende? Komt zoo iets? Past het een blad als het Handels blad dagelijks zulke ongepaste passages over de door u toegepaste, zoo passende pas- senmaatregelen te plaatsen? Is het geen pas kwil, dat terwijl Uwe Exc. oppast, dat nie mand zonder pas de grens passeert, dat blad, gelijk nog pas, bij het gepeupel ln de pas tracht te komen, door geheel te onpas een pas gepasseerd pas-incident te pas te bren gen in den gepassionneerden strijd voor pas- senlooze grenspassanten? Ik zou er voor passen, Excellentie. Pas op, gij komt in een impasse, als gij dit alles lan ger passieloos laat passeeren. Snijd dien cou rantiers den pas of of gij komt in de pastei. Leer hun zioh aan te passen aan uw paspoor tenpoespas en bij hun eerste mauvais pas, zou ik ze rampassen. Geloof mij," Excellen tie, zeil op mijn kompan; As sublime au ridi cule il n'y a q'un pas, n'est-oe-pas? Dien éénen pas verwacht van u met ge- pasten eerbied. UEd. dw. Mr. Passepartout. ■Kurhaus Plftttig, Sdhwarzwald. De Hilvcrsumsche Kei. Zooals men weet, ligt een grooite kei, dl© geschat wordt op 13.000 K.G., op de hei tus sohen Hilversum en Laren. De kei, die door de vereoniging Stad' en Lande ton geschenke aangeboden is aan de Ver. Vreemdelingen Verkeer te Hilversum, is door deze vereoni ging aan de gemeente overgedragen en zal deze weck vervoerd worden naar den 's-Gra- velandschen weg, waar op een brinkje onder hoog geboomte reeds enkele kleinere steenen liggen. Hierboven op zal men deze week de Bilversumsiche kei plaatsen. Een angstig oogenblik. Donderdagmorgen ongeveer 6 uur werd een in' een der Zandvoortsche hotels logee- rende juffrouw van gezelschap uit (haar slaap gewekt door een man, die haar met een revol ver dreigde, zeggende: „als j© een kik geeft, schiet ik je morsdood". De dief maakte zich vervolgens meester van haar beurs, haar gouden horloge, en verdween, na uit eerwtaschje nog twee rijks daalders te hebben gekaapt. De politie, die dadelijk gewaarschuwd werd, vermocht niet ©enig spoor van den brutalen indringer te ontdekken. In den loop van den ochtend vond de re cherche aan den Hoogeweg de portemonnaie der jonge dame, natuurlijk van den inhoud ontdaan. Vermoed wordt, dat de dief naar Haarlem is gevlucht. Een „roof'-steeg. Weinig Amsterdammers zullen weten, dat vlak naast den Dam een roofhol is, namelijk in de Valkensteeg, de eerste steeg tusschen Damrak en Nieuwendijk. Reeds ©enige kee- ren hebben daar slachtoffers dit in hun por tefeuille ondervonden. Zoo ook gisteren. Een' rechercheur, die op het Damrak sur veilleerde, zag, dat een provinciaal door de twee bewoonsters van het bewuste perceel werd' aangesproken. Hij waarschuwde eenige kameraden en men vatte post voor het huis, waar de man en de vrouwen waren binnen gegaan. Na ©enigen tijd gewacht te hebben, verlieten twee mannen, die met de vrouwen samenwonen, het perceel. Zij werden oogen blikkelijk gearresteerd en overgebracht naar het bureau St. Pietershal. Nadat ook de bezoeker het huis had verla ten, werd de steeg af gezet en een huiszoeking gedaan. De provinciaal werd verzocht zijn portefeuille eens na te kijken. 'Het bleek, dat hij een bedrag van tweehonderd' gulden miste. Er is echter niets teruggevonden. Door den elctrlschen stroom gedood. Gistermorgen is op de gasfabriek te De venter de schoorsteenveger A. S., die bezig was met het schoonmaken van ketels, in aanraking gekomen met den stroom van een electrisohen lamp, die hij daarbij gebruikte. Hij was op slag dood. Arrestatie van een doodgraver. Verdacht van lijkenroof. Op de Nieuwe 'Oosterbegraafplaats te Am sterdam, is op last van de justitie gearres teerd de doodgraver Calis, tegen wien ern stige verdenkingen zijn gerezen van graf- schending en lijkenroof. Een familiewraak is oorzaak, dat dit indi vidu in zijn laaghartig bedrijf is gestoord. Een1 van zijn familieleden namelijk kwam bij de justitie aangifte doen, dat Calis sedert geruimen tijd linten .van grafkransen stal. Nauwelijks waren bloemen en kransen op da versche graven gevleid of Calis maakte ze los en ham ze mee. Dat hij er heel wat in handen kreeg, behoeft geen betoog. Voorts werd medegedeeld, dat de man zich ook niet ontzag lijken van sieraden en gebitten te be- rooven. Deze zou hij, evenals de linten, ver kocht hebben. De derde mededeeling, die do justitie werd gedaan, was nog ontstellender. Een vrouw met wie hij leefde zou hem namelijk ge dreigd hebben aan de politie te verraden, in dien hij niet ophield met het rooven. Bang voor deze bedreiging zou hij haar verg5 hebben toegediend, tengevolge waarvan de vrouw zou zijn ovorledon. Uit een onderzoek Is, wat dit laatste betreft gebleken, dat de vrouw zioh naar Tilburg hooft begeven en daar plotseling, naar men zegt, aan oen hart verlamming is overleden. In zijn woning worden nooh gebitten, noch sieraden gevonden. Evenmin bij familiele den. Wel werdon er linten van grafkransen aangetroffen. En vorschillendo familieleden kwamen toon zo van Galis' arrestatie hoor den, met 'linten aandragen, die zij ten ge schenke hadden gekregen. Inderdaad, het waren wel zonderlinge ca- deaux, waarmede deze doodgraver zijn be kenden vereerde. Bij de verhooren verklaar den sommige verwanten, dat Calis een af- voerkantoor had, waarheen hij de sieraden en gebitten bracht. Tot dusverre heeft de Justitie den heler van de gestólen gebitten en sieraden nog niet gevonden. Alleen staat dus vast, dat Calis een me nigte graven heeft geschonden. Naar het andere wordt een uitgebreid onderzoek in gesteld. De gearresteerde werd eerst naar het bureau Muiderpoort gebracht en vervol gens naar het Huis van Bewaring, waar hij zich thans nog bevindt. Calis leefde op vrij grooten voet, wat zijn collega's op bet kerkhof meermalen was op gevallen. Hij dronk vrij veel en ging dik- wnls uit. Als werkman daarentegen viel niet 't minste op zijn arbeid aan te merken. Calis was van zijn vrouw gescheiden. Doodslag. Donderdagmorgen is gevankelijk naar Winschoten overgebracht iemand uit Mussel- -kanaal, die onder den invloed van sterken drank den arbeider H. Roodjes met een stuk kienhout de hersenspan verbrijzelde, zoodat deze na enkele oogeniblikken een lijk was. Het „zesde zintuig" bij mieren. Eenige dagen geleden, aldus „1'Opion", richtte een bosohbrand groote verwoestin gen aan in de kuststreken van Bislen (En geland). De brand duurde verscheidene da gen. In de kleine dalen; die deze bosschen door snijden, bevinden zich geweldige mlerenneS' I Zelfmoord statistiek.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6