at SE? "s-üsst-sjp en in dit verlangen waarschijnlijk gesteund worden door de bevolking van bet platte land. Bovendien zullen de berichten' uit Amerika tot overwegen aansporen. Zelfs de „gezant'4 van Ierland in de Vereenigde Sta ten, die aldaar een groote som gelds ten behoeve van Sinn Fein bijeen wist te bren gen wees erop, dat de openbare meening in de V. S, die vrijwel aan de zijde van Ier land staat, teleurgesteld zou zijn, indien de voorstellen werden verworpen. Dergelijke stemmen kwamen ook uit de Engelsdhe Do minions. Na de onvoorzichtige uitlating van de Iersche president de Valera, dat de Engel sdhe voorstellen onaannemelijk waren, is het uitblijven van een antwoord een toeken, dat er niet algemeen zoo over gedacht wordt en de kans op een oplosing dus niet is verkeken De correspondent van de „Times" te Du blin schrijft, dat daar ter stede de meening blijft heerschen dat Lloyd George's voorstel len verworpen zullen worden, doch dat te genvoorstellen! zullen worden aangeboden, die een grondslag vormen voor nieuwe on derhandelingen. Niemand verwacht absolute verwerping. Iedereen schijnt ervan over tuigd, dat indien het bestand gehandhaafd kan worden, vroeg of 'laat een schikking ge troffen zal worden. De „Daily Express" gelooft dat de tegen voorstellen Ulsters positie zullen raken en deswege de toekomstige besprekingen zeer delicaat zullen maken. DENEMARKEN. Voor den vrede. Vertegenwoordigers der pacifistische jeugd organisatie in Nederland, Zwitserland, Noor wegen, Zweden, Duitschland, Engeland, Frankrijk, Oostenrijk, Ver. Staten, Zuid-Afri ka en Denemarken zijn te Kopenhagen bij eengekomen om de stichting van een Inter nationalen Jeugd-bond ter bevordering van verzoening tusschen de volken en tot steun aan den Volken te bespreken. Besloten is een secretaris en ©en comité te vormen, om het stichtingscongres, het vólgend jaar te Genève te houden, voor te bereiden. Als vertegenwoordiger van ons land is de heer H. Probst, student, gekozen. De Iooneu der Deensche zeelieden. Het voorstel van de Deensche reeders om loonen met 2Q te verlagen, waardoor zij in staat zouden «ijn om voor October a.s. minstens 60 der thans opgelegde schepen weer in de vaart te brengen, is door de zee- liedenvakvereenigigng besproken. Het be- Btuur dezer vakvereeniging verwierp het voorstel, doch verklaarde zich tot onderhan delen bereid Hulp voor Rusland. Denemarken zal een volledig uitgeruste seruminrichting naar St. Petersburg zenden, met serum voor verschillende besmettelijke ziekten in voldoende hoeveelheid om er een half millioen menschen mee in te spuiten. SPANJE. MeliLa, 24 Aug. Spaansöhe strijdkrach ten, ten getale van 10.000 man, hebben giste ren 8000 opstandelingen verslagen en ver volgd. MMR Uit Rome wordt geméld, dat er weder een geiheele reeks botsingen tusschen fascisten en communisten plaats gehad hebben in de provincies Panna, Modana en Mantria. Er zijn eenige dooden en gewonden. De industrieele crisis te Turijn wordt ern stiger. Er zijn thans reeds 70.000 arbeiders werkeloos. De maatschappij „Fiat" heeft 5000 arbeiders ontslagen, waarvan er 4500 werk hebben gevonden in den landibouft. De crisis wordt volgens de „Temps" uitsluitend toegeschreven aan de heftige agitatie der communisten en aan de bezetting der fabrie ken in 1920 door de arbeiderscomité's, waar door de industrieën zijn gedesorganiseerd. De Italiaansche communistische partij had een referendum voorgesteld inzake een alge- meene staking over de quaestie der loons verlagingen, doch het algemeen arbeidsver- bond heeft dit geweigerd. HONGARIJE. Baranya. Ongeveer 6000 personen zijn reeds uitge weken uit de door de Hongaren bezette re publiek Baranya. Van de mijnwerkers zijn nog maar een duizendtal over. Al de uitge wekenen zijn naar Zuid-Slavië getrokken. ALBANIË. De Grazer Tagepost meldt uit Belgrado, dat de strijd tusschen de Albaneesche op standelingen en de regeeringstroepen, wei- welke eenige dagen geduurd heeft, geëindigd Is met een besliste nederlaag van de regee ringstroepen. De opstandelingen rukken thans op Tirana, den regéeringszetel aan, welks val onvermijdelijk is. De regeering heeft Tirana reeds verlaten. RUSLAND. Een radicaal middel. Er wordt melding gemaakt van een radi caal voorstel van den Sovjet-commissaris in Astrakan. Deze stad is zoo vervuild dat deze commissaris ten einde haar van de cholera te zuiveren geen ander middel weet, dan haar in brand te steken. De bewoners zou men naar Siberië moeten overbrengen. Of het waar is weten we niet, maar het denkbeeld is zeker bolsjewistisch: vernielen en ver branden sis geneesmiddel. Hbld. Film van de hongersnood. Het propaganda-bureau van de derde In' ternationale heeft besloten bioskoop-opera- teurs naar de hongergebieden te zeflden om daar opnamen te doen. De Moskousche Iswestia schrijft daarover: ,3" moeten sterkere middelen in den strijc tegen den honger gevonden worden dan de laoonisohe berichten van het Russische Te legraafagentschap, melderide, dat in de een of andere streek gehongerd wordt. Men moet niet alleen meer van den honger hooren Neen! men moet den honger met eigen oogen aanschouwen. Men moet de uitge droogde aarde, het lijden! van grijsaards en kinderen zelf zien, de verwoeste en verlaten dorpen, de groote massa boeren, die plotse ling alles verloren hebben eni genoodzaakt zijn te vluchten voor het spook van den hon gerdood." Het al-Russische hulpoomité is van plan deze ook In het buitenland te vertoo- nen. VEREENIGDE STATEN. Er is met Duitschland overeengekomen, dat de tekst niet zal worden gepubliceerd' alvorens de AmerikaansChe vertegenwoordi ger in Berlijn en dr. Rosen het verdrag zul len hébben geteefcend. De tekst zal tegelijker tijd in Berlijn en Washington worden open baar gemaakt. Telegrafisch is reeds gemeld, dat generaal Pershing namens den Leger- en Vlootraad een rapport heeft gepubliceerd over het re sultaat der onlangs gehouden proeven met het bombardeeren van groote oorlogssche pen. In het rapport wordt verklaard, dat het slagschip nog steeds de ruggegraat van de vloot is en het bolwerk van de verdediging der natie ter zee; dat het vliegtuig evenals de duikboot de gevaren, waaraan het slag schip is blootgesteld, heeft vermeerderd, doch dat het slagschip nochtans het voornaamste verdedigingsmiddel ter zee blijft zoolang een veilige scheepvaart voor den handel, of het transport voor het succes In den oorlog een gebiedende eisch is. Aan de uittreksels uit het rapport, die aan de „Times" zijn geseind, ontleenen wij' nog de volgende bijzonderheden. Het rapport zegt letterlijk: „De vliegmachine, in plaats van een economisch ioorlogsinstrulment te verschaffen, 'dat leidt tot de afschaffing van het slagschip, heeft slechts de samengesteld heid van den zee-oorlog vergroot." Het rapport wijst er op, dat het moeilijk is uit de jongste manoeuvres juiste conclusies te trekken wat 'betreft de bekwaamheid van vliegtuigen om aan de opnervlakte der zee varende oorlogsschepen te treffen, daar zij niet plaats hadden onder oorlogsomstandig heden, doch het rapport zegt, dat als zeker mag worden aangenomen, dat het aantal voltreffers onder dergelijke omstandigheden oetrekkelijk gering zou zijn geweest. De grootste schade echter werd aangericht door het ontploffen van groote bommen onder water langs 'het schip. Het resultaat van vol treffers, zelfs van de grootste bommen, op rompen en zware monteering, zooals kanon nen en gescbuttorens, was „onbeteekenend." In kustverdedigi ngsoperaties, zegt het rapport, bezitten vliegmachines groote stra tegische en tactische qualiteiten. In voldoen de hoeveelheid kunnen zij een beslissenden factor blijken in dergelijke operaties. De ontwikkeling van anti-vliegt uig-beWap ening ën de uitrusting van de vloten met vervol- gingsmachmes beschouwt de oommissie defi nitief als een middel om de aanvalsmogelijk- heid ter zee door zware bommenwerpende machines te beperken. De loonsverlaging b(J de UJ3. Steel Corp. Uit do dezer dagen uit New-York gemelde verlaging van de loonen bij de U. S. Steel Oorporation blijkt de markt in de Wall Street volkomen verrast te hebben. De hui dige loonsverlaging is de derde sedert met de deflatie een aanvang werd gemaakt; zij vertegenwoordigt, naar in het New-York- sche beurstelegram van Fin. News wordt ge- meldt, een besparing op de uitgaven der staaltrust van meer dan 8 200 millioen per jaar. AUSTRALIË. Het kolonisatieplan van Joseph Carrnthers. De oorrespondent van de „Times" te Mel- bourne meldt, dat de door Sir Joseph Car- ruthers, den vroegeren premier van Nieuw- Zuid-Wales, op touw gezette beweging om een millioen Britsche imtmigranten op een millioen' boerderijen in Australië neder te zetten, sympathieke erkenning heeft gevon den bij de Bondsregeering. Sir Joseph Cook, de fungeerenide premier, die een deputatie te woord stond, gaf zijn instemming met de aan de beweging ten grondslag liggende ge dachte te kennen, doch zeide dat pogingen om de belangstelling der rijksregeerlng op te wekken, waren mislukt, zoodat Australië naar het scheen op eigen wieken zou moeten drijven. De Bondsregeering zou wel het toe zicht kunnen uitoefenon op de immigranten, dooh de afzonderlijke staten bezaten het noo- dige land. Sir Joseph Oook opperde daarom het denkbeeld, dat het volk aan de Bonds regeering de bevoegdheid diende te geven om deze zaak te organiseeren. KORTE BERICHTEN. Uit Peking wordt gemeld, dat volgens het officieele verslag over de jongste aardbeving in Kan-Soe 200,000 lieden onder de ineenge storte heuvel zijn bedolven en alle huizen op een gebied van 75 vierkante mijlen zijn ver woest. De staking in de Gentsohe textielnijverheid is gisteren opgeheven. De 2500 stakers heb ben allen het werk hervat. Kardinaal Merci er bad naar Warschau wil len gaan voor het Katholieke congres. De Duitsche regeering heeft echter zijn pas niet willen viseeren. Men meent op Shetlands-eilanden rijke kopermijnen ontdekt te hebben. De ontgin ning neemt de volgende maand reeds een aanvang. Ex-keizer Karl krijgt vergunning om in Zwitserland te blijven totdat zich een andere staat bereid verklaart hem te ontvangen. 'Bij besluit van do sowjet-republiek is he' telefoonabonnement in Rusland vastgestek op 800.000 roebels per jaar. JTet tarief vo°r een gewonen brief is 100 roebel; aanget eekenden brief 1100 roebel Stadstelegrammen kosten 100 roebel per woord; buiten de stad 500 roebel per woord dringende telegrammen 2000 roebel p. woord voor aangewezen en het gedenkteeken zal zoo groot zijn, dat het de aandacht van alle voorbijgaande schepen trekt In Tanur en Parpanungdai, Britsch-Indië, hebben de opstandelingen postkantoren ge plunderd. Een extra-trein met troepen en politie is uit Caloutta naar het tooneel der ongeregeld heden vertrokken. Het Rockefeller-fonds heeft een gift van 1.785.000 dollar ontvangen voor de oprichting van een school voor openbare gezondheid te Harvard. De Amierikaamsche Raad van Scheepvaart heeft een aanbod aanvaard tot aankoop van 201 houten schepen voor 2100 dollar per stuk. De schepen hebben oorspronkelijk 800.000 tot 800.000 dollar gekost. Naar uit Reval gemeld wordt, deelt de Is westia mede, dat de laatste 8 maanden dage lijks duizend poed teer ter waarde van 3000 goud-roebel in de Duna gevloeid zijn. De tonnen, waar het teer zich in bevond, waren lek geworden, daar er geen ijzereni banden om heen waren. In het geheel was te Ar- cbamgel 865,QÜ0 poed teer opgeslagen voor export. Naar uit Bruck (Pinzgau) wordt gemeld, zijn op den Kitzsteinhorn zeven toeristen verongelukt, doordat zij onder een groote massa sneeuw, die neerstortte, werden be dolven. Het vredesverdrag tusschen de Ver. Sta ten en Oostenrijk onderteekend. Er is besloten een prijsvraag uit te schrij ven voor ontwerpen voor een Engelsch ge denkteeken van den oorlog op Gallipoli. Dit gedenkteeken zal den vorm als plaats'daar- BINNENLAND. Opheffing van de pasvisa naar België. Belga seinde gisteren: Van 16 September af zullen de consulaire visa voor België en Nederlandsche onder danen worden opgeheven. Do reis van de Koningin en de Prinses. Woensdagmorgen te half acht reeds meerde de Merope, waarmede de Koningin en de Prnsös de reis naar Noorwegen heb ben gedaan, aan de Levantkade te Amster dam. Ter ontvangst waren aanwezig de hee- ren Paul den Tex, J. van Hasselt en) S. M. D. Valstar, leden van de directie van de di rectie der Kon. Ned. Stoombootmaatschappij. Alvorens het schip te verlaten, waarop Zij drie vacantieweken heeft doorgebracht, deed Hare Majesteit de bemanning op het voor dek aantreden, en dankte Zij allen persoon lijk voor hun aandeel in het welslagen van de reis. Medegedeeld werd, dat aan velschil lende hoofden van dienst Koninklijke onder scheidingen zijn toegekend. Kapitein ten Klooster is benoemd tót ridder le klasse in de huisordie van Oranje; de le machinist E. Huntling, tot ridder 2e klasse in die orde, en verder zijn onderscheidingen uitgereikt aan den hofmeester, J. Thijssen, en den bootsman G. Molenlaar. Tegen negen uur verlieten de Koningin en de Prinses met hun reisgenooten de Me rope, om per auto naar Het Loo te vertrek ken. Naar wij vernemen is het weer de eerste veertien dagen tamelijk buiig geweest; de laatste week was het echter heel mooi De reis heeft zich niet noordelijker uitge strekt dan Drontheim. Van het oorspronke lijke plan om tot den Noordpoolcirkel door te gaan (Noordkaap), is afgezien. Zondagnacht is de Merope van Lervik naar Nederland vertrokken. De Koningin en de Prinses hebben van de reis veel genoten. Herhaaldelijk heeft de Koningin verklaard, dat Zij bijzonder vol daan was. Zoowel Hare Majesteit als de Prin ses zagen er bij aankomst hier gebruind en opgewekt uit. De Koningin heeft zich gedurende de reis veel bezig gehouden met teekenen en schil deren. De mooiste punten van de Noorsche fjördenjkust heeft Zij in beeld gebracht De motorboot heeft goede diensten gedaan voor het rondvaren in de fjörden, en ook hebben de Koningin en de Prinses verschei dene tochtjes aan land gedaan, per auto, maar ook in de typische Noorsche karretjes, de kariola. Drijft Nederland handel mei Duitschland. Men schrijft aan de „Tribune": „In „Sovjet Russia" van Augustus, No. 2, vinden wjj de volgende hoogst belangrijke mededeeling, ontleend aan het Handelsrap port van het Departement van Handel van de Vereenigde Staten, d.d. 28 Mei 1921. De Hollandsohe zakenbelanghebbenden hebben een syndicaat georganiseerd om den handel met sovjet-Rusland te financieren, be kend onder den naam van de firma Vlessing en Go., met haar hoofdkantoer Javastraat No. 1, Den Haag. Volgens een mededeeling van den consul- generaal te Rotterdam, 'zijn de firma's, die zich speciaal voor Rusland interesseeren, de firma Vlessing en Go. van Den Haag, Gebr, Lucardie te Leeuwarden en K. Smit te Gro ningen. „Deze zaken", deelt de Amerikaan sche consul mede, „drijven ©enigen tijd han del met Rusland d. w. z. met de bolsjewiki Kort geleden heeft de omvang Van den handé zoo'n vlucht genomen, dat niet een van de firma's in staat is hem te financieren... De zaken, die de firma dreef, bestonden hoofdzakelijk in het verfcoopen aan Rusland van oude uniformen, klhaki, schoenen, onder goed en andere kleeding, met medicamenten en andere soorten legerbehoeften, waarvoor terug te ontvangen is vlas en goud met ver schepingen, die tusschen Reval en Rotter dam geregeld waren. Het saldo voor deze scheepsladingen is met de bolsjewiki ver effend met goud, verladen van .Reval naar Amsterdam. Deze combinatie oontroleert momentee den geheelen handel, sedert het de credieten in banden heeft, die door de Russische auto riteiten gesteld zijn. De Hollandsche zaken wereld is alleen aangewezen op dit nieuwe syndicaat, maar het zaken doen is zoo winst gevend, dat men geen klaoht hoort onder den toeloop van Hollandsche exporteurs. Het steenkolen potje. Reeds meermalen is ter sprake gekomen, dat van de 80 millioen uit het zgn. Steen- kolenpotje nog slechts 10 millioen aan be langhebbende gemeenten en Industrieën is uitbetaald. „De TeL" meldt thans daaromtrent; Door de daling der kolenprljzen ln het na jaar van 1920 heeft de Rijkskolendlstributie een verlies van vele millioen geleden. Dit Rijkskantoor zag zich voorts gedwongen aan een tweetal Hollandsohe firma's, met welke zij contracten had afgesloten voor de levering van Amerikaansche kolen, een scha deloosstelling van millioenen 'guldens uit te betalen voor het gedeeltelijk annuleeren de zer oontracten. Deze beide posten, waarbij nog eenige „kleinigheden" kwamen, deden de kolendistributie eindigen met een verlies van dik twintig millioen. Zooals we reeds meldden, hebben B. en W. van Den Haag den Raad voorgesteld, ter za ke van haar aandeel ad 530,000 te procedee- ren tegen het Gentr. Verrekenkantoor voor Brandstoffen tot teruggave van dit bedrag. De staking op de Domaniale mijn. Men meldt uit Kerkrade aan de „De Msb.a: Dinsdag is bij de stakingsleiding te Kerk rade antwoord ontvangen van den minister van Financiën op haar telegram van lfi de zer. De Minister deelt mede, dat bijslag op de loonen van de mijnwerkers, als in tele gram bedoeld, van regeeringswege niet kan worden gegeven en dat de vraag omtrent de mogelijkheid en aanleiding om de Domaniale mijn onder Staatsmjjnbedrijf te brengen, bij de regeering een punt van onderzoek uit maakt. Dinsdagmiddag hebben de besturen der velschillende bonden over het regeerin ge antwoord beraadslaagd. Er werd besloten het volgend telegram aan de regeering te verzen den: Minister Financiën, Den Haag. Naar aanleiding van uw geëerd schrijven dringen we nogmaals met allen ons geoor- loofden aandrang bij de regeering aan zoo spoedig mogelijk te besluiten of ze bereid is een wetsvoorstel in te dienen, waardoor de Staat ook de exploitatie der haar toebehoo- rende Domaniale mijn tot zich trekt. Is dit, zooals we vertrouwen, het geval, mogen we dan ten Uwent op een audiëntie komen, ten einde een regeling te overleggen, waardoor een feit geworden was. Echter weid ook de treffende 'het met-ontslaan van het werkwil lige personeel ter wille van de stakers. Na?r het „Volk" verneemt worden door het hoo.a'oestuur van den modernen bond, krachtige pogingen ln het werk gesteld, om de slachtoffer weer aan een betrekking te helpen, Het plan is, ln de vier plaatsen een eigen café-restaurant te openen, waarmee tevens wordt beoogd, prijsregelend op te treden. Bezuiniging. Naar Het Volk verneemt, zal de staatscom missie inzake bezuiniging, waarvan het Tweede Kamerlid mr. P. Rink voorzitter is, in den loop van September aan de Koningin verslag uitbrengen van haar werkzaamhe den loopende tot in Juli. Dijkdoorbraak. Men meldt uit Oudkarspel: Maandagnacht is de ringdijk om den Bleefc- meerpolder doorgebroken. Er is een gat ge slagen van 6 Meter. 80 bunder bouw- en wei land staat onder water. Het vee is gered, doch de tuinbouwproducten zijn totaal bedor ven. De schade is naar schatting 100.000 gul den. De correspondent van de „Alkm. Ort." te Oudkarspel meldt aan zijn blad o.m.: De geheele polder, die niet bewoond is, staat blank, op sommige plaatsen staat wel l1/» Meter water, op andere meer hoogeB ge legen gedeelten 2 8 voet. Er is op de geheele oppervlakte echter weinig of niets meer te redden. Het vee is in veiligheid' gebracht, doch de koolakkers, die er prachtig voorstonden, alsook de aardappel akkers, die men juist zou beginnen te rooien, zijn reddeloos verloren. Het zijn in hoofdzaak kleine bouwebtjes, die hier schade hebben. De molenaar Koster was het, die Maandag avond omstreeks 10 uur den aanvang van den ramp gewaar werd, iets later passeerde schipper Kant met zijn motor en beiden heb ben in 't dorp de noodige aanknoopingspun- ten gezocht, waardoor spoedig vooral om dat het kermis is het dreigende onheil voldoende bekend was, om de noodige maat regelen te nemen. Men 'heeft nog getracht het onheil te koe ren, door een platschuitje voor het zwakke punt te plaatsen, doch dit brak als een rietje doormidden, waarmee tevens de doorbraak de arbeiders de schade krijgen vergoed, welke zou onstaan doordat de loonen op de i Domaniale mijn zoolang haar exploitatie nog niet in handen is van den Staat, zooveel la ger zijn dan op andere mijnen. Het regeeringsantwoord en dit antwoord van de stakingsleiding aan den Minister werd op 'n door duizenden personen bezochte meeting meegedeeld. Aangespoord werd tot volhouden en zich correct te blijven gedragen, zooals tot nu toe het geval is geweest. Als sprekers traden op de heeren Hins voorzitter van den Christelijken Bond en v. Bilt, voorzitter van den Ned. BoncL Buitenlandsche concurrentie. De federatie van bonden van eonfectiefa- udkanten dringt er in een adres aan de Tweede Kamer op aan, „dat zoo spoedig mo gelijk maatregelen worden genomen om al- geheele ontreddering van onze bedrijven met daaraan gepaard gaande groote werkloos- ïeid en kostbare steunregelingen te voor komen". „Hen zou," zoo wordt onder meer in het adres gezegd, „moedwillig de oogen sluiten voor onbetwistbare feiten, zoo men erkent, dat onze sociale wetgeving den strijd van on ze nijverheid èn in eigen land èn op de we reldmarkt zeer moeilijk maakt. De handels balans, welke ©en steeds dalenden uitvoer bij stijgenden invoer aantoont, spreekt ook in deze meer dan elke beschouwing". Adressante heeft reeds eerder aangedron gen op een valuta-bijslag en meent, dat ern stig en grondig dient te worden nagegaan, of de ongebreidelde vrijheid van internatio naal handelsverkeer niet afschrikwekkender is dan protectie. De zeeliedengages. Dinsdag is de Loonraad in de vervoerbe drijven te 's-Gravenhaige bijeengekomen ter bespreking van de gages der zeelieden. Een breedvoerige discussie over een door een vertegenwoordiging van de vakgroep-ree- ders in de vergadering gedaan voorstel tot verlaging op Scandinavische gages (onge veer 20 procent verlaging van de Holland sche gages), bracht geen overeenstemming. De werkiie<mers-leden konden zich niet ver eenigen met eenig nieuw voorstel. Ten slotte werd een voorstel van den voorzitter, den beer Hudig, aangenomen om de status guo te handhaven tot einde September. Internationaal congres voor den vrijhandel. Op het derde internationaal congres voor den vrijhandel, dat van 1316 September te Amsterdam zal worden gehouden, zullen de volgende onderwerpen worden behandeld: 1. In hoeverre kan het economisch herstel, zoowel nationaal als internationaal, door vrij daartegenover liggende Koogpolder bedreigd en was bet daar nog niet te laat om maatre gelen te nemen. Met vereende kracht is men den geheelen nacht aan den arbeid geweest en heeft het gevaar voor de Koog voorloopig weten af te wenden. De polders Koog en Bleefcmeer zijn door een duiker aan elkaar verbonden en in dezen duiker was vermoedelijk een gat ontstaan, tengevolge van den ouderdom de duiker had reeds 10 jaar gelegen door dit gat in den duiker moet de dijk langzaamaan onder mijnd zijn. Men deelde ons mede, dat juist op deze plaats de dijk meermalen tengevolge van verzakking moest worden aangevuld, waardoor het bekend zou kunnen zijn, dat hier iets haperde. Hoe dan ook, de Bleek - meerd'ijlk is op dit punt doorgebroken en de Koog werd op dit punt bedreigd. De duiker is voor ©en .groot deel weggeslagen en het gat in den dijk is minstens 6 Meter breed. Men sprak er over, dat de dijk meer zwakke punten had, doch daaromtrent konden we geen zekerheid krijgen. De meening is, dat de polder wel wat al Ce zuinig beheerd werd. Door. de sterke daling van het water in den Ringvaart konden we den geheelen dijk in oogenschouw nemen en we kregen daarbij de gedachte, dat deze dijk wel wat al te primi tief onderhouden werd. De schoeiïng is to taal versleten en ter versterking zijn gedu rig steenen achter de schoeiïng neergewor pen. In verband met de verschillende opmer kingen, die we hoorden maken en die soms niet vrij van beschuldiging waren, lijkt het ons niet ongewensoht, dat naar de oorzaken van dezen ramp een grondig onderzoek wordt ingesteld. De vruchten van harden arbeid, gedurende den 'geheelen zomer, zijn hier in één nacht verloren gegaan, doch behalve dat, krijgen de landverbruikers een gevoeligen slag, die ze niet direct te boven zullen zijn. Waar dit ongeval met zoo'n uiterst kaknen nacht kon plaats hebben, schijnt het velen met ons wel aannemelijk, dat hier een soort van verwaarloozing heeft plaats gehad. De poiderbemaling heeft plaats deer een stoommachine van 7'/« P.K., te licht om nu het water uit den polder te verwijderen. Er zijn dus andere middelen noodlg om de Bleek- meer weer droog te krijgen. Vóór1 dit echter zal kunnen plaats hebben, zal er nog veel moeten gebeuren, zoodat dfe vrees niet onge wettigd Is, dat het wel ongeveer 4 weken kan duren eer een en ander weer in den vorigen ol liever in beteren dan den vorigen toestand terug is. Een bijzonder afscheid. De vrijzinnige predikant der Ned. Herv. Gemeente te Purmerend, ds. J. B. Th. Hu- genholtz, heeft Zondag afscheid van zijn Ge- zoowei nationaal ais internationaal, aoor vrij- "leent€ ,?neno™erl' van6^erk^ handel worden bevorderd? In het bijzonder predikambt door ver.ander j - zaamheden. Dit afscheid was niet, zooals ge woonlijk, vooraf bekend gemaakt en droeg ook geen officieel karakter, een komen hierbij de volgende punten voor be spreking in aanmerking: vrijhandel en werk loosheid; vrijhandel en loonen; vrijhandel en productie; vrijhandel en koopkracht. 2. In hoeverre kan het herstel van het in ternationaal handelsverkeer door vrijhandel worden bevorderd? In het bijzonder komen hierbij de volgende punten voor bespreking in aanmerking: vrijhandel en wisselkoersen; vrijhandel en de gouden standaard. ©n ander scheidenden volgens den wensch van den predikant. Ook de afscheidsprediking was anders in gedeeld dan te doen gebruikelijk is. Voorge lezen werd' het bekende 13e hoofdstuk van Oorinthen I. Toen ds. Huigenholtz daarna zijn preek aan (differentieele rechten, enz.) 4. In hoeverre zou vrijhandel ln staat zijn de oorzaken van wrijving tusschen de ver schillende landen op te heffen? 5. Het ethische element in den vrijhandel. Naar aanleiding van deze onderwerpen zijn reeds verschillende prae-adviezen bij de com missie van voorbereiding ingekomen. Na de kellnerestaking. De afdeeling Utrecht van H.O.R.E.C.A.F. heeft besloten haar besluit omtrent het te rugnemen van stakers te wijzigen en in dit opzicht zich geheel te gedragen naar het van te spreken. Het was zijn wensch, dat het geen officieel afscheid zou zijn, omdat naar zijn oordeel de omstandigheden daarvoor te droevig zijn. Spreker kon niet langer hier blijven. En hij mocht ook niet langer blijven, voor hem en de gemeente niet. Hij had ge meend zijn materieelen toestand te moeten verbeteren, door er met andere werkzaam heden wat bij te verdienen. Dooh dit ging hem boven zijn krachten en ook moest het werk er onder lijden. En daar om heeft hij tot zijn leedwezen moeten be sluiten om als predikant heen te gaan. Slechts ruim drie jaar is hij te Purmerend geweest. En waarschijnlijk heeft hij in dien den beginne af door het hoofdbestuur gege- tijd niet veel gedaan naar het oordeel van ven advies, zooals dit ook in Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage is opgevolgd, namelijk om zooveel mogelijk 'het ontslagen personeel terug te nemen voor zoover het daar^or in aanmerking komt, en met in achtneming van de genomen besluiten be- hen, die het werk van een dominee afmeten naar het aantal theevisites dat hij maakt. Want aan huisbezoek heeft hij niet veel ga- daan. Toen hij in den beginne wèl huisbe zoek deed, moest hij ondervinden, dat de men schen wel over het weer wilden praten, maar De Spanjaarden in Marokko. Industrleele crisis. Het vredesverdrag met Duitschland. Londen, 24 Aug. Een officieele verkla ring van het Witte Huis legt er den nadruk op, dat het verdrag in de eerste plaats een vredesverdrag is. Zijn ratificatie zal worden gevolgd door een handels- en vriendschaps verdrag. De taak der slagschepen. /i O OvK.nH rl r\ n/»lin/ln, -r-r/-*/vr\r? J_11 ^3 1/ nllJ rn/4 IIP WMWMM——I—il

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2