„De republiek In gevaar." Berlijn, 29 Aug. Als eerkte resultaat van den ministerraad, heeft de rijksregeering den volgenden oproep openbaar gemaakt: Reeds sedert geruimcn tijd heeft het de rijksregeering met bezorgdheid vervuld, dat de openbare moraal in Duitschland steeds meer In verval raakt en de grondslagen van rijk en staat dreigen omver te worden ge- worpen. De toon der pers, dde dit verderfe lijke streven dient, wordt van dag tot dag driester. Uit dieni toon blijkt, dat men de plannen van zekere elementen en groepen, die streven naar de omverwerping van de grondwettelijke orde, onder bxeedere krin gen .van het volk wenscht te verspreiden. Openlijk zoowel als onder bedekte termen wordt door zulke organen en vergaderingen tot igevfelddaden) tegen politieke tegenstan ders, ja zelfs tot moord aangespoord. Blijk baar achten de leiders dezer beweging den tijd gekomen, dat hun bedoelingen niet meer verhangen behoeven te Mijven, maar bekend moeten worden gemaakt. De Duitsche regee ring wordt door deze herweging als een troep onbekwame politici voorgesteld, die de pa triottische plicht gebiedt, uit den weg te rui men. Naast en in de partijen, die dn het parle ment in de oppositie zijn, verkrijgen in den laatsten tijd organen', vereenigingen, groepen en persoonlijkheden invloed, die tot haat te gen den republikeinsch-democratischen staatsvorm eni verachting van de vertegen woordigers den wet aansporen. De nood van het vaderland maakt het tot een dubbelen plicht, met gestrengheid tegen dit drijven van geweteniooze en verblinde elementen op te treden. Het politieke crediet van. het Duit sche Rijk mag niet worden geschokt op een oogenblik, waarop wij de aanspraken op Op- per-Silezië op den grondslag der democratie baseeren. De grondwet en de overige wetten aantasten of vernietigen, wanneer het vader land zich in een zoo danige» toestand bevindt, zou een' tweede, feitelijk zelfs een eerste ver nietigende nederlaag beteefceneni, en het ver val van het rijk voorbereiden. De rijksregeering heeft daarom besloten, datgene te doen, wat door de tijdsomstandig heden! eni de provocaties van de tegenstanders der grondwet gebiedend wordt vereisoht. Op grond van artikel 48 van de grondwet wordt tot herstel van de openbare orde en veiligheid in het geheel© gebied van het Duit sche rijk het volgende .bepaald: Periodieken, die door hun inhoud tot de gewelddadige wijziging of opheffing van de grondwet of der grondwettige rijksinstellin gen aansporen of wel1, tot gewelddaden jegens die vertegenwoordigers van den repuMi- keinsch-democratischen staatsvorm, tot onge hoorzaamheid jegens de wetten Of rechtsgel dige verordeningen of wel1 tegen de bepalin gen, welke door de grondwettige autoriteiten binnen hun bevoegdheid zijn afgekondigd, kunnen verboden worden voor den tijd van ten hoogste veertien dagen. Hetzelfde geldt voor periodieken, wier in houd een vergoelijking of verheerlijking van zulke daden beteekent, of de grondwettige organen en staateinstellingen op een wü'ze aantast, welke in strijd kan worden geacht met den bixmeniandschen vrede. Wanneer bedoelde periodieken na een der gelijk verbod nogmaals deze bepalingen over treden, kan het verbod tot ten hoogste drie maanden worden verlengd. Het verbod geldt voor het geheel© gebied van bet Duitsche rijk en .omvat ook de zjg. nieuwe partij organen, die feitelijk de oude partij-organen blijken te zijn. Vergaderingen, vereenigingen, optochten en 'betoogingen kunnen1, boven en behalve de bepalingen van art. 123 der rijksgrondwet, verboden worden, wanneer er gegronde re den is om te verwachten., dat-er in de verga deringen enz. toespraken worden gehouden, die tot gewelddadig of tot opheffing der grondwet of der .grondwettige iristellingen van- het rijk of van de afzonderlijke landen, tot gewelddaden jegens de vertegenwoordi gers van den iepuMikeinsch-democratisohen staatsvorm, tot ongehoorzaamheid jegens de wetten of rechtsgeldige verordeningen of tegen de bepalingen, welke door de grond wettige autoriteiten binnen hun bevoegdheid zijn uitgevaardigd, ophitsen. Hij, die een verboden vergadering organi seert, 'Of ln zulk een verboden vergadering enz. het woord: voert, wordt gestraft met een boete van hoogstens 500.000 mark en met ge vangenisstraf van minstens ©en maand, en bij, 'die aan' een dergelijke, verboden verga dering deelneemt, met een boete van hoog stens 100.000 mark en met gevangenisstraf, of met ©en van deze beide straffen. Relletjes (e Potsdam. Uit Berlijn wordt aan het HMd. gemeld: Rijkskanselier Wirth had in zijn rede op den Katholiekendag te Frankfort de juiste opmerking gemaakt: Het gist weder in Duitschland. N&uwelijk had hij dit gezegd, of gisteren vloeide er in de straten van Pots dam bloed, en de nawerking van deze ge beurtenissen op de breed© massa's is nog niet te overzien. De rijkskanselier, die oor spronkelijk van plan was aan de besprekin gen van den Katholiekendag deel .te nemen, is dadelijk naar Berlijn teruggekeerd, waar heden onder voorzitterschap van den rijks president de reeds aangekondigde minister raad wordt gehouden. Heden zullen de vakvereen. en de beide socialistische partijen een deputatie naar den rijkskanselier zenden, teneinde op de rijks regeering druk uit te oefenen in deze rich ting, dat zij „ingrijpende maatregelen neme tegen de steeds brutaler optredende reactie". Democratische bladen melden, dat er op het oogenblik over onderhandeld wordt op wel ke wijze het mogelijk zou zijn, dat ook de christelijke en de Hirsch-Dunokersche vak- vereenigingen aan dezen stap deelnemen, welk bericht door de „Vorwarts" wordt be vestigd. De jeugdorganisatie van de Duitsch-na- tionale Volkspartij had, daar de plechtige herdenking van den slag bij Tannenburg in de open lucht verbonden was, haar aanhan gers in verschillende groote zalen te Pots dam bijeengeroepen. De oproep van de links radicalen voor een tegen-demonstratie was door duizenden opgevolgd. Op den weg naar hun vergaderlokalen, dien zij in 'gesloten ge lederen aflegden, werden op een gegeven oogenblik twee rijksweersoldaten door de menigte lastig gevallen. Een wachtmeester werd tegen den grond geslagen; hij greep uit noodweer naar de wapens. Twee perso nen werden gedood, een werd gewond. De wachtmeester zelf werd door de menigte lee- lijk toegetakeld. Omtrent het verloop van het incident meldt de „Montagspost" nog: Toen de links-radi cale demonstranten hun optocht opstelden, verschenen twintig jonge mannen en vrou wen met zwart-wit-roode linten, een rijks- weerofficier met zwart-wit-rooden band om den arm voorop. De demonstranten vielen op het troepje aan, joegen de vrouwen weg en ranselden de mannen af. Een van hen maak te zich van de vlaggestok meester en sloeg er den officier mede op het hoofd. Daarna trok de radicale menigte verder door de straten van Potsdam en viel onder weg voorbijgangers aan, omdat ze zwart- wit-roode rosetten in hun knoopsgat had den. Trams werden aangehouden, de demon stranten drongen de wagens binnen en wier pen de passagiers, waarvan zij vermoedden dat zij1 naar den Tamnenburg-berdenking wil den gaan, op straat. Daarbij kwam het meer dan eens tot ernstige vechtpartijen. Om half vijf werd het parool uitgegeven: bij het slot in Potsdam bijeenkomen. Onmiddellijk daar na deed het gerucht de ronde, dat politie agenten met machinegeweren op den optocht hadden geschoten. Dit bericht was een ver zinsel, daar de politie zeer correct en gere serveerd was onbetreden. Naar aanleiding van dit gerucht echter nam de opwinding nog toe, en .toen de demonstranten eenige beambten der veiligheidspolitie hard zagen wegloopen, dachten ze, dat deze versterking gingen halen en holden de vluchtelingen achterna. Op de Kanaalbrug trachtten eeni ge wachtmeesters van de Potsdamsche veilig heidspolitie ze tegen te houden. Een oogen blik later had de menigte de politiebeambten omringd en sloeg er op los. Een van hen werd onmiddellijk onder den voet geloopen en afgeranseld, de andere vluchtten in een huis en loste van daar uit vijf schoten. De beide voorste aanvallers vielen neer. Daarop drongen de demonstranten het huis binnen en zochten naar de ontvluchte rijks weersoldaten. Ze hadden den eenen al in een kamer gevonden en wilden juist beginnen hem af te ranselen, toen politiehulp kwam op dagen en de soldaten uit de handen der me nigte bevrijdde. Het 'bericht van het gebeurde verspreidde zich snel als de wind door geheel Potsdam. Van de demonstranten maakte zich een waanzinnige opwinding meester. Ze wilden in het eerste oogenblik het slot bestormen en plunderen. Al kwam het hiertoe dan ook niet, de leiders verkeerden toch in de onmo gelijkheid de orde te herstellen. Er brak een paniek uit. De leiders ver klaarde, dat ze niet zouden wijken voor er volledige opheldering was verkregen. Kort daarna hadden zij een bespreking met met den president van politie. De president be loofde onmiddellijk een onderzoek te zullen instellen en getuigen te zullen hooren. Daar na verklaarden de leiders zich bereid hun invloed op de menigte aan te wenden, opdat ze zonder verder bloedvergieten Potsdam zou verlaten. Zonder verdere incidenten werd dan ook ten slotte de terugtocht aan vaard. Een botsing met communisten. In het dorp Wulverstedt in Saksen is het Zondag, naar aanleiding van de vaandel wij ding der plaatselijke afdeeling van de „Stahl- belm" tot een ernstige botsing van den feest stoet met een communistische demonstratie gekomen. De communisten beproefden de vaandels der militaire vereeenigingen buit te maken, waarbij een ernstige vechtpartij ont stond. Er vielen een doode en een aantal- zwaar- en lichtgewonden. Relletjes te Munchen. Te Munohen kwam) het Vrijdag nja een reeks vergaderingen in de biertonnen tegen de duurte in het midden van de stad tot een vechtpartij met de politie, die de naar het centrum gestroomde betoogers wilde ver strooien. De politie heeft van de wapens ge bruik gemaakt en een arbeider gedood en een zwaar gewond. De RChturendag. Bij den Rijksraad en den voorloopigen ,3eichswirtsohaftsrat" ia door het rijksmi- nisterie van arbeid een wetsontwerp over den arbeidstijd der arbeiders in de industrie in gediend, dat een poging is tot definitieve regeling van de wettelijke vastlegging van den 8-urendag. Het thans ingediende ontwerp dat ook met de besluiten der arbeldsoonventie van Washington rekening moet houden, bevat niet alleen voorschriften inzake den 'arbeids tijd in den eigenlijken zin, maar ook ver schillende andera wettelijke voorschriften voor arbeidsters en jeugdige arbeiders ten aanzien van nachtrust en onafgebroken rust tijd. In het algemeen wordt in het nieuwe ontwerp de 8-urendag principieel* gehand haafd; aan den anderen kant wordt echter beloofd, in overeenstemming met de oonven- tie van Washington de behandeling zonder onderscheid, van alle industrieele arbeiders, zonder rekening te houden met de zwaarte van hun arbeid, terzijde te stellen. Verder wordt een zekere elasticiteit bij de vaststel ling van den arbeidstijd in acht genomen, om daardoor met de uiteenloopende econo mische verhoudingen te kunnen rekening houden. Valsche munters. De politie arresteerde te Barmen een val- sohe munter die biljetten van 50 mark na maakte. Vier medewerkers, alsmede 8 per sonen, welke aan de verspreiding dezer bil jetten hadden medegewerkt, werden even eens aangehouden. Tevens werden een groot aantal valsohe biljetten en eenige werktuigen in beslag genomen. („Tel.") Muitende politie. Te Chemnitz is een1 honderdtal politie- .agenten1 aan het muiten geslagen. De bevel voerende generaal Reichhatrd heeft instruc ties aan de regeering gevraagd en bevel ge kregen de mannen zonder opzegging te ont slaan. FRANKRIJK. Frankrijk en Engeland. In een artikel, Het einde van de entente, geheeten, betoogd 1'Oeuvre, dat er van de en tente niets meer is overgebleven dan een fic tie. Het blad somt de punten op, waaromtrent de politiek der bondgenooten met die van Frankrijk verschilt en zegt dan: Vreemde bondgenooten, inderdaad, vrien den, die overal en steeds met onze vijanden zijn. En hoe voelen de Engelschen zelf niet, dat hun instinctief wantrouwen, hun stelsel matige oppositie bewijzen, dat er tusschen hen en Frankrijk een beginsel-antanogisme en een ongelijkaardigheid van humeur be staat, die scheiding onvermijdelijk maakt. Al is de scheiding nog niet officieel, de scheiding van tafel en bed is reeds een feit. De Opperste Raad was het wezenlijke orgaan van deze vereeniging, die Entente heette. En de Opperste Raad heeft het afgelegd toen het de leiding van de zaken der geallieerden uit handen gaf. Wat ook de formules zijn waarmee men zal trachten zijn vermindering te bemantelen in werkelijkheid is zijn gezag overgegaan op een internationale rechtbank, waarin neutrale zitting zullen hebben en waarvan de voorzitter misschien een onzijdi ge is. Zullen zijn uitspraken althans onzijdig zijn, d. w. z. onpartijdig, want uitsluitend ge leid door den tekst der contracten en het be sef van billijkheid? Wij vreezen ongelukki gerwijze, dat er in den Volkenbond teveel po litici zitten dan dat zijn besluiten vrij' zou den zijn van vooringenomenheid en intrige Laat ons in afwachting van de uitspraak van Genéve de dingen zien zooals zij zijn. De entente is tot een diplomatieke fictie terug gebracht; maar het is een verschrikkelijk zware fictie. Zou de verbreking van de en tente niet voordeeliger zijn dan haar hand having. Laat ons de vraag openlijk durven stellen. Laat ons durven zeggen aan de En gelschen, dat zij' er ons toe gebracht hebben boven hun tot dienstbaarheid dwingende vriendschap een vrijheid te verkiezen, die ons overigens niet zal beletten elkaar te achten. En men zal er zioh misschien over verbazen, dat de reguleering van de breuk te Londen meer geducht wordt dan te Parijs. Want on ze zwakheid komt voor een groot deel voort uit het overdreven denkbeeld, dat wij van de sterkte onzer concurrenten hebben. De Fransche pers over den moord op Erzberger, Parijs. 27 Aug. De moord op Erzberger maakt hier den indruk, vooral als verschijn sel van de anarchie en de zedelijke ontred dering, die thans in Duitschland heersoheü. Men meet daaraan de kracht der inilitairis- ten en al-Duitschers af. Dezen echter zou den gevaarlijker zijn als ze meer geduld be trachten. De Matin berekent, dat de aanslag op Erz berger de 315de is, in Duitschland sinds het ophouden van de vijandelijkheden door de militaire partij begaan. In de Éclair luidt het Kamerlid, de gees telijke Wetterlé, die Erzberger in den Rijks dag heeft gekend, hem uit. Het algemeen oordeel over hem is, dat hij een* schrander opportunist met buitengewone werkkracht en een buitengewoon geheugen was, die eerst, zoolang Duitschland overwinnaar scheen te zullen blijven, vierkant tegenover Frankrijk stond en hiervan 50 miHiard schat ting had- willen edschen, maar later naar een schikking streefde. „Dat is een 'groot ongeluk", zeide Rathe- nau, toen Loucheur hem te Wiesbaden Erz- bergeris dood meedeelde. Het ljjk In de Selne. Naar de „Echo de Paris" uit Roubaix ver neemt, te daar onder omstandigheden, die eenige overeenkomst verteonen met de ken- teefcenen, welke op het in stukken gesneden lijk van de te Parijs gevonden jonge vrouw zijn aangetroffen, ©en 19-jarig meisje verdwe nen. Zij heet Yirginia-Olga de Ryck, en is de dochter van ©en banketbakker te Roubaix. Het meisje is den llden Juli j.L de ouder lijke woning ontvlucht in gezelschap van een chauffeur, Maroel Ledeghem, pen 22-jarig jongmensch met wien zij tijdens de Duitsche bezetting kennis had gemaakt. Wanneer men er in mocht slagen, het hoofd der ongelukkige vrouw te vinden, zal men terstond kunnen nagaan, of het Olga de Ryck is, want deze miste reeds van haar geboorte af een harer oogen. Zooals men begrijpt, duurt bet onderzoek naar de geheimzinnige misdaad met onver- minderden ijver voort. De commissaris van Puteaux ontving een brief van twee jongelui, die Zondagmiddag nabij de brug van Puteaux een pak in de Seine zagen drijven. Zij dach ten, dat het een hond was, die men in een zak had genaaid, en vervolgden hun weg tot Bagatelle, waar zij buiten den weg, die ge woonlijk door voertuigen wordt gebruikt, 'n rooden auto zagen staan. De politie heeft op 'grond van deze inlich tingen een onderzoek ingesteld Struikroovera. Dezer dagen zijn op klaarlichten dag en op den openbhren weg, 18 kilometer van Mar- sedlle, zeven groente-kooplieden bij hun te rugkeer van de markt door een bende ban dieten aangevallen, die met geweren, revol vers en messen gewapend waren. Zij vuurden van uit het kreupelhout op de paarden der markbezoekers, doodden deze, en sprongen daarna uit hun schuilhoek te voorschijn om de onthutste gardeniers van de opbrengst hun ner op de markt verkochte producten te be- rooven. Daarna trokken zij verderop, legden zich andermaal in hinderlaag beroofden op dezelfde wijze 5 andere kooplieden van hun hebben en houden. De geheele politie van de streek is gemobiseerd voor de achtervolging der bandieten. Op de plaats van den overval werden geweerpatronen gevonden, welke er op wezen, dat de roovers gewapend waren met Mausergeweren, zooals bij het Duitsche leger in gebruik waren. OOSTENRIJK. De prostitutie te Weenen. Vit de officieele statistiek blijkt, dat er in het jaar 1920 ruim 3300 vrouwen zijn aan gehouden wegens klandestine prostitutie. Daaronder waren 377 ambtenaarsvrouwen, 14 vrouwen van technici, 8 officiersvrouwen, 571 vrouwen uit den middenstand, zonder beroep, tezamen dus 382 uit den midden stand en ter nauwernood 14 pOt. uit het proletariaat. Onder de aangehoudenen wa ren 16 tot 16-jarige dochters van regiments artsen, obertinanzraten, stadtraten en tand artsen en 8 dochters van hooge staatsbe ambten. De statistiek konstateert, dat de geweldige toename van de prostitutie te Weenen voor al het gevolg is van het feit, dat het geld geen waarde meer heeft voor de nieuwe rij ken en voor de buitenlanders, die eiken prijs willen betalen, voor welke verleiding de meeste vrouwen en meisjes bezwijken, („N, R. Ot.") IERLAND. Uit Londen wordt gemeld: Alle kranten schrijven over de briefwisse ling tessohen de Valera en Lloyd George. De Times zegt: Als de leiders van Sinn- Fein verstandig zijn, zullen zij inzien, dat het oogenblik waarop een herhaling van de ver schillen tusschen het Engelsche e^ Iersche standpunt eenig nut zou hebben, voorbij is en dat de tijd gekomen is waarop, als er vrede wil komen, men die verschillen moet laten rusten. Dan zullen verdere onderhandelingen beginnen. De Daily Telegraph noemt de Valera's brief een nieuwen aanval op den aangeboden do minion status. De Valera volhardt erin over de geheele kwestie in een geest van onprac- tijsche leerstelligheid. Zijn bedenkingen tegen de Engelsche voorwaarden komen neer op een herhaling van zijn aanspraken op „vol strekte onaflhankelijkheM". Aan den anderen kant heeft Lloyd George een duidelijk uit voerige uiteenzetting van de zaak gegeven, die zich niet kenmerkt door rhetorisch idea lisme, maar door een vereeniging van gezond politiek verstand en den vurigen wensch om een regeling te bereiken in een geest van welwillendheid en menschelijk gevoel. Waar men ook de twee brieven zal lezen buiten dit eiland, besluit de Daily Telegraph, men be hoeft niet beducht zijn voor den invloed dien zij op de openbare meerling zullen hebben. De Daily Ghroniole verklaart, dat het ge schil nu duidelijk bepaald is tot de vraag: Zitn de Ieren bereid om het deelgenootschap binnen het Britsche rijk te aanvaarden of vol harden zij in de republiek. Het regeerings- aanbod was ontworpen op den grondslag zelf dien de Valera had voorgesteld regeering door toestemming van de geregeerden. Het zou Ierland, zooals Lloyd George zegt, „in staat stellen elke zenuw en vezel van zijn na tionale leven te oontroleeren." Maar wat de voorstellen niet inhouden en in geen geval zulen inhouden is hét scheppen van een af zonderlijk© souvereine macht in Ierland. Het is niet mogelijk om Ierland volkomen van Groot-Brittannië af te scheiden. D(e vloot kan geen zeeën om Engeland heen erkennen, tenzij Ierland het gebruik van zijn havens waarborgt. De handel be weegt zioh van nature tusschen de deelen van het Vereenigde Koninkrijk. „Dit zijn geo grafische feiten, waarvan het belang uitkomt in onze geheele geschiedenis en het ongeluk van onze betrekkingen is te wijten, niet aan onze erkenning van deze noodzakelijkheid, maar aan het ongelukkige geloof dat wij het gevaar het best konden afwenden door poli tieke overheersching. Dat was onze oude fout, die men nu geheel heeft afgezworen. Aan de Ieren Meden wij nu politieke vrijheid aan on dergeschikt aan de voorwaarde zonder wel ke onze vriendschap in gevaar zou worden gebracht. De onderhandelingen worden voortgezet Londen, 28 Aug. Vernomen wordt, dat het Sinn Fein-kabinet Lloyd George'a uitnoodi- ging heeft aangenomen tot het voorzetten der onderhandelingen, die te Londen zullen plaats hebben. FFAM35L Een spoorwegramp. Te Mogliano bij Rome heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad, tot dusver werden reeds 30 dooden onder de verbrijzelde wagons vandaan gehaald. Men denkt dat er meer dan 100 gewonden zijn, waarvan velen ernstig zijn gekwesi RUSLAND. Het communistisch blad Troed vindt, dat de Sofwjet-regeeriing haar „Maecenasschap" ten opzichte van de theaters wel wat erg ver drijft, vooral in vergelijking met hetgeen ze voor de wetenschap doet. Zoo wordt voor het onderhoud van wetenschappelijke inrichtin gen 4 mi'lliard, voor de universiteiten en an dere hooge scholen 17 miUiard' uitgegeven, maar voor de theaters.... 29 milliard. De Troed vindt, dat daarop wel wat ingekort kan worden. BRITSCH-INDIE. De opstand der Mopla's. Een bericht uit Palghat meldt, dat het dis trict Malalbar tot militair gebied is verklaard'. Batty, de bestuurder, begaf zich' den 22sten Augustus met ©en strijdmacht naar Pattambi. Na den trein te hebben verlaten, begaf hij zich te voet verder en ontmoette een troep Mopla's, dis ln zijn richting aankwamen. Batty waarschuwde hen, Idat elkeen, die op de spoorlijn zou worden aangetroffen, de kans zou loopen te worden doodgeschoten. De troep toonde echter geen neiging om uit een te gaan, doch kwam integendeel1 snel nader. Er werd order gegeven te vuren. De verliezen moeten zwaar zijn geweest, doch zij zjjn niet bekend. Daarna keerde de strijdmacht naar Sho- rancer terug. Zij zal worden vervangen door cavalerie uit Bangalore. Later op den avond werd bericht ontvan gen, dat een bende Mopla's op Gotaparam aanrukte met het doel' het regeeringsgehouw aan te vallen. Batty bereikte met een kapitein en dertig man van het Darwet-regiment, van twee machinegeweren voorzien, tijdig Gota param. en patrouilleerde door de stad. Vrijdag werd een aanval gedaan op het politiebureau van Chera Palohery, waarbij Mie documenten werden verbrand. Te Peria- tMa Manna werd de kas geplunderd en 8000 rupees gestolen. Het publiek is in deze plaat sen niet lastig gevallen, doch er heeischt groote beroering- t In het district CMicut is de toestand ten gevolge van den opstand der Mopla's ernstig. In groote benden trekken de Mohammedanen langs de wegen, roovend, brandstichtend en de verbindingen vernielend'. De Europeanen worden vermoord, en gevolge van de desor ganisatie van handel en verkeer wordt het geheele district met hongersnood bedreigd De Mopla's hebben zich onafhankelijk ver klaard en als embleem daarvan de 'groene vlag geheschen. Troepen worden in Mlerrjl naar de bedreigde centra gezonden. "Volgens een telegram uit Bombay zijn er, naar de laatste berichten melden, reeds meer dan 1000 personen gedood tijdens de onlus ten, veroorzaakt door den opstand van de Mopla's in de streek van Malabar. De orde is thans nog niet hersteld. Hevige gevechten hebben plaats gehad tusschen de rageerings- troepen en rebellen. Men is zeer ongerust over het lot van de vrouwen en kinderen op de verafgelegen posten. De opstandelingen plunderen zelfs de tem. pels en de huizen van de inlanders, die wei geren mede te doen aan een politiek van lijde lijk verzet tegen de Britsohe autoriteiten. Te Titan heeft het gepeupel een hoogen ambte naar, een inspecteur van politie, en twee sol daten gevangen genomen en weggevoerd. Boycot van den prins van Wales. Zooals men weet ia de prins van Wales voornemens, binnenkort een* bezoek te bren gen aan Britsch-Indië. Den prins zal in Lidië edhter geen onverdeeld-gunstige ont vangst ten deel v#llen. Reuter althans meldt, dat een massameeting die Dinsdagavond t» Lahore plaats had onder Lala Lajsat Ral, den leider der Nationalisten, een resolutie aannam, welk© zegt, dat „terwijl de won den, die het gevolg zijn van de afkondiging der krijgswet in de Punjab, nog steeds niet waren geheeld, beloften betreffende het Ka lifaat niet ingelost en hongersnood heerschte ln het land, het volk van Lahore ndet bereid Is, deel te nemen aan het welkom van den prins van Wales". Ook de „gemeentelijke oommissie" van Lahore heeft besloten, het bezoek van den prins te negeeron. De expeditie naar den Mount Everest Uit Simla meldt men als jongste nieuws van de Mount Everest-expeditie dat de ope ratie van de exploratiegroep aan den Noord en den Westkant van de Everest geëindigd zijn zonder ©enigerlei weg naar den top te vinden, maar de Noordelijke flank biedt een kleine hoop^ op succes. Wanneer de moes- soen geëindigd is, wordt het hoofdkwartier van de expeditie verplaatst naar Carta aan de Aren-rivier, 20 mijl ten Oosten van den berg. Op die oostelijke flank zullen de laat ste pogingen gericht zijn. Meer dan 10,000 vierkante mijlen zijn tot nu toe onderzocht. LUCHTVAART. De B 38. Het achterstuk van de R 38 hu terugge vonden. Er is een werpanker aan bevestigd en met behulp van een kraan voor honderd duizend kilo hoopt men het te kunnen lich ten. Gistermiddag zijn weer twee lijken uit de Humber gehaald, die geen van beide nog her kend zijn. Het blijkt, dat een vijf-en-twintig-jarigo vrouw te Huil doodgebleven is van den schrik, toen zij het ongeluk zag gebeuren. Wann, de geredde gezagvoerder, is ernstig ongesteld. De luchtschipper Davies gaat daarentegen goed vooruit. Reuter's bijz. d. meldt uit Washington, dat het staatsdepartement het hoffelijk aanbod van Groot-Brittannië heeft aanvaard, om de lijken van de bij de ramp met het luchtschip R. 38 omgekomen Amerikanen aan boord van een oorlogsschip naar Amerika te zendien. Het verongelukte postvliegtuig. Het verongelukte postvliegtuig was van het type Goliath met kleine motor. Het deed da gelijks de reis Brussel-LondenL Het werd dea dag van het ongeluk bestuurd door den Franschman Delzenne, oud-officier, 28 jaar oud, met als mëkanicien' de Brusselaar Ry- ekers, 21 jiaar oud. Het vliegtuig had verder nog veel bagage aan boord, maar gelukkig geen enkelen passagier. Naar aanleiding van de twee kort achter eenvolgens plaats gehad hebbende luohtram- pen, eerst van het brandend naar beneden stortende luchtschip de R. 38 en daarna van het in zee stortende postvliegtuig Londen' Brussel, deelt de directie van de K. L. M. het volgende mede: Rampen als deze zijn in staat het vertrou wen van het publiek in het luchtverkeer te schokken en daarom mag er wel eens op ge wezen worden, dat bij luchtverkeemmaat- schappijen in het Mgemeen en bij de Konink lijke Luchtvaartmaatschappij in het bijzon der strenge voorzorgsmaatregelen gelden, welke de kans op ongelukken tot een mini mum beperken. Ter gelegenheid van de ope ning van het hotel-café-restaurant Schiphol, heeft Hindhöliffe, de chef vlieger van de K. L.M., nog eens 'kunnen aantoonen, welk een groot© veiligheidsfaotor de in gebruik dier maatschappijl zijnde vliegtuigen bezitten. Hij vloog den Fokker „F. III", die gemeenlijk met slechts 4 passagiers vliegt, met 9 pas sagiers voor. Het toestel kwam even gemak kelijk los van den grond als anders en behield in de lucht en bij het landen de volle lenig heid. Dat echter de maatschappij haar toe stellen slechts ten halve belast, is reeds een bewijs van de groote veiligheidsmaatregelen, die zij neemt. Brand bij de ,3. IIF-toestellen is uitgesloten. De motor is zóó gebouwd, dat terugslaan van de ontploffing in den carbu rator met het onvermijdelijke in brand gera ken van den carburator, onmogelijk is. Het benzine-reservoir is zoo aangebracht, dat het nimmer voor een vlam, waar deze ook ont staan mocht, toegankelijk is. Daar de vlieger naast en niet achter den motor zit, kan hij voortdurend toezicht op de werking daarvan uitoefenen, en mogelijk kleine storingen, als het losdrillen van de benzine- of olieLeiding, het lekraken van .de waterleiding, enz. bij tijds herstellen. Tenslotte maig er wel eens op gewezen wor den, dat de vliegtuigen der K.L.M. een vaste route volgen, op welke zich terreinen bevin den, welke voor noodlandingen geschikt zijn. Mocht de motor onderweg weigeren, dan kan de vlieger in glijvlucht steeds een dier ter reinen bereiken. De overtocht over het Ka naal 'heeft plaats op het punt, waar dit het smalst is en duurt daar gemiddeld slechts 7 minuten. De toestellen klimmen vooraf tot zulk een hoogte, dat zij steeds in glijvlucht een der beide, aan weerszijden gelegen vlieg velden kunnen 'bereiken. Alvorens het Kanaal over te steken, lezen Ide vliegers op de kust groote teekens, die hun mededeelen, welk weer er op het KanaM heerscht. Ten slotte krijgt de vlieger voor hij vertrekt de laatste draadlooze weerberichten betreffende de route, welke hij moet volgen. Hoe veilig door al deze maatregelen het luchtverkeer wordt, blijkt dan ook uit het feit, dat de toestellen der K.L.M. tezamen tot op heden 550.000 K.M. hebben afgelegd zonder een enkel on geval. Auto-ongelukken gebeuren er dagelijks, maar het feit, dat er soms onbevoegden net Maatregelen tegen de politieke verwording. De veiligheid van het luchtverkeer.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2