IELDERSCHE COURANT Tweede Blad. VAN DINSDAG 30 AUGUSTUS 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. Concert Hedenavond 8 uur geeft de Stafmuziek een concert in de MuzieKient in het Plantsoen. 6e Zomerconceri te geven door het „Stedelijk Muziekkorps", op Woensdag 31 Augustus a.s., 's avonds 8 uur, in het Plantsoen. Programma: Stedelijk Muziekkorps. Gisterenavond heeft het Stedelijk Muziek korps zijn medelid, den heer Douwes, gehul digd. iZooals- wij reeds eerder gemeld hebben, nam deze eveneens deel aan het te Hilversum gehouden concours, en wel als solo-klarinet tist, en wist daarbij in de tweede afdeeling een tweede prijs te bemachtigen. (De prijzen op dit concours werden toegekend naar het aantal behaalde punten, dus onafhankelijk van het aantal deelnemers). Ook deze prijswinnaar werd met muziek van zijne vereeniging ingehaald. Daar dit reeds in ons blad van Zaterdag j.1. bekend gemaakt was, waren natuurlijk velen op het Stationsplein samengestroomd. Na op het perron met muziek te zijn ont vangen, werd de heer Douwes in de wacht kamer door den heer Esseiman, voorzitter der vereeniging, toegesproken. Deze wees er op dat hier een mooi resultaat 'behaald was door een jóng 'klarinettist, en dat, terwijl hij voor de eerste maal aan een concours deelnam. Spr. merkte op, dat een deel van het succes te danken was aan de leiding van den onder wijzer van den heer Douwes, den heer Haan stra, en aan den directeur der vereeniging, den heer Ter Hall. Spr. wekte de leden van het muziekkorps op het gegeven voorbeeld te volgen en overhandigde den heer Douwes namens de vereeniging een lauwerkrans. Na nog te zijn toegesproken door den heer Ter Hall, begaf de heer Dourwes zich met zijn familie in het gereedstaande rijtuig. Vooraf' gegaan door de muziek en omstuwd door een dichte menigte, werd hij langs Prins Hen driklaan, Koningstraat, Spoorstraat, Keizer straat naar zijne woning aan de Zuidstraat gebracht. Men is voornemens alhier een schiet- vereeriiging op te richten. Belanghebbenden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Koninginneverjaardag. H. M. de Koningin viert morgen haar 41sten verjaardag. Ter gelegenheid van de zen dag is het voor de militairen Zondagsche dienst. Een parade zal hier ter plaatse in verband met de geringe Sterkte van het gar nizoen niet gehouden worden. Door de Chr. Oranjevereniging zal op het Stationsplein een openluchtmeeting gehou den worden, welke te half drie aanvangt. Als sprekers treden daarbij op Ds. Wairners en Ds. Van de Werff. Het postkantoor en het Bijkantoor aan het Ankerpark zullen morgen na 2 uur namid dags voor het publiek gesloten zijn. Voor het afhalen der ouderdomsrente zal Woensdag gelegenheid zijn van 9—12 uur voormiddags. Houders van busrecht zullen evenwel de voor hen bestemde stukken kunnen afhalen. Het telegraafkantoor blijft geopend. Aanrijding. Zondagmiddag heeft op den Huisduinerweg een ongeluk plaats gehad. Door een der tus- schen Huisduinen en Helder rijdende auto's, die uit moest wijken voor de passeerende autobus, werd eeü soldaat aangereden. Aan vankelijk leken de gevolgen daarvan niet ernstig. Bij nader onderzoek evenwel bleek dat de man een been gebroken had. Naar men ons mededeelt, trof den chauffeur geen schuld. Lach er maar om! Men zendt ons nog een bespreking van Henri ter Hallis revue „Lach er maar om!"; welke van 5 t/m. 7 September in Casino wordt opgevoerd. Wij ontieenen daaraan het vol gende: Roosje of gelijk ze in de onderwereld heefi Mefista, slaat niet heel ver maar toch wel een beetje de plank mis met één der slót-liedjes. Ter Hall komt ieder jaar weer aan Met een andere revue, Dan schrijft de krant wat onvoldaan Steeds 't zelfde menu! Had men het „onvoldaan" weggelaten en de rijm-eisch opgeofferd aan de juistheid, n.1 in plaats van menu: „recept en vorm"'ge schreven dan was 't precies overeenkomstig de werkelijkheid geweest. Van onvoldaan heid kan zelfs bij ,4e krant" geen sprake zijn, niemand verwacht dat Ter Hall zijn oud en beproefd recept laat varen en, 't be wonderenswaardige is alleen maar dat bij met den onveranderden vorm en 't zelfde re cept toch altijd weer weet te boeien en te bekoren. Gelijk in vele der vorige revue's voert Ter Hall een gezelschap ten tooneele (in dit geval Mefista, de dochter van Mefisto, die door haar vader naar de aarde wordt ge stuurd ter voltooiing harer opvoeding eii twee jonge oude heeren (patiënten van prof. Steinach), dat in verschillende Streken en landen komt, allerlei mensohen ontmoet en daarbij gelegenheid heeft zijn opmerkingen te maken over vraagstukken van den dag. Natuurlijk is Nieuwenhuis een der ver jongden, de kuur heeft zoo'n verbazend re sultaat, dat hjj een rakker van vijftien ge worden is en in die kwaliteit een reeks van dolle potsen en dwaze streken uithaalt, dat de toeschouwers haast geen raad weten van 't lachen. Zijn metgezel öam (J. Buziau), hoe wel èl vijf en dertig, is aan hem gewaagd en de menschen die hun weg kruisen 'bezit ten dikwijls ook een flinke dosis zin voor humor (de cafébedienden en de biljart-scène) of doen zoo geweldig tragisch, bullebijterig of onbegrepen, dat t effect op het publiek niet minder lachwekkend ia Er is gescha terd om de alooofwoning en de vinnige juf (mej. de Jong) die daar den scepter zwaaide oftewel den bezem hanteerde, waarmee de drie verdieping-bedden werden gestoft, al vorens een wachtenden zijn rantsoen slaap kon krijgen. Dat alles wordt bijzonder smakelijk opge- discht in bonte, kleurige, dikwijls smaak volle en bijna altijd fantastische tafereeltjes waaraan lichteffecten, bijzondere toiletjes die eigenaardige bekoring geven die de revue's van Ter Hall steeds typeert. De koristjes hadden druk werk met het verwisselen der oostuumpjes, die van orginaliteit en verfijn den smaak getuigden (ontwerp van mevr. Ter HallKöhler) en de meisjes verschaften met hun dansen de aanwezigen een! genot op zichzelf. Lach er irraar oml is dus een bezoek overwaard. Marine Sanatoriumfonds. Het 'bruto bedrag van den gehouden voet- halwedstrijd op Zondag 28 Augustus, bedroeg 219.136, welk bedrag gestort is in de kas van het M. S. F. Ondergeteekende betuigt zijn oprechten dank aan de besturen en spelers van /beide elftallen en aan de bezoekers van den wed strijd, Idie door hunne flinke opkomst voor bovengenoemd bedrag zorgden. Tevens een wóórd' van dank aan het be stuur van de vereeniging „Geefl-Wit", dat züoh bereid vertelaarde om hare feestelijke terreinopening ten genoegen' van het M.S.F. een week uit te stellen, waarvoor wij het voetbal/bezoekend publiek verzoeken om hun wedstrijd niet te vergeten. Namens de Commissie voor de Propaganda, H. DU BOIS. BINNENLAND. Financieele verhouding Rijk en Gemeenten. Ingesteld is een staatscommissie met op dracht te onderzoeken,, hoe op de meest doel treffende wijze de financieele verhouding tusschen rijk -en gemeenten zal zijn te rege len. Daarin zijn benoemd -tot lid en voorzitter mr. dr. F. A. C. Graaf van Lynden van San- denburg, commissaris der Koningin in Utrecht, tot leden mr. M. J. C. M. Kolkman, J. van den Tempel, mr. M. W. F. Treub, mr. J. A. de Wilde, leden der Tweede Kamer. Tot secretaris is benoemd mr. dr. A. van Doorninck, griffier der Provinciale Staten, te Utrecht. De Minister van Financiën zal de Staats commissie tot onderzoek naar de regeling der financieele verhouding tusschen Rijk en ge meenten Donderdag a.s. te half elf aan zijn departement instaileeren. Spoorwegvrachtverlaging voor enkele goederen. De N-ederiandsche Spoorwegen zullen met ingang van 1 Sept. a,s. het ijlgoedvervoer van verschillende licht bederfelijke waren aanzienlijk goedkooper maken. Op dien da tum wordt n.1. een speciaal-tarief ingevoerd voor het vervoer ais ijlgoed van lo. versche melk, visoh (levende en versche) en gerookte bokking, en 2o. versche mosselen, versche groenten, versche aardbeziën, bessen, boom vruchten, frambozen, meloenen en tomaten. Op het oogenblik betalen alle ijlstukgoed- kiasse en alle wagenladingen ijlgoed het dubbele van de vracht, die bij vervoer als vrachtgoed verschuldigd is. Volgens het niéuwe speciaal-tarief daarentegen zullen zoowel de sub lo. als de sub 2o. genoemde goederen, indien -het stukgoedzendingen geldt, bevracht worden tegen de -anderhalf- voudige vracht der algemeeno stukgoedklas- se. Wat wagenladingen betreft (die alle tot de klasse A behooren) bevracht worden tegen de anderhalf-voudige vracht der -klasse A en zal deze laatste vracht ook worden berekend voor de sub 2o. genoemde ijlgoedbevraóhting volgens het algemeen tarief. (De sub 2o. ge noemde goederen vallen ook in klassen met lagere vrachtprijzen dan dien van klasse A. zoodat toepassing van het algemeen tarief, d. w. z. van de dubbele vracht der eerstbe doelde klassen, veelal goedkooper zal zijn dan toepassing van de anderhalf-voudige vracht der klasse A). Hierbij verdient nog vermelding, dat voor de sub 2o. genoemde goederen het nieuwe speciaal-tarief niet de eerste vraohtverlaging is. Zij zijn nl. reeds in 'gunstiger conditie ge komen door een onlangs ingevoerde wijzi ging van het algemeen tarief, hierin bestaan de, dat ijlgoed in wagenladingen niet meer persé de dubbele.vracht van de hoogste klas se (klasse A) betaalt, maar het dubbele van de vracht der klasse, die bij vervoer als vrachtgoed in aanmerking komt. De loonsverlaging bij de Hollandsche Stoomboot Mij. te Amsterdam. De arbeiders hij de Hollandsche Stooniboo Maatschappij hebben het hun voorgelegde nieuwe arbeidscontract Zaterdag aanvaard, Hierdoor is een conflict vermeden. Nachtarbeid In bakkerijen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Arbeidswet 1919. In de me-m-orie van toelichting op het wets ontwerp zegt de minister van arbeid, 'dat, daar niet te verwachten is, dat de in het vooront werp gedane voorstellen vóór 24 October 1921 tót wet zullen zijn verheven, aam art. 39 het tijdelijk karakter moet worden ontnomen. Krachtens dit artikel kan de minister tot 24 October 1921 onder bepaalde voorwaarden toestaan, dat in broodbakkerijen nachtarbeid wórdt verricht. -Spoedig na de invoering der wet Meek, dat om verschillende red-enen- in verschillende gevallen nachtarbeid behoorde te worden toe gestaan en wel in het belang van de brood voorziening der 'bevolking bij dubbele feest dagen, alsmede bij ovendefecten, ziekte van personeel, enz. Artikel 39 is ook nog voor een ander doel einde -gebruikt -en -wel om aan bedrijven met 6 of meer bakkersgezellen enkele uren vóór- arbeid, zijnde arbeid, bestaande in het gereed maken van deeg en ovens, toe te staan. Daar door was het mogelijk om het vervoer en den verkoop van 'brood1 van een vroeger uur af toe te staan dan met toepassing van art. 37 had kunnen geschieden. Zulks bleek in verschillende gevallen nood zakelijk om te voorkomen, dat de betrokken broodbakkerijen tegenover het kleinbedrijf, dat sneller met zijn product gereed kan zijn, in een ongunstige positie zouden worden ge bracht. Ook hier is, in verband met den in art. 39 gestelden termijn, voorziening noodig. Besparing Zuiderzeedroogmaklng. In het laatstverschenen nummer van „De Ingenieur" deelt ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, hoofdingenieur hij de Zuiderzee werk-en, in antwoord op het betoog van ir. A. A. Mussert in het nummer van 20 Aug. van dat blad (waaruit wij -ook de voornaamste punten overnamen») mee, dat (het denkbeeld, om de beide zuidelijke Zuiderzeepolders te vereeriigen en de scheepvaart tusschen Am sterdam en het IJsselmeer te leiden door dien polder met behulp van een Kanaal op polderpeil, reeds 'bij verschillende personen is opgekomen en bij den dienst der Zuider zeewerken in overweging is. „Vooral nu ten gevolge van het aannemen van de motie- Bongaerts-D© M-uralt de meerdijtoen zwaarder zullen moeten worden dan -tot nu -toe gere kend was, zou het van veel belang zijn zoo de bescherming der beide zuidelijke polders tegen het IJsselmeer verkregen' zou kunnen worden door een watèrkeering ongeveer loo- pende van Enkhuizen naar den Ketelmond. Bij de beoordeeling van de vraag of het denk beeld voor verwezenlijking in aanmerking komt, valt rekening te houden met belangen van scheepvaart, waterloozing, waterinlaat en militaire verdediging des lands, met de voorzieningen, die in verband met die 'belan gen te treffen zijn, en met de kosten daarvan. „Het denkbeeld om den vaarweg van Am sterdam naar het IJsselmeer op polderpeil te brengen, schijnt voorshands weinig aan trekkelijk. De scheepvaart zou op haar weg inplaats van een ste-l sluizen met gering of soms met geen verval, die kostbaar in aanleg zouden zijn en veel ■schutwater op den polder zouden brengen, aantreffen. Verder zou de gelegenheid voor de loozing op het IJssel meer van den Noordzeekanaalboezem teloor gaan. Ook zou de gelegenheid tot water in laten in elk geval zeer -bemoeilijkt worden, zoo deze al zou kunnen blijven bestaan. Tenslotte schijnt het nog twijfelachtig of de departementen van Oorlog en Marine .zich ten aanzien van de militaire verdediging des lands op het standpunt van den reserve-kolo nel Menens zullen stellen, en in elk geval blijkt dat belangrijke militaire voorzieningen noodig zullen zijn. Ook voor het door ir. Mussert besproken plan (om het zuidwestelijk deel van het IJssel meer bij den boezem van -het Noordzeekanaal te voegen), is in 1919 reeds eeni commissie ingesteld met opdracht n.1-, te onderzoeken in hoeverre het aanbeveling zou verdienen ter vervanging van de afsluiting van het I.i te Schellingw-oude, een afsluitdijk met de noodig© sluizen te maken in het kanaal tus schen den zuidwestelijken en den zuidooste lijken Zuiderzeepolder, en het peil van de tusschen de Noordhollandsche 'kust en laats-; bedoelde afsluiting gelegen wateroppervlakte te brengen op dat van het Noordzeekanaal. Na de kellnersstaking. Zaterdagavond is het nieuwe strijdmiddé door de georganiseerde arbeiders op het Haagsche Koffiehuis toegepast. Van onge veer 7 uur af is het café zoo goed als uitslui tend door arbeiders bezet; slechts aan enke le personen werd consumptie verstrekt, doch overigens werd niet bediend. De ongewensch te gasten gedragen zich zeer ordelijk, zooda van ingrijpen door de politie geen sprake kan zijn. Voor het café is een groote menschen massa op de been, die door de politie onder leiding van den hoofdcommissaris en een hoofdinspecteur tot doorloopen wordt aange maand. Tot aan het afzenden van dit berich was alles volkomen rustig. De directie van het Cabaret Modern heef' allo stakers wederolm in dienst genomen. Vanwege den Bestuurdersbond werd Zon dagmorgen een zeer drukbezochte algemee ne vergadering gehouden, waarin het soo.- dem. raadslid mr. J. A. Roseveldt de vraag besprak: „Hoe kunnen wij onze actie tegen de Horecaffers zoo scherp en doelmatig mo gelijk voeren, zonder in strijd te komen met de wet of verordening?" In het bijzonder behandelde spreker daar bij huisvredebreuk en wederspannigheid. Na afloop der bijeenokmst gingen de aanwezi gen naar het H-aagsche Koffiehuis, doch de gerant had de deuren gesloten -en weigerde hun den toegang. Slechts enkele gewone be zoekers werden toegelaten. In overeenstem ming met de wenken van mr. Rosenveldt werden de pogingen om in het café toegela ten te worden, telkens herhaald, dooh zonder resultaat. Natuurlijk lokte een en ander heel wat belangstelling van het publiek uit. De strijd in de glasindustrie. Men meldt uit Leerdam: De arbeiders, werkzaam in Ide flesschen- fabrieken, hebben de voorstellen der pa troons: een werkweek van 51 uren, aange nomen. Vloot aanbonw. Bij Minlsterieele beschikking is de interde partementale commissie, belast geweest met het opmaken van een program voor aanbouw van marine-materieel voor de eerstvolgende jaren, onder dankbetuiging voor den door haar geleverden belangrijken arbeid ontbon den. Winterdienst spoorwegen. De winterdienst op de Nederlandsdhe spoorwegen zal Maandag 26 September be ginnen. Het tarief-ontwerp ingetrokken. Het Ned. Correspondentiebureau deelt mee, naar aanleiding van de opmerking of dedefi- ndtieve intrekking van het tarief-ontwerp'lwei vast stond, nu de Minister van Financiën te rugzending van het ontwerp aan den Voor zitter der Tweede Kamer heeft gevraagd, dat „de gewone vorm is gebezigd" en dat de in trekking even zeker is, als die van alle tot dusver ingetrokken wetsontwerpen. De loonsverlaging der transportarbeiders. Zaterdagmiddag heeft een conferentie plaats gehad tussohen de directie van de Holland sche Stoomboot-Maatschappij en het bestuur v-an den Oentr. Bond van Transportarbeiders over het nieuwe contract dat de Holl. Stoom- boot-MaatsohaDpij haar werklieden heeft voorgelegd. Dit contract betreft, zooals men weet, een 'loonsverlaging. Door het onderhoud is -niet bereikt, dat er wijziging is gekomen in het standpunt van de directie van de Holl. Steomboot-Maat- schapoij. Het bestuur van dén Centr. Bond heeft aan de werklieden geen advies gegeven om het nieuwe contract .te teekenen of dit na te laten. Het vrouwelijk personeel bij sooorwegen en posterijen. Vrijdag had te 's^Gravenhage op initiatief van den Centralen Bond van Nederlandsch Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel een gecombineerde besturen vergadering plaats van neutrale organisaties van Overheidsper soneel en Semi-overheidspersoneel, ter be spreking van de door de directies der Neder- landsche Spoorwegen en der Posterijen, Te legrafie en Telefonie maatregelen ten aan zien van het vrouwelijk personeel. De besturen waren eenstemmig van mee ning, dat krachtig stelling moet worden ge nomen tegen elk verdringen der vrouw, van de plaats welke zij zich thans heeft verwor ven. Aan het comité van Neutraal Overheids personeel zal worden verzocht binnenkort een uitnoodiging te verzenden aan de overige Oentrales van Overheids-personeel, om te ko men tot een gezamenlijke actie. Ook steun aan „Eigen Bazen". Het Arnhemsche gemeentebestuur, dat ten opzichte van de ondersteuning der crisis- slachtoffers, een standpunt inneemt, dat sterk afwijkt van dat van de besturen der andere groote gemeenten, blijft consequent in haar tegemoekomende houding, tegen over degenen, die buiten hun schuld en door de malaise in financieele moeilijkheden zijn geraakt Aan den Raad wordt voorgesteld, goed te keuren, dat, voor zoover noodig volgens het oordeel der crisicommissie, geldelijke steun verleend wordt aan ^zelfstandig werkende personen en kleinhandelaren, die door de crisis buiten verdiensten zijn geraakt De meerderheid van het College van B, en W. acht het in principe onjuist, dat de en W. acht 't in principe onjuist, dat de ge aan kleinhandelaren, eigen bazen, enz. Dit ligt, volgen» haar meening, niet op den weg der gemeente: m!en komt dan feitelijk op het gebied der economische politiek die niet ge meente-, doch rijkszaak is. Het voorstel zal binnenkort ia; derf raad worden behandeld. Faillissementen In Nederland. Volgens mededeelingen van het Handels-1 informatiebureau van Van der Graaf Oo.'s Bureaux voor den Handel zijn over de af- geloopen week, eindigende 26 Aug. in Ne derland uitgesproken 53 faillissementen te gen 23 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 26 Aug. 19211 1316 faillissementen tegenover 861 ov.er heit-1 zelfde tijdperk van het vorige jaar. Zware brand te MIerlo. Een ontzettende ramp heeft het dorp Mierlo, op twaalf kilometers van Eindhoven gelegen, getroffen. Omstreeks 12 ure Zater dagnamiddag vatte eensklaps het rieten dak van eene (boerderij', aan de Marktstraat gele gen, waarschijnlijk door een rondwaaiende vonk vuur. Weldra sloegen de vonkenmassa's, door den krachtigen wind verspreid, op alle met riet gedekte huizen en boerderijen links en rechts van dezen weg gelegen over, zoodat deze het een na het ander in lichte laaie ston den en tot den grond toe 'afbrandden. 'De verwarring onder de bevolking was vreeselijk De 'burgerwacht en de vrijwillige landstorm werden onder de wapenen geroepen, weldra versterkt met veldwachters, marechaussee en militaire politie, welke reeds onder leiding van den heer Den Boer Poortegaal, districts commandant der Koninklijke marechaussee uit Eindhoven, voor de afzetting zorgden. De brandweren van Eindhoven en Helmond werden gealarmeerd', die met* vol materiaal uitrukten. De met pannen gedekte woningen langs den weg konden behouden Wijven. Bij na alle inboedels gingen igeheel verloren, welke laag verzekerd zijn. Het vee was ge lukkig in de weiden, zoodat slechts varkens en pluimvee omkwamen. Van ©enige bewo ners zijn vrü belangrijke geldsommen mede verbrand. In totaal zijn 29 huizen, waaronder drie boerderijen en drie winkels, tot den grond toe afgebrand. Op één na 'waren alle huizen met riet gedekt. Een geluk bij dit groote ongeluk is, dat de Woningbouwvereeniging „Mierlo-dorp" juist 32 woningen voor aflevering gereed had, zoo dat d© daklooze gezinnen dadelijk weer ©en woning konden krijgen,, zij 't dan ook zonder meubilair, daar niets kon gered worden. Een man, die in ©en der brandende huizen op ster ven lag, werd' naar buiten gedragen én op de openbare straat van de sacramenten der ster' venden voorzien. De schade is natuurlijk zeer groot, te meer daar in de boerderijen de gehee-le oogst en in de winkels de aanwezige voorraad geheel vernietigd werd'. De huizen waren alle ver zekerd, zij' 't dan ook zeer laag. Van een der getroffen families, de erven Brantsen, ver brandde o. a ook een waarde van 10.000 aan effecten. Naar ruwe schatting kan men de schade op 150.000 berekenen. zaam. Heeft ons baasje lust cm eens door de kamer te buitelen, een vlieger te plakken, of een sigarenkistje te vernielen of iets van dien aard, de vader tracht hem met een zacht lijntje weer aan het schetsen of fluitspelen te krijgen. Ik acht dat geheel verkeerd', want wat aan vankelijk een lust was, wordt op die manier weldra een 'kwelling voor het kind. Boven dien, is werkelijk dat ventje een kunstenaar in den dop, dan zal het heusch zijn weg wel vinden zonder die vaderlijke inmenging; ja we zien gewoonlijk precies het tegengestelde: juist waar het talent moeilijkheden heeft te overwinnen, daar zal het zich het krachtigst openharen en ai worstelend groeien en ster ker worden. Doet het dit n i e t, dan kunnen wij er ons stellig van verzekerd houden, dat hetgeen wij in onzen ouder- of vriendentrots voor een talent 'hielden, er inderdaad geen wès. Ja, nopvoeden is een moeilijk werk, omdat wij aanhoudend voor moeilijkheden, vragen en raadsels staan, die wij onmogelijk volgens ©en vast aangenomen stelsel kunnen verwij deren, beantwoorden of oplossen. Dat begreep ook De Génestet zoo goed en tévens begreep hij, dat het niet aangaat, om maar immer en eeuwig ingrijpend te willen optreden. Hij had, zoo vertelt hij in een zijner gedich ten, „een leelijk trekje" ontdekt bij zijn ove rigens zoo aanvallig dochtertje en nu maakt de dichter zich zeer moeilijk, hos hij hst 'best dat hartje kneden zal. „Vast", zegt hij1, Vast zou ik minder schromen, Had ik, als and'ren doen, Een stelsel aangenomen Om kind'ren op te voên. Maar ja, misschien kon het dan nog wel wezen, dat juist voor dit hijzonder geval het hooggeroemde systeem niet toe te passen was. En daarom, hoe zal de vader dat „leelijk trekje" verhelpen? Met smeeken of bevelen, Met rede of krachtbetoon? Met strijden of met streelen, Met vrees, of hoop op loon? Met plooien, pleist'ren, schikken? Met onweersttaanb'ren dwang? Met groote, booze blikken, Of teed'ren liefdedrang? Met één© les voor 't leven, Een harde les misschien? Met op de vingers geven, Of door de ving'ren zien? Met vaderlijke tranen, Aandoenlijk en week? Met kort en zacht vermanen? Of mooglijk met een preek? Met leeren en betoogen? Met zeek're dogmatiek? Ik vreesde, o kinderoogen, Uw ooiijke repliekl Zoo stond de dichter te wikken en te we- gen op welke manier hij 't beste ingrijpend tegenover het kwaad zou kunnen optreden. Want, zegt hij: Ik heb wel alle dagen, Gelijk mijn plicht mij rfep, Dat hartje gaê geslagen, Maar 't kinderhart is diep! Doch zie, terwijl de vader nog altijd aan 't overleggen was, Daar kwam zij aangetreön, 't Hooghartig zondaresje, Gebogen, week en kleen; Van-zelf, met wank'le schreden, Met schaamte in blos en blik, Gamts droevig ontevreden Op eigen leelijk ik. BRIEVEN VAN HET PLATTELAND. XIX. Leekepraatje. Een van de moeilijkste dingen js zeker wel het opvoeden van kinderen. Sommige moeders schijnen hiervan dan ook zóó diep doordrongen te wezen, dat zij er zich maar niet eens aan willen wagen en de opvoeding harer lievelingen geheel overlaten aan 'kin dermeisjes. Evenwel er zijn er ook, vaders zoowel als m'oeders, die weer in een geheel ander uiter ste vervallen, allerlei opvoedkundige werken lezen en steeds leidend tegenover hun klei nen willen optreden, die ze nooit eens aan zichzelf kunnen overlaten. Zoo ken ik een veelzijdig begaafd» ventje, een kereltje, dat blijkbaar aanleg heeft voor muziek, voor teekenen en ook overigens bui tengewoon vlug en schrander is voor zijn leeftijd. Welnu, dat kind kan nooit voor zijn liefhebberij een schetsje maken, of de vader zoekt het te verbeteren, het kan niet voor zijn genoegen op de fluit spelen, of de vader maakt hem op zijn tekortkomingen op merk- Daar kwam zij aangetreden En kuste mij zoo teer, En heeft haar schuld beleden. O, het ware te wenechen, dat sommige zoo heel verstandig© ouders eens wat minde® handelend optraden bij het werk der opvoe ding, zoo zij eens begrepen, dat niet enkel resultaten te bereiken zijn door „doen", maas dikwijls evenzeer door „na te laten". Leeft niet ieder mensch in een eigen we reld? Houdt niet iedere levende ziel er een geheime plaats van uitspanning op na? Och, laten wij die dan niet door een lompe bespie ding of een onverstandige bemoeienis in onze •kinderen ontwijden of 'bederven, Actaeon was een loimpend1, dat hij wilde doordringen tot de plaats, waar Diana haar bad natti. Laat uw kind, indien het een dichterlijke ziel bezit, waarvan gij u zoo stellig overtuigd houdt, toch nu en dan eens ongemoeid', beste mevrouwt Wil toch, bid ik u, eens 'bedenken, dat zelfs üw leerzame raadgevingen wei eens vervelend kunnen zijn. O /zeker, u bent weliswaar feilloos, maar daaruit volgt niet, dat iedereen in uw gezin volkomen hetzelfde moet denken en gevoelen als ul Dat kleine kind daar kan denkbeelden hebben, te diep zelfs voor u w veelomvattend veistanid, en invallende gedachten, zóó schuchter en bedeesd, dat zij zach niet ont hullen durven als u er bij zijt. Heusch, het zou zoo goed zijn, wanneer sommige van die héél verstandige ouder» hun kinderen eens wat meer aan zichzelf over lieten, hen niet maar dadelijk bekeven, een» nu en dan wisten te overwinnen de zucht, om hun gedachten te leiden, hun gevoelens te beheerschen! Die gedachten zijn immer» een geheim voor allen I Want hoeveel weten u en ik van eik aar, van onze kinderen, van 'onze ouders en buren! En hoeveel schooner en heiliger zijn waarschijnlijk de gedachten van het arme, onwetende kind, dan van den wijzen wereldimensch, die het sturen en led den wil. Wie nu beweren mocht, op grond van het bovenstaande, dat ik het laat-maar-waaien- stelsel voorsta, zou mij 'groot onrecht doen. Ik heb alleen als mijn wensch en overtuiging willen uitspreken, dat ouders en ook leer meesters die kinderen eens wat meer aan zichzelf over moeten laten. Weinig leed zou daaruit voortkomen, hoewel voor 't oogenblik een weinig minder geleerdheid verkregen zou worden. SIMON GRASHEUVEL. Fisoher Eiilwedel Earl Tosca Lamgloia 1. Mit Duit und Liobe", Maroha 2. Zukuunftilder", Ouverture 3. „Beautiful Oihio" Waltz 4. „Bayadère", Mazurka de Ooncert 5. Ouverture „Flare la Belle" 6. Gramd Potpourri populaire „Oud ea Nieuw 7. Rotterdamsohe Vlag, Marsch Varhallen

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5