ADVERTEERT HELDERSCHE COURANT HET MEEST GELEZEN DUO TE HELDER EN OMSTREKEN IN DE Dienstregeling Holl. Spoor. GEMENGD NIEUWS. Een noodlanding. De vlieger EMer, Zaterdag met een twee dekker op weg van Goes naar Vlissingen, werd bij Middelburg genoodzaakt door een defect aan bet toestel een noodlanding te doen. Het vliegtoestel kwam in een sloot te recht. Ehler en twee inzittende dames bleven ongedeerd. De notedop naar Indië. Het motorscheepje van 100 ton, dat voor veertien dagen van Rotterdam de reis aan vaardde naar Ned.-Indië, is, te Lissabon bin- nengeloopen met verlies van de schroef. Oorlogsschepen In de vrachtvaart. Te Zaandam arriveerde van Ulsaborg, bet Duitsche stoomschip „Flora Sommerfeld" geladen met gezaagd hout. Dit stoomschip was een tot vrachtschip in gerichte kruiser, hetgeen nog duidelijk te zien was aan voor- en achtersteven. Een' Indringer. (Zondagmiddag is te Beekbergen een on bekende man binnengedrongen in de woning van den onderwijzer H. van L Hij trof de vrouw des huizes aleen aan, die hij, na haar imet een stuk ijzer op het hoofd te hebben geslagen, op den grond wierp. Vervolgens bond bij haar de armen! vast met een laken tje uit de wieg van haar kind en duwde hij haar een prop in den mond. De indringer heeft zich daarna een bank biljet van 60 toegeëigend en is, na het wie- gekleed in brand te hebben gestoken, in de richting Arnhem verdwenen. Voor haar oogen verdronken. De motorboot „Noel" van de Engelsche Kerk te Rotterdam, bracht Zaterdagavond eenige zeelui uit het zeemanshuis aan den Pieter de Hooghweg, naar hun op stroom liggende schepen. Onder hen bevond zich de eerste stuurman, Brunston de Capac, met zijn vrouw en zevenjarig zoontje. Bij het aan boord gaan stapte de stuurman met zijn kind op den arm, zonder zich vast te houden, op de statietrap, gereed om zijn vrouw uit de motorboot te helpen. Hij verloor zijn even wicht en verdween met het kind voor de oogen zijner vrouw in de rivier. Pogingen om hen te redden bleven vruchteloos. De lij ken zijn nog niet opgevisoht. Moordaanslag. Zaterdagavond heeft zqkere G. A., die in relatie staat met een vrouw op het Vreden- burg te Utrecht, na een ruzie, een revolver schot op haar gelost. Hij had de revolver in zijn jaszak en loste daarin het schot zoodat de jas een brandgat vertoonde. De vrouw werd slechts licht aan den voet gewond. De dader ging op de vlucht en wierp de revolver waar op nog 5 scherpe patronen zaten, weg. In de Korte Viestraat wist men hem te grijpen en aan het hoofdbureau van politie te brengen. De weggegooide revolver heeft imen later teruggevonden. Bestolen. Eexl tuinder te Loosduinen inde verleden week op de Harazebank zijn veiling te goed, groot ongeveer 4000. Eerst den volgenden dag ontdekte hij dat zijn portefeuille met den inhoud verloren was. Alle nasporingen ble- «en ter vergeefs. Vrijdag echter kreeg hij ver de post een pakje inhoudende Engelsche brieven, bonnetjes van veilingmanden en an dere papieren die voor den vinder blijkbaar geen waarde hadden. Het couvert'van een der brieven had men gebruikt om alles in te pakken en daar een postzegel opgeplakt, zoo dat geen handschrift iets verraden kon. Wespensteek. Te Ionden is Zondagochtend Hendrik Gre- venkop Castenskiold, de Deensche gezant, overleden aan de gevolgen van een wespen- steek in zijn nek, die bloedvergiftiging ton gevolge had. Ophalen van gezonken schepen. „Central News" meldt dat aan don,' hoer Slrnon Laker, die proeven hoeft genomen toilet imju nieuw aoon vaartuig om gezonken schepen op te 'halen., door de Kngelscho ad miraliteit! pon aanbod van een ml li toen. pond sterling la gedaan, indien hij booten voor Engeland wil houwen, waarmede twintig imilltoon ton schwpmilmtö, die gedurende den) oorlog aan de Hngetaohe kust ia gezon ken, naar boven zal kunnen worden gebracht De heer Lak© beweert, dat zulks mogelijk is, aangezien door middel Van een „duik- buls", verbonden aan eeni ophaal-boot, de nauwkeurige plek van zestien gezonken schepen reeds is bepaald. PriJswinner tegen wil en dank. In een der grootste dorpen van de Veluwe zou de Vrijw. Landstorm een schietwedstrijd houden, ten einde uit te maiken, wie er wel licht in de termen zou vallen, aan het groote concours te 's-Grav-enhage te mogen deelne men; ook waren prijzen uitgeloofd. Daar de wedstrijd echter op een geheel' ge restaureerde baan gehouden zou worden, was de burgemeester ujtjgenoodigd', de langen tijd aan het gebruifc^tittrokken baan te her openen. Zooals te doen gebruikelijk is, werd ook nu stellig verwacht, dat Z.Ed. Achtb. de eer ste schoten, zou lossen, waarom den markeur gelast werd, voor bedoelde serie, wM-r die ko gels ook terecht mochten konten, de hoogst mogelijke cijfers aan te wijzen, van welke taak deze beambte zich zorgvuldig kweet. De burgemeester wensóhte echter op het laatste moment van dit voorrecht geen ge bruik te maken, waarvan helaas den markeur geen kennis werld' .gegeven, zoodat de eerste deelnemer aan den wedstrijd een serie maak te, die maar zelden voorkomt. Hij werd1 dan ook de „prijswinner". Toen deze evenwel eenige dagen later te weten kwam. aan welke omstandigheden hij zijn geluk te danken had, wensohté hij van zijn rechten afstand te doen, aangezien hij met onrechtmatig verkregen voeren niet wilde pronken. Uit den mond van zijn superieuren vernam hij echter, dat de lijst met cijfers reeds naar Den Haag was oogezonden, zoodat er van eenige wijziging geen sprake meer, kon zijn. („N. v. d. D."). Het geluk van den rijkdom. Men schrijft uit het Rijnland aan de N. Rt. Crt.; Reeds in 1914 schreven we over het geval van August Thyssen, die op 't oogenblik de rijkste man in Duitschland is, rijker nog dan Hu-go Stinnes 'en Krupp von Bohlen Hal- bach. De industriebaronnen hebben, naar het schijnt, niet geleden onder de geweldige verschuiving van het kapitaal, die vele adel lijke rijkaards heeft doen duikelen. August Thyssen dan heeft één zoon, die het tegendeel van zijn strengen, vlijtigen va der schijnt te zijn. In Mülheim leidde hij in dertijd een leventje, dat hem den bijnaam van „kroonprins van Mülheim" bezorgd beeft. Dat kostte natuurlijk veel geld en dit gevoegd bij de schatten, die zijn diensttijd bij de garde-huzaren te Berlijn eischte, maakte, dat zelfs de rijke papa de verspilling van den zoon bedenkelijk ging vinden. De maandeiyksche wissels werden steeds kleiner en bescheidener, tot Thyssen Jr. ten slotte het vaderlijk voorbeeld volgde, in de nijverheid ging en eigen zaken oprichtte. Maar de onderneming ging failliet, moest bankroet gaan, omdat geheime m>achten aan het werk waren. Daarna ging hij naar Berlijn, feitelijk sans ie sou. Toch woonde hij toen in het Esplana dehotel en betaalde er met.noodgehL Wel niemand heeft toen gedacht, dat zulk gele- genheidsgeld eenige jaren later in heel Duitschland in omloop zou komen. Thyssen Jr. dan gaf bonnetjes uit en be taalde daarmee zijn uitgaven. Die bonnetjes waren in zekere kringen van Berlijn geldig; een bekende dame bijv. betaalde haar huis huur met bonnetjes van Thijssen Jr. Dat was erg gemakkelijk, maar men geeft ongemerkt geweldige sommen uit. Ondertusschen liep tusschen vader en zoon een ingewikkeld prooes. De moeder is eon aantal jaren geleden .gestorven en heeft haar vermogen aan den zoon vermaakt en het vruchtgebruik aan den vader, of zooals uit .andere bronnen bericht werd alleen het beheer; zooals reeds bij het huwelijkscon tract vastgesteld was. Bij den ©normen groei van het kapitaal van Thyssen is het haast niet na te gaan, wat eigenlijk het deel is, dat den zoon toebehoort. In processen is gepro beerd dit vraagstuk op te lossen, maar te- vergeefst. De schattingen loopen maar even tjes een milliard- mark uiteen. De oorlog bracht tusschen vader en zoon een korten tijd van verzoening, die echter niet lang van langen duur was. De strijd ginig steeds verder, werd' heftiger. Thyssen Sr. nam zelfs psychiaters in den arm om den zoon tot rede te (brengen en' dreef 'hem eindelijk tot een bankroet van elf millioen. Als curator nu is een bekend rechtsgeleer de benoemd, die zijn gebeelen tijd aan deze zaak gewijd heeft. Het geval is finantieel zoo gecompliceerd', dat de man jaren noodig heeft gehad om het te overzien; temeer omdat de erfeniskwestie daarmee samenhing. Nu waren de zaken zoover gevorderd, dat aan de afwikkeling gedacht kon worden. Een voorloopig compromis werd door den advo- vaat ontworpen en door beide partijen aange nomen. De zoon vertoefde reeds lang bij zijn vader te Mülheim. Daar sterft de advocaat, dé eenige, die den millioenen-warboel kon overzien en de nu 46- jarige zoon kan wachten, tot een nieuwe ad vocaat zich in de finantieele materie inge werkt heeft. De werking van zeelucht en strand. Op het Balneologische Congres, dat deze week te Saizburg gehouden zal worden, zul len o,a. ook voordrachten op 't gebied der nieuwere ontdekkingen over de werking van zeelucht en zeebaden worden gehouden. Het ,3erliner Tageblatt'' publiceert naar aanleiding hiervan een artikel over de oor zaken van de geneeskundige kracht van de zee. Het is interessant, zegt het „Berl. Tgbl.", dat men over t algemeen een subjectief ge voel van behagelijkheid krijgt bij het ver blijf aan zee. Het blijkt dat hiervan de reden is wat de klimatologie relatieve vochtigheid noemt. Zoo noemt zij het verhoudingsgetal tusschen de waterdampmassa, die inderdaad in de lucht voorhanden is, en het maximum, die overeenkomstig de heerschende tempera tuur theoretisoh voorhanden zou kunnen zijn. Uit deze relatieve vochtigheid wordt de in vloed op het lichaam verklaard. In het wes telijk deel de» Oostzee en op de Noordzee- eilanden is zij bijzonder hoog. In Weenen, dat door zijn ligging oen uit gesproken vastolandskllmaat heeft, bedraagt zij In Augustus, gemeten om 2 uur namid dags slechts 50 terwijl tzij op hetzelfde uur van den dag bijv. in Swlnomumlo tot 66 stijgt (gemeten om 8 uur v.in. op 82 in W liiholnuöiafon tot 72 (om 8 uur v.m. tot 86 en in Burkum itot 77 (ora 8 uur v.m. tot 85 X). Het ondorschold tussohon atimosforlsohen en physlologtsohon luchtdruk is van groote betoekonls voor den toestand van hot goheele organisme. Wat de zeelucht 'betreft, alles wat men wel beweren hoort over het gehalte van zeelucht aan ozon, keukenzout, jodium en bromium is feitelijk twijfelachtig. De metingen spreken elkaar tegen, en een positief voordeel van een van deze bestanddeelen kan men feitelijk niet aanwijzen. Maar het werkelijke en onbe twistbare voordeel van de zeelucht hgt meer in de afwezigheid van sommige. Zij bevat aanmerkelijk minder koolzuur dan landlucht, voert geen stof mee en geen kiemen. Het koolzuur-gehalte der lucht, dat op het land 35 tot 50 op duizend bedraagt, daalt reeds voor de kust tot een 25.000ste en daaronder. Van hygiënisch standpunt beschouwd is de zeelucht buitengewoon zuiver. De dirnkfoutenduivel. Van de Vlaamsche „Volksgazet" nemen we het volgende staaltje van een typographl- schen blunder over: Nog nooit had ik de „Métropele" gelezen. Maar vandaag is ze interressant. De rubriek „Gemengde Berichten" bevat dingen die een ontwikkeld mensch moeten weten. Er komen onverwachte gezichtspunten in. Er wordt gesproken van een geacht auto mobielfabrikant, wien een blikken kasserol aan den staart werd gebonden, terwijl twee stommelingen getrouwd zijn, en om' die mis daad naar den beroo werden gebracht. Maar men moet dat proeven. Het is een waar genot-, dit konservatieve orgaan te lé zen. Ik neem dadelijk zes abonnementen. Hier gaat nummer één: Een groot huwelijk. Twee kwapitsen, de genaamden Albert G.en Paul Sver maakten zloh, gisteren namiddag ,op de ave- neu de la Grande Armeé (wie vertaalt zoo'n onzin 1), met den hond te plagen van den zoo zeer geachten heer Zenith, wieni zij een blik ken ketel aan den staart hadden gebonden en schieterkens in zijn ooren gestopt. Een massa vrienden Is opgekomen om hen gelukkig te wenschem en wij zijn blij er eer biedig onze hulde te mogen bijvoegen" En nu nummer twee: „Twee idioten. Gisteren werd in de pa rochiale kerk van St-Augustinus het huwelijk ingezegend van M. José- Hispano, den uitste kenden automobielfabrikant, met Mej. Hele- na du Pont-Mirabeau, dochter van den ad miraal en van mevrouw, geboren Rond. Deze twee imbecielen werden door een agent naar het politiekantoor gebracht, waar proces verbaal tegen hen werd opgemaakt. Laat ons hopen dat men hun den tijd zal la ten om in een verbeteringshuis na te denken over de stommiteit die zij hebben begaan." Wij zijn blij, eerbiedig onze gelukwenschen te mogen aanbieden aan de red-aktie van het welingelichte blad, dat onze metropool tot eer en genoegen strekt. Vaccinatie tegen de gele koorts. In het 'Journal of the American Medical As- sociation publiceert Nogoesji de resultaten van zijn verdere' onderzoek in zake het gele koorts-vraagstuk. Men zal zich herinneren dat het aan dezen onderzoeker niet alleen is gelukt de besmetting van den mensch op ca via's over te brengen maar ook om den ver wekker dezer ziekte af te zonderen: de lep- tosica icteroides (1918). Deze ontdekking is sindsdien gecontroleerd door Kligler, Gustra- bura, Perez-Grovas en Ie Blanc, die allen tot hetzelfde resultaat kwamen. Thans heeft Nogoesji proeven genomen met de voorbehoedende inenting en de thera peutische inenting ter voorkoming en bestrij ding dezer gevaarlijke tropenziekte, beide met zeer gunstige overtuigende resultaten. Bij voorbehoedende inspuitingen maakte hij gebruik van een vaccine die per kubieken centimeter -tenminste twee milii-ard der ge- doode leptospira icteroides bevatte en spoot daarvan een of tweemaal 2 kubieke centime ter in. De beschermende werking treedt ongeveer tien dagen na af loop. van de inspuiting op. Van 3230 personen die twee inspuitingen ont vingen kreeg er geen een de gele koorts, ter wijl er onder dé niet gevanccineerde, die in dezelfde omstandigheden leefden 278 nieuwe ziektegevallen werden gecontroleerd. Onder 4307 personen die één inspuiting ontvingen kwamen maar 5 verdachte gele koorts geval len voor. Ook de therapeutische inspuitingen had den gunstig resultaat wanneer de inspuiting op of voor den derden ziekten dag plaa' Van de 170 gevallen werden er 95 aldüu •handeld met een -mortaliteit van 13,6 percent (13 gevallen) -terwijl het gemiddelde sterfte cijfer der gele koorts de 50 percent te boven gaat (van de overige 75 stierven er 39). Se rumbehandeling na den derden dag had geen resultaat van beteekenis, Nogoesji legt er in deze voorloopige mede- deeling den nadruk op dat d© serumtherapie en de vaccinatie nooit anders kunnen zijn dan een der hulpmiddelen in den strijd -tegen de gele koorts en de muggencampagne met onverminderde kracht behoort te worden voortgezet. Daardoor zal' het natuurlijk moei lijk uit te makenvzijn welke rol beide op zich zelf spelen, 't Voornaamste is: als maar be reikt wordt waar het om te doen is, en dat is de uitroeiing der gele koorts. De krachf van het radium. Wanneer het 'gram radium, dat de Ameri- kaansche vrouwen aan mevr. Curie hebben geschonken, in één moment de geheele kracht kon uitstralen, die het tijdens de 20.000 jaren, welke het zou 'kunnen bestaan, ontwikkelt, zou de warmte voldoende zijn om 32.000 liter water van het vriespunt aan 't koken te brengen. Kon men radium in voldoende hoeveel heid verkrijgen, dan zou het in staat zijn, den ganschen arbeid, die op de aarde noo dig is, met de grootste zuinigheid te ver richten. Een ton van het kost/bare element zou volgens de berekening van Sir Willlam Ramsay voldoende zlin, om een schip van 15.000 ton, uitgerust met machines van 15.000 P.K., dertig jaron lang op een snel heid van 29 K.M. por uur to houden. Voor do ontwlkollng van dezelfde kraoht zouden niet minder dan anderhalf mllHoen ton kolen werden vereiseht. Een voorstelling van de energie, die in radium opgehoopt la, geeft ook Eet volgen de: wanneer in plaats van uit helium, wi el mm en) andere Stoffen, welker aanwezig heid do spectraal-analyse «aantoont, de zon slechts uit radium bestond, zonden' do hitte én het licht, dat zij uitstraalde, een mll- lloon maal sterker zijn dan thans het geval ls, zoodat aUe loven op onze planeet ver nietigd zou worden. Wat een film kost Toen een filmfabrikant zoo vertelt een Duitsch blad t,;- paar jaar geleden 8000 Mark voor een film van Henny Porten vroeg, vond men in de heele branche dezen prijs onzinnig. Nog in 1913 betaalde men voor een middelmatige film slechts 3000 mk. Thans is er heel wat anders te koop. Wel zijn er ondernemingen, die door mas saproductie een 6 acter voor 50.000 -tot 70.000 mark kunnen leveren, gewoonlijk komt een gemiddelde film op 360.000 mark. En dan mogen er in het stuk nog geen Romeinsche steden branden, schipbreuken, stormen aard bevingen of soortgelijke vreeselijikheden voorkomen. De uitgaven voor zulk ©en enorme film blijven meestal niet onder de 400.000 mark. De bekende film Anna Boleijn met haar grooten massascènes en decors moet 4 mil lioen mark verslonden hebben. Joe May spant echter de kroon, met een film naar den roman van Thea van Har-bou: Het Indische d-oodenfeest, die niet minder dan 20 mil lioen mark zal kosten. De sulkerzak als costuum. De vrouwen van Nederland klagen en zuchten over de dure tijden als zij voor de winkelramen der modepaleizen staan. De vrouwen van Colfax in den staat Washington zijn wijzer; zij weten, dat men heel goedkoop een aardig costuum kan dragen en er daar mee toch -even elegant kan uitzien als met een creatie van Porret! In Corfax dan is dezer dagen een „mode show" gehouden. wa°r een gr^>ot aantal jonge Tp- gj-g ]*>rlinfen vin de huiahoudscho-1 alle oostuumpjes droegen, die gemaakt wer den van suikerzakken, doch die evenwel aller minst „zakkig" waren. De costuums waren alle door Miss Ruth Quarles, directrice der sohool, ontworpen. De prijs van de zakkleeding was: 4 zakken van 15 Amerikaansche centen 60 oenten. Het verven en het borduursel deed den prijs van de japonnetjes tot 1 dollar 45 stijgen. Filmpraatje. P. K. schrijft „onder de streep" in het „HM.": Er zijn tal van typen in fiJmiand, die altijd hetzelfue zijn, altijd één genre heldendaden verrichten, of één soort lijdensweg afstrom- pelen van acte I tot acte V, en altijd op de zelfde manier liefhebben, kwaaid-kijk-en-, glim lachen, er-tin-Ioopen en ontsnappen. Neem den fil-mdetectiv'. Geen enkele deteotiv' kan met hem ooncu-rreeren en zelfs de tooneel- d-eteotiv' is een stumper bij hem vergeleken. Tijd en ruimte zijn niets voor hem. Vaak kunt ge hem midden in den Atlantisch-en Oceaan zien", stevig igehoeid op een vlotje van zes plankjes. Maar dat vindt hij wel leuk. Want hij weet dat hij tiwee dagen later den boel, die hem dat -geleverd heeft, in een weel- derig-gemeubileerd vertrek de revolver onder zijn imisdadligen neus zal houden. En dat zon der dat hij rheumatiek van het zeewater heeft gekregen. De film-deteotiv' werkt niet in het geheim zooals de mindere goden. Neen, hij loopt stoutmoedig over telegraafdraden, waar hij gemakkelijk van-af geschoten kan worden. Ge kunt den film-detectiv' dadelijk herken nen, want hij' ziet er altijd buitengewoon detectiv'-achtig uit. Hij is trotsch op zijn be roep. Maar zijn alom-aanwezigheid ten spijt we melt het van hoeven Sn filmland. Ge kunt er daar in een half uur meer zien dan in twaalf maanden op de Weteringschans. Zoolang het duurt schijnt het een lucratieve bezigheid •te zijn, want de fihnellenkMaar komt nooit -bankbiljetten te kort. Hij draagt ze in pakjes van vijftig stuk-s in zijn binnenzak en hij vraagt nimmer -klein geld terug aan een chauffeur of een kellner. Taxi's gebruikt hij anders maar zelden, wan-t gewoonlijk ibezit hij een 100 pk. Rolls- Royce. En als het geen Rolls-Royce ia, is het een Steyr of een Spyfcer. Goedkoope, -onoo-ge- lijke wagentjes zijn er in fi-lmlatnd niet, even min als een wettelijke (maximum-snelheid. Maximum-snelheden zouden zeer on-popu- lair zijn in een- samenleving, waar iemand's voornaamste bezigheid' is een ander achterna tè zitten of zelf achterna gezeten te worden. Iet is een goed leven, schurk te zijn in film land....: zoolang je in beweging (blijft. Op het moment, dat je ophoudt je te verplaatsen, is het spel uit. Dan ontduik je alleen nog maar eenige -revolverschoten, -wamt het druischt togen de etiquette in, neer te vallen voordat de held zijn browning heeft léégge- schoten. Het is trouwens evenmin etiquette voot den held om den schurk te treff en, uit gezonderd met zijn laatsten kogeJL Maar soms schiet de held den laafsten kogel niet af. Dan komt de heldin van het verhaal tus- sdhenbeide, en herinnert den held aan het portret van zijn moeder; of hij herinnert zich een episode uit zijn jeugd (naar zijn gelaats uitdrukking te oordeelen zou je zeggen, dat hij aan zijn eerste sigaar denkt), en.werpt do revolver weg. En dan sluipt do schurk met gebogen hoofd1 henen. Familie-portretten oefenen altijd -gr-ooten invloed uit in filmland. De held draagt altijd een foto bij zich wan één of ander vrouwelijk familielid, of van een jonge dame waar hij van houdt. De foto bevindt zich gewoonlijk in een medaillon ter grootte van een handspiegel, en wanneer de held zich in allerlei beroerdigheid heeft ge werkt, krijgt hij het to voorschijn, en dat doet hem altijd goed. Zoo nu en dan kost deze ge woonte hem bijna het leven, maar, anders dan de schurk, (heeft de held steeds volop tijd voor sentimenteel© bespiegelingen. Gewoonlijk is het heel wat prettiger een schurk dam een held te zijn in filmland. De sohuric lijdt een leven-van-pleizier voor hij het hoekje -omgaat, -maar de held heeft het allerellendigst. Hij wordt altijd verkeerd be oordeeld en verkeerd begrepen. Hij wordt altijd beschuldigd van misdaden, die hij on mogelijk kan nebben begaan, on hij iïeeft nauwflUks ©en Hef meisje, of hot wtroodo lo ven zelf neemt hot hem af. HIJ la zoor zwijgzaam van natuur, en be hept met-zulk oen edelmoedig karakter, dat hij nooit lomand tegenspreekt. J5n als de ftiim-doteotl'v' do onschuld van den held on- omstootolijk bewezen heeft, de intrlgeerend© schurk mot gebogen hoofd is weggealoopori of morsdood in ©en ravijn gevallen, huwt hij het mooi© melsj©, on dan begint zijn ellende van voren af aan. Maar dat zio je niet op de film. De film-heldin is ©en tyne dat alles kan, alles weet, alles flwgrijpt (behalve zichzelf), on bovenal: alles durft. Rijden kan ze als een duivelin, haar paard loopt 80 kilometer per uur, en dat niet -over den vlakken weg, want een film-heldin rijdt 'bij voorkeur door woeste landstreken, vol reuzenkeien en molshoopen. Met auto's dito, en ik zou niet graag mijn wagen aan een film-heldin leenen. Het is trouwens het beste om met een film-heldin niets te maken te hebben, want zij besteedt de -helft van haar tijd om iedereen in de mi sère te helpen en de andere helft om ze er weer uit te halen. Merkwaardig is de manier, waarop men in filmland' de voordeur ingaat. Dat geschiedt aarzelend, bedachtzaam, weife lend. Vooral de held' is sterk in het aarzelen. Hij aarzelt zoo aarzelend, dat je er als toe- schouwer de zenuwenziekte van krijgt, en hij kijkt eerst twaalf keer naar de familie portretten die hij bij zich draagt, voor hij •eindelijk het huis instapt. De film-detectiv' is eigenlijk de eenige, die maling heeft aan een deur. Of hij -loopt 'r-niet zijn schouder open, of hij voelt meer voo-r den schoorsteen, of ©en venster op de achtste verdieping. En zelfs als de deur wijd open staat, wurmt hij zich liever door den ventila tor naar binnen. Hij kan er niets aan doen, vhet is zoo zijn aard het zichzelf zoo moeilijk mogelijk te maken. Alleen de celdeur doet hij in de laatste acte voor den misdadiger gewoontjes open, en met een triomfantelijken bons, (geaccompag neerd1 door een peuzenhengst van het slag werk in het orkest) weer dicht. Achter den aan de gerechtigheid overgeleverd-en ellende laar natuurlijk. Brieven.... dat zijn ook merkwaardige -''neren filmland,. v-iar 70,, vier-nn-twln- •y f n f\V Pf q,/>L plj'y./v-! zou het graag doen, maar mijn hoofdredactie wil het niet nebhen. Laat ik dus alleen maar oonstateeren, dat ze altijd, of een koning, een minister, een telefoonjuffrouw, een wasch- meisje of een hertoging ze schrijft, een sta lenkaart zijn van wat we gewoonlijk „hatne- pooten" noemen. En voorts dat ze altijd verloren worden, en gevonden, plus gelezen, door hen die juist den inhoud niét mochten weten. Vooral de film-held is sterk in het hrieven-laten-slin- geren. Hij is er even slordig mee als met zijn hart en zijn veiligheid; hij is trouwens, onder ons gezegd, een uilskuiken, dat niet uit moest gaan zonder een kindermeisje om op 'm te passen. UIT DEN OMTREK. Wtevtaffen. Mej. A. Dekker—Willegrfjp, gemeente-ver loskundige alhier, heeft hare benoeming als zoodanig naar 's-Graveland- aangenomen. Op ide 1.1. Zaterdag gehouden veulenmarfct waren slechts 2 veulens aangevoerd-. Zij- hie ven echter onverkocht en gingen weer naar huis toe. Het dochtertje van den heer E. M. in de Nieuwstraat -te Hippoiyt/ushoef kreeg 1.1-. Za terdag van het veulen van den heer Jb. M. een schop tegen haar voorhoofd, waardoor een gapende wond ontstond, welke hevig bloedde. Terstond werd geneeskundige hulp van dr. Fiocardt ingeroepen, welke de wond verbond. Later vernamen wij, dat het met het meisje goed gaat. Callantsoog. Aan den Zondag 28 Aug. gehouden wed strijd in het ringsteken op fietsen te Groote Keeten namen 29 personen- deel. De uitslag was: le prijs Jn. Kruit; 2e prijs P. Breed; 3e prijs Jh. Kuiper; 4e prijs Mej. D. v. Scheijen- Zeeman; 5e prijs O. 'Bregman. Gezellig bal in het lokaal van den heer Van Scheijen na. In een Zondagmorgen in het Dorpskoffie- h-uis gehouden bijeenkomst is besloten, met d-e as. kermis geen volksfeesten te -houden, wel een feest voor de schoolkinderen op Dinsdag 6 September, des na-middags. Ver- -sehillende wedstrijden zulen gehouden worden-. Getracht zal worden voor de kermis en voor het kinderfeest een draaimolen hier te krijgen. Anna Panlowna. Onze vroegere plaatsgenoot, d© heer J. van Sluijs, thans hoofd der openbare school te Spierdijk, behaalde de acte Fransch L. O. N.V. Texels Eigen Stoomboot-Ondernoming. Dienstregeling Ingegaan 1 Juni 1921. Op Werkdagen: Vertr. Texel 6 v.m. 11 v.m. 2 45 n.m. ft.15n.rn. Vertr.Helder 9.15v.m.l2.10n.m.4n.m.8.85 n.m. Op Zon- en Feestdagen: Vertrek Texel 6.v.m. ft.15 n.m Vertrek Helder 8.45 v.m. 8.35 n.m. Dienstregeling E.S.Ö.WJL Van Helder alle weekdagen, behalve Dinsdags, 's morgens 7.45. Van Amsterdam alle weekdagen 9.90 Zondags naar Alkmaar 's morgens 8 aar. Van Alkmaar n.m. 6 nar. De nren van vertrek en aankomst xijn sedert 1 Juni 1921 Aankomst ta Amsterdam 6.30 9.11 7.28 9.11 10.27 1.31 12.37 3.24 1.62 alleen Zaterdags 4.42 4.12 Zaterdags en Zondags niet 0.36 4.26 Zondags niet 8.39 7.30 9.44 De trein naar Sohage* (des Donderdags) vertrekt 7.4fl 's morgeus. 6.20 8.30 7.62 9.46 9.15 11.42 12.19 3.11 3.06 6.06 6.07 Zondags niet 8.47 8.56 sneltrein 10.58 Zondags aankomst 11.18 11.15 alleen Zondags 1.03 Vertrek van Helders sneltrein Zondags niet Vertrek van Aankomit ta Amiterdam i Haldart Zondags niet sneltrein) Zondags niet Zondags niet

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6