deerd <yp ongeveer de zelfde manier, en de bemanning werd op dezelfde wijze uit den weg geruimd. ötarkey, die naar Duttedbland werd ge- jonden keerde met kot eind van den oorlog terug m vwWWo toe» ilja ervaringen. OemmunistlieUe notie, Wegens moeilijkheden in de wagonfabriek in Delligsen trachtten de Brunswijksohe mi n istersStelnbrecherAntriok en Oerter be middelend op te treden tusschen de directie en de arbeiders. De besprekingen iwerden echter door de communisten gewelddadig on derbroken. Terwijl de ministers in een res- taurant to Dolligson dineerden, kwam het tot samenscholing-en voor hot restaurant. Minis- ter Oerter, die de menigte wilde kalmeeren werd door stokslagen vrij ernstig gewond. gpoorwegdieven. ENGELAND. Dertig gemeenteraadsleden met gevangenis straf bedreigd. Uit Londen wordt gemeld: Tenzij de som matie wordt opgeschort, gaan 1 September te Poplar dertig raadsleden de gevangenis in, wegens hun weigering tot het heffen van belastingen, welke tegen Kerstmis een be drag van 300.000 pond zullen beloopen. De raad plaatst zich, izooals men weet, op het standpunt, dat de iwerMoosheiduitkeeringen de gemeente hijina 6000 pond per week kos ten, dat de werkLooheid1 een gevolg is van na tionale en internationale oorzaken, weshalve de welgestelde gemeenten dienen bij te dra- ge tot opheffing van kle lasten der arme dis tricten. De raadsleden vertrouwen erop dat hun gevangenzetting terstond gevolg zal worden door een huuihetalingsstaking. Inmiddels hebben sommige gemeenten haar werkelooéheidsuitkeerin gen herzien en ver hoogd. Oamberwell Mingtoh betaalt 8 pond 13 sbiillinig en 0 penoe per week aan een ge zin met zes kinderen; iBermondsey betaalt 88 shilling. Werkehxxzen te Hackney met zes kinderen eischen 91 shilling. Deze uitkeerin- igen zijn vaak hooger dan de loonen, die worden betaald. In d:e „Manchester Guardiann lezen wij, dat Tower Hill Zondag het tooneel was van een demonstratie, die was georganiseerd door de Arbeidersleden van den Gemeente raad van Poplar ter ondersteuning van de houding van dit lichaam. Niet minder dan 4000 personen namen deel aan een optocht, die later werd versterkt door contingenten uit Stepney, Brithnal Green, Shoreditch en andere voorsteden van Londen. In den op- tooht werd eenbanier medegedragen met het opschrift: „De raadsleden van Poplar zijn nog steeds vastbesloten om naar de gevange nis te gaan tot verkrijgen van gelijkmaking van de belastingen voor de arme gemeen ten1" Lansbury hield een rede, waarin hij op wekte tot het weigeren van het betalen van huur en gemeente- en rijksbelasting. Een hongerstaking. 'Sedert Zondag passen twintig gevangenen in het interneeringsfcaimp op Spike Island een hongerstaking toe. Zij eischten dat zij op vrije voeten zouden worden gesteld en toen hun eisch niet werd ingewilligd, weigerden zij verder voedsel tot zich te nemen. De an dere geïnterneerden, in totaal 450, hebben eveneens geëischt onvoorwaardelijk in vrij heid te worden gesteld onder het dreigement, anders een hongerstaking te zullen afkon digen. Duikers naar goud? Door de Admiraliteit uitgezonden duikers tot het bergen van de „Laurentio", die in 1917 voor den monding van Lough Swilly tot zinken werd gebracht, hebben het in het ge borgen goud teruggevonden en tot nog toe voor een waarde van ongeveer itwee millioen pond aterling aan de oppervlakte gebracht. De operaties zullen worden voortgezet half September. Een duiker vergelijkt den toestand van het wrak met een lange straat hooge huizen, die in het imidden zijn ingestort. Het wrak ligt op het diepste punt, waarop duiken nog mo gelijk is. De duikers werken gedurende een kwartier. Er gaat een half uur mee heen, om ze weer aan de oppervlakte te brengen in verband met het (gevaar -van hartverlam ming, waaraan zij bloot staan als gevolg van de plotselinge verandering in den bloeddruk. Elke man kan slechts twee uur per dag „be neden" zjjn. IERLAND. Spoorwegstaking. De employé's van de Great Northern Rail- way in Ierland hebben Dinsdag onverwachts het werk neergelegd, waardoor het spoor wegverkeer in het Noorden van Ierland stil staat. Onlusten te Belfast. Zaterdag in de vroegte is in een huis van een zekere Peter Moane, een arbeider, een bom geworpen, welke de huiskamer volko men vernielde. Van de inwonenden, tien in getal, werd echter niemand gewond. Na de ontploffing zag men een burger in de straat de vlucht nemen. Maandagavond had te Belfast een hevige kloppartij plaats tusschen Unionisten en Sinn Feiners. Er werden vele personen ge dood en gewond. De politie patrouilleerde in pantserauto's door de straten en had te middernacht de orde hersteld. De opstootjes herhaalden zich Dinsdag toen de Sinn Feiners een aanval deden op Unionisten, die naar hun werk gingen. Ook nu vielen tal van Slachtoffers. De strijd te Belfast was van zeer ernstigen aard en bijna even hevig als in de ergste pe rioden eenige maanden geleden. Volgens een der berichten ondernamen ge wapende Orangisten een actie tegen de in hoofdzaak door katholieken bezette distric ten, die op hun beurt naar de wapent gre pen, zoodat er io een ommezien een ver woedde strijd aan de» gang was, die eenige ureo duurde, för werd veel gebruik gemaakt ven bom men en telloozo pogingen werden gedaan om hulzen In brand to steken. Béifast, 81 Aug, Zwaarbewapende Slnn- Feiners vielen hedenmorgen unionistische werklieden der scheepswerven aan, die naar hun werk gingen en door salvo's uiteenge dreven werden. Tegen den middag was de toestand niet verbeterd'. Sinn Feiners en Uni onisten, die zich verschanst hadden op erven achter huizen, beschoten elkaar hevig. De ziekenhuizen zijn vol gewonden. De pers van Belfast eischt het zenden van troepen. De autoriteiten verklaren de 'afwe zigheid van troepen door te verwijzen naar de voorwaarden van den wapenstilstand met De Valera. De strijd, die sedert Maandag met tus- scbenpoozen voortduurde, bereikte heden zijn toppunt doordat gewapenden van beide partijen uren lang meester waren in het cen trum der stad en in het wilde weg door de voornaamste straten schoten met de pantser auto's der politie. De stad verkeert in paniek. Het zakenleven is stopgezet. BRITSCH-INDIE. De opstand. De „Daily Tel" verneemt uit Allahabad dat een algemeene opstand door de Moplah- famatici is uitgeroepen in de thans bedreig de districten en 'groene vlaggen zijn gehe- schen te Pallipoer. Kolonel Humphrey is met een strijdmacht op weg naar Malapuram, het hoofdkwartier der opstandelingen, om den heer Austin te bevrijden, die met dertig man van het Lein- ster regiment en twintig politiemannen tracht de stad te behouden, welke van alle verkeer is afgesneden. Een mobiele colonne, die 26 dezer van Ma- lappoeram terugkeerde, geraakte in gevecht met opstandelingen te Pakkatoer. De Mo- plahs verloren ongeveer vierhonderd man aan doodea Aan Engelsche zijde werden twee man gedood en zes gewond, ook een officier. De correspondent van de „Times" te Bim- ia meldt, dat het district van Malabar niet het eenige gebied is, waarop de Kali-faata- gitators zich in het bizonder toeleggen. In de Vereenigde Provinciën en den Pundjab doet een afschrift van een fetwa (besluit), dat aan de politie en soldaten het parool uit geeft dat het hun godsdienstplicht is, zich uit den dienst der regeering terug te trek ken, volgens het sneeuwbalsysteem de ronde. Een telegram uit Calicut meldt, dat 200 Moplahs het paleis van Nilamboer binnen drongen en daarbij zeventien der inwoners, ook vrouwen en kinderen, om het leven brachten en later het gebouw in brand sta ken. De opstandelingen hebben in dit dis trict ook alle huizen van Hindoes geplun derd. Een bericht uit Bombay erkent nu, dat Sepoys van de Indische politie zoowel als militaire Sepoys een voorname rol hebben gespeeld bij den opstand van de Moplah's. Het is ten deele te wijten' aan het verraad van de Sepoys dat de Moplah's zoo groote hoeveelheden' wapenen en munitie machtig konden worden. Onder de opstandelingen zijn vele mannen, die militair afgericht zijn en deel uitgemaakt hebben van de nu ont bonden Moplah-regimenten. Deze militaire Sepoys (sepoy is de algemeene naam voor een inlandsohen soldaat, die op zijn Eur-o- peesch opgeleid is en hetzelfde woord als spahi, HindOestansch sipahi, inlandsch sol daat) vormen de kern van de strijdmacht der rebellen, die zich het leger van het Chaiifaat noemt. Zij gelooven dat een sterke krijgs macht uit Afganistan hun te hulp komt. Het land van de Moplah's is ook het eerste ge weest, dat zich heeft aangesloten bij de .bewe ging om niet met de overheid samen te wer ken, welke beweging alles wat Engelschman is in den 'ban doet. Het bericht dat de Moplah's de bergen in zijn gevlucht, beteekent alleen, dat zij het terrein van hun krijgsverrichtingen ver plaatst hebben. Er worden sterke Britsdie troepen tegen hen samengetrokken. WEST-HONGARIJE. Men heeft te Londen een omgunstlgen in druk gekregen van de berichten uit West- Hongarlje, die uitwijzen, dat zich monarchis tische benden in de huurt van Oedenlburg ophouden, waar zij trachten, een vreedzame bezetting, door Oostenrijk van het aan dat land door het verdrag van Trlanon toegewe zen ge'bied te verhinderen. De .geallieerde mogendheden 'zullen echter geen inmenging dulden met de uitvoering, van het verdrag, dat zij hebben onderteek-end, en er zullen, zoo noodig, energieke stappen worden gedaan om aan Oostenrijk dit grond gebied te verzekeren, waar het reoht op heeft. De ongunstige indruk, die geschapen is door de gebeurtenissen te Oedenburg, woTdt versterkt door het feit, dat de bladen in her innering brengen, dat een deel van Zuid- Hongarije, dat meer dan twee jaren lang door de Serviërs is bezet geweest, thans, overeen komstig het verdrag, en tengevolge van de vertoogen der geallieerden is ontruimd, een integreerend deel van Hongarije is geworden. Vollgens een telegram uit Weenen aan de „Vossische Zeitung", komen er voortdurend onrustwekkende berichten uit West-Honga- rije. De benden van den beruchten luitenant Hejjas schijnen aldaar aan het werk te zijn. Schneider, secretaris van de Oostenrijksche Christelijk-sociale partij, die zich in West- Hongarije ophield, is te Sint-Margareta door gewapende Hongaarsohe benden gevangen genomen en doodgeschoten. De bekende Oos tenrijksche christelijk sociale afgevaardigde Mataja, die zich in gezelschap van Schneider bevond, kon ternauwernood 'ontsnappen. In christelijk sociale kringen te Weenen heeft dit incident een geweldige verontwaardiging veroorzaakt. De afgevaardigde Pesohei van de Groot-Duitsdhe partij, die met zijn zoon te Oedenburg vertoefde, is aldaar gearres teerd. Hij zal voor een militaire rechtbank worden gedaagd. Te Inzendorf en te Heiligenkreuz in het comitaat Eisenburg is de Oostenrijksdhe gen darmerie door Hongaarsdhe opstandelingen aangevallen. Zes gendarmen werden hierbij zwaar gewond. De gendarmerie van Mogere dorf werd Dinsdagochtend om 4 uur door on geveer 80 opstandelingen, die niet machine geweren en handgranaten waren versohenen overvallen en ontwapend, Aüe vreemdelingen, die ta Oedenburg ver toeven, hebben aich onmiddellijk in de ka zexne moeten aanmelden op gevaat ai te wor den geïnterneerd. Er liggen' 70 officieren en 800 soldaten in de stad. Bovendien zijn een groot aantal studenten uit Boedapest aange komen. Zij zijn door de officieren met ge weren en handgranaten uitgerust. De Oosten rijksche gezanten in de ententelanden heb ben de opdracht gekregen krachtige stappen te d-oen en tegen de gebeurtenissen in West- H-ongarije te protesteeren. Aan de entente- gezanten te Weenen werd bovendien een rap port over de gebeurtenissen in West-Hongai- rije ter hand gesteld. De Oostenrijfcsche sociaal-democratie heeft een' manifest tot de bevolking gericht, waar in zij zegt steeds het recht op zelfbeschikking voor de bevolking van West-Hongarije te hebben geëischt. Ook thans verlangt zij dit nog, al ziet ze in, dat onder het terrorisme der Hongaren elke vrije volksstemming on mogelijk is. De Hongaarsche moordenaars benden moeten eerst het gebied verlaten, daarna zal dit over zijn toekomst kunnen be slissen. POLEN. De spoorwegstaking. De spoorwegstaking in Polen breidt zich uit. Thans wordt ook te Sosnowioe, Dombro- wa, Bendin en Lodz gestaakt. Deze steden zijn, naar men weet, communistische centra. Ook te Warschau zelf liggen talrijke bedrij ven nog steeds stil. De -technische noodhulp regelt gedeeltelijk het tramverkeer, de wa terleiding en de liohtverzorging. Ondertus- schen neemt de duurte toe, zoodat de loon- eischem steeds grooter worden. RUSLAND. Broesllof. „Nova Roeskaja Sjisn" meldt: Generaal Broesilof is met een groep officieren van den generalen staf uit Moskou gevlucht, om in het westen van Siberië een opstand te gen de sovjet-regeering op touw te zetten. De hongersnood. Majoor Biake, een medewerker der „Daily News", is van Londen over Parijs, Praag en Warschau naar de Russische grens bij Barannowitsj gevlogen en heeft daar de el lende der Russische vluchtelingen gezien. Hij had ook gelegenheid een eindweegs de grens .over te gaan, Rusland in, en vertelt eenige aangrijpende staaltjes van de ellende, die hij aanschouwde. Er is een voortdurende stroom van vluch telingen naar de Poolsche grens, deelt hij mede, maar aangezien alleen degenen, die geen onderdak hebben, Rusland mogen ver laten, verbranden tal van boeren hun huis en .huisraad, om maar als dakloozen het land te mogen verlaten. Baranowitsj is het mid delpunt waar die ellendigen, uitgeput en in lompen aankomen. Hun toestand is afschu welijk. Zij zijn vol ongedierten en huidziek ten en de vliegen overdekken hun lichamen. Nooit heeft men zulke .toestanden gezien. Er zijn hutten gemaakt van takken, waarin zij opeen 'liggen. „Ik .bezocht er een, zegt Biake, en de stank, die mij tegensl-oeg, deed imij -terug deinzen, zwermen vliegen kwamen uit de ellendige „ruimte"^ Volwassenen en (kinderen lagen naakt -of in lompen dooreen, sommigen meer geraamten dan m-enschelijke (wezens". „Ik bezocht Pinsk, een der belangrijkste plaatsen van Wit Rusland; ook daar is de toestand erbarmelijk. Niet alleen dat men er honger 'ljjdt, doch in de langdurige oorlogen tusschen Duitschers en Russen, later tus schen Polen en bolsjewieken is er schier al les verwoest. Om de ellende nog te vergroo- ten werden onlangs nog 10.000 menschen- van onderdak beroofd door een geweldigen .brand; de puinhoopen smeulden er nog toen ik er kwam. Van den top van den katheidTaal be keken, scheen de geheel© stad één -kerkhof. De menschen in de naburige districten eter ven als 'vliegen en als niet spoedig hulp komt, zal alles daar uitsterven, Van Pinsk tot Wilna en van Pinsk zuidelijk tot Dndeper, worden /de oude Russische en Duitsche loopgraven thans bewoond door stervende boeren. De ellende daar en in- de vervallen loopgravem- butten 'is afschuwelijk. Ik zag ou-de mannen een soep van gras en water met wat verrotte aardappelen als voedsel' bereiden. Kleeding hebben die menschen -niet meer als straks de winter komt, zullen zij allen dood-vrie zen. Een andere medewerker der „Daily News", de heer Segrue, is thans te Moskou. J.l. Za terdag kon hij draadloos vandaar melden, dat de eerste zending der oommlssie-Hoover spoedig werd verwacht en dat spoedge hulp nog veel zal kunnen reddert Uit de lande- Hlk-e districten houdt de emigratie naar Si berië en Turkestan aan. Kamenef is benoemd tot voorzitter van het comité tot 'bestrijding van den hongersnood. Hij heeft aan de dag blad-oorrespondenten verklaard dat spoe dige hulp der oommissie-Hoover en uit an dere vreemde landen dringend noodzake lijk is en dat het bovendien! hoog noodig is steenkool te krijgen, opdat de treinen spoe dig zullen kunnen gezonden worden naar de hongerlijdende districten. Segrue zegt dat hij den indruk kreeg, dat de lokale trein dienst vrij goed wordt onderhouden en dat nog enkele kleine winkels -open zijn en dat men blijde is dat de regeering althans den particulieren handel weder toelaat. Vele -ont wikkelde menschen verfflaren zich rondweg tegen het communisme, doch zouden in geen geval het oude regeeringsstelsel weder terug wenschen. Het is gevaarlijk een oordeel te wagen over de vraag in hoeverre de bevolking de sovjet-regeering al dan niet goed ge zind is. ROEMENIE. Het is wel eigenaardig, dus schrijft een medewerker -der „Daily Tel'egraph", dat, juist in een tijd nu de Moskou-sovjet de wereld vraagt Rusland uit den' hongersnood te hel pen en Tjietsjerin aan de regeering te Boe karest toestemming gevraagd heeft een com missie te mogen zenden om Roemeen-sch graan te kpopen. de commissaris voor buiten- landsche zaken Roemenië met een Russischen inval bedreigt. Hij beweert dat de staf van den oud-president der Oekrajiene, Petluca, nu op Bess-Arabfschen grond is en te Bendes met 400 man oavalerie een aanval op Odessa voorbereidt, zoodat (bolsjewistische troepen genoodzaakt zullen kunnen worden1 om de Oekra. eners over de Roemeensche grens te vervolgen; Hierop heeft de Roemeensche regeering geantwoord, dat de Bondoa^gosdlilwlanls dwaasheid ia, maar dat bolsjewistische ben den telkens gepoogd helbben Roemenië bin nen te dringen en dat Roemenië alles had te d-oen om zijn territoir te beschermen. De Roe meensdie regeering wil vriendschappelijke •relaties met haar Russische buren onderhou den en is bereid een Russische commissie te ontvangen, doch de aankoop -van graan kan slechts geschieden door bemiddeling van door de Roemeensche regeering aangewezen personen, omdat Roemenië ook contracten tot graanlevering aan andere landen, o. a. Frankrijk, heeft. Het schijnt, dat Tjietsjerin een paar dagen geleden zijn bedreiging heeft herhaald en de eenige verklaring van het feit is, dat T-rotsky's legers in Zuid-Rusland begeerige blikken werpen op de -rijke graanvelden aan de Donau. PALESTINA. De Palestinonslsche Constitutie. „Palestine" het orgaan van het „Britisch Palestina Committee" schrijft, dat in Palesti na een regeering zooals die der Kroon-kolo- nies zal worden ingesteld, van het type, dat in Hong-Kong en eenige van de West-In dische eilanden bestaat. Dat beteekent: een uitvoerende raad van uitsluitend regeerings- vertegenwoordigers. Daaromtrent staat een wetgevende of adviseeren'de raad, gedeelte lijk van gekozen, gedeeltelijk van benoemde leden. Deze zullen dertig in getal zijn, waar van volgens het schema der andere kroon kolonies 16 benoemd zullen worden. De wet geving van dezen raad zal de goedkeuring van den uitvoerenden raad noodig hebben om kracht van wet -te verkrijgen. Waar schijnlijk zullen zekere onderwerpen, en wel die, welke in verband staan tot de Balfour Verklaring, buiten de bevoegdheid van den wetgevenden raad vallen. VEREENIGDE STATEN. Het aantal veroordeelingen tot gevange nisstraf wegens dronkenschap te Washing ton is in de laatste twaalf maanden, die 30 Jirni eindigden, met 34 percent toegenomen, aldus vermeldt het verslag van den gouver neur der Kapito-olsgevanigenis. De -verklaring van deze toeneming der dronkenschap -word-t gezocht in den aard der dranken-, waaraan de liefhebbers zich overgeven bij gemis aan de gewone alcoholhoudend© 'dranken. Haair- drankjes, kruidenaftreksels, parfums, medi cijnen- en giftige boomalcohol, worden in groote hoeveelheden gebruikt als plaatsver vangers. Het verslag voegt hieraan .toe, dat de burgers „ook middelen hebben gevonden om handel te drijven in verkoopbare naboot singen van de oude dranken, die dikwijls bijna tweemaal zooveel alcohol bevatten als de oorspronkelijke dratnken." Een vreemd geval. Uit Toronto meldt men aan de „Times" dat in den ochtend van Vrijdag aan boord van het stoomschip „Maskinonge", te Que- >ev, schoten werden gehoord en toen de po- itie aan boord kwam om te zien wat er ge beurd was, zij 3 Ghïneezen dood gevonden met revolverschoten in hun rug en drie an deren zwaar gewond, van wie één later nog overleed. Wapens weiden niet ontdekt en de overlevende Ohineezen weigeren, licht op deze gebeurtenis te werpen. De onlusten ln West-VIrglnla. Charleston, (West-Virgania,) 81 Aug. Go- meld wordt, dat een groot gevecht wordt ver wacht in de nabijheid van Blair (district Lo- gan) tusschen 8000 mijnwerkers en een af- deeling politie en vrijwilligers uit de burge rij. Naar verluidt hebben de mijnwerkers na bij Blair een kamp opgeslagen, niet ver van de plaats, waar een .groot aantal .politieman nen en vrijwilligers, onder de bevelen van sheriff Ohafin uit Logan County zijn sa mengetrokken, ten -einde te beletten, dat de mijnwerkers Logan County zullen binnen trekken. Een Canadeesch schip vergaan. Vier sohepen zijn uitgevaren om den Stil len Oceaan over een groote uitgestrektheid af te zoeken naar de overlevenden van een Oanadeesohe vrachtboot, welke sedert Don derdag j.L op geheimzinnige wijze la ver- dweonen. Drijfhout en gebroken masten wijzen de plaats aan, waar het Oanadeesohe schip, de „Ganadian-Imperter" is vergaan. Volgens berichten, welke de Marine-Exchange heeft ontvangen van de sohepen, de ter hulp zijn gesneld, is het schip 300 mijlen ten Westen van Eureka gezonken. Het schip was oud en niet zeer zeewaardig. Donderdag j.l. werd op die plaats door het Canadeesche s.s. „Cor- dova" in 'n hopeloozen toestand aangetroffen, doch de gezagvoerder sloeg de door dit schip aangeboden hulp af. Bij den ramp zijn naar men vreest 40 men schen omgekamen. Uit de Slng-Sing-gerangenls. D-e bekende Smg-Sing-gevangenas de strafgevangenis van den staat New-Y-ork is nu al voor de vierde maal bestolen door. gevangenen. Het personeel van den directeur bestaat n.1. fliet uit gewone burgers, maar wordt gerecruteerd uit gevangenon, die zich goed gedragen en zich weer eenig vertrou wen hebben weten te verwerven. Dit systeem heeft misschien voordeelen, doch ook enkele zeer tastbare (bezwaren. Zoo schijnen thans in Sing-SLng met de boekhouding van den directeur een aantal wegens vervalsching van de boeken veroordeelde kantoorbedien den te zijn belast geweest. Zij maakten van de gelegenheid en van het hun geschonken vertrouwen gebruik en vervaardigden chè- ques met de nagebootste handteekening van den directeur. Zij wisten die ohèques door medeplichtigen buiten de gevangenis geïn casseerd te krijgen. De gevangenis-admind- stratie is voor $60.000 opgelicht, maar de daders zijn -bekend en zitten thans in de cel en niet langer op de stoelen der vertrouwde klerken, LUCHTVAART. De R 88. Maandagmiddag heeft imen eindelijk het voorste gedeelte van het wrak van de ,41. 88" te Huil kunnen pphtiidhen, Men zag dadelijk een aantal lijken fa een dooreengewarde massa. Het tweede lijk, dat men vond, was dat van oommodore Maïtland, den ohef van het luchtwezen. Zijn lijk iaig in het oontroleer- schuitje en zijn hand was aan een controle koord. (De lichters van de ,Jt. 88" hebben het voor naamste gedeelte van hun werk bereikt, door de voorste helft van het verongelukte lucht schip boven water te krijgen. Dit deel is reeds eerder gelicht, maar zonk weer voor men het boven water vast kon maken. Gisternamiddag hielden de kranen het bo ven en de -geweldige massa werd opgehe- schen'. Verscheidene lijken werden gezien tusschen de verwarde massa en het tweede gedeelte. Vrij gemaakt werd, het lijk van air commodore Maitland, de Engelsche comman dant van het luchtschip. Het lichaam werd in de middelste stuurkamer gevonden, met de hand nog aan een stuurkoord. Een Amerlkaansch luchtschip vernield Reuter meldt uit New-York, dat het be stuurbare luchtsohip D6, het grootste van de Amerikaansche luchtvloot, te Rookaway Station ten gevolge van benzine-ontploffing vernield is. SPORT. VoetbaL Z.F.C.—t Goed 0-2. Te (Maagdenlburg is dezer dagen een groote; goed georganiseerde ibond van spoorweg- rooVers ontdekt en onschadelijk gemaakt, die de spoorwegkas reeds voor vele millioenen schade heeft bezorgd. Drie-en-veertig leden van dezen bond, onder wie spoorwegarbei ders, zakenlieden en hotelhouders^ alsmede eenig© Berlijnsche smokkelaars, zijn reeds aan de politie bekend. Zelfs een politie-amb- tenaar maakte deel van dezen bond uit. Twin tig personen bevinden zich reeds in hech tenis en er worden nog meer arrestaties ver wacht. De dieven hielden zich in hoofdzaak bezig met het rooven van ijlgoederen gedu rende de reis. Èen bedreiging van Tjietsjerin. Toeneming van dronkenschap te Washington. H.R.C.-nieuws. H.R.O. zal aan de &.a. competitie rm den N-H. V. B. mot maar lieist zes elftallen deelnomen. Dat setuifft "wol van bijzondere £roei van deze nog jeugdige vereeniging. Behalve een flink aan tal leden eni donateur» trekt H.R.C. als meer en meer belangstelling en. haar wedstrijden' worden dian ook druk .bezocht, wa/t er mot da a.». bonds wedstrijden niet -op zal verminderen. De succesvolle verrichtigen door deze vereeni ging in nog zoo'n kort tijdsbestek behaald, heb ben de publieke belangstelling verplaatst. Een verschijnsel wat niet eenig in zijn soort is, maar algemeen in de sportwereld valt te comstateerea. Momeniteal is H.R.C. stork favoriet bij bet voet bal lievende publiek; dat valt niet te ontkennen. Na deaa -beschouwing thans bet volgende: Het le elftal komt weer in do le klasse uit. Het vorig seizoen werd geëindigd al» no. 3; du» een bemoedigend resultaaat. Was het begin een tegenvaller, later werd dat beter en de laatst» 6 matches bleef de club ongeslagen. Men bad da goedo vorm te pakken, maar het kampioenschap kon niet meer behaald worden, omdat Assendelft en Meervogels een te grooten voorsprong hadden. De xoodhemden zullen er echter nu alles op zetten de begeerde plaats te bereiken en we ach ten hen daartoe wel in staat ook. Het huidigs team ziet er aardig uit en heeft ons volle ver trouwen. Er is veel geoefend en bovendien kan men sterker uitkomen ook, daar Tiessen en Prins thans gerechtigd zijn om voor H.B.G. uit ts komen. Het volledige le elftal zal aldus tütkarasni Bakker Augustijn Terburg Brizoo Tiessen Hoenderdos Smit Diedenhoven Heldor Prins Lutlt Het 2e elftal zal het weer in de 2a klasse pro- beeren. Do reserves hebben ,'het vorig seizoen geen schitterend- figuur geslagen. Er werden 8 punten uit 14 wedistrijden behaald. Dit had beter gek-end, wanneer sommige spel-ers hun plichten beter -hadden nagekomen; óók op ultwedstrijdes hooren allen present ta zijn en geen moet er zon der noodzaak achter 'blijven. En dit ia juist wal eens voorgekomen. De reserves zullen als volgt uitkomen: Doel: Veldhuizen: achter: Buit en Beijer; midden: D. van Willigen, Brinksma en Baas; voor: v. Rijswijk, Valkenburg, J. van Willigen, A. v. d. Wal en Clowting. De andere 4 eftallen zullen in da afd. Heldor uitkomen. Naar we hoorden zal dezo afdeeling gezien de groote deelnomd-ng gesplitst worden, wat ook beter Is. Gelijkwaardige krachten als Batavier, Avia en Texel hooren bi; elkaar, maar met clubs tegenover zich als b.v. H.R.O. VI, la geen verhouding. Ieder in zijn eigen milieu. We zijn hiermede aan het eind van onze medio- deelingen en roepen alle H.R.G.-elftallen een »uo- cesvol seizoen toe. Eindstrijd om den Zilveren Molen. SpartaanSchoten 70. Onder groote belangstelling hadden deze wed strijden, gespeeld op het Z-F.C.-terrein, plaats. Spartaan, dat geheel volledig was, was enorm op dreef, zoodat Schoten niet vee! inbrengen kon. hoewel zij tot rust kranig stand hielden, voor namelijk door het puike werk van hun keeper Meen-horst (1—0)Het gerucht dat de Ajax-speler en intenatl-onaal De Natrl» voor Spartaan zo,u uit komen is bewaarheid, want -hij was in elftal aan wezig en maakte 2 goal». Doot deze groota overwinning werden de Amsterdammer» winnaar van den Zilveren Molen, De venlleiensromd® Z.F.O.—.'t Gooi bracht een 2—0 zege voor da Hilversummers, Bij Z.F.Q, werd' de linksbuiten- plaat» bezet door de ax-Spartaam-speler Ooleitt». Eindstrijd Bekerwsdstrijden K.F.O, Da volladige uitslag dezer wedstrlldan is: 1» pr. en zilveren w Lu el-beker K.F.O.8# Vt. gr. verg, zllv, med. E.V.O.; 3o pr. gr. ssllv. wed. Aeeendelft Zeemacht—Werf-XI 2—0, Gietermiddag speelde op het Ankerpark-terreln het Zeemacht-team togen oen werf-elftal: ook nu wisten do marino-anensicihen te zegevieren, hunne meerderheid in hot veld wisten zo minimaal met 2—0 uit to drukken. De wedstrijd stond- op laag peil: spanning ont brak geheel en al en- alleen do ind-ividiueel-e pres taties van Dito en Hoenderdos ter eenre en dia van. Breeuwer. Looijemga en Claudliua ter andere zijde verdienen venmelding. Breeuwer zorgde voor de overwinning; hau mij echter de steun van zijn partners Geudeker en Horning gehad, don zou zijn spel beter tot zijn recht gekomen zijn. Nu moest hij het te veel al- een doen en.... hij -had Dito voof zich. D® Heldor-spil speelde uitmuntend en was overal te Vinden, waar gevaar was. Hoenderdos stond -hem goed ter zijde. De voorhoede van de wervers was feen doelpunt waard; noch Verhagen, noch v. .ijiswijk waren tot iets goeds in staat. Ook da Z.-voorhoede maakte geen groo-tsche indruk; al leen waren ze doortastender voor doel. Toen de le helft een half uur oud was, slaagde Breeuwer er eindelijk in een zijner kogels te zi-en do el-tref- fen. Een penalty schoot hij recht op Hoff aan. zoodat deze kon wegwerken. Met 10 hraJc da rust aan. Even voor einde -wist Z. d» voorsprong te ver- grooten, maar feitelijk was het reeds tijd, daar Kort do 2e 'helft 5 min. te lang heeft doen spelen en juist ln die periode werd de 2e goal gemaakt. Z. is steeds sterker geweest en verdiende daar om de zege; waren ze volledig geweest, dan had de uitslag ons wellicht andere cijfers te zien gegeven. Was dit het sterkste Werf-elftal? Julianadorper Voetbal ClubHcldersche eomb. Zondag speelde onze Ju-lianadorper Voetbal Club, voortaan genoemd J. F. O., een vriendschap pelijk enwedstrijd tegen een combinatie voetbal lers uit den Helder. In aanmerking nemende dat J.F.O. voor de tweede maai tegen een andere club speelde, mogen we niets andere zeggen als dat f. F. C. zich goed heeft gehouden- Eenige leden speelden zeer goed, anderen daarentegen speelden nog te veel voor zich zeiven. Het goede samenspel zit er nog niet te -best in. Doch vol houden en flink oefenen is Mer de zaak J.F.C. s. Neg dient vermeld te worden dat de heer 6. Biersteker geheel belangloos een terrein aan de club heeft afgestaan. De wedstriid eindigde in het voordeel der Helderechen en wel met 2—0.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2