HELDERSCHE COURANT S. COLTOF, Kanaalweg n. Casino, S. COLTOF, Kanaalweg n. Casino, Tweede Blad. VAN ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. Dank zij de welwillendheid van het Heldersche publiek, heeft de verkoop van -bloempjes op 31 Augustus voor het Sanato riumfonds der O.Off. Ver. ,yOnji Belang" 490.85 opgebracht. Luth. Jong. Vier. „Een Is Uw Meester". Maandag 5 September zal het 80 jaar ge leden zijn dat deze vereenlglng werd opge richt. Zij zal dan ook dit feit niet geheel on opgemerkt laten voorbijgaan, maar in intie- rnien kring en ook in het openbaar feestelijk herdenken. Hedenavond 8 uur zal er in een der zalen van de Luth. kerk een bidstond worden ge houden. Morgenavond is er een openbare herdenkingsvergadering in het kerkgebouw waar als feestredenaar hoopt op te treden Ds. K. H. Wallien, eere-voorzitter der vereeni- ging. De verschillende gasten, die dit feest zullen bijwonen1, gaan Maandag, behoudens toestemming der autoriteiten, een bezoek brengen aan het vliegkamp de Kooij, terwijl Maandagavond tot slot een Luthersohe fami lie-avond zal worden gehouden in het Ghr. Militair Tehuis aan den Kanaalweg. De toe gang tot de openbare vergadering op Zon dagavond aanvang half acht is geheel vrij. Toegang tot de familie-avond op Maan dag alleen op vertoon van toegangsbewijs. „Lach er maar om." Over Henri ter Hali's revue „Lach er miaar om", welke van Maandag tot en met Woens dagavond in „Casino" wordt opgevoerd, schreef de Gooische Courant: Avond aan avond trekt de Revue van Ter Hall's gezelschap „Lach er maar om" een vollen Schouwburg. En het publiek ls, blij kens het hartelijk applaus, dat allen uitvoe renden, maar bovenal Buzia en Nieuwen- hulzen ten deel valt, zeer voldaan. Dat applaus ls ten volle verdiend, èn om de wijze van uitvoering, zang en dans ön om de schitterende costumes. Het „Dagblad van Gouda" deelde eenmaal mede: Naar wij vernemen waren hedenmorgen om half tien alle plaatsen in den Nieuwen Schouwburg voor de voorstelling van heden avond al uitverkocht. Wel een bewijs hoe Ter Hall's werk hier genoten wordt. Zij, die da revue nog willen zien, zullen goed doen, toeh tijdig van plaatsbewijzen te voorzien. Boksen, Volgens advertentie in het nummer van a.s. Zaterdag zullen op Zaterdag 10 Sept. a.s. in het „Gasino"-gebouw, alhier, groote internationale bokswedstrijden plaats heb ben, welke uitgaan van de Haagsche boks- sombinatie. Hieraan zal o. a. worden deelgenomen door die bekende bokser J. L. van den Neut en de negerboikser Wilson Forflop. Verder zal een strijd plaats hebben tussdhen Van Dijk, Rot terdam, en Omer, België, terwijl er nog ver schillende Haagsche, Rotterdamische en Am- sterdamsche amateurs op zullen treden. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de in het nummer van Zaterdag voorkomende advertentie. BINNENLAND. Invoer van ansjovis ln Duitschland. De Commissie van Actie, bestaande uit 5 leden, die in gezelschap van den directeur der Ansjovis-Verkoop Vereent naar Berlijn sou vertrekken, zal hoogstwaarschijnlijk niet naar Duitschland gaan; het betrokken Dep. te Berlijn heeft tegenover den Invoer uit Ne derland reeds gewijzigde bepalingen vastge steld ln dien zin dat: le. Vóór 1 September; op ruimer schaal de invoer toegestaan zal worden, gezien de frauduleuze afgifte uit het Rijngebied naar het overige Duitschland (onbezet igebied); 2e. NA 1 September; de tot heden geldende regeling wordt Ingetrokken, waardoor voor bona-flde HolL handelaars vrije invoer zal ontstaan, al wordt naar den vorm de geheele vrije handel nog niet hersteld. De Heil. ex porteurs mióeten er echter, tengenoege der Duitsohe autoriteiten aantoonen, hoelang zij ln deze branche handelden, de deugdelijkheid van het product en wie hunne oude afnemers in Duitschland waren. Onderzeeboot K 4. Donderdagmorgen zou de onderzeeboot K 4 van Vlisslngen naar Indië vertrekken, on der commando van luit. ter zee der le kla3se Maurits. Het schip kreeg een tros in de schroef, zoodat eerst gedoken moest worden. De duiker-bootsman Daane werd daarbij aan een voet vrij ernstig verwond. Nadat overste Rendorp, commandant van den marinestaf te Middelburg, overste Schreu der, commandant van het maohine-personeel, en de burgemeester van Vlisslngen aan boord afscheid hadden genomen, verliet de K 4 kwart voor twaalf de haven, onder mu ziek en zang. De boot zou echter nog in de haven van Vlissingen terugkeeren om ver der haaar schroef te laten herstellen en om dat de gewonde bootasm'an moest worden ver vangen door een1 collega van hier. Mails voor de K. IV. Tot en met 24 Sept e.k. zullen met den trein van 6.18 a. en daarna met den trein van 4.58 a. van Amsterdam naar Antwerpen brievenmalen worden verzonden aan Hr. Ma. onderzeeboot „K. IV."; 8, 5, 7 en 9 Sept. naar Sevilla, 12, 14, 16 en 19 Sept. naar Tunis, 22, 24 en 29 Sept. naar Alexandrië, 1 Och naar Port Sald, 6 Oct. naar Suez, 13 Oct. naar Aden, 15 en 122 Oct. naar Colombo. De brieven en andere stukken behooren voor toen te zijn van twee elkander snijdende lij nen over het geheele adres, loopende van eenen hoek naar den anderen. Onderzeeboot K IL De onderzeeboot K II, in aanbouw aan de fabriek van de maatschappij „Fijenoord" te Rotterdam en bestemd voor den dienst in Oost-Indië, wordt primo October aldaar in dienst gesteld. Het 'bevel zal worden opge dragen aan den luitenant ter zee le kL L. A. O. M. Doorman. De Nederlandsche vlag te Chemnltz Ingehaald. (De Berljjnsche berichtgever van het ,Hbl." meldt: Bij de demonstratie voor de republiek en tegen de reactie te Chemnitz heeft zich een pijnlijk incident voorgedaan. Naar aanleiding van den verjaardag van Koningin Wilhelmina had het Nederlandsche consulaat de rood-wlt-blauwe vlag uitgesto ken. Deze werd door de betoogers voor een reactionnair symbool aangezien. Zij drongen daarom het consulaat binnen en eischten, dat de vlag onmiddellijk zou worden ingehaald. Met het oog op de dreigende houding der menigte gaf de consul toe en haalde de vlag in. Dat dit incident voor CDuitsohlaind, juist tegenover Nederland zeer pijnlijk is, (behoeft niet te worden gezegd. Men veronderstelt, dat het een diplomatiek naspel zal hefoben. Nieuws prljsverhooging van de melk. Hermes" de Vereenlging van Amsterdam- sche Melkinrichtingen verzoekt het H'bl. plaatsing van het volgende: Door de snel stijgende prijzen van kaas, boter, gecondenseerde melk en melkpoeder stijgt ook in versneld tempo de inkoopprijs van de consumptiemelk. Daarvan is het ge volg, dat ook de verkoopsprijs aan 't publiek, de z.g. straatprijs, wederom met 1 cent moet worden verhoogd. Dat ls de tweede prijsver- hooging in acht dagen. Omdat 't buitenland bijzonder hooge prij zen voor de zuivelproducten betaalt, koopen de kaasfabrieken en de z.g. oondensfabrieken de melk op tegen hooge prijs. Melk, die an ders voor de consumptie in de groote steden wordt gebruikt, wordt nu door genoemde fa brieken weggekocht, en tot exportartikelen verwerkt. Willen de melkinrichtingen en ook de slijters nu toch voldoende melk voor hun klanten hebben, dan moeten zij die betalen met dezelfde hooge prijzen, die de fabrieken bieden. Het zljh dus de exportfabrleken, die den melkprijs opjagen. Verwacht kan dan ook worden, dat spoedig een nieuwe veihooging van den straatprijs zal worden aangekondigd. Bet hoogtepunt zal niet zoo gauw zijn bereikt, want de ex- portfabrieken maken goede zaken en blijven tegen de melkinrichtingen en slijters opbieden. Het publiek legt het loodje. Alleen beperking van den uitvoer van zui velproducten, waardóór voldoende consump tiemelk voor het binnenland 'beschikbaar blijft, kan de prijsopdrijving door de export- fabrieken tot staan brengen. De Nederlandsche Melkindustrleele Ver eenlging heeft den Minister van Landbouw enz. telegrafisch verzocht, gezien het toe nemende tekort aan consumptiemelk in de groote steden en den steeds stijgenden melk prijs, 'die maatregelen te nemen, die een goede consumptie melkvoorziening in de naaste toekomst en in den aanstaanden win ter kunnen waarborgen. Arbeidswet en harlngvlucherlj. Het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders komt in een adres aan den minister van arbeid op tegen het verzoek van het hoofdbestuur der Ree- ders-Vereenlging voor de Nederlandsohe Haringvisscherij om ontheffing van som mige bepalingen van de Arbeidswet voor het haringvisscherijbedrijf en de daarmede veibonden bedrijven. Het schrijft onder meer, dat de omvang van het visscherijbedrijf geen enkele afwij king van de bepalingen der Arbeidswet 1919 wettigt, en dat zelfs de arbeiders, die voor het bedryf beschikbaar zijn, niet regelmatig werk kunnen vinden. Verder, dat het onjuist is, dat het Neder landsche haringvisscherijbedrijf de concur rentie tegen het buitenland niet kan volhou den wegens de bestaande voorschriften om trent de arbeidstijden. „Niet dat in Enge land, Schotland, Noorwegen en Duitschland mildere bepalingen omtrent de arbeidstijden gelden ls de oorzaak; deze is te vinden in het feit, dat de werkgevers in genoemde landen, zij het met rijks-subsidie, hun bedrijf een betere stabiliteit hebben weten te ver sohaffen, dan waartoe de werkgevers in ons land in staat bleken. Voor zoover de Ree- dersvereeniging hiertegenover zou wen- schen op te merken, dat het aan steun van regeerlngswege ln ons land ontbroken, aar zelen ondergeteekenden niet er op te wij zen, dat de voorzichtigheid der regeering in dit opzicht voor een belangrijk deel werd veroorzaakt door de ofireële wijze, waarop een aantal readers-handelaren soms van hun positie hebben misbruik gemaakt." Het komt het hoofdbestuur van den Bond van Transportarbeiders voor, dat er voor in williging van een verzoek, als door de Ree- dersvereeniging voor de Nederlandsche ha ringvisscherij gedaan, geen énkele voldoen de reden aanwezig is, en het geeft den mi nister ernstig in overweging, de tot nu toe meermalen op grond van 'art. 28 der Arbeids wet 1919 verstrekte overwerkvergunning niet meer te verleenen. Deze overwerkvergun ning werd volgens adressant in verreweg de meerderheid der 'gevallen niet gevraagd om de situatie, waarin het bedrijf verkeert, maar uitsluitend ter versterking van den schijn, dat het bedrijf zonder ongebreidelde arbeids tijden niet zou kunnen worden gehandhaafd. Blokzegels voor de invaliditeitswet Men meldt aan de „N. Rott. Crt.", dat tegen 1 November bij de Raden van Arbeid en de postkantoren iblofczegeis voor de Invalidi teitswet verkrijgbaar zullen worden gesteld, van 15 verschillende waarden en kleuren, voor de vijf loonklassen en voor den duur van 4, 9 en 13 weken. In een algemeenen maatregel van bestuur zal worden 'bepaald, welke werkgevers, met afwijking van het in art. 199 van de Invalidi teitswet bepaalde, bevoegd zijn, van deze zegels gebruik -te maken; tevens zal daarin worden geregeld, welke waarborg door deze werkgevers bij gebruik van de blokzegels zal moeten worden gesteld. Ingezonden mededeellng. Groote keuze Groote keuze L#a vu w Gummi Mantels neercii" Gummi Jassen Waterproof Mantels Waterproof Jassen Gabardine Mantels Gabardine Jassen. Cêpes. Engeland en Doorn. Naar aanleiding van het bericht van een Londensch dagblad, als zoude de Britsche regeering met kracht aan de Nederlandsche regeering haar meening hebben kenbaar ge maakt omtrent het telegram van den ex- keizer, verneemt Reuter, dat een dergelijke stap niet is gedaan en er ook het voornemen toe niet heeft bestaan. In gezaghebbende kringen wordt de ex-keizer niet langer be schouwd als een politieks factor van betee- kenis. Invaliditeitswet en Ouderdomswet. Naar aanleiding van het verslag over de wetsontwerpen houdende .wijziging der In validiteitswet en wijziging der Ouderdoms wet 1919 hebben de ministers van arbeid', van financiën en van justitie een nota ingezon den, waarin zij erkennen, dat het achteraf bezien beter ware geweest, indien zij de thans voorgestelde verhooging van d« loon- en in- komstengrens van f 2000 tot 8000 reeds aanstonds hadden losgemaakt van hun ver dere eventueele wetsvoorstellen in verband met de aanneming der in het verslag bedoel de motie. Aanvankelijk kwam het hun echter juister voor om in één wetsontwerp ale wij zigingen samen te vatten, welke in de Inva liditeitswet zouden worden gewijzigd. De aanzienlijke verhooging der staatsbijdrage, bedoeld in art. 20 der Invaliditeitswet, welke bij een niet al te onbeteekenende wijziging der loonklassen en der premiën noodzakelijk bleek, gevolgd (bij den zorgelijken toestand Van 's rijks schatkist, leidde echter tot uiter aard tijdroovend overleg tusschen den minis ter van arbeid en den ambtsvoorganger van den minister van financiën. Dit overleg bleek echter de zaak veel lan ger op te houden dan aanvankelijk gemeend werd. Toen dit duidelijk was geworden, werd be sloten tot het doen van voorstellen, betreffen de een aantal punten, ten aanzien waarvan nadere regeling het meeat drong. Hoewei een spoediger voorziening onge twijfeld meer in het belahg der betrokken groepen van arbeiders zou zijn geweest, wij zen de ministers er echter op, dat, voor zoover nadeel is geleden door arbeiders en de be trekkingen van arbeiders, die de verzekering hebben laten vervallen, toen zij ƒ2000 en meer per jaar gingen verdienen, dat nadeel toch goeddeels aan die arbeiders zelf moet worden geweten. Van ernstige mannen, met hart voor de belangen van hun gezinnen, die 40 en meer verdienen, mag worden verwacht, dat zij zich een tijdelijke opoffering van 60 cents per week, zij hadden zelfs kunnen volstaan met de betaling van 25 cents per week, willen ge troosten. De ministers betreuren het dam ook, dat de leden, ten deze in het verslag aan het woord, door hun verwijt aan de regeering over een naar hun inzien te langzame werk wijze, stellig tegen hun bedoeling in het hunne hebben bijgedragen om het bewustzijn van verantwoordelijkheid voor de 'belangen van hun gezin bij die arbeiders zeker niet te versterken. De voorgestelde uitbreiding van de loon grens van 2000 tot f 8000 houdt verband met de sedert de totstandkoming der Invali diteitswet ingetreden stijging der loonen en heeft dan ook geen andere strekking dan te voorkomen, dat arbeiders, die naar de bedoe ling van den wetgever verplicht verzekerd béhooren te zijn, buiten de verzekering val len. Een loon van f 2000 in 1918 beteekent zeggen de ministers stellig niet minder dan thans een loon van ƒ8000, zoodat het thans Ingediende voorstel om ln het over gangstijdperk nog in de verzekering op te nemen arbeiders, die meer dan 2000, doch minder dan 8000 per jaar verdienen, en voorts de bevoegdheid om de verzekering op grond van het verdienen van een bepaald loon te doen vervallen, te binden aan een grens van 8000, geacht kan worden geheel ln de lijn te liggen van den wetgever van 1912, toen deze vorenbedoelde grenzen naar boven op 2000 vaststelde. Door de voorge stelde verhooging van de loongrens wordt derhalve de grondslag der Invaliditeitswet niet aangetast, veeleer hersteld. De ministers kunnen voorts niet toegeven, dat deze verhooging tot ongewenschte gevol gen zal leiden. Theoretisch zoo gaat de nota voort zou zeker te verdedigen zijn eene bepaling, dat verzekerde arbeiders, wier loon 2000 te boven gaat, in de premie hébben bij te dra gen, maar de ministers betwijfelen het prac- tische nut van zoodanige regeling, aangezien immers de wettelijke regeling nopens de be taling der premie geenszins beslissend is voor de vraag wie, werkgever of arbeider, feitelijk den last der premiebetaling zal dragen. In dit verband wordt nog medegedeeld, dat blijkens ingewonnen wiskunstige voorlich ting de voorgestelde verhooging der loon grenzen geen verhooging der staatsbijdrage aan bet invaliditeitsfonds noodig maakt. Op de in het verslag gestelde vraag, of het wel noodzakelijk zal zijn het premiebedrag voor loontrekkenden met inkomsten tusschen 2000 en 3000 belangrijk te verhoogen, mee- nen de ministers, als vallende buiten het ka der van het onderhavige ontwerp, thans niet te moeten ingaan. Met het oog op de beperkte strekking van dit ontwerp is daarin evenmin een verbooging van de loongrens, als in de artikelen, 4 en volgende bedoeld, op haar plaats. De regeering is zich voorts bijzonder be wust van het belang van de verzekerden, in het bijzonder van de verzekerden, die den 65-jarigen leeftijd .beginnen te naderen, bij de toepasbaarheid van artikel 193 der Invar •liditeitswet. Bij afzonderlijke nota van wijzigingen in zake het wetsontwerp Wijziging der Invali diteitswet worden verder nog het eerste lid van art. 373 der Invaliditeitswet de woorden „het eerste jaar na het in werking treden van artikel 81" vervangen door de woorden: „voor 1 Juli 1922". Het derde lid vah dit artikel vervalt. Wat betreft het wetsontwerp tot wijziging der Ouderdomswet kunnen de ministers me- dedeelen, dat een1 wijziging der Ouderdoms wet 1919 in voorbereiding is, waarbij voorge steld zal worden de inkomensgrens uit arti kel 10 te doen vervallen. De uitdrukking „op leggen van den aanslag" heeft tot nog toe geen aanleiding tot moeilijkheden gegeven. Het ligt verder dn de bedoeling om bij de in voorbereiding zijnde wijziging der Ouder domswet 1919 de leeftijdsgrens uit artikel 10 te doen vervallen. De ramp te Mlerlo. Gisteren kwam ds raad der gemeente Mierlo bijeen en nam na breedvoerige dis cussie het besluit om met het oog op de ramp die het dorp eenige dagen 'geleden teisterde dit jaar de kermis niet te doen plaats hebben1. Ook werd 500 aan bet steun comité voor de slachtoffers gevoteerd. Ver der werd heSIoten een tijdelijke leening uit te schrijven tot een maximumbedrag van 150.000. BUITENLAND. DE VOLKENBOND. De secretaris-generaal deelde den leden van den Raad mede, dat op 1 Sept. 1921 41 staten het protocol van het Permanente Hof van Intern. Justitie hadden geteekend. Nu de instelling van het Hof verzekerd is, kan de verkiezing der rechters plaats hebber, in de eerstvolgende zitting der Vergadering. 38 Nationale groepen hébben oandidatenlijs- ten ingediend voor de verkiezing van rech ters 'bij het Hof. Op voorstel van Balfour bepaalde de Raad Vrijdagmorgen, dat aan de Vergadering zal worden verzocht zich' uit te spreken zoowel omtrent de schending der Albaneesehe grens a^s de vaststelling daarvan. Medegedeeld werd, dat de door de ambas sadeursconferentie benoemde oommissie tot overeenstemming is gekomen omtrent de grens van het Albaneescihe gebied. Er schijnt dus thans geen aanleiding te bestaan om het onderzoek dezer quaestie voort te zetten. De beslissing der commissie wettigt (ie veron derstelling, dat de definitieve vaststelling der grenzen van Albanië zal worden medege deeld, zoodra de ambassadeursoonferentie bij eenkomt. ENGELAND. Het gemeentebestuur van Poplar. Londen1, 2 September. Een merkwaardige toestand is ontstaan in de Londensche ge meente Poplar, waar de gemeenteraad, voor namelijk als protest tegen de ongelijkheid van plaatselijke belastingen ln het Metropo- litaanache gebied, geweigerd heeft belastin gen te heffen om de uitgaven te bestrijden van twee centrale overheidslichamen den Londensohen graafsohapsraad en den M.e- tropolitaunschen raad voor krankzinnigen verpleging. Deze twee overheden spanden daarop een rechtsgeding aan tegen den raad en er werden rechterlijke bevelschrif ten uitgevaardigd, om den raad te gelasten de belastingen te heffen tot kwijting van zijn verplichtingen. De raad van Poplar weiger de bieraan gevolg te geven en daarop wer den mandaten tot Inhechtenisneming tege.i sommige raadsleden gisteravond door den Sberiff en zijn beambten uitgevoerd. Acht van de dertig leden werden in hech tenis genomen. Er werd geen poging gedaan, om den Sheriff en zijn beambten te hinderen. Toplar is een arm district met weinig be lastbare waarden in vergelijking met som mige andere boroughs en het verzet van de gemeente tegen de ongelijkheid van belas- tingvoet heeft veel sympathie bij het pu bliek gewekt. Aan den anderen kant houdt men staan de dat Poplar zijn plaatselijke aangelegen heden op verkwistende wijze bestierd heeft en zelf tot op zekere hoogte verantwoorde lijk is voor de zware lasten. Onder de gearresteerde gemeente-autori teiten ia Poplar bevindt zich de burgemees ter March. De arrestatie ging gepaard met opgewon den tooneelen. Duizenden bevolkten de stra ten loeiend en juichend en beletten aan de auto der politie-autoriteiten den doorgang. Bij de arrestaties werd geen weerstand on dervonden. De gearresteerden die berustten, pakten stapels lichte lectuur in tot bestrij ding van de verveling in de ge'vangenia Lansbury die arrestatie verwacht had, vroeg verlof aan de regeering om zijn redacteur schap van de Daily Herald in d« gevange nis voort te mogen zetten. IERLAND. Londen, 2 Sept. Naar verluidt, is het antwoord van De Valera op den brief van Lloyd George van verleden weck, dat giste ren aan dezen is aangeboden, niet 'berede neerd en deelt het aan Lloyd George slechts piede, dat De Valera en zijn collega's bereid zijn, om deel' te neinen aan een nieuwe con ferentie te Londen, teneinde een grondslag te ontdekken, waarop verdere onderhandelin gen niet vrucht kunnen worden voortgezet. duitschland. De politieke toestand ln Duitschland. Berlijn, 2 Sept. Bij den rijkskanselier vindt heden een bespreking over de binnenland- sche politiek plaats, onder deelneming van president Ebert, den voorzitter van den Rijksdag, de leiders der regeeringspartijen en dr. Stresemann van de Duitsche volks partij. Hetoverleg wordt van groot belang geacht voor de binnenlandsche, en in verband miet het schadevergoedingsprogram ook van de buitenlandsohe politiek. De voorloopige besprekingen van dr. Wirth met Stresemann moeten een voor belde par tijen bevredigende uitkomt hebben gehad. Daaruit wordt de slotsom getrokken dat er verwijdering is gekomen tusschen de Duit- scha Volkspartij en de Duitsoh nattonalen. De moord op Erzberger. Het onderzoek der politie inzake den moord op Erzberger heeft ook heden geen resultaat opgeleverd. De sporen die naar den Harz en Thüringen leidden en waarvan aanvanke lijk groote waarde werd gehecht, schijnen een negatief resultaat te hebben opge leverd. Het parket van Baden te Offenburg deelt officieel mee, dat thans vaststaat, dat de beide jongelieden, die van 21—26 Augus tus te Oppenau ln een hotel logeerden, de daders zijn. De pogingen der politie deze beide jongelieden op te sporen), zijn tot dus ver zonder resultaat gebleven. Een Wolffbericht voegt aan het boven staande nog toe, dat de beide verdachten onder de blijkbaar valscihe namen van Franz Riese, jur. stud. uit Dusseldorf en Knud Berger, phil. stud. uit Jena in hst hotel zum Hirsoh in Oppenau logeerden en) den 26en 's avonds om 6.46 met een kaartje vierde klasse naar Offenburg vertrokken'. Radicalisme van n«w en rechts. De liriksradicale propaganda uit toch in de laatste dagen steeds ongegeneerder. In de arbeiderswijken van Berlijn was 's mor gens overal een oproep aan de communsti- sche jeugd van de communistische arbeiders partij, die, zooals bekend, de radicale partij der communisten vormt, aangeplakt, waarin wordt gezegd: Handelt ais Max Hülz. Op ten strijde! Vernielt den staat der 'bour geoisie. Handelt tegen de wetten. Naar de democratische „Silddeutsche Presse" mededeelt, houden de uit den Kapp- putsch bekende officieren, kapitein-luitenant Ehrhardt, kolonel Bauer, majoor Bisohoff en kapitein Pabst in Roseuheim geregeld ver gaderingen. De laatste dezer vergaderingen vond Zaterdag 27 Aug. plaats. Aanwezig wa ren ook de bekende kolonel Xylander, de heer Kanzier, organisator der Beiersche „Orka" en verscheidene heeren van andere reactionaire organisaties. In deze vergade ring werd' met voldoening van den moord op Erzberger kennis genomen en de hoop uit gesproken, dat de socialistische arbeiders kringen in de opwinding over den moord zich tot gewelddaden zouden laten verleiden en daarmee den gewapenden hulpkrachten gelegenheid' tot ingrijpen zouden geven. Of dit ingrijpen voor een Putsch van rechts vol doende was, waagde men nog niet te be slissen. Wij moeten natuurlijk de genoemde de mocratische krant de verantwoordelijkheid voor dit bericht laten. De Dultsch nationale partij. Het Donderdag te Münohen begonnen con gres der Dultsch nationale partij belooft be langwekkend te worden. In de openingsrede van den voorzitter, den gewezen Pruislsohcn minister Hergt, klonk al dadelijk een strijd lustige toon. Hergt verklaarde, dat de partij lie élke verantwoordelijkheid voor den moord op Erzberger verre van zich werpt, den strijd met het proletariaat en de demokratie, die naar den handschoen hebben toegeworpen, lanvaardt. Zij zal zich niet tot onberaden da den laten uittarten, nmar zich ook niet tot enkel verdediging bepalen. Met alle grond wettelijke middelen zal zij tevens tot den aan val overgaan. HelfferJch heeft ook gesproken en o. in. gezegd: „Dv rijiksregeerlng heeft wind ge- zuaid; wij zullen zorgen dat zij storm oogst." De soc. dera. ln de Pruisische regeering. De stemming voor het toetreden der soci aal-democraten tot de door centrum en demo craten gevormde Pruisische regeering wordt blijkbaar steeds gunstiger. Het' Berlijnscho centrums-orgaan, de „Germania", betoogt weliswaar, dat op den Katholiekendag de reorganisatie van de Pruisiche regeering Ln het geheel niet besproken is, maar het kan toch als vaststaand worden beschouwd, dat van de zijde der beide regeeringspartijen in Pruisen tegen de deelneming der sociaal-de mocraten geen bezwaar zal worden gemaakt. Besprekingen zijn, naar wij vernemen, nog niet gehouden, doch zullen in de eerstko mende dagen plaats hebben. VEREENIGDE STATEN. De onlusten ln West-Vlrglnië. Mag men het nieuws uit New-York geloer ven, dan is het met de mijnwerkersonlusten in West-Virginië van kwaad tot erger ge gaan. Te New-York is uit Williamson (West- Virginië) bericht ontvangen, dat bij vrede rechter Pinson telefonisch de tijding inkwam, dat het geheele legertje van de in opstalnd gekomen mijnwerkers 600 man tellende in gevecht is geraakt met een even talrijke maöht, bestaande uit staatspolitie, plaatselijke politie en gewapende burgers. Men vreest, dat er zware verliezen moeten zijn. De gou verneur van West-Virginië, Morgan, heeft aan president Harding geseind, dat diens proclamatie door de opstandelingen is in den wind geslagen; hij drong aan op het onver wijld zenden van bondstroepen. In Logan duren de gevechten voort. De vergadering van den Raad.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5