Het Meisje van hiernaast NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. VOLHAROING'fi BROOD 18 n,et a,leen door den prils, maar het meest door de hoedanigheid der grondstoffen het goedkoopst. Het wedijvert dus met de kwaliteit van alle andere broodsoorten, staat daarom aan de spits- Neemt eens proef!!! VOL MELKBROOD 28 ets., WITTEBROOD 24 ets, ZEEUWSCH 22 ets. No. 5450 DINSDAG 6 SEPTEMBER 1921 49e JAARGANG DE VOLKENBOND. Het Opper-Sllezische vraagstuk. DANTZIG EN POLEN. FRANKRIJK Het eerste mllliard. Diefstallen en aanslagen. De Fransche militaire luchtvaart ENGELAND. Een nederlaag der Communisten. IERLAND. De opstand der Moplah'a. Een samenzwering tegen de regeering. DUITSCHLAND. De Dultsch Nationale partij. Ingezonden mededeellng. FEUILLETON. Wordt rervolgd. COURANT ABONNEMENT PER 9 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f 2.—, Ned. 0. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad resp. f 0.57s, f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25,f 1.25, f 1.6_0 Losse nummers der Courant 4 ct., fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O, DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 50 Post-Girorekeninig No. 16066. ADVERTENTIEN 20 ct. p. regel (galjard)Ingez. meded. (kolombr. als redac. tekst) 60 rt. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 1—4 reg. 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb.(adres: Bur. v. d. bl. en met br. onder mo. 10 ct, p. adv. extra)Bew.-mo. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. met 10% papierduurtetoesl. BUfTENLAND. De Matin wijst er op, dat de moreele posi tie van Frankrijk in den Volkenbond in de meening der wereld zooveel duidelijker ge worden is, dat er nu van onduidelijkheid geen sprake meer kan zijn. In de commis sie beteffende de bewapening heeft Noble- maire, die bij afwezigheid van Viviani de conferentie voorzat, gelegenheid gekregen de houding van Frankrijk in het ontwape- ningsvraagstuk uiteen te zetten. Noble- maire zeide, dat Frankrijk, door het amen dement in te dienen, dat strekt om een per manent toezicht in het leven te roepen op den staat van bewapening der naties, voor eerst heeft willen bevestigen, dat het de al gemeens ontwapening wil. Het bedoelde toezicht moet een volstrekt nauwkeurig toe zicht zijn, dat zich over alle landen zonder onderscheid moet uitstrekken. Maar het spreekt van zelf, dat het Fransdhe iargu- ment eerst ten volle uitgevoerd zal kunnen worden van het oogenbMk af, waarop de be langhebbende regeeringen van oordeel zul len zijn, dat het mogelijk is, dat dit stelsel van 'kracht wordt. Frankrijk wenscht even oprecht als welk ander land ook verlichting van de militaire lasten; die op de volken drukken. Maarschalk Fayolle sloot zich bij de ver klaringen van Noblamaire aan. De Engelsche bladen uiten hun voldoe ning over het besluit van den raad van den Volkenbond om de Opper-Silezische kwestie te verwezen naar de vertegenwoordigers van vier „neutrale" naties: Brazilië, Spanje, China en België. Het besluit wordt beschouwd als een heele vooruitgang in de behandeling van inter nationale aangelegenheden. De Daily Telegraph ziet er een treffend 'bewijs in van de erkenning van zedelijke boven materieele kracht als overheerschen- de factor hij het regelen van internationale betrekkingen, gelijk die ook in den Volken bond belichaamd is. De Engelsche opper-commissaris van Danitzlg heeft een belangrijke beslissing ge nomen in de paskwestie. De Poolsdhe re geering eischt van ieder die het gebied van den vrijen staat Danzig betreedt, een pas met Poolsch visum. De opper-commis saris heeft zich thans tegen dien eisch uit gesproken en beslist dat slechts hij door reis door Poolsch gebied naar Dantzig een Poolsch visum verplicht is. De kwestie van de verdeeling van het eerst milliard, dat Duitschland als schade vergoeding gestort heeft zal een nadere ge dachten wisseling tusschen de geallieerden noodig maken, aangezien de Fransohe re geering niet meegaat met de regeling, welke Doumer enkel onder voorbehoud had getee- kend en waarbij Frankrijk met leege han den blijft staan. België zou iets meer dan de helft van dit milliard ontvangen en Enge land de rest 24 millioen). Frankrijk, zoo meende men, was voldoende schadeloosge- •telt uit wat het uit de mijnen van het Saar- gebied getrokken had. Frankrijk zit ver moedelijk nog meer om geld verlegen dan Engeland' en als er nog iets van de oude gezindheid tusschen beiden over is, zalmen te Londen geneigd zijn, om de zaak in der minne te plooien en te schikken. Aan Bel- gië's aandeel zal daarbij nauwelijks geraakt worden, want reeds te Spa was aan dat land prioriteit voor den eersten termijn beloofd. De Parijsche bladen vergasten hun lezers wederom op kleurige verslagen van moord aanslagen en bandietenstreken, die het le ven der Fransche burgers onveilig maken. Terwijl de politie te Parijs nog steeds zoe kende is naar tal van misdadigers, die tot dusver onvindbaar zijn, o.a. de moordenaar van de vrouw, wier lijk in stukken gesne den uit de Seine is opgevischt, komen be richten van aanslagen in de provincie. In Cette is een banklooper, die voor 1 millioen francs aan bons der Défense Nationale en 60.000 frcs. aan bankbiljetten had afge haald bij zijn woning door drie mannen overvallen en bewusteloos geslagen. Zijn portefeuille werd hem uit de hand gerukt, waarna de dieven aan de haal gingen. Een wilde jacht tot buiten de stad volgde, waar bij van revolvers en buksen werd gebruik gemaakt. Een politieman werd hierbij ge wond, terwijl een der dieven op slag werd gedood. Pas toen de twee anderen waren ge wond kon men ze te pakken krijgen. Uit Marseille verluidt dat de politie vijf individuen heeft ingerekend, die op het punt stonden een bankgebouw binnen te dringen. Men vermoedt dat de gearresteer den niemand anders zijn dan de bandieten die onlangs de juwelierszaak van de firma Levy te Parijs hebben geplunderd. De Fransche militaire luchtvaart zal het volgende jaar over 40.000 vliegtuigen be schikken wanneer de begrooting van oorlog aangenomen wordt. Het vlieger-korps zou dan bestaan uit 280 regimenten elk twaalf eskaders tellend. Da Fransche vliegtuigfabrieken hebben op het oogenblik vol-op werk. Volgens een exchange-telegram heeft de regeering niet alle oorlogscontracten vernietigd maar de fabrikanten in de gelegenheid gesteld het grootste aantal daarvan na te komen. Dit werd de beste vorm van subsidie aan de Fransche vliegtuig-industrie geacht. Deze industrie heeft op het oogenblik ook veel werk voor Japan en Amerika. De Temps deelt bijzonderheden mee om trent drie nieuwe typen van metalen vlieg tuigen; die gebouwd zijn in de Petit Creu- sot-fabrieken te Chalon aan de Saone. Het zijn militaire' machines, tweedekkers be stemd voor nachtelijke tochten; het ge raamte bestaat gehee/l uit metaal: staal en aluminium. De bewapening bestaat uit twee machine-gewerenDeze vliegtuigen kunnen 1800 K.G. dragen en benzine voor een vlucht van vijf uur. Zij hebben vier motoren van 850 p.k. Het totale gewicht van het vliegtuig in vlucht is 0000 K.G. Het kan een hoogte bereiken van 6500 meter. In Edmonton (Londen) zijn de commu nisten, die nog kortgeleden een meerder heid in den districtsraad hadden; afgetre den, nadat zij bij de jongste verkiezing voor dien raad tot den laatsten man verslagen waren. Zij hadden geweigerd mee te doen aan de viering van de Empire Day, den na- tionalen feestdag van het Britsche rijk. Er hadden daarop betoogingen plaats, waarbij oud-soldaten de Union Jack op het stadhuis heschen tegen den zin van den raad, en bij de verkiezing legden, de communisten het geheel af. Daarna zijn de communisten ook uit de vakvereenigingen in Edmonton met een meerderheid van vijf tegen een buitenga- sloten. De Sinn Feiners verwerpen de Britsche voorstellen. In het antwoord van de Sinn Feiners, dat Zondag gepubliceerd is, wordt gezegd, dat het Iersche volk geen vrijwillige unie met Brittannië eikent. Het eischt het fundamen teel© en natuurlijke recht om vrijelijk voor zichzelf te kiezen, ten einde de roeping der natie te vervuilen. De Ieren hebben zich imet overweldigende meerderheid voor de onaf hankelijkheid van de gevestigde republiek verklaard en hebben dit besluit meer dan eens 'bevestigd. Brittannië treedt op, alsof Ierland gebonden is door een (bezegelde unie, die afscheiding uitsluit. Steunende op deze zienswijze eisöhen regeering en parlement van Brittannië het recht voor zioh op, voor Ierland te regeeren en wetgevend op te tre den, waarbij zij zelfs het Iersche gebied) te gen den wensch van de 'bevolking in willen verdoelen en iederen Ierschen burger, die de gelofte van trouw weigert af te leggen, dooden of gevangen zetten. De Britsche voorstellen van den 20en Juli, die op dit Britsche standpunt steunden, zijn onherroepelijk door Ierland verworpen. Deze voorstellen waren geen uitnoodiging aan Ier land om vrij en uit eigen wil zich te vereeni gen met de vrije naties van het Britsche ge- meenebest, doch om voorwaarden te aan vaarden, die een minderwaardigen status zouden scheppen. De Britsche dominions zijn alle tegen heerschappij van Brittannië bevei ligd, niet alleen door de erkenning van hun oonstitutioneel recht, die haar gelijkheid van positie en abSolute vrijheid van Britsche in menging geeft, maar ook door de duizenden mijlen, die hen Van het moederland scheiden. Ierland zal noch door den afstand, noch door een verleend recht beveiligd worden. Ierland zal worden verdeeld in twee kunstmatige sta ten, beide afbreuk doend aan eikaars invloed en beide onderworpen aan de Britsche mili taire en economische macht. De Ieren moeten gelegenheid krijgen de historische en geografische feiten van Iersch standpunt te beschouwen. Zij zijn 'bereid er in toe te stemmen, dat een neutraal en on partijdig arbiter uitspraak doet tusschen Ier land en Brittannië. Als de Britten dreigen bun zienswijze met pcweld door te zetten, kunnen de Ieren niets anders doen dan weer stand bieden. De bedreigingen met geweld moeten ophouden ten einde aan de gevol machtigden gelegenheid te geven de geschil len op te lossen niet met een beroep op macht, doch rekening houdend met een lei dend 'beginsel, waarover beide partijen het eens zijn. Wij stellen als leidend beginsel voor, aldus de nota, een regeering met in stemming van hen, die geregeerd worden, hetgeen door de Engelschen als een bij uit stek Britsch beginsel wordt uitgeroepen. Dit beginsel is de eenige (basis, waarop de Brit sche en Iersche vertegenwoordigers tot over eenstemming moeten komen. Op deze basis zijn wij bereid onmiddellijk gevolmachtigden te benoemen. De „Press-Assooiation", die somtijd® in Londen wordt gebruikt voor het uitgeven van officieele en semi-officieele regeeringsmede- deelingen, meldde Zondag het volgende: ITet is bekend, dat het Sinn Fein-anfwoord in regeeringskringen wordt beschouwd als een definitieve verwerping van de regeerings- voorsteilen in zake een dominion-status voor Ierland. De toestand wordt als ernstig be schouwd. Het feit, dat de ministerraad bijeen is geroepen te Inverness, in Schotland, waar Lloyd George op het oogenblik vertoeft, ten einde onmiddellijk den toestand te bespre ken, versteilkt de openbare meerling omtrent den ernst van den huldigen toestand. Londen, 5 September. De Ochtendbladen geven over het algemeen behoedzame com mentaren op de Valera's jongste antwoord. De Daily Chronicle zegt: Diepe teleurstel ling zal in het gansohe rijk gevoed worden bij het lezen van De Valera's brief. Zulk een ernstige beslissing lijkt de voortzetting van de onderhandelingen onmogelijk te maken. Men kan slechts hopen, dat te elfder ure betere raadgevers van Dail Eireann hun invloed kunnen doen gelden, opdat nog het pad ge vonden wordt om de ramp van den hernieuw den strijd te vermijden. De Daily Mail zegt: De Valera klopt aan een open deur, want, indien Lloyd George's laatste brief geen aanbod tot het uiterste was van een regeering met toestemming van de geregeerden, althans in de wereld der reali teit wel te onderscheiden van de wereld van zoete droómen, dan weten wij niet hoe het aanbod in eenvoudiger woorden te hullen. (De Daily Express legt er nadruk op, dat de deur nog open is. De Times dringt er bij de regeering op aan, Sinn-Fein-gevolmachtigden tot een be raadslaging uit te noodigen en voegt eraan toe: De vrede zal het al of niet onmiddellijk resultaat zijn, maar wat ook gebeurt, het vooruitzicht op een blijvende regeling wordt erdoor verbeterd. BRITSCH-INDIE. Uit Madras werd Zaterdag gemeld, dat de onlusten voortduren. Patrouilleerende troepen politie ontdekten Hindoe-huizen, die in brand stonden. Hevige gevechten waren aan den gang* tusschen Hindoes en Dravi- das. De politie werd' met steenen ontvan gen, verspreidde de vechtenden, en arres teerde eenigen. AM Mulaliar, het rebellenhoofd is met 30 andere Moplahs gevangen genomen. Men bericht dat 300 Hindoes van Melmuri en Anshon. met geweld tot den Islam zijn be keerd Parijs, 0 November. De Matin verneemt uit Londen, dat aldaar uit Madras ontvan gen berichten den toestand uiterst dreigend noemen. Reuter meldt uit Lahore aan de Engel sche bladen, dat de politie dezer dagen een samenzwering heeft ontdekt onder de Sikhs van AkaM om de Britsche regeering omver te werpen en een aantal ambtenaren en anderen om het leven te brengen. Enkele der 'beschuldigden hebben bekend. De zaak, die dezer dagen voor den rechter komt, be looft opzienbarende dingen aan het Licht te zullen brengen. Een Inval van Abysslnlëra. Abyssinlsche benden hebben een inval ge daan in de Kenya-kolonie, vroeger Britsch Oost-Afrika. De Engelsche troepen hebben Gadda Duanna en Sulemuddo zonder ver liezen ontruimd1. Men acht den toestand ern stig, daar de vijand aanstalten maakt om zijn opmarsch voort te zetten. Bizonderheden ontbreken. Uit de rede, waarmede Hergt het Duitsch- nationale partijcongres heeft geopend, stip pen we uit het verslag van de Vossische Ztg. nog aan, dat hij aanspoorde tot lijdelijk verzet tegen het vredesverdrag van Ver- sailles. De Duitsoh nationalen kunnen dat verdrag niet erkennen en willen de ver plichtingen:, die het oplegt, niet nakomen. Wel zijn zij bereid, over een andere over eenkomst op een nieuwen grondslag te on derhandelen en zich offers te getroosten voor den verloren oorlog, doch het dwang bevel van Versailles is onaannemelijk voor hen. Omtrent Opper-Silezië verklaarde hij, dat het geheel bij Duitschland moet blijven. Voor een verdeeling, waarop de regeering het volk al voorbereidt, zullen de Duitsch- nationalen haar verantwoordelijk stellen. Spr. gispte verder de laksheid van de re geering bij haar optreden tegen de sancties. Over de binnenlandsche poMtiek zeide Hergt, dat de Duitsch-nationalen met grondwettige middelen naar herstel van de monarchie streven. De grondwet van Wed- mar, waarin uitdrukkelijk staat dat zij voor veranderingen vatbaar isf geeft hun daartoe het recht. Het kabinet-Wirth kondigde hij de scherpste oppositie aan. Nadat Helfferich dit laatste nog wat had aangedikt, gaf de Beiersche afgevaardigde Hilpert een overzicht van het werk der par tij in Beieren. Hij zeide, dat daar de alge meen© leuze is: „Los van Berlijn!" Daar mee wordt bedoeld: los van den geest van Berlijn en geen verbreking van den band met het rijk, die allen willen behouden. Wij moeten aldus spr. het werk van Bis- marck voortzetten; dat is echter slechts mo gelijk als de oude bondsstaten onverzwakt blijven bestaan. Dan zal eens ook de oude keizerskroon in eere worden hersteld. (Stormachtige toejuichingen.) De sensatie van den dag was het optre den van prof. Martin Spahn, die uit het cen trum is getreden en tot de Duitsch-nationale partij is Overgegaan. Hij noemde de D. N. partij het verzamelpunt van de in wording zijnde rechterzijde. Middenpartijen kunnen in een tijd als deze, nu het hard tegen hard gaat, niet blijven bestaan. Het zal voortaan zijn: rechts of links. Het centrum slaat thans den linkschen weg in en wij vreezen dat ook Stegerwald (de Pruisische minister president) dien kant mee zal opgaan, maar wij gelooven dat zijn weg eens weer met den onzen zal samenkomen. Het rijksministerie, dat thans aan het roer is, wil de laatste nationale gevoelens ver- GOEDE GEWOONTEN, GOEDE GEZONDHEID. Een minder goede gezondheid komt telden zonder oorzaak. Personen, die te veel eten, zich overwerken, te veel rooken, te veel alco hol gebruiken, laat naar bed gaan en geen Uctoaaimsbeweging in de buitenlucht nemen, moeten in gezondheid achteruit gaan. Dun leefwijze 1s te laken. Slechte gewoonten overladen het bloed met vergiftig urinezuur, dat zich ophoopt en de nieren verzwakt. Want de nieren werken als bloedfilters; als zij gezond zijn, filtreeien zij de onzuiverheden uit het bloed, maar zij ver zwakken bij overspanning. Bij zwakke nieren geschiedt de filtratie onvolkomen en blijft het schadelijk urinezuur in het gestel achter. Dit is de oorzaak van rugpijn, urinekwalen, duizeligheid, onnatuurlijke loomheid, verlies aan gewicht, aanleg voor waterzucht ontste king van de nieren of blaas» rheumatische pijnen en zenuwachtigheid. Goede gewoonten verschaffen een goede gezondheid door afvoer van het urinezuur en verlichting van de taak der nieren. Laat Foa- ter's Rugpijn Nieren Pillen u hierin bijstaan; zij versterken zwakke nieren, lenigen de urinekanalen en regelen de blaas. Zij slagen zelfs in gevorderde gevallen van nierwaiter- zuchJt, rheumiatiek, steen en dergelijke urine- zuur-kwalen. Gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, indien noodig, is op zichzelf een goede gewoonte; gij kunt geen verstan diger begin maken dan met dit speciale nier- geneesmiddel. Te Helder verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Keizerstraat 03, k f 1.75 per doos. Naar het Engelsch van RUBY M. AYRES door W. J. A. ROLDANUS JR. 11) Natuurlijk wist ik, dat zij niet afgebroken was, en ik wist even goed, voor wie zij ge plukt was, en het verwonderde me dan ook volstrekt niet, toen ik de roos in de corsage van Joy Lamibert'a appelgroen japonnetje zag. Zij kwam om vier uur; de oude staande klok op de trap Met vier slagen hooren, toen Don zijn hoofd in mijn kamer stak en fluis terend zeide, dat onze gast er was. „Zij is in den tuin," zeide hij. „Komt u buiten of wil ik haar binnen brengen?" „Ik zal buiten; bomen of neen, breng haar maar hier," antwoordde ik. Ik weet zeker, dat nooit twee manlijke wezens zoo verlegen met hun figuur zijn geweest. „Ik zal haar hier brengen," zei Don. Ik bekeek me nog gauw even in den spie gel en voor het eerst kwam het bij me op, dat het meisje naast ons me leelijk beet ge had had, toen zij zeide, dat zij vond, dat ik voor een vrouw, enz. Welke vrouw zou ln 's hernia naam ooit naar mij kijken, gesteld* dat ik het zou wil len. Welke vrouw „Hier la zij," zeide Don en ik keerde me om met een ruk, om te zien, dat het meisje aaast ons me aankeek met oogen, waarin een vreemde mengeMng van zenuwachtigheid en vermaak te lezen was. We gaven elkaar een hand en dan kwam Castle genadig zeggen, dat de thee klaar was, waarop we naar de eetkamer gingen. De middagzon scheen door de ramen en toen Joy Lambert ging zitten, scheen al het zonlicht zich op haar te conoentreeren, alsof zij het middelpunt van attractie was. Don was heel kalm; hij keek veel naar haar, maar hij Met het praten aan mij over en ik op mijn beurt Met het weer aan haar over. Zij hield ons beiden'(heel aangenaam bezig; een ander zou gedacht hebben, dat zij zioh op haar gemak gevoelde, maar ik zag, dat zij een paar maal zenuwachtig haar vuisten balde en telkens weer een kleur kreeg. Alles bij elkaar genomen was het een vreemde situatie en ik was mij volkomen! be wust, dat er iets gedwongens in was, ofschoon we over de meest onpersoonlijke dingen spraken en mijlen ver bleven van het onder werp, waar onze gedachten vol van waren. Eerst toen Don een boek, waarover we ge sproken haddenl, ging halen; wendde zij zich tot mij en vroeg: „Voelt u u vandaag wat beter?" „Dank u, ik voel me heel goed," antwoord de ik stijf en dan lachte zij en zeide: „Ik heb het niet aan Don verteld. Er zijn dingen, die ik voor mezelf kan houden, zelfs al kunt u dat niet." „Ik begrijp u niet," zeide ik, hoewel ik haar natuurlijk heel goed begreep. „Ik bedoel," antwoordde zjf, „dat u hem net hadt behoeven te hertellen, dati ik een) paar dagen geleden hier geweest ben. Dat was heel verkeerd van u. Ik heb hem nog nooit zoo boos gezieni" Ik wist niet wat ik zeggen moest en zij ging impulsief voort: „En nu moeten ze nog beweren, dat vrouwen geen geheim kunnen bewaren 1 Mannen kunnen het niet!" „Wat was een geheim?" vroeg ik beleefd, „Het spijt me ik wist het niet." Zij keek mij aan met een vreemde uitdruk king in haar blauwe oogen]. „Weet u wel, dat ik erg nieuwsgierig ben wat u zoudt zeggen, wanneer u mij niet haatte?" vroeg zij plotseling. Er klonk, hetzij bewust, hetzij onbewust, eenige pathos in haar stem, en ik flapte er onmiddellijk uit, dat ik haar niet haatte, dat zij te veel phantasie had, dat het feit, dat ik zoo nederig mijn excuses had aangeboden, duidelijk bewees, dat ik spijt hald van wat er gebeurd was. Haar lippen krulden zich minachtend. Bedoelt u, dlat u mij op de thee gevraagd hebt?" vroeg zij. „Of liever, dat u (het goed gevonden hebt, dat ik kwam." „Ik hen blij, dat u gekomen benit teer wille van Don," zeide ik. Zij sloeg haar handjes op den urm van den stoel, waarin zij zat. „Ter wiHe van Don ter wille van Don!" zeide zij ©enigszins boos. „U bederft hem. Hij weet, dat hij alleen maar wat behoeft te vragen om het te krijgen, als hij maar lang genoeg wacht. Daarom heb ik hem niet wil len vertellen, dat u er gisterenavond geweest bent. Daarom heb ik hem uw boodschap niet willen overbrengen. Het is heel slecht voor hem om te weten; dat hij u om zijn vinger kan winden.8 „Neem me ndet kwalijk!" riep ik veront waardigd uit „Don mij om zijn vingers win den I Lieve hemel, ik heb hem grootgebracht ik heb hem honderden malen een pak rammel gegeven." Zij glmiachte en schudde haar hoofd. „Ik weet het hij heeft het me verteld. Maar hij zeide ook, dat u hem nooit pijn ge daan hebt, en ik weet zeker, dat u het niet zoudt kunnen. Het zou veel beter voor hem geweest zijn, ais u het gedaan hadt! Hij is vreeselijk bedorven I U hebt het natuurlijk niet kunnen helpen, maar Ik leunde achterover in mijn stoel. Weer had zij mij „overdonderd" door haar gren- zelooze onbeschaamdheid. „U gelooft blijkbaar, dat ik een dwaze zwakkeling ben?" begon ik waardig. Weer schudde zij haar hoofd. „Neen, dat geloof ik niet." „Wat gelooft u dan wel?" vroeg ik ver bitterd. Zij antwoordde niet dadelijk, doch dan keek zij mij plotselng recht in mijn oogen. „Ik geloof" begon zij langzaam „diat.Maar het kan u natuurlijk niet in teresseeren wat ik geloof." Zij keek mij nog steeds aan en die blauwe oogen van haar schenen te tantaliseeren zelfs wanneer zij spotten. Ik had mij naar haar voorovergebogen nog vóór ik wist, dat ik mij bewogen had. „Zeg het," zeide ik. „Zeg het, ik wil het weten." Ik zag het bloed naar haar wangen! stroo men. Het begon ergens in haar boezem en Mep tot aan haar baar toe. Dan lachte zij en stond, terwijl zij haar stoel achteruit schoof, op. „Neen," zeide zij. „Het zou niet goed voor u zijn." Zij ging bij het raam naar den tuin staan kijken en een oogenbMk zwegen we beiden. Ik vervloekte mezelf, dat ik ine als een dwaas gedragen had, wat natuurlijk haar bedoeling geweest was. Zij had geprobeerd met mij te flirten, dat zag ik nu heel goed in, en ongetwijfeld lachte zij ln zlohzelf, nu zij daar bij het raam in den zonneschijn naar den tuin stond te kijken. Maar toen zij zich omkeerde stond haar gezicht volkomen ernstig. „Maak nooit meer excuses tegenover Don," zeide zij kortaf. „Er zijn menschen, die daar niet tegen kunnen, Menschen, bedoel ik, die zich dat tot een eer rekenen en niet kunnen inzien, dat je een edel persoon moet zijn, als er exuses tegen je gemaakt moeten wor den. Don is een schat, maar hij behoort tot die menschen. Maak dus nooit meer exuses tegenover hem. U bent altijd te goed voor hem geweest en dat is het ongeluk." Ik wilde iets scherps of hoonends ant woorden, maar ik kon geen woorden vinden, en toen* kwam Don terug en al heel gauw daarna zeide zij, dat. zij weg moest. „Vader komt vroeg thuis. En ik moet nog voor het eten zorgen." „Ik zal je helpen," zeide Don. „Dat wil zeggen, tenminste Hij keek mij aan. „Ik wou even naar den ouden Jardine gaan," zeide ik vlug. Ik had er volstrekt geen plan op, maar ik wMde niet, dat hij zich voor mij zou opofferen. Don's gezicht helderde op. „Ik kom in elk geval niet laat thuis," zeide hij. Ik ging met hen naar de deur. „Vaarwel, miss Lambert," zeide ik, want het was alsof het meisje weggaan wüde zon der afscheid te nemen.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1