stikken. Daartegen dienen de D. N. in de eerste plaats front te maken, door alles wat on-Duitsoh is te bestrijden. Den weder opbouw wan het rijk kunnen alleen Duit- sohers verwezenlijken. Spr. zou niet bij de D, N. P. zijn, als de dood van Erzbergor en wat daarop is ge volgd, hem daartoe niet had gedwongen. Maar nu do bosllssondo strijd tussohon roohts en links aanstaande is, heeft hij ge meend kleur te moeten bekennen. Het communisme ln Dnltschland. Van communistische zijde wordt in het Westfaalsehe industriegebied eeni oproep verspreid tot een betoogings-staking op 10 September. De oproep, die onderteekend is door het agitatie-comité van de bodrijfsra- den in Gross-Hamborn, wil op 10 September een 24 uur-staking in geheel Duitscihland en vervolgens het stellen van nieuwe loonei- schen voor 19 September. De onafhankelij- ken> en socialisten hebben zich nog niet uit gelaten over dezen oproep. Het Dultsche miljard. Oneenlgheld onder de „erfgenamen". Parijs, 5 Sept. De stemming tegen Enge land om de kwestie van het Duitsdh miljard blijft geprikkeld. Hervé, die zoo lang moge lijk den tusschenpersoon in de opvolgende geschillen speelt, raadt in de Victoire Lloyd George aan toe te geven en de Echo de Pa ris bevat een zeer fel artikel, dat culmineert in de vraag: Wil Engeland dan dat de con tinentale landen elkaar verscheuren? Van avond beantwoordt de Débats do Times, die de finanpieele regeling van 13 Augustus in zoover met de overeenkomst van Wiesbaden had gelijk gesteld, dat geen van beide blijk baar het acooord van Versailles, noch het vredesverdrag, noch het acooord van Lon den, noch de lijst der betalingen raakt Het betreft een eenvoudige credietkwestie tus schen Frankrijk en Duitscbland. Alleen is het in het algemeen belang, dat het ver woeste gebied zoo snel mogelijk weer in orde komt. De Débats vreest, dat de Times nieuwe offers van Frankrijk verlangt in welk geval de onrechtvaardigheid van het acooord van 18 Augustus nog monsterachti ger ware. De Engelsohen bekommeren zich vooral om hun stoffelijke belangen van het oogenblik. Frankrijk moet daarentegen de zijne verdedigen; In haar antwoord aan de Timle^ wijst de Débats er op, dat België voorkeurrecht had op het eerste miljard, doch slechts 550i mil joen krijgt, tegen Enigeland 450 miljoen ter dekking van zijn bezettingskosten; De Dé bats wijst er op, dat de bezettingsfcosten bui ten de 132 millinrd vallen, waarop de Duit- sche ooriogssohuld is bepaald, en dus niet hieruit mogen bestreden worden en dat, als er sprake is van een) vergoeding van de be- zettingskosten Frankrijk evenzeer in aan merking komt als Engeland. Het Saarbek- fcen is aan Frankrijk gegeven ter vergoe ding voor de verwoesting van de mijnen1 in het Noord-Oosten, waarvan het bedrag nog niet is vastgesteld. De opbrengst kan dus niet gelden als vergoeding voor de Fransche be- zettingskosten- RUSLAND. Gunstiger berichten. De Zaterdag te Helsingfors aangekomen Finsche gezant te Moskou, gaf als de oor zaak van de ontbinding van bet al-Russi- sche hulpcomité aan: de overtuiging van de Sovjetregeering, dat zij den toestand in het gebied van den hongersnood nu wel mees ter kan worden. Volgens de „Prawda" be schikt de regeering op het oogenblik over 9 millioen poed zaaikoren. Zij is optimistisch ten aanzien van den toestand; slechter zal deze er nu niet meer op worden. De politieke toestand is volgens den ge zant1 onveranderd. Hij bevestigde verder, dat de handelsvrijheid is hersteld; men kan allerlei ondernemingen pachten en voor eigen rekening exploiteeren. De hulpverleening. Volgens een telegram uit Reval aan de Vossische Zeitung zou een daar aangekomen Russisch financier hebben verklaard; dat de ontbinding van het nationaal Russisch hon- ger-oomité een overwinning van de beruchte „Tgjeka", de buitengewone oommissie tot be strijding van de teganrevolutie beteekent. De sovjet-regeering was tegen de ontbinding en verlangde zelf immuniteit voor de leden van het hongei>oomité. Volgens hetzelfde telegram zou Nansen aan de bolsjewieksche regeering hebben toe gestaan, dat de hulpactie in het hongerge- biedl door de bolsjewieksche autoriteiten zal worden geleid. VEREENIGDE STATEN. De ohlusten ln West-Virglnië. Omtrent de onlusten in de mijnstreek van Mingo, in den staat West-Virginië, wordt thans gemeld, dat de gevechten voortduren en dat er al vijftig dooden zijn. Een telegram uit Logan meldt, dat de strijd tusschen de stakers en de politie voort duurt en dat aan beide zijden mitrailleurs worden gebruikt. Aan beide kanten zijn de verliezen groot. Volgenls schatting werden 200 mijnwerkers gedood door bommen, die militaire vliegers uitwierpen. Een nieuw slagschip. Donderdag is te Camden, in New Jersey de super dreadnought Washington te water gelaten. Het is een zusterschip van de Mary- land, Oolorado en West-Virginia. De super dreadnought zal bewapend zijn met 8 stuk ken van 16 duim; de bemanning zal bestaan uit 1411 koppen (officieren en manschap pen). De snelheid zal 21 knoop bedragen; de voortbeweging geschiedt door electromo- toren. Harding over de ontwapening. President Harding heeft onlangs een toe spraak gehouden tot leden van de Army War College. Harding zeide te gelooven dat er een tijd in aantocht is, waarin de last der bewape ningen zal worden verlicht, maar hij achtte het kinderachtig te meenen, dat er ook een tijd zou komen dat er in de wereld geen ge wapende conflicten meer zouden zijn: „Mijns inziens zal het altijd noodig wezen een gewapende maoht te onderhouden om wet en orde te handhaven; doch ik hoop van fanscher harte, dat er eon vermindering zal omen van legers en vloten. Na duizend ja ren van strijd in de wereld, is het pas sinds korten tijd dat de oorlog op een besobaafde manier gevoerd wordt, ik waarborg u, mili tairen, dat gij nooit zult worden geroepen tot een strijd, zonder dat gij als Amerl- kaansoh burgor met hart en ziel tenvolle daarmee Instemt." Do President merkto nog op, dat er in den lande te veel theoretloi waren die niets wis ten van de werkelijkheid. En hij zeide nog: „Gijlieden die geoefend wordt voor de verdediging der natie, moet er o. m. voor zorgen, dat gij uw eigen land en de andere volken! ter wereld volkomen begrijpt Ik hoop dat gij uw deel zult bijdragen tot de eer der verdediging des lands." Samuel Gompers, de voorzitter van de Amerikaansche Federatie van den Arbeid, heeft zich tot president Harding gewend met het verzoek, dat de President een con ferentie van werkgevers en werknemers in de mijnindustrie in West-Virginië zal' byeen- roepen. In dat verzoek aan Harding be schuldigt Gompers de werkgevers van on derdrukking. De President heeft geantwoord, dat het zijn eerste plicht was, de autoriteit van de Amerikaansche overheid af te dwingen en de orde te herstellen. Geheel in overeenstemming met deze me- dedeeling van Harding is een proclamatie van generaal-majoor Bandholtz, waarin deze meedeelt, dat hij voor de Bonds-regeering bet militaire gezag over West-Virginië heeft in handen genomen, en dat hij dit gezag zal doen gelden in de arrondissementen Ka- nawha, Fayette, Boone, Logan en Mingo. Het aantal staatstroepen, dat thans in het kolengebied is binnengerukt, bedraagt 4000 man. Zij zijn door de stakende mijnwerkers goed: ontvangen en men hoopt, dat de on lusten in de kolenstreek thans algeloopen zullen blijken. De conferentie te Washington. De Britsohe dominions zijn in stilte ont stemd! dat Hardiug's uitnoodiging tot de ontwapeningsconferentie alleen Engeland geldt en de dominions erbuiten gehouden worden; vooral in Canada, dat zulke eminen te belangen bij de goede verstandhouding met de Vereenigde Staten heeft, is kwaad bloed daardoor gezet. De Star van Montreal maakt zich nu tot tolk van den wrevel. Zij dringt aan op de noodzakelijkheid dat Meighen, Canada's eer- ste-minister, naar Washington zal gaan, waar Engeland: anders alleen met de Ver eenigde Staten zou marchandeeren. Want, zegt de Star, de uitslag van de conferentie zal de beslissing brengen over de vraag „of Canada niet het slagveld zal worden voor den meest verwoestenden en beschaving- vernietigenden oorlog in de geschiedenis der menschheid." JAPAN. De Yap-kwestie. Een bericht uit Tokio via New-Yorfc, aan de Daily Mail meldt, dat men in Japansche diplomatieke kringen gelooft, dat de over eenstemming met de Amerikaansche regee ring over de Yap-kwestie spoedig zal wor den bereikt en1 wel op de volgende voor waarden: De Vereenigde Staten verwerven de vol ledige controle over de kabel van Yap naar Guam (welk laatste een Amerikaansch ei land is); de coptrole zal ook gelden voor het land-einde op Yap. De Vereenigde Staten erkennen het aan Japan toegekende mandaat over het eiland Yap. iDe controle over den kabel van Yap naar Monade op het Nederlandsche eiland Cele bes, moet worden geregeld door een schik king tusschen de Japansche en de Neder landsche regeeringen. Naar de 'berichtgever van de Daily Mail te New-York vernam in Nederlandsche kringen! (te New-York?), zou dit laatste hierop neerkomen, dat de Nederlanders een gedeeltelijke controle zouden erlangen over het land-einde op Yap van den kabel. Ech ter wordt aan het departement van Staat te Washington ontkend, dat er reeds een ver gelijk op deze basis getroffen is, al komen de wensohen en1 aanwijzingen van Hughes over de Yap-kwestie vrijwel overeen met de hier gegeven mogelijke regeling. BÜNNENLAND. Minister Van Karnebeek president van de vergadering van den Volkenbond. Uit Genève wordt gemeld: De openingszitting der tweede Volken bondsvergadering heeft Maandag plaats ge had. Bij ,de presidentskeuze stelde Balfour de candidatuur van den Nederlandschen gede legeerde minister Van Karnebeek. Bij her stemming werd de heer Van Karnebeek ge kozen met een-en-twintig stemmen, tegen rijftien stemmen op den Brazilaanschen ge delegeerde. Van Karnebeek heeft het voorzitterschap aanvaard met een langdurig toegejuichte toespraak, waarin hij hulde bracht aan Paul Hijmans, zijn voorganger. Mr. M. W. F. Treub. Naar het Ned. Corr.-bureau ons meldt, zal prof. mr. M. W. F. Treub zeer binnenkort uit het dagelijksch bestuur van den Vrij heidsbond treden en voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer bedanken. Het spreekt vanzelf dat het bericht om trent het voornemen van mr. M. W. F. Treub, uit de actieve politiek te treden, beeft ge werkt als een donderslag bij een helderen hemel. Overal wordt het zeer druk bespro ken. Het best is natuurlijk af te wachten, wat hijzelf daaromtrent in het eerste nummer van „De Vrijheid" zal mededeelen. Men heeft ons uit politieke liberale kringen ech ter gevraagd om met nadruk te ontkennen de juistheid van de voorstelling van zaken, als zou het afscheid een twist in den Vrij heidsbond tot oorzaak hebben. Ook is het niet juist, dat mr. Treub bedanken zou voor den Vrijheidsbond; hij moet met hart en ziel de zaak van den bond zijn toegedaan, zoo als wel bijna vanzelf spreekt, maar acht al leen zoowel het Kamerlidmaatschap als het bestuurslidmaatschap van den Bond onver- eenigbaar met de betrekking die hij zich voorstelt te aanvaarden. Welke die betrek king is, durven we niet met eenige zeker heid mede te deelen. Men beweert, dat hij een leidende positie zal gaan innemen in do petroleumindustrie, maar mieni dient dit «[eruoht nog onder het grootste voorbehoud e aanvaarden. (H.bld. Als opvolger van mr. M. W. F. Treub als lid van de Tweede Kamer zal worden aan gewezen de heer H. Albeda. Onderzeeboot K IV. Bij het departement van marine is bericht ontvangen; dat de onderzeeboot K IV, onder bevel van luit ter zee le kl. W.'K. Maurits, gisterochtend de haven van Vlisslngen heeft verlaten, ter aanvaarding van haar reis naar Oost-Indië. [Blijkens een bij het département van marine ontvangen telegrafisch bericht is Hr. Ms. onderzeeboot Kl IV, onder bevel van luitenant ter zee 1ste klasse W. K. Maurits 4 September des n.m ten f7' ure Dungeness gepasseerd. De Pensioenwetten. Na eeni bespreking met den minister van financiën heeft het bestuur van de Centrale van Hoogere Rijksambtenaren zich telegra fisch gewend tot de Tweede Kamer met ver zoek te bevorderen, dat de afdoening van de Pensioenwetten zoo spoedig mogelijk zal geschieden en er bij de regeering op aan te dringen, de Kamer in de gelegenheid te stel len, de openbare behandeling in elk geval te doen plaats hebben vóór die der begroo ting van het dienstjaar 1922. Pensioenwet voor de landmacht 4 De oommisie van raporteurs over het wets ontwerp Penjsioenwet voor de landmacht heeft amendementen voorgesteld dienende om het volle pensioen voor de militairen op dezelfde fractie (n.L zeventig procent) van den pensioeni-grondslag te stellen als in het bij de Tweede Kamer aanhangige ontwerp- Pensioenwet voor de burgerlijke ambtenaren wordt aangenomen; voorts om het diensttijd pensioen te berekenen! naar hetzelfde per centage per dienstjaar (ilL twee procent) als in het bedoeld ontwerp geschiedt. Het wordt toch niet meer dan billijk ge acht, op dit punt de burgerlijke en militaire staatsdienaren op gelijke wijze te behande len, zeggen de voorstellera. De amendemen ten gaan bovendien geheel in de lijn, welke de regeering zelf herhaaldelijk verklaard heeft te willen volgen bij de positieverbe tering harer ambtenaren en waarbij door baar steeds het beginsel van overeenstem ming tusschen de regelingen voor het bur gerlijke en militaire personeel op den voor grond werd gesteld- Dit beginsel is juist, maar moet dan ook over de geheele lijn in casu op het stuk van pensoenbepalingen worden toegepast. Wat betreft de meerdere kosten, uit de amendementen voortvloeiende, wordt opge merkt, dat deze niet groot kunnen zijn, daar, ondanks de hoogere fractie van den' pensoen- grondslag, die voor vol pensioen zal gelden, dit pensioen toch nimlmer boven 4000 zal kunnen stijgen. Een zeemanswoord. De „N. Ct." geeft onder dit opschrift de openingswoerden van de rede, die Sir Gra- ham Bewer Woensdag 1.1. bij de besprekin gen over het zee-oorlogsrecht op de verga dering van de Int. Law-Association heeft ge houden. Dïe woerden, die grooten indruk maakten, vooral ook op de aanwezige jDuit- sdhers, verdienen gelezen te worden; zij zijn vrijwel de eerste woorden van waardeering van den tegenstander in den grooten oorlog door een der bélligerenten in het openbaar gesproken: „Ik ben niet van plan aldus Sir Graham den tijd dezer conferentie in beslag te nemen door voorlezing van mijn prae-advies en ik heb alleen het woord genomen, om mis verstand te doen verdwijnen, en aldus tijd te sparen. „Er zijn er onder ons, die denken, en dat is heel natuurlijk, zou ik willen zeggen, dat wij nog te na staan aan de smarten van den jongsten oorlog om over de wetten van den oorlog te debatteeren en dat er dus een ge vaar is gelegen in het beginnen van zulk een bespreking. Laat mij hun de verzekering ge ven, dat er geen gevaar van dien aard be staat. Ik 'ben een oude zeeman, die spreekt in tegenwoordigheid van juristen en ik vraag verlof de geveelens van den zeeman voor den jurist te mogen vertolken. „Daar is op zee een zëebroederschap, die over alle nationale grenzen gaat en alle zee lieden maakt tot leden van eon gemeenschap pelijk beroep die 'gemeenschappelijke gevaren onder de oogen moeten zien. Deze broeder-, schap doet geen afbreuk aan het plichtsbesef of de vaderlandsliefde aan allen gemeen. Ze veroorzaakt slechts een wederzijdsche erken ning, wederzijdsch begrip en ik verzeker _u, dat de zeelieden van de Britsche en de (Duit- sche vloot de gebeurtenissen van den jong sten oorlog kunnen bespreken als zeelieden en „gentlemen". De vrees van de meer schroomvallige leden der conferentie is on gegrond. „Er zijn hier geen Duitsche zeeofficieren. Dat spijt mij. Want ik zou wenschen hun de woorden te kunnen toespreken, die ik nu tot u richt. Ik zou mijzelf willen aansluiten bij het tribuut van eerbied en spijt, dat door admiraal Sturdie is gebracht aan de nage dachtenis van dien dapperen zeeman en rid derlijken „gen/tleman admiraal von Spree en aan de officieren en manschappen van zijn eskader, die voor hun land stierven bij de Ealklandeilanden. En als hier Duitsche offi- 'cieren waren geweest, dan zou ik hun hebben gewaagd met mij in te stemmen in eerbiedige hulde voor de nagedachtenis van admiraal Oradook en de officieren en manschappen, die sneuvelden bij Coronel. „Ik vereenig mij ook met al de leden van de Intern. Law Associatfon door een krans neer te leggen gewijd aan de nagedachtenis van officieren en manschappen van beide vloten, die stierven hij de vervulling van hun plicht in den slag bij Jutland. „Ik hoop, dat de woorden, die ik heb geuit, de gevoelens der zeelieden tegenover de ad vocaten zullen verklaren en hun vrees zullen doen verdwijnen, want de zeelieden deelen dezen schroom niet." De „Koninklijke". Naar wij vernemen, heeft de Koninklijke petroleumgroep groote voorloopige bestel lingen van materiaal voor Indië, die zij bij Hollandsche belanghebbenden had gedaan, niet laten doorgaan, in verband met de in krimping van haar bedrijf aldaar. Met deze bestellingen zou een bedrag van 1B mil lioen gemoeid zijn. De notedop naar Indië. Volgens een Zaterdag van kapitein Steen- borg ontvangen telegram is het 100 ton m|o- torsohip Dhr. van der Does de Bye" op weg naar Ned. Indië met gebroken sonroef Al giers birmengeloopen. Faillissementen ln Nederland. Volgens mededeeltng van bet Handelsfor- matiebureau van Van der Graaf Oo.'s Bu- reux voor den Hadel zijn over de afgeloopen week, eindigende 2 Sept in Nederland uit gesproken 38 fallissementen tegen 21 faillis sementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 2 Sept 19211354 faillissementen tegenover 882 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De anarchisten en de verkiezingen ln 1922. In een Zondag jl. te Haarlem gehouden al- gemeene vergadering van de Landelijke Fede ratie van Sociaal-Anarchisten is o. a. besloten by de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer 1922 een breed opgezette actie te voeren tegen den stemdwang en het parlementarisme en de kiezers aan te raden zieh van stemming te onthouden. In verband hiermede zal genoemde Federatie op Zondag 6 November a.s. een vergadering te Utrecht uitschrijven, waartoe hare afdee- lingen in alle andere anarchistische groepen zullen worden uitgenoopigd. Bezoek van eeü Fransch oorlogsschip. Hef Fransche oorlogsschip Quentin Roo- sevelt is te Vlissingeni aangekomen. Tusschen de etat major van het schip en de Neder landsche marine werden officieele bezoeken afgelegd. Des middags bracht het schip een bezoek aan Middelburg, terwijl het Maan dagmorgen weer van Vlisaingen naar Bou- logne zal vertrekken. Hei Engelsche eskader. De „N. Rott. Ct." meldt: Het eskader Engelsche oorlogsschepen, be staande uit den beschermden kruiser „Coven- try" en de torpedojagers D 82, 26, 27 en 80, onder bevel van schout-by-nacht Hodges, is Maandagmiddag omstreeks half 1 te Rotterdam aangekomen. De Nederlandsche torpedobooten Z 2 en Z 7 waren Zondagavond uit Vlissingen vertrokken en te 8 uur aan den Hoek van Holland aan gekomen. Wy vonden de booten vanmorgen vroeg daar aan den steiger van de Holland Amerika-lyn en wy, een zevental vertegen woordigers van de pers, voor welke een be perkt aantal plaatsen was beschikbaar gesteld, begaven ons aan boord van de Z 2, waar de öommandant, luitenant ter zee le kl. Verloop, een aangename gastheer bleek te zyn. Toen echter de Engelsche marine-attaché, comman dant Erio L. Wharton, en luitenant ter zee le klasse Brninsnaa, toegevoegd aan schout-% by-nacht Hodges, aan boord kwamen, kwam er tevens een brief van den admiraal, die tengevolge had, dat wy naar de Z 7, com mandant luitenant ter zee le kl. Staverman, gedirigeerd werden, waar wy, gelyk later bleek, de beste gelegenheid hadden om het minst te zien. Tegen half acht verlieten de beide booten den steiger. Wy stoomden, de Z 2 voorop, zeewaarts en niet zoodra waren wy buiten do pier, of dit vaartuig bleek een specialiteit te zyn in deinen en rollen, waarvan het dan ook op de reis van de Koningin naar Noorwegen danig last moet hebben gehad. De Z 7 gaf blyk van meer rustigen ^aard, maar indien deze zomermorgen niet zoo bladstil was ge weest en de zee niet kalm en kabbelend gelyk een waterplas, dan zonden onze landmagen vermoedelyk toch op een zware proef zyn gesteld. Met halve kracht voeren wy de Engelsche schepen tegemoetomstreeks 8 uur passeerden wy by de brulboei de territoriale grens, 8 myi van de kust af; toen ging het eenigen tyd met grooter vaart en spoedig daarop kwam het Engelsche eskader in zicht, varende in kiellinie, de „Coventry" voorop. Terwyi wy de Engelsche sohepen naderden, verschenen er 3 watervliegtuigen, die de gasten te gemoet vlogen en over hen heen cirkelden, om daarna te verdwynen. De W 51 kwam nog laag over ons heen en gleed daarna sieriyk als een witte glinsterende vogel in de koesterende zonne stralen al vorder en verder. Kort daarop lagen alle schepen stil op den rustigen waterspiegel. De Z 2 zette een boot uit en twee matrozen roeiden de heeren Wharton en Bruinsma naar het admiraalschip. Het werd dan wachten op de loodsboot, die elk van de Engelsche schepen een loods kwam brengen. Tegen half tien werd de reis voortgezet en by het naderen van de pieren zagen wy een esquadrille vliegtuigen zich onduidelyk in de verte tegen de lucht afteek en en. Twin tig minuten later kwamen wy binnen de pieren en tegelyk verscheen nu dit esqua drille van 5 landvliegtuigen, sterk dalende, boven het eskader. Keurig in den V-vorm vliegende, cirkelen zy rondom de gasten. Inmiddels was onze boot om de Engelsche schepen heengevaren en volgboot geworden. Aan den Hoek, waar van het fort de Ne derlandsche driekleur woei te Maassluis, te Vlaardingen en te Schiedam was er eenige belangstelling voor den donker-gryzen, groo ten kruiser en de vier hoog opgebouwde tor pedojagers, die eveneens van groote afmeting zyn. Even voorby den Hoek en tusschen Maas sluis en Vlaardingen kwam er weer een vlieg tuig de gasten verwelkomen, en toen wy, na langzaam te zyn opgestoomd, de haven na derden, vlogen weer de 5 landvliegtuigen boven de schepen. Het was half 1 vóór wy by de Parkkade kwamen, waar de „Coventry" toen al aan den wal gemeerd lag. De Z 7 nam ligplaats naast de Z 2 aan de Westerkade, waar ook de boot ligt van vice-admiraal van Bleyswyk Ris, commandant van de stelling van de monden der Maas en der Schelde. Van een collega- aan-den-wal mochtep wy vernemen, dat by de aankomst van de Coventry''de bemanning van de „Gelderland", die tegenover de Bult op Btoom ligt, stond aangetreden, en dat aan boord van dit schip het God save the King werd gespeeld. Op de „Coventry" werd deze welkomstgroet beantwoord door het spelen van het Wilhelmus. Vice-admiraal van Bleys wyk Ris ging met een sloep van de „Gelder land" naar de „Coventry", aan boord waarvan zloh ook de oonsul-generaal van Engeland begaf, Twee van de torpedoboo^agers namen lig. plaats aan de Boompjes, de twee andere aan ae Willemskade, hoek Leuvehaven. De gemeente Rotterdam biedt den Engel sohen officieren Woensdag een boottocht aan. Donderdag zal er een boottocht zy'n voor de manschappen. Woensdagavond geeft, zooals gemeld is, de Kon. roei- en zeilvereeniging „de Maas" voor de offlciereyi een soirée, Don derdagavond is er receptie op het stadhuis. Voorts zullen de sociëteiten, de Diergaarde enz. de Engelsche officieren introduceeren. NEDERLAND EN BELGIE. De correspondent van de „Temps" ïe Brussel, melding makende van het onder houd van de ministers Jaspar en van Karne- Ibeek, zegt, dat men hoopt, dat het moge- lyk zal zyn, de onderhandelingen' te her vatten. Tramlijnen te Amsterdam. 'B. en W. van Amsterdam stellen den Raad voor de instelling van een tramlyn 00, welke het westelyke gedeelte van den Jordaan met de buitenstad zal verbinden. OOST-INDIE. Een onderhond met den afgetreden gouverneur-generaal. De correspondent van de Tel. ife New- York heeft een onderhoud gehad met Graaf van Limburg Strrum, den gewezen gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië. Toen Zijne Excellentie de Nederlandsche koloniën verliet, waren de politieke om standigheden zeer gunstig, die op econo misch en commercieel gebied' echter minder gunstig. Hij verwacht, dat na de herziening van het Indische regeeringsreglement een groote verbetering in den toestand zal ko men, vooral voor het bestuur der koloniën en het opbouwen van zoo vrienschappelyk mogelijke verhoudingen tusschen Indische autoriteiten, het Indische volk eni Nederland. Hy hoopt, dat deze herziening spoedig plaata vinden zal en geen jaren zal duren. Een in nige verstandhouding onder de autoriteiten zal den togenwoordigen toestand oonsolidee- ren] en gunstig werken voor de toekomst De tijden, dat Java alleen beschouwd werd ais de eenige belangrijke kolonie, zijn voorgoed voorbij. De bezoeken, die de G. G. aan Su- matra, Oelebes en andere eilanden bracht, werden door de inlandsche vorston en hoof den hoogelyk gewaardeerd. Deze politiek moet volgehouden worden. Zij zaait vriend schap en vertrouwen tusschen de regeerinjg, de inlandsche vorsten en de bevolking. Op een vraag over de politieke betrek kingen tusschen Japan en de koloniën ant woordde Zijne Excellentie dat er geert ge- schillen van eenigen aard tusschen de twee zeer bevriende gouvernementen bestaan, In den aanvang zijn eenige bedenkelijke Japan sche elementen! weggezonden. De Japansche regeering ontving toen een volledige uiteen zetting. Dit is nooit meer voorgekomen en de Ja panners worden op gelijke wijze beschouwd als de blanken. Dit wordt door de regeering te Tokio en het Japansche volk zeer gewaar deerd. Later bezocht een Japanner van hoog aan zien de koloniën en had eeni onderhoud met den G. G. en vooraanstaande Nederlandsche •burgera. Hij stelde de diverse onderhouden en de hartelijke ontvangsten pp hoogen prijs en verliet Indië met de beste indrukken. De Japansche bladen publiceerden zeer welwillende interview» over deze halfambte lijke reis. Japansche financiers én' kooplui voeren een vlot handelsverkeer met de Hollandsche financiers en kooplui Zijne Excellentie had den grootsten eer bied voor onze O.-Ind. ambtenaren. Hij ar- bedde in groote harmonie met zijn ultge- breiden staf van ambtenaren. Ook heerscht er een) goede verstandhouding tusschen de Nederlandsche ambtenaren en de Indische overheden. De Indische regeerende vorsten en bestuurders zijn praohtlg in hun aange boren beleefdheid en hoog ontwikkelde Oos- tersohe 'beschaving. Zij zijn de ware dragers van een schitterende, oude cultuur, on trou we en vertrouwenswaardige vrienden! van de Nederlandsche regeering. BRIEVEN VAN HET PLATTELAND. XX. Waardoor mfln vrouw mij van ontrouw verdacht We hebben hier met een stuk of wat boeren een vereeniging gesticht, die zich ten doel stelt, de Amsterdammers, die er het geld voor over hebben, van goede eieren en boter te voorzien. Zoodoende ben ik in den laatsten tijd nogal eens naar de hoofdstad geweest, teneinde connecties met afnemers aan te fcnoopen. Over het resultaat dezer Amsterdamsche reisjes mogen wy ovex het algemeen zeer tevreden zijn. Mijn jongste reisje echter in het belang onzer vereeniging, zaïl imy nog lang heugen. Niet wyl het doelloos is geweest, integen deel, ilk had zelfs verscheidene afnemers we ten te werven en izeer voldaan over den goe den uitslag stapte Ik een restaurant binnen, teneinde iets te gebruiken vóór ik weer naar huis afreisde. Juist toen ik weer buiten was, liep ik een plaatsgenoot tegen 't lijf en izooals dat ge woonlijk gaat bij de ontmoeting van twee bekenden in een andere plaats, waren wy byzonder harteiyk tegen elkaar, ofschoon we in onze eigen gemeente meestal heel geen notitie van elkander nemen. Mijn plaatsgenoot dan Rens Zandhorst heet de man stelde mij voor, samen wat op te loopen en ten slotte ln „Kras" onder een potje hier nog eens heel gezellig een uurtje te zitten kletsen. „Jongen nee, dat gdót niet hoor!" bracht

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2