Geopend: KipUKERU. N. KOORSTRA, Florastraaf 4. Voethalvereeniging „Helder". AL6EMEEKE VERGADERING Advertentiën. Zandhorst grinnikte spottend en liet niet onduidelijk doorschemeren, dat hij me voor een pantoffelheld aanzag. GEMENGD NIEUWS. Wilde katten. Rome wordt bedreigd met een invasie van wilde katten, die in groote drommen uit de Campagna naar de eeuwige stad trekken, Hun voorhoeden staan reeds „ante portas". De overheid heeft maatregelen van ver weer g6nomon en de bevolking moet in angst zitten. Radium. Een kostbare lijkkist. De prinses van Braganza, weduwe van den prins van Braganza, broeder van wij len koning Oarlos van Portugal, is uit de Ver. Staten te Napels aangekomen, met een van zilver en brons vervaardigde lijkkist, ter waarde van 100.000 dollars, waarin zij voornemens Is het stoffelijk overschot van haar echtgenoot naar Lissabon te vervoeren. De sprekende film. Ontwennen van koffie. Misdaad van een krankzinnige. Meisje loos. Delmonco Jlmmy. Voorschriften kleeding. Een jeugdig moordenaar. Naïf. Voor het politiehof te Tottenham (Londen) daagde Dinsdag een moeder, dat haar schoonzoon haar dochter, met wie hij zes weken getrouwd was, naar haar teruggezon den had. Zij leek volmaakt gelukkig. Maar Dinsdag bracht de man zijn vrouw terug, omdat zij, naar hij zeide, hem niet voldeed. Toen de schoonmoeder opmerkte, dat dit zoo maar niet ging, antwoordde de man: „Ja zeker. We zijn getrouwd op een kantoor van den burgerlijken] stand en ik heb verno men dat ik haar zes weken op proef nam." JAPAN. SPORT. Voetbal. LEGERBERICHTEN. Burgerlijke Stand der gemeente Helder. DANKBETUIGING. op Woensdag 7 September, ik Mer» tegen in. *k Heb moeder de vroirw beloofd om tijdig weer thuis te zijnl" „Och watl Om mij een pleizier te doen ga je dan nu eens een trein later." „Heusoh, Zandhorst, het góót niet! Maartje zou stellig denken, dat mij een ongeluk over komen was!" Nu is het een 'bekende waarheid, dat zelfs de grootste pantoffelridder nog volstrekt niet daarvoor wil worden aangezien. Hoeveel te meer moet dit dus met iemand het geval zijn, die meent, in het geheel niet vanonderdanig heid aan moeder de vrouw te mogen worden beschuldigd. Ik protesteerde dus uit alle macht tegen die vernederende verdenking en om te too- nen dat ik daar alle recht toe had, was ik tenslotte zwak genoeg om een trein over te blijven. Maar Maartje mocht toch vooral niet onge rust over mijn wegblijven worden en daarom telegrafeerde ik even: „Te laat gekomen voor den trein." iZiezoo, dat was dus in orde en samen wan delden wij heel gezellig pratend nog wat op. „Wacht", 'zegt Zandhorst opeens, ,4k moet hier even aan! Mijn jongste broer woont hier, moet je weten. Maar je hoeft niet op straat te wachten! Ga gerust mee, hoor!" „Ei zoo? Ja, die is voor een paar jaar ge trouwd. hè?" Zandhorst knikte. „En hij heeft wèt een knappe vrouw!" zei hij. „Daar zal je van opzien!" Nu, 'zijn boodschap was gauw gedaan en ons bezoek duurde verder ook niet zoo- heel lang. Maar juist toen we zouden opstappen, zei de vrouw des huizes: „Wel heb ik van z'n leven, dat zou ik zoowaar nog vergeten .hebben!" Meteen haalde ze een portret voor den dag: „Hoe vindt ge dat het lijkt?" „Je bent het sprekend!" zei Zandhorst. „Mag ik het houden?" „Natuurlijk! Ik Heb 't expres voor de West- frlesche familie bewaard." „Nou, dank je wel hoor! Maarwaar zal ik het bergen.'k Wou niet graag, dat er wat ddnkwam „O, da's niemendal!" zei ik. „Laat ik het maar zoolang in mijn portefeuille bewaren! Vanavond kan ik het je dan wel even geven, voor we bij elkaar vandaan gaan." Nu, dat leek Zandhorst uitstekend. Toen stapten we op. In „Kras" zaten we daarop nog heel gezel lig een uurtje te kletsen, zóó gezellig zelfs, dat we ons nog moesten haasten om den trein te halen. 'Bij mijn thuiskomst vond ifc mijn vrouw met een gezicht als een oorwurm. „Wel, kom, wat scheelt er aan?" vroeg ik op mijn vriendelijksten toon. ,;Dat zal je niet weten?" pruttelde Maartje. „Nee, heusch niet, vrouw.Of heb je mijn telegram soms niet ontvangen?" „Ei kom, wou je me wijsmaken, dat dit telegram van jou was? Ja, dan moest ik je hand niet .beter kennen! Ik had heel wat moeite om Maartje aan het verstand te ibrengen, hoe ik onmogelijk zelf het 'bericht kon geschreven hebben, dat zij in handen had. Maar eindelijk begon ze het toch zoowat te begrijpen. „Nou, dat wil ik dan wel aannemen", gaf ze to^. „Maar wóóroom ben je nu eigenlijk niet om acht uur thuisgekomen^' „Waaróm? Waaróm?" stoof ik op. Want als men voelt met reden gewantrouwd te worden, doet men altijd verstandig zich boos te maken: „'Dat stóót er immers! Omdat ik te laat 'kwam voor den trein!" „Zool" ze Maartfo terwijl ze mij zoo won derlijk aanzag, dat mijn schuldbesef allerhe vigst ontwaakte: „Kwam je te laat voor den trein, die om drie uur uit Amsterdam ver trekt? En 'hier staat, dat het telegram om half drie werd aangeboden!" 't Was of ik door den grond zakte. Om mij een houding te geven, greep ik naar mijn portefeuille, waar mijn spoorboekje 'in zat, tevens hopend, tevens hopend, dat ik al bladerend een uitkomst mocht vinden iDaar viel plotseling het portret op tafel. Maartje raapte het op en hekeek het. Ze zag, dat de vrouw jong en mooi was. Opeens werd ze doodsbleek. Toen barstte ze in een hevig snikken uit. „Wat scheelt je toch, vrouw?" vroeg ik bezorgd. „Vraag je dat nog?" riep ze jammerend. „Alsof je niet wist, hoe schandelijk je gedrag is tegen je wettige huisvrouw... „Maar Maartje. „Nee, praat me niet tegen!" snikte ze zenuwachtig. „Want nu begrijp ik het maar al te goed, waarom je in den laatsten tijd zoo vaak naar Amsterdam moest. „Och, vrouw, wees nu toch in 's hemels naam niet zoo vervelend. „Zeker, nu ik oud begin te worden, nu be gin ik meneer te vervelen, nietwaar? En daar om blijft meneer een trein over om eens met een jonge vrouw uit te kunnen gaan, die minder vervelend is. 'Dat portret zegt mij alles! O, Simon, Siimon! Had ik zóó iets van je -kunnen denken! ,}Dat portret", zei ik, „is eigenlijk voor Rens Zandhorst en van zijn broers vrouw. Ik heb het enkel maar voor hem in bewaring genomen, omdat hij geen portefeuille bii zich had!" „Natuurlijk, liegen kan je uitstekend! Dat hebben we aan dat telegram gezien!" „Maar rnensch, geloof je me niet? Vraag er dan Zandhorst zelf maar naar! „Jawel, kun je begrijpen! -Dacht je, dat ki met je schandelijke ontrouw te koop zou ioopen? Daar ben ik, Goddank, nog te eer gierig voor!" Ik begreep, dat verder redeneeren slechts doelloos wezen zou en zweeg. Maar ik maakte mij beangst voor de toekomst. Zou dat ééne telegrafische leugentje plotseling mijn huwe lijksleven hebben verwoest? Die straf zou waarlijk toch èl te zwaar zijn. Gelukkig, daar kwam reeds den volgenden morgen Zandhorst zelf om het portret. Maartje ontving hem allervriendelijkst, deed een extra schepje suiker in zijn koffie en later op den dag zei ze heel liefjes: „Als je soms de andere week weer naar Amster dam moet, SLmon, dan zou ik den tijd maar niet zoo afpassen. Dat geeft maar onrust voor me, als je toevallig eens wat later ko men mocht." SIMON GRASHEUVEL. En heb je succes gehad op je adver tentie? En óf! 's Avonds adverteerde ik: Nacht waker gevraagd en denzelfden nacht werd mijn heele winkel'leeggestolen! In de salpetergroeven van Oh 111 zijn ra- diumlagen ontdekt.- Mme Ourle en andere voorname radiologen hebben de Chileenaohe regeering verzocht daar een laboratorium voor onderzoek te vestigen. Omtrent de wereldproductie van radium wordt medegedeeld, dat tot het einde van 1918 de Vereenligde Staten 65 gram radium hebben opgeleverd, dat de lagen uraniova- nadium van Utah en Oolorado in staat zijn V» K.G. radiuml te leveren. Portugal had tot 1918 5 gram verkregen, en uit Madagascar en Tonkin zullen radiumertaen ter bewer king naar Frankrijk worden vervoerd. De prins is in Februari 1020 te Napels overleden, en daar tijdelijk begraven. Hij zal nu op een Italiaansch oorlogsschip naar Lissabon worden overgebracht en in de koninklijke grafkelder worden -bij-gezet. De Zweedsche ingenieur Berglund heeft de door hem uitgevonden sprekende film thans dermate verbeterd, dat zij volgens den draadloozen dienst te Stockholm ge reed ia voor praktische toepassing. Het spreektoestel wordt zoo verbonden aan een gewoon filmtoestel, dat de gelijktijdigheid van woord en gebaar volkomen wordt be reikt. Dezer dagen is van de uitvinding een vertooning gegeven die redevoerende Zweedsche en huitenlandsche sommiteiten op het doek en ten gehooro bracht. De directeur van de Film Fotofoon Mij, heeft verklaard dat zijn stoutste verwach tingen overtroffen waren. De bevolking van Duitsohland aldus het „Maandbl. tegen de vervalschingen" heeft zich gedurende de laatste jaren van den oor log het gebruik van koffie nagenoeg geheel moeten ontzeggen. Ook thans nog, door den slechten stand van de markt, is „Bohnenkaf fee" een genotmiddel, dat nagenoeg onbe reikbaar is. Deze ontwenning heeft eigen aardige gevolgen doen ontstaan. K. Brandenburg (iMed'iz. Kliniik, 1920, 1921 door „Pharm. Weekblad") heeft in een kort tijdsverloop 3 gevallen van koffievergifti ging bij vrouwen waargenomen. Deze intoxi caties, die zioh door ernstige hartversohijn- selen kenmerkten, traden op bij personen van uiteenloopenden leeftijd alle drie hadden vroeger vóór de ontwenningsperiode nooit eenig bezwaar van het drinken van koffie ondervonden. Een der gevallen betrof een jonge dame, die in een lunchroom eenige koppen koffie gedronken had. Duizelingen, angstverschijnselen, bewuste loosheid, hartafwijkingen waren de verschijn selen, waarvan de oorzaak niet steeds dadelijk door den arts herkend werd. In een der ge vallen werden zelfs kamfer- en coffeïne-in- spuitingen toegediend. Het is begrijpelijk, dat deze medicatie niet bijdroeg, om de over prikkeling te bestrijden! Eerst toen de ware oorzaak van de intoxicatie bekend was, kon de juiste therapie gekozen worden. Zaterdagmorgen! omstreeka vier uur trachtte een der verpleegden van het krank zinnigengesticht te Brugge de vlucht te ne men, In de gang werd hij verrast door een bewaker. Hij wierp zich op dezen en er ontstond een' verschrikkelijke worsteling tusschen de helde mannen, waarin de be waker het onderspit dolf. De krankzinnige greep een handdoek, waarmede hij zijn te genstander worgde. Vervolgen» legde hij het lijk op het bed, dat in zijn oei atond en verborg zich onder -een trap, waar hij een half uur later werd gevonden. Volgens een B. T. A.-telegram uit Melilla heeft een jong meisje, een Nederlandsohe, getracht dienst te nemen bij het Vreemde lingenlegioen, maar het is haar niet gelukt. Te New-York is Vrijdag 1.L plotseling aan bartverlaanraing overleden de millionair Ja mes W. Hebron. De wijze, waarop hij zijn mil-lio-eni dollars veel meer was het niet bij-een had gekregen, was zeker niet alle- daagsch. Hij begon zijn carrière -als portier van het bekend luxe-restaurant Delmonico's, op een bezoldiging van één dollar daags. De fooien waren zóó enorm, dat hij er het mil- lioen van overlegde. De man was dan ook als „Delmonioo Jlmmy" een New-Yorksdhe be roemdheid. De directie van het groote warenhuis van Marshall, Field Go., te Chicago, heeft zeeT strenge voorschriften gegeven op_ het punt van d-e Weeding van het vrouwelijke perso neel. Zoowel een opzichtig kapsel als te lage blouses, te korte -mouwen of armen- en te coquetté kousen en schoentjes zijn voortaan verboden. Er zijn al 20 winkelmeisjes ont slagen, die er niet in wilden toestemmen., netjes te dragen over haar kortgeknipte lokken. Te Parijs is Dinsdag in de vroegte een jongen van achttien jaar onthoofd. Verle den jaar November had hij eenl oude vrouw in haar keuken vermoord, door haar de her sens in te slaan, en bestolen. Het hof van assisen der Seine had hem daarvoor ter dood veroordeeld. De magistraat vroeg, of de schoonmoeder dat geloofd had. Zij antwoordde, dat zij het wel wat vreemd had gevonden. De magistraat beloofde de zaak verder te zullen onderzoeken. Hara-Klrl. In de Dahy Mail" geeft George Godwin eenige mededeelingen o-ver de beteekenis van het Japansdhe hara-fciri of seppuku. ,;Het is", zegt hij, „de eervolle dood door den Japanner aan zich zelf toegebracht om beleedigingen uit te wisschen. Volgens de Japansche -begrippen is het duel een onding, hierbij1 hangt veel af van het toeval en- er is geen' 'beroep mogelijk op hoogere macht. Hara-<Kiri beteekent dén dood er is geen ontkomen aan. Het beteekent het uitwisschen eener ondergane beleedi ging; het is de koninklijke weg tot onsterfe lijkheid; het is de eenige weg om aan schande te -ontkomen. Het is zelfmoord geboren uit een zonde, -ten einde de heldendeugd te ver winnen. Weliswaar sterft het gebruik uit, maar on der de -ouderen, die n-og hechten aan de oude gebruiken van Nippen, het Land van den Draken-vlieg, is het nog het eenige middel om aan bel-eediging, schande en verdriet te ontkomen. -Het lijkt ons vreemd toe, dat een beleedigde man zijn eigen dood het middel vindt tegen onrecht hem aangedaan, doch dat is door alle eeuwen heen in het Oosten zoo be schouwd en in elk geval is het waardiger dan zich zijn eer te laten ontrooven. Hara-kiri wordt gepleegd -op deze wijze. Na de beleediging te hebben' ondergaan begeeft de beleedigde zich naar zijn gezin en vertelt wat de zaak is. Daarna worden de voorbereidende maatregelen genomen, die niet zonder poëtische schoonheid zijn. De on gehuwde vrouwen der familie maken nu koorden van latus-planten, om daarmede het huis te omringen' tot afwering der booze geesten <en om het te beletten de ziel van den ontslapene met zich te voeren. Een vertrek wordt gereed gemaakt en het zwaard van den heer des huizes wordt met een wit laken op een kleine verhevenheid neergelegd. Als dit gebeurd is, komt d'e priester met de lotusbloem. Hij legt die op het zwaard de wakazashi en degene, die hara-kiri zal plegen, gaat nu het zwaard dragende met zijn oudste zoon op de verhevenheid. Dan neemt de priester de lotus-bloem, plukt die uit een en sprenkelt de meeldraden -over den knie lenden man, hem ter -zelfder tijd zegenende Met diepe stem, zoo dramatisch als mogelijk is, vertelt dan de knielende man den aard der beleediging. Dan komt het slot van het drama- De knielende man maakt zijn bovenkleed de ka-mishino het deftige kleed lo-s en de wakasaki- in de linkerhand nemende, opent hij zioh het onderlijf van rechts naar links. De zoon eindigt daarop het drama door zijn edelen vader te onthoofden. Dan wordt de mededeeling van het gebeur de, gewikkeld in lotus-bladen gezonden aan den beleediger, die dan onder dezelfde cere monieën in zijn eigen woning hara-kiri pleegt Daarmede eindigt dan de familie-veete aan de eer is voldaan. Officieel» openin* van het terrein der R.-K. V. V. „Geel Wit". Geel Wit—V.V.Z. 2—8. Zondagmiddag beul ouder groote belangstelling da officioelo opening plaats van het terrein van de R.-K. V. V. Geel Wit aan dan Stroowag. Hot terrein, waar 6, 7 Jaar geleden onze N.V.B.-clu'b. toten nog spelende ln de N.-H. V. B., zooveel lau weren geoogst beeft en bet tooneel was van heel wat spannende en fraaie kampen. Toen „Helder" een plaat» kreeg in den N. V. B., werd er teven» van terrein verwisseld en bleef ihet Strooweg- t er rei n van verdere sportevenementen verschoond (najaar 1914). e Om 2 uur marcheerde do stoet vanaf hert Bonde- gebouw (Molengracht) af, onder de tonen van „Wtinmjubst" en bracht do spelers vla Spoorstraat, Koningstraat, Kanaalweg en Langestraat naar de kampplaats. Het terrein maakte met zijn veelkleu rige vlaggen een prettlgen indruk en daar ook het weder begon -op te halen we vreesden voor rogen werd de stemming er nog beter op. In het Zaterdagno. van dit blad lazen we dat het terrein keurig in orde was gemaakt, en inderdaad was dat zoo. De afrastering was van stevige pa len voorzien, maar de üzordraad-bespanning zal op den duur geen beletsel zijn om het speelveld vrij te houden van de nieuwsgierige elementen, want we merkten nu reeds op, dat kwajongens hun uiterste beet deden de soliditeit ervan aan een proefneming te onderwerpen. Het veld zelf leek ons wat smal en daar er in geen jaren op gespeeld is, was de grond wat hard en stoppelig, redenen waarom de spelers, die be teren grond gewend zijn, daar nogal last van had den. Maar dit zal met den tijd wel verbeteren. Het beteekent tegenwoordig al heel wat een ter rein te kunen krijgen. Het was voor de tweede maal dat we Geel Wit in actie gezien hebben en we moeten zeggen, dat er wel verbetering in het spelpeil gekomen is. De club bezit een paar goede back'e, waarvan de „rechts" do meest tactische is. De middenlinie deugt niet. Plaatsen deed geen van allen; bovenal blonik Dito uit, een speler, die er dacht te komen door gebruik te maken van een flinke dosis lichaamskracht. Dat is niet de weg. en tegenover een handige tegenpartij (die ook niet bang is) geeft dit niet veel. Hij moet eens goed kijken hoe zijn naamgenoot bij „Helder", die op dezelfde plaats speelt, zijn ballen 'behandelt en afwerkt en alles met de grootste kalmte. De voorhoede had in v. Amesfoort een flinke doorzetter, welke een hard, maar'niet altijd zuiver echot bezat. De linkervleugel voldeed het beste, speciaal Bouma deed goede dingen. De tegenpartij V.V.Z. (Zaan dam) viel ons tegen. Deze club, welke in de le klasse der D. H. V. B. uitkomt, speelde niet kwaad, maar toch hadden wij er meer van ver wacht. In tegensteling mt Geel Wit speelde hier de -halfbacklinie voortreffelijk, en vooral de spil voorzag het binnentrio steeds van ballen. Doch de voorhoede, welke mooi veldspel te aanschou wen gaf. draalde voor doel steeds met schi"fr„; er was niemand d!e een behoorlijk schot deed. Er werd werd net zoo lang getreuzeld, dat de back's gelegenheid kregen hun terrein te zuiveren. De inksbuiten had men gevoegelijk ln bet kleed hokje kunnen laten. De back» mieten dat resolute ingrijpen van die van G. W„ maar wieten wel hun plaate te kiezen. Bij G. W, liet ter elfder ure Rito zijn oluJb in den «teek, zoodat een ander in moest vallen. Het was reeds bij h&li vier toen scheidsrechter Pelser de eiltallen in het veld riep en zien we den geestelijken adviseur van G. W. den aftrap doen. Üe wind staat eenigszins echuin over het veud en de le heiit heelt de thuisclub daar het voordeel van. We zien vlug spel aan beide zijden; de achterspelers van beide clube blijven de baas over de resp. aan valei iniee. Ais v. Amesfoort er tusschendoer komt, schiet hij hard ln, doch de V.-doelman geef retuor. Ken soloren van den l.-buiten loopt op niets uit. Weer werkt de G. W. midroor zich door de verdediging, doch hij krijgt geen gelegenheid tot schieten; een hard schot van den Links binnen stompt den Y.-doelman het veld ln. Uit een voorzet van links, gevolgd door een scrimmage voor doel, ziet de thuisclub dan de eerste goal geboren worden, wat met veel ge juich begroet wordt (1—0). Aan den anderen kant weet de G. W. doelman fraai te redden. Er komt meer teekenln-g in het spel. Een spannend mo ment voor het Zaandamsche doel loopt uit met overschieten van den l.-bulten. De Zaandammers zijn niets zwakker en bun middenlinie verplaatst herhaaldelijk het spel. Piet Luiickx weet twee maal fraai een gevaarvolle situatie te redden, waarvan eenmaal door zeer tactisch op zijn kee per terug te -spelen. De V.-rechtabinnen treuzelt te lang en' een goede scoorkans gaat hiermede verloren. Twee hoekschoppen, op het V.-doal gaan de weg van zooveel anderen op. Een; ver, hard sohot van den l.-binnen weet de G. W.- doelman met veel moeite te keeren. Even voor rust pro duceert Zaandam den gelijkmaker; bijna dachten wij hen de leiding te zien nemen, doch de rechts binnen schiet hopeloos naast. Rust met gelijken stand. Nauwelijks is hervat of G.W. doet een aanval, de voortreffelijke l.-bui ten zet voor, de V.-doelman zal het leder weg trappen, maar zet, ongelukkig gertoeg, in eigen doel, zoodat d-e thuisclub de leiding weer beeft. Beide clubs worden flink aangemoedigd. Een goed genomen hoekschop op het G.-doel wordt wegge werkt. We denken G.W. voor de 3e maal te zien scoren, doch de l.-back redt op het nippertje. Een schot van V. ketst van den paal in het veld terug, terwijl een schot van v. Amesfoort goed door den V.-doelman wordt opgevangen en weggewerkt. Even later zorgt de spil van V. met een strak schot voor den gelijkmaker. Een vurige strijd om de leiding ontspant zich nu. Do Zaandammers worden sterker, doch aan schieten hebben de hee- ren een broertje dood. Het goede moment wordt steeds onbenut gelaten. De kleine r.-buiten van V. do-et 'n paar fraaie voorzetten docb deze leveren om bovenvermelde reden geen resultaat op. Dan waagt bij zelf een kan-s, doch zijn schot wordt gevangen. De V.-doelman slaat den bal nog juist weg voor een toeloopenda G.W.-er. Luijckx kopt corner om verder onheil te voorkomen; v. Ames foort is geducht in actie en haalt meer malen den bal zelf, daar Dito met al zijn gezwoeg niet veel -bereikt, doch de middendoor is met zijn schot niet erg gelukkig. Bij een nieuwen aanval van V. maakt de r.-back hands. De penalty wordt door de V.-spil slecht genomen, doch de scheids rechter laat overnemen, daar de doelman niet op zijn plaats stond. De midvoor plaatst zich nu achter het leer en heeft meer succes. De gasten hebben dus de leiding. De spelers zijn, als een gev-olg van den zwaren grond, doodop en met V. in de meerderheid, kondigt daarop de heer Pelser het einde van Geel Wit's eersten- wedstrijd op eigen terrein. Zooals men weet, krijgt die vereen!ging den Zilveren Lauwerkrans, welke Geel Wit met het grootste aantal goals weet te slaan. Om den Zilveren Bal. Uitslagen- le ronde: Sparta Stormvogels 01. Quick IExcelsior 0—0 (E. wint na loting). Quiek II—H.B.S. O-A. V.O.C.—UD. 2—0. Philips S.V.—S.V.V. 3—1. A.D.O.Feijenoord 03. Oefenwedstrijden. H.F.C.—Blauw Wit 01. HaarlemZ.A.C. 3—3. De wedstrijden om den Zilveren Gooi- en Eem- land-Beker kregen Zondag haar beslag. Robur et Velocitas legde beslag op den len prijs, na loting met Z.V.V. (Zaandam). Zeemacht-combinatieHelder III. Een aardige ontmoeting, waarin H. haast den g-eheelen wedstrijd in de meerderheid was. Zee macht verscheen met spelers van 2e eü 8e elftal. Halder telde 1 invaller voor Kemna. Het einde bracht de witihemden een 3—0 overwinning. De makers waren Bak 2 en Grande 1. De overwin ning was volkomen verdiend. De oranjemannen wisten niet eenmaal te doelpunten wat hoofd zakelijk kwam door het goede verdedigen der II.-backs en in laatste instantie den keeper, die zich goed van zijn taak kweet. Uitsla» van Zaterdag: Spart» III—Tuindorp I 0—2. Uitslagen van Zondag; Batavier IIISparta I 2—0. Hit.C. V-Spa rta II 9-0, Helder IV—Batavier IV Dienstverlaten wegens ongeschiktheid. Door den Min. van Oorl. is bepaald: Indien een mil. beneden den rang van off„ niet behoorende tot het verlofspers., naar het oordeel van den korpscomm. (of van dengene, die als zoodanig is te beschouwen) niet voor een reëngagament in aanmerking komt, doet die autoriteit daarvan ten minste drie maanden vóór den datum waarop het ontslag zal ingaan, aan belanghebbende schrif telijk mededeeling, onder vermelding van de gron den, waarop dit oordeel steunt. Deae mededeeling wordt den -belanghebende binnen vijf dagen nè de dagteekenlng tegen ontvangbewijs verstrekt. Binnen 21 dagen na de dagteekenlng der mede deeling kan de betrokkene verzoeken, dat omtrent de vermelde gronden, het advies worden inge wonnen van den onmiddellijken chef van dengene, die de mededeeling heeft gedaan. Deze autoriteit geeft, alvorens advies uit te brengen, den betrok ken militair gelegenheid, zijne bezwaren toe ta lichten. Het advies, vergezeld van het verzoek van den belanghebbende en het procos-verbaal van betgeen mondeling door belanghebbende ia aangevoerd, wordt zoo spoedig mogelijk aan den Min. van Oorlog uitgebracht. Het proces-verbaal, hiervoreri genoemd-, moet door belanghebbende na voorlezing en c.q. wijziging of aanvulling worden mede-onderteekend. Gelet op het bepaalde in de pensioenwet voor de Landmacht, zal vóór het aan zeggen van weigering van een reëngagement aan een mdl. met ten minste vijf jaren werkelijken dienst aan den Min. van Oorlog daartoe moeten worden gevraagd. Inlijving. Op 7 Oct. a.s„ ten 12,30 uur nam. zal in de Gymnastiekzaal binnen het fort Erfprins alhier eene inlijving plaats hebben van dienstplichtigen der militielichting 192L Detacheerlngen, enz. De 2e luit. O. J. Mens, van het 2e -bat., 21e reg. inf te Helder, is aangewezen voer het volgen van een cursus aan de Normaal-Schietschool te 's Gra- venhage. Bij Kon. Beisl. is de-2e luit. A. W. Schot, van het 21e reg. inf., 'benoemd tot le luit.; bij het zelfde Kon. Besl. is- genoemde luit. eervol ont slag uit den militairen dienst verleend en' Is deze officier benoemd tot ras. le lult. bij het 21e reg. inf. Bij hesch. van den Min. van Oorlog is den res. le luit. A. W. Schot, toestemming verleend tot verblijf in Ned. Oost-IndiS. De res. le luit. J. P. J. Stenger, van het 21e reg. inf., is overgepl. bij het 27e bat. landwear-lnf. Bij besl. van den Insp. der Inf., is de naam van den serg.-maj.-instr. J. van 't Hoff, van het 21e reg. inf. te Helder, geplaatst op de bevoide- riagslijet voor adj.-onderoff.-instr. Regeling bezoldiging werklieden der Landmacht Door den Min. van Oorlog ls het navolgende bepaald: 'Met ingang van 1 Oct. 1921 zullen de schoen- en kleermakers en de hoefsmeden) van de -landmacht worden bezoldigd als werkende op vast jaarloon, overeenkomstig het bepaalde ln de re geling bezoldiging der landmacht (bezoldiglngs- schaal VII). Voor de aldus aan de schoen- en kleermakers toe te kennen jaarwedde, hebben «ij alle herstelingen te verrichten aan kleeding en schoeisel, (de schoenmakers c.q. ook aan leder goed), welke hun door of vanwege den Korps comm. woTden opgedragen. De werktijd dezer werklieden bedraagt in den regel 8 uur per dag (45 uur per week). Voor gebruik van eigen ge reedschappen wordt den kleer- en schoenmak era eene vergoeding toegekend naar reden van 6<J per jaar. Hun wordt in een Rijksgebouw 'eene werkplaats ter beschikking gesteld; de verlich ting en de verwarming daarvan geschiedt door de zorg van den betrokken cornm. Voor herstel lingen aan ledergoed wordt voorloopig eene ver goeding van 10 per jaar toegekend. Aan den Hoofdintendant is opgedragen om, in overleg mat d-e betrokken autoriteiten, eenle zoodanige rege ling te treffen, dat ieder der schoen- en kleer makers eene volledige dagtaak heeft. Nieuwe schoen- en kleermakers mogen iet meer worden aangenomen. Het hi-ervoren bepaalde omtrent den werktijd geldt eok voor de zadelmakers. van 3 tot 5 Sept. 1921. BEVALLEN: F. M. W. Jansen-Meljer, d.; C. de Jonge-Vlastuin, e.; E. Rijnebergen-Dirkzwager, z.; W. C. van der Pias-Kaan, d.: H. G. Brandsmo- Meijer z. OVERLEDEN: A. Wal, 25 j.; A. Klaver-Kraak man, 69 j. Den 1 lden September a.s. hopen onze geliefde Ouders JAC0B v. d. SANDE en ALIDA v. d. HEIDE, hunne 12'/a-]arlge Echtver- •snlglng te herdenken. Dat zjj nog lang gespaard mogen blijven, is de wensch van hun dankbare Kinderen MARIA CATRINA. JACOB. Helder, 6 September 1921. Hartenstraat 28. Plotseling ontvingen wjj de treurige tijding van heto ver laden te Diepenveen bjj Deventer, van onzen ge- achten en beminden Zwager den HoogEd.Gestr. Heer B. J. VELDERMAN, gep. Hoofd-Off -Machinist K. M, Namens de Familie i J. F. SCHELLINGER, Helder, 8 September 1921. De Heer BARTELS, Blnnenh, 42, verzoekt aanbieding aan huls van voor voldaan gataekande re keningen op Woenedag e.k., dea voormiddaga tot 1 uur. K *1* .vte.SliAAto Den llden September a.s. hopen onze Zwager en Zuster JACOB v. d. SANDE en ALIDA v. d. HEIDE, hunne 12'/2-Jarige Echtver eeniging te herdenken. Namens hun Zuster en Zwager, p1 Helder, 6 September 1921. f :4 Hartenstraat 28. js. Heden overleed plotseling, in den ouderdom van ruim 60 jaar, onze geliefde Echt genoot en Vader, de Hoog Ed Gestr. Heer B. J. VELDERMAN, gep.Hoofd-Offlcier-Machinist 2e kl. tit. bij de K. M. E. J. VELDERMAN— schellinger. B. J. VELDERMAN. A. F. VELDERMAN. D. J. VELDERMAN Diepenveen (Huize „Sand- hof" 3 September 1921. De Heer en Mevrouw v, d. BERGH—Enthoven geven ken nis van de geboorte van hun Dochter 6ERARDINA THE0D0RA ALIDA. Helder, 5 September 1921. Zuidstraat 13. De Heer en Mevrouw SCHOE— VERS—Pos geven kennis van de geboorte van hun Dochter HIA D1EDERIKA CATHARINE, Huisduinen, 5 Sept. 1921. Geboren MARIANNA S0PHIA, Dochter van P. C. J. Vakenhorst en M. Varenhorst— Varenhorst. Helder, 5 September 1921. Plaatselijke kennisgeving. Geboren AALTJE, Dochter van Menze Cornelis v. d. Plas en Wilhelmina Cornelia Kaan. Helder, 4 September 1921. De Heer en Mevrouw BANDSMA—Meijer [geven kennis van de geboorte I van hun Zoon THEOOORU8 Helder, 6 Sept. 1921. Ondergeteekenden betuigen langs dezen weg hun hartelljken dank, voor de vele bl(jken v«n belangstelling b(j hun 12>/s-Jarlg Huwelijk onderronden. L. J, RA8CH R. RASCH- v. d. Reijdhn en Kinderen. Ondergeteekenden betuigen langs dezen weg hun oprechten dank voor do zeer vele bljjken van belangstelling, zoowel bin nen als buiten deze gemeente, ondervonden bjj hun 50-Jarlg Huwelijksfeest. B. PRINS, EchtgeDoote en Familie. HEERENZOLEN en HAKKEN f 2.75 DAMESZOLEN en HAKKEN f2.00 Kinderen naar grootte. Vlugge en nette bediening. des avonds om 8 uur, In Café „De Pool", Kanaalweg. Voor LEDEN en DONATEURS. Aller opkomst zeer gewenscht HET BESTUUB.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 3