rm Augustus in het licht uiweT onderstelling herzien. Duitscbland's vlottende schuld-is tusschen 1 April en 20 Augustus met gemid deld meer dan zes en een half miljard teegc nomen. Zulk een regime kan geen stand houden. Verhooging van de fcolenprtjzen In Dnitschland. Berlijn, 6 September. De rijkskolenraad heeft voorgesteld de kolenprijzen opnieuw •te verhoogen wegens de nieuwe looneischen van de mijnwerkera Buikloopepidemie. Berlijn, 6 September. In do Midden-Duit- sche districten Dernbach, Salzungen en Mei- inlngen heerscht sinds enkele weken een buikloopepidemio, die zich op onrustbaren de wijze uitbreidt. Een 'groot aantal personen zijn reeds ten gevolge van de ziek te overleden. In de gemeente Tiefenort al leen bedraagt hun aantal 35. Het gemeente lijk lazaret is overvuld. Meer dan 300 per sonen liggen ziek en moeten de vreeselijkste pijnen uitstaan. Alle scholen zijn gesloten. De regeering heeft maatregelen tot bestrij ding der epidemie getroffen. WEST-HONGARIJE. Een officieel bericht uit Weenon meldt, dat een Ho-ngaarsche afdeeling, sterk 2500 man, gerégelde troepen zich bij de opstandelingen gevoegd heeft en de grens van Neder-Oos- tenrijk te Kirschdag overschreden heelt. De afdeeling viel twee compagnieën Oostenrij kers aan, die tot taak hadden de grens te dekken. De Oostenrijksdhe troepen moesten zioh na een gevecht van verscheidene uren terugtrekken. In Oostenrijk is men zeer verbolgen over dezen Hongaarschen inval in Neder-Oosten- rijk. Een officieel communiqué verklaart, dat Hongarije zich a&n een geweldige reohtsbreuk heeft schuldig gemaakt. De regeering te Wee- nen is besloten, alle middelen aan te wenden om West-Hongarije ten spoedigste te ver krijgen. De Oostenrijksche regeering izoiu nog een zeer krachtige nota aan de Hongaarsche are- geering richten om verzet aan te teekenen tegen de schending van Oostenrijksch grond gebied door de bezetting van de Neder-Oos- tenrijfcsche gemeenten Kirchschlag. Tevens zou de Oostenrijksche regeering de entente- mogendiheden wijzen op de groote gevaren, die uit het optreden van Hongarije kunnen voortspruiten. Ook de entente heeft zich met de zaak be moeid, en een ultimatum te Budapest over handigd. Het zegt o.a.: Hongarije schijnt den internationalen toestand te miskennen, door dat het weigert het vredesverdrag ten aan zien van West-Hongarije uit te voeren. Een verder vasthouden aan dit standpunt zou voor Hongarije ernstige gevlogen met zich sleepen. Hongarije stelt vlakweg zijn voort bestaan als staat in de waagschaal als het geen gevolg geeft aan de aanwijzingen der entente. RUSLAND. Hongersnood en cholera. De bijzondere correspondent van de „Dai ly News" in Rusland', de heer Segrue, van wiens ervaringen' wij reeds het een en ander hebben meegedeeld, is thans te Samara aan gekomen, op 560 Eng. mijlen ten Z.O. van Moskou! De crisis zal, naar 'hij meldt, niet voor December haar toppunt 'bereiken en tenzij er hulp komt zullen duizenden den hongerdood sterven. De pogingen om de cholera-epidemie te bestrijden hebben naar hij bericht, gelijk te verwachten was meer succes dan de pogin gen om het hqngersnoodvraagstuk het hoofd te bieden. In Samara waren er in Juli meer dan 6000 gevallen; thans worden er dage lijks slechts 15 nieuwe gevallen gemeld. De Britsohe en Amerikaansche Kwaker-orga nisaties hebben een belangrijk aandeel in de bestrijding van de cholera. Er zijn ernstige pogingen aangewend om de emigratie tegen te gaan, al duurt deze dan nog op kleiner sohaal voort, maar de oor- respondent met eigen oogen kon waarne men. In Semikino bleek 40 der bevolking gevlucht te zijn. Men had er in de omgeving de laatste weken geleefd van eikels, gras en meloensóhillen. De correspondent heeft geen bevestiging kunnen verkrijgen van de bewering, dat de hongersnood in hoofdzaak is te wijten aan requMties van het roode leger. De hoofdoor zaken schijnen geweest te zijn de droogte en de twee invasies in, de laatste drie jaren tij- dons den zaaitijd. In sommige plaatsen ls groote schade aangericht door millioenon sprinkhanen, waartegen do roode garden te vergeefs met vergiftige gassen ©n bommen vochten. De ontdekte samenzwering. Een Orient-telegram uit Riga maakt ge wag van een bericht uit Petrograd, volgens hetwelk naar aanleiding der reeds vermeld de ontdekking eener samenzwering alle offi cieren, ongeveer 400, van de Oostzeevloot zijn gearresteerd en naar Moskou overgebracht. De matrozen zijn ter plaatse geïnterneerd. Onder de burgerbevolking zijn tal van arres taties verricht. De correspondent der „Daily Tel" te Ko penhagen meldt, dat volgens rapporten uit Riga te Petrograd een samenzwering is ont dekt om in het begin dezer maand de regee ring In Rusland omver te werpen. De samen zweerders hadden een aanslag voorbereid op Zinovief, Gorki en andere sovjet-leiders en ook een trein in de lucht te doen vliegen, waarin Krassin zioh zou bevinden en een groote som goud, bestemd om voedselvoor raden in bet buitenland te koopen. De samen zweerders hadden ontploffingsmiddelen en handgranaten gekrégen uit depots in Finland en Petrograd. Zij hadden hun hoofdkwartier te Parijs en gezegd wordt dat Kokovzef en Stuve en andere uitgewekenen tot hen be hoorden. Tusschen werklieden en troepen hebben te Petrograd gevechten plaats gehad. Sovjet-ambtenaren vermoord? Een Orient-telegram uit Reval maakt mel ding van een bolsjewieksch radiogram vol gens hetwelk in de plaatsen tusschen Char- kof en Rostof de tot wanhoop gebrachte be volking 215 sovjet-ambtenaren van den dienst der voedselvoorziening heeft vermoord. GRIEKENLAND EN TURKIJE. Angora bezet. Smyrna, 6 September. Gemeld wordt, da Angora na een hevig gevecht, waarin de Grieken numeriek de sterkoren waren, is gevallen. Na een veertiendaagscfoen strijd, die in hevigheid en verwoedheid de worsteling om Verdun evenaarde, schijnt dan Angora, de voormalige hoofdstad van Kemlalland, ten slotte gevallen en zijn de Grieken de verla ten stad binnengetrokken. Een tactische, meer dan een1 strategische overwinning ©en etappe, geen beslissing. De vijand toch heeft in goed© orde zijn stellingen verlaten en heeft zich verder het binnenland in te ruggetrokken. Blijkbaar met medeneming van krijgsmateriaal enz„ want van buit in eenigen omvang van beteekenis meldt het Grieksche overwinningsbulletin niets. Ofschoon de Helleneni dus niet het doel van eiken slag: vernietiging van den vijand, hebben bereikt, heeft d© Grieksche gendar me toch weer een belangrijk deel van zijn taak vervuld: het knotten van de macht van de Turksdie nationalisten. Dat de Grieksche troepen bij hun gelei delijk terugwerpen van de Turken zware verliezen zulleni hebben geleden, lijdt geen twijfel: want al hebben de Kemallisten ge brek aan een behoorlijke artilleriemaoht om die van aen aanvaller afdoende van ant woord te dienen, zoo schijnen zij den vijand in verwoed handgemeen herhaaldelijk taaien tegenlstand te hebben geboden. Het ge- heele verloop van den Griekschen veldtocht heeft in elk geval ertoe bijgedragen d© re- nommée van het Grieksche leger weer wat op te halen. Zijn praestaties zijn inderdaad niet gering, wanneer men nagaat, dat zij onder uiterst moeilijke omstandigheden: zwaar terrein, steeds langer wordende ver bindingslijnen1, slechts hoofdzakelijk vracht auto's en kameelen om te voorzien in het aanvoeren van legerbenloodigdheden, levens middelen enz., al vechtende den vijand over ruim 100 K.M. hebben teruggedrongen, ter wijl zij thans 500 KM. diep in het binnen land staan. De groote vraag is nu, of d© Grieksche troepen den opmarsoh zullen voortzetten, steeds verder den) immer terugwijkenden vijand achtervolgen, of dat men zich voor loop: g tevreden zal stellen met hetgeen be reikt is en zal trachten het woord weer aan de diplomatie te geven. BINNENLAND. Een vlootwet Het Ned. Ootrr. bureau meldt: In parlementaire kringen verwacht men, dat een Vlootwet voor Nederland half Oc- tober bij de Tweede Kamer zal worden in gediend. Mr. Treub. Het Vaderl. meldt, dat mr. Treub voor zitter van den Nederlandschen en Indischen Ondernemersraad wordt •De heer H. Albeda, die als opvolger van prof. mr. M. W. F. Treub benoemid zal wor den verklaard als 'lid der Tweede Kamer, is in 1872 te Groningen geboren. Hij is vroe ger agent van politie te Groningen geweest. Thans is bij bulpkeurmeester en opzichter in het openbaar slachthuis te Groningen. De heer Albeda is voorzitter van de neutrale Algem. Groninger Werkliedenvereendging. Naar d© Nieuwe Arnh. Ct. verneemt, be staat er groote kans, dat de heer Albedia zijn benoeming als Kamerlid niet zal aanvaar den. In dat geval zal de heer J- Boersma, hoofdredacteur van het Nieuwsblad van het Noorden, als lid van de Tweede Kamer wor den aangewezen. Het bestuur van den Nederlandschen en Indischen Ondernemersraad zal in Nederland en wel in Den Haag zijn zetel krijgen. Dit bestuur, dat uit een groot aantal leden zal bestaan, en waarvan alleen nog de voorzitter mr. Treub werd benoemd, zal worden samen gesteld door de lichamen, die tot de instel ling van den raad het besluit hebben geno men, t.w. de meeste maatschappijen, die in relatie staan met Indië, als daar zijn de stoomvaartmaatschappijen, de Koninklijke Maatschappij tot Exploitatie van Petroleum- bronnon in Nederlandsch-Indië, de Billlton- Maatsohappij en verder alle oultuur-maat- sohappljen. Het doel van den Nederlandschen en ïn- disohon Ondernemersraad ls: behartiging van de belangen van het in Indlö gestoken kapitaal. De nienwe burgemeester van Arnhem- Bij K.B. van 1 Sept. ls mr. S. J. R. de Monchy benoemid tot burgemeester der ge meente Arnhem. Ontslag onderwijzer Ceton. De Amsterdamsche Raad heeft gisteren den onderwijzer Geton, die zonder .verlof Zijn betrekking verliet om een studiereis iüi Rus land te maken, ontslagen/ De pensioenwetten. Het comité tot behartiging van de alge- meene belangen van het marinepersoneel beneden den rang van officier en de afdee- lingen en correspondentschappen tot dat comité béhoorende en gevestigd te Helder, Hoorn, Amsterdam, Leiden, Rotterdam, Hel- levoetsluis, Dordrecht, Gorinchem, en Vlis- singen, hebben telegrammen verzonden aan de Tweede Kamer met het verzoek de ont werpen militaire pensioenwetten niet van de agenda af te voeren, doch onverwijld af te handelen. (Zie verder het verslag Tweede Kamer over deze aangelegenheid.) Geen salarisvermindering. Het Haagsche Oorrespondentiebur. meldt: In sommige bladen is een 'bericht opge nomen als zoude bij de Regeering in over weging zijn een vermindering van de sala rissen der rijksambtenaren, waartegenover dan een vergoeding tot gelijk bedrag aan de fungeerende ambtenaren zou verleend wor den. Te bevoegder plaatse ls hiervan echter niets bekend. De zaak kapelaan Bilars contra van den Pol. Den heer O. van den Pol, te 's-Gravenhage gedagvaard om op Woensdag ,7, September a.s. te verschijnen voor de arrend- rechtbank, teneinde zioh te verantwoorden op een tegen hem door den heer Bilars, kapelaan te Alk maar, Ingebrachte klaoht van „opzettelijke beleediging van zijn (des heeren Bilars) goeden naam, die het karakter draagt van smaad, smaadschrift, althans eenvoudige be leediging" (het bekende stuk in „Het Volk" van 20 Aug. 1921), is op last van den officier van justitie aangezegd, dat de dagvaarding is ingetrokken. Wethouderecrisis te Rotterdam. De motie inzake den alcoofbouw aangenomen. In de Dinsdagavond voortgezette raads zitting werd de motie-De Meester in zake alcoofbouw met 23 tegen 21 stemmen aan genomen. Tegen stemden de Soc.-democra- ten, dr. Van Ravensteyn en mr. Van Aal ten. Toen - beslu.. gevallen was, stond wet houder Heykoop op om te verklaren, dal; hij deze uitspraak een motie van wantrouwen achtte in het beleid der Sociaal-demoerati sdhe wethouders. Mede namens den heer De Zeeuw deelde wethouder Heykoop mede, dat de Sociaal-democratische wethouders hun mandaat ter beschikking zullen stellen, na dat de Federatie Rotterdam der S. D. A. P. dit besluit heeft 'goedgekeurd. Het Engelsche eskader In ons land. Een twintigtal officieren van het Engel sche eskader maakte een tocht door het Hol- landsche polderland en' de duinstreek per auto. Getoerd werd over Gouda, Bodegraven, Alphen naar Leiden. Aan de Kievit onder Wassenaar werd geluncht Over Den Haag en Delft werd teruggereden. Het Engelsche gezelschap was opgetogen' over het eigen aardige schoon van het Hollandsché land schap, vooral door de ophaalbruggetjes en door het feit dat de waterspiegel van de Dsel boven het omringende land ligt. Deze tocht was aangeboden door die Ne- derlandsche marine. De verbroedering met de Rotterdamsche bevolking gaat snel en goed. De Sehiedam- sohe dijk was bet stadsdeel, waarbeen de schepelingen, die tegen een bezoek daar ge waarschuwd waren, zich hij voorkeur heen begaf. Van de gelegenheid! om de Oovcnltry ïe bezichtigen, werd door heel wat burgers, vooral jeugdige, gebruik gemaakt- De com mandant van het Engelsche eskader heeft nog een bezoek afgelegd op de „Gelderland'", welk bezoek door den admiraal en kapitein Albarda beantwoord is. Ook op het raadhuis maakte sir Hodges zijn opwachting. Behalve de plechtigheden, waarvan reeds melding is gemaakt zal de burgemeester nog do beide admiraals en de commandanten der schepen aan een hmch te zijnen huize vereenigen. Vrijdagavond recipieeren de Engelsche of ficieren aan boord van da „Ooventry". De Koningin is voornemens, om tijdens het bezoek van het Engelsche eskader aan Am sterdam, in het begin der volgende week den eskader-commandant, schout-bij-nacht Hod ges, en eenige officieren van het eskader op Het Loo te ontvangen. Aan boord van de stoomboot Heen en Weer H hebben Woensdag een 25 tot 30 tal Sngélsche en Nederlandsche zeeofficieren van het Engelsche eskader en de Nederland sche oorlogsbodems, onder geleide van den havenmeester den beer L. J. H. Willinge een tocht door de havens gemaakt Heden maken een 300 Engelsche en 100 Nederlandsche onderofficieren en minderen aan boord van de stoomboot Merwede I een tochtje naar Dordrecht Zaterdag vertrekt het eskader naar Am sterdam. De Engelsche, zoowel als de Ne derlandsche schepen krijgen ligplaats aan de Sumatrakade, d. w. z. aan de verschillende boeien aldaar. Ernstige waarschuwing! Men schrijft aan de Stand, tilt Beek en Donk, dat 'bij de N.V. Van Thiel's Draad- Industrie oiroa een derde deel van het per soneel tijdelijk buiten werk gesteld is en dat wanneer geen betere toestanden intreden, a.a week de geheele fabriek voor onbepaal- den tijd zal komen stop te liggen. Lage va luta en Jhentongevolge do moordende oon- ourrontle van Duitsoliland zijn oorzaak, dat weer een groote menigte arbeiders werkloos, worden. Genoemd bedrijf was vóór eenige weken overstelpt met orders, maar deze laatste werden geannuleerd, omdat niet tijdig genoeg geleverd kan worden. Van de zijde der di rectie, gesteund door haar personeel, wer den bij de Arbeids-inspectie pogingen aan gewend om tijdelijk 0 uur per dag te mogen werken, doch de beschikking op dit verzoek liet zioh wachten», totdat de orders reeds over de grenzen waren geplaatst. Een uniform 10 ets. tramtarief te Amsterdam. B. en W. stellen den Raad voor over te gaan tok de invoering van een uniform 10 cents tramtarief. Sa „Tjikarang". Gistermiddag is het s.s. „Tjikarang" onder zeer groote belangstelling van bet Amster damsche publiek te water gelaten. Het is het grootste vrachtschip ooit te Amsterdam te water gelaten, met zijn draag vermogen van 12.400 tons, (lengte 147, breedte 18 en hoek 12 meter). Het schip, gebouwd voor de Java-China- Japan Lijn, dat een machine-installatie voert van 5000 I.P.K., geleverd door Werkspoor, zal een snelheid van 121/» mijl kunnen1 halen1. De boot beeft gelegenheid ook eenige pas sagiers te vervoeren. Minister van Karnebeek en de Volkenbond. Uit Parijs wordt d.d. 6 Sept. aan het ,,Hbl." gemeld: Men blijkt hier voor de algeimeene verga dering van den Volkenbond weinig belang stelling te hebben. Verscheiden bladen stellen zioh tevreden met .korte mededeelingen van persbureaux en onthouden zich van commentaar. -De eenige commentaren, die men in de groote bladen vindt, welke speciale bericht- lijke netto-opbrengst van de Oorlogswinst- gevers naar Genève zenden, hebben betrek- belasting. Dit moet zijn 750 millioen. Op dit king op de keuze van den beer Van Karne- oogenblik bedraagt de netto-opbrengst reeds beek tot president, wiens .benoeming door de 725 millioen." vergadering onder geestdrift werd aanvaard. In die commentaren wordt hulde gebracht aan zijn persoon en aan zijn juridisohe en diplomatieke talenten, ook roemt men hem als een staatsman van discretie. Het „Journal" deelt eenigszins bitter mede, dat de Volkenbond een Nederlander, candidaat van Engeland, tot president be noemde. Als om dezen zin te verzachten, con- Aan de gemeenten zal, met inbegrip van de derde uitkeering uit de Oorlogswinstbe lasting (door de regeering bepaaldelijk als slotuitkeering aangemerkt) zijn verstrekt 110,200,000. De netto-opbrengst van die be lasting wordt door de regeering aangenomen op 750,000,000, zoodat één zesde gedeelte beloopt 125,000,000. Derhalvo zouden de gemeenten rond 15,000,000 minder ontvan- stateert het blad dan, dat Van Karnebeek bij- gen dan het één zesde gedeelte, welke 18 zonder zuiver de Fransohe taal spreekt met millioen gulden mede zouden dienen om de een zeer gering accent. tweejaarlijksche nooduitkeering aan de ge- iDe „Petit Parisien" brengt eenige biogra- meenten te bekostigen, fische bijzonderheden omtrent den nieuwen Wanneer het bestuur hiervoor nauwge. president en vervolgt dan: De vergadering zette aandacht vraagt, doet 'het zulks In de bracht niet alleen haar stem uit op een emi- overtuiging, dat geen twijfel kan bestaan nenten jurist, maar huldigde tevens ook het over de deugdelijkheid van zijn opvatting, land, waar het internationaal Hof van Aibi- dat aan de gemeenten toekomt het één zesde' trage zetelt.' De „Matin" kondigt vetgedrukt aan, da,t Van Karnebeek, die Balfour's candidaat bleek te zijn, een eminent diplomaat is, die echter nooit concessies aan de geallieerden heeft gedaan en eertijds weigerde Wilhelm II uit te leveren. Toch zegt de „Matin" in dit ver band: „de nieuwe president is een eerste rangs figuur; dat erkennen zelfs zijn tegen standers. Hij zal zijn taak met tact en overleg vervullen. Nauwelijks bad hij de eerste woor den gesproken of men zag de gezichten van bepaalde afgevaardigden, die hem sterk be streden hadden, zich ontspannen. Hun was de charmante verrassing bereid te booren, dat deze Nederlander de Fransch© taal om zoo te zeggen zonder accent kon spreken. De stand der arbeidsmarkt tn Juli. De dezer dagen versobenen Augustus-af- levering van het Maandschrift van het Cen traal Bureau voor Statistiek bevat o.m. een voorloopig overzicht van den stand der ar beidsmarkt in sommige bedrijven in Juli, waaruit blijkt, dat de werkgelegenheid in het bouwbedrijf volgens de ontvangen rap porten over het algemeen gunstig bleef. Nog steeds valt te wijzen op een tekort aan vaklieden (v.n.1- met metselaars en stuea- doors) in vele plaatsen. Voor de werkzaam heden door opperlieden, grondwerkers, enz. te verrichten, bleef daarentegen over het geheel een overcompleet van werkkrachten bestaan. Omtrent schilders en lood- en zink- werkers (hier en daar moer vraag naar werk krachten dan.' aanbod) en behangers werd overwegend voldoende werk of drukte, doch uit enkele plaatsen eeni'ge slapte (deels ook werkeloosheid) gemeld, o.a. door gemis van voldoende burgerwerk. Voor de kleedingindustrie (maatwerk) bracht het gevorderde seizoen als gewoonlijk vermindering van werk (nog slechts spora disch drukte en gebrek aan personeel), zon der bepaalde werkeloosheid. De omtrent con fectiefabrieken ingekomen verslagen wezen op enkele uitzonderingen na (slapte doch weinig of geen werkeloosheid), voldoende bedrijvigheid aan. Volgens een verslag in algemeenen zin nam het aanbod van werk krachten wel iets toe, doch niet van ge schoolde. Herfstvacantïe. Op de vergaderingen van de vereeniging van leeraren bij het M. O. en van het genoot schap van leeraren aan Ned- gymnasiën in de laatste dagen gehouden, is gewezen) op de minder doelmatige wijze, waarop de va- canties over het schooljaar verdeeld' zijn, waarbij de wenschelijkheid werd uitgespro ken tot het invoeren van een korte herfst vacantïe. Thans vinden we in „School en Huis" een een artikel over „De lange rek'", waarin de schrijver betoogt, dat. de onderwijsperiode van de zomervacantie tot de Kerstvacantie te lang is. We lezen: En ach, bet zit 'em niet alleen in de kin deren1. Laat ons het maar eerlik bekennen: het zit 'em ook in ons, en dat moet gij oudera tooh óók wel een beetje begrijpen. Juist nu, na zo'n vacantie, dat ge zelf overdag uw kinderen om u heen hebt gehad, nu moet ge het toch kunnen aanvoelen, wat een rek het voor ons moet zijn, ver over de honderd dagen d'r nooit eens goed uit te zijn. Ge moet me goed begrijpen: het is ons vak en we klagen niet over wat tot het wezenlike van ons vak behoort. Maar dag-aan-dag mïd- den in de kinderen, en dan niet om een va kantie met ze door te komen, maar om ze aan 't werk te krijgen en te houden, om op te schieten met ze, de ddórvoor noodlge geestkracht houdt men geen honderd dagen op 't zelfde peil. Zoodat de misère dubbel is: de kinderen) als materiaal slechter, de juffrouw of |de meester piet meer op volle kracht. Er ls dian ook geen twijfel aan: hef zou voor de school véél voordeeliger zijn, in de herfst een paar weken te missen. Zo'n veer tien dagen haalden we er in de ruimte uit gedeelte der opbrengst van de Oorlogswinst- belasting. De vjjfde Nederlandsche Jaarbeurs. In den Utrechtschen Schouwburg heeft Dinsdagochtend de officieele opening van de vijfde Nederlandsche Jaarbeurs plaats gehad. Zij werd bijgewoond door den Prins, den mi nister van landbouw, handel en nijverheid, den heer A. A. van IJsselsteyn, de voorzitters van de beide Kamers der StatenJGeneraal, talrijke leden van het diplomatieke korps! vertegenwoordigers van de handels-, indus trieel©- en bankwereld. Jaarbeurstijd ls voor Utrecht altijd een vroolijke tijd geweest zoolang do jaarbeurs bestaat, want de jaarbeurs brengt levendig heid in het ondanks zijn vooruitgang op zoo velerlei gebied, het groeien van het getal zijner inwoners, tooh nog maar ingetogen en deftig-stemmig blijvende Utyecht. En vooral de eerste dag van de jaarbeurs, wanneer er ter gelegenheid van de tot nu toe al een mir> of meer officieel behandelde opening, gasten van elders aankomen, allerlei bekende of on bekende, maar door het publiek daarom nog niet met iminder bewondering aangegaapte personen, een stoet van gezanten, een zwerm van deelnemers onder den hoogen hoed. Vooral den eersten dag gaan de Utrechters er op uit om, kunnen zij de officieel© plech tigheden al niet op de een of andere manier bijwonen,dan toch mot den neus zoo dicht mogelijk te staan bij alles wat er naar buiten van uitstraalt. Zoo'n eerste dag ziet er zoo'n beetje uit al» een kermisdag. De drukte op straat, de vlag gen van veel buizen, de muziek van de be kend© Duitecfhe muzieknomaden, de kermis achtige toeters, mirlitons, enz., die er langs de straat verkocht worden, dat alles bij elkaar brengt er een vleugje van feeststemming in, dat 't Utrechtsch ernstig gelaat metéén doet ontspannen en het een genoegelijken plooi geeft. Het prachtige zonnige weer, dat wij Vandaag hadden, Melp ook wel mee om die feeststemming er in te houden. De jaarbeurs zag er in het malsche najaarszonnetje op haar voordeeligst uit. De feestelijke opening van deze jaarbeurs is de laatste geweest. Volgende jaren zal alle bijzondere vertoon op den eersten beursdag achterwege blijven. Het strookt ook met het zakelijke karakter, dat de beurs meer en meer heeft verkregen. Wat er in den eersten tijd nog van een ten toonstelling aan was, is hoe langer hoe meer ingekrompen en de nuchtere zakelijkheid, waarom het bij een instituut als de jaarbeurs toch maar begonnen is, beeft de plaats daar van ingenomen. In het hoofdgebouw wordt deze zakelijkheid wel hizonder geaccentueerd door den eenvoud in de inrichting der mon sterkamers, aie meer en meer gaat overheer- schen. Pompeuze tentoonstellingskamers, die schatten gelds gekost hadden aan decoratie en aankleeding, zooals er op vroegere jaar beurzen waren, vindt men nu niet meer, bet zijn nu echte monsterkamers geworden, waar de deelnemers met hun artikelen en anders niet gereed staan om hun klanten te ontvan gen en niet om de nieuwsgierigheid van een menigte, „uitsluitend' 'belangstellenden", te bevredigen. Een enkele groep, zooals de Koloniale in het hoofdgebouw, maakt op dezen algemeenen regel een uitzondering. De 'bedoeling van de combinatie, die baar heeft ingericht, is ge weest, er een permanente tentoonstelling van te maken. De Koloniale afdeeling timmert aan den weg en dat mag dan ook wel, omdat er aan de begrippen van de groote massa om trent onze koloniën nog heel wat bij te spij keren valt. De groep ls fraai en bezienswaar dig uitgevallen en daarbij gunstig immers op de eerste étage, dus zeer „en vue" gelegen en zal zeker veel bezoekers trekken en lan gen tlid vasthouden, want zij heeft veel te zien, dat de moejte van het vertoeven waard la. (,N- Rott. Ort."). filnla verzakt De keersluis te Orevecoeur ls door ver door het frisschere werken In November- en zakking van de glooiing bezweken. Hef wa- Decemberm'aanden. ter wordt niet moer tegen gehouden en loopt weer. De Dleze en de Bommel loopen totaal De altkeering alt de O. W.-belastlng. De gemeenten vragen één zesde gedeelte Het bestuur van de Vereeniging van Ne- leeg. Scheepvaart ia niet meer mogelijk op de Zuio.lomsvaart. Alle wateren in den Bosch zijn bijna geheel .weggeloopen. De verzakking aan de sluis is te wijten derlandsch© gemeenten heeft zich met een aan ouderdomsgebreken. De fundeering is adres tot de ministère van Binnenlandsche weggeslagen, de landhoofden zijn ingestort Zaken en van linancien gewend in zake de Men verwacht, dat in de Dieze slechts 50 cM. financieele verhouding tusschen Rijk ©n water zal blijven staan, de rest loopt weg op G enieenten en do derde uitkeering uit de de Maas. Nadat een dam in het toeleidings* oorlogswinstbelasting. kanaal tot de sluis zal zijn gelegd, moet de Leeggeloopen kom weder gevuld worden, wat Het bestuur onthoudt zich van zinspeling dagen zal vorderen en afhankelijk is van op middelen, waaruit in het algemeen rijk»- den waterstand' te Maastricht. uitgaven zullen te bestrijden zijn, doch het kan niet onverschillig staan tegenover de methode om gelden, waarop de gemeenten bij het rijk aanspraak hebben, aan deze te onhouden en te bestemmen om daarmedo rijksuitgaven ten behoeve van de gemeenten te dekken. En inderdaad staat in casu dit te geschieden. Onder dagteekening van 24 Do Oostenrijksche kinderen. Men' meldt uit Weenen aan de N. Rott. Ot.: Het Nederlandsche hulpcomité voor de Weensche kinderen deelt mede, dat het uit scheidt met het verstrekken van ontbijt aan meer dan 20,000 families, omdat het gemeen- Augastus j.L is ingediend het ontwerp van tefeestuur heeft verklaard, niet meer weke- wet, strekkende om aan de gemeenten de lijks een vrachtauto beschikbaar te kunnen derde uitkeering uit de onbrengst van de stellen om het eten naar de kinderbewaar- Ooriogswinstbelasting te geven, in do toe- plaatsen te brengen. De bladen zijn hierover lichting waarvan werd opgemerkt: „Naar geweldig opgewonden mag worden aangenomen, zal uit de Oor logswinstbelasting netto omstreeks 7000 mil-' De Rote Fahne meldt, dat er bij aankomst lioen gulden aan bet rijk ten goede komen." van een ldndertrein uit Nederland, die met In een .noot van toelichting tot de bij brief vele uren vertraging aankwam, versohrikke- van 29 Augustus j.1. ingediende nadere nota lijke tooneelen hebben plaats gehad. Vrou- yan wijziging betreffende de nooduitkeering wen kregen huilkrampen, kinderen vielen treft men aan: „Door een verzuim is in de flauw, en mannen begonnen te vechteni. memorie van toelichting van het ontwerp van de Oorlogswinstbelasting blijven staan Nader wordt uit Weenen gemeld: het cijfer 700 millioen gulden als vermoede- Het stadsbestuur verdedigt het onttrekken

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2