HELDERSCHE COURANT Tweede Blad. r VAN DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1921. PE&ATSELETK NIEUWS. De Stafmnziek. Het Stafmuzlekkorps der Marine vertrekt Zaterdagmorgen naar Vlissingen, en zal al daar vermoedelijk een week verblijven, ter gelegenheid van de aldaar te houden Iand- bouw-tentoonstelling. De Koningin, met Prins Hendrik en de Prinses brengen Donderdag as. een bezoek aan Vliaaingen. Rijks-voorschot Aan de gemeente Helder zijn, .tegen een rente van 5 pet., voorschotten uit 's Rijks kas verleend van ten hoogste ƒ31.530 en ƒ302.470, alsmede een bijdrage vain ten hoogste 6145, ten behoeve van heit verkrijgen van bouw terrein en den bouw en de exploitatie van 50 arbeiderswoningen en 8 winkels door de Yer- eeniging voor Volkshuisvesting Helder. („SLOri.") Concert in het Plantsoen, De muziekvereeniging „Winnubst" geeft Vrijdagavond van 8 tot hall 10 uur haar 5e concert. Het programma is als volgt Samen gesteld: 7. Herfst*©»». Marsch J, M. H. Keasels De K IV. Aan het departement van Marine is be richt ontvangen, dat H. M.'s onderzeeboot K XV, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse W. K. Maurits, Dinsdagavond IZ uur Kaag Finisterr© is gepasseerd. Naar iït N. RoC verneemt, zijn eergisïer nacht de onderzeebooten van de NedL Ma rine O 0 «n O 4, tijdens een oefening, op de Noordzee buiten het zeegat van Goeree met elkaar in aanvaring geweest. Met geringe materieels schade liep alles af. GEMEENTERAAD. Vergoeding weghalen faecaliën. De bestaande overeenkomst van 1898 tus- schen het Departement van Marine en deze gemeente nopens het weghalen van laecaliën van schepen der Koninklijke Marine van 's Rijkswerven alhier, levert thans een niet onbelangrijk tekort oip voor het bedrijf der Gemeente-Reiniging, zulks in verhand met de stijging van arheidsloonen en de kosten van onderhoud en aanschaffing vain materieel en paarden sinds de totstandkoming van dit contract. De vergoeding, welke betaald wordt voor de in dezen door de Gemeente-Reiniging bewe zen diensten bedraagt 250 per jaar. Bij een vebhooging van deze som tot 500 zullen de door de gemeente aan te wenden (kosten ten naasten bij gedekt zijn. In verhand hiermede achten B. en W. het noodig om een nieuwe overeenkomst te sluiten en bieden den Raad een oonoept-overeenkomst aan. Winkelsluiting. Bij de toepassing van de Verordening op de Winkelsluiting in deize gemeente doen zich moeilijkheden voor, in zooverre betreft het bepaald© bjj art. 7, suib o. B. en W. zijn thans bevoegd otm ontheffing te verleenen van de verbodsbepalingen der Verordening, ten behoeve van winkels, die bij het in werking treden deizer Verordening wegens verschillende omstandigheden op den verkoop na het sluitingsuur waren aan gewezen. Van dit recht wordt door hen ten aanzien van fruitwinkels, welke op 7 April 1917 .be stonden, gebruik gemaakt. Nu kan voor een zaak, welke na vorenbedoeld tijdstip wordt geopend, deze faciliteit niet worden verleend, hetgeen onbillijkheden met zich brengt en voor winkels in fruit en andere aan spoedig bederf onderhevige artikelen beslist onge- wensdht kan zijn. B. en W. hebben hieromtrent het gevoelen ingewonnen van de Commissie voor de Win kelsluiting, welke adviseert een voorstel te doen tot ondervanging van het hier omschre ven bezwaar, mits ontheffingen alleen ver leend worden ten aanzien van den verkoop van bepaalde waren, zoodat het b.v. aan fruit- verkoopers nimmer geoorloofd zal zijn om na sluitings tijd andere artikelen dan versch fruit te verkoopen. B. en W. vereenigen zich geheel met dit advies en stellen diensvolgens den Raad voor een Verordening in dezen geest vast te stellen. BUCNENLAND. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 7 September. (Door den Voorzitter en door den Minister Ruys de Beerenbrouok worden eenige woor den gewijd aan de nagedachtenis van het overleden Kamerlid Helsdingen. J>e heer Marchant vraagt de Kamer verlof om den tijdelijken voorzitter van den Ministerraad eenige vragen te mogen stellen over de laatste constructie van het Kabinet. De heer D e J o n g e vraagt de Kamer ver lof. de Regeering eenige vragen te mogen stellen over de staking aan de DominMe mijnen en hare mogelijke gevolgen. Over deze interpellaties zal morgen worden beslist. (De Voorzitter stelt voor om de wets ontwerpen tot vaststelling van nieuwe pen sioenwetten voor de ambtenaren .en het per soneel van de Land- en Zeemacht, in verband met de Regeeringswijzigingen, voorloopig van de agenda af te voeren. De heer V.anStapele wil nu reeds van de Regeering de verzekering ontvangen, dat de wijzigingen geen verslechtering zullen worden en dringt aan op behandeling der ontwerpen voor de Staatsbegrooting. .De heer DuymaervanTwist acht de behandeling der militaire pensioenwetten urgenter dan die der burgerlijke. Dientenge volge dringt hij aan op zeer spoedige behan deling. De heer W ij k waarschuwt de Regeering al vast om de pensioenen van Land- en Zee macht niet te verlagen, maar het oorspron kelijke ontwerp te handhaven. De militaire pensioenen zijn ai laag genoeg. Hij verzet zich met kracht tegen uitstel van behandeling der militaire pensioenwetten. De Voorzitter maakt bezwaar tegen de lange rede. die de heer.Wijk wil afsteken. De heer W ij k meent te moeten zeggen, wat hij op het hart heeft. Hij stelt voor, de militaire pensioenen direct te behandelen, in de volgorde der agendapunten. .Dit voorstel wordt niet ondersteund, zoodat het geen onderwerp van beraadslaging uit maakt. De heer Rink gaat wel acooord met den wensdh der Regeering, om de ontwerpen even aan te houden, maar dringt aan op een zoo spoedig mogelijke behandeling op een eerst beschikbaren dag. De heer Marchant dient de volgende motie in: „De Kamer, door de aangekondigde regeeringswijzigingen in de pensioenwetten in de onmogelijkheid gesteld deze thans te behandelen, spreekt het vertrouwen uit, dat de bedoelde nota van wijzigingen der Regee ring zoo spoedig mogelijk zulen worden in gediend, dat de Kamer gelegenheid heeft de wetten vóór de Staatsbegrooting te behan delen. De Minister van Financiën, de heer De Geer, wil 'beleefdheidshalve ant woorden op de hem gestelde vragen. Aam den heer Van Stapel© zegt de Minis ter, dat de Regeering alles zal doen om de wijzigingen zoo spoedig mogelijk in te die nen, zoodat de Kamer wel in de gelegenheid zal zijn, ze voor de StaatSbegrooting te be handelen. Wat de vraag betreft, of ae wijzi ging een verslechtering zullen zijn, antwoordt de Minister, dat de wijzigingen naar zijn meening alle een verbetering zullen zijn. (Luid gelach). De heer Marchant zou het onbeleefd vinden, na deze pertinente verklaring van de Regeeringstafel zijn motie te handhaven en trekt haar dus in. De heer W ijik dient vervolgens een nieuwe motie in: „De Kamer, van oordeel, dat in af- waohting van de wijzigingen der pensioen wetten voor Land- en Zeemacht geen militai ren, die recht hebiben op pensioen, meer zul len mogen worden ontslagen dan op verzoek, gaat over tot de orde van den dag' De heeren Duymaer van Twist en Van Stapele repliceeren. De motie-Wijk zal worden gedrukt en rondgedeeld. De heer Duys spreekt de hoop uit, dat ook geen burgerlijke ambtenaren voorloopig meer zullen worden .ontslagen, tenzij op ver zoek. .De V o o rzi t t e rDat komt later aan de orde! Aan de orde zijn de wetsontwerpen tot wij ziging van de Kieswet, van de Provinciale wet en van de Gemeentewet. Algemeen© beraadslagingen worden niet gehouden. De' heer Rutgers stelt een nieuw artikel 7a in de Kieswet voor, dat beoogt, personen, die geregeld afwezig zijn uit de plaats hun ner inwoning (vissdhers, reizigers, enz.) in de gelegenheid te stellen, hun kiesrecht uit te oefenen door op de 'kiezerslijst hunnerzijds een gemachtigde te doen aanwijzen. Voorts een tweede amendement om de gehuwde vrouw het recht te geven, haar stem ibij man daat over te dragen aan haar man. De heer Al barda kan de oplossing, die de heer Rutgers aan de hand doet, geen ge lukkige achten en vreest misbruiken. Spr. acht deze oplossing ook geheel in strijd met het geheim karakter van ons kiesrecht. De heer Rink.vreest, dat deze oplossing zal leiden tot ongewenschte transacties. De heer Snoeck Henkemans brengt den voorsteller hulde, dat hij althans een poging beeft gedaan om aan den wensch van vele duizend© kiezers tegemoet te komen. En hij vindt deze poging boivendiien niet zoo kwaad. Ze zal in staat zijn, aan een groot aan tal kiezers, die hun recht thans slechts in naam bezitten, dat werkelijk te doen ont vangen. De Minister v. Binnenlandsche Zaken, de heer Ruys de Beeren- b 'r o u c k, deelt mede, dat de Regeering ern stig een oplossing heeft overwogen om de onbillijkheid op te heffen, dat afwezigen hun kiesrecht .niet (kunnen uitoefenen. Spr. acht een bevredigende oplossing niet mogelijk. Hij huldigt den heer Rutgers, dat deze ge tracht heeft, een oplossing te vinden, maar moet het daarbij laten. De Minister heeft dit groote bezwaar tegen 's heeren Rutgers op lossing, dat zij strijdig is met het geheim karakter van ons kiesrecht. Spreker moet de beide amendementen dan ook ontraden. Mevr. Groeneweg ziet in het vrouwen kiesrecht een emancipatie van de vrouw. Zij is tegen de mogelijkheid van overdracht van het stemrecht der vrouwen op haren man. De vrouw moet zelfstandig haar staatkundige taak verrichten. luchtvaart. Telefoon aan boord van oen vliegtuig. De proeven met telefonie zonder draad van uit een vliegtuig, die gisteren, van uit een Fransoh vliegtuig genomen zijn, zijn vol komen geslaagd. De Goliath, die van BOux- get (bij Parijs) naar Londen vertrok, heeft tot haar aankomst verbinding met de Engel- sche kust gehad, en al vliegende kon de Goliath verbinding krijgen met een Engelsen vliegtuig. Vliegongeval op den Kralingschen Plas. Drie watervliegtuigen van de Kon. Ned. Marine waren gistermorgen om halfacht te De Mok, op Texel, opgestegen met de op dracht, de Engelsche vloot te gaan verken nen, die tegen den middag te Rotterdam zou binnenvallen. Boven onze stad gekomen, werd koers gezet naar den Kralingschen Plas voor het inladen van benzine. Bij het neerstrijken op het water is dat was on geveer negen uur één der vliegtuigen, de W 67, een ongeval overkomen, dat voor de inzittenden (boven verwachting, goed is af- geloopen. De W 5T werd bestuurd door de» luite nant-vlieger 8de klasse J. A O. Broesder. Waarnemer was de reserve-officier der ma rine J. A Zurmühlen. Zij tweeën .vormden de bemanning van het vliegtuig. Op een hoogte van ruim 1000 meter be gon de daling van de W 57. Het weer was, wat een mensch met vasten grond onder de voeten noemt: prachtig. Een vliegtuigbe stuurder is evenwel een ander mensch en volslagen windstilte en een heiige lucht zijn voor hem geen gunstige factoren. De windstilte en de heiige lucht boven den Kralingschen Plas kunnen als de oorzaken worden beschouwd van het ongeval, dat de vernietiging van de W 57 tengevolge heeft gehad. De heiige lucht maakte de orientee- ring onzeker en de windstilte deed het wa ter van den Plas roerloos liggen, zoodat het ten opzichte van het vliegtuig werkte als een vuilgroene spiegel met allerlei drogbeelden en waarvan de oppervlakte, de grens tus- schen water en lucht, niet duidelijk was waar te nemen en van het vliegtuig uit niet was te bepalen. Er moest dus min of meer op goed geluk af naar den waterspiegel wor den gegist. Gissen deed ook hier missen. In- plaats dat de drijvers horizontaal het 'water pakten, drongen zij eenigszins schuin den Plas in, ontmoetten daardoor een niet voor- zieneni, krachtigen weerstand en het snelle vliegtuig sloeg over den kop. Luitenant Broesder, de bestuurder, bleef aan den riem hangen, waarmede hij in het toestel was vastgesjord, doch kwam onder water terecht. Onder water maakte hij den riem los, kwam boven, zwom naar het wrak geslagen toestel en klom er bovenop. Hij kreeg niet het minste letsel. De heer Zur mühlen, de waarnemer, die vrij zat, werd met een boog tegen het bovenvlak van het vliegtuig geslingerd met den neus er tegen aan, en vandaar viel 'hij in het water. Ook hij kwam ex vrij goed, met een licht bescha digden neus en eenige ontvellingen aan ar men en beenen, af. Zwemmend bereikte hij het wrak en Mom bij zijn medeschipbreuke ling in veiligheid. De beide officieren riepen eenige vis sdhers aan, die in de nabijheid hun beroep uitoefenden, werden aan boord van een boot je genomen en vervolgens naar het terrein van de Rotterdamsche Zeilvereeniging .ge roeid: De heer Zurmühlen werd! door dr. G. A. van den Berg, te diens huize aan den Oude- dijk, verbonden. V Zoowel de bestuurder als de waarnemer, die inmiddels vah droge kleederen waren voorzien roemden de hulpvaardigheid van allen, tot wie zij zich om assistentie na 't on geval hadden gewend. Zij waren kalm, of er niet gebeurd was, en naar zij verklaarden, geen, van beide overstuur geraakt, toen 't on geluk gebeurde. Op onze vraag, welke sen satie bij op dat oogenblik had gehad, ant woordde de heer Zurmühlen laconiek: Ik had het gevoel, of het er zoo bij hoorde. De W 57 is een volslagen ruïne. Het wrak ligt ongeveer 150 meter uit den wal aan den Boschweg in den Plas en men was in den loop van den morgen bezig, met maatrege len, om het te bergen. Van het toestel is al leen de staart heel gebleven en waarschijn lijk ook de motor; de drijvers zijn afge knapt, de vleugels gebroken, het restant is een vormelooze massa materiaal, die getuigt van den geweldigen schok, dien het vlieg tuig bij zijn daling in den Plas beeft gekre gen. De beide andere vliegtuigen zijn behou den gestreken en hebben tijdelijk ligplaats gevonden nabü de Rotterdamsche Zeilver eeniging. Roti Nieuwsbl. Ernstig vliegongeluk. Belga meldt uit Le Bourget '6 Sepi, dat het vliegtuig van den dienst Parijs—Straats burg is neergestort; de vier passagiers wa ren onmiddellijk dood; de bestuurder, ge wond naar het hospitaal gebracht, stierf bij aankomst. (Waar het ongeluk gebeurde zegt het te legram niet; waarschijnlijk te Le Bourget zelf.) GEMENGD NIEUWS. Ernstig auto-ongeluk. Gistermiddag zou een auto van de naaml. venn. Electrostroom te Hilligersberg een proefrit doen op den ouden Kleiweg van Rotterdam naar Overschie. De auto reed! met een razende vaart, van 100 KJ!., kon de bocht niet goed nemen en is met de vijf inzittenden in de wetering te recht gekomen. Van de inzittenden is de bedrijfsinge- nieur F. P. van P. dadelijk gedood; de mon teur, L. die aan het stuurrad zat, ia onder de motor geraakt en verdronken. Naar het ziekenhuis aar. den Bergweg al hier zijn gebracht de chauffeur F. D. uit de Swaerde Croonstraat en zekere U., een jon gen uit de Sint Mariastraat. De chauffeur was bewusteloos en is inwendig gekwetst, de jongen is er met een lichte kwetsuur in het gelaat en een nat pak 'afgekomen. De chauf feur is ter verpleging opgenomen. Een vijf de persoon, zekere S., die over de sloot in het weiland daarachter geslingerd werd, zou een been gebroken hebben. Hij ia weer naar Hil ligersberg teruggekeerd. Ontevreden kermlsvierenden. De inspecteur van politie te Hengelo heeft Zondagavond de kermisvermakelijkheden op het tentoonstellingsterrein om half twaalf laten sluiten, omdat de eigenaren der ver schillende inrichtingen de prijzen zoodanig opdreven, dat het publiek ontevreden (begon te worden. Een koopje. Bij gelegenheid van de (kermis in het grens stadje Vreden was Zondag en Maandag de grens aldaar voor 2 Mark te passeeren. Brand en schrik. Door onbekende oorzaak ontstond te Brakel brand in een schuur, die oversloeg op een belendende woning. Beide perceelen werden in de aseh gelegd. De huisvrouw is door den brand zoo geschrokken, dat zij eenige uren later ten gevolge daarvan is overleden. De politie stelde een ernstig onderzoeik in, daar er vermoedens van brandstichting wa ren gerezen. Een naaktlooper. Een dame, die imet «enige schoolgaande kinderen op den Kanaalweg naar Schevenin- gen wandelde, heeft aangifte gedaan, dat zich een jonge man in het struikgewas aldaar op hield, die zich naakt aan de voorbijgangers vertoonde. Diefstal in een canttne. Dinsdagnacht bemerkte luitenant R., dienst doende in de militaire cantine te Harskamp, dat uit de brandkast aldaar een bedrag van 1400 was ontvreemd. Van den dader ie er geen spoor. De brandstichting op de Oude Schans. Dinsdag deed de rechtbank uitspraak in de zaak tegen den 18-jarigen koopman I. Po lak te Amsterdam, die terecht 'had 'gestaan ter izake van brandstichting in het perceel Oudeschans 83 in den nacht van 15 op 16 Juni j.L BeM., tegen wien 9 maanden gevan genisstraf was geëischt, werd door de recht bank tot een jaap gevangenisstraf veroor deeld. Bram. Een zuster vertelt in „Nosokomos": Een mannenzaal met 32 ledikanten. On geveer in het midden om één bed, scher men. Hierachter ligt m'n heerlijk, klein, le vendig, bewegelijk joodje, Bram, oud 10 jaar, die bier kwam door een longbloeding, 'k Kijk eens om het hoekje. Bram ligt voor over op zn huik, 't gezichtje diep in 't kus- son, zacht te snikken (en te schokken. „Wal is ex, Bram?" Geen antwoord. „Bram, je weet wel dat je zóó niet mag liggen, ga eens andersom, op je rug, je kunt zóó niet beter worden en weer naar tante gaan." (Bram heeft geen ouders)'. Geen antwoord. „Bram, kijk me eens aan." (In 't kussen.) „Nee, nee, 'k doe 't niet, 't kan me niks schelen, 'k wil niet beter "wor den, ze schelden me toch allemaal uit voor „jood" en „smaus". Perplex zit woede en verontwaardi ging tegen die 31 gróóte menschen. „Bram, waarom vind je 't erg, als ze „jood" tegen je zeggen of „smaus"? 't Kan mij nooit schelen of ze „jodin" roepen. Ruk! Bram ligt op z'm rug. Gelukkig! „Hé, bent u dan een jodinnetje?'1 „Ja, dat zie je toch wel aan m'n groote neus! (Eindelijk toch eens een voordeel van m'n „big one"). „Ja, maar u hebt zulk licht haar." „Nou, Bram, er zijn toch wel eens meer blonde jodinnetjes." Dan dringend m'n oogen (doorborend: „Hoe heet u dan?" „Rebekka". „Re-bek-ka??? En u hebt zulke lichte oogen?" (Kon 'k die nu maar zwart liegen.) „Ja Bram, blonde menschen hebben meest al blauwe oogen, hé?" De twijfel zakt weg, hij wordt loom en slap. Plots slaat ie z'n armpjes om m'n hals, trekt m'n hoofd op z'n kussen en zegt: „Re- bekkie, altijd bij mij blijven, hé lieve Bek- kie?" „Ja Bram, "k ben steeds op zaal met de andere zusters en broeders hoorl Zul je nu heel stil blijven liggen?" 'k Hoor niets meer; z'n arm gaat over z'n oogen. Getroost, komt er ontspanning er is een lotgenoot, een kameraad. Later was 't aan dokter verteld. Deze, zelf een jood, ging midden in de zaal staan en.... gaf den mannen een geestelijke oorvijg. Vonnissen. De Vacantie-Kamer der Rechtbank te Amsterdam heeft gisteren den 18-jarigen Koopman, die in het voddenpakhuis „De Groote Pauw'1 aan de Oude Schans brand stichtte, veroordeeld tot één jaar gevange nisstraf wegens opzettelijke brandstichting, waarhij gemeen gevaar voor goederen te duchten is geiweest. Het O. M. had negen maanden gevangenisstraf geëischt. De 65-jarige zwerver Oorns. de Gelder, bekend onder den bijnaam van „Had-je-me- maar", werd in hooger beroep bij verstek wegens openbare dronkenschap veroordeeld tot drie dagen hechtenis en opzending naar een rijks werkinrichting voor den tijd van één jaar. De Kantonrechter had behalve een jaar opzending drie weken hechtenis opge legd. De moord fe Venlo. In' aansluiting met het bericht, betreffen de den moord op een 19-jarig meisje, Zondag avond te Blerik gepleegd, kunnen we nog melden, dat de moordenaar een volledige bekentenis heeft afgelegd. Het meisje had eenige maanden verkeering met hem gehad, doch zij had deze verbroken. De dader was werkeloos en ten huize van de vermoorde in de kost. Het meisje was •met haar jongere zuster Zondagavond naar het (bal geweest en keerde huiswaarts, toen de jongeman plotseling te voorschijn kwam en op het meisje, dat niet met hem wilde meegaan, twee schotenl uit een revolver, idle hij zich voor eenige weken had gekocht, losfe. Zij stortte neer en stierf terstond aan een inwendige verbloeding. De helling des doods! Iemand uit Utrecht maakte een fietstocht over Doorn naar de Pyramide van Auster- litz. Bij het afrijden der Maarnsche helling remde hij nogal sterk, met het gevolg, dat hij een schedelbreuk bekwam. De ongelukkige, vader van 8 kinderen, is overleden zonder bij kennis te zijn geweest. Door den trein gedood. De trein, die om 9.53 uit Amsterdam naar Rotterdam vertrekt, stopte gistermorgen na bij Woestduin. Op ongeveer vijf pas afstand van een overweg had zich plotseling, tot grooten schrik van den machinist, een man vocxr den in volle vaart zijnden sneltrein ge worpen. Aan romp en hoofd vreeselijk ver minkt, werd da ongelukkige dood opgeno men. Zijn identiteit kon dat worden vastge steld. „Th© Councillor Zuurbier." Bommen, die niet ontploffen. Men schrijft aan „Het Volk": Zaterdagavond. De groote zaal van het Concertgebouw. Diner, door het gemeentebe stuur van Amsterdam aangaboden aan da deelnemers van de „Interna4mal Law Con ference". Veel licht, veel bloemen, muziek. En zes feestelijk gedekte tafels, aan welke straks gasten en gastheeren zullen plaats nemen. Ik drentel een beetje door de nog leege zaal en lees de kaartjes op de borden. Ik zie heel wat namen, die in de wereld een goeden klank hebben. Beroemdheden op het gebied van het internationale recht. En daartusschen lees ik tot mijn verras sing een typisch Amsterdamschen naam, die herinneringen opwekt aan den Haarlemroer- dijk en het Amstelveld,Tha Ooun- oillor Zuurbier" Wel, denk ik zoo, deze anarchist, die iederen Maandagmiddag op het Amstelveld de bourgeoisie met dood en verderf bedreigt, /al hier komen om een grooten slag te slaan. Hij heeft natuurlijk in iederen zak een bom en zal die straks werpen onder het burger lijk intellekt, teneinde de kapitalistische klas se te berooven van een groep harer knapste koppen Of wellicht zal hij gebruik maken van een dier recepten, door zijn vriend Rijnders een tiental jaren geleden in een brochure ver zameld, waarbij' o.a. het voorschrift was, hoe men de kleeren van een politie-agent langs chemisohen weg in brand zetten kan. Dus wacht ik met spanning op de dingen die komen zullen. De gasten treden druk pratend binnen, on bewust van het vreeselijk gevaar dat hen wacht. Korrekte zwarte jassen, diplomatieke en militaire uniformen, kleurige avond-japon nen dwarrelen dooreen. De zaal is plotseling vol gerucht, er wordt gepraat en gelachen, de muziek zet een vroolijken marsch in. Ha! denk ik, gij danst op een vulkaan. Nog een oogenblik en een donderende ex plosie zal aan al die feestvreugde een ein de maken. Gekerm en doodsgerochel zullen de lucht vervullen. Koortsachtig spied ik rond. Ja, waarachtig, daar is „the councillor Zuurbier". Maar het is niet dezelfde Zuurbier van het Amstel veld. Hij is duchtig gecamoufleerd. Zijn wan gen zijn gladgeschoren, zijn blonde lokken netjes gekapt en hij draagt een goed-zittend Jacquet" van zwart laken. Hij neemt zijn plaats in, tusschen een sieraad der juridi sche fakulteit der hoogeschool van Genèva en een licht der universiteit van Bonn. De servetten worden opengevouwen, de deftige kellners van „Couturier" loopen on hoorbaar achter de gasten en schenken eer biedig de kristallen glazen tot aan den rand toe vol met schuimende champagne. De burgemeester, president van de tafel, tikt aan zijn glas en geeft het woord aan Sir Henry Duke. De statige Engelschman staat op en met hem rijzen de ruim 300 gas ten omhoog. Alleen ©enige „doodgewone so ciaal-patriotten" in mijn buurt blijven op hun stoelen zitten. Sir Duke brengt een dronk uit op de ko ningin der Nederlanden en de muziek zeit het „Wilhelmus"' in. Nu zal 't komen angstig kijk ik naar „the councillor Zuur bier". Maar wat zien mijn oogen? Hij is ook opgestaan, recht-op in zijn feestkleedij. Hij heeft ook het glas champagne in de hand, hij glimlacht en als de toast is uitgebracht, drinkt hij ook een slokje. „The councillor Zuurbier" eet en drinkt gedurende twee uren. En als om negen uur de tafel wordt opgeheven, dan beeft hij fel- roode kleurtjes op zijn glad-geschoren wan gen en zoekt hij eenigszins wankelend den uitgang. OOST-INDIE. Een novelllstlsch geval. De Sumatra Bost van 12 Augustus meldt: De heer D., die nabij Tandjong Balei een klapperkebon heeft, had eergisterenavond als gcwóonlijk gegeten, toen hij, nog aan ta fel zittend, een zware slaap zijn wil, denken en leden voelde overmannen. Daar was geen vechten tegen. En pas om twee uur 's nachts werd hij wakker met een zware drukkende pijn in het hoofd. Geheel bij zijn positieven gekomen, begon hij wat hem overkomen was vreemd te vinden. Een argwaan besloop hem en de gedachte deed zich op, dat die slaap wel eens geen natuurlijke geweest bon zijn, maar kunstmatig 'bij hem 'Opgewekt zou zijn ge worden. Zijn vermoeden bleek maar al te juist. Want toen hij op onderzoek ging naar zijn werkkamer, bleek hem dat zijne con cessiepapieren en zijn dividendbewijzen ge stolen waren, en behalve deze waardevolle stukken waren ook een collectie edelgesteen ten, een gouden horloge en 'andere zaken van waarde verdwenen: Blijkbaar dus was in zijn eten een slaap middel gemengd door zijn personeel, om hem van een en ander te berooven. Een onderzoek is ingesteld naar de da ders in deze zaak. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. Drl« roovers aangehouden. De stoutmoedigheid der bandieten in Frankrijk heeft'schier geen grenzen meer. Uit Cette, in het Zuiden, wordt gemeld, dat aldaar Donderdag op klaarlichten dag de ontvanger aangevallen werd, juist toen hij zijn kantoor wilde binnengaan. Drie kerels sloegen hem met een stuk op zijn hoofd, zoodat hij het bewustzijn verloor en op den grond tuimelde- De bandieten maakten zich daarna meester van een lederen zak, welks een millioen francs bevatte en een porte feuille waarin zich een| aantal schatkistbons bevonden. Een vrouw, die getuige geweest was van den aanval waarschuwde de buren. Een aantal particulieren, zoomede verschei dene politie-agenten, begonnen de drie schurken te achtervolgen. In de buurt vaa Peyre werden de bandieten achterhaald. Toen de jacht op de kerels begon, had iemand getracht ze tegen te houden, maar ze richten hun revolvers op hem en hij koa niet anders doen dan hen te laten voorbij gaan. De man was echter niet door hetgeea hem overkomen was uit het veld geslagsa en ging onmiddellijk de gendarmes waar schuwen om dan in samenwerking met hen de jacht voort te zetten. Bij een buurtstataon- netje haalde men de bandieten in en eea hunner werd door een geweerschot gewond^ een tweede werd doodgeschoten!, nadat het hem eerst gelukt was een der achtervolgers 1. Le Président. Maroho L. Vousaure 2. Marl© H«nri©tta. OuvertuB© L. Montagno. 8. Diane d© Lys. Vals© H. Rinchardt 4. Indianola (Fox trot.) Ex. Henry 6. Sous les CytUes L. Baius 6. Fantasi© sur I' Opéra 8ufflauo©-Tell d* n tt Rosslnl Regeling van werkzaamheden. Wijziging van de Kieswet.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5