te wonden. De derde, die den zak met he geld bij zich had, poetste de plaat, maar toen de geweren op hem aanlegden, werd hi, bang voor zijn hachje en gai zich over, zoo dat men hem en zijn kostbaren buit in han den kreeg. Poging tot berooving van een trein. Een brutale aanranding. Uit Pariis wordt gemeld: Gisteravond is een brutale poging gedaan om den postwa- wagen van den sneltrein, die om 7. 25 Frank fort verlaat en te Saarbrücken aansluiting heeft op een sneltrein naar Metz en Pariis, te berooven. Een half uur na het vertrek uit Mainz klommen twee individuen, die in een ooupé eerste klasse plaats hadden genomen, langs de treeplanken, en bereikten zoo het postrijtuig. Zij losten verscheidene schoten op den daar diensfcdoenden conducteur, zon der hem echter te treffen. De conducteur gaf een noodsignaal, waardoor de trein stopte. De beide aanranders waren gevlucht, voor dat men hen kon arresteeren. Misdaden. Te Dortmund heeft de vrouw van een mijn werker eergisternacht haar drie slapende kinderen, jongens van 711 jaar, met een scheermes de keel afgesneden. Te Gelsenkirchen heeft een mijnwerker zijn vrouw vermoord, omdat zij het met een kostganger hield. De kostganger heeft daar op den man doodgeschoten en zichzelf le vensgevaarlijk gewond. Weer hooger prijzen. Het Berlijnsche gemeentebestuur schijnt, naar men ons uit Berlijn meldt, van plan te zijn de hotelbelastingen te venhoogen, zoo dat de prijzen van hotelkamers voor bui- tenlandsche gasten veel duurder zouden worden. Een zakbenrollerstrnc. In dien „Zoölogischen Garten" te Dretsden hebben Zondag zakkenrollers een truc ge bruikt door plotseling te roepen: „De leeuw is losgebroken!" Er ontstond onder de dui zenden bezoekers een ontzettende paniek, gedurende welke de zakkenrollers hun slag sloegen. Vele portemonnaies, damestaschjes, horloges en kettingen zijn als gestolen aan gegeven. ENGELAND. Het tentoonstellingsschip. Het schip, dat, als drijvend tentoonstel lingsgebouw voor de Britsche industrie dienst zal doen, zal in den zomer van 1928 de Theems verlaten met bestemming naar de voornaamste havens der wereld. De reis zal 18 maanden duren, en er zullen 84 be langrijke handelscentra worden bezocht In elke plaats zal veertien dagen worden ver toefd. El'k onderdeel van het schip, van de ma chines tot de meubileering, zal Britsoh maak sel zijn. Het schip, dat 20.000 ton meet, zal een groote zaal bevatten, waarin zich de ten- toonstellingsburoaux, een bank, telegraaf en postkantoren bevinden. Voorts zal een 'groot restaurant worden ingericht, en een bios coop aanwezig zijn. Het schip wordt beheerd door de British Trade Ship Ltd., onder voorzitterschap van Lord Grey. De Lelpzlger Messe, D.d. 2 September wordt uit Leipzig aan de Kölniscbe Ztg. geschreven: De verwachtingen, welke bestonden na het bekend worden van het getal der exposan ten en der bezoekers, zijn niet verwezen lijkt. Men kan niet meer spreken van jaar beurs welke het record slaat In de speel goedindustrie, de ibouwbours en de „Bugra- messo" is de handel rustig, bijna flauw. Slechts weinig contracten kwaraon tot stand. Tot gisteravond ontbreekt elke transactie van beteekenis en toch lieten do koopers door economische overwegingen hun beu- ding bepalen en niet door gevoelsargumen ten aan den algemieenen) poiitiéken toestand ontleend: Veel koopors schenen zich zelfs niet aan het prijzenpeü te kunnen gewennen; over al hoorde men „te duur" of „voed te duur". De textielindustrie heeft reden tot tevre denheid. Do middenstand schijnt nog groote behoeften te hebben. Do schoenindustrie vestigt don gunstlgsten Indruk; zo kon, te oord oeion naar de Inzending van dit paar, wellicht een van do boste Dultsohe uitvoer- industrieën worden. Sterk opvallend is de terughoudende positio van het buitenland ondanks denl lagen markonkoens; do belem merende invoerrechten ln de verschillende landen, moeten daarvan de oorzaak zijn. Meermalen kon men ook vernemen, dat in het buitenland nog groote voorraden aan wezig zijn, waarmee men Duitschland zou willen gelukkig maken. Overal wordt geklaagd over gebrek aan vlottende middelen om groote transacties af te sluiten. Er is groote bedrijvigheid: in den1 bouw van automobielen en motoren. De talrijke modellen van motorrijwielen en kleine auto's trekken veel bekijks, maar ook hier is het telkens: „te duur". Krupp is de clou van de tentoonstelling, ieder spreekt zijn lof uit over de vlugge, goed geslaagde aanpassing bij vredesbehoef- ten. De Duitsche staatsbedrijven hebben zich ingespannen en bieden om zoo te zeggen alles. Op de „Technische Messe", dicht bij het monument van den Vdkerenslag, zijn de moeste machineriën in volle werking, de zaken gaan echter slapjes. Speelgoed-, ce ramiek- en glasindustrie liggen midden in de stad en zijn van de „KunstnijVerheidten- toonstelling" nauwelijks te onderscheiden; overal heeft men zich allereerst toegelegd op de qualitedt iDe papierjaarbeurs is zeer uitgebreid, ook die van lederwaren. Ook al heeft men geen overzicht aangaande den omvang der zaken op de jaarbeurs en al komten, zooals vaak geschiedt, de laatste dagen de groot ste contracten tot stand, zoo is men toch van meening, dat het beter had moeten gaan, waar het aantal inzenders 1300 bedraagt en het getal bezoekers enorm is. VER3ENIGDE STATEN. SPORT. Voetbal. Kwakzalvers. Onder dezen titel, bevatte de Rotterdam se!» „Voorwaarts", in de rubriek „Onder het Zoeklicht" het volgende: „Ik had haar in een paar jaar niet gezien, het magere, gele boerevrouwtje met haar eeuwige klachten over zenuwen, een opge zet lijf en 't zuur. Ze had van haar pijntjes en kwaaltjes een afgod gemaakt, die ze Ijve rig diende. De kinderen zijn groot, haar man heeft maar twee beesten op stal en ze wo nen in een klein huisje. Ze heeft dus allen tijd om over haar gezondheid te prakkezee- ren en ik geloof, dat ze door al die prakke- zaties nog magerder en geler is geworden. Ik laat ma de vraag ontvallen: Hoe gaat 't er tegenwoordig mee? en nu krijg ik een relaas van al haar ziektegevallen in den' laat- sten tijd. Voor de zenuwen was ze naar den nieuwen stadsdokter gegaan en die had ge- Om een badcostuum. ■In de gevangenis te Atlantio City is thans opgesloten de schrijfster Louiae Rosine. Zij zal, dus meldt de oorrespondent der „Daily Mail" voor den politie-rechter moe ten terecht staan, omdat zij zich aan het strand vertoonde met de kousen van haar badcostuum neergerold beneden de knieën. Dit streed tegen de politie-bepalingen der badplaats, die vrouwen verbieden zich te vertoonen met ontbloote knieën. Zij weiger de te voldoen aan het bevel van een politie agent om haar knieën te bedekken, verkla rende dat de stedelijke overheid daar niets jnede te maken had. Ook in het politie-bu- reau bleef zij weigerachtig en zeide dat zij wilde uitgemaakt zien, tot in hoogste rech terlijke instantie, of dergelijke devote bepa lingen tegen de vrijheid der vrouw, geoor loofd waren. De Amerikanen' denken ien spreken gaar ne in miMioenen-taal en het behoeft dus niet te verbazen, dat het oude vraagstuk of er denkende wezens op Mars leven thans wordt aangepakt door een Amerikaanschen mil- lionair, B. Mc. Afce. Deze rijke Amerikaan laat onder in een mijn in Chili een kijker vervaardigen door prof. David Todd van de Harvard Universiteit. De mijnschacht dient als koker van den kijker. Men heeft uitge rekend, dat Mars in 1924 op sommige dagen juist bóven de opening zal te zien zijn. Todd en Ma Afee zullen geen vasten metalen of glazen spiegel gebruiken, doch het concave spiegelend oppervlak bezigen van kwik, dat zij door het in een draaienden bak te houden den juisten parabolischen stand hebben ge geven. Die roteerende kwikspiegel zal een diameter hebben van 50 Eng. vt. De (beide hoeren hopen op die wijze een buitengewoon vergroot beeld te zullen verkrijgen van den planeet, die in 1924 de aarde dichter zal na deren dan in een eeuw het geval was, waar door de kansen op waarneming onder gun stige omstandigheden beter zullen zijn dan anders. De atmosfirische toestanden te Ghanaral in Chili heeten gunstig. Men hoopt de planeet met dezen kwikspiegel teleskoop zooveel /lichter bij te halen" dat Mars zal kunnen worden gefotografeerd met moment opname. De Jutland-film. Na drie Jaren van voorbereiding is de vo rige week de film van denl slag bij Jutland voor een aantal igenoodigden te Londen ver toond. Vbor het vervaardigen van deze film is de zeeslag als het ware gereconstrueerd, en zijn de voornaamste mlomenten er uit gelicht om op het doek te worden geprojecteerd. Tal van autoriteiten, zoowel op marine- als film gebied hebben er aan medegewerkt. Gene- raal-majoor Sir George Aston, leeraar aan het Royal Naval College te Greenwich, heeft zich met de leiding van het deskundig ge deelte belast, terwijl Bruce Woolfe, directeur van de British Instructional Films Lt., de technische samenstelling heeft verzorgd De film (eigenlijk geen film, doch veeleer een serie foto's) toont den slag in vogelvlucht Men ziet do verschillende slagschepen, die de eskaders vormen, op het doek gebracht. Dit is verkregen door photo's van de feite lijke gebeurtenissen en' van de personen, die er een rol in speelden, af te wisselen met diiagiambeeiden1, die het verloop van den slag en de positie der beide vloten weerge ven. Elk schip is in deze diagrammen op het doek door een tminiatuur-tmiodcl van het schip zelf nauwkeurig op schaal weerge geven. Het meest treffende zijn de beelden, welke worden gevormd door de modelschepen in actie. Door een vernuftig procédé heeft men verkregen dat de schepen hun kanonnen af vuren, lichtsignalen geven, in rook gehuld of opgeblazen worden, of tot zinken worden gëbraoht. De vernieling der Duitsche sche pen door «mijnen en torpedo's is met groote realiteit weergegeven. ■Voorts worden nog enkele episodes uit den strijd gegeven, en worden de portretten getoond van mannen als commandant Lofton .Tonea die op denl torpedojager „Shark" streed totdat deze met ontplooid o ving onder zijn voeten zonk, en Jack Oomwoll, dio sneu velde op hot dek van den lichten krulsor i Oh gator* Enkele binden onthullen de „truc", welke het vervaardigen van de film mogelijk heeft gemaakt: Er zijn tinnen modellen van de verschillende schepen gebruikt, die van bo ven af zijn gefotografeerd. zegd, dat er niet veel aan mankeerde en dat ze maar kalm aan moest doen en medicijnen hoefde ze niet. Daar schoot ze dus weinig mee op. Toen had ze van een knappen dok ter gehoord in een' dorpje ver weg. Ze had hem ook geschreven en haar water gestuurd en ze had medicijnen gekregen. Heel sterke in een bruin fleschje. Maar na een paar keer was ze. er mee opgehouden; het kwam te duur. Toen was haar man voor haar naar 't boertje gegaan. Deze had haar water on derzocht, maar wou haar zelf wel eens zien En ze was er heen gegaan. Een) heele reis. En hij kon haar alles vertellen, wat haar mankeerde, van de zenuwen en 't opgezette lijf en 't zuur. Ze mooht nou geen brij mieer hebben en geen opgebakken aardappelen 's avonds en ze moest veel karnemelk drin ken. En ze moest eiken avond haar lijf met Eranschen brandewijn wrijven en geregeld een aftreksel drinken van vijgen en Beren- burgsche kruiden en dan kreeg ze druppen van hem. Maar nou kon ze nergerte meer vijgen krijgen en de Fransche brandewijn was te duur; die reis naar 't boertje om de vier weken èn de druppen liepen er ook erg in. 't Zou wel moeten ophouden, had haar man gezegd. Veel gaf het ook nog niet. Zoo zal deze vrouw tot aan haar dood door kwakzalveren en, zooals 'baar man wel eens spijtig zegt, meer dan twee koeien verdok foren! en er toch een tobberig en klagerig wijfje bij blijven. En zoo zijn er duizenden, die een enorm kapitaal verknoeien aan allerlei lapzalverij. Vooral de zieke wereld wil bedrogen worden en laat zich dan ook villen en snijden door gocheme oplichters. Waarom houdt men' zich niet aan den raad van een arts van kunde en karakter? Die weet ook maar weinig, maar zeker meer dan zij, die van geneeskunde toeten noch blazen geleerd hebben. Als mijn horloge kapot is, breng ik het bij den horlogemaker en niet bij den koekebakker of stukadoor. INGEZONDEN. Helder vooruit. UIT DEN OMTREK, Anna Panlowna, ■De raad der gemeente Anna Paulowna heeft machtiging verleend tot het aangaan van een leening, groot 125,000 tegen een maxtmnmrente van 7 pet Wieringen. Callantsoog. 11.80 's m. 0,80 'sav. 11.80 'sm. Amsterdam (Coloniyn) MARINEBERICHTEN. LEGERBERICHTEN. WAT DE KRANTEN ZEGGEN. De lintjesregen. In ©en artikel over „Duizend geSerde 'bur gera" sdrnjft de „Middelb. Crt" naar aan leiding van den lintjesregen op 81 Augus tus ojn.: „We bethooren niet tot hen, die minach tend iedere beteekenis aan het stelsel van decoraties ontzeggen. Als iemand zich ver dienstelijk heeft gemaakt jegens de ge meenschap, is het goed, dat ook van regee- ringswege die verdienste erkend wordt. Maar als we zoo'n overstelpende massa na men voor ons krijgen, dan roept toch me nige naam, en de afwezigheid van menige andere namen, de schampere opmerking in onze herinnering, die de heer Oolijn maakte naar aanleiding van 't niet deooreeren van den heer Deterding, directeur der Kon. Pe- roleum-Mij.: dat er blijkbaar meer verdien ste ln woixlt gevonden zooveel jaar de ka chels in ©en departement aan te maken, dan 'n hot leidon vrui een wereld-onderneming. „Als er Iets kwaad doet aan de beteeke nis van de deooratles op 8.1 Augustus, dan is bet do ontzagiyke ma&sa. Bij een regoLmatl- go verdeeLing over bet gohoele Jaar zou do waarde er van hooger aangosiagon wor den". De Ta baks we Wie ii, „Tabaktóileuws" «iet do toekomst voor de tabaksindustrie ln vorband mót do niouwo iwotton amnbor in; Er ontwikkelt zich ©en revolutie ln don luide, niet van rovdutlonnalro, maar van ordelievende burgers, die hot Gomoss-rogol jou worden. Wij voorzlon staking dn handel en nijver- ïeld, niet van de werknomors, maar van do werkgovors. En wat de tabaksindustrie betreft, dient men to rekenen met de waarsohyniykhoid dat op 'n kwaden dag de geheele industrie stop zal staan. Wij zijn er benieuwd naar hoeveel er van den Tabaksaocijns in het laadje zal komen, na aftrék van hetgeen er verambtenaard wordt De voorspelling is niet te gewaagd, dat Duitschland binnen afzienbaren tijd' ons weggeconcurreerd zal hebben. De a.s. verkiezingen. In „Patrimonium" schrijft het anti-revo- utionaire Kamerlid Smeenk: Sommigen meenen, dat bij de toornende verkiezingen de sociaal-democraten veel zul- en verliezen. Wij achten dit niet zoo waar schijnlijk. De financieel© moeilijkheden noodzaken de regeering tot allerlei beper kingen. De (werkloosheid en de daarmede gepaard gaande ellende, kan tot vele moel- ijkheden in den a.s. winter aanleiding ge ven. En daarvan zal vermoedelijk do sociaal democratie ook bij de komende verkiezingen profyt genieten. Hoe meer bovendien de re actie zioh openbaart, hoe meer de sociaal democratische propaganda zal „inslaan" by een groot deel van de arbeiders, dio ove rigens voor de principieeel socialistische eischen weinig gevoelen." Dienstregeling EJ3.0.N.A. R.-K. H. V. „Geel Wit". Zoo men weet spoelt Geel Wit ln de oompeti tie van den Diocesaan Haarlemechen Voetbal bond! Dezer dagen stond do competltioindoeling reeds in hot off. org. vermeld. Geel Wit is inge deeld Ln de le klasse A (tevens hoogste afdee ling). Het reoht van kampioen in deze afdeeling geeft toegang tot de N. V. B. 3e kl. of tot de Federatie van R.-K. N. V. B. Geel Wit zal de vol gende vereenigingen tegenover zich gesteld, zien, t.w: V.V.Z I, S.D.Ê. I, de Meer I, Zwaluwen I, Willem Eggert I, K.D.O. I, D.OiJ.S. I en RJL A.V. II. Geel Wit moet dus naar Amsterdam (4 maal, waarvan 2 maal naar Watergraafsmeer), naar Zaandam, Woxmerveer en Purmerend. V.V. Z. en Willem Eggert zijn alhier, door de sere- wedstrijden. V.V.Z. I eindigde verleden jaar als no. 2 van den competitiestand. J. A. B." Geachte Redactie 1 Mogen wij "O een weinig plaateruimte ver zoeken? By voorbaat vriendelyk dank. In den laatsten tyd komen herhaaldelijk berichten tot ons, meldende het overrijden van hoDden, meestal op den Huisduinerweg, door automobielen. In 't midden latende, of in alle ons bekende gevallen de chauffeurs vry-uit gaan, gever den eigenaars van honden den ernstigei. hunne dieren op drukke dagen of wegen, aan den riem te houden, teneinde ongelukken zooveel mogelijk te voorkomen. Dag. Bestuur van Dierenbescherming. Geachte Redactie i Beleefd verzoek ik U onderstaande regelen wol in Uw blad te willen opnemen. Reeds menigmaal hebben wij in Uw blad kennis kunnen nemen van de maatregelen die getroffen werden om de aantrekkelijkheid van Helder te verhoogen, inzonderheid voor het publiek van buiten deze gemeente, om door een. toenemend bezoek den bloei.van onze gemeente te bevorden. Tot deze maatregelen moeten zeer aeker ook gerekend worden het moderniseeren van theaters en het engageeren van goede gezel schappen. Waar men aldus moderniseert voor het uiterlijk, zal het effect zeer gering zijn als men- by de eerste kennismaking ervaart, dat de schijn bedriegt. Een treffend voorbeeld hebben Vy deze week hiervan gezien. De schouwburg Casino" ls vergroot en ln een nieuw kleed gestoken, een bekend too- neelgezelschap is geëngageerd, het publiek wordt in drommen verwacht. En het publiek is er in drommen gekomen, doch hoe en zeker niet allen die plan hadden. En waardoor? Door het absolute gemis aan organisatie talent door hot goedig toezien bh da grootste Janboel. Honderden en honderden gemoentennren zyn getuige gewoost van de meur dan ergor- lyke regeling van plaatsen bespreken voor de revue van ter llull. Een kluit mensohen dringend voor een winkeldeur, van opstelling ln oen ry geen sprake, van een ieder wachten op zyn beurt nog mindor. Het wachtwoord was wees brutaal, gebruik je ellebogen en scheld wanneer men opmer kingen maakt. Wie dit toepast is een paar uur eerder thuis met plaatskaarten, dan de ordeiyko burger, die véér was en hoorde dat alle plaatsen vorkooht waren. Politie was er, maar onvoldoende. De oenigo agent, hoewel overtuigd dat de zaak in de grootste wanorde verliep, had zyn handen vol om dengeen in den winkel van Kokelaar was doorgedrongen, heelhuids uit deze muizenval naar buiten te werken. Laten de betrokken personen eens in de leer gaan in de werkelyk moderne groote steden en dan trachten wanneer men publiek wil trekken, ook gereed te zyn dit publiek te ontvangen. Enkele hoofdpunten zyn toch in gevallen als het hier vermelde, de volgende le. het publiek moet in een ry staan, niet op een kluit; 2e. tusschenschuiven en plaatsruilen is verboden en behoort gecontroleerd te wor den door voldoende politiemacht; 8o. toegang on uitgang moeten verschil lende deuren zyn; 4e. de bureaulist(en) moet(en) voldoende handig zy'n om vlug te helpen (thans laat dit alles te wenschen over); 5e. men late geen plaatsen bespreken in een nering, die daarvoor den ganschen voor middag stil moet liggen. Dit geeft aanleiding tot hooge kosten en niet te controleeren goknoei. Al het geflonker van nieuwe theaters en de kleuren van reclamebiljetten zullen ver- bleeken voor ieder van het publiek die een maal heeft kennis gemaakt met de janboel by het plaatsen bespreken voor onzen eenigen schouwburg. Het winterseizoen nadert, nog is het tyd. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend een abonné. J.1. Maandag stond een graanschelf achter de boerderij van den heer Jb. Lont Dz. te Stroe, plotseling in brand. Gelukkig ontdekte uien! de brand, zoodat met vereende krachten men deze spoedig meester was en hierdoor grooter onheil werd voorkomen. Oorzaak onbekend, doch vermoedelijk door 't spelen van kinderen met lucifer. Verzekering dekt de schade. De arbeider W. O. Visser van Werken dam), zinkstu'kwerker bij de Zuiderzeewer ken alhier, had j.1. Maandag by 't afpunten van palen, door 't uitspatten der bijl 't on geluk zich in den pols te hakken), zoodat hij zich direct onder geneeskundige hulp van Dr. Piccardt moeist stellen. Texel, 7 September. Deze week zyn van hier verzonden: 338 schapen, 364 lammeren, 50 kalveren, 31 var kens, 8 veulens, 5 koeien en 3 paarden. Beroepen by de Ger. Gemeente te Oosterend op Texel Ds. J. van Heuten te Oldekerk. De heer B. van den Burg wilde de paarden aanzetten die voor een boerenwagen gespannen waren. Het ongeluk wilde, dat zyn voe* onder het wagenwiel terecht kwam. Hy viel en de wagen ging gedeeltelyk over zyn lichaam. Ernstig gewond werd hy naar het zieken huis te Helder vervoerd. De kermis alhier is rustig verloopen. Zondag was in beide gelegenheden bal. Maandagmid dag had by het Dorpskoffiehuis wedstryd plaats in ringsteken op fietsen. Er waren 83 deelnemers. De uitslag was volgt: le prys Jb. Bakker Pz., 2e prys D. Kuiper, 3e prys Jb. Kuiper en 4e prys L. Kooger. Dinsdagmiddag werd op het Dorpsplein kinderfeest gegeven. Een zestal wedstryden werden gehouden, de kinderen werden getrac- teerd, draaiden in den zweefmolen, hadden een prettigen middag. Het fanfarekorps alhier luisterde het kinderfeest op met muziek. In hOtel „Duinzicht" trad Maandag en Dinsdag het Cabaret- en Variété-gezelschap De Groot op. Belde avonden was veel publiek aanwezig, dat zeer genoten heeft. In hótel „Duinzicht" en het Dorpskoffiehuis werd tot laat ln den nacht gedanst, er heerschtc een opgewekte stemming, die niet verstoord is. Tijdstippen van verzending der brievenmalen. Naar Nad. Oost-Indië. Verzendings- weg. Per zeepost via Amscerdam of Rotterdam Per Holl. mail via Genua of Marseille Per Eng. mail i via Marseille j Datum der ter post bezorging. 10 en 80 Sept. 9 en 23 Sept. 10 en 24 Sept. 18 Sept. 15a) en 223) Sept. Tydstip der laatste buslich ting aan het Postkantoor. 6.30 's av. 6.80 'sav 6.30 'sav. 5.30 'sm. 11.30 'sm. Naar Nad. West-lndië. 20 Sept. 8 en 22 Sept. Eiken Dinsdag 20 Sept. Eiken Dinsdag 20 Sept, Naar Suriname: Per zeepost vla Amsterdam Per mail' via Amsterdam (Coloniyn) Por mail over EngelandJ) Naar Saba, St. Eustatius enSt.Martin Perzeepostvla Amsterdam Por mail over Engeland Naar Aruba, Bonaire oti Ouragaoi Perzeepostvla Amsterdam Por mail vla 8 en 22 Sept, 6.80 'sav. 6.80 'sav. 6.80 'sav. 11.80 's in. 0.80 'sav. Per mail over 12 en 15 Sept. Engeland i) Geou correspondentie voor Atjeh on on- derhoorlghodon, Burautra's Oostkust, Pulom- bang, Rlouw, Banka, Blllltou en do WoBter» afdoellng van Borneo. J) Alleen correspondentie voor Atjeh en on- derhoorigheden, Sumatra's Oostkust, Palem- bang, Riouw, Banka, Billiton en de Wester- afdeeling van Borneo. De correspondentie voor het overige gedeelte van Ned. Oost-Indië wordt alleen op verzoek van den afzender met deze gelegenheid verzonden. 3) Alleen op verzoek van den afzender. Naar Hr. Ms. Onderzeeboot KIV te Sevilla 9 Sept, 11.30 'sm., Tunis: 12, 14, 16 Sept., 11.30 'sm., Alexandrie: 22, 24 en 29 Sept., 11.30 's m. Hr. Ms. „K IV". Ilr. Ms. Onderzeeboot K IV is op 0 Sept. 1921 Kaap Finisterre gepasseerd. Kap.-luit. ter zee A. Vos ls opgetreden ala chef van de afdeeling arsenaal bij 's rijks werf to Wil- lomsKiord, ter vervanging van kap.-luit. ter zee wordt geplaatst. Off. van adm. 2e kl. der imarlne L. A. van Houto is uit Oost-Indië teruggekeerd. De nieuwbenoemde off. van adm 8o kl. H. D. Wiggere en F. F. Marijn zijn geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. Luit. ter zee lo kl. B. Kruijs wordt uit Oost- Indië terugverwacht. Op 8 October vertrekt van E'am per stoomschip Insulinde naar Oost-Indië een transport onder- officieren der marine onder geleide vam serg.- torpedomaker L. C. Koster. De bevolen plaatsing op 16 Sept. 1921 aan boord van Hr. Ms. Gelderland van de luite. ter zee der Se kl. A D. A. Peeréboom Voller en J G. A. Veerman is ingetrokken. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der Zeemacht: Op 16 Sept. 1921: serg.-vliegtuigmaker JDin- gemanse van Vliegkamp Kooij naar Vliegkamp Veere. OOST-INDIK. Departement van Marine. Verleend: wegens langdurigen dienst één jaar verlof naar Europa aan den havenmeester der 2e kl. te Tandjoong Balei, B. O. Posthumus. Geplaatst: aan boord Hr. Ms. Van Doorn, do luit. tor zee lo kl. J. P. Remynse, verwaoht uit Nederland per en. Sindoro. Vergund: om naai- Nederland torug te keeren aan den luit. ter zee le kl. B. Kruys. Bevorderingen, onderscheidingen, enz. Bij beslissing van den Insp. der Inf., is de naam van den sorg.-maj.-.odmin. 0. Kots, van het lo bat., 21e reg. inf., geplaatst op do candldaten- Hjtst voor bevordering tot don rong van adj.- ondoroff.-adm. Bij beslissing van den comm. der lo Div., is aan dén serg.-xnaj.-instr. P. Kramer, van hot le bat., 21e reg. inf., de bronzen gesp voor 18-jarigon trouwen dienst toegekend, met ingang van 4 Sep tember 1921. De serg.-maj.-instr. P. Sandyck, van de 10e Inf.-brig., wordt gedetacheerd bij de Nonnaal- Sdhietsohool te Den Haag, voor bet volgen van oen sohietcursus. De ros. 2e luit. P. L. Hofman, van het 21e rog. inf., ia geplaatst bij hot 31e bat landrwaar-inl. Jaarlijksch onderzoek. In de maand November 1921 zullen verlofgan gers van do landweer worden onderworpen aan bet jaarlijksch onderzoek. Hieromtrent is het vol gende bepaald: Do verlofgangers verschijnen bij het onderzoek in uniform gekleed en voorzien van de tot hunne voorgeschrevenuitrusting stukken verder behoorende kleeding, enz. De verlofgangers, dio door ziokte of gebreken ver- hinderd zijn tot bijwoning van het onderzoek, zijn gehouden, tijdig vóór den aanvang van het onderzoek aan den districtscommandant c.q. aan de autoriteit, die in stede van den districtscom mandant het onderzoek houdt, te doen toekomen een geneeskundig getuigschrift, stavende, dat zij niet in staat waren tot 't ondergaan van 't onderz. ten tijde, daarvoor aangewezen. Indien in een ge zin, waarin een tot het ondergaan van het onder zoek opgeroepen verlofganger verblijf houdt, eene besmettelijke zlekto heerscht of hooft geheerscht, en het govaar van besmetting nog niet ls gewe ken, zal hij niet aan de oproeping tot bijwoning van het onderzoek mogen voldoen. Deze verlof- gangera moeten dan later hot onderzoeik onder gaan. Overplaatsingen, ene. Do lo luit. van do inil. administratie J. M. B. F. van Strion, van het le bat., 21o reg. inf. to Hoorn, wordt na afloop van zljno dotacheoring bij het vaste detachement in de legerplaats bij Harskamp, overgeplaatst naar het garnizoen Helder. De korp. B. van Twuljvor, van hot 2o bat., 21o reg. inf. te Helder, ls met eene vrijwillige ver bintenis overgegaan als stoker 2e kl. bij do Kon. Marine (is geplaatst aan boord van Hr. Ms van Speyk) Van Helder alle weekdagen, behalve 'Dinsdags, 's morgens 7.45. Van Amsterdam hMp wppbdngpn 9.30

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6