derzee, de produktieve werkverschaffing te J steunen. Daardoor zouden belangrijke sommen kun nen worden bespaard- die thans worden uit gegeven en waarvan doeltreffendheid seer pr .'bematisch ia. Bovendien zou dit kumtun medewerken aan do nornvaliseering van dit deel van ons ekonomlsoh leven. Op hoogen prijs zouden adressanten het stellen, Indien Uwe Excellentie een drietal der onderteekenaren in buitengewone audiën tie zoudt willen ontvangen, ten eind© bet bo venstaande nader toe te lichten, met welk verzoek zij zich dan ook beleefd tot U wen den' den te bepalen dag voor dit onderhoud gaarne aan Uwe Excellentie overlatende. Bij de pers heeft onze marine een zeer goe den naam van gulle en hartelijke gastvrij heid, en gaarne verklaren we hier met erken telijkheid, dat de heer De Ridder zióh een buitengewoon aangenaam gastheer betoond heeft, wien het hooghouden van deze repu tatie van de marine uitstekend is toever trouwd. Bulten de prettige ontvangst e»n boord ook van de zijde der etat-major en de bemanning, werkten de omstandigheden er trouwens wel toe mee, om ons deze vaart tot een niet lioht te vergeten pleiziervaart te maken. Het weer had zich in den morgen niet van bedenke lijke dreigementen voor het verdere verloop van den dag onthouden; met een voor ons, landrotten, tamelijk stijve. Zuid-Westerbries waren eenige flinke regenvlagen komen mee waaien; maar nog waren we niet tusschen de pieren van IJmuiden uit, of de lucht brak, en de zon goot wijde plassen van sprankelend zilver over de bewogen zee met haar hel- witgekuifde golven. De beide torpedo-jagers voeren in kiel-linie, d.i. achter eikander met een afstand van ongeveer 25 meter. Dat de zee ditmaal étens niet was als een gladde spiegel, er stond integendeel een flinke deining, welke de vaartuigen, vooral als ze dwars van de golven kwamen te liggen, danig deed slingeren heeft de reis zeker nog minder eentonig gemaakt dan ze het anders al geweest zoude zijn. Van de brug af, waar het vaak moeilijk viel staande te blijven, m- gen we het best, welke onverbeterlijke wal sen het schip op de woelige baren danste, en niet lang duurde het, of zelfs op onze ver heven plek, toch nog altijd een vier of vijf meter boven den waterspiegel, kwamen de zeetjes owerplensen, die ons het water van de kleeren deden druipen. Maar bij zoo iets ver liest ook een zeeman-van-één-dag zijn hu meur niet, zeker niet onder den indruk van het machtige schoone schouwspel van dien in snelle vaart de golven als met vlijmscherp mes klievenden jager aohter ons. Te Amsterdam waren heel wat belangstel lenden naar de Oude Houthaven, den Wes- terdokdijk en de De Ruyterkade gekomen om het Engelsche eskader te zien binnenloopen. De zwemmers bij Obelt joelden van den duik- toren, de zwemmers op het door de politie in vredesnaam maar oogluikend ongemoeid gelaten „Stille Strand" aan den Westerdoks- dijk juichten een niet minder hartelijk wel kom. Het Handelsblad wijdt eenigo waai-deeren- de woorden t j n dit bezoek. Dit bezoek, ^egt het blad, is er niet een, zooals oorlogsschepen wel eens aan vreemde havens brengen, om levensmiddelen in te ne- ^11 of kolen te laden. De Engelsohe torpedo- even belangrijke bate voor de gemeentekas booten komen ons zeggen, dat ook de Engel- en, zooals het er thans uitziet, zal de gemeen- sohe marine prijsstelt op de vriendschap met te, om met een volksterm te spreken: „vegen" ons land, die het Engelsohe volk wensóht; zij Want in plaats van meerdere opbrengst aan gesticht is en men zich gaat afvragen of deze belasting wel beslist noodig was, vooral nu de fiscus zeer waarschijnlijk het tegenover gestelde zal bereiken van hetgeen is bedoeld en verwacht. Men verwaohtte van deze be langrijke belastlngverhooging natuurlijk een geods, vermoedelijk neg wel toelaten, maar geen Fransohen, die moreel, en geen Japan ners, die met de wagens ocrlog tegen haar voeren. Het liefst zon SOTlaMEwiflaS de??, efccim, de medewerking en de eredioten vo. de ar beiders in het overige Europa ontvangen. Wij vermoeden echter, dat er bufton deze kringen nog wel honderdduizend mensohon te vinden zouden zijn voor de Invoering van een vrijwillige broodkaart, als men de zeker heid had dat het uit den mond gespaarde tot leniging diende van de beklagenswaardige slachtoffers. De geallieerde oommissie, die eerst nog een onderzoek noodig acht, ter wijl mi'llioenen om eten schreeuwen, is in elk geval van de baan. Gelukkig heeft dr. Nan- sen meer spoed gemaakt, al een heel program klaar, dat nu aan de vergadering van den Volkenbond Is voorgelegd en reeds een over eenkomst met de Sowjet voor de uitvoering ervan beklonken. Het onderscheidt zich op een hoofdpunt van dat van Hoover, den Ame- rikaanschen voedselregelaar. Hoover wil niet samenwerken met de bolsjewiki, maar een voorziening inrichten voor alle hongerenden, die hij echter alleen in spoorweg-centra be reiken kan. Het is een leniging, die rekening houdt met zich voordoende nooden van het oogenblik. Nansen's stelsel staat op hooger plan. Het wil de 'boeren in hun dorpen hel pen, met brood en bij hun werk, opdat zij den grond weer kunnen bebouwen voor den vol genden oogst. Daarvoor is samenwerking met de plaatselijke autoriteiten noodig, hoewel die bolsjewistisch zijn. Voor de beste en duur zaamste bestrijding vraagt hij niet naar po litiek geloof. Ook zij die het bolsjewisme een verfoeisel achten, zullen de voordeelen van Nansen's stelsel niet kunnen loochenen. Waar een werk van barmhartigheid te ver richten valt, behoeft men niet op de werk tuigen te letten, als het doel, dat goed is, maar bereikt wordt. De aanwezigheid van Nansen te Genève is een voordeel, want hij kan nu helpen verhinderen, dat zijn plan door kleinzielig politiek gekonkel schipbreuk lijdt.'Men heeft hem voor een al te grooten optimist uitgemaakt, omdat hij geen voldoen de rekening zou gehouden hebben met de on voldoende distributie-middelen in het ont redderde Sowjet-Rusland. Uit de berichten uit Genève blijkt dat Nansen de ondeugde lijkheid van de Russische transportmiddelen erkent, maar toch de benoodigde hoeveelheid, over zes verschillende havens geregeld aan gevoerd, meent te kunnen brengen waar zij noodig is. Men kan hem dus een kans geven. Alle menschlievende arbeid steunt op opti misme, en wat hij voorstelt zijn daden, waar bij, gegeven de bittere nood, het plan van de geallieerde commissie, om eerst op onderzoek uit te gaan, tragicomisch afsteekt. De Sovjef-regeerlng en de hulpactie der geallieerden. Draadloos wordt uit Londen gemeld* dat de houding der Sovjet-regeering, die gewei gerd heeft de interpellatie commissie tot Steunverleening in Rusland de noodzakelijke faciliteiten te verschaffen, in Engeland alge meen wordt veroordeeld. Tqn opzichte van dr. NansenTs pleidooi voor een geallieerde leening van tien mil- lioen aan de Sovjet-regeering verklaren de bladen, dat Nansen's onkreukbaarheid en oprechtheid boven verdenking zijn, maar hij verlangt van de Westersche regeeringen dat zij in de Sovjet-regeermgen hetzelfde ver7 tróuwen zullen stellen als in hem. Deelne ming door Engeland aan een crediet uit de openbare middelen zou noodzakelijkerwijs alleen mogelijk zijn onder voorwaarde van Controle in Rusland en vrijwaring voor bols jewistische dominatie. BINNENLAND. De werkloosheid. De gemeentebesturen van Helder, Anna- Paulowna, Barsingerhorn, Callantsoog, Ha renkarspel, Nieuwe-Niedorp, Oude-Niedorp, Petten, Schagen, St. Maarten, Terschelling, Texel, Vlieland, Wieringerwaard, Winkel en Zijpe, hebben het volgende adres gericht tot den minister van Waterstaat en Arbeid. „Op den 4en Augustus j.L werd te Hel der een vergadering gehouden van gemeen tebesturen, behoorende tot het district Hel der van de Interkommunale Arbeidsbemid deling. Deze vergadering had ten doel, besprekin gen te houden over de heerschende werkloos heid, eventueel maatregelen te beramen op welke wijze de meest doeltreffende en produk tieve verschaffing van werk zou kunnen wor den toegepast. Algemeen werd ingezien, dat de wijze waarop momenteel, door rijk en gemeenten, aan de gevolgen van de werkloosheid door steunverleening wordt tegemoet gekomen, onvoldoende is, terwijl de mentaliteit der ar beiders hierdoor wordt geschaad. De werkloozenkassen van de vakvereeni- gingen, welke gesubsidieerd worden door rijk en gemeenten, zijn niet in staat uitkeeringen te verstrekken, die de inzinking der gezin nen kunnen tegengaan. Het gevolg is, dat meerdere malen armbesturen geroepen wor den om door steunverleening in te grijpen. De steunregeling bij' wijze van armenzorg, aan sommige groepen van arbeiders, welke hun maximum aantal dagen uitkeering uit de werkloozenkas reeds hebben genoten, is, hoe goed ook bedoeld, totaal ontoereikend en brengt de arbeiders in een stemming van on tevredenheid en onverschilligheid, die de al gemeen© moraal onder deze menschen heer schende ten zeerste benadeelt. Door werkverruiming wordt van gemeente wege met subsidie van rijk, waar mogelijk, bij voortduring getracht aan werklooze arbei ders werk te verschaffen. Waar evenwel voor deze soort arbeid als regel een loon wordt betaald, beneden den geldenden standaard, wordt het werk dikwijls met wrok en wrevel verricht en is het moree- le resultaat er mee bereikt, niet evenredig aan de sommen aan deze werkverschaffing ten koste gelegd. Het is daarom, dat adressanten eenstem mig van meening zijn, dat door het verschaf fen van productief werk, waarvan de nut tigheid ook tot den arbeider zelf doordringt, de mentaliteit van den arbeider weer op het normale peil kan worden gebracht. En het kwam hun voor, dat ter bevordering dezer aangelegenheid een beroep op uw Ex cellentie zou mogen worden gedaan, om door meerdere uitbreiding te geven aan de wer ken, noodig voor de drooglegging van de Zui (Het Volk). Ongevallenwet 1921. Alle winkeliers, caféhouders, bakkers, kleermakers enz., enz. worden ver zekeringsplichtig. Het bestuur der rijksverzekeringsbank is voornemens aan belanghebbenden dezer dagen onderstaande mededeeling te doen, waartoe het de medewerking der burgemeesters heeft ingeroepen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat krachtens art. 11 der Ongevallenwet 1921 alle bedrijven verzeke- ringsplichtig zijn, uitgezonderd de bedrijven van landbouw, veehouderij, tuinbouw en bosch- bouw, de zeevaart en de zeevisscherij. Dientengevolge zijn, behoudens bovenge noemde uitzonderingen, alle werkgevers die een bedrijf uitoefenen, dat vroeger niet ver- zekeringsplichtig was, dus b.v. ook alle win keliers, hotel-, pension- en koffiehuishouders, bakkers, kleermakers, kappers enz., die perso neel in dienst hebben ook indien alleen eigen kinderen in het bedrijf werkzaam zijn verplicht daarvan aangifte te doen. Ten aanzien van ondernemingen, waarin uitsluitend administratief personeel werkzaam is, zooals verzekeringmaatschappijen, bankinstellingen, effectenkantoren, enz. enz. moet dus eveneens aangifte worden gedaan. De daarvoor benoo digde formulieren zijn ten postkantore koste loos verkrijgbaar, alwaar ze na invulling en onderteekening tegen bewijs van ontvangst weder behooren te worden ingeleverd. De aangifte moet geschieden tusschen 1 Oct. 1921 en 1 Jan. 1922 en door de werkgevers, wier bedrijf eerst aanvangt na 16 December 1921, binnen 14 dagen na den aanvang van het bedrijf. Voor de bedrijven, welke vroeger niet ver- zekeringsplichting waren, gaat de verzekering der werklieden in op 1 April 1922. Eerst van dien datum af hebben zij bij voorkomende ongevallen recht op de bij de wet vastgestelde schadeloosstellingen en zijn de werkgevers verplicht premie aan de Rijksverzekeringsbank te betalen. Door het bestuur dier Bank kan de werkgever op diens verzoek worden toe gelaten om, hetzij zelf het risico te dragen der bij de Ongevallenwet 1921 geregelde ver zekering zijner werklieden, hetzij dit over te dragen aan een paamlooze vennootschap of rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging, mits aan de daarvoor gestelde voorwaarden is voldaan. Met ingang van 1 April 1922 zullen ook verzekeringsplichtig zijn werkzaamheden in eigen beheer, verricht door werkgevers en particulieren in de bij Koninklijk Besluit aan gewezen gevallen. Ten aanzien van deze werkzaamheden moet de aangifte geschieden tusschen 1 en 15 April 1922 en door hen, die eerst na 1 April 1922 dergelijke werkzaamheden uitvoeren, binnen 14 dagen na den aanvang daarvan. Krachtens de bepalingen der Ongevallenwet 1921 kan de werkgever zelf zich vrijwillig bij de Rijksverzekeringsbank verzèkeren tegen geldelijke gevallen van ongevallen, hemzelven in verband met de uitoefening van het bedrijf overkomenmet een werkgever wordt gelijk gesteld hjj, die voor eigen rekening zonder personeel een verzekeringsplichtig bedrijf uit oefent. Verbod van vrachtauto's. Bij het Gemeentebestuur van Alkmaar is een verordening in voorbereiding waarbij het verkeer in de stad verboden wordt voor vraohtautomotoielen met gummibanden, voor zoover zij beladen meer dan twee ton wegen, en voor alle vrachtautomöbielen met stalen banden. Koninklijk bezoek te Rotterdam. H. M. de Koningin en Prins Hendrik heb ben Zaterdag een bezoek aan Rotterdam ge bracht. De ontvangst, welke de burgerij van Rotterdam, aan hen hebben bereid, overtrof vermoedelijk aller verwachting. Langs twee- en-twintig kilometer straat zijn zij begroet met een ongekende geestdrift; dien geheglen weg langs waren de deuren, de ramen, de (Straten druk bezet met een menigte' opge togen menschen: Telkens moest er worden halt gehouden; telkens speelde er de muziek, stonden er de bestuursleden deftig gereed, kwamen er de kinders met ruikers bloemen aandragen, zoodat Koningin en Prins al meer. en meer omgeven werden door deze vriende lijke blijken van 'liefde en aanhankelijkheid; telkenmale zongen er de feestelijk uitgedos te kinderscharen, en keer op keer reden de rijtuigen door de fraaie eerepoorten der nog altijd versierde zijstraten Het Engelsche eskader te Amsterdam. De verslaggever van de N. Rott Gt. meld de d.d. 10 Sept. aan zijn blad: Zaterdagmorgen is bet Engelsche eskader voor IJmuiden aangekomen en van daar naar Amsterdam opgestoomd, waar het schout-bij- nachtsohip met admiraal Hodges aan boord ligplaats heeft gekozen aan de Handelskade. De begeleidende torpedojagers, die den vori- gen nacht van hun basis in Engeland ver trokken waren, zijn vóór de Sumatrakade voor anker gegaan, waar reeds Hr. Ms Zee land ter ontvangst gemeerd lag. Zooals de internationale maritieme-etiquet- te, die met haar vele en nauwkeurig omschre ven eischen vrij ingewikkeld is, het voor schrijft, waren twee 'bodems der Nederland- sche marine van IJmuiden uit het Britsche bezoek tegemoet gestoomd tot de grens der territoriale wateren. Het waren de torpedo booten Z 5 en Z 6. Met een aantal andere journalisten hadden wij het voorrecht, op uitnoodiging van het marine-bestuur, dezen tocht mede te maken, aan boord van de Z 5, welker commandant, luit. ter zee 1ste 'klasse O. D. T. de Ridder, pas het marine-escorte van de Koningin op haar vacantiereis naar Skandinavië aange voerd heeft. Tegen 11 uur passeerden wij de brulboei, die dag en nacht haar naargeestige klanken als de kreten van een ziel die geen rust vindt, uitroept over de eindelooze verlatenheid der zee. En kort daarna, terwijl wij vergeefs met een sterken zeekijker den met geheel helde ren horizont afzochten naar de Engelsche oorlogsbodems, had onze commandant ze al met het ongewapende oog in zicht, en tele foneerde hij dit den marconist, die het be richt onmiddellijk naar IJmuiden en Am. sterdam doorseinde. En kort daarop toeken den ze zich hoe langer hoe scherper tegen den zonnigen gezichtseinder af. Het waren de torpedojagers, die in den nacht uit Engeland waren vertrokken; ook zij voeren in kiellinie. Maar nu kwam ook het smaldeel in zicht, dat van Rotterdam kwam; de beschermde kruiser de Coventry met de schout-bij-nachts- vlag in top, geëscorteerd door de torpedo jagers. D. 32, 26, 27 en 30. De beide groepen voegden zich samen tot één eskader. De bei de Nederlandsche torpedobooten voeren met volle kracht om de heel© linie heen; de be manningen maakten front voor elk schip, en deze militaire groet werd van de andere zij de beantwoord. De Z 6 stelde ach daarna aan het hoofd en ongeveer 1 uur was het heele eskader de pie ren binnengeloopen. Even voordat de Co ventry de haven binnenvoer, loste zij 21 sa luutschoten ter begroeting van het Neder landsche gouvernement. Door heel IJmuiden dreunde en daverde het, en tusschen de dui nen weerkaatste het gebulder van het ge schut. Het panserfort antwoordde met even eens 21 schoten uit vier vuurmonden. Het schutten ging zeer voorspoedig in zijn werk en vorderde nauwelijks een uur. De tor pedo-jagers, die het schout-bij-nachtschip de Ooventry uit Rotterdam hadden vergezeld, bleven in de buitenhaven liggen; ze zullen daar de andere bodems opwachten, totdat die uit Amsterdam naar Engeland terugkeeren. Deze namen het escorte van de Coventry over; het zijn eveneens torpedo-jagers van de D-klasse, ml. de Wallace (het leading ship) de Vanoouver, de Warwiok, de Velox en de Vertigern. Op het Noordzeekanaal was het betrekke lijk druk van uitvoerende koopvaarders, die alle, met uitzondering van een Duitsch schip, ter begroeting de vlag streken, een zeemans beleefdheid, welke natuurlijk de Nederland sche zoowel als de Britsche oorlogsschepen zich haastten te beantwoorden. De Ooventry loste voor de Handelskade 15 saluutschoten ter begroeting van vice-ad- miraal Soutendam op Hr. Ms. Zeeland, en de- zo bleef 'het antwoord niet schuldig. De an dere Britsche oorlogsbodems meerden met de beide Nederlandsche torpedo-booten voor de Sumatrakade. Nadat de officier van piket van de Ooven try zich in een barkas naar de Zeeland had begeven,en daar zijn opwachting bij den vice-admiraal had gemaakt, wisselden de bei de vlootvoogden het gebruikelijk bezoek. Zondagmiddag hebben verschillende Brit sche officieren de internationale roeiwedstrij- den op den Amstel bijgewoond, terwijl voor de manschappen plaatsen, beschikbaar waren gesteld in het Stadion, voor het volgen van de wielerwedstrijden. Maandag had een boottocht plaats van de Britsche en Hollandsche onderofficieren en manschappen naar Volendam en Marken, aangeboden door de Nederlandsche marine. Dienzelfden middag werd afternoon-tea ge houden aan boord van de Zeeland, 's Avonds feestmaaltijd bij Couturier, aangeboden door het gemeentebestuur van Amsterdam aan de- Britsche en Nederlandsche zee-officieren en autoriteiten. Voor de onderofficieren en man schappen zijn tweehonderd-vijftig plaatsen bij Hagenbeek beschikbaar gebeld. Heden zou een boottocht van de Britsche en Neder landsche officieren naar VoleXn m Mar ken plaats hebben, aangeboden door de Ne derlandsche marine; 's avonds feestmaaltijd in 1 Europe aangeboden door de Nederland- sche Tnarine aan ds 'Britsche zeeofficieren en autoriteiten. Hedenavond bezoeken tweehon derdvijftig Britsche onder-officieren en man' schappen het circus Hagenbeek. Wellicht heeft er Dinsdagmiddag ook nog een voet balwedstrijd plaats tusschen Britsohe en Ne derlandsche matrozen-elftallen, waarvoor A. F. C. haar terrein in het Stadion welwillend beschikbaar heeft gesteld. Woensdag 14 Sep' tenteer vertrekt het eskader. komen uitdrukking geven aan den wensch van het grootste zeevarende volk der wereld, om als goede buren te leven naast het klei nere volk, dat enkelen van de grootste zee varenden der wereld heeft voortgebracht. amusements-belasting, zal deze eer heel wat minder worden en, als de sluitingsplannen consequent doorgevoerd worden, zoo onge veer op nihil komen te staan. .Behalve bovengenoemde vergadering heeft Na den grooten oorlog, na den tijd, waarin dezer dagen ook nog een conferentie plaats i 1rernlooirl 4n dCJ/ifh zvn iVnirrrnrMnno+A* r\>-» haat en vooral wantrouwen in zoo vele har ten leefden, is het zoo goed en zoo wensche- lijk, dat aan de betere gevoelens die tusschen volken ook bestaan, en in groeiende mate moeten blijven bestaan, ook uiting wordt ge- gehad tusschen den burgemeester en drie bestuursleden van de Hilversumsche Schouw burgcommissie en den heer Hamburger, voorzitter van den Bond van bioscoop- en schouwiburgondernemingen in Nederland. geven. En zeker zal het ons, Amsterdammers, Hier werd gewezen op den slechten indruk, niet moeilijk vallen den Engelschne zeelieden dien de hooge belasting op het amusement op een hartelijk welkom in onze oude stad toe te roepen. Niet moeilijk, omdat, hoe vaak ook in het verleden Hollandsche en Engelsche be langen recht tegenover elkaar stonden en Hol land daarbij de nadeelen ervan heeft onder vonden, de minst sterke te zijn, waardeering en achting voor het Engelsohe volk, met zijn vele groote eigenschappen, bij ons volk toch steeds bestaan heeft. Wij durven zeggen, dat weinig andere naties het karakter van het Engelsche volk zoo gemakkelijk kunnen be de burgerij had gemaakt. Alle initiatief zou worden gedOod en dat ware toch in geenen deele in het belang van Hilversum. Tenzij dus maatregelen worden genomen, zou alles moeten worden gesloten. De burgemeester kon uit den aard der zaak weinig toezeggingen doen, wijl het hier een reeds goedgekeurd raadsbesluit betrof. We hebben 'dus af te wachten wat gebeuren zal. Een adres aan den Raad óf dat de Raad zelf het initiatief tot intrekking van zijn be grijpen als het Nederlandsche, wijl er, naast sluit neemt en dus van de dwalingen zijns groote verschillen, ook zoo heel veel punten weegs terugkeert. van overeenkomst zijn. Maar deze uiting van vriendschappelijke gezindheid van onze Engelsche overburen, heeft, gelooven wij, met gevoelens in het ver leden "weinig te maken. Wij gaan in Europa een moeilijke toekomst tegemoet. En alle vol ken van Europa moeten samenwerken om de lasten van die toekomst zoo krachtig moge lijk te dragen. Wij zien in dat bezoek van de Engelsche zeelieden een uiting van de ge zindheid van Engeland om die samenwerking althans tuschen deze beide buren zoo goed mogelijk te maken. Wij willen goede vrien den zijn, wij willen elkaar beter leeren ken nen, wij willen elkaar leeren vertrouwen en trachten elkaar te helpen. In Engeland is de lust om knellende bui- tenlandsche verbonden aan te gaan er na den oorlog miet sterker op geworden. En Neder land houdt vast aan zijn beproefde politiek om zich niet door tractaten te verbinden, zich in de twisten van buitenlandsch© mo gendheden te mengen. Maar het ongeschre ven en ongezegelde contract, dat bestaat tus schen landen, die in vrede en vriendschap leven en door innig handelsverkeer en be langstelling in wederkeerig geestelijk en so ciaal leven verbonden zijn, kan veel meer doen om oorlog en twisten te vermijden en Europa weer tot rust en orde en welvaart te rug te brengen, dan alle verbonden door ge zanten en ministers uitgedacht. Misschien is er nog iets meer in dit bezoek. Engelschen reizen veel, maar niet zoo heel veel Engelschen bereizen ons land; onze aan raking met onze oosterburen is dan ook nau wer, dan die met Se buren van overzee. En daarom is dit bezoek ons te meer welkom, nu dit officieel© bezoek in zekeren zin aan vult, maar dan ook ruimschoots aanvult, wat dat van particulieren te wenschen laat. En niet minder verheugt ons dit bezoek van En gelsche oorlogsschepen aan Nederlandsche havens, omdat het er een is aan de havens van een land, dat in den oorlog neutraal bleef. Die havens staan waar het Engelsche beleefdheidsverzoeken geldt, blijkbaar niet achter hij die van Engelands hondgenooten in den oorlog wel een bewijs, dat men in Engeland op onze vriendschap niet minder gesteld is dan op die van anderen. Daarom is het met vreugde dat wij Schout bij-nacht Hodges en zijn officieren en zee lieden in de oude handels- en zeemanstad Amsterdam het welkom toeroepen. De openbare vermakelijkheden te Hilversum gestaakt Naar het Persbureau Vaiz Dias uit Hilver sum verneemt, zullen daar met ingang van aanstaanden Maandag alle openbar© verma kelijkheden gestaakt worden. Aanleiding tot deze actie, die uitgaat van alle Bioscooptheaters en andere amusements ondernemingen aldaar, is het besluit, door den Hilversumschen Gemeenteraad! in Maart j.1. genomen, dat a.s. Maandag de verorde ning in werking tretedt, tot verhooging der belasting op de openbare vermakelijkheden van 20 op 40 Genoemde ondernemingen hebben thans besloten aanstaande Maandag na inlevering van de overgebleven plaatskaarten te weige ren de nieuwe door de belastingveihooging bezwaarde plaatsbewijzen van de gemeente te De nieuwe sluis te IJmuiden en het Hoogovenbedrijf. De Vereeniging „Amsterdamsche Belan gen" heeft een excursie 'georganiseerd naar de in aanbouw zijnde sluis te IJmuiden1 ea het in wording zijnde hoogovenbedrijl aldaar. iDe leider der excursie, het oud-raadslid, de heer W. F. Bijvoet, voorzitter der vereeni ging, had de medewerking weten te verkrij gen van verschillende autoriteiten. In een lokaal van dten Rijkswaterstaat, was het allereerst de heer O. TeHegen, de zoon van den oud-burgemeester, die als tijd. in genieur van den R.W.S. inlichtingen gaf over de nieuwe havenwerken van IJmuiden en de nieuwe sluis met de gigantische afmetingen van 400 meter lengte, 45 meter breedte en 16 M. diepte. Men kan zich ©enigszins een denkbeeld vormen van de reusachtige oppervlakte, welke ze inneemt als men weet, dat de Am sterdamsche Beurs met gemak exin geplaatst zou kunnen worden. Men kan zich voorstellen welke kolossale schepen in de toekomst Amsterdam zullen kunnen bereiken. De bestaande groote sluis, gebouwd in het tijdvak van 1880—1896, heeft een lengte van 225 M., breedte 25 M. en diepte van 10.15 M. Ook een sluis die er zijn mag. Het graven en uitbaggeren der nieuwe ka nalen is, hoe de techniek ook vooruitgegaan is, een werk, dat jaren vordert. Men heeft thans het belangrijke voordeel, dat het uitgezogen zand dienst kan doen voor de ophooging en opspuiting der terreinen in Amsterdam. Den geheelen dag van den vroe gen morgen tot den laten avond, trekken oneindige aantallen zandschuiten door het Noord'zeekanaal naar Amsterdam en terug. De Amsterdamsche BaRastlmaatschappjj heeft dit werk aangenomen en arbeidt imet een twee ploegenstelsel van 611 uur. Mil- lioenen M\ zand moeten verwerkt worden. Met een' stoomboot, door den rijkswater staat ter beschikking van het gezelschap ge steld, maakten we vervolgens een tocht door de reeds uitgegraven kanaalgedeelten, waar van bij de Velserspoorbrug, waar de nieuwe toegangsweg voor de groote zeeschepen zal uitmonden, al een aardige hap in de duinen is gemaakt. Het hoogovenbedrijf, dat ten Noorden van het Noordzeekanaal komt, krijgt eveneens een veibindingskanaal bij dezen nieuwen aan leg, als toegang voor de ertsschepen. Van dit kanaal heeft men een flink stuk klaar. Een der punten van het program der excursie was een bezoek aan het 'hoogoven bedrijf. Door het reeds gegraven kanaal be reikten we de terreinen van deze nieuwe onderneming, welk© zich over een geweldige oppervlakte uitstrekt. Een 500 man is bij den aanleg aan het werk. Een groot gedeelte ar beidde aan den bouw van den 270 M. langen kaaimuur, de aanlegplaats voor de ertssche pen. Óp dezen kaaimuur komt spoor voor de enorme kranen, die het erts uit de schepen lossen voor de hoogovens. Het hoogovenbedrijf heeft nu reeds een verbinding met normaal spoor met Bever wijk. Voor de montage der hoogovens komt een aanzienlijk aantal bultenlandsche arbei- adiers over, circa 400 met 10 opzichters, die aanvaarden en als uitvloeisel hiervan zuilen' onderdak gebracht zullen worden in een twee zij hunne theaters sluiten. De Nederlandsche Bond van 'Bioscoop- Theater-Directeuren heeft belanghebbenden bij den strijd krachtige financieel© steun toe gezegd. Uit Hilversum wordt aan het „Hbl." om trent deze kwestie geschreven1: Naar aanleiding van het inmiddels door de Kroon goedgekeurde raadsbesluit om 40 tal gebouwen op het terrein, het z.g. Vrijge- zellenhuis en 'het Casino. De vroegere villa de BleijenhoeVe* is thans als (kantoor inge richt. Een tweetal watertorens, één voor zout- en één voor zoetwater het zeewater wordt voor drinkwater geschikt gemaakt verrij zen mede op het terrein. Met de fundatie voor twee hoogovens is men al zoo ver, dat deze in de helft van Sep- aüuvii b 6 Awwuwveuiuiu v/ijn ~\J «aa iu\j\j v v/i'j wv belasting te heffen op de publieke vermake- tember klaar komen; waarna men begin vod- lijkheden, hebben de directies der kunst- en gende maand met de montage kan beginnen, amusementsbedrijven, het Concert-bureau Het volgend jaar Augustus hoopt men dan Reddingius, de Garantencommissie voor de in de 2 hoogovens te kunnen stoken. Volksconcerten, de Sdhouwburgoommissie, Na een rondwandeling langs de verschil de exploitatie van de Kunstzaal Brok, Het lende werken, waarbij het interessante ma- Hof van Holland, die Bioscoop-Theaters, de ohinale zanduitzuigen voor den kanaalaanleg Harmonie en de voetbalclubs Hilversum en zeer de aandacht trok, verlieten we dit mil- 't Gooi eenige .besprekingen gehouden, welke 1'ioenenhedrijf, waarin ook de gemeente Am- leidden tot het besluit, om, mocht het ge- sterdam voor ƒ10 millioen gulden deelneemt. meentebestuur tot uitvoering van het raads besluit overgaan, het amusementsbedrijf ge heel op te heffen, terwijl de voetbalclubs haar wedstrijden zullen verminderen. Met den Ne- deri. Voetbalbond wordt onderhandeld, om eventueel de competitie-wedstrijden elders te doen spelen, terwijl ook maatregelen worden overwogen om het amusementsbedrijf zonder Aan het aanideelenkapitaal van 45 millioen, neemt de Staat voor f 25 millioen deel, Am sterdam voor 10 millioen. Faillissementen In Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Co. Bureaux voor den Handel zijn over de al- extra-uitgaven voor de bezoekers naar elders „elooi)eni week eindigende Sept. in Neder- te verplaatsen. De directies der kunst- en Uitgesproken 47 faillissementen tegen amusementsbedrijven leggen er den nadruk op, dat deze maatregelen niet bedoeld zijn als dreigement, doch door de economische toe standen in haar 'bedrijf noodzakelijk worden gemaakt. Het ziet er dus met de gezelligheid in Hil versum gedurende den komenden winter lee- lijk uit. Geen schouwburgvoorstelling, geen concerten, geen bioscoop-avonden, geen spe cialiteiten, zelfs geen voetbalwedstrijden. Waar moet dat heen? Het zal dian met recht de dood in den pot zijn. 81 faillissementen in dezelfde week van het vorig© jaar. Van 1 Januari tot en met 9 Sept. 1921 1401 faillissementen tegenover 013 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. LANDBOUW. De melklevering voor den a.s, winter. De bond van op coöperatieven grondslag werkende zuivelfabrieken in Noord-Holland F/'1 et is óan ook te begr'ipen, dat de pu- hield te Alkmaar een vergadering van ledfn, blieke opinie over alles en alles heel weinig tot bespreking van eventueel mogelij*®

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2