MENIE CII1ANT Tweede Blad. VAN DINSDAG 13 SEPTEMBER 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ma. Onderzeeboot K IV. Coneert In het Plantsoen. Wisselprtfs zeilwedstrijd. Stremming der vaart Onthulling gedenkteeken te Schevenlngen. Boksen In „Casino". GEMENGD NIEUWS. Vermorzeld door een stoomtram. Poging tot het veroorzaken van een ontploffing. Is een portiek openbare weg? Levend: verbrand. Dat kan goed worden! Staking bij do Berlijnsche eleetrlache centrale. De Jaarbeurs. Hollanidsche sigarenfabriek. Duitsche metaalwaren. Hollandsche confeoil ©fabriek. SPORT. Voetbal. i <Hr. Ms. Onderzeeboot „K IV" is 9 Septem ber te Sevilla aangekomen. De heer M. F. van Hijfte, procuratie houder (bij de Hanze-bank alhier, is benoemd tot directeur der Hanze-bank te Vlissingen. Ontze vroegere plaaitsgenoote, mejuffr. F. P. E. van de Vis, slaagde op 23 Juli IJL te Amsterdiam voor het examen typiste. Leer linge van mej. O. BonteS. De Luthersche Zang-Ver. „Een vaste Burg" en de Chr. Zang-Ver. „Zingt den Heere" zullen a.s. Woensdag 14 Sept. des avonds van 8Va91/» uur onder leiding van heer Brizee in de muziektent in 't Plantsoen eene gecom bineerde uitvoering geven. De heer J. A. v. d. Vliet (Piano) zal zijn welwillende medewerking verleenen. Programma: 1. „Lol zij den Heer, den Almachtige" 2. „Al® den gouden morgenglans" Zweisig. 3. „Kerstlied" J. Paardenkooper 4. „Zaaien en maaien" B. de Vries 5. „Looft den Heere" de Viiegih Cantate voor gemengd koor en piano. 6. Het geuzenvendel op de tihuismarsch, T.W.Sprey 7. Hymne Beversluie Wisselprijs zeilwedstrijd op Vrijdag 16 September a.s. voor onderofficieren met fan tasiesloepen om den wisselprüjs „Het Viking schip", thans in het bezit van den schipper Lak aam boord Hr. Ms. „Medusa". Waarschuwingsschot (halfstok hij'schen vlag Z) ten 8 u. 45 min. 6 minutenschot (hijsdhen vlag Z) ten 8 u. 55 min. Afvaartscihot (strijken vlag Z) ten 9 u. Het geluidsignaal terugroepen wordt ge geven met de misthoorn. Tengevolge van het leggen van een zinker in het Noord-Hollandsch Kanaal nabij Schoorldam is morgen, Woensdag, de vaart aldaar gestremd. De booten der N. V. „Eso- na" zullen alzoo dien dag niet varen. Bij de onthulling van het gedenkteeken ter herdenking van de diensten, door Leger en Vloot tijdens de mobilisatie aian den Lande bewezen, te Schevenlngen op den 20sten Sep tember a.s., zal de Koninklijke Marine verte genwoordigd worden door: ie. eene deputatie uit Willemsoord, uit Amsterdam en uit Middelburg, eik bestaande hit: 1 hoofdofficier, 1 subaltern officier, 1 onderofficier en 2 korporaals en matrozen; 2e. eene deputatie van het korps Mari niers, bestaande uit: 1 officier, 1 onderoffi cier en 1 marinier; '3e. eene deputatie van het Koninklijk In stituut voor de Marine, van de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden en van de Opleiding te Gorinchem, elk bestaande uit: 1 officier en 2 leerlingen'. In „Oaslno" Zaterdagavond groote inter nationale bokswedstrijd. U kent deze nobele sport? De deelnemers kleeden zich heelemaal uit, op een zwembroekje en twee bokshand- sohoenen na, en timmeren elkander op de huid. Wie het het beste doet, wint. Publiek bijna allemaal opgeschoten jon gens. Een enkel zachtzinnig cmeiske loopt er tusschendoor. Wordt door d'r vrijer getrac- teerd op een partijtje. Op het tooneel een naakte meneer in een zwart en een dito in een wit zwembroekje, die springen en dansen in een door witte linten afgepaalde ruimte, en mekaar opstoppers verkoopen. Hetgeen 'zeggen wil, tiat de tegenpartij' ze gratis krijgt als-ie niet erg oppast. In dat op passen, lieve lezer, zit 'm dan ook de kunst. Verder is er, 'tegelijk mèt de beide springende naakte heeren, 'n evenzeer springende noch tans on-naakte derde heer, die de bewegingen meemaakt en op moet letten, dat alles goed gaat. Dit is de scheidsrechter. Voorts zijn er nog een aantal andere heeren in hemdsmou wen. Toen wij binnenkwamen, was de meneer in het zwarte zwembroekje bezig den meneer in het witte dito in de zij te trommelen. Hij deed dit rhytmifloh, met doffe slagen, hetgeen aan het auditorium de opmerking ontlokte: „Het lijkt wel een trommelslager". De heeren in hemdsmouwen stonden terzijde; enkelen had- den badhanddoeken' in de hand. Dit zijn de paranimfen van de „strijders", die gereed staan de boksers, als ze elkander flink hebben afgedroogd, opnieuw af te drogen, maar dan echt. Want als u denkt, dat dat boksen alleen maar boksen ls, vergist gij u izeer: daar komt nog heel wat bjj kijken. De strijdeT» moeten namelijk na elke ronde weer droog en goed geconditionneerd afgeleverd worden. U moet weten, dat het boksen een min of meer in spannend werk is. Vandaar, dat er slechts twee of drie minuten „gearbeid" wordt, waarna een korte rustperiode intreedt. In die rustperiode wordt de bokser door zijn para nimfen met de .grootste zorgvuldigheid 'be werkt. Hij maakt zich volkomen passief, gaat languit liggen en wordt door een der helpers van het zweet zijns aanschijns ontlast. Twee of drie anderen staan klaar met badhanddoe ken om hem verder droog te wuiven, twee anderen wrijven zijn kuiten, weer anderen zijn armen, terwijl nogmaals een ander hem inwrijft met zeep. Het kan ook olie zijn, ik heb <Jaar zoo geen verstand van. U ziet dus, dat er nog heel wat bij komt kijken. Op een sein van den tijdopnemer gaat het weer tegen elkander in. Het tenger gebouw de kereltje ln het witte zwembroekje gaf aan de zwarte zwembroek rake meppen. Tot 'be looning hiervoor streek de paranymf, die zijn gezicht afdroogde, hem over het zwarte, glimmende haar. .Daarna kwam een meneer ln een wit zwem broekje, afgezet met roode biesjes. Het was een bizonder fraai zwembroekje. Zijn tegen partij was een meneer met een wit zwem broekje zonder biesjes. Een blanco broekje, zullen we maar zeggen. Nadat het zwem- broekje-met-de-h'iesjes het blanco broekje de bebokshandschoende hand had gedrukt, (voor zoover dat althans mogelijk was), gaf hij zijn partner een opstopper, die niet voor de poes was. De andere, óók een linke jongen, sloeg terug. En na elke twee minuten gingen ze weer languit liggen, en kwamen de paranytm- fen om hen af te drogen, toe te waaien en op te poetsen. Of de patiënt het prettig vond, was blijkbaar de kwestie niet; hij (bleef maar passief en liet met zich sollen. Na elke in smering blonken de naakte lijven intenser, want steeds werd er nieuwe zeep op gesmeerd. Het kan echter ook olie zijn geweest, daar blijf ik buiten. En dan ging het weer op el kander in. Af en toe werd er een tegen de vlakte geslagen; zijn collega hielp hem dan broederlijk overeind en drukte hem nogmaals de hand. Dit geschiedt om te laten izien, dat-ie niet boos is. Een seconde later heeft-ie dan een nieuwen opstopper te pakken. De scheidsrechter, de on-naakte derde springer, had handenvol werk. Alle capriolen en bokkesprongen, die de boksende partijen maakten, moest hij, nolens volens, meema ken; als een valk speurde hij tusschen de spelers door, en als ze elkander eens recht in de haren hadden1, en je dacht: Ha, nu zul len 'ze 'm van katoen geven! kwam hij erbij en riep: „los!" En degeen, die den ander te grazen had gehad, liet los, drukte hem en passant nog gauw even de hand voor zoover dat met een bokshandlschoen mogelijk was, en trachtte opnieuw heim te grazen te nemen. Dit handjes geven geschiedt om te laten zien, dat men niet boos is, en de opstoppers im Grossen und Ganzen „vriendschappelijk" be doeld zijn. Het publiek toonde dit dan ook zeer te apprecieeren, door al? razend te ap- plaudisseeren. Bij de zesde ronde begon de roodgebiesde zwembroek uit zijn slof te schieten. Hij stoof op .zijn partner in van oomme ga, en zijn para- nymfen beloonden hem, even later, met een extra dosis lucht, die ze hem door een paar badhanddoeken toewuifden. Als razend waai den de handdoeken door de lucht, en' de man nen, die de 'buiten bewerkten, zwoegden zeer. De paranymf, die voor het hoofd was aan gewezen, en wat daaraan annex is, probeerde ettelijke malen of de nek nog voldoende func- tionneerde. Een en ander sdheen volmaakt in orde, want toen de zevende ronde begon, was de roodgebiesde zwembroek frisscher, viever, en giimmender dan ooit. De strijd werd nu intensiever; de ongebiesde zwem broek had geen tijd meer om op zijn horloge te zien), zoodanig werd hij aangevallen; de adem van beide strijders ging als een vlie gende storm door de zaal. De scheidsrechter kreeig het razend druk; behalve dat-ie moest opletten dat alles goed ging, volgens alle regels der kunst, moest-ie ook op eigen lijfs behoud bedacht zijn en de slagen der strij dende partijen ontwijken. Laatste ronde. De meppen worden steeds raker; de adem hoorbaarder. De roodge streepte begint 't nog erger dan erg te onee- nen;è het blanco broekje kan niet meer tegen hem op. Het sein klinkt; de partij is 'geëindigd, en beiden begeven zich naar hun plaats. Hier staan weder de beschermengelen gereed: twee aan den' rechterkant, twee aan den lin kerkant, twee aan het hoofdeneind, twee aan het voeteneind. De meneer met de zeep (het kan ook wel olie zijn geweest, daar wil ik van af zijn) is evenwel verdwenen. De heeren zijn blijkbaar igenoegzaam in de olie gezet. Dan komt de groote teleurstelling: de scheidsrechter, de meneer, die alle capriolen heeft meegemaakt, komt zeggen, dat de strijd tusschen roodgebiesd en blanco en zwembroek onbeslist is. Pofferdikkie! Daar heb ik nu tienimaal twee minuten naar zitten kijken. Ongerekend nog het waaien van de handdoe ken, en het insmeren met de zeep, wat even wel ook olie kan zijn geweest. Maar het publiek: de opgeschoten jongens in die zaal en de drie zachtzinnige meiskes, is opgetogen. De witte zwembroek staat op, gaaf naar zijn roodgebiesd'en collega toe aan het andere eind van het tooneel, drukt hem de thans ongebokshandschoende hand en geeft hem de accolade. Hetgeen zooveel beteekent als eene omhelzing. Dit geschiedt om te laten zien, dat-ie toch heusch niet boos is. Dan is 't pauze. De muziek valt in met 'n vroolyken' marsch, de opgeschoten jongens en de drie zachtzinnige meiskes gaan koffie- kamerwaarts om straks nog intenser, nog grootsoher strijd te aanschouwen. Want het is nog niet uit, nog lang niet; het hoogtepunt komt na de pauze: zwaar- en half zwaarge wicht! Dat is nog heel wat anders, reken maar! Zooiets als een slagroomtaart na een copieus diner. Wij, die voor een indigestie vreesden, gingen evenwel huiswaarts, het be treurend, dat ons noodlot ons tot een eerzaam journalist had gemaakt, die alles maar uit zijn duim moet halen en geen paranymfen heelt, die hem flikflooien als-de half voor mirakel ligt. Een ernstig ongeluk trof Vrijdag een in gezetene der gemeente Winkel, hetwelk hem op jammerlijke wijze het leven kostte. Vrij dagmorgen omstreeks 8 uur was de heer L. G. de Graaf, opzichter van den polder Waard en Groet, per motorrijwiel van 'huis vertrok ken voot een ambtelijk beizoek bij den Bur gemeester van Hoogwoud. iDit 'bezoek heeft hij afgelegd en op zijn terugtocht naar huis is 'hij op totnogtoe on verklaarbare wijize aangereden door de stoomtram SchagenWognum, die naar Hoogwoud reed, bij den overweg aan den Mienakker onder Hoogwoud. 'De getroffene stond -bekend als een be daard rijder en met moeite is aan te nemen, dat hij met groote snelheid' getracht heeft vóór de locomotief den overweg te passeeren. Of de tram vanuit de richting van den' ge troffene niet te zien was, daarover bestaat verschil ,van meening, eensdeels meent men wel, anderdeels van iniet, het schijnt echter waar te zijn, dat direct aia het ongeval hout gewas langs den weg ia weggekapt geworden. De machinist, die van de aanwezigheid van den getroffene niets bemerkte, dacht wel, dat er iets scheen te haperen onder de machine, en remde zoo spoedig mogelijk. Ongeveer 30 M. verder stopte de tram, welke in zijn ge- heele lengte over het slachtoffer was gereden. De aanrijding is zoo hevig geweest, dat het lichaam, bijna geheel was vermorzeld. Alle kleeren waren vernield. De lichaamsdeelen zjjn bij elkaar gebracht en met dezen droeven last is de tram opgestoomd naar Wognum. Uit papieren, gevonden in die overblijfselen der 'kleeddngstukken is de identiteit van den getroffene vastgesteld kunnen worden. Later is het lijk naai Winkel vervoerd. Te Winschoten is voor de rechtbank op nieuw behandeld de strafzaak tegen de 51- jarige weduwe Hamster-Julius, indertijd bij verstek veroordeeld tot een halfjaar gevange nisstraf, omdat zy een uitgeholde en met buskruit gevulde turf op het erf van haar buurvrouw te Wedde neerlegde in de ver wachting dat deze de turf in de kachel zou werpen, waardoor een ontploffing zon kunnen ontstaan zijn. Onder het getuigenverhoor zeide bekl. nu, dat haar intusschen overleden man het feit gepleegd heeft. Toen de politie by haar kwam, hgeft zy toegegeven de schuldige te zyn, omdat de politie haar dreigde geboeid te zullen meenemen. De wachtmeester dér maré chaussee ontkende echter, dat er van boeien gesproken is en achtte het bovendien absoluut onmogelijk dat bekl.'s man, die toen byna stervende was, het feit zou gepleegd hebben. Een broeder en zuster van bekl. verklaarden, dat bekl.'s man hun heeft verteld de turf te hebben klaargemaakt. Het O. M., waargenomen door mr. Schatter, eischte bekrachtiging van het vonnis met verzwaring der straf tot twee jaren gevange nisstraf en met last tot onmiddellijke inhech tenisneming. De verdediger, mr. Riedel, achtte gevaar voor goederen niet bewezen en vroeg of hier niet sprake was van het doen plegen inplaats van het plegen. PI. betwistte de strafbaarheid van bekl. en vroeg heropening der instructie, subsidiair ontslag van rechtsvervolging of vrijspraak. De rechtbank weigerde, na in raadkamer te zyn gegaan, zoowel het verzoek van het O. M. als van den verdediger. Voor het kantongerecht had zich te verant woorden een winkelier in schoenen uit de Nieuwe Hoogstraat te Amsterdam. Hem was ten laste gelegd, dat hy op den löden Juli by een volksoploop tegenwoordig was en zich daaruit niet heeft verwijderd in de richting van zyn woning, nadat hem dat was gelast. Op dien dag had hy woorden met zijn buren en daardoor was een oploop ontstaan. Twee agenten hadden reeds de buren ver wijderd en verzochten nu den winkelier ook naar binnen te gaan. Deze stond in de portiek van.zyn winkel en zeide, dat hy in zyn woning was. De agent meende het tegendeel en trok den winkelier, geholpen door een collega in burger, naar buiten. Zij brachten hem naar het bureau. Uit het verhoor en uit de verklaringen van eenige getuigen k décharge bleek, dat dit overbrengen nogal met geweld was gegaan en dat de dochter van den winkelier, die haar vader trachtte te beschermen, een slag van een der agenten had gehad. Zij zakte in elkaar en is nog niet hersteld. Het O. M. achtte het ten lasto gelegde be^ wezen en vroeg f10 boete, subs. vijf dagen hechtenis. Mr. Zeldenrust, die voor den winkelier op trad, pleitte nietigheid van dagvaarding. De man was in huis en kon zich niet in die richting begeven. Voorts wees hij op het artikel, in de Grondwet, dat het binnentreden van de woning verbiedt, anders dan by de wet bepaald. De agenten zyn hier huiten hun boekje gegaan. De Kantonrechter, mr. Kranenburgh, wees dadeiyk vonnis. Hy kon zich niet vereenigen met de houding van den winkeliermet eenige welwillendheid had die niet behoeven te ge beuren. Echter ook de houding van de politieagenten vond hy niet correct. Op grond van nietigheid van dagvaarding sprak hy den winkelier vry. („N. v. d. D.") Men meldt uit Nymegen aan de „Msb.w: Eenige jongens hielden zioh bezig met vuurtje stoken. Een toevallig daarbij aanwe zig meisje werd door de vlegels in het vuur geworpen miet het noodlottig gevolg, dat de arme kleine, zekere Ma. T., aan de hevige brandwondeni bezweek. In de 'gemeente Emimen (Drente) komt de hoofdelyke omslag slecht binnen. Het ge meentebestuur zendt nu politie rond om met de wanbetalers tot een aooord te komen. En kelen komen er met een vijfde van den aan slag af! Beriyn, 12 'Sept. Hoewel (het gemeente bestuur van Beriyn Zaterdag nog had be sloten het uurloon van de getmeenteiyike ar beiders en beambten met 1 mark te verhoo- gen, is vanochtend de staking ibij de electrl- söhe centrale uitgeroepen. De afspraak was, dat in de verschillende gemeentedyke bedry- ven een stemming zou worden gehouden over het al of niet aanvaarden van de door het gemeentebestuur toegestane loonsverhoo- ging. Op de electrisdie centrale heeft men intusschien niet zoo lang willen wachten. 'Het eerste gevolg van de staking is, dat het eigenlijke Beriyn voor de zooveelste maal sinds de revolutie geen licht (heeft en dat de tram's m de heele stad met uitzondering van Charlottenburg niet ryden. In enkele gedeel ten van Beriyn (heeft ook de /gasproductie te lijden gehad, zoadat de verlichting in de wo ningen heel wat te wenschen overlaat. By de waterleiding werd nog onafgebroken ge- aribeid. Daarentegen is 'het telefonisch ver keer in een gedeelte van Beriyn by gebrek aan stroom onmogelijk. Een aantal schouw burgen moesten vanavond hun deuren ge sloten houden. Verschillende Berlijnscho dagbladen zyn zonder byblad of in verkleind formaat verschenen. De ,Jtote Fahne" beweert, dat het aantal stakers 57.000 bedraagt, maar rekent er de gedwongen werkloozen als het personeel van de trams bij. Het blad vermoedt, dat de arbeider» en be ambten van alle andere stedelijke onderne mingen by de beweging zullen aansluiten. Een stemming wordt vandaag nog gehouden. Van den anderen kant zijn onderhandelin gen ingeleid, en is de technische noodhulp opgeroepen. ff. A. S. heeft verschillende deelnemers aan de Jaarbeurs „geïnterviewd" en hen ge vraagd of zij al of niet voldoende zaken heb ben afgedaan. In het Handelsblad heeft hij het oordeel van een aantal firma's opgenomen; oi. deze: Fransche modehuis. Etes-vous content de la vente, monsieur? Ja meneer, maar spreekt u maar Hol- landsch. Ik ben ook Hollander, vertegenwoor diger van het Parijsche modehuis. Of ik tevreden ben? Byzonder, buitenge woon. Mooie orders gehad, zelfs van Duit- SCzllBTS Merkwaardig, Fransch-Duitsche handel via de Utrechtsche Jaarbeurs! Ja, misschien wel omdat het directe ver keer nog moeilijkheden heeft. Maar dat is my'n zaak niet. En de Duitsche concurrentie, hier op de beurs? In deze fijne artikelen is haast geen Duitsche concurrentie. En als ze er is, zal zij mij hier toch niet meer hinderen dan ergens anders. Dus U bent tevreden over de beurs? Zeer zekerl Hollanidsche ®apytindusürïa. Och, met het eene artikel kunnen we de concurrentie met 't buitenland beter vol houden dan met het andere. Wat grooten- deels machinaal wordt gemaakt, gaat het best, maar zit er een groote loon-faotor aan handenarbeid in ja dèn.En heel speciale dingen, naar in dividueelen smaak, die haalt men hier natuurlijk niet uit 't buitenland. Bent U tevreden met Uw verkoop hier? Jawel. Voor zoover het nu al te zeggen is tenminste. Onze vaste klanten hebben wij natuurlijk tóch wel, maar dat is een mooie reclame. Holl an'd's oh e schoenfabriek. Tevreden? Uitstekend meneer! Voor drie maanden hebben wy bestellingen volop! Hoe komt het, dat 't nu zooveel beter gaat met de schoenfabricage dan tijdens de vorige beurs? Toen zaten we midden in de prijsda ling, we wisten niet waar wij aan toe waren. Nu kunnen we weer calculeeren! En de Duitsche concurrentie? De Duitsche fabrieken hébben het druk voor bestellingen in eigen land. En óns pu bliek begint aardig teruig te komen van het goedkoope buitenlandsche schoeisel. De men- sohen zien nu wel in, dat het Hollandsche duurdere product zooveel beter is. Belgische lijstenfabriek. Ja, ik ben een Belg. Het is hier stil, ik heb nog niet veel verkocht. W ij voelen ook de Duitsche concurrentie. De mark daalt nog altijd En denkt u hier relaties te kunnen aan- knoopen voor de toekomst? Dat is tenminste my'n doel. Als dat ge lukt, ben ik tevreden. Er is nu nog niet veel van te zeggen. Met onze fabriek gaat het best, maar lang niet alle fabrieken hebben het op 't oogenblik zoo druk; misschien maar één van de tien. Hebt u ook resultaat van de beurs, af gezien van de toch-al bestaande drukte? Ja zeker. Zelfs van buitenlanders heb ben we bestellingen gekregen. Engelschen byvoorbeeld. Maar we moeten nu afwachten, hoe het hier met de belasting loopt. Verkoopen? Och ja! Maar ik kan niet zeggen, dat de Jaarbeurs daar zooveel aan doet. Wat een hitte, wat een (hitte hier pal in de zon! De klanten biyven hier geen vijf mi nuten, ze houden het niet uit.Ik verkoop deze dingen al dertig jaar in Holland, de za ken gaan niet slecht. Maar de beurs. Hollandsche fabriek van een ohemisoh produot Kijkt u eens, het is voor ons schipperen. Duitschland concurreert natuuriyk scherp, en we zyn wel gedwongen onze prijzen laag te stellen. Maar als we onze afnemers nu maar zoo'n beetje kunnen houden, om ten minste door te werken, dan zyn we al tevre den. Bereikt u dat door de Jaarbeurs? Het is waar, dat wy de klanten nu eens niet behoeven na te loopen. zy komen by ons, wy overvallen hen niet in hun werk. Dat is wel prettig. Maar overigens: bepaald groot voordeel ln den vorm van orders brengt de beurs ons niet. Wij zijn hier, om dat wij er bij hooren, voor representatie. U sprak van dé Duitscho concurrentie. Kunt U ook merken, dat de Duitsche fabrie ken hier op de beurs u ooncurrentie aan doen? Neen, dèt niet. Die concurrentie is er tooh wel, die behoeven ze hier niet meer te ontdekken! Wij zijn zeer tevreden! Beter dan op de vorige jaarbeurs? Want toen was het geloof ik treurig! O ja, veel heter. De prijzen dalen nu niet meer, ze gaan eerder iet» omhoog. Krijgt u hier ook bezoek van buiten landsche afnemers? Dat kan ik niet zeggen. Misschien ka men ze nog, het begint pas. Maar veel ver wacht ik daar toch niet van. En hindert u de aanwezigheid van vreemde firma's hier op de beurs niet? O neen, daarvan heb ik niet den min sten last. De beurs is druk bezocht. De beurs is vroolijk gestemd. De beur^'is warm. Ziezoo, dat zijn drie waarheden. Al» ik móór wil neerschry ven, fluistert een geheim zinnige stem: „Weersta den boozen lust, om conclusies te trekken!" Het is ook een gevaarlyk terrein. Al was het alleen maar, omdat het nog zoo vroeg in den tyd is. De zaak is pas begonnen. Dins dag waa de openingsdag, met feestelijkhe den; Woensdag het bezoek van de Konin gin. Die dagen zyn voor den handel een beet je verloren. Dus Donderdag en Vrydag ble ven over. Toen was het druk, een echte ge- noeglyke kermis-drukte, op het Vredenburg vooral. Maar zegt die drukte iets voor den handelaomzet? Of meer voor het mooie weer, voor het nieuwe gebouw, voor de attractie van die internationale tentoonstelling? „De Kanaalstraat" heeft een ernstiger voorko men: wie daar komt, komt voor zaken. Sommige exposanten zijn heel tevreden, an dere niet.Wat zal een buitenstaander van „den atoemeenen toestand" zeggen? En toch: conclusies trekken doen we on danks ons zelf, onwillekeurig. En nu zou ik zeggen: Deze beurs is beter geslaagd dan haar voorgangster, of liever zèl heter sla gen. Toen kon je haast nergens langs ko men of er was gemopper. Geklaag van: „Ik sta hier, omdat ik voor mijn fatsoen niet kon wegblyven, maar anders....", of: „Ik ver koop niets, 't is zonde van de onkosten!" En dèt ia nu anders. De stemming is ge- noegelyk, byna hoopvol. Die diep-ter-neerge- slagen klagers en sombere mopperaars heb Ik niet meer ontmoet. Wel zyn er genoeg firma's (vooral de groote) die vrywel alleen voor „representatie" komen vlagver toon noemde iemand het maar zij treu- r ener niet om. ,,'t Is absoluut een reclame, maar een doeltreffende", zei my de direc teur van een bekende. Natuuriyk: de eene firma verkoopt veel meer dan de andere, heeft meer direct nut van de beurs. De valutaconcurrentie blyffi een nadeel, maar voor de eene industrie veel meer dan voor de andere. Ze is trouwens een interna tionaal spook: die erover klagen, zijn niet al leen Hollanders, maar ook Engelschen, Bel gen, Zwitsers. Ten soltte: het mag liggen waaraan het wil, maar de stemming is vroolyk. Er zit iets in de lucht van: ,,'t zal nu wel weer heter gaan". Misschien komt het werkelijk, omdat er zeker industrieel herstel en pryzenver- betering nadert, maar het is frappant. En dat er hier en daar goed wordt verkocht, staat ook vast. HelderZeemacht 12 (na veri.) Het Hekier-elftal is er niet in kunnen «lagen revanche te nemen over Zeemacht; ook ditmaal is verloren, zij het dan na 15 min. verlenging, wat wed bewijst dat er heftige tegenstand geboden ia. Er etond een halve orkaan over het veld, wat het spel veel afbreuk deed en het spelen vreese- lijk moeilijk maakte. Helder ontging de over winning door gemis van een behoorlijk samen spelende voorhoede; voornamelijk het binnentrio Zomer, Groot, Groote deed nu en dan. stum- drachtig, geen van deze spelers die eikaars be- oeling begrepen, van daar dat de eene maal Groot Zomer in den weg liep, dan weer dat Groote het den middenvoor deed en omgekeerd. Niet te verwonderen dat een zoo solide verdedi ging, als waarover Z momenteel beschikt, van. deze misverstanden steeds een dankbaar gebruik wist te maken. Individueel deden genoemde spe lers zeker goed werk, maar aonderling verston den .ze elkaar niet. Van de vleugelspelers deed de rechtsbuiten nog het beste werk. Ons moet van 'het hart, dat de voorhoede, welke in den be kerwedstrijd uitkwam, beter werk leverde. Da verdediging van H. heeft zich verdienstelijk ge weerd; Doelman Buiskool heeft ln do le helft laten zion, wat hij waard is als verdediger van het doel en na de pauze leverde lilj het herwijs dat lage schoten niet altijd onhoudbaar zijn wat men wel eens wil beweren door zich tijdig te laten vallen voorkwam hij een anders zekere goal. En de grond is niet zóó hard, dat men dit er genist op wagon kan. Dito had den bal niet zoo in ziln macht als anders; daarentegen waren de kanfhalfs bijzonder op dreef, Bak wel eens wat al to vurig. Zeemacht dankt hot succes aan haar uitnemend spelendo aanvalsllnie, daar zat spol en overleg in en do spelers konden volkomen op elkaar ver trouwen; liet op een klit zitten, zooals aan den andoren kant 'zooveel gebeurde, werd ihier niet te zien gegeven, «Je spelers gaven elkaar ruimte. Dat, ondanks dozó goede eigenschappen, slechts tweemaal gescoord kon worden, pleit zeer zeker voor het uitnemende werk van de H.-vordediging. Wat we aan te merken hebben zijn do minder aangename trucs, welke Geudeker, de midden voor, er op nahield natrappen en gebruik ma ken van de ellebogen daar werd to weinig op gelet. Do verdediging gaf haar gewone robusto «pel te zien, (terwiil Lelie met een paar hallen bijzonder gelukkig was. Scheidsrechter Kort leiddo naar behooren. Helder kwam uit ln de reeds gepubliceerde oi>- «telling en trapt af togen den feilen wind ln. Goudeker lost hot eerste schot, hetwelk naast vliegt. Z. la direct in den! aanval en de H.verd. is direct in volle actie. Dan een aanval van H. Biersteker 'brengt op en zet voor, doch het hooge schot 'twelk Groot lost, gaat naast. Horning zendt van verre een hanl schot ln dat Bulskool schit terend op corner koert. We zion telkens mooi doordacht spel van do Z.-fbinnonspelers, doch de H.-backs zijn op dreef en de host opgezette com binaties worden door hen telkens in de war ge bracht. Weer eeni ren van de H.-rechtsbuIten, welke do fout begaat zelf to schieten, waardoor de bal voor langs hot deel rolt. H. komt meer opzetten en ondanks de geweldige rukwinden, die den bal de grllllgsten wendingen doen maken, is Helder in deze oogenlblikken niet bepaald zwak ker; Bak vooral is ln vorm en de snelle Z.-links- buiten ziet zloh door liem herhaaldelijk den bal afgenomen. Het marine-binnentrio blijft echter gevaarlijk, wanneer ze in den buurt van den elderschen doelman komen. Een prachtachot van Geudeker ijordt door Buiskool schitterend over de lat gewipt, wat hem een verdiend ap plaus bezorgt. De hoekschop welke daarop volgt en keurig door den rechtsbuiten genomen wordt, wordt na eenig gewirwar voor doel door Horning Ingezet. Zeemacht leidt. Een aanval van H. loopt uit met een «chot tegen den paal. Groote verwis selt van plaats met Broekhulzen. Dadelijk volgt daarop een voorzet van tem, welke de m.-voor opvangt en daarna hard Inschiet, doch Lelie kan den bal nog corner slaan. Een overtreding in het strafschopgebied wordt Z. noodlottig. Groot zet zich achter het leer en de stand is gelijk. Wit werkt den bal door alles heen en centert naar Broekhulzen, dis echter geen schietkans krijgt. Weer ls Helder eren in den aanval, doch de bin- nenspeleris verstaan elkaar niet, zoodat succes uitblijft. Als Geudeker wil sctiieten, voorkomt Gode dat, door juist op tijd den bal weg te halen Zomer laat een goede kans onbenut, door onnoo- dig getreuzel. Een mooie voorzet van Groote volgt, doch de middenvoor kan den bal niet goed krijgen. Een hard schot van den Z.-links'buiten stompt Buiskool het veld weer in en don is de le helft om. Het algemeens oordeel i« dat men Helder een kleine kans op de overwinning geeft, gezien hot kranige spel en daar men nu den krachtigen wind tot /bondgenoot heeft. Alleen is men niet te spre ken over het weinig hartverheffende spel der binnenispelers. Doch, zooals wo dat a! meer go- zien lebben, in de gunstige situatie, waarin H. zioh nu geplaatst zag, bleef succes achterwege. Een zuiver schot ontbrak; de gevaarlijke ballen, welke Lelie nog te behandelen kreeg, ontstonden meer uit vrijs schoppen, waarvan er een, door Dito genomen, vermelding verdient. De eerste 20 minuten had H. het spel volkomen in handen, met het vermelde resultaat. Legio cor ners, meerendeele slecht genomen b.v. door Groote leverden niets op. De R.-verd. verslapt daarna eenigszins en weinig scheelde het of Z. had de leiding gel ad, doch door zieth tijdig te laten vallen, maakte Buiskool een schot van Breeuwer onschadelijk. Het spel gaat dan weer over en weer; maar het spel van Helder verliest voor ons alle bekoring. Het was riet meer dat van vóór de rust. Een voorzet van rechts belandt bij den Z.-Linksbuiten, die naar binnen geloopen was, doch komt voor open doel jammerlijk te val len, zoodat de kans voor den dag verkeken was. Einde komt dan met gelijken «tand. zoodat geen

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5